Pomoć oko kupovine auta Vol.2
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
Naslovnica
- Posts: 35443
- Joined: 20/03/2013 15:38
#51076 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2
Koliko su pouzdane kilometraže na vozilima u Švici?
Govorim o situaciji da mogu otići gore i kupiti automobil direktno u Švici, bez našeg uvoznika.
Govorim o situaciji da mogu otići gore i kupiti automobil direktno u Švici, bez našeg uvoznika.
- Haris.ba
- Posts: 35289
- Joined: 08/09/2005 20:08
#51077 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2
Rodjak mi je uvezao auto iz Svice. Ali, imao prijatelja koji se bavi time, pa mu pomogao. Ima i tamo svasta. Ali, km je uglavnom pouzdana.Naslovnica wrote: ↑23/06/2026 08:05 Koliko su pouzdane kilometraže na vozilima u Švici?
Govorim o situaciji da mogu otići gore i kupiti automobil direktno u Švici, bez našeg uvoznika.
-
Naslovnica
- Posts: 35443
- Joined: 20/03/2013 15:38
#51078 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2
HVALA!Haris.ba wrote: ↑23/06/2026 08:13Rodjak mi je uvezao auto iz Svice. Ali, imao prijatelja koji se bavi time, pa mu pomogao. Ima i tamo svasta. Ali, km je uglavnom pouzdana.Naslovnica wrote: ↑23/06/2026 08:05 Koliko su pouzdane kilometraže na vozilima u Švici?
Govorim o situaciji da mogu otići gore i kupiti automobil direktno u Švici, bez našeg uvoznika.
- Laplace
- Posts: 14689
- Joined: 19/11/2012 18:37
#51079 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2
Isto i kod mene. Prodajem Astru (ne koristim je, samo ponekad dok traje registracija da ne stoji) sa nešto preko 320.000 km. Redovno održavanas po PS-u, vožena po pravilima, sve uredno, cijena niža od sličnih (ali ušminkanih), ali izgleda da kilometraža odbija ljude.zposao wrote: ↑23/06/2026 07:18 Moje mišljenje je da naši ljudi previše gledaju na kilometražu. Ta cifra će ti reći velo malo o autu. Nije mi se jednom dogodilo da vidim da je bolje auto (u boljem stanju) koje je prešlo cifre 300-400 hiljada od onoga kojemu na cageru piše 150-250.
Da li to znači da su sva auta koja se uvoze prešla ogromne cifre pa se vraćaju, nemam pojma. Ali puno je važnije kako je auto voženo i kako je održavano. Bolje je kupiti auto koje je servisirano na kraćim vremenskim intervalima, gdje je ulje mijenjano svakih 10-15 hiljada km pa neka ima i 400 hiljada na satu, taj će motor biti u bokjem stanju nego auto na kojemu piše 150000 a ulje mijenjano na 30 hiljada...
Druga stvar koju nijedna brojka ne može pokazati je kako je auto voženo. Nije isto jel neko vozio auto lagano rasterećeno iki mu je dušu na nos izvlačio. Toliko ima loših i štetnih navika koje ljudi koriste a uništavaju auto, npr uzbrdo pod opterećenjem voziti ispod 2000 okretaja. Ili ako se neki mladac dokazivao pa ga pržio redovito na visokim okretajima.
Meni lično je kilometraža zadnja stvar koju ću gledati na autu. Ako je opće stanje auta dobro, ako je servisirano uredno, ako se nije štedilo i stavljalo najjeftinije dijelove, itd. Šta ti vrijedi mlado auto koje je malo prešlo ako ga je lik izhebo. Mehaničari su mi govorili da su viđali krševe sa 80 hiljada. Auto se neodržavanjem i divljim korištenjem može uništiti za vrlo kratak period.
A opet imamo primjere taksista ili nekih drugih profesionalaca koji prelaze enormne cifre a auta drže urednima i redovno servisiranima.
Možda sam u krivu ali se ja toga držim.
