SDP
-
adore
- Posts: 193
- Joined: 04/05/2007 12:44
#4976 Re: SDP
Sarajevsku obilaznicu je godinama pravio (nije pravio) kanton a ne autoceste FBiH. Sada će jedan lot preuzeti autoceste FBiH jer ovi ne uspijevaju završiti ni eksproprijaciju zemljišta. Ovi tendere u postu gore jeste pokrenula stara vlast ali ih nije uspjela završiti zbog svoje nesposobnosti. I ja sam bio skeptičan što se tiče autoputa jer sam godinama vozio Sarajevo - Zenica gdje se po pravilu na čitavoj dužini gradilišta radilo na jednom mjestu. Prošle sedmice sam poslije dugo vremena prošao taj dio i bio oduševljen što se čitava nova dionica pravi paralelno a ne metar po metar kako se prije radilo. Nisam SDP-ovac, glasao sam za SDP samo zato što smatram da su ostali još gori, ali za autoput im se mora čestitati.
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#4977 Re: SDP
manki wrote: A vjeronauku, moze opis, na pola puta su da je posalju u mekteb gdje joj je i mjesto, po mom misljenju naravno.![]()
Nemoj zajebavat... sdp je na braniku vjere i reisa tvrdje od bilo koga... Sirenje vjere na ostale segmente drustva je vjerovatnije, nego njeno svodjenje u vjerske okvire i vjerske institucije...
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#4978 Re: SDP
samo mi nije jasno ko ovdje ikog hvali radi spore izgradnje autocesta u zadnjih 15 godina... al nejse...VjecitiStudent wrote:Tender raspisan jos 2009.Optimus Prime wrote:Ove godine ni jedna dionica nije pustena u promet, al ina ovim dioncima se raditortekolaci wrote:
To su prepucavanja. Ja bih konkretno. Zna li iko koliko je ove godine izgradjenoi autoputeva u FBiH
U izgradnji ~ 28 km
A1/Vc: Kakanj-Zenica - 16 km
http://euroalert.net/en/contracts.aspx?idl=480910
Tender za izgradnju dionice Kravice - Bijača (južna granica s Hrvatskom) raspisan je 20. jula prošle godine.A1/Vc: Bijača-Kravice - 4,1 km
http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/teme/3 ... odjac.html
Ovaj dio je u izgradnji zadnjih pet-sest godina ...A1/Vc: Sarajevo Bypass - 7,8 km
Početak izgradnje planiran za 2012: 36 kmEksproprijacija u toku ...A1/Vc: Svilaj-Odžak - 11 km
Tender za dionicu Zvirovići - Kravice raspisan je 6. septembra, a za dionicu Suhodol - Tarčin 2. novembra 2010.A1/Vc: Tarčin-Vlakovo - 20 km
A1/Vc: Kravice-Zvirovići - 5 km
http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/teme/3 ... odjac.html
Kad na sve ovo podvucemo crtu, ostaje sramotna cinjenica da ce se prvo povezivanje dva velika grada (Zenica i Sarajevo) u BiH autoputem desiti barem citavih 15 godina nakon pocetka izgradnje.
A to je svega 70 fucking kilometara, i to puta ciji je jedan dio vec djelomicno bio napravljen.
Zar za ovo treba hvaliti bilo koga?
I otkad na autoputevima padaju ili se biraju vlade???
Racanova vlada je svojevremeno napravila lavovski dio autoputa Zagreb-Split, pa kako zavrsi?
Pa vec u susjednoj u Hrvatskoj citavi autoputevi nicu iz godine u godinu.
- ultima_palabra
- Posts: 59312
- Joined: 15/12/2008 16:53
#4979 Re: SDP
Sve tačno... samo to još ništa nije za čestitanje. Ako završe sve dionice u zadatim rokovima, i pokrenu ono što su najavili, onda da.adore wrote:Sarajevsku obilaznicu je godinama pravio (nije pravio) kanton a ne autoceste FBiH. Sada će jedan lot preuzeti autoceste FBiH jer ovi ne uspijevaju završiti ni eksproprijaciju zemljišta. Ovi tendere u postu gore jeste pokrenula stara vlast ali ih nije uspjela završiti zbog svoje nesposobnosti. I ja sam bio skeptičan što se tiče autoputa jer sam godinama vozio Sarajevo - Zenica gdje se po pravilu na čitavoj dužini gradilišta radilo na jednom mjestu. Prošle sedmice sam poslije dugo vremena prošao taj dio i bio oduševljen što se čitava nova dionica pravi paralelno a ne metar po metar kako se prije radilo. Nisam SDP-ovac, glasao sam za SDP samo zato što smatram da su ostali još gori, ali za autoput im se mora čestitati.
