Autizam Bosna i Hercegovina

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
dr_Evil
Posts: 12686
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#51 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by dr_Evil »

Truba wrote: 13/05/2024 08:47 Nama su susedi kupili brvnaru pored vikedice
Reko super mlada fina porpdica ista kola
Slicni poslovi...al su bogatiji...skromni
Poso ja gore da sepozdravim...kad mali poce vikati onaku dreku nisam nikad cuo kao da mu deru kozu sledja

Samo se vratio...ono je pakao :( :cry:
Vjerovatno Tourettov sindrom. Taj je pravo zeznut. Neke forme autizma nisu ni primjetne niti posebno strasne za roditelji, ali bas taj jeste. NIje lako gledati, a samo oni znaju kako im je.
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1310
Joined: 09/10/2009 14:24

#52 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by haubica_i_to_teshka »

SmokingMan wrote: 13/05/2024 06:16 Naporan si.
Ako je meni namijenjeno.
Nemas potrebu za takvim odgovorom. Pisemo o zdravlju,a kada je to u pitanju (narocito djeca) tolerancija za prepucavanje,etc je nula(0) ( bar kad sam ja u pitanju).

Samo sam skrenuo paznju,bez losih namjera (vidi prvu recenicu :”da ne bi bilo zabune”) .
Ados terapija ne postoji (znam jer mi je u opisu posla ).
Aka ne zbog tebe, onda zbog drugih forumasa koji citaju temu, da ne bi bili zbunjeni ni trazili od teraputa tu vrstu terapije.

Iisto tako znam sta znaci pogresna dijagnoza i sa kakvim se sve problemima kasnije susrecu.

Mazda si se pogresno izrazio, opet,nije razlog za onaj komentar.,a ako vec nekog “reklamiras” onda nemoj davati info bez pokrica.

Pozdrav!
User avatar
Sanjarko
Posts: 23651
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#53 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by Sanjarko »

dr_Evil wrote: 13/05/2024 09:43
Truba wrote: 13/05/2024 08:47 Nama su susedi kupili brvnaru pored vikedice
Reko super mlada fina porpdica ista kola
Slicni poslovi...al su bogatiji...skromni
Poso ja gore da sepozdravim...kad mali poce vikati onaku dreku nisam nikad cuo kao da mu deru kozu sledja

Samo se vratio...ono je pakao :( :cry:
Vjerovatno Tourettov sindrom. Taj je pravo zeznut. Neke forme autizma nisu ni primjetne niti posebno strasne za roditelji, ali bas taj jeste. NIje lako gledati, a samo oni znaju kako im je.
Zar nije Turetov sindrom tikovi i ono kad opsuju nesto i slicno nesto tako?
User avatar
dr_Evil
Posts: 12686
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#54 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by dr_Evil »

Sanjarko wrote: 13/05/2024 10:00
dr_Evil wrote: 13/05/2024 09:43
Truba wrote: 13/05/2024 08:47 Nama su susedi kupili brvnaru pored vikedice
Reko super mlada fina porpdica ista kola
Slicni poslovi...al su bogatiji...skromni
Poso ja gore da sepozdravim...kad mali poce vikati onaku dreku nisam nikad cuo kao da mu deru kozu sledja

Samo se vratio...ono je pakao :( :cry:
Vjerovatno Tourettov sindrom. Taj je pravo zeznut. Neke forme autizma nisu ni primjetne niti posebno strasne za roditelji, ali bas taj jeste. NIje lako gledati, a samo oni znaju kako im je.
Zar nije Turetov sindrom tikovi i ono kad opsuju nesto i slicno nesto tako?
Jeste, ali istovremeno i deranje, ili bilo sta nekontrolirano. Fora kod autizma je sto se vise ne prica o autizmu kao pojedinacnoj bolesti nego o spektru. Rijetko dolazi samo jedna dijagnoza, recimo da ti neko kaze imas samo aspergerov sindrom.

Znaju cesto da kazu samo spektar, ili ti daju podijeljenu dijagnozu npr turetov, aspergerov sindrom, adhd.

