Medicinski fakultet Sarajevo

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Leca
Posts: 32
Joined: 10/07/2013 18:18

#51 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Leca »

bella_94 wrote:
Individualism18 wrote:Štela je samo opravdanje koje koriste oni koji se nisu upisali .Svi koji su položili prijemni su primljeni, oni koji nisu položili, naravno, nisu ni primljeni. I kakve veze štela ima s tim?
pitam zato sto stela sugdje ima veze.... i da vidim kolike su mi sanse ako ja nemam stelu :)
Naravno da ima stela, ali nemoj da gubis vrijeme na kalkulisanje, nego spremaj prijemni, jer ako dobro uradis, niko ti ne moze osporiti upis. Ili mozda ti trazis stelu pa ispipavas teren?
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#52 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by It_is_a_Leclerc »

bella_94 wrote:Zanima me sto neki govore da ima stela a neki da nema? Pa jel sad ima ili nema? Ovi sto govore da ima sigurno imaju dokaz za to ? A ovi sto govore da nema sigurno ne znaju ili nisu upućeni u takvo sto.....
Upisna korupcija na svim, a naročito medicinskim i pravnim fakultetima dosegla je epidemijske razmjere. O tome je nedavno govorio i Transparency International. Ja razumijem da ljudi vole o svom faksu misliti da je najbolji, najteži, najjači, al' ajmo biti realni...
bella_94
Posts: 12
Joined: 10/07/2013 12:20
Location: Lost

#53 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by bella_94 »

Leca wrote:
bella_94 wrote:
Individualism18 wrote:Štela je samo opravdanje koje koriste oni koji se nisu upisali .Svi koji su položili prijemni su primljeni, oni koji nisu položili, naravno, nisu ni primljeni. I kakve veze štela ima s tim?
pitam zato sto stela sugdje ima veze.... i da vidim kolike su mi sanse ako ja nemam stelu :)
Naravno da ima stela, ali nemoj da gubis vrijeme na kalkulisanje, nego spremaj prijemni, jer ako dobro uradis, niko ti ne moze osporiti upis. Ili mozda ti trazis stelu pa ispipavas teren?
ne trazim, ne volim stele zato i pitam. to mi nekako glupo dodje, tako da ...ne bih
:)
bella_94
Posts: 12
Joined: 10/07/2013 12:20
Location: Lost

#54 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by bella_94 »

It_is_a_Leclerc wrote:
bella_94 wrote:Zanima me sto neki govore da ima stela a neki da nema? Pa jel sad ima ili nema? Ovi sto govore da ima sigurno imaju dokaz za to ? A ovi sto govore da nema sigurno ne znaju ili nisu upućeni u takvo sto.....
Upisna korupcija na svim, a naročito medicinskim i pravnim fakultetima dosegla je epidemijske razmjere. O tome je nedavno govorio i Transparency International. Ja razumijem da ljudi vole o svom faksu misliti da je najbolji, najteži, najjači, al' ajmo biti realni...
jest, upravu si....sta reci...slazem se :)
Leca
Posts: 32
Joined: 10/07/2013 18:18

#55 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Leca »

bella_94
Posts: 12
Joined: 10/07/2013 12:20
Location: Lost

#56 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by bella_94 »

A jel ima neko zadatke s ovogodišnje pripremne nastave da mi senda, ili barem ako se sjeća oblasti???
panika567
Posts: 2
Joined: 14/07/2013 18:05

#57 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by panika567 »

Dobri ljudi pomagajte!!!!!!!!
Nisam prošla prijemni u Zagrebu, probala bih u Sarajevu ako bude jesenjski rok.
Ima li tko da je prošao slično iskustvo. I ako neko može posalti zadatke sa prijemnog iz Sarajeva, bila big mu zahvalna ili bar ako se sjeća što otprilike bude. Please, pomagajte....
panika567
Posts: 2
Joined: 14/07/2013 18:05

#58 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by panika567 »