-
milojicabrzi
- Posts: 2620
- Joined: 18/11/2009 12:43
#51080 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2
Nekada tamo '90-ih godina, po auto-placevima u Njemačkoj najviše su voljeli Ruse.
Rusi su imali takav stav da uopšte ne gledaju kilometražu, već opšte stanje auta, cijenu...njima niko nije morao vraćati kilometražu da bi prodao auto...ako je auto sa 300-400 hiljada na satu, a stanje ok, oni će kupiti bez problema.
Kilometraža nije jedini pokazatelj stanja auta, ima auta koja mogu biti "ishandrena" do 100 kkm, ako su vozana npr. u režimu svakodnevne gradske dostave, a mogu biti oko sa 250 kkm na satu i prilično ok, ako su bili auta "duge ceste", npr. auto koje vozi direktoricu banke svaki dan na relaciji Sarajevo-Zenica.
Isto kao i kod ljudi, imaš ih sa 35-40 godina, da bolje izgledaju od 25-godišnjaka, ali uopšteno gledajući, kilometraža je jedan od pokazatelja istrošenosti mehaničkih sklopova kod auta, a ima ih više (način vožnje, održavanje, područje bez soli i snijega itd.)
Rusi su imali takav stav da uopšte ne gledaju kilometražu, već opšte stanje auta, cijenu...njima niko nije morao vraćati kilometražu da bi prodao auto...ako je auto sa 300-400 hiljada na satu, a stanje ok, oni će kupiti bez problema.
Kilometraža nije jedini pokazatelj stanja auta, ima auta koja mogu biti "ishandrena" do 100 kkm, ako su vozana npr. u režimu svakodnevne gradske dostave, a mogu biti oko sa 250 kkm na satu i prilično ok, ako su bili auta "duge ceste", npr. auto koje vozi direktoricu banke svaki dan na relaciji Sarajevo-Zenica.
Isto kao i kod ljudi, imaš ih sa 35-40 godina, da bolje izgledaju od 25-godišnjaka, ali uopšteno gledajući, kilometraža je jedan od pokazatelja istrošenosti mehaničkih sklopova kod auta, a ima ih više (način vožnje, održavanje, područje bez soli i snijega itd.)
-
izbjeglica_iz_besmisla
- Posts: 4287
- Joined: 15/09/2005 17:22
- Location: sarajevo ...
#51081 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2
Pa to i pricam, oni podatke imaju.BiBi911 wrote: ↑23/06/2026 07:55 Nista oni ne vide i nista oni ne cuju, bar tako kazu al od 2014 VW u 80%modela ima mogucnost slajanja i primanja podataka.
A ta app(imam istu) u uslovima koristenja kaze, da podatke samo vuce iz auta na app.. ali ti podaci sa auta idu na neki njihov server gdje je obrade i posalju na tel. I nigdje usput kao nista ne sacuvaju a vide da sam fulio servis za 2,1 dan
Ovo za servis je legitimna potreba, tako da podatke o kilometrazi mogu koristiti i javno pominjati. Ovo ostalo vjerovatno ne smiju, ali ako hoce i te podatke mogu izvuci
-
SvjetlosnaGodina
- Posts: 295
- Joined: 16/04/2026 11:24
#51082 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2
jok, i I servis su znaliBiBi911 wrote: ↑23/06/2026 06:03Zato sto je auto bilo na servisu, ovlasteni klinac. I tamo to prepisu/upisu.SvjetlosnaGodina wrote: ↑23/06/2026 00:10 Hajde objansi onda meni kako 4 ovlastena znaju tacnu kilometrazu(koju nisam naveo) novog tj. auta starog 3god i salju ponudu za servis na onsovu toga?
jos kod nas![]()
-
zposao
- Posts: 2940
- Joined: 22/03/2019 09:27
#51083 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2
Nije toliko problem ako se auto vozilo vecinom po gradu. Problem je KAKO se auto vozilo.milojicabrzi wrote: ↑23/06/2026 10:05 Nekada tamo '90-ih godina, po auto-placevima u Njemačkoj najviše su voljeli Ruse.
