Pocetak rata u Sarajevu
- Dozer
- Posts: 32996
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#501 Re: Pocetak rata u Sarajevu
Sve tacno. I, sta je sporno?
- Ali Kemal
- Posts: 2060
- Joined: 04/01/2012 18:49
#502 Re: Pocetak rata u Sarajevu
Da pokusam da odgovorim konkretno autoru temeEborg wrote:Poshto sam na pochetku rata bio suvishe mlad da se ozbiljnije bavim pochetkom rata u svom gradu a kamo li u Sarajevu zanima me kako je to sve teklo.Mozhda malo previshe romantiziram ali kako je to ishlo u gradu koji je zhivio za rock & roll,imao poznate fudbalere,igrao se Monkey Island na Spectrumu,basket po kvartovima,dernechilo se po stanovima shirom Sarajeva i to?
Zanima me mishljenje i utisak ove generacije koja je tada ishla u osnovnu,srednju ili na fax.Kako su se preko noci raje raspale,ljubavi prekinule,prijatelji i komshije iselili,nije se vishe prichalo o Michaelu Jacksonu,MC Hammeru i Robertu Baggiu itd.
Dakle,prvenstveno period onih prvih barikada i prvih par mjeseci rata kada je sve tako nadrealno izgledalo.Kako je MTV generacija koja je vishe-manje imala sve ugodnosti zhivota najednom trchala pod snajperima a pola je razreda iz srednje shkole mrtvo?Mozhda malo ruzhno zvuchi no drugachije je kada pochne rat u Sarajevu ili jednom Kandaharu.
Ajde,mozhda chujemo i neshto zanimljivo.
Prije svega nije se nista desilo bas preko noci, ali moze se reci u relativno kratkom periodu, od jedno godinu dana se situacija promijenila za 180 stepeni.
U Ljeto 1990 cijelo Sarajevo je izaslo na ulice da proslavi pobjedu nogometne reprezentacije Jugoslavije na svjetskom prvenstvu u Italiji. To je bilo nesto neopisivo, mozda najveci spontani izlazak na ulice u istoriji grada.
Godina dana poslije, znaci 1991, ratu Hrvatskoj je poceo, dok su pripreme za rat u Bosni vec u toku, mada vecina raje nije svjesna toga. Ja npr kupujem neku stereo opremu u januaru 1992
U aprilu mjesecu rat je vec zvanicno poceo i pocinje puskaranje izmedju Nedzarica, koji su vec bili naoruzani oruzjem iz kasarne koja se nalazila u tom naselju i pripadnika Patriotske lige koji su se rasporedili po naseljima Vojnicko polje, Alipasino i Mojmilo.
U pocetku puskaranje je bilo samo kada se smraci, a po danu ljudi iz Nedzarica dolaze da kupuju u Hiper market. Nije tada postojala klasicna linija, nego tako besmisleno puskaranje.
Obrazovani ljudi su u pocetku izbjegavali oruzje, to su bili uglavnom mladi wanna be jalijasi tipovi i mene je iznenadio kada se pojavio jedan komsija sa fakultetom sa novim kalasom i snajperom. Poslije se ispostavilo da je bio neki SDA-ovac i da nije nigdje mrdao tokom rata, nego se uglavnom sepurio okolo.
Znaci dodju ti djecaci, nisam ih nikad prije vidio, zapucaju preko ulice i onda oni kreteni preko raspale iz svih mogucih oruzja po nasoj zgradi, a ovi se ispare momentalno. Tako to trajalo nekoliko sedmica i onda odjednom pocese da pretresaju stanove, traze oruzje, postaje sve gore i nesigurno i preko dana.
Medjutim mora se biti svjestan da to sto je radjeno nisu radile komsije jedni drugima, komsije su bile samo sredstvo, nego politika i manipulacija ljudima kroz televiziju, novine, usadjivanje straha ljudima i slicno.
Ko je zivio u uslovno receno etnicki homegenim naseljima, kao sto je Bistrik ili Nedzarici, nije imao mnogo izbora da bira, bez obzira sto je bilo ljudi i sa jedne i druge strane koji su prakticno bili isti, kako kazes MTV generacija.
Pogotovu sa ukopavanjem i uspostavom linija fronta kada vise nije bilo povratka.
Ja se ne sjecam niti jednog poteza vlasti iz tog perioda da se rat zaustavi i spase ljudi, sve su ucinili da bude jos gore, bukvalno preko noci kriminalci postaju policajci, nadrealizam zesci, tako da ne vidim nista romanticno iz tih dana, jedan jako, jako ruzan period.
Moj ti je savjet da se sto manje bavis time, bolje za tebe i tvoju familiju. Jedan je zivot, iskoristi ga sto bolje
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#503 Re: Pocetak rata u Sarajevu
Ništa nije sporno, sve je jasno.Dozer wrote:Sve tacno. I, sta je sporno?
Tvrdnja ispod je netačna i o tome sam pisala. Tebi se niko nije obratio.
kosava wrote:
U manjim mjestima su ljudi isli u isti razred prolazili na put iz skole i u skolu jedni drugima kraj kuce i nisu progovorili nikada izvan ucionice .