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#4980 Re: SDP
Ma nije jasno nikome vise, ljudi su se totalno zapetljali...Alfons Kauders wrote:
samo mi nije jasno ko ovdje ikog hvali radi spore izgradnje autocesta u zadnjih 15 godina... al nejse...
Sto je dobro, to je uradila prosla vlada.
sto je lose, to je uradila sadasnja.
Moze li 'vako?
- Optimus Prime
- Posts: 2999
- Joined: 21/01/2009 22:14
#4981 Re: SDP
Malo ti?tortekolaci wrote:ALI mu dodje kao pseudonim VFBiHOptimus Prime wrote:Ove godine ni jedna dionica nije pustena u promet, ali na ovim dioncima se raditortekolaci wrote:
To su prepucavanja. Ja bih konkretno. Zna li iko koliko je ove godine izgradjenoi autoputeva u FBiH
U izgradnji ~ 28 km
A1/Vc: Kakanj-Zenica - 16 km
A1/Vc: Bijača-Kravice - 4,1 km
A1/Vc: Sarajevo Bypass - 7,8 km
Početak izgradnje planiran za 2012: 36 km
A1/Vc: Svilaj-Odžak - 11 km
A1/Vc: Tarčin-Vlakovo - 20 km
A1/Vc: Kravice-Zvirovići - 5 km
Koja ce to biti blamaza za bivsu vlast ukoliko se do sljedecih izbora sve ove dionice puste u promet.
Ko sto kaze Vjeciti, ovi bivsi nisu uspjeli ni povezati Sarajevo i Zenicu za 15 godina, i to u doba kada je svjetska ekonomija cvijetala, a krediti i potencijalni investori doslovno lezali na ulici.
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#4982 Re: SDP
ma uopste mi nije jasno sta se pokusava dokazati...seln wrote:Ma nije jasno nikome vise, ljudi su se totalno zapetljali...Alfons Kauders wrote:
samo mi nije jasno ko ovdje ikog hvali radi spore izgradnje autocesta u zadnjih 15 godina... al nejse...![]()
Sto je dobro, to je uradila prosla vlada.
sto je lose, to je uradila sadasnja.
Moze li 'vako?
znaci prosla vlast je radila lose...
ili je sad potpisivanje pomenutih ugovora i raspisivanje tendera uspjeh prosle vlasti? ... u tom slucaju... samo jedna sitnica - SCT...
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#4983 Re: SDP
Zato sto je to jedini veci infrastrukurni projekt od rata naovamo.VjecitiStudent wrote: Zar za ovo treba hvaliti bilo koga?
I otkad na autoputevima padaju ili se biraju vlade???
Racanova vlada je svojevremeno napravila lavovski dio autoputa Zagreb-Split, pa kako zavrsi?
Pa vec u susjednoj u Hrvatskoj citavi autoputevi nicu iz godine u godinu.
Ne zelim opravdavati nikoga, ali Hrvatska se ne moze porediti s Bosnom iz vise razloga:
-rat je bio tek na jednoj trecini teritorije
-pobunjenici nisu drzali ni jedan veci grad
-od rata naovamo ne postoji opstrukcija po nacionalnom principu niti mijesanje susjeda i komsija u unutarnje poslove
itd, itd
Ne zelim opravdavati nikoga, ali bi vjerovatno i najnesposobnija BiH vlada uradila daleko vise da je imala ovakve startne pozicije.
S druge strane, HDZ Hrvatske je pokrao toliko da bi i nasi hrsuzi mogli stosta nauciti. Plus su se zaduzili 40 milijardi.
Dakle, izgradnja autoputa je itekako vazna. kada inace se moze ocekivati investicija od nekoliko desetina ili stotina miliona?