Sto ce reci, ne znaju, ali se trude koliko mogu iz ono malo znanja sta danasnja medicina ima.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23651
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#55 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by Sanjarko »

dr_Evil wrote: 13/05/2024 10:04
Sanjarko wrote: 13/05/2024 10:00
dr_Evil wrote: 13/05/2024 09:43

Vjerovatno Tourettov sindrom. Taj je pravo zeznut. Neke forme autizma nisu ni primjetne niti posebno strasne za roditelji, ali bas taj jeste. NIje lako gledati, a samo oni znaju kako im je.
Zar nije Turetov sindrom tikovi i ono kad opsuju nesto i slicno nesto tako?
Jeste, ali istovremeno i deranje, ili bilo sta nekontrolirano. Fora kod autizma je sto se vise ne prica o autizmu kao pojedinacnoj bolesti nego o spektru. Rijetko dolazi samo jedna dijagnoza, recimo da ti neko kaze imas samo aspergerov sindrom.

Znaju cesto da kazu samo spektar, ili ti daju podijeljenu dijagnozu npr turetov, aspergerov sindrom, adhd.

Sto ce reci, ne znaju, ali se trude koliko mogu iz ono malo znanja sta danasnja medicina ima.
Ma ja imam vjerujem Asperger sindrom ili neki HFAS [high functional autism syndrome ili specter], a vremeno se dalo na Sizofreniju mozda ali blazi neki oblik nje, ali kazu da je i za Asperger i HFAS ili HFA [high functional autism] normalno da se ima ponekad ispada kao sta ih ja imam, cak i halucinacija.

Ja samo zadnji put sam mozda imao halucinacije kod relapsa kad sam bolnice zavrsio kad je ovo sranje u Gazi krenulo i kad je Dodik prijetio da ce tad staviti policiju i zandameriju i slicno u isto vrijeme kad i sranje u Gazi.

Moguce da sam pogresno dijagnosticiran, i nazalost mi svaki put povecavaju terapiju iako djeluje. Zadnji put sam 3 godine OK bio, a oni povecali x3 puta vise terapiju, sad su smanjili na x2 puta.

Jos ako imam i Narkolepsiju mozda, kod nje je zna se desiti kao pojava Insomnija, i svaki put kad mi je relaps bio i kad sam bolnice zavrsio, sam imao Insomiju po dan ili dva, cak i po 3-4 dana maksimalno.
User avatar
black
Posts: 17249
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#56 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by black »

SmokingMan wrote: 12/05/2024 19:31 Meni je gospođa iz privatne klinike Vitalis u Mostaru kazala kako je prvi korak ka potencijalnom utvrđuivanju da li dijete ima autizam je pregled kod defektologa, mada je možda bolje krenuti od pedijatra, ali nekog iskusnog. Čujem mišljenja da je bolje izbjegavati novu geneaciju doktora, nisu pouzdani. Nakon tog pregleda, po potrebi, dijete se dalje šalje na mostarsku sveučiličnu klinuku, jer na njoj se primjenjuje ADOS terapija.

Druga privatna klinika u Lukacici ima neuropedijatra koji svaki mjesed dolazi kod njih, ali se terminiu moraju zakazati unaprijed.
Tako je i sa privatnom kliniku centar za majku i dijete, oni rade ovaj ADOS-2 TEST. Ista vam je situacija, doktor je iz Beograda, i morate se naručiti.

Evo vam i linkova.

https://avpediatric.ba/

https://centarzamajkuidijete.com/opserv ... ma-ados-2/
nisam prije ulazio na temu ..
bas sam ti htio preporuciti SKB Mostar i ADOS
ADOS omogućava standardiziranu procjenu komunikacijskih vještina, interakcije, igre i općeg ponašanja, te strukturirano kodiranje djeteta. Protokol se primjenjuje za djecu sa svim neurorazvojnim poremećajima, kao što su intelektualna onesposobljenost, poremećaji u ponašanju, pamćenje u učenju, poremećaj pozornosti i hiperaktivnost, autizam, nerazvijen govor i slično. Rana dijagnostika je ključna – poručuju iz Centra Los Rosales, u kojem brinu o djeci s poremećajima iz autističnog spektra.
doktorica koju pominjete mogla bi biti mr. sc. Ana Boban Raguž, dr. med. spec. Neuropedijatar
cuo sam i za prof.dr Alma Dizdarević
prvog kvalificiranog analitičara ponašanja (QBA) u Bosni i Hercegovini, koja je inače redovni profesor na užoj oblasti specijalne edukacije i rehabilitacije Edukacijsko – rehabilitacijskog fakulteta Univerziteta u Tuzli.