Dobri ljudi pomagajte!!!!!!!!
Nisam prošla prijemni u Zagrebu, probala bih u Sarajevu ako bude jesenjski rok.
Ima li tko da je prošao slično iskustvo. I ako neko može posalti zadatke sa prijemnog iz Sarajeva, bila big mu zahvalna ili bar ako se sjeća što otprilike bude. Please, pomagajte....
Indistructable.
Posts: 16
Joined: 12/07/2012 12:02

#59 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Indistructable. »

bella_94 wrote:Zanima me sto neki govore da ima stela a neki da nema? Pa jel sad ima ili nema? Ovi sto govore da ima sigurno imaju dokaz za to ? A ovi sto govore da nema sigurno ne znaju ili nisu upućeni u takvo sto.....
Ako se dobro spremiš za prijemni ispit i ako položiš, tvoje mjesto je zagarantovano. Priče o štelama su neistinite i kao što je već napisano, tim pričama se služe oni koji nisu položili prijemni ispit pa krive sve samo sebe ne :!:
bella_94
Posts: 12
Joined: 10/07/2013 12:20
Location: Lost

#60 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by bella_94 »

Indistructable. wrote:
bella_94 wrote:Zanima me sto neki govore da ima stela a neki da nema? Pa jel sad ima ili nema? Ovi sto govore da ima sigurno imaju dokaz za to ? A ovi sto govore da nema sigurno ne znaju ili nisu upućeni u takvo sto.....
Ako se dobro spremiš za prijemni ispit i ako položiš, tvoje mjesto je zagarantovano. Priče o štelama su neistinite i kao što je već napisano, tim pričama se služe oni koji nisu položili prijemni ispit pa krive sve samo sebe ne :!:
ok :) hvala.
Cazaa
Posts: 3
Joined: 07/07/2013 00:02

#61 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Cazaa »

Pozz.Primljen sam na stomatologiju u redovne,brucos sam.Zanima me ukoliko neko zna da li je moguce sa stomatologije prebacit se na medicinu.Dali to moze prije pocetka predavanja ili kako ? Ukoliko neko zna vise o ovome pls answ ... :-)
Leca
Posts: 32
Joined: 10/07/2013 18:18

#62 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Leca »

Cazaa wrote:Pozz.Primljen sam na stomatologiju u redovne,brucos sam.Zanima me ukoliko neko zna da li je moguce sa stomatologije prebacit se na medicinu.Dali to moze prije pocetka predavanja ili kako ? Ukoliko neko zna vise o ovome pls answ ... :-)
Naravno da ne moze, da si upisao medicinu a hoces na stomatologiju, mozda bi moglo, a ovako, nema sanse.
User avatar
Desnik
Posts: 287
Joined: 14/03/2013 13:15
Location: Between upper and lower mandible.

#63 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Desnik »

Indistructable. wrote:
Ako se dobro spremiš za prijemni ispit i ako položiš, tvoje mjesto je zagarantovano.
Priče o štelama su neistinite i kao što je već napisano,
tim pričama se služe oni koji nisu položili prijemni ispit pa krive sve samo sebe ne :!:
Isto tako su neistinite i priče o štelama na ispitima,
to izmišljaju oni koji nisu naučili,
treba više vjerovati tebi nego svojim vlastitim očima.
:roll: :roll: :roll:
tutku
Posts: 1349
Joined: 18/06/2011 12:10

#64 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by tutku »

Nesto me interesuje kako ide na medicini bolonja sa onim godinama, kao na ostalim fakultetima sto ima 3+2 ili 4+1.. ima li toga na medicini, posto znam da je 6 godina, i je li postoji samo titula dr. a ne kao na ostalima bachelor ili master ... HVala
Leca
Posts: 32
Joined: 10/07/2013 18:18

#65 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Leca »

Na medicini je 6+4 :lol:
Ali_G
Posts: 4650
Joined: 02/03/2002 00:00

#66 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Ali_G »