-
tortekolaci
- Posts: 36
- Joined: 30/11/2011 16:37
#4984 Re: SDP
Bivsa vlast ni za kurac nije. 3,1km godisnje je jad i cemer.Optimus Prime wrote: Koja ce to biti blamaza za bivsu vlast ukoliko se do sljedecih izbora sve ove dionice puste u promet.
Ko sto kaze Vjeciti, ovi bivsi nisu uspjeli ni povezati Sarajevo i Zenicu za 15 godina, i to u doba kada je svjetska ekonomija cvijetala, a krediti i potencijalni investori doslovno lezali na ulici.
Kako se zove kada poslije toga napravis 0 km godisnje?
Napredak?
- Optimus Prime
- Posts: 2999
- Joined: 21/01/2009 22:14
#4985 Re: SDP
Slabo ti matematika ide jarane!tortekolaci wrote:Bivsa vlast ni za kurac nije. 3,1km godisnje je jad i cemer.Optimus Prime wrote: Koja ce to biti blamaza za bivsu vlast ukoliko se do sljedecih izbora sve ove dionice puste u promet.
Ko sto kaze Vjeciti, ovi bivsi nisu uspjeli ni povezati Sarajevo i Zenicu za 15 godina, i to u doba kada je svjetska ekonomija cvijetala, a krediti i potencijalni investori doslovno lezali na ulici.
Kako se zove kada poslije toga napravis 0 km godisnje?
Napredak?
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#4986 Re: SDP
Sve dok ne dovedu u red lokalne vlasti, mogu napravit koridor do marsa, jebe mi se...! Koji ce mi moj autoput, a po gradu otpadaju kugle i krajnice od rupetina (da ne govorim o drugim oblastima)...
Autoput je make-up na les...
Autoput je make-up na les...
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#4987 Re: SDP
Ok, koja je mjerna jedinica napretka? Metar po danu?tortekolaci wrote:Bivsa vlast ni za kurac nije. 3,1km godisnje je jad i cemer.Optimus Prime wrote: Koja ce to biti blamaza za bivsu vlast ukoliko se do sljedecih izbora sve ove dionice puste u promet.
Ko sto kaze Vjeciti, ovi bivsi nisu uspjeli ni povezati Sarajevo i Zenicu za 15 godina, i to u doba kada je svjetska ekonomija cvijetala, a krediti i potencijalni investori doslovno lezali na ulici.
Kako se zove kada poslije toga napravis 0 km godisnje?
Napredak?
Milimetar po sekundi?
Zasto ne uvedemo sedmicni monitoring?
Fino im kazemo "ove hafte niste napravili ni metra, necemo glasati za vas"...
eto, sta mislis o tome?
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#4988 Re: SDP
Mislim da je samo jasno da ima ljudi koji nisu dali glas za SDP 
-
tortekolaci
- Posts: 36
- Joined: 30/11/2011 16:37
#4989 Re: SDP
Daj ti neku bolju matematikuOptimus Prime wrote:Slabo ti matematika ide jarane!tortekolaci wrote:Bivsa vlast ni za kurac nije. 3,1km godisnje je jad i cemer.Optimus Prime wrote: Koja ce to biti blamaza za bivsu vlast ukoliko se do sljedecih izbora sve ove dionice puste u promet.
Ko sto kaze Vjeciti, ovi bivsi nisu uspjeli ni povezati Sarajevo i Zenicu za 15 godina, i to u doba kada je svjetska ekonomija cvijetala, a krediti i potencijalni investori doslovno lezali na ulici.
Kako se zove kada poslije toga napravis 0 km godisnje?
Napredak?
- ultima_palabra
- Posts: 59312
- Joined: 15/12/2008 16:53
#4990 Re: SDP
Nemoj više nikad glasati za SDPtortekolaci wrote:Bivsa vlast ni za kurac nije. 3,1km godisnje je jad i cemer.Optimus Prime wrote: Koja ce to biti blamaza za bivsu vlast ukoliko se do sljedecih izbora sve ove dionice puste u promet.
Ko sto kaze Vjeciti, ovi bivsi nisu uspjeli ni povezati Sarajevo i Zenicu za 15 godina, i to u doba kada je svjetska ekonomija cvijetala, a krediti i potencijalni investori doslovno lezali na ulici.
Kako se zove kada poslije toga napravis 0 km godisnje?
Napredak?