Primenjena analiza ponašanja (ABA) je popularan pristup intervencije za osobe sa invaliditetom, naročito za malu djecu sa autizmom.
Nalla
Posts: 6
Joined: 05/07/2023 18:28

#57 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by Nalla »

Haubica je dobro napisao “da ne dodje do zabune”!

ADOS nije terapija, i ko ga može obaviti.


ADOS je test.

U našem slučaju je obuhvatio:
-istraživanje i praćenje ponašanja
-razvojne procedure (Bayley III test)
-procedure specifične za testiranje autizma ( Q-chat, ADI-R, ADOS-2, Modul-1)
-klinički upitnik (SDQ)


Dalje, mi živimo autizam 6 godina, svake godine radimo psihološku opservaciju da vidimo koliko napredujemo, i gdje stopamo.
Na nalazima se ne navodi autizam.

Nek me lyff ispravi, ako ima informaciju da je taj psiholog certificirani ADOS dijagnostičar sto je potvrdila dijagnozu autizma.

Do danas nemam informaciju da ADOS iko obavlja u Sarajevu.


Navela sam kako ide da ukoliko ikom zatreba da ne luta, nego da zna kako će.
Odakle početi.

Svak zna najbolje kako će za svoje dijete.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12686
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#58 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by dr_Evil »

Sanjarko wrote: 13/05/2024 10:15
Ma ja imam vjerujem Asperger sindrom ili neki HFAS [high functional autism syndrome ili specter], a vremeno se dalo na Sizofreniju mozda ali blazi neki oblik nje, ali kazu da je i za Asperger i HFAS ili HFA [high functional autism] normalno da se ima ponekad ispada kao sta ih ja imam, cak i halucinacija.

Ja samo zadnji put sam mozda imao halucinacije kod relapsa kad sam bolnice zavrsio kad je ovo sranje u Gazi krenulo i kad je Dodik prijetio da ce tad staviti policiju i zandameriju i slicno u isto vrijeme kad i sranje u Gazi.

Moguce da sam pogresno dijagnosticiran, i nazalost mi svaki put povecavaju terapiju iako djeluje. Zadnji put sam 3 godine OK bio, a oni povecali x3 puta vise terapiju, sad su smanjili na x2 puta.

Jos ako imam i Narkolepsiju mozda, kod nje je zna se desiti kao pojava Insomnija, i svaki put kad mi je relaps bio i kad sam bolnice zavrsio, sam imao Insomiju po dan ili dva, cak i po 3-4 dana maksimalno.
Pa dobro za osobe za aspergerom obicno kazu da su visoko funkcionalne(high functional), ako pored njega nema neka druga dijagnoza. Sto ce reci da osoba ili dijete moze ici u skolu, i uz pomoc zavrsiti istu, te moguce ostvariti se na nekom radnom mjestu. Nisko funkcionalna bi bila da ne mozes ici u skolu, problemi sa spavanjem, wc-om itd. Poteskoce visoko funkcionalnih autista su obicno socijalne prirode, to jest tesko naci prijatelja ili partnera za fuk.

Dosta djece sa autizmom ima problema sa spavanjem i uspavljivanjem pa im se propisuje melatonin. Ako imas narkolepesiju onda se propisuje neki drugi lijek koji je mislim baziran na metadonu. Nisam doktor, samo malo vise upucen, tako da uzmi sa rezervom sve sta pisem. Ali znam pouzdano da dosta ljudi kojima je bila dijagnoza "narkolepsija", i uzimali su metadon(ne znam kako se zove lijek ali je slican sastav), danas doktori ih skidaju sa toga i dijagnoziraju im ADHD. Samo ebi ga, opet izgleda zavrse na istom lijeku.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12686
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#59 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by dr_Evil »

Nalla wrote: 13/05/2024 10:28 Haubica je dobro napisao “da ne dodje do zabune”!

ADOS nije terapija, i ko ga može obaviti.


ADOS je test.

