Crna hronika BH cesta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#5126 Re: Crna hronika BH cesta

Post by bitanga_sa_otesa »

leti se na toj dionici ,znam tacno gdje je ovo...strasno ,nek im je laka zemlja :(
Gray
Posts: 4037
Joined: 14/06/2005 02:47

#5127 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Gray »

530i wrote: 18/08/2020 14:05 Strašno, svaki komentar je suvišan.

Moguće je da se prispava za volanom, iako se ne krene toliko rano, lično sam to iskusio dva puta.
Meni se zna desiti da mi se oči toliko umore da se same zatvaraju, iako nisam umoran, ne spava mi se ali je sličan efekat.
BadBoy
Posts: 9609
Joined: 01/11/2005 21:55

#5128 Re: Crna hronika BH cesta

Post by BadBoy »

Gray wrote: 18/08/2020 13:44
Leon16v wrote: 18/08/2020 12:28 Ko će znat, ili zaspao, trenutak nepažnje, pukla guma...
Ne ulazim u razloge ove nesreće, ali ako je tačno da je samo prešao u suprotnu stranu (bilo je još takvih slučajeva ranije), to pokazuje koliko je ipak korisna nova tehnologija sigurnosti, npr. lane assist ili lane keeping assist (kako ga već ko zove) koji bi spriječio da se nenamjerno pređe u suprotnu traku ili bar upozorio na to... samo sigurnost gledati kod auta...
Imam to na autu i vjeruj mi da na pola magistralnih cesti ne radi jer nije iscrtana horizontalna saobraćajna signalizacija.
User avatar
Optimist
Posts: 15527
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#5129 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Optimist »

Plus sto tebi elektronika nece otet volan iz ruku i drzati te izmedju linija, vec samo dati zvucni signal da si je nagazio ili joj se priblizio.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#5130 Re: Crna hronika BH cesta

Post by un1ted »

BadBoy wrote: 18/08/2020 14:47 Imam to na autu i vjeruj mi da na pola magistralnih cesti ne radi jer nije iscrtana horizontalna saobraćajna signalizacija.
Sve dok ne pocnemo kao amerikanci tuziti za sve i svasta, nece nam biti bolje! Nazalost, dobri zivoti ce platiti dok ne dodjemo do pameti.
Optimist wrote: 18/08/2020 14:57 Plus sto tebi elektronika nece otet volan iz ruku i drzati te izmedju linija, vec samo dati zvucni signal da si je nagazio ili joj se priblizio.
Auto od 40tak hiljada KM ima ovu opciju, gdje volan sam skrece, odnosno prati liniju. Tako da nije samo zvucni signal.
Gray
Posts: 4037
Joined: 14/06/2005 02:47

#5131 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Gray »

BadBoy wrote: 18/08/2020 14:47
Gray wrote: 18/08/2020 13:44
Leon16v wrote: 18/08/2020 12:28 Ko će znat, ili zaspao, trenutak nepažnje, pukla guma...
Ne ulazim u razloge ove nesreće, ali ako je tačno da je samo prešao u suprotnu stranu (bilo je još takvih slučajeva ranije), to pokazuje koliko je ipak korisna nova tehnologija sigurnosti, npr. lane assist ili lane keeping assist (kako ga već ko zove) koji bi spriječio da se nenamjerno pređe u suprotnu traku ili bar upozorio na to... samo sigurnost gledati kod auta...
Imam to na autu i vjeruj mi da na pola magistralnih cesti ne radi jer nije iscrtana horizontalna saobraćajna signalizacija.
Naravno, ne može raditi bez ocrtanih traka, ali to onda znači da na pola radi, a bilo šta je ipak bolje od ništa...
BadBoy
Posts: 9609
Joined: 01/11/2005 21:55

#5132 Re: Crna hronika BH cesta

Post by BadBoy »

Optimist wrote: 18/08/2020 14:57 Plus sto tebi elektronika nece otet volan iz ruku i drzati te izmedju linija, vec samo dati zvucni signal da si je nagazio ili joj se priblizio.
Nije baš da otme volan ali ti "ne da" da izlaziš iz svoje trake bez datog žmigavca, volan bude značajno teži.
Gray wrote: 18/08/2020 15:01
Naravno, ne može raditi bez ocrtanih traka, ali to onda znači da na pola radi, a bilo šta je ipak bolje od ništa...
Al po baksuzluku obično su ocrtane one magistrale koje su svakako bolje - ravnije, preglednije, u boljem stanu (tipa kanjon Neretve prema Mostaru) a one lošije gdje ti treba sva pomoć obično nisu...
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 21032
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#5133 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Bullet Tooth Tony »