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#504 Re: Pocetak rata u Sarajevu
Ali Kemal wrote:
Obrazovani ljudi su u pocetku izbjegavali oruzje, to su bili uglavnom mladi wanna be jalijasi tipovi i mene je iznenadio kada se pojavio jedan komsija sa fakultetom sa novim kalasom i snajperom. Poslije se ispostavilo da je bio neki SDA-ovac ...
Nisi odavno ...
- smurf
- Posts: 70259
- Joined: 01/08/2008 10:53
- Location: vjerna ŽEKIPA
#505 Re: Pocetak rata u Sarajevu
Svega mi bolja je verzija da je sve pocelo ubistvom starog svata. Cuj obrazovani ljudi u pocetku izbjegavali oruzje...
Molim moderaciju da postove Ali Kemala sa ove teme prebaci u temu "Ratne price - ona vedrija strana".
Molim moderaciju da postove Ali Kemala sa ove teme prebaci u temu "Ratne price - ona vedrija strana".
- uglavnomja
- Posts: 19943
- Joined: 28/07/2012 15:59
#506 Re: Pocetak rata u Sarajevu
ako zanemarimo ove obrazovane
za mene je rat poceo na demostracijama pred holidejm, kad su ubijene suada i olga.
sad ne znam da li je isto vece ili malo kasnije pocelo prvo bombardovanje starog grada.
malo ko je imao tacan pregled sta se gdje desava. jos smo svi bili zbunjeni, tetka s dobrinje prica nesto panicno, a kod nas sve ok, ...
to je bilo do 1.5. mislim, kad je posta izgorjela, ona na obali, kad smo ostali bez telefona. radili su brojevi iz starog grada koji su pocinjali sa 53....
onda puskaranje na brdima iznad, pa nestalo struje, pa vode, pa se pocele prazniti prodavnicie, sto pradajom, sto pljackom, pa odjednom skontas pola raje otislo kod babe tetke ... u beograd, na pale, u vikendicu ...
pa jovo divjak na tv ili radiju kaze ugrijte ulje da mozete prosipati kroz prozore ako dodju pred kucu
za mene je rat poceo na demostracijama pred holidejm, kad su ubijene suada i olga.
sad ne znam da li je isto vece ili malo kasnije pocelo prvo bombardovanje starog grada.
malo ko je imao tacan pregled sta se gdje desava. jos smo svi bili zbunjeni, tetka s dobrinje prica nesto panicno, a kod nas sve ok, ...
to je bilo do 1.5. mislim, kad je posta izgorjela, ona na obali, kad smo ostali bez telefona. radili su brojevi iz starog grada koji su pocinjali sa 53....
onda puskaranje na brdima iznad, pa nestalo struje, pa vode, pa se pocele prazniti prodavnicie, sto pradajom, sto pljackom, pa odjednom skontas pola raje otislo kod babe tetke ... u beograd, na pale, u vikendicu ...
pa jovo divjak na tv ili radiju kaze ugrijte ulje da mozete prosipati kroz prozore ako dodju pred kucu
- exliberal-ex
- Posts: 7707
- Joined: 11/04/2013 00:01
#507 Re: Pocetak rata u Sarajevu
ma I gradovima se znalo donekle, zna se ko je gazda na bistriku ili vratniku, ko je na stupu ko u lukavici....nova komunisticka naselja su bila izmjesana ali stariji djelovi grada su bili homogenizovani...jebiga kad gledam kod mene u komsiluku znalo se ko je starosjedilac ko nije, kuca od mog pra pra djeda jos uvijek stoji na nasoj zemlji...nisu se ljudi selili bas tako lakoDozer wrote:Ja to nisam ni rekao. Medjutim, cinjenica je da su vrlo dobro znali "ko je ko", za razliku stanja u gradovima gdje se to bas nije ni gledalo.
- exliberal-ex
- Posts: 7707
- Joined: 11/04/2013 00:01
#508 Re: Pocetak rata u Sarajevu
Koliko se god neslagali sa Ali Kemalom ja se bas nalazim u ovom postu...jebiga ja 91 bio u Neumu, kad smo prolazili granicu meni smjesno a zenga me gleda I konta jel ga ja zajebavam..nakon par dana lezim na plaza a vojni avioni prelecu Neum da bombarduju Ploce...Ali Kemal wrote:Da pokusam da odgovorim konkretno autoru temeEborg wrote:Poshto sam na pochetku rata bio suvishe mlad da se ozbiljnije bavim pochetkom rata u svom gradu a kamo li u Sarajevu zanima me kako je to sve teklo.Mozhda malo previshe romantiziram ali kako je to ishlo u gradu koji je zhivio za rock & roll,imao poznate fudbalere,igrao se Monkey Island na Spectrumu,basket po kvartovima,dernechilo se po stanovima shirom Sarajeva i to?
Zanima me mishljenje i utisak ove generacije koja je tada ishla u osnovnu,srednju ili na fax.Kako su se preko noci raje raspale,ljubavi prekinule,prijatelji i komshije iselili,nije se vishe prichalo o Michaelu Jacksonu,MC Hammeru i Robertu Baggiu itd.