U našem slučaju je obuhvatio:
-istraživanje i praćenje ponašanja
-razvojne procedure (Bayley III test)
-procedure specifične za testiranje autizma ( Q-chat, ADI-R, ADOS-2, Modul-1)
-klinički upitnik (SDQ)


Dalje, mi živimo autizam 6 godina, svake godine radimo psihološku opservaciju da vidimo koliko napredujemo, i gdje stopamo.
Na nalazima se ne navodi autizam.

Nek me lyff ispravi, ako ima informaciju da je taj psiholog certificirani ADOS dijagnostičar sto je potvrdila dijagnozu autizma.

Do danas nemam informaciju da ADOS iko obavlja u Sarajevu.


Navela sam kako ide da ukoliko ikom zatreba da ne luta, nego da zna kako će.
Odakle početi.

Svak zna najbolje kako će za svoje dijete.
Izvini ako sam direktan, ali zasto ne navode autizam, jel zbog toga sto vise ne zelite ili sto oni nisu sigurni?

Prijatelj je imao iskustvo u Tuzli gdje ga je doktor direktno pitao nesto kao "da li zelite da ga obiljezimo odmah ili cete cekat", oni su imali srecom putovnice pa odmah razgulili na mrski sjever europe sa malim. Kad mi je to pricao izgubio sam ono malo vjere u BH drustvo koje sam imao.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23651
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#60 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by Sanjarko »

dr_Evil wrote: 13/05/2024 10:45
Sanjarko wrote: 13/05/2024 10:15
Ma ja imam vjerujem Asperger sindrom ili neki HFAS [high functional autism syndrome ili specter], a vremeno se dalo na Sizofreniju mozda ali blazi neki oblik nje, ali kazu da je i za Asperger i HFAS ili HFA [high functional autism] normalno da se ima ponekad ispada kao sta ih ja imam, cak i halucinacija.

Ja samo zadnji put sam mozda imao halucinacije kod relapsa kad sam bolnice zavrsio kad je ovo sranje u Gazi krenulo i kad je Dodik prijetio da ce tad staviti policiju i zandameriju i slicno u isto vrijeme kad i sranje u Gazi.

Moguce da sam pogresno dijagnosticiran, i nazalost mi svaki put povecavaju terapiju iako djeluje. Zadnji put sam 3 godine OK bio, a oni povecali x3 puta vise terapiju, sad su smanjili na x2 puta.

Jos ako imam i Narkolepsiju mozda, kod nje je zna se desiti kao pojava Insomnija, i svaki put kad mi je relaps bio i kad sam bolnice zavrsio, sam imao Insomiju po dan ili dva, cak i po 3-4 dana maksimalno.
Pa dobro za osobe za aspergerom obicno kazu da su visoko funkcionalne(high functional), ako pored njega nema neka druga dijagnoza. Sto ce reci da osoba ili dijete moze ici u skolu, i uz pomoc zavrsiti istu, te moguce ostvariti se na nekom radnom mjestu. Nisko funkcionalna bi bila da ne mozes ici u skolu, problemi sa spavanjem, wc-om itd. Poteskoce visoko funkcionalnih autista su obicno socijalne prirode, to jest tesko naci prijatelja ili partnera za fuk.

Dosta djece sa autizmom ima problema sa spavanjem i uspavljivanjem pa im se propisuje melatonin. Ako imas narkolepesiju onda se propisuje neki drugi lijek koji je mislim baziran na metadonu. Nisam doktor, samo malo vise upucen, tako da uzmi sa rezervom sve sta pisem. Ali znam pouzdano da dosta ljudi kojima je bila dijagnoza "narkolepsija", i uzimali su metadon(ne znam kako se zove lijek ali je slican sastav), danas doktori ih skidaju sa toga i dijagnoziraju im ADHD. Samo ebi ga, opet izgleda zavrse na istom lijeku.
👍 Hvala na komentaru i izdvojenom vremenu za komentar, imam ja problema tih sta si naveo, najgori problem su mi refleksi i sto sam spor, ismijavali me prije nekad kad sam bio dijete i momcic, znas kako ide, sipljo i slicno.

Citam i educiram se po ovom pitanju sto vise jer trazim sebi lijeka ali ne da izlijecim ovo sranje od bolesti jer je to tesko i skoro pa nemoguce, nego da zalijecim ovu bolest koliko toliko, tako da nemam da se izrazim nuspojava ovoga svega sta imam.