Nije to bas za regionalnih cesta ... pogotovo ne u BiH , gdje moras otvoriti cetveRe oci jer ce ti kod Doboja izletiti frajer iz avlije a ti ga moras u sekundi zaobici ... meni je taj sistem iskljucen uvijek ....
User avatar
Optimist
Posts: 15527
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#5134 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Optimist »

un1ted wrote: 18/08/2020 14:58
Optimist wrote: 18/08/2020 14:57 Plus sto tebi elektronika nece otet volan iz ruku i drzati te izmedju linija, vec samo dati zvucni signal da si je nagazio ili joj se priblizio.
Auto od 40tak hiljada KM ima ovu opciju, gdje volan sam skrece, odnosno prati liniju. Tako da nije samo zvucni signal.
Pod uslovom da je ukljucen lane assist.
Imamo ovdje na forumu masu kolega forumasa koji tempomat nikad ne koriste i kojima je to glupost, a kamoli da koriste lane assist.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 21032
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#5135 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Bullet Tooth Tony »

Optimist wrote: 18/08/2020 15:21
un1ted wrote: 18/08/2020 14:58
Optimist wrote: 18/08/2020 14:57 Plus sto tebi elektronika nece otet volan iz ruku i drzati te izmedju linija, vec samo dati zvucni signal da si je nagazio ili joj se priblizio.
Auto od 40tak hiljada KM ima ovu opciju, gdje volan sam skrece, odnosno prati liniju. Tako da nije samo zvucni signal.
Pod uslovom da je ukljucen lane assist.
Imamo ovdje na forumu masu kolega forumasa koji tempomat nikad ne koriste i kojima je to glupost, a kamoli da koriste lane assist.
Odosmo predaleko ali to nije lane assist , nego pilot assist ... lane assist pomaze ako ti , licno prelazis iz trake u traku ... odvratan je osjecaj u gradu recimo jer ne zna jel regionalni put ili grad ili autoput pa nista ne mozes :-) :-)

Ja mislim da to nista ne bi pomoglo da se smanji broj udesa ... pogotovo ne na BIH cestama ... ljudi nisu normalni, losa signalizacija , 25 godina poslije rata vozi se skoro istim putevima ... tehnicki se prolaze na gzove ...

Kljuc bilo kojeg prosperiteta u BiH a najvise prezivljavanja na cestama je izgradnja koridora 5c ili kako god se on zvao ... bit ce smrtnih slucajeva ali ni briblizno ovoliko ... al haj ti to dokazi ovim lopovima i hostaplerima
Last edited by Bullet Tooth Tony on 18/08/2020 15:38, edited 3 times in total.
Gray
Posts: 4037
Joined: 14/06/2005 02:47

#5136 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Gray »

Bullet Tooth Tony wrote: 18/08/2020 15:19 Nije to bas za regionalnih cesta ... pogotovo ne u BiH , gdje moras otvoriti cetveRe oci jer ce ti kod Doboja izletiti frajer iz avlije a ti ga moras u sekundi zaobici ... meni je taj sistem iskljucen uvijek ....
Niko ne kaže da ne treba otvoriti četvere oči, ali sistem je tu zato da ti pomogne a ne da te zamijeni, jer se može desiti da te nešto u trenutku omete, da se prispava, i slično, tako da će kod mene svi sistemi pomoći uvijek biti uključeni - dovoljno je jednom da ti pomognu da se isplati za 1000 puta kada nisu trebali.
Gray
Posts: 4037
Joined: 14/06/2005 02:47

#5137 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Gray »

Bullet Tooth Tony wrote: 18/08/2020 15:31
Optimist wrote: 18/08/2020 15:21
un1ted wrote: 18/08/2020 14:58


Auto od 40tak hiljada KM ima ovu opciju, gdje volan sam skrece, odnosno prati liniju. Tako da nije samo zvucni signal.
Pod uslovom da je ukljucen lane assist.
Imamo ovdje na forumu masu kolega forumasa koji tempomat nikad ne koriste i kojima je to glupost, a kamoli da koriste lane assist.
Odosmo predaleko ali to nije lane assist , nego pilot assist ... lane assist pomaze ako ti , licno prelazis iz trake u traku ... odvratan je osjecaj u gradu recimo jer ne zna jel regionalni put ili grad ili autoput pa nista ne mozes :-) :-)

Ja mislim da to nista ne bi pomoglo da se smanji broj udesa ... pogotovo ne na BIH cestama ... ljudi nisu normalni, losa signalizacija , 25 godina poslije rata vozi se skoro istim putevima ... tehnicki se prolaze na gzove ...