Dakle,prvenstveno period onih prvih barikada i prvih par mjeseci rata kada je sve tako nadrealno izgledalo.Kako je MTV generacija koja je vishe-manje imala sve ugodnosti zhivota najednom trchala pod snajperima a pola je razreda iz srednje shkole mrtvo?Mozhda malo ruzhno zvuchi no drugachije je kada pochne rat u Sarajevu ili jednom Kandaharu.
Ajde,mozhda chujemo i neshto zanimljivo.![]()
Prije svega nije se nista desilo bas preko noci, ali moze se reci u relativno kratkom periodu, od jedno godinu dana se situacija promijenila za 180 stepeni.
U Ljeto 1990 cijelo Sarajevo je izaslo na ulice da proslavi pobjedu nogometne reprezentacije Jugoslavije na svjetskom prvenstvu u Italiji. To je bilo nesto neopisivo, mozda najveci spontani izlazak na ulice u istoriji grada.
Godina dana poslije, znaci 1991, ratu Hrvatskoj je poceo, dok su pripreme za rat u Bosni vec u toku, mada vecina raje nije svjesna toga. Ja npr kupujem neku stereo opremu u januaru 1992Bacam prijeko potrebne marke.
U aprilu mjesecu rat je vec zvanicno poceo i pocinje puskaranje izmedju Nedzarica, koji su vec bili naoruzani oruzjem iz kasarne koja se nalazila u tom naselju i pripadnika Patriotske lige koji su se rasporedili po naseljima Vojnicko polje, Alipasino i Mojmilo.
U pocetku puskaranje je bilo samo kada se smraci, a po danu ljudi iz Nedzarica dolaze da kupuju u Hiper market. Nije tada postojala klasicna linija, nego tako besmisleno puskaranje.
Obrazovani ljudi su u pocetku izbjegavali oruzje, to su bili uglavnom mladi wanna be jalijasi tipovi i mene je iznenadio kada se pojavio jedan komsija sa fakultetom sa novim kalasom i snajperom. Poslije se ispostavilo da je bio neki SDA-ovac i da nije nigdje mrdao tokom rata, nego se uglavnom sepurio okolo.
Znaci dodju ti djecaci, nisam ih nikad prije vidio, zapucaju preko ulice i onda oni kreteni preko raspale iz svih mogucih oruzja po nasoj zgradi, a ovi se ispare momentalno. Tako to trajalo nekoliko sedmica i onda odjednom pocese da pretresaju stanove, traze oruzje, postaje sve gore i nesigurno i preko dana.
Medjutim mora se biti svjestan da to sto je radjeno nisu radile komsije jedni drugima, komsije su bile samo sredstvo, nego politika i manipulacija ljudima kroz televiziju, novine, usadjivanje straha ljudima i slicno.
Ko je zivio u uslovno receno etnicki homegenim naseljima, kao sto je Bistrik ili Nedzarici, nije imao mnogo izbora da bira, bez obzira sto je bilo ljudi i sa jedne i druge strane koji su prakticno bili isti, kako kazes MTV generacija.
Pogotovu sa ukopavanjem i uspostavom linija fronta kada vise nije bilo povratka.
Ja se ne sjecam niti jednog poteza vlasti iz tog perioda da se rat zaustavi i spase ljudi, sve su ucinili da bude jos gore, bukvalno preko noci kriminalci postaju policajci, nadrealizam zesci, tako da ne vidim nista romanticno iz tih dana, jedan jako, jako ruzan period.
Moj ti je savjet da se sto manje bavis time, bolje za tebe i tvoju familiju. Jedan je zivot, iskoristi ga sto bolje
- LBVIEW
- Posts: 9241
- Joined: 01/04/2010 22:35
#509 Re: Pocetak rata u Sarajevu
Pa svoji ste, nije ni cudo sto ti njegova suplja prica pase.
Da sad ne spominjem kako tvoje osobito iskustvo ne mozes extrapolirati u ono kolektivno, jer,za razliku od drugih, Srbi u vecini slucajeva jesu itekako bili svjesni RAM-a i predstojeceg rata za koji su, prvo propagandnim, a nakon toga konkretnim politickim, ekonomskim, te na kraju "price" i vojno-logistckim aktivnostima srpske vrhuske godinama pripremani , i u Hrvatskoj i u Bosni.
Da sad ne spominjem kako tvoje osobito iskustvo ne mozes extrapolirati u ono kolektivno, jer,za razliku od drugih, Srbi u vecini slucajeva jesu itekako bili svjesni RAM-a i predstojeceg rata za koji su, prvo propagandnim, a nakon toga konkretnim politickim, ekonomskim, te na kraju "price" i vojno-logistckim aktivnostima srpske vrhuske godinama pripremani , i u Hrvatskoj i u Bosni.
- Ali Kemal
- Posts: 2060
- Joined: 04/01/2012 18:49
#510 Re: Pocetak rata u Sarajevu
Mozda je u prigradskim naseljima bilo drugacije, ali u gradskim naseljima, po haustorima, da se neki inzinjer uhvati puske u aprilu 1992, vrlo rijetko, ja sam zano samo jednog, sto sam vec pomenuo i stvarno me iznenadio, ali covjek je bio ko zna od kada angazovan u PL.smurf wrote:Cuj obrazovani ljudi u pocetku izbjegavali oruzje...