Ali ja jos i funkcionisem koliko toliko kako ima nefunkcionalnih s Sch ili Autizmom ili Narkolepsijom.

Nazalost sistem ovdje je los, nije katastrofalan ali je los, i tesko ce mi ovo bilo ko pomoci da rijesim, jer ni vremena nemaju, previse pacijenata imaju, a i smjenjivaju mi se stalno u bolnici psihijatri.

Kaze ovaj dugogodisnji u CZMZ psihijatar da me u turbe treba staviti ili ubaciti, ne znam kako tacno ide ta izreka. On je jedini koji se ne mijenja, ali covjek nije dobro, imao infarkt i u penziji je i preopterecen s pacijentima pa nema dovoljno vremena da mi se koliko toliko malo vise posveti.
Nalla
Posts: 6
Joined: 05/07/2023 18:28

#61 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by Nalla »

Mislim da je iz razloga o kojem evo pisemo- nedostatak ADOS testiranja koji je jedini validan - na osnovu kojeg se dijagnosticira koji je to poremećaj u ponašanju iz “spektra”, jer njih ima jako puno.

Svi urade svoju opservaciju, daju mišljenje da postoji odstupanje, poteškoća u govoru, pažnji, motorici, sluhu, vidu, senzorici, ponašanju… … Itd. i onda uputu dalje- djecijem psihijatru.

Možda se opet neko javi, ko ima drugačije iskustvo, vise znanja…
User avatar
dr_Evil
Posts: 12686
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#62 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by dr_Evil »

Nalla wrote: 13/05/2024 11:15 Mislim da je iz razloga o kojem evo pisemo- nedostatak ADOS testiranja koji je jedini validan - na osnovu kojeg se dijagnosticira koji je to poremećaj u ponašanju iz “spektra”, jer njih ima jako puno.

Svi urade svoju opservaciju, daju mišljenje da postoji odstupanje, poteškoća u govoru, pažnji, motorici, sluhu, vidu, senzorici, ponašanju… … Itd. i onda uputu dalje- djecijem psihijatru.

Možda se opet neko javi, ko ima drugačije iskustvo, vise znanja…
Zao mi je cuti, i nadam se da ce se sistem poboljsati uskoro. Ovakva bi procedura bila na mrskom sjeverozapadu, roditelji ili vrtic nakon sto vide da nesto nije kako treba prvo kontaktiraju pedagosko-psiholoski zavod, oni su zaduzeni da naprave kartu djeteta to jest dobre i lose osobine u odnosu na prosjek svog uzrasta i onda defektolog radi na tome, koliko sam shvatio da taj dio funkcionise i kod nas u nekoj mjeri. Ovaj pedagoski zavod ne postavlja dijagnoze niti imaju ljude za takvo nesto.

Ako problem ne nestaje, onda se kontaktira psihijatrijska poliklinika za djecu i mlade. Vrtic, roditelji i ovaj gore navedeni zavod dobiju karte koje moraju popuniti i onda se na osnovu bodovanja krece dalje u proces. Psihijatar ce posmatati dijete u vrticu 3-4 sata, obaviti razgovor sa roditeljima, i na kraju posmatrati dijete u bolnici 1-2 kroz igru. Takodjer se radi ispitavanje elektrodama zbog mogucih epilepsija.

Dakle citav proces traje 10-ak sati, dobije se dijagnoza, i onda se ponovo vrati onom zavodu sa uputama kako postupati sa djetetom. Roditelji dobiju obuku koja obicno traje 4-5 dana.

Sta ja znam, jedan dio djece ima neke nafake od defektologa(kad se zna dijagnoza), jedan dio ima nafake od lijekova. 3 sam godine gledao jednog klinca kako vristi svaki put kad bih otvorio vrata vrtica, i taman sto je zavrsavao nekako pred ljeto prisao mi je i kaze "kako si", nije mi nista u rodu, mali je iz afrike rodom, ali sam zaplakao bio.
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1310
Joined: 09/10/2009 14:24

#63 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by haubica_i_to_teshka »

Sanjarko wrote: 13/05/2024 10:15

Ma ja imam vjerujem Asperger sindrom ili neki HFAS [high functional autism syndrome ili specter], a vremeno se dalo na Sizofreniju mozda ali blazi neki oblik nje, ali kazu da je i za Asperger i HFAS ili HFA [high functional autism] normalno da se ima ponekad ispada kao sta ih ja imam, cak i halucinacija.