Kljuc bilo kojeg prosperiteta u BiH a najvise prezivljavanja na BiH cestama je izgradnja koridora 5c ili kako god se on zvao ... bit ce smrtnih slucajeva ali ni briblizno ovoliko ... al haj ti to dokazi ovim lopovima i hostaplerima
Imaju dva sistema (mada je na novim autima to sve spojeno u jedan), lane keeping assist koji te samo vraća kada nagaziš liniju (pa se može desiti da radi ping pong između dvije linije) i lane assis,t lane trace assist, active lane assist, kako ga ko zove, ko te drži na sredini trake kroz neku poluautonomnu vožnju.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 21032
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#5138 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Bullet Tooth Tony »

Ja to sve imam na autu ... i pazi situacije neki dan ... Spustio se kod hotela Saraj i ukljucujem se kod tunela Bentbasa ... lagano sve super...

Hocu starom da pokazem pilot assist : Reko pazi ovo , ukljucim, auto prepoznalo crtu i vozi samostalo , vinta volan u onoj krivini na ulazu u restoran bazeni .. idem po ogranicenju.... sve super ... smijeh .. sala

A lola seljacka , u smrdljivom dizelaskom audiju 5 , sjece okuku , gleda instagram, direkt na mene ... hvala Bogu pa sam navikao na auto i treba mi "sekunda" da iskljucim i prebacim se na skroz desnu stranu ( pritisak na kocnicu gasi sve)

zamisli da sam trebao smotati preko linije a ukljucen lane assist, koji vraca u traku, da je sitaucija trazila tako ...

Hocu rec ... to nista ne pomaze ljudi na regionalnim putevima u BiH i niti ce te spasit u ovoj sitaciju bilo kakv lane assist , pilot assist ... bilo sta .. Samo vlastita glava, oci a Bogami i usi ( kad cujes nesto presaltalo iz 4 u 3, zvuk drugi a brzina ista ... oma bjez :lol: :lol: ... hoce lola da pretice u golfu konta Huracan )


Opet sam sve to ukljucio na autoputu od doboja do Gradiske, Sloveniju, Austriji itd :wink: :wink:
Gray
Posts: 4037
Joined: 14/06/2005 02:47

#5139 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Gray »

Koliko znam malo jacom silom možeš override sve sisteme, a u toj situaciji naravno ne bi ti pomogao, nije ni dizajniran za te situacije, ali npr. u ovoj situaciji gdje je ovaj bračni par poginuo možda i bi.

Dakle, niko ne kaže da su ti sistemi savršeni ni da spašavaju u svim situacijama, ali ako ti smanjuju rizik za 10% (npr. ako zaspiš, ako nenamjerno kreneš preći u suprotnu traku, i slično) onda vrijedi, jer je dovoljno samo 1 da te spasi.

Isti slučaj je sa automatskim kočenjem, naravno da treba pratiti put ispred sebe, držati rastojanje, i slično, ali svakome se nekada može desiti da ga nešto omete, da pogleda na stranu i slično (koliko god svi znamo da ne bi trebalo), i super je da ti u tim okolnostima sistem pomogne.
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#5140 Re: Crna hronika BH cesta

Post by NediM17 »

mk ultra wrote: 18/08/2020 13:34
Tomahawk11 wrote: 18/08/2020 13:31
Leon16v wrote: 18/08/2020 13:27 Ja nekad kad sam vozim neke duže relacije koje prvi put prolazim, pogotovo pred mrak ili sl. znam muziku ili ugasit ili na mininum stavit, da se max fokusiram na cestu, auto itd :-)
Da ideš lupam dionicu Sa - Bihać, to ti je nekih 5-6 sati, nema šanse da budeš toliko fokusiran cijelo vrijeme da ne znam šta uradiš.
Treba biti pažljiv svakako.
to se vozi 1 dan, oko 9h vožnje (4:15 ujutro se kreće, u 8:00 kod robota na ulazu) i 3-4 sata posla... i nisam jedini, znam ih bruku što je bihać - cazin - Krupa - SM - Ključ - Sarajevo, standardni krug, 1 dan posla... :skoljka:
I onda se cudimo sto ljudi ginu na cestama, pospani, umorni... :(
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#5141 Re: Crna hronika BH cesta

