Koliko su pouzdane kilometraže na vozilima u Švici?
Govorim o situaciji da mogu otići gore i kupiti automobil direktno u Švici, bez našeg uvoznika.
Pomoć oko kupovine auta Vol.2
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- Haris.ba
- Posts: 35280
- Joined: 08/09/2005 20:08
#51077 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2
Rodjak mi je uvezao auto iz Svice. Ali, imao prijatelja koji se bavi time, pa mu pomogao. Ima i tamo svasta. Ali, km je uglavnom pouzdana.Naslovnica wrote: ↑23/06/2026 08:05 Koliko su pouzdane kilometraže na vozilima u Švici?
Govorim o situaciji da mogu otići gore i kupiti automobil direktno u Švici, bez našeg uvoznika.
-
Naslovnica
- Posts: 35427
- Joined: 20/03/2013 15:38
#51078 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2
HVALA!Haris.ba wrote: ↑23/06/2026 08:13Rodjak mi je uvezao auto iz Svice. Ali, imao prijatelja koji se bavi time, pa mu pomogao. Ima i tamo svasta. Ali, km je uglavnom pouzdana.Naslovnica wrote: ↑23/06/2026 08:05 Koliko su pouzdane kilometraže na vozilima u Švici?
Govorim o situaciji da mogu otići gore i kupiti automobil direktno u Švici, bez našeg uvoznika.
- Laplace
- Posts: 14688
- Joined: 19/11/2012 18:37
#51079 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2
Isto i kod mene. Prodajem Astru (ne koristim je, samo ponekad dok traje registracija da ne stoji) sa nešto preko 320.000 km. Redovno održavanas po PS-u, vožena po pravilima, sve uredno, cijena niža od sličnih (ali ušminkanih), ali izgleda da kilometraža odbija ljude.zposao wrote: ↑23/06/2026 07:18 Moje mišljenje je da naši ljudi previše gledaju na kilometražu. Ta cifra će ti reći velo malo o autu. Nije mi se jednom dogodilo da vidim da je bolje auto (u boljem stanju) koje je prešlo cifre 300-400 hiljada od onoga kojemu na cageru piše 150-250.
Da li to znači da su sva auta koja se uvoze prešla ogromne cifre pa se vraćaju, nemam pojma. Ali puno je važnije kako je auto voženo i kako je održavano. Bolje je kupiti auto koje je servisirano na kraćim vremenskim intervalima, gdje je ulje mijenjano svakih 10-15 hiljada km pa neka ima i 400 hiljada na satu, taj će motor biti u bokjem stanju nego auto na kojemu piše 150000 a ulje mijenjano na 30 hiljada...
Druga stvar koju nijedna brojka ne može pokazati je kako je auto voženo. Nije isto jel neko vozio auto lagano rasterećeno iki mu je dušu na nos izvlačio. Toliko ima loših i štetnih navika koje ljudi koriste a uništavaju auto, npr uzbrdo pod opterećenjem voziti ispod 2000 okretaja. Ili ako se neki mladac dokazivao pa ga pržio redovito na visokim okretajima.
Meni lično je kilometraža zadnja stvar koju ću gledati na autu. Ako je opće stanje auta dobro, ako je servisirano uredno, ako se nije štedilo i stavljalo najjeftinije dijelove, itd. Šta ti vrijedi mlado auto koje je malo prešlo ako ga je lik izhebo. Mehaničari su mi govorili da su viđali krševe sa 80 hiljada. Auto se neodržavanjem i divljim korištenjem može uništiti za vrlo kratak period.
A opet imamo primjere taksista ili nekih drugih profesionalaca koji prelaze enormne cifre a auta drže urednima i redovno servisiranima.
Možda sam u krivu ali se ja toga držim.