Ja samo zadnji put sam mozda imao halucinacije kod relapsa kad sam bolnice zavrsio kad je ovo sranje u Gazi krenulo i kad je Dodik prijetio da ce tad staviti policiju i zandameriju i slicno u isto vrijeme kad i sranje u Gazi.

Moguce da sam pogresno dijagnosticiran, i nazalost mi svaki put povecavaju terapiju iako djeluje. Zadnji put sam 3 godine OK bio, a oni povecali x3 puta vise terapiju, sad su smanjili na x2 puta.

Jos ako imam i Narkolepsiju mozda, kod nje je zna se desiti kao pojava Insomnija, i svaki put kad mi je relaps bio i kad sam bolnice zavrsio, sam imao Insomiju po dan ili dva, cak i po 3-4 dana maksimalno.
Sanjarko
Na pocetku,izvinjenje sto ce biti malo duzi post,gramatika,rijecnik …ne zamjeri plaho(kao dijete sam otisao iz Sa pa mi Bosanski nije bas kako bi trebao),al’ se nadam da ces razumijeti (bar nesto haha) da nisam bezze tipkao.
Pokusat cu najjednostavnije sto mogu iz licnog iskustva da ti malo prikazem/priblizim sa “druge strane” da bolje razumijes nneke stvari.

Nazalost,medicina sve vise i vise postaje biznis.”HIPOKRATOVA ZAKLETVA”,moral,etika se zanemaruje.
Najvise ispastaju pacijenti, mada i struka i te kako ima posljedice.
Medicina kao i druge nauke,stalno napreduje,usavrsava,nova saznanja…Neke stvari koje su bile uobicajene prije par god danas su prevazidjene,nova saznanja mijenjau pristup,terapiju i samo dijagnozu.I tu dolazi do konflikta medju ljekarima,neki ne zele da prihvate nove metode /saznanja,sto iz sujete,sto zbog raznih lobiranja,etc.Postoji mnogi “programi”,pa “prepisuju” jedni od drugih,osporavanja,ili davanje laznih info/statistika kako program pomaze pacijentima/klijentima.Svega se tu “nakupi”.

Najvaznnija je edukacija,profesionalno usavrsavanje.Ne znam kako u BiH funkcionise (iz saznanja koje4 imam,veoma lose).
Iz mog iskustva:
Svake godine se obnavlja dozvola za rad sa pacijentima.Moram imati odredjeni broj sati u radu sa pacijentima, odredjeni broj sati na prof usavrsavanju (seminari,konferencije,radionice..),zatim broj sati rada “za drzavu”.Ako ispunis te uslove, posaljes nadleznim, oni odobre, platis i mozes nastaviti sa radom.Bez toga ti je onemogucen rad.
Za ljekara je najvaznije uspostaviti pravilnu dijagnozu da bi mogao propisati adekvatnu terapiju.
Pacijentu ne bi treba biti vazan sam naziv dijagnoze(sifra),nego pravilna terapija,da djeluje/nema negativnih popratnih pojava (ili su minimalne).

Tu moze doci do konflikta izmedju ljekara i pacijenta. Dodje ti pacijent kaze u stilu: “ja sam cuo od tog ima tu dijagnozu,radio je tu terapiju super se osjeca,ili u drugom slucaju ne pomaze mu.Ili ja sam “proguglao”
Istina je da su ljekari “malo vise” sujetni (nekada sa razlogom,nekad ne) reaguju na svoj nacin,kako ko.Neko ce pokusati objasniti pacijentu kako smo svi razliciti ,razlicito djelujemo na medikamente da ako su slicni simptomi ne znaci da je ista dijagnoza,drugi ce reagovati u stilu,sto si meni dosao kad sve znas i tako ce se postaviti u daljnjem radu sa pacijentom”.
Isto vazi i za pacijente,neki ce shvatiti,neki ne.
I tu je izgubljen najvazniji segment razumijevanje i saradnja izmedju ljekara i pacijenta.Ako nema te saradnje/razumijevanja, zaboravi,odmah trazi drugog,ne gubi vrijeme.
Savjetava bih ti da se ne bavis sa tim da sam sebi(primijetio sam) das dijagnozu,samo se vrtis u krug.
imas vec iskustva koji medikamenti ti odgovaraju,koji ne,a sam naziv dijagnoze/sifre,zaboravi,ostavi psihijatru,mora nesto napisati da te “vodi”.Naravno da ces reagovati ako napise “osmi mjesec trudnoce, trudnoca bez problema” (salim se malo).
Olaksat ces i sebi i njemu.

