Crna hronika BH cesta
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39556
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#5126 Re: Crna hronika BH cesta
leti se na toj dionici ,znam tacno gdje je ovo...strasno ,nek im je laka zemlja 
-
Gray
- Posts: 4037
- Joined: 14/06/2005 02:47
-
BadBoy
- Posts: 9609
- Joined: 01/11/2005 21:55
#5128 Re: Crna hronika BH cesta
Imam to na autu i vjeruj mi da na pola magistralnih cesti ne radi jer nije iscrtana horizontalna saobraćajna signalizacija.Gray wrote: ↑18/08/2020 13:44Ne ulazim u razloge ove nesreće, ali ako je tačno da je samo prešao u suprotnu stranu (bilo je još takvih slučajeva ranije), to pokazuje koliko je ipak korisna nova tehnologija sigurnosti, npr. lane assist ili lane keeping assist (kako ga već ko zove) koji bi spriječio da se nenamjerno pređe u suprotnu traku ili bar upozorio na to... samo sigurnost gledati kod auta...
- Optimist
- Posts: 15527
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#5129 Re: Crna hronika BH cesta
Plus sto tebi elektronika nece otet volan iz ruku i drzati te izmedju linija, vec samo dati zvucni signal da si je nagazio ili joj se priblizio.
- un1ted
- Posts: 9957
- Joined: 20/10/2012 13:29
- Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676
#5130 Re: Crna hronika BH cesta
Sve dok ne pocnemo kao amerikanci tuziti za sve i svasta, nece nam biti bolje! Nazalost, dobri zivoti ce platiti dok ne dodjemo do pameti.
Auto od 40tak hiljada KM ima ovu opciju, gdje volan sam skrece, odnosno prati liniju. Tako da nije samo zvucni signal.
-
Gray
- Posts: 4037
- Joined: 14/06/2005 02:47
#5131 Re: Crna hronika BH cesta
Naravno, ne može raditi bez ocrtanih traka, ali to onda znači da na pola radi, a bilo šta je ipak bolje od ništa...BadBoy wrote: ↑18/08/2020 14:47Imam to na autu i vjeruj mi da na pola magistralnih cesti ne radi jer nije iscrtana horizontalna saobraćajna signalizacija.Gray wrote: ↑18/08/2020 13:44Ne ulazim u razloge ove nesreće, ali ako je tačno da je samo prešao u suprotnu stranu (bilo je još takvih slučajeva ranije), to pokazuje koliko je ipak korisna nova tehnologija sigurnosti, npr. lane assist ili lane keeping assist (kako ga već ko zove) koji bi spriječio da se nenamjerno pređe u suprotnu traku ili bar upozorio na to... samo sigurnost gledati kod auta...
-
BadBoy
- Posts: 9609
- Joined: 01/11/2005 21:55
#5132 Re: Crna hronika BH cesta
Nije baš da otme volan ali ti "ne da" da izlaziš iz svoje trake bez datog žmigavca, volan bude značajno teži.
Al po baksuzluku obično su ocrtane one magistrale koje su svakako bolje - ravnije, preglednije, u boljem stanu (tipa kanjon Neretve prema Mostaru) a one lošije gdje ti treba sva pomoć obično nisu...
- Bullet Tooth Tony
- Posts: 21032
- Joined: 06/09/2007 12:15
- Location: Carsija at naJt
#5133 Re: Crna hronika BH cesta
Nije to bas za regionalnih cesta ... pogotovo ne u BiH , gdje moras otvoriti cetveRe oci jer ce ti kod Doboja izletiti frajer iz avlije a ti ga moras u sekundi zaobici ... meni je taj sistem iskljucen uvijek ....
- Optimist
- Posts: 15527
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#5134 Re: Crna hronika BH cesta
Pod uslovom da je ukljucen lane assist.
Imamo ovdje na forumu masu kolega forumasa koji tempomat nikad ne koriste i kojima je to glupost, a kamoli da koriste lane assist.