- Optimus Prime
- Posts: 2999
- Joined: 21/01/2009 22:14
#4991 Re: SDP
Pa ne bih bas rekao.nosara wrote:Sve dok ne dovedu u red lokalne vlasti, mogu napravit koridor do marsa, jebe mi se...! Koji ce mi moj autoput, a po gradu otpadaju kugle i krajnice od rupetina (da ne govorim o drugim oblastima)...
Autoput je make-up na les...
Autoput bi nam uvelike povecao konkurentnost industrije na svjetskom trzistu, zbog brzeg i lakseg transporta robe.
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#4992 Re: SDP
Ma to ti je biizniis...ne razumes se ti u biizniiis.nosara wrote:Sve dok ne dovedu u red lokalne vlasti, mogu napravit koridor do marsa, jebe mi se...! Koji ce mi moj autoput, a po gradu otpadaju kugle i krajnice od rupetina (da ne govorim o drugim oblastima)...
Autoput je make-up na les...

-
tortekolaci
- Posts: 36
- Joined: 30/11/2011 16:37
#4993 Re: SDP
Ima i ta, ali nije autoput make-up, ukoliko se stvarno izgradi. Ako si prosle godine napravio 4km a ove nista, to je nazadak, da jebe rak raka. I uz to onda ide prica "Mi hocemo, mi mozemo, ali" i sve u futuru prvom, pa u drugom.nosara wrote:Sve dok ne dovedu u red lokalne vlasti, mogu napravit koridor do marsa, jebe mi se...! Koji ce mi moj autoput, a po gradu otpadaju kugle i krajnice od rupetina (da ne govorim o drugim oblastima)...
Autoput je make-up na les...
Otkud to da se o rezultatima vlade koja je pregurala prvih 100 dana prica jedino u buducem vremenu. Valjda bi trebalo u sadasnjem.
-
VjecitiStudent
- Posts: 18920
- Joined: 14/08/2008 13:42
- Location: Životinjska farma
#4994 Re: SDP
Pogledaj kako izgleda u praksi, izgradnja jebene polovine autoputa duzine 9,5 km, sa kojom ni prosli rat, niti Dodik vise nemaju nikakve veze.seln wrote:Zato sto je to jedini veci infrastrukurni projekt od rata naovamo.VjecitiStudent wrote: Zar za ovo treba hvaliti bilo koga?
I otkad na autoputevima padaju ili se biraju vlade???
Racanova vlada je svojevremeno napravila lavovski dio autoputa Zagreb-Split, pa kako zavrsi?
Pa vec u susjednoj u Hrvatskoj citavi autoputevi nicu iz godine u godinu.
Ne zelim opravdavati nikoga, ali Hrvatska se ne moze porediti s Bosnom iz vise razloga:
-rat je bio tek na jednoj trecini teritorije
-pobunjenici nisu drzali ni jedan veci grad
-od rata naovamo ne postoji opstrukcija po nacionalnom principu niti mijesanje susjeda i komsija u unutarnje poslove
itd, itd
Ne zelim opravdavati nikoga, ali bi vjerovatno i najnesposobnija BiH vlada uradila daleko vise da je imala ovakve startne pozicije.
S druge strane, HDZ Hrvatske je pokrao toliko da bi i nasi hrsuzi mogli stosta nauciti. Plus su se zaduzili 40 milijardi.
Dakle, izgradnja autoputa je itekako vazna. kada inace se moze ocekivati investicija od nekoliko desetina ili stotina miliona?
Rok za izgradnju dionice autoputa na Koridoru Vc Kakanj-Bilješevo u dužini oko 9,5 kilometara produžen je nakon što je naknadno ustanovljeno da na pojedinim dionicama treba izvesti dodatne radove zbog čega je izmijenjen glavni projekat.
Novi rok za izgradnju ove dionice, koja je trebalo da bude izgrađena za 18 mjeseci (ugovor potpisan krajem aprila 2010. godine) je 31. maj naredne godine nakon što su naknadna geoistraživanja pokazala da se umjesto potpornog zida mora graditi vijadukt te da je klizište Tičići duže nego što se mislilo, izvijestila je BHT1.
To se dogodilo zato što se u izgradnju autoputa krenulo na osnovu idejnog projekta.