Kada bih gledao kriterije/simptome za uspostavljanje dijagnoze,sad bih sam sebi najmanje 10 dijagnoza pritefterio.

Na kraju,samo malo nesto o sizofeniji vrstama,podvrstama sa kojim drugim poremecajima/ bolestima je,,ili moze biti povezano (genetika.etc)
sizofenija,sizofeniorni poremecaj,sizoafektivni poremecaj.
Onda subbtipovi,koji se mogu mijenjati vremenom(paranonidni,neorganizovani,rezidualni,katatonicki..)
Slijedece
Koliko traju aktivne faze simptoma.Najmanje godinu( poslije prve godine aktivnih faza):epizoda sa ili bez unutrasnjiih rezidualnim simptomima,konstantne ili poijedinacne,jesu li prominentni simptomi pozitivni ili negativni…
U medjuvremenu,laboratorijski nalazi,neurofizioloski,nnneuropsiholoski, MRI/CT…neke druge bolesti,medikamenti koje pacijent uzima…sve se to mora uzeti u obzir.
Pacijenti sa sizofenijom mogu pokazivati neurologicne znnakove( losa koordinacija pokreta, poremecena motor dinamika. Jedan od uzroka te poremecenosti moze biti zbog uzimanja antisajkotika.
Prineurolepticki znaci (kihanje, pucketanje jezikom…)isto mogu biti kao neki znakovi u kompletiranju dijagnoze
Nikotinska ovisnost je cesto povezana sa sizofenijom, onda to “povuce” emphy,ili druge pulmonarnne i srcane probleme,pa se moraju i drugi specijalisti ukljucivati…utice na duzinu terapije,ili promjenu terapije… pa gledaj koju drugu propisati u dogovoru sa tim specijalistom,uglavnom”hiljadu”novih info i onda kako sve to “uklopiti”.

Jos jednom,mani se samodijagnosticiranja,Znas sta ti odgovara kako ti organizam reaguje na odredjenu terapiju,ako odgovara idi utom pravcu ako ne,reci slobodno psihijatru.
Odmaraj,uzivaj sto vise mozes… sam si sebi najveci prijatelj!
Sve najbolje!

P.s.Izvinjavam se forumasima na uzurpiranom prostoru.
Nalla
Posts: 6
Joined: 05/07/2023 18:28

#64 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by Nalla »

haubica_i_to_teshka wrote: 15/05/2024 11:19
Odmaraj,uzivaj sto vise mozes… sam si sebi najveci prijatelj!
Ovo treba isprintati, i zalijepiti na sva vidna mjesta po kuci.



I vezano za temu:

Uvijek ama bas uvijek dobro pazite pri odabiru terapeuta koju ce raditi s Vasim djetetom.

Najvaznije je da dijete PRVO uspostavi kontakt s terapeutom, a ne obratno.

Da se dijete poveze s terapeutom jer bez te povezanosti terapeut moze biti najbolji na svijetu, ali napredak ce izostati.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23651
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#65 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by Sanjarko »

@haubica_i_to_teshka hvala na komentaru ali ja tražim sebi lijeka, da zaliječim koliko god se može ovo i ova sranja od boleščura.

Nisam sklon postavljanju dijagnoza sam sebi, nego mi svaki put duplaju ili utrostrče dozu terapije i tako me prave totalno sve više nefunkcionalnim.

Spavam po čitav dan božiji, po 12 i više sati baš 20 godina i više i prije terapije za Sch, zato i sumnjam na Narkolepsiju.

Još me terapija za Sch uspavljuje dodatno i odoše mi refleksi od nje koje nisam nikad ni imao najbolje tj usporen sam, bio sporiji, a sad sam još vise spor.