Rusi su imali takav stav da uopšte ne gledaju kilometražu, već opšte stanje auta, cijenu...njima niko nije morao vraćati kilometražu da bi prodao auto...ako je auto sa 300-400 hiljada na satu, a stanje ok, oni će kupiti bez problema.
Kilometraža nije jedini pokazatelj stanja auta, ima auta koja mogu biti "ishandrena" do 100 kkm, ako su vozana npr. u režimu svakodnevne gradske dostave, a mogu biti oko sa 250 kkm na satu i prilično ok, ako su bili auta "duge ceste", npr. auto koje vozi direktoricu banke svaki dan na relaciji Sarajevo-Zenica.
Isto kao i kod ljudi, imaš ih sa 35-40 godina, da bolje izgledaju od 25-godišnjaka, ali uopšteno gledajući, kilometraža je jedan od pokazatelja istrošenosti mehaničkih sklopova kod auta, a ima ih više (način vožnje, održavanje, područje bez soli i snijega itd.)
Ima toliko loših navika koje direktno skraćuju vijek vozila.
Evo par iz glave koje znam ja kao laik a majstori znaju sigurno puno više:
- jače ubrzavanje prije nego je motor dostigao radnu temperaturu
- dugotrajnija vožnja na višim okretajima motora
- vožnja na niskim okretajima pri opterećenju (bilo vožnja uzbrdo ili vuča tereta pri niskim okretajima)
- prelaženje brzo preko rupa i ležećih.
- još možda gore kočenje preko rupa i ležećih
- ne puštanje turba da se ohladi laganijom voznjom prije gašenja motora ako se prethodno vozilo agresivnije
- vožnja na rezervi goriva tako da auto može povući nečistoće sa dna rezervoara
- razvlačenje servisnih intervala maksimalno
i ko zna šta sve ne...
Pored ovoga sam već spomenuo da nije isto ugrađuje li neko najjeftinije rezervne dijelove ili najkvalitetnije.
Sve to utiče na generalnu sliku o eksploataciji vozila i stanju u kojemu se nalazi.
Šta ti vrijede niski kilometri ako se auto nije održavalo i ako je se nemarno vozilo.
-
peca777
- Posts: 1259
- Joined: 19/04/2019 14:08
-
zposao
- Posts: 2940
- Joined: 22/03/2019 09:27
#51085 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2
Ne zna se šta je štetnije. Oni koji drže konstantno kočnicu ili oni koji stalno drže naslonjenu nogu na kvačilu.
Kočenje motorom je isto dobrom dijelu potpuna nepoznanica.
-
Tabakmalac
- Posts: 1190
- Joined: 26/12/2019 23:32
#51086 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2
Parola "platio sam za svoje kočnice, iskoristit ću ih maksimum"
- Haris.ba
- Posts: 35289
- Joined: 08/09/2005 20:08
#51087 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2
Uopste nije problem istrositi kocnice. Potrosni je to materijal.
Vise je to neznanje. Iako je to veoma rijetko, ali ne treba se igrati da ti tockovi blokiraju.
