Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5101 Re: Bášča

Post by Mu'min »

ma ne trebaš sliakti mahsuz, može 1x usput kad bude šta za vidjeti od plodova. :)
Ja svoje već berem, jer to rana sorta :)
armin_jocker
Posts: 213
Joined: 27/02/2012 20:22

#5102 Re: Bášča

Post by armin_jocker »

Mu'min wrote:ma ne trebaš sliakti mahsuz, može 1x usput kad bude šta za vidjeti od plodova. :)
Ja svoje već berem, jer to rana sorta :)
Ja sam izgleda negdje zeznuo s njima, kod pikiranja, ili, neznam, uglavnom, imale su period, od nekih 15 do 20 dana, kad jednostavno nisu napredovale ni cm, mislio sam da nece prezivjeti, plastenik je cudo, i ja se ubrzo nadam plodovima, hvala ti jos jednom, i hvala Bogu
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5103 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Armine

al slike su ti 10-ka.

ms
Mu'min
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#5104 Re: Bášča

Post by Ratarka »

armine, ovo je odmor za oci, a vidim da nas muce slicni problemi. meni su krastavice ko da se neko zafrkav'o, paradajza ima ali poceo je da se crveni samo onaj mini, njega necu vise saditi samo mi mjesto zauzima (safranko bila si u pravu)
ono sto je kod tebe vrlo uocljivo je da je sve besprijekorno uredno (opljevljeno, prekopano), stvarno svaka cast!
armin_jocker
Posts: 213
Joined: 27/02/2012 20:22

#5105 Re: Bášča

Post by armin_jocker »

Ratarka wrote:armine, ovo je odmor za oci, a vidim da nas muce slicni problemi. meni su krastavice ko da se neko zafrkav'o, paradajza ima ali poceo je da se crveni samo onaj mini, njega necu vise saditi samo mi mjesto zauzima (safranko bila si u pravu)
ono sto je kod tebe vrlo uocljivo je da je sve besprijekorno uredno (opljevljeno, prekopano), stvarno svaka cast!
Ratarko, hvala na lijepim rijecima, trudim se koliko mogu, obaveze mi ne dozvoljavalju da cesto budem u plasteniku, ali kad udjem, onda gledam da uradim sto vise posla.
Zasto ti neces da sadis ovaj mali cheri paradajz?? on je meni najukusniji, posadim bar 2 komada, i oni bas rode fino ...
armin_jocker
Posts: 213
Joined: 27/02/2012 20:22

#5106 Re: Bášča

Post by armin_jocker »

Danasnji ''ulov'' iz basce. Krompir mladi, grasak, malo luka, malo mrkvica, i buranija, zuta, puterica :-D

Image
lady_di
Posts: 102
Joined: 06/03/2013 18:45

#5107 Re: Bášča

Post by lady_di »

armin_jocker wrote:Danasnji ''ulov'' iz basce. Krompir mladi, grasak, malo luka, malo mrkvica, i buranija, zuta, puterica :-D

Image
I može se spremiti ručak ili iftar, svaka čast :thumbup:

Armine da li sadiš paradajz vani ili samo u plasteniku, i koja ti je ono sorta paprika, one tamno zelene?
armin_jocker
Posts: 213
Joined: 27/02/2012 20:22

#5108 Re: Bášča

Post by armin_jocker »

Slabo sadim paradajz vani,imam nekoliko komada iznad plastenika, jer nemam prostora oko kuce, a u basci u kojoj sadim ostalo, krompir, luk, itd nema vode, pa je to samo trud uzalud. Ove zelene paprike su crvene roge, samo sto su sad u fazi rasta, nakon toga postaju crvene boje
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#5109 Re: Bášča

Post by sour cherry »

Vrijedni ste,svaka čast.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#5110 Re: Bášča

Post by Ratarka »

armine, necu ga vise saditi jer nemam prostora, a raste visok kao da je pravi, ploda puno, a ni za salatu, tako da mi je on onako vise kao ukrasna biljka a manje kao konkretno jestiva :)
masala ti je "ulov" :)))
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 84590
Joined: 03/10/2011 20:11

#5111 Re: Bášča

Post by Chloe »

Pozdrav i selam raja. Mašallah bašte su dale plodove. Uživala sam u vašim fotografijama. I ja uživam već odavno u plodovima svoga rada, truda i prolivenog znoja. Danas sam za iftar svojim gostima servirala punjene paprike (paradajzuše), mislili su da se šalim da su iz moje bašte, kontali da su sa sajma (tržnice). Grah je podbacio, i krastavac sad kad je krenuo počeo je žutiti i sušiti se, ostalo je sve mašallah odlično. :) :) :) :)
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#5112 Re: Bášča

Post by kandelabar »

kladusanka wrote:i krastavac sad kad je krenuo počeo je žutiti i sušiti se
I meni se to desilo jedn okolo krastavaca bilo sad kako zameću plodovi izraste mozda jedan centimetar pozuti i opadne i tako mozda metar nikako nemam plodova sad opet cvate al ne znam sta ce biti,haman nesto im ne godi ove godine..
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#5113 Re: Bášča

Post by kandelabar »

Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#5114 tikvice

Post by Ratarka »

safranko, posto si probala ove ukisenjene tikvice, molim te malo pojasni recept - da li tekucinom prelijem prokuhane tikvice ili samo njih slozim u teglu? koliko soli si stavila na ovu kolicino ostalog? luk nasjeckas ili...? tikvica imamo ko maslacka, pa mi je zao da ovo ne probam ako je tako fino...
ako neko ima jos neki recept za tikvice (osim zamrzavanja, to mi je kao zadnja solucija) bilo bi bas lijepo da podijeli, steta je ovako fine tikvic (djelimicno i tikve vec) ne sacuvati na neki fini nacin za zimu koja ovdje trajeeee...
hvala!
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5115 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Prvi plodovi, prve fermentacije jer nikad ne znam šta može udariti iz neba i da ode sve u helać.
Image

Za sve nove baštovane, preporučujem fermentaciju sjemena za narednu sezonu.
User avatar
cehaja
Posts: 186
Joined: 18/06/2012 01:06

#5116 Re: Bášča

Post by cehaja »

Raja imam pitanje, nije direktno vezano za BASCU, ali jeste povezano.