Fakat je bio to nadrealizam, seta on oko zgrade, puska o ramenu, a ovi preko puta sjede ispred kuce, naoruzani, valjda im bilo mrsko hodat
Vjerovatno si zaboravio da je u aprilu sve bilo na dobrovoljnoj bazi.
Niko nije morao da uzme pusku ako nece, pa cak i oni na rjecima sto su bili agresivni kad zapuca u podrum
U stvari nije postojao nikakav mehanizam da nekoga natjera da se laca oruzja u aprilu, u ovim urbanim djelovima, kako je bilo tamo gdje su kako kazu strazarili jos 1991, ne znam.
Mora se spomenuti i naglasiti da su politicari tada na vlasti zeljeli krvoprolice, zato su im dobro dosli kriminalci koje su cak i medijski uzdigli. Ko ima imalo pameti shvatice koliko je to pogresno bilo.
- exliberal-ex
- Posts: 7707
- Joined: 11/04/2013 00:01
#511 Re: Pocetak rata u Sarajevu
LBVIEW wrote:Pa svoji ste, nije ni cudo sto ti njegova suplja prica pase.![]()
Da sad ne spominjem kako tvoje osobito iskustvo ne mozes extrapolirati u ono kolektivno, jer,za razliku od drugih, Srbi u vecini slucajeva jesu itekako bili svjesni RAM-a i predstojeceg rata za koji su, prvo propagandnim, a nakon toga konkretnim politickim, ekonomskim, te na kraju "price" i vojno-logistckim aktivnostima srpske vrhuske godinama pripremani , i u Hrvatskoj i u Bosni.
Tipicno generalizvanje....majku mu kako 90% srba koje sam znao nije znalo da ce rat...nije znalo o tom jebenom RAM-u..a sve ugledni starosjedioci...ah da mora da lazem
a sto se tice suplje...nemoj mi molim te o supljoj ...naslusao sam se te suplje pogotovo kad je rijec o ratu...I vecinom od ljudi koji su jos pisali u pelene kad je krenulo...
- uglavnomja
- Posts: 19943
- Joined: 28/07/2012 15:59
#512 Re: Pocetak rata u Sarajevu
exliberal-ex wrote:LBVIEW wrote:Pa svoji ste, nije ni cudo sto ti njegova suplja prica pase.![]()
Da sad ne spominjem kako tvoje osobito iskustvo ne mozes extrapolirati u ono kolektivno, jer,za razliku od drugih, Srbi u vecini slucajeva jesu itekako bili svjesni RAM-a i predstojeceg rata za koji su, prvo propagandnim, a nakon toga konkretnim politickim, ekonomskim, te na kraju "price" i vojno-logistckim aktivnostima srpske vrhuske godinama pripremani , i u Hrvatskoj i u Bosni.
Tipicno generalizvanje....majku mu kako 90% srba koje sam znao nije znalo da ce rat...nije znalo o tom jebenom RAM-u..a sve ugledni starosjedioci...ah da mora da lazem
a sto se tice suplje...nemoj mi molim te o supljoj ...naslusao sam se te suplje pogotovo kad je rijec o ratu...I vecinom od ljudi koji su jos pisali u pelene kad je krenulo...
nazalost, u mom slucaju nije tako. cak su pokusavali i mnei reci izmedju redova, da otputujem negdje ... nije ih bilo 90% koji su znali, ali bar 30% je naglo negdje otputovalo pocetkom aprila. a od obih sto su ostali, ima ih sto su pravo nahebali. izgibili clanove porodice, i jos ih komsiluk poprijeko gledao. aonda se morali ici pravdati na tv da su zivi jer su paljani objavili da su ih muslimanio zaklali ...
nego, sto se tice teme, svako od nas moze pricati kako je poceo rat u njegovom kvartu, komsiluku, mz ... ali globalno, tesko
ja nemam ppojma kako je bilo u nedjaricima, napr. ili buca potok. ma cak ni kosevsko brdo.
na vracama nesto malo znam od izbjeglica.
stari grad - kako gdje. bilo telefona na par mjesta pa se moglo cuti sa rodbinom. ali nije isto bilo na vratniku i na bistriku i na jarcedolima ...
- zateznistub
- Posts: 15528
- Joined: 29/07/2010 13:55
- Location: Down Under
#513 Re: Pocetak rata u Sarajevu
Samo su dva moguća zaključka na sve tvoje postove:Ali Kemal wrote:Mozda je u prigradskim naseljima bilo drugacije, ali u gradskim naseljima, po haustorima, da se neki inzinjer uhvati puske u aprilu 1992, vrlo rijetko, ja sam zano samo jednog, sto sam vec pomenuo i stvarno me iznenadio, ali covjek je bio ko zna od kada angazovan u PL.smurf wrote:Cuj obrazovani ljudi u pocetku izbjegavali oruzje...
