Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Naslovnica
Posts: 35443
Joined: 20/03/2013 15:38

#51076 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Naslovnica »

Koliko su pouzdane kilometraže na vozilima u Švici?
Govorim o situaciji da mogu otići gore i kupiti automobil direktno u Švici, bez našeg uvoznika.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35289
Joined: 08/09/2005 20:08

#51077 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Haris.ba »

Naslovnica wrote: 23/06/2026 08:05 Koliko su pouzdane kilometraže na vozilima u Švici?
Govorim o situaciji da mogu otići gore i kupiti automobil direktno u Švici, bez našeg uvoznika.
Rodjak mi je uvezao auto iz Svice. Ali, imao prijatelja koji se bavi time, pa mu pomogao. Ima i tamo svasta. Ali, km je uglavnom pouzdana.
Naslovnica
Posts: 35443
Joined: 20/03/2013 15:38

#51078 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Naslovnica »

Haris.ba wrote: 23/06/2026 08:13
Naslovnica wrote: 23/06/2026 08:05 Koliko su pouzdane kilometraže na vozilima u Švici?
Govorim o situaciji da mogu otići gore i kupiti automobil direktno u Švici, bez našeg uvoznika.
Rodjak mi je uvezao auto iz Svice. Ali, imao prijatelja koji se bavi time, pa mu pomogao. Ima i tamo svasta. Ali, km je uglavnom pouzdana.
HVALA!
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#51079 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Laplace »

zposao wrote: 23/06/2026 07:18 Moje mišljenje je da naši ljudi previše gledaju na kilometražu. Ta cifra će ti reći velo malo o autu. Nije mi se jednom dogodilo da vidim da je bolje auto (u boljem stanju) koje je prešlo cifre 300-400 hiljada od onoga kojemu na cageru piše 150-250.
Da li to znači da su sva auta koja se uvoze prešla ogromne cifre pa se vraćaju, nemam pojma. Ali puno je važnije kako je auto voženo i kako je održavano. Bolje je kupiti auto koje je servisirano na kraćim vremenskim intervalima, gdje je ulje mijenjano svakih 10-15 hiljada km pa neka ima i 400 hiljada na satu, taj će motor biti u bokjem stanju nego auto na kojemu piše 150000 a ulje mijenjano na 30 hiljada...
Druga stvar koju nijedna brojka ne može pokazati je kako je auto voženo. Nije isto jel neko vozio auto lagano rasterećeno iki mu je dušu na nos izvlačio. Toliko ima loših i štetnih navika koje ljudi koriste a uništavaju auto, npr uzbrdo pod opterećenjem voziti ispod 2000 okretaja. Ili ako se neki mladac dokazivao pa ga pržio redovito na visokim okretajima.

Meni lično je kilometraža zadnja stvar koju ću gledati na autu. Ako je opće stanje auta dobro, ako je servisirano uredno, ako se nije štedilo i stavljalo najjeftinije dijelove, itd. Šta ti vrijedi mlado auto koje je malo prešlo ako ga je lik izhebo. Mehaničari su mi govorili da su viđali krševe sa 80 hiljada. Auto se neodržavanjem i divljim korištenjem može uništiti za vrlo kratak period.
A opet imamo primjere taksista ili nekih drugih profesionalaca koji prelaze enormne cifre a auta drže urednima i redovno servisiranima.
Možda sam u krivu ali se ja toga držim.
Isto i kod mene. Prodajem Astru (ne koristim je, samo ponekad dok traje registracija da ne stoji) sa nešto preko 320.000 km. Redovno održavanas po PS-u, vožena po pravilima, sve uredno, cijena niža od sličnih (ali ušminkanih), ali izgleda da kilometraža odbija ljude.
milojicabrzi
Posts: 2620
Joined: 18/11/2009 12:43

#51080 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by milojicabrzi »

Nekada tamo '90-ih godina, po auto-placevima u Njemačkoj najviše su voljeli Ruse.

Rusi su imali takav stav da uopšte ne gledaju kilometražu, već opšte stanje auta, cijenu...njima niko nije morao vraćati kilometražu da bi prodao auto...ako je auto sa 300-400 hiljada na satu, a stanje ok, oni će kupiti bez problema.