- Bullet Tooth Tony
- Posts: 21032
- Joined: 06/09/2007 12:15
- Location: Carsija at naJt
#5135 Re: Crna hronika BH cesta
Odosmo predaleko ali to nije lane assist , nego pilot assist ... lane assist pomaze ako ti , licno prelazis iz trake u traku ... odvratan je osjecaj u gradu recimo jer ne zna jel regionalni put ili grad ili autoput pa nista ne mozesOptimist wrote: ↑18/08/2020 15:21Pod uslovom da je ukljucen lane assist.
Imamo ovdje na forumu masu kolega forumasa koji tempomat nikad ne koriste i kojima je to glupost, a kamoli da koriste lane assist.
Ja mislim da to nista ne bi pomoglo da se smanji broj udesa ... pogotovo ne na BIH cestama ... ljudi nisu normalni, losa signalizacija , 25 godina poslije rata vozi se skoro istim putevima ... tehnicki se prolaze na gzove ...
Kljuc bilo kojeg prosperiteta u BiH a najvise prezivljavanja na cestama je izgradnja koridora 5c ili kako god se on zvao ... bit ce smrtnih slucajeva ali ni briblizno ovoliko ... al haj ti to dokazi ovim lopovima i hostaplerima
Last edited by Bullet Tooth Tony on 18/08/2020 15:38, edited 3 times in total.
-
Gray
- Posts: 4037
- Joined: 14/06/2005 02:47
#5136 Re: Crna hronika BH cesta
Niko ne kaže da ne treba otvoriti četvere oči, ali sistem je tu zato da ti pomogne a ne da te zamijeni, jer se može desiti da te nešto u trenutku omete, da se prispava, i slično, tako da će kod mene svi sistemi pomoći uvijek biti uključeni - dovoljno je jednom da ti pomognu da se isplati za 1000 puta kada nisu trebali.Bullet Tooth Tony wrote: ↑18/08/2020 15:19 Nije to bas za regionalnih cesta ... pogotovo ne u BiH , gdje moras otvoriti cetveRe oci jer ce ti kod Doboja izletiti frajer iz avlije a ti ga moras u sekundi zaobici ... meni je taj sistem iskljucen uvijek ....
-
Gray
- Posts: 4037
- Joined: 14/06/2005 02:47
#5137 Re: Crna hronika BH cesta
Imaju dva sistema (mada je na novim autima to sve spojeno u jedan), lane keeping assist koji te samo vraća kada nagaziš liniju (pa se može desiti da radi ping pong između dvije linije) i lane assis,t lane trace assist, active lane assist, kako ga ko zove, ko te drži na sredini trake kroz neku poluautonomnu vožnju.Bullet Tooth Tony wrote: ↑18/08/2020 15:31Odosmo predaleko ali to nije lane assist , nego pilot assist ... lane assist pomaze ako ti , licno prelazis iz trake u traku ... odvratan je osjecaj u gradu recimo jer ne zna jel regionalni put ili grad ili autoput pa nista ne mozes![]()
![]()
Ja mislim da to nista ne bi pomoglo da se smanji broj udesa ... pogotovo ne na BIH cestama ... ljudi nisu normalni, losa signalizacija , 25 godina poslije rata vozi se skoro istim putevima ... tehnicki se prolaze na gzove ...
Kljuc bilo kojeg prosperiteta u BiH a najvise prezivljavanja na BiH cestama je izgradnja koridora 5c ili kako god se on zvao ... bit ce smrtnih slucajeva ali ni briblizno ovoliko ... al haj ti to dokazi ovim lopovima i hostaplerima
- Bullet Tooth Tony
- Posts: 21032
- Joined: 06/09/2007 12:15
- Location: Carsija at naJt
#5138 Re: Crna hronika BH cesta
Ja to sve imam na autu ... i pazi situacije neki dan ... Spustio se kod hotela Saraj i ukljucujem se kod tunela Bentbasa ... lagano sve super...