Post by un1ted »

Ma nije to "jača sila", osjetis kao manji otpor volana, ali čim ti jednom rukom mozes da skrenes bez vecih poteskoca, taj sistem nije toliko krut.
BiBi911
Posts: 5336
Joined: 09/12/2018 17:47

#5142 Re: Crna hronika BH cesta

Post by BiBi911 »

Bullet Tooth Tony wrote: 18/08/2020 15:31
Optimist wrote: 18/08/2020 15:21
un1ted wrote: 18/08/2020 14:58


Auto od 40tak hiljada KM ima ovu opciju, gdje volan sam skrece, odnosno prati liniju. Tako da nije samo zvucni signal.
Pod uslovom da je ukljucen lane assist.
Imamo ovdje na forumu masu kolega forumasa koji tempomat nikad ne koriste i kojima je to glupost, a kamoli da koriste lane assist.
Odosmo predaleko ali to nije lane assist , nego pilot assist ... lane assist pomaze ako ti , licno prelazis iz trake u traku ... odvratan je osjecaj u gradu recimo jer ne zna jel regionalni put ili grad ili autoput pa nista ne mozes :-) :-)

Ja mislim da to nista ne bi pomoglo da se smanji broj udesa ... pogotovo ne na BIH cestama ... ljudi nisu normalni, losa signalizacija , 25 godina poslije rata vozi se skoro istim putevima ... tehnicki se prolaze na gzove ...

Kljuc bilo kojeg prosperiteta u BiH a najvise prezivljavanja na cestama je izgradnja koridora 5c ili kako god se on zvao ... bit ce smrtnih slucajeva ali ni briblizno ovoliko ... al haj ti to dokazi ovim lopovima i hostaplerima
Da se vozi po ogranicenjima, ma koliko god bila stara. Na 50kmh i na 150kmh velike su razlike sta ces prezivjet
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#5143 Re: Crna hronika BH cesta

Post by bitanga_sa_otesa »

Tomahawk11 wrote: 18/08/2020 13:31

Da ideš lupam dionicu Sa - Bihać, to ti je nekih 5-6 sati, nema šanse da budeš toliko fokusiran cijelo vrijeme da ne znam šta uradiš.
Treba biti pažljiv svakako.
necemo supljirati ,evo ja vec najmanje 10 godina bar jednom godisnje idem u cazin ,krenem u 1 ujutro,tamo sam u 6,normalna voznja ,fokusiran cijelo vrijeme ,nikad sranja i incidenata ...napomenucu da vucem prikolicu od tonu za sobom.u povratku obicno imam vise problema po cesti od strane drugih ucesnika. krenem oko 16-17h dodjem oko 2-3 :run:
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 21032
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#5144 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Bullet Tooth Tony »

BiBi911 wrote: 18/08/2020 16:05 Da se vozi po ogranicenjima, ma koliko god bila stara. Na 50kmh i na 150kmh velike su razlike sta ces prezivjet
To spada pod ovo ljudi nisu normalni ... :)
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#5145 Re: Crna hronika BH cesta

Post by mk ultra »

NediM17 wrote: 18/08/2020 16:03
mk ultra wrote: 18/08/2020 13:34
Tomahawk11 wrote: 18/08/2020 13:31

Da ideš lupam dionicu Sa - Bihać, to ti je nekih 5-6 sati, nema šanse da budeš toliko fokusiran cijelo vrijeme da ne znam šta uradiš.
Treba biti pažljiv svakako.
to se vozi 1 dan, oko 9h vožnje (4:15 ujutro se kreće, u 8:00 kod robota na ulazu) i 3-4 sata posla... i nisam jedini, znam ih bruku što je bihać - cazin - Krupa - SM - Ključ - Sarajevo, standardni krug, 1 dan posla... :skoljka:
I onda se cudimo sto ljudi ginu na cestama, pospani, umorni... :(
Eto rekao ti je bitanga, kilometri su tu najmanji problem, dovuce se do bihaca bez problema, ali svakakvih vozaca i situacija...
Autocesta bi rijesila 90% tih problema, ali akobogda, bice i to :bih:

Nema nam bakira ovdje, on to vozi u 15 dana :mrgreen:
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4210
Joined: 25/08/2013 13:31

#5146 Re: Crna hronika BH cesta

Post by JanuaryJones »