6 godina nakon cega dobijas zvanje dr medicine. Nema bachelora, mastera. Ovo 4 ti je specijalizacija
Miro Spiro
Posts: 562
Joined: 16/10/2010 13:42

#67 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Miro Spiro »

Leca wrote:Na medicini je 6+4 :lol:
Na medicini je po Bolonji sada 6+3 :D 6 godina studij i 3 godine doktoralni studij.
Ali_G wrote:6 godina nakon cega dobijas zvanje dr medicine. Nema bachelora, mastera. Ovo 4 ti je specijalizacija
Kad završiš medicinu po bolonji onda si u diplomi doktor medicine, magistar struke ( do sada je bilo samo doktor medicine). Kad završiš doktoralni studij onda si dr. sci tj. doktor nauka.Specijalizacija je druga stvar i traje ovisno sta se specijalizira, cak do 5 godina.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#68 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by julisiz es grant »

Miro Spiro wrote:
Leca wrote:Na medicini je 6+4 :lol:
Na medicini je po Bolonji sada 6+3 :D 6 godina studij i 3 godine doktoralni studij.
Ovo +3 nema veze. Ti nakon završenog fakulteta (koji traje 6 godina, kao i prije bolonje) i položenog državnog ispita stičeš pravo da samostalno radiš kao ljekar (zanimanje se zove "doktor medicine") i možeš upisati specijalizaciju kad za to stekneš uslove (godina dana rada nakon položenog državnog)...i kad nađeš ustanovu kojoj treba specijalista određenog profila, da te finansira (ili da sam sebe finansiraš, ali tada nemaš zagarontovano radno mjesto).
Ovaj doktorski studij je samo za one koji hoće da ganjaju akademsku karijeru i/ili imaju 12 000 KM sa kojima ne znaju šta će.
Miro Spiro
Posts: 562
Joined: 16/10/2010 13:42

#69 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Miro Spiro »

julisiz es grant wrote: Ovo +3 nema veze. Ti nakon završenog fakulteta (koji traje 6 godina, kao i prije bolonje) i položenog državnog ispita stičeš pravo da samostalno radiš kao ljekar (zanimanje se zove "doktor medicine") i možeš upisati specijalizaciju kad za to stekneš uslove (godina dana rada nakon položenog državnog)...i kad nađeš ustanovu kojoj treba specijalista određenog profila, da te finansira (ili da sam sebe finansiraš, ali tada nemaš zagarontovano radno mjesto).
Ovaj doktorski studij je samo za one koji hoće da ganjaju akademsku karijeru i/ili imaju 12 000 KM sa kojima ne znaju šta će.
To sam i NAPISAO. Ko hoce da dobije titulu doktor nauka. Pitanje je tako bilo postavljeno. Takodjer sam napisao da specijalizacija nema veze sa ove 3 godine. Procitaj jos jednom :D
User avatar
JohnnyS
Posts: 14103
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#70 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by JohnnyS »

Ima li distance learning na postdiplomskom na medicinskom u Sarajevu? :D

I buni me ovo, kaže godina doktorskog studija da je 7 mica

http://mf.unsa.ba/podaci/dekanat/odluke ... dij%29.pdf

:shock: :shock: :shock:


Bogami, nije malo
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#71 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by julisiz es grant »

Miro Spiro wrote:
julisiz es grant wrote: Ovo +3 nema veze. Ti nakon završenog fakulteta (koji traje 6 godina, kao i prije bolonje) i položenog državnog ispita stičeš pravo da samostalno radiš kao ljekar (zanimanje se zove "doktor medicine") i možeš upisati specijalizaciju kad za to stekneš uslove (godina dana rada nakon položenog državnog)...i kad nađeš ustanovu kojoj treba specijalista određenog profila, da te finansira (ili da sam sebe finansiraš, ali tada nemaš zagarontovano radno mjesto).
Ovaj doktorski studij je samo za one koji hoće da ganjaju akademsku karijeru i/ili imaju 12 000 KM sa kojima ne znaju šta će.
To sam i NAPISAO. Ko hoce da dobije titulu doktor nauka. Pitanje je tako bilo postavljeno. Takodjer sam napisao da specijalizacija nema veze sa ove 3 godine. Procitaj jos jednom :D
Znam ja da si ti to napisao, samo sam mislio još da podvučem za raju koja ne znaju i misle da je to nešto aman bitno kao na drugim fakultetima za svakodnevni posao. Dakle, bez doktorata SVE možete raditi i niko vam to neće tražiti kao uslov za zaposlenje i sl. (niti će vam to biti neki plus osim ako niste uključeni u nastavu na fakultetu).
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#72 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Nuken »