Hocu starom da pokazem pilot assist : Reko pazi ovo , ukljucim, auto prepoznalo crtu i vozi samostalo , vinta volan u onoj krivini na ulazu u restoran bazeni .. idem po ogranicenju.... sve super ... smijeh .. sala
A lola seljacka , u smrdljivom dizelaskom audiju 5 , sjece okuku , gleda instagram, direkt na mene ... hvala Bogu pa sam navikao na auto i treba mi "sekunda" da iskljucim i prebacim se na skroz desnu stranu ( pritisak na kocnicu gasi sve)
zamisli da sam trebao smotati preko linije a ukljucen lane assist, koji vraca u traku, da je sitaucija trazila tako ...
Hocu rec ... to nista ne pomaze ljudi na regionalnim putevima u BiH i niti ce te spasit u ovoj sitaciju bilo kakv lane assist , pilot assist ... bilo sta .. Samo vlastita glava, oci a Bogami i usi ( kad cujes nesto presaltalo iz 4 u 3, zvuk drugi a brzina ista ... oma bjez
... hoce lola da pretice u golfu konta Huracan )
Opet sam sve to ukljucio na autoputu od doboja do Gradiske, Sloveniju, Austriji itd

Hocu starom da pokazem pilot assist : Reko pazi ovo , ukljucim, auto prepoznalo crtu i vozi samostalo , vinta volan u onoj krivini na ulazu u restoran bazeni .. idem po ogranicenju.... sve super ... smijeh .. sala
A lola seljacka , u smrdljivom dizelaskom audiju 5 , sjece okuku , gleda instagram, direkt na mene ... hvala Bogu pa sam navikao na auto i treba mi "sekunda" da iskljucim i prebacim se na skroz desnu stranu ( pritisak na kocnicu gasi sve)
zamisli da sam trebao smotati preko linije a ukljucen lane assist, koji vraca u traku, da je sitaucija trazila tako ...
Hocu rec ... to nista ne pomaze ljudi na regionalnim putevima u BiH i niti ce te spasit u ovoj sitaciju bilo kakv lane assist , pilot assist ... bilo sta .. Samo vlastita glava, oci a Bogami i usi ( kad cujes nesto presaltalo iz 4 u 3, zvuk drugi a brzina ista ... oma bjez
Opet sam sve to ukljucio na autoputu od doboja do Gradiske, Sloveniju, Austriji itd
-
Gray
- Posts: 4037
- Joined: 14/06/2005 02:47
#5139 Re: Crna hronika BH cesta
Koliko znam malo jacom silom možeš override sve sisteme, a u toj situaciji naravno ne bi ti pomogao, nije ni dizajniran za te situacije, ali npr. u ovoj situaciji gdje je ovaj bračni par poginuo možda i bi.
Dakle, niko ne kaže da su ti sistemi savršeni ni da spašavaju u svim situacijama, ali ako ti smanjuju rizik za 10% (npr. ako zaspiš, ako nenamjerno kreneš preći u suprotnu traku, i slično) onda vrijedi, jer je dovoljno samo 1 da te spasi.
Isti slučaj je sa automatskim kočenjem, naravno da treba pratiti put ispred sebe, držati rastojanje, i slično, ali svakome se nekada može desiti da ga nešto omete, da pogleda na stranu i slično (koliko god svi znamo da ne bi trebalo), i super je da ti u tim okolnostima sistem pomogne.
Dakle, niko ne kaže da su ti sistemi savršeni ni da spašavaju u svim situacijama, ali ako ti smanjuju rizik za 10% (npr. ako zaspiš, ako nenamjerno kreneš preći u suprotnu traku, i slično) onda vrijedi, jer je dovoljno samo 1 da te spasi.