Fakat je bio to nadrealizam, seta on oko zgrade, puska o ramenu, a ovi preko puta sjede ispred kuce, naoruzani, valjda im bilo mrsko hodat![]()
Vjerovatno si zaboravio da je u aprilu sve bilo na dobrovoljnoj bazi.![]()
Niko nije morao da uzme pusku ako nece, pa cak i oni na rjecima sto su bili agresivni kad zapuca u podrum![]()
U stvari nije postojao nikakav mehanizam da nekoga natjera da se laca oruzja u aprilu, u ovim urbanim djelovima, kako je bilo tamo gdje su kako kazu strazarili jos 1991, ne znam.
Mora se spomenuti i naglasiti da su politicari tada na vlasti zeljeli krvoprolice, zato su im dobro dosli kriminalci koje su cak i medijski uzdigli. Ko ima imalo pameti shvatice koliko je to pogresno bilo.
- ili fantastično trolaš
- ili blage veze sa početkom rata nemaš
Treće ne postoji!
- Ali Kemal
- Posts: 2060
- Joined: 04/01/2012 18:49
#514 Re: Pocetak rata u Sarajevu
Ocigledno je da ja nemam pojma kako je bilo u tvom prigradskom naselju, straze 1991
ali je ocigledno da ni ti pojma nemas kako je bilo tamo gdje su ljudi zivjeli po zgradama.
Odgovorno tvrdim da niko nikoga nije mogao natjerati u aprilu 1992, dakle kada je rat vec poceo, da uzme pusku. Od raje koja su isla sa mnom u gimnaziju, da ja znam niko tada nije uzeo oruzje, ali to su sve gradska raja
ali je ocigledno da ni ti pojma nemas kako je bilo tamo gdje su ljudi zivjeli po zgradama.
Odgovorno tvrdim da niko nikoga nije mogao natjerati u aprilu 1992, dakle kada je rat vec poceo, da uzme pusku. Od raje koja su isla sa mnom u gimnaziju, da ja znam niko tada nije uzeo oruzje, ali to su sve gradska raja
- zateznistub
- Posts: 15528
- Joined: 29/07/2010 13:55
- Location: Down Under
#515 Re: Pocetak rata u Sarajevu
Ni na kraj pameti mi nije da generallizujem, ali...exliberal-ex wrote:LBVIEW wrote:Pa svoji ste, nije ni cudo sto ti njegova suplja prica pase.![]()
Da sad ne spominjem kako tvoje osobito iskustvo ne mozes extrapolirati u ono kolektivno, jer,za razliku od drugih, Srbi u vecini slucajeva jesu itekako bili svjesni RAM-a i predstojeceg rata za koji su, prvo propagandnim, a nakon toga konkretnim politickim, ekonomskim, te na kraju "price" i vojno-logistckim aktivnostima srpske vrhuske godinama pripremani , i u Hrvatskoj i u Bosni.
Tipicno generalizvanje....majku mu kako 90% srba koje sam znao nije znalo da ce rat...nije znalo o tom jebenom RAM-u..a sve ugledni starosjedioci...ah da mora da lazem
a sto se tice suplje...nemoj mi molim te o supljoj ...naslusao sam se te suplje pogotovo kad je rijec o ratu...I vecinom od ljudi koji su jos pisali u pelene kad je krenulo...
možeš li zamisliti kod koliko ovakvih smo našli skrivene ručnr granate i raznorazne vrste naoružanja u stanovima? Par njih sam smatrao totalnim lacima po pitanju politike i tadašnjeg stanja u Sarajevu, kod jednog smo našli toliko kašikara da smo ostali bez rijeći plus dvije duge cijevi. Kod jednognakon treće dojave da ima pružje skriveno u kući našči smo PM M72 (ne forumaša)...ovakvih slučajeva je bilo koliko hoćeš u naselju u kojem sam odrastao...
- zateznistub
- Posts: 15528
- Joined: 29/07/2010 13:55
- Location: Down Under
#516 Re: Pocetak rata u Sarajevu
Slušaj trolčino, Vratnik nikako nije prigradsko naselje, isto kao ni Čengić Vila, Hrasno a ni Trg Heroja...to što ti imaš kompleks manje vrijednosti nije moj problem.Ali Kemal wrote:Ocigledno je da ja nemam pojma kako je bilo u tvom prigradskom naselju, straze 1991![]()
ali je ocigledno da ni ti pojma nemas kako je bilo tamo gdje su ljudi zivjeli po zgradama.
Odgovorno tvrdim da niko nikoga nije mogao natjerati u aprilu 1992, dakle kada je rat vec poceo, da uzme pusku. Od raje koja su isla sa mnom u gimnaziju, da ja znam niko tada nije uzeo oruzje, ali to su sve gradska raja
I kako gimanzija ako si na početku imao 28 godina?
- Ali Kemal
- Posts: 2060
- Joined: 04/01/2012 18:49
#517 Re: Pocetak rata u Sarajevu
Zivot na jednonacionalnom Vratniku je vrlo razlicit od zivota na Cengic Vili. Ja sam tu isao u osnovnu pa poznajem to malo bolje od tebe.zateznistub wrote:Slušaj trolčino, Vratnik nikako nije prigradsko naselje, isto kao ni Čengić Vila, Hrasno a ni Trg Heroja...to što ti imaš kompleks manje vrijednosti nije moj problem.Ali Kemal wrote:Ocigledno je da ja nemam pojma kako je bilo u tvom prigradskom naselju, straze 1991![]()
ali je ocigledno da ni ti pojma nemas kako je bilo tamo gdje su ljudi zivjeli po zgradama.