Ne mogu ni osnovne potrebe da završim koliko spavam i koliko sam po čitav dan pospan.

Jbno uglavnom.
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1310
Joined: 09/10/2009 14:24

#66 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by haubica_i_to_teshka »

Sanjarko wrote: 15/05/2024 12:28 @haubica_i_to_teshka hvala na komentaru ali ja tražim sebi lijeka, da zaliječim koliko god se može ovo i ova sranja od boleščura.

Nisam sklon postavljanju dijagnoza sam sebi, nego mi svaki put duplaju ili utrostrče dozu terapije i tako me prave totalno sve više nefunkcionalnim.

Spavam po čitav dan božiji, po 12 i više sati baš 20 godina i više i prije terapije za Sch, zato i sumnjam na Narkolepsiju.

Još me terapija za Sch uspavljuje dodatno i odoše mi refleksi od nje koje nisam nikad ni imao najbolje tj usporen sam, bio sporiji, a sad sam još vise spor.

Ne mogu ni osnovne potrebe da završim koliko spavam i koliko sam po čitav dan pospan.

Jbno uglavnom.
Naravno da trebas i nemoj odustajati!!
Sa nekim ko te razumije(prvenstveno ko hoce da razumije tvoj problem/e, a strucan je, ima znanje mnogo ce ti biti lakse.
To je to sto ti spominjem taj "kontakt" to medusobno razimijevanje i postovanje sto bi se kod nas reklo:neko sa kim mozes onu prvu jutarnju kafu popiti.
Sad, sve je puno apsurda.Meni je eticki zabranjeno da pacijenta prvi pozdravim na ulici,u restoranu...Cak i sa djecom moram imati distancu.Sad zamisli, sretnom neko dijete, potrci prema meni da me zagrli ..i sta sad. po pravili.ja moram ostati "hladan" i tu bi se sva ono sto sam gradio u odnosu..pada u vodu
tako, sto se toga tice ja po nasem "ne *ebem to nego, uzmijem dijete u zagrljaj,ispricamo se....pa nek me tuze i kazne odgovorni haaah
User avatar
Sanjarko
Posts: 23651
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#67 Re: Autizam Bosna i Hercegovina

Post by Sanjarko »

haubica_i_to_teshka wrote: 15/05/2024 12:48
Sanjarko wrote: 15/05/2024 12:28 @haubica_i_to_teshka hvala na komentaru ali ja tražim sebi lijeka, da zaliječim koliko god se može ovo i ova sranja od boleščura.

Nisam sklon postavljanju dijagnoza sam sebi, nego mi svaki put duplaju ili utrostrče dozu terapije i tako me prave totalno sve više nefunkcionalnim.

Spavam po čitav dan božiji, po 12 i više sati baš 20 godina i više i prije terapije za Sch, zato i sumnjam na Narkolepsiju.

Još me terapija za Sch uspavljuje dodatno i odoše mi refleksi od nje koje nisam nikad ni imao najbolje tj usporen sam, bio sporiji, a sad sam još vise spor.

Ne mogu ni osnovne potrebe da završim koliko spavam i koliko sam po čitav dan pospan.

Jbno uglavnom.
Naravno da trebas i nemoj odustajati!!
Sa nekim ko te razumije(prvenstveno ko hoce da razumije tvoj problem/e, a strucan je, ima znanje mnogo ce ti biti lakse.
To je to sto ti spominjem taj "kontakt" to medusobno razimijevanje i postovanje sto bi se kod nas reklo:neko sa kim mozes onu prvu jutarnju kafu popiti.
Sad, sve je puno apsurda.Meni je eticki zabranjeno da pacijenta prvi pozdravim na ulici,u restoranu...Cak i sa djecom moram imati distancu.Sad zamisli, sretnom neko dijete, potrci prema meni da me zagrli ..i sta sad. po pravili.ja moram ostati "hladan" i tu bi se sva ono sto sam gradio u odnosu..pada u vodu
tako, sto se toga tice ja po nasem "ne *ebem to nego, uzmijem dijete u zagrljaj,ispricamo se....pa nek me tuze i kazne odgovorni haaah
:thumbup:
Post Reply