Isti slučaj je sa automatskim kočenjem, naravno da treba pratiti put ispred sebe, držati rastojanje, i slično, ali svakome se nekada može desiti da ga nešto omete, da pogleda na stranu i slično (koliko god svi znamo da ne bi trebalo), i super je da ti u tim okolnostima sistem pomogne.
-
NediM17
- Posts: 26448
- Joined: 05/11/2009 11:49
#5140 Re: Crna hronika BH cesta
I onda se cudimo sto ljudi ginu na cestama, pospani, umorni...mk ultra wrote: ↑18/08/2020 13:34to se vozi 1 dan, oko 9h vožnje (4:15 ujutro se kreće, u 8:00 kod robota na ulazu) i 3-4 sata posla... i nisam jedini, znam ih bruku što je bihać - cazin - Krupa - SM - Ključ - Sarajevo, standardni krug, 1 dan posla...Tomahawk11 wrote: ↑18/08/2020 13:31Da ideš lupam dionicu Sa - Bihać, to ti je nekih 5-6 sati, nema šanse da budeš toliko fokusiran cijelo vrijeme da ne znam šta uradiš.
Treba biti pažljiv svakako.![]()
- un1ted
- Posts: 9957
- Joined: 20/10/2012 13:29
- Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676
#5141 Re: Crna hronika BH cesta
Ma nije to "jača sila", osjetis kao manji otpor volana, ali čim ti jednom rukom mozes da skrenes bez vecih poteskoca, taj sistem nije toliko krut.
-
BiBi911
- Posts: 5336
- Joined: 09/12/2018 17:47
#5142 Re: Crna hronika BH cesta
Da se vozi po ogranicenjima, ma koliko god bila stara. Na 50kmh i na 150kmh velike su razlike sta ces prezivjetBullet Tooth Tony wrote: ↑18/08/2020 15:31Odosmo predaleko ali to nije lane assist , nego pilot assist ... lane assist pomaze ako ti , licno prelazis iz trake u traku ... odvratan je osjecaj u gradu recimo jer ne zna jel regionalni put ili grad ili autoput pa nista ne mozes![]()
![]()
Ja mislim da to nista ne bi pomoglo da se smanji broj udesa ... pogotovo ne na BIH cestama ... ljudi nisu normalni, losa signalizacija , 25 godina poslije rata vozi se skoro istim putevima ... tehnicki se prolaze na gzove ...
Kljuc bilo kojeg prosperiteta u BiH a najvise prezivljavanja na cestama je izgradnja koridora 5c ili kako god se on zvao ... bit ce smrtnih slucajeva ali ni briblizno ovoliko ... al haj ti to dokazi ovim lopovima i hostaplerima
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39556
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#5143 Re: Crna hronika BH cesta
necemo supljirati ,evo ja vec najmanje 10 godina bar jednom godisnje idem u cazin ,krenem u 1 ujutro,tamo sam u 6,normalna voznja ,fokusiran cijelo vrijeme ,nikad sranja i incidenata ...napomenucu da vucem prikolicu od tonu za sobom.u povratku obicno imam vise problema po cesti od strane drugih ucesnika. krenem oko 16-17h dodjem oko 2-3Tomahawk11 wrote: ↑18/08/2020 13:31
Da ideš lupam dionicu Sa - Bihać, to ti je nekih 5-6 sati, nema šanse da budeš toliko fokusiran cijelo vrijeme da ne znam šta uradiš.
Treba biti pažljiv svakako.