Odgovorno tvrdim da niko nikoga nije mogao natjerati u aprilu 1992, dakle kada je rat vec poceo, da uzme pusku. Od raje koja su isla sa mnom u gimnaziju, da ja znam niko tada nije uzeo oruzje, ali to su sve gradska raja
I kako gimanzija ako si na početku imao 28 godina?
Cuj kako gimnazija, pa tu sam isao u skolu
Fakultet nije mjerodavan za ovu temu jer su ti bili vecina seljaci, jebiga
Sarajevske gimnazije su nekada bile krem gradske raje
- zateznistub
- Posts: 15528
- Joined: 29/07/2010 13:55
- Location: Down Under
#518 Re: Pocetak rata u Sarajevu
Ti si dečko poremećen!Ali Kemal wrote:Zivot na jednonacionalnom Vratniku je vrlo razlicit od zivota na Cengic Vili. Ja sam tu isao u osnovnu pa poznajem to malo bolje od tebe.zateznistub wrote:Slušaj trolčino, Vratnik nikako nije prigradsko naselje, isto kao ni Čengić Vila, Hrasno a ni Trg Heroja...to što ti imaš kompleks manje vrijednosti nije moj problem.Ali Kemal wrote:Ocigledno je da ja nemam pojma kako je bilo u tvom prigradskom naselju, straze 1991![]()
ali je ocigledno da ni ti pojma nemas kako je bilo tamo gdje su ljudi zivjeli po zgradama.
Odgovorno tvrdim da niko nikoga nije mogao natjerati u aprilu 1992, dakle kada je rat vec poceo, da uzme pusku. Od raje koja su isla sa mnom u gimnaziju, da ja znam niko tada nije uzeo oruzje, ali to su sve gradska raja
I kako gimanzija ako si na početku imao 28 godina?
Cuj kako gimnazija, pa tu sam isao u skolu![]()
Fakultet nije mjerodavan za ovu temu jer su ti bili vecina seljaci, jebiga![]()
Sarajevske gimnazije su nekada bile krem gradske raje
Over and out!
- armin071
- Posts: 6547
- Joined: 27/11/2008 22:26
- Location: prvi red treci dzep.
#519 Re: Pocetak rata u Sarajevu
Made in Risto DjogoAli Kemal wrote:
Da pokusam da odgovorim konkretno autoru teme![]()
Prije svega nije se nista desilo bas preko noci, ali moze se reci u relativno kratkom periodu, od jedno godinu dana se situacija promijenila za 180 stepeni.
U Ljeto 1990 cijelo Sarajevo je izaslo na ulice da proslavi pobjedu nogometne reprezentacije Jugoslavije na svjetskom prvenstvu u Italiji. To je bilo nesto neopisivo, mozda najveci spontani izlazak na ulice u istoriji grada.
Godina dana poslije, znaci 1991, ratu Hrvatskoj je poceo, dok su pripreme za rat u Bosni vec u toku, mada vecina raje nije svjesna toga. Ja npr kupujem neku stereo opremu u januaru 1992Bacam prijeko potrebne marke.
U aprilu mjesecu rat je vec zvanicno poceo i pocinje puskaranje izmedju Nedzarica, koji su vec bili naoruzani oruzjem iz kasarne koja se nalazila u tom naselju i pripadnika Patriotske lige koji su se rasporedili po naseljima Vojnicko polje, Alipasino i Mojmilo.
U pocetku puskaranje je bilo samo kada se smraci, a po danu ljudi iz Nedzarica dolaze da kupuju u Hiper market. Nije tada postojala klasicna linija, nego tako besmisleno puskaranje.
Obrazovani ljudi su u pocetku izbjegavali oruzje, to su bili uglavnom mladi wanna be jalijasi tipovi i mene je iznenadio kada se pojavio jedan komsija sa fakultetom sa novim kalasom i snajperom. Poslije se ispostavilo da je bio neki SDA-ovac i da nije nigdje mrdao tokom rata, nego se uglavnom sepurio okolo.
Znaci dodju ti djecaci, nisam ih nikad prije vidio, zapucaju preko ulice i onda oni kreteni preko raspale iz svih mogucih oruzja po nasoj zgradi, a ovi se ispare momentalno. Tako to trajalo nekoliko sedmica i onda odjednom pocese da pretresaju stanove, traze oruzje, postaje sve gore i nesigurno i preko dana.
Medjutim mora se biti svjestan da to sto je radjeno nisu radile komsije jedni drugima, komsije su bile samo sredstvo, nego politika i manipulacija ljudima kroz televiziju, novine, usadjivanje straha ljudima i slicno.
Ko je zivio u uslovno receno etnicki homegenim naseljima, kao sto je Bistrik ili Nedzarici, nije imao mnogo izbora da bira, bez obzira sto je bilo ljudi i sa jedne i druge strane koji su prakticno bili isti, kako kazes MTV generacija.
Pogotovu sa ukopavanjem i uspostavom linija fronta kada vise nije bilo povratka.