"U to vrijeme nisu postojali završeni glavni projekti, a u fazi prerastanja projekta iz idejnog u glavni su se desile nužne preinake", kazao je Mario Jurišić, predstavnik kompanije Hering, izvođača radova.
Produženje roka uzrokovalo je povećanje troškova, za koje u JP Autoceste FBiH još ne znaju koliko će iznositi, a nezvanično riječ je o oko pet miliona KM. Ove troškvoe neće snositi Evropska investicijska banka, koja je kreditor ove dionice autoputa, već građani.
"Sve ono što je preko kreditnog okvira mi sami finansiramo iz svog budžeta", kazao je Ensad karić, direktor JP Autoceste FBiH.
On je naveo i da su prognoze prethodne federalne Vlade u tehničkom mandatu o izgradnjui 125 km Koridora Vc do 2014. godine nerealne.
"To je nerealna prognoza. Mi nemamo ni isprojektovano toliko autoputa a kamoli da možemo izgraditi", istakao je karić.
Dok traju radovi na ovoj dionici autopua saobraćaj se jednim dijelom još uvijek odvija makadamom, usporeno uz velike gužve.
Izgradnja dionice Kakanj-Bilješevo ugovorena je za 43,2 miliona eura a izvođači radova su konzorcij Hering iz Širokog Brijega i Viadukt iz Zagreba.
http://www.indikator.ba/ekonomija/3222- ... vi-produen
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#4995 Re: SDP
seln wrote:Ma to ti je biizniis...ne razumes se ti u biizniiis.nosara wrote:Sve dok ne dovedu u red lokalne vlasti, mogu napravit koridor do marsa, jebe mi se...! Koji ce mi moj autoput, a po gradu otpadaju kugle i krajnice od rupetina (da ne govorim o drugim oblastima)...
Autoput je make-up na les...
Koje robe...?Optimus Prime wrote:Pa ne bih bas rekao.
Autoput bi nam uvelike povecao konkurentnost industrije na svjetskom trzistu, zbog brzeg i lakseg transporta robe.
-
VjecitiStudent
- Posts: 18920
- Joined: 14/08/2008 13:42
- Location: Životinjska farma
#4996 Re: SDP
Uvozne, naravno.nosara wrote:Koje robe...?Optimus Prime wrote:Pa ne bih bas rekao.
Autoput bi nam uvelike povecao konkurentnost industrije na svjetskom trzistu, zbog brzeg i lakseg transporta robe.
- Optimus Prime
- Posts: 2999
- Joined: 21/01/2009 22:14
#4997 Re: SDP
Pa bilo bi je da smo konkurentniji.nosara wrote: Koje robe...?
Danas kapital trazi samo komparativnu prednost. Dakle bice itekako proizvodnje u BiH ukoliko ona ovdje bude isplativa.
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#4998 Re: SDP
Bogati, nemoj da gledam. Ne zelim polemiku, vec sam rekaoVjecitiStudent wrote: Pogledaj kako izgleda u praksi, izgradnja jebene polovine autoputa duzine 9,5 km, sa kojom ni prosli rat, niti Dodik vise nemaju nikakve veze.
Dakle, nije mi bio cilj analizirati pojedine slucajeve javasluka, vec naglasiti nemogucnost poredjenja BiH i Hrvatske.Ne zelim opravdavati nikoga, ali Hrvatska se ne moze porediti s Bosnom iz vise razloga:
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#4999 Re: SDP
Ako se u hrvatskoj, koja na turizmu uzme 12milja godisnje, vode razgovori o koncesijama na autoput, kako ce se nama isti isplatit...? Kad hrgalji nabiju cijene putarine, kukacete za magistralnim cestama i seoskim putevima...
Zaljeznica majka...! Ali koga briga...
Zaljeznica majka...! Ali koga briga...
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#5000 Re: SDP
Ne ide to tako... Ne pravi se poveznica izmedju nicega i necega, prvo moras znat sta povezujes...Optimus Prime wrote:Pa bilo bi je da smo konkurentniji.nosara wrote: Koje robe...?
Danas kapital trazi samo komparativnu prednost. Dakle bice itekako proizvodnje u BiH ukoliko ona ovdje bude isplativa.
Kakve ovo ima veze s bivsim sdp-om...? Oni padaju na glupostima, kakav autoput...?