- hopi
- Posts: 7258
- Joined: 05/03/2009 23:03
- Location: zemlja moja
#51088 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2
Šta je problem ja uvijek držim kočnicu niz brdo
I kada dajem gas držim malo kočnicu
Što je sigurno je sigurno
Polahko ali sporo
I kada dajem gas držim malo kočnicu
Što je sigurno je sigurno
Polahko ali sporo
- Velkoski
- ModeratorNaBezCenzure
- Posts: 79547
- Joined: 17/05/2008 15:30
- Location: u dergjahu tvog srca
- Vozim: Golf 7 GTI
#51089 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2
od stadiona Koševo prema Bingu ljudi koče u onoj prvoj krivini i na 30 
-
SvjetlosnaGodina
- Posts: 295
- Joined: 16/04/2026 11:24
#51090 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2
Ako voze hibrida uopste ne koce kocnicama(makar onaj prvi lagani pritisak na pedalu) 
- Haris.ba
- Posts: 35289
- Joined: 08/09/2005 20:08
#51091 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2
Na majld hibridu ja i ne vidim razlike. Osim sto pise da kad gas nije pritisnut puni se baterija.SvjetlosnaGodina wrote: ↑23/06/2026 17:36 Ako voze hibrida uopste ne koce kocnicama(makar onaj prvi lagani pritisak na pedalu)![]()
-
SvjetlosnaGodina
- Posts: 295
- Joined: 16/04/2026 11:24
#51092 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2
Puni se baterija na veciniHaris.ba wrote: ↑23/06/2026 17:42Na majld hibridu ja i ne vidim razlike. Osim sto pise da kad gas nije pritisnut puni se baterija.SvjetlosnaGodina wrote: ↑23/06/2026 17:36 Ako voze hibrida uopste ne koce kocnicama(makar onaj prvi lagani pritisak na pedalu)![]()
- Haris.ba
- Posts: 35289
- Joined: 08/09/2005 20:08
#51093 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2
Mislim na kocenje.SvjetlosnaGodina wrote: ↑23/06/2026 17:43Puni se baterija na veciniHaris.ba wrote: ↑23/06/2026 17:42Na majld hibridu ja i ne vidim razlike. Osim sto pise da kad gas nije pritisnut puni se baterija.SvjetlosnaGodina wrote: ↑23/06/2026 17:36 Ako voze hibrida uopste ne koce kocnicama(makar onaj prvi lagani pritisak na pedalu)![]()
![]()
-
Naslovnica
- Posts: 35443
- Joined: 20/03/2013 15:38
- B6Redhell
- Posts: 7815
- Joined: 25/12/2010 04:56
#51095 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2
Znaci i ti si jedan od onih koji koristi lijevu nogu za kocenje. Ja to nebih mogao nikad. Pokuso jednom i glava zamalo u sofer sajbi.
Bez osjecajnoo
Obicno rade zene i ljudi kojima je prvo auto bilo automatik ili se ucili voziti na tom..
-
probook
- Posts: 5043
- Joined: 13/10/2013 22:38
#51096 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2
Za 40.000 kupis novo auto ili eventualno neko sa max 30.000 na satu.mc-twin wrote: ↑22/06/2026 22:33Edit: ne skontah da nisam lin postavio.https://olx.ba/artikal/69723318
- Optimist
- Posts: 15523
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#51097 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2
Za 40k moze samo pravi R, nikakvi lajnovi dizeli.
- Hercegoviina
- Posts: 2850
- Joined: 14/02/2013 14:11
#51098 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2
ima li iko ovu toyotu? isplati li se?
https://olx.ba/artikal/77557014
https://olx.ba/artikal/77557014
- mc-twin
- Posts: 4415
- Joined: 18/04/2009 23:47
#51099 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2
To je i meni bilo na pameti i rekao sam mu. Veli mozes Daciu uzeti.probook wrote: ↑23/06/2026 22:43Za 40.000 kupis novo auto ili eventualno neko sa max 30.000 na satu.mc-twin wrote: ↑22/06/2026 22:33Edit: ne skontah da nisam lin postavio.https://olx.ba/artikal/69723318
@Optimist dizel zbog potrosnje.
.
- hopi
- Posts: 7258
- Joined: 05/03/2009 23:03
- Location: zemlja moja
#51100 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2
Pa kolega, kao prvo post je bio humorističnog karaktera.
Kao drugo, da, na automatiku kočim lijevm nogom. Naučio, štelnuo se da apsolutno niko ne može primjetiti.
Čim sjednem u ručnog, odmah bez razmišljanja desna je za kočnicu, nikada ali ni sekundu mi nije lijeva poletila ili da sam prejako kočio Ili bilo šta slično.