Ja se ne sjecam niti jednog poteza vlasti iz tog perioda da se rat zaustavi i spase ljudi, sve su ucinili da bude jos gore, bukvalno preko noci kriminalci postaju policajci, nadrealizam zesci, tako da ne vidim nista romanticno iz tih dana, jedan jako, jako ruzan period.
Moj ti je savjet da se sto manje bavis time, bolje za tebe i tvoju familiju. Jedan je zivot, iskoristi ga sto bolje
- hatemondays
- Posts: 1414
- Joined: 28/10/2013 04:29
#520 Re: Pocetak rata u Sarajevu
Neki od nas su spremali za rat jos 91, skupljali smo se samo da se zna u kineskom restoranu na Obali pocetkom oktobra 91 sa oruzjem naravno, obdaniste u Milosa Obilica itd.Strucnjaci su naravno ispijali kafe i brojali "banane" na Bistriku.Jedino sto mi se nije nikako svidjelo je kad sam jednog od ovih nasih vodja pitao gdje cemo mi biti rasporedjeni posto smo nas trojica bili sa Kovacica, on kaze jebo to valja Carsiju odbraniti prvo,jos se sjecam straza pored dzamija na Carsiji sa utokama naravno.U to doba Carsija je bila najoorganizovanija ostalo je bilo sve u povojima pogotovo Grbavica i naravno rezultat je bio pad mahale u cetnicke ruke.
Malo digresije vidim Sifet Podzic neki klinac u DF, cova nam platio da mu dovucemo prikolicu iz Makarske nas 3 u septembru 91, frajer major JNA u kasarni Viktor Bubanj, u povratku negdje kod Mostara kolona JNA jedno 30 km teska vozila, tenkovi i ostala sranja, strah i trepet.Kad smo preuzimali prikolicu od Sifetovog havera Hrvata u Makarskoj koji je bio ex JNA frajer nas odvede na vino, nikad bolje nisam probao.
Malo digresije vidim Sifet Podzic neki klinac u DF, cova nam platio da mu dovucemo prikolicu iz Makarske nas 3 u septembru 91, frajer major JNA u kasarni Viktor Bubanj, u povratku negdje kod Mostara kolona JNA jedno 30 km teska vozila, tenkovi i ostala sranja, strah i trepet.Kad smo preuzimali prikolicu od Sifetovog havera Hrvata u Makarskoj koji je bio ex JNA frajer nas odvede na vino, nikad bolje nisam probao.
- uglavnomja
- Posts: 19943
- Joined: 28/07/2012 15:59
#521 Re: Pocetak rata u Sarajevu
armin071 wrote:Made in Risto DjogoAli Kemal wrote:
Da pokusam da odgovorim konkretno autoru teme![]()
Prije svega nije se nista desilo bas preko noci, ali moze se reci u relativno kratkom periodu, od jedno godinu dana se situacija promijenila za 180 stepeni.
U Ljeto 1990 cijelo Sarajevo je izaslo na ulice da proslavi pobjedu nogometne reprezentacije Jugoslavije na svjetskom prvenstvu u Italiji. To je bilo nesto neopisivo, mozda najveci spontani izlazak na ulice u istoriji grada.
Godina dana poslije, znaci 1991, ratu Hrvatskoj je poceo, dok su pripreme za rat u Bosni vec u toku, mada vecina raje nije svjesna toga. Ja npr kupujem neku stereo opremu u januaru 1992Bacam prijeko potrebne marke.
U aprilu mjesecu rat je vec zvanicno poceo i pocinje puskaranje izmedju Nedzarica, koji su vec bili naoruzani oruzjem iz kasarne koja se nalazila u tom naselju i pripadnika Patriotske lige koji su se rasporedili po naseljima Vojnicko polje, Alipasino i Mojmilo.
U pocetku puskaranje je bilo samo kada se smraci, a po danu ljudi iz Nedzarica dolaze da kupuju u Hiper market. Nije tada postojala klasicna linija, nego tako besmisleno puskaranje.
Obrazovani ljudi su u pocetku izbjegavali oruzje, to su bili uglavnom mladi wanna be jalijasi tipovi i mene je iznenadio kada se pojavio jedan komsija sa fakultetom sa novim kalasom i snajperom. Poslije se ispostavilo da je bio neki SDA-ovac i da nije nigdje mrdao tokom rata, nego se uglavnom sepurio okolo.
Znaci dodju ti djecaci, nisam ih nikad prije vidio, zapucaju preko ulice i onda oni kreteni preko raspale iz svih mogucih oruzja po nasoj zgradi, a ovi se ispare momentalno. Tako to trajalo nekoliko sedmica i onda odjednom pocese da pretresaju stanove, traze oruzje, postaje sve gore i nesigurno i preko dana.
Medjutim mora se biti svjestan da to sto je radjeno nisu radile komsije jedni drugima, komsije su bile samo sredstvo, nego politika i manipulacija ljudima kroz televiziju, novine, usadjivanje straha ljudima i slicno.
Ko je zivio u uslovno receno etnicki homegenim naseljima, kao sto je Bistrik ili Nedzarici, nije imao mnogo izbora da bira, bez obzira sto je bilo ljudi i sa jedne i druge strane koji su prakticno bili isti, kako kazes MTV generacija.