Bullet Tooth Tony wrote: 18/08/2020 16:11
BiBi911 wrote: 18/08/2020 16:05 Da se vozi po ogranicenjima, ma koliko god bila stara. Na 50kmh i na 150kmh velike su razlike sta ces prezivjet
To spada pod ovo ljudi nisu normalni ... :)
Odavno ljudi pod ovim nebeskim svodom nisu normalni. Funkcionalno nepismeni i isfrustrirani, tako odgajani, tako stasali i izašli na cestu. Tako se ponašaju u svim sferama javnog života sa jednom razlikom. Cesta ne prašta kurcobolju.
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#5147 Re: Crna hronika BH cesta

Post by NediM17 »

mk ultra wrote: 18/08/2020 16:25
NediM17 wrote: 18/08/2020 16:03
mk ultra wrote: 18/08/2020 13:34

to se vozi 1 dan, oko 9h vožnje (4:15 ujutro se kreće, u 8:00 kod robota na ulazu) i 3-4 sata posla... i nisam jedini, znam ih bruku što je bihać - cazin - Krupa - SM - Ključ - Sarajevo, standardni krug, 1 dan posla... :skoljka:
I onda se cudimo sto ljudi ginu na cestama, pospani, umorni... :(
Eto rekao ti je bitanga, kilometri su tu najmanji problem, dovuce se do bihaca bez problema, ali svakakvih vozaca i situacija...
Autocesta bi rijesila 90% tih problema, ali akobogda, bice i to :bih:

Nema nam bakira ovdje, on to vozi u 15 dana :mrgreen:
Ne mozes me ubijediti da je vozac koji krene u 4:15 ujutro na put odmoran, kad legne, kad se naspava? I radi 16 sati, dodje kuci u 20h. Mozes to jednom napraviti u sedmici, ali ako je to konstanta to nije normalno, kakvi su to poslodavci, to su robovlasnici.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#5148 Re: Crna hronika BH cesta

Post by madner »

Ovi sto bi ogranicili kretanje na 30 su krivi za najvise opasnih situacija i preticanja.
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#5149 Re: Crna hronika BH cesta

Post by mk ultra »

NediM17 wrote: 18/08/2020 19:20
mk ultra wrote: 18/08/2020 16:25
NediM17 wrote: 18/08/2020 16:03

I onda se cudimo sto ljudi ginu na cestama, pospani, umorni... :(
Eto rekao ti je bitanga, kilometri su tu najmanji problem, dovuce se do bihaca bez problema, ali svakakvih vozaca i situacija...
Autocesta bi rijesila 90% tih problema, ali akobogda, bice i to :bih:

Nema nam bakira ovdje, on to vozi u 15 dana :mrgreen:
Ne mozes me ubijediti da je vozac koji krene u 4:15 ujutro na put odmoran, kad legne, kad se naspava? I radi 16 sati, dodje kuci u 20h. Mozes to jednom napraviti u sedmici, ali ako je to konstanta to nije normalno, kakvi su to poslodavci, to su robovlasnici.
Nije u 20h, prije oko 16:30-17 :mrgreen:
Najduze je bilo na 1 dan do kladuse, to je bila jebada...

Jbg, ne radimo svi u telekomu... a vjeruj da opcija nekih i nema...
BiBi911
Posts: 5336
Joined: 09/12/2018 17:47

#5150 Re: Crna hronika BH cesta

Post by BiBi911 »

madner wrote: 18/08/2020 19:27 Ovi sto bi ogranicili kretanje na 30 su krivi za najvise opasnih situacija i preticanja.
Macak ja jucer autobanom 50tak km dionicica ogranicenje 50kmh. Sreca niko nije mogao prwticat jedna traka.

Klinac bi to iko u Bosni postovao. Prvi bi ti preticao i jurco. I kada bi te murja safatala, na koljenja zovi kuma tetka, nudi pare. Ako ti se sta desi kriva signalizacija, salijevanje otpadne vode, hlad ti baco u oci, tunel nije osvjetljen, kisa pada u katmandu pa si neurozan.

A ako stavis ogranicenje nakucas kamera svakih 5m i ko ima nek jurca i placa. Ako ti se zuri slikaj se.

Ne kontam taj mozak pise 60kmh i ono uporno sebe i ostale ubjedjuje da oni moze tuda 150 jer njegovo hebeno novo auto ima ass,abs, line asist... ... i da on moze vladat autom kao makinen. I kada se skrha kriva mu drzava i ovi gore nabrojani.
Post Reply