Kilometraža nije jedini pokazatelj stanja auta, ima auta koja mogu biti "ishandrena" do 100 kkm, ako su vozana npr. u režimu svakodnevne gradske dostave, a mogu biti oko sa 250 kkm na satu i prilično ok, ako su bili auta "duge ceste", npr. auto koje vozi direktoricu banke svaki dan na relaciji Sarajevo-Zenica.

Isto kao i kod ljudi, imaš ih sa 35-40 godina, da bolje izgledaju od 25-godišnjaka, ali uopšteno gledajući, kilometraža je jedan od pokazatelja istrošenosti mehaničkih sklopova kod auta, a ima ih više (način vožnje, održavanje, područje bez soli i snijega itd.)
izbjeglica_iz_besmisla
Posts: 4287
Joined: 15/09/2005 17:22
Location: sarajevo ...

#51081 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

BiBi911 wrote: 23/06/2026 07:55 Nista oni ne vide i nista oni ne cuju, bar tako kazu al od 2014 VW u 80%modela ima mogucnost slajanja i primanja podataka.

A ta app(imam istu) u uslovima koristenja kaze, da podatke samo vuce iz auta na app.. ali ti podaci sa auta idu na neki njihov server gdje je obrade i posalju na tel. I nigdje usput kao nista ne sacuvaju a vide da sam fulio servis za 2,1 dan
Pa to i pricam, oni podatke imaju.

Ovo za servis je legitimna potreba, tako da podatke o kilometrazi mogu koristiti i javno pominjati. Ovo ostalo vjerovatno ne smiju, ali ako hoce i te podatke mogu izvuci
SvjetlosnaGodina
Posts: 295
Joined: 16/04/2026 11:24

#51082 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by SvjetlosnaGodina »

BiBi911 wrote: 23/06/2026 06:03
SvjetlosnaGodina wrote: 23/06/2026 00:10 Hajde objansi onda meni kako 4 ovlastena znaju tacnu kilometrazu(koju nisam naveo) novog tj. auta starog 3god i salju ponudu za servis na onsovu toga?

jos kod nas :-)
Zato sto je auto bilo na servisu, ovlasteni klinac. I tamo to prepisu/upisu.
jok, i I servis su znali :mrgreen:
zposao
Posts: 2940
Joined: 22/03/2019 09:27

#51083 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by zposao »

milojicabrzi wrote: 23/06/2026 10:05 Nekada tamo '90-ih godina, po auto-placevima u Njemačkoj najviše su voljeli Ruse.

Rusi su imali takav stav da uopšte ne gledaju kilometražu, već opšte stanje auta, cijenu...njima niko nije morao vraćati kilometražu da bi prodao auto...ako je auto sa 300-400 hiljada na satu, a stanje ok, oni će kupiti bez problema.

Kilometraža nije jedini pokazatelj stanja auta, ima auta koja mogu biti "ishandrena" do 100 kkm, ako su vozana npr. u režimu svakodnevne gradske dostave, a mogu biti oko sa 250 kkm na satu i prilično ok, ako su bili auta "duge ceste", npr. auto koje vozi direktoricu banke svaki dan na relaciji Sarajevo-Zenica.

Isto kao i kod ljudi, imaš ih sa 35-40 godina, da bolje izgledaju od 25-godišnjaka, ali uopšteno gledajući, kilometraža je jedan od pokazatelja istrošenosti mehaničkih sklopova kod auta, a ima ih više (način vožnje, održavanje, područje bez soli i snijega itd.)
Nije toliko problem ako se auto vozilo vecinom po gradu. Problem je KAKO se auto vozilo.
Ima toliko loših navika koje direktno skraćuju vijek vozila.
Evo par iz glave koje znam ja kao laik a majstori znaju sigurno puno više:
- jače ubrzavanje prije nego je motor dostigao radnu temperaturu
- dugotrajnija vožnja na višim okretajima motora
- vožnja na niskim okretajima pri opterećenju (bilo vožnja uzbrdo ili vuča tereta pri niskim okretajima)
- prelaženje brzo preko rupa i ležećih.
- još možda gore kočenje preko rupa i ležećih
- ne puštanje turba da se ohladi laganijom voznjom prije gašenja motora ako se prethodno vozilo agresivnije
- vožnja na rezervi goriva tako da auto može povući nečistoće sa dna rezervoara
- razvlačenje servisnih intervala maksimalno
i ko zna šta sve ne...
Pored ovoga sam već spomenuo da nije isto ugrađuje li neko najjeftinije rezervne dijelove ili najkvalitetnije.
Sve to utiče na generalnu sliku o eksploataciji vozila i stanju u kojemu se nalazi.
Šta ti vrijede niski kilometri ako se auto nije održavalo i ako je se nemarno vozilo.
peca777
Posts: 1259
Joined: 19/04/2019 14:08