Pogotovu sa ukopavanjem i uspostavom linija fronta kada vise nije bilo povratka.
Ja se ne sjecam niti jednog poteza vlasti iz tog perioda da se rat zaustavi i spase ljudi, sve su ucinili da bude jos gore, bukvalno preko noci kriminalci postaju policajci, nadrealizam zesci, tako da ne vidim nista romanticno iz tih dana, jedan jako, jako ruzan period.
Moj ti je savjet da se sto manje bavis time, bolje za tebe i tvoju familiju. Jedan je zivot, iskoristi ga sto bolje
ili ti veze nemas
znas ko su celo jedan drugi, juka, caco, i ostala bratija? nisu bas policajci oni klasicni, ali su preko noci postali komandanti raznih odreda, bez obzira kako su se zvali, i vladali su u svojim kvartovima.
- Ali Kemal
- Posts: 2060
- Joined: 04/01/2012 18:49
#522 Re: Pocetak rata u Sarajevu
Besmilica, hajde kazi mi koji su to potezi bili, kakvi su se to napori ulagali da se izbjegne ili zaustavi rat.armin071 wrote:Made in Risto DjogoAli Kemal wrote:Ja se ne sjecam niti jednog poteza vlasti iz tog perioda da se rat zaustavi i spase ljudi, sve su ucinili da bude jos gore, bukvalno preko noci kriminalci postaju policajci, nadrealizam zesci, tako da ne vidim nista romanticno iz tih dana, jedan jako, jako ruzan period.
Moj ti je savjet da se sto manje bavis time, bolje za tebe i tvoju familiju. Jedan je zivot, iskoristi ga sto bolje
Ja se dobro sjecam aprila 1992, dolazi tip u haustor i kaze, pala Lapisnica, raja kontaju eto pobjede, jos malo i gotovo.
Ja nemam ni pojma gdje je Lapisnica, mislim koga je to interesovalo, ako nije zivio negdje u blizini. Ili bukvalno nisam znao da se Zuc, zove Zuc.
Mene strasno iritira cinjenica da nekako raja nije izvukla nikakvu pouku iz ovog rata, pogotovu me iritiraju ovi nacionalisti koji generalizuju svaku mogucu situaciju, kao onu da je 90% Srba znalo za rat, a ostali nisu, i ako cak i sami priznaju da su se naoruzavali jos 1991, kao da niko nije gledao tv i slusao vijesti.
Mene je zajebala cinjenica da nisam shvatio kakve psihopate su dosle na vlast
Ni jedan narod ne bih nikada mogao da generalizujem. niti da okrivim za bilo sta, jer kod nas ni dan danas nije prava demokratija, tako da su i prvi slobodni izbori drasticno zlouptrebljeni, prvo ljude isprepadali, ako ne glasas za svoju nacionalnu partiju, onaj drugi hoce, pa ce onda biti ovo-ono.
Desilo se upravo suprotno, izglasase svi, ko da je popis svoje, pa onda u katastrofu.
I pazi sada SDA pravi koaliciju sa SDS-om i HDZ-eom, kao nekada.
Eto narod bira, haos, i onda mi tu neko kaze Risto Djogo, pa fakat kakve tu logike ima Armine?
-
Alive
- Posts: 388
- Joined: 12/04/2010 15:05
#523 Re: Pocetak rata u Sarajevu
I nakon ovoliko ratnih tema jesmo li se opametili i osigurali se da nam se nikada ne ponovi sto se dogodilo?
- zateznistub
- Posts: 15528
- Joined: 29/07/2010 13:55
- Location: Down Under
#524 Re: Pocetak rata u Sarajevu
Ne!Alive wrote:I nakon ovoliko ratnih tema jesmo li se opametili i osigurali se da nam se nikada ne ponovi sto se dogodilo?
-
kosava
- Posts: 1629
- Joined: 10/05/2013 20:36
#525 Re: Pocetak rata u Sarajevu
Banksy,
Ja ti ovo iz iskustva, neka manja mjesta su bila vise otvorena neka su bila vise zatvorena sve je bilo uslovljeno u kakvom je stanju bila carsija '45. Posebno ako je domicilno stanovnistvo iz vecinskog '45 preslo u manjinsko, znala se je granica gdje ko kupuje i moze kupit plac da napravi kucu,
i kod nas naprednih se u kucama gledalo sa kime se zabavljas, mojne Lidija, Renata, Snezana itd.
I ja ne pricam o selima, sela su jos bila gora sve ostalo je prdimahovina.
Ja ti ovo iz iskustva, neka manja mjesta su bila vise otvorena neka su bila vise zatvorena sve je bilo uslovljeno u kakvom je stanju bila carsija '45. Posebno ako je domicilno stanovnistvo iz vecinskog '45 preslo u manjinsko, znala se je granica gdje ko kupuje i moze kupit plac da napravi kucu,
i kod nas naprednih se u kucama gledalo sa kime se zabavljas, mojne Lidija, Renata, Snezana itd.
I ja ne pricam o selima, sela su jos bila gora sve ostalo je prdimahovina.