Koje je najlijepse zeleno drvece/cvijece koje moze da uspjeva u stanu, gdje nema svijetla ?
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#5117 Re: tikvice

Post by safran »

Ratarka wrote:safranko, posto si probala ove ukisenjene tikvice, molim te malo pojasni recept - da li tekucinom prelijem prokuhane tikvice ili samo njih slozim u teglu? koliko soli si stavila na ovu kolicino ostalog? luk nasjeckas ili...? tikvica imamo ko maslacka, pa mi je zao da ovo ne probam ako je tako fino...
ako neko ima jos neki recept za tikvice (osim zamrzavanja, to mi je kao zadnja solucija) bilo bi bas lijepo da podijeli, steta je ovako fine tikvic (djelimicno i tikve vec) ne sacuvati na neki fini nacin za zimu koja ovdje trajeeee...
hvala!
Soli uglavnom obično jedna velika kašika na litar tekućine - pa pošto ja uglavnom radim odokativnom metodom - ovo mi je neka smjernica a poslije probam. Probam i zbog sirćeta jer koristim domaće a ono nije standardizirano. Luk sam rezala na kolutove - nekako mi ljepše izgleda. Tikvice složiš u teglu i pomalo dodaješ tekućine da ti ove u donjem dijelu tegle ne ostanu na suhom. Na vrhu treba biti tekućine.
Onaj recept što je Oticon postavila - na istoj je stranici kad otvoriš onaj link što sam kopirala - meni zvuči pravo dobro pa ću se naoružati za sljedeći vikend. Danas sam obrala tikve pa se nadam da ću idućeg vikenda imati tikvica.
Imaš tamo i onaj recept sa uljem - fine su ali poprilično silne pa eto, i to je ideja za uskladištiti par komada.
Negdje sam vidjela i recept za džem ali ne mogu da se sjetim gdje - garant na kulinarci.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#5118 Re: Bášča

Post by Ratarka »

napravila sam dvije teglice ovih tikvica, pa kad probamo javim kako nam se svidja i da li ide cijeli arsenal istih.
i da, slikala sam teglice, ali sliku ce morati prvo neko od djece da prebaci sebi, pa meni, jer ako imam ispravan aparat onda nemam komp. koji podrzava isti, ili obratno, tako da uvijek moram nekoga ili nesto da sacekam :)
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5119 Re: Bášča

Post by Mu'min »

cehaja wrote:Raja imam pitanje, nije direktno vezano za BASCU, ali jeste povezano.

Koje je najlijepse zeleno drvece/cvijece koje moze da uspjeva u stanu, gdje nema svijetla ?
Mada ovo nije moje područje al sam jednom i sam to pitanje postavljao.
Pokušaj sa traženjem pod: krasula ili pod crassula

Inače imaš i temu o cvijeću.
User avatar
eluna
Posts: 12242
Joined: 06/05/2009 21:29

#5120 Re: Bášča

Post by eluna »

dajte mi molim vas taj link za ukiseljene tikvice i ukiseljene pečene patlidžane :(

treba mi da pravim sebi zimnicu - a ovo dvoje sam kupovala do sada
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#5121 Re: tikvice

Post by Ratarka »

Ratarka wrote:napravila sam dvije teglice ovih tikvica, pa kad probamo javim kako nam se svidja i da li ide cijeli arsenal istih.
i da, slikala sam teglice, ali sliku ce morati prvo neko od djece da prebaci sebi, pa meni, jer ako imam ispravan aparat onda nemam komp. koji podrzava isti, ili obratno, tako da uvijek moram nekoga ili nesto da sacekam :)
evo i slicice, meni se jako svidjaju, iducih dana cu napraviti vecu kolicinu, hvala safran!
Image
lady_di
Posts: 102
Joined: 06/03/2013 18:45

#5122 Re: Bášča

Post by lady_di »

Ratarka ovo predobro izgleda, sad si me nagovorila moraću i ja probati, ali poslije kompota (ja sam ipak sladokusac) :) samo nikad dovoljno vremena ili organizacije za sve što bi čovjek htio
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#5123 Re: Bášča

Post by safran »

Eh, ratarko drago mi je - izgledaju taman kako treba.
Eluna, ne bilo ti mrsko odi na temu Zimnica na Umjeće življenja - tamo imaš link za recepte a ne bi bilo zgoreg i mali review da se ostavi. A ja obećavam da ću, kad stignem, napisati tamo i najbolji recept na svijetu za konzerviranje patlidžana.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#5124 Re: Bášča

Post by Ratarka »

mumine, pretrkeljala sam dva puta sve ponovo, ali nikako da ponovo naletim na onaj tvoj recept za salsu, je'l ti gdje pri ruci? ovo se ja nadam skoroj berbi pozutjelog paradajza, pa kako namjeravam odmor provesti uz bascu hocu da budem spremna za sve :)))
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#5125 Re: Bášča

Post by safran »

Mumin salsa - sve vrlo živopisno opisano i ilustrirano

http://www.klix.ba/forum/bsca-p7640537. ... 7#p7640537
Post Reply