#51084 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by peca777 »

zposao wrote: 23/06/2026 16:02 Problem je KAKO se auto vozilo.
Tacno. Spustam se cesto niz kobilju i kolicina debila koji konstantno drze kocnicu je nevjerovatna. Mlado, staro, dobro auto, ili lose, apsoluto svejedno.
zposao
Posts: 2940
Joined: 22/03/2019 09:27

#51085 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by zposao »

peca777 wrote: 23/06/2026 16:06
zposao wrote: 23/06/2026 16:02 Problem je KAKO se auto vozilo.
Tacno. Spustam se cesto niz kobilju i kolicina debila koji konstantno drze kocnicu je nevjerovatna. Mlado, staro, dobro auto, ili lose, apsoluto svejedno.
Ne zna se šta je štetnije. Oni koji drže konstantno kočnicu ili oni koji stalno drže naslonjenu nogu na kvačilu.
Kočenje motorom je isto dobrom dijelu potpuna nepoznanica.
Tabakmalac
Posts: 1190
Joined: 26/12/2019 23:32

#51086 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Tabakmalac »

Parola "platio sam za svoje kočnice, iskoristit ću ih maksimum"
User avatar
Haris.ba
Posts: 35289
Joined: 08/09/2005 20:08

#51087 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Haris.ba »

Tabakmalac wrote: 23/06/2026 16:35 Parola "platio sam za svoje kočnice, iskoristit ću ih maksimum"
Uopste nije problem istrositi kocnice. Potrosni je to materijal.

Vise je to neznanje. Iako je to veoma rijetko, ali ne treba se igrati da ti tockovi blokiraju.
User avatar
hopi
Posts: 7258
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#51088 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by hopi »

Šta je problem ja uvijek držim kočnicu niz brdo
I kada dajem gas držim malo kočnicu
Što je sigurno je sigurno
Polahko ali sporo
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 79547
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#51089 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Velkoski »

od stadiona Koševo prema Bingu ljudi koče u onoj prvoj krivini i na 30 :mrgreen:
SvjetlosnaGodina
Posts: 295
Joined: 16/04/2026 11:24

#51090 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by SvjetlosnaGodina »

Ako voze hibrida uopste ne koce kocnicama(makar onaj prvi lagani pritisak na pedalu) :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 35289
Joined: 08/09/2005 20:08

#51091 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Haris.ba »

SvjetlosnaGodina wrote: 23/06/2026 17:36 Ako voze hibrida uopste ne koce kocnicama(makar onaj prvi lagani pritisak na pedalu) :D
Na majld hibridu ja i ne vidim razlike. Osim sto pise da kad gas nije pritisnut puni se baterija.
SvjetlosnaGodina
Posts: 295
Joined: 16/04/2026 11:24

#51092 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by SvjetlosnaGodina »

Haris.ba wrote: 23/06/2026 17:42
SvjetlosnaGodina wrote: 23/06/2026 17:36 Ako voze hibrida uopste ne koce kocnicama(makar onaj prvi lagani pritisak na pedalu) :D
Na majld hibridu ja i ne vidim razlike. Osim sto pise da kad gas nije pritisnut puni se baterija.
Puni se baterija na vecini :)
User avatar
Haris.ba
Posts: 35289
Joined: 08/09/2005 20:08

#51093 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Haris.ba »