- Bullet Tooth Tony
- Posts: 21032
- Joined: 06/09/2007 12:15
- Location: Carsija at naJt
- mk ultra
- Posts: 24032
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#5145 Re: Crna hronika BH cesta
Eto rekao ti je bitanga, kilometri su tu najmanji problem, dovuce se do bihaca bez problema, ali svakakvih vozaca i situacija...NediM17 wrote: ↑18/08/2020 16:03I onda se cudimo sto ljudi ginu na cestama, pospani, umorni...mk ultra wrote: ↑18/08/2020 13:34to se vozi 1 dan, oko 9h vožnje (4:15 ujutro se kreće, u 8:00 kod robota na ulazu) i 3-4 sata posla... i nisam jedini, znam ih bruku što je bihać - cazin - Krupa - SM - Ključ - Sarajevo, standardni krug, 1 dan posla...Tomahawk11 wrote: ↑18/08/2020 13:31
Da ideš lupam dionicu Sa - Bihać, to ti je nekih 5-6 sati, nema šanse da budeš toliko fokusiran cijelo vrijeme da ne znam šta uradiš.
Treba biti pažljiv svakako.![]()
![]()
Autocesta bi rijesila 90% tih problema, ali akobogda, bice i to
Nema nam bakira ovdje, on to vozi u 15 dana
- JanuaryJones
- Posts: 4210
- Joined: 25/08/2013 13:31
#5146 Re: Crna hronika BH cesta
Odavno ljudi pod ovim nebeskim svodom nisu normalni. Funkcionalno nepismeni i isfrustrirani, tako odgajani, tako stasali i izašli na cestu. Tako se ponašaju u svim sferama javnog života sa jednom razlikom. Cesta ne prašta kurcobolju.
-
NediM17
- Posts: 26448
- Joined: 05/11/2009 11:49
#5147 Re: Crna hronika BH cesta
Ne mozes me ubijediti da je vozac koji krene u 4:15 ujutro na put odmoran, kad legne, kad se naspava? I radi 16 sati, dodje kuci u 20h. Mozes to jednom napraviti u sedmici, ali ako je to konstanta to nije normalno, kakvi su to poslodavci, to su robovlasnici.mk ultra wrote: ↑18/08/2020 16:25Eto rekao ti je bitanga, kilometri su tu najmanji problem, dovuce se do bihaca bez problema, ali svakakvih vozaca i situacija...
Autocesta bi rijesila 90% tih problema, ali akobogda, bice i to
Nema nam bakira ovdje, on to vozi u 15 dana![]()
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#5148 Re: Crna hronika BH cesta
Ovi sto bi ogranicili kretanje na 30 su krivi za najvise opasnih situacija i preticanja.
- mk ultra
- Posts: 24032
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#5149 Re: Crna hronika BH cesta
Nije u 20h, prije oko 16:30-17NediM17 wrote: ↑18/08/2020 19:20Ne mozes me ubijediti da je vozac koji krene u 4:15 ujutro na put odmoran, kad legne, kad se naspava? I radi 16 sati, dodje kuci u 20h. Mozes to jednom napraviti u sedmici, ali ako je to konstanta to nije normalno, kakvi su to poslodavci, to su robovlasnici.
Najduze je bilo na 1 dan do kladuse, to je bila jebada...
Jbg, ne radimo svi u telekomu... a vjeruj da opcija nekih i nema...
-
BiBi911
- Posts: 5336
- Joined: 09/12/2018 17:47
#5150 Re: Crna hronika BH cesta
Macak ja jucer autobanom 50tak km dionicica ogranicenje 50kmh. Sreca niko nije mogao prwticat jedna traka.
Klinac bi to iko u Bosni postovao. Prvi bi ti preticao i jurco. I kada bi te murja safatala, na koljenja zovi kuma tetka, nudi pare. Ako ti se sta desi kriva signalizacija, salijevanje otpadne vode, hlad ti baco u oci, tunel nije osvjetljen, kisa pada u katmandu pa si neurozan.
A ako stavis ogranicenje nakucas kamera svakih 5m i ko ima nek jurca i placa. Ako ti se zuri slikaj se.
Ne kontam taj mozak pise 60kmh i ono uporno sebe i ostale ubjedjuje da oni moze tuda 150 jer njegovo hebeno novo auto ima ass,abs, line asist... ... i da on moze vladat autom kao makinen. I kada se skrha kriva mu drzava i ovi gore nabrojani.