Postoji li mogućnost da se prebaci sa MFBl na MFSa ,i koliki je minimalni period studiranja na fakultetu u Bl da bi se prebacilo u Sa?
maxell_sarajevo
Posts: 2225
Joined: 08/02/2008 19:19

#73 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by maxell_sarajevo »

Hoce li neko kupiti knjigu URGENTNA psihijatrija s psihofarmakologijom / [urednici] Saida Fišeković, Lejla Burnazović-Ristić. - Sarajevo : Medicinski fakultet Univerziteta, 2012?Ako kome treba nek se javi preko PP-a
LeeejLaaa
Posts: 20
Joined: 13/01/2013 14:52

#74 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by LeeejLaaa »

boyche wrote:Jesi li polozila ? Po posto mogu naslutiti, ali svejedno da pitam...
Jaran mi prica on na spisku ima iz biologije ima 4.4 i fizike 1 a kad je otisao na fakultet da pogleda kao zalio se ispostavilo se da ima oko 7.5 i 7 :O
Ma nisam, izlazim na drugi rok, pa šta bude.. :-D
Je li položio taj jaran? Svašta je moguće, baš je bilo dosta grešaka i na prijemnom, nisu bili tačni ili dovršeni zadaci koji su dati i sl... :-/
LeeejLaaa
Posts: 20
Joined: 13/01/2013 14:52

#75 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by LeeejLaaa »

bella_94 wrote:eee poz svima, ja sam nova na forumu pa eto malo bih vam postavljala pitanja (malo vise :-D ) u vezi s faxom, imam zelju upisati medicinu ali nisam u srednjoj imala nikakvu podlogu za hemiju, biologiju i fiziku, pa me malo strah :| ali nadam se da cu uspjeti. gdje mogu ici na pripreme za prijemni posto nisam bila na prvom prijemnom, nisam bila ovdje. trebaju mi informacije gdje imaju pripreme i kad, da li se placa i koliko ? hvala :)
Sad ti je malo kasno da se pripremaš. :-P
Nije bitno ako u srednjoj nisi imala ova tri predmeta, sve se može stići, vjeruj mi. Ni ja nisam imala hemiju i biologiju zadnje 2 godine, jer sam se zeznula oko smjera i nisam se mogla prebaciti.. I onda sam uporedo sa svojim predmetima učila hemiju i biologiju, pošto sam se tad već odlučila za medicinu.
Prijemni i nije bio toliko težak, kad se gleda sa druge strane, ali je bilo dosta neorganizovano, imaš jako malo vremena za rad, a bilo je dosta grešaka u prijemnom, i nakom sat vremena dolazi profesor da ispravi to, tako da su nas još više zbunili, a mi ionako izgubljeni svi. :-P
Ne vjerujem da imaš sad pripreme, bile su za prvi rok, trajale 3 sedmice.. A sad pripremaj se samostalno, uči, vježbaj koliko možeš..
Ja sam poslije prijemnog odmah znala da nisam položila, i odmah sam počela učiti sve ispočetka, prelaziti i vježbati... I tako 5-6 h dnevno, pa se nadam da ću položiti, ako ništa, znam da sam dala sve od sebe da uspijem.. A uvijek ima i naredna godina, tako da.. nije kraj svijeta. :-D
Sretno ti! :)
Post Reply