SvjetlosnaGodina wrote: 23/06/2026 17:43
Haris.ba wrote: 23/06/2026 17:42
SvjetlosnaGodina wrote: 23/06/2026 17:36 Ako voze hibrida uopste ne koce kocnicama(makar onaj prvi lagani pritisak na pedalu) :D
Na majld hibridu ja i ne vidim razlike. Osim sto pise da kad gas nije pritisnut puni se baterija.
Puni se baterija na vecini :)
Mislim na kocenje.
Naslovnica
Posts: 35443
Joined: 20/03/2013 15:38

#51094 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Naslovnica »

hopi wrote: 23/06/2026 16:56 Šta je problem ja uvijek držim kočnicu niz brdo
I kada dajem gas držim malo kočnicu
Što je sigurno je sigurno
Polahko ali sporo
Ruka uvijek na rućnoi
User avatar
B6Redhell
Posts: 7815
Joined: 25/12/2010 04:56

#51095 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by B6Redhell »

hopi wrote: 23/06/2026 16:56 Šta je problem ja uvijek držim kočnicu niz brdo
I kada dajem gas držim malo kočnicu
Što je sigurno je sigurno
Polahko ali sporo
Znaci i ti si jedan od onih koji koristi lijevu nogu za kocenje. Ja to nebih mogao nikad. Pokuso jednom i glava zamalo u sofer sajbi.
Bez osjecajnoo
Obicno rade zene i ljudi kojima je prvo auto bilo automatik ili se ucili voziti na tom..
probook
Posts: 5043
Joined: 13/10/2013 22:38

#51096 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by probook »

mc-twin wrote: 22/06/2026 22:33
mc-twin wrote: 21/06/2026 23:05 Kad smo kod vrijednosti auta i kako trazim ovakav model da uzmem upitam ja cijenu. 39.000KM :-) (Po)meni je to malo pretjerano.
Sta vi mislite koja bi bila realna vrijednosti za ovakav auto?
Edit: ne skontah da nisam lin postavio. :lol: https://olx.ba/artikal/69723318
Za 40.000 kupis novo auto ili eventualno neko sa max 30.000 na satu.
User avatar
Optimist
Posts: 15523
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#51097 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Optimist »

Za 40k moze samo pravi R, nikakvi lajnovi dizeli.
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2850
Joined: 14/02/2013 14:11

#51098 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Hercegoviina »

ima li iko ovu toyotu? isplati li se?
https://olx.ba/artikal/77557014
User avatar
mc-twin
Posts: 4415
Joined: 18/04/2009 23:47

#51099 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by mc-twin »

probook wrote: 23/06/2026 22:43
mc-twin wrote: 22/06/2026 22:33
mc-twin wrote: 21/06/2026 23:05 Kad smo kod vrijednosti auta i kako trazim ovakav model da uzmem upitam ja cijenu. 39.000KM :-) (Po)meni je to malo pretjerano.
Sta vi mislite koja bi bila realna vrijednosti za ovakav auto?
Edit: ne skontah da nisam lin postavio. :lol: https://olx.ba/artikal/69723318
Za 40.000 kupis novo auto ili eventualno neko sa max 30.000 na satu.
To je i meni bilo na pameti i rekao sam mu. Veli mozes Daciu uzeti. :D
@Optimist dizel zbog potrosnje. :lol:
.
User avatar
hopi
Posts: 7258
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#51100 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by hopi »

B6Redhell wrote: 23/06/2026 18:31
hopi wrote: 23/06/2026 16:56 Šta je problem ja uvijek držim kočnicu niz brdo
I kada dajem gas držim malo kočnicu
Što je sigurno je sigurno
Polahko ali sporo
Znaci i ti si jedan od onih koji koristi lijevu nogu za kocenje. Ja to nebih mogao nikad. Pokuso jednom i glava zamalo u sofer sajbi.
Bez osjecajnoo
Obicno rade zene i ljudi kojima je prvo auto bilo automatik ili se ucili voziti na tom..
Pa kolega, kao prvo post je bio humorističnog karaktera.
Kao drugo, da, na automatiku kočim lijevm nogom. Naučio, štelnuo se da apsolutno niko ne može primjetiti.
Čim sjednem u ručnog, odmah bez razmišljanja desna je za kočnicu, nikada ali ni sekundu mi nije lijeva poletila ili da sam prejako kočio Ili bilo šta slično.
Post Reply