SDP

Post Reply
adore
Posts: 193
Joined: 04/05/2007 12:44

#4976 Re: SDP

Post by adore »

Sarajevsku obilaznicu je godinama pravio (nije pravio) kanton a ne autoceste FBiH. Sada će jedan lot preuzeti autoceste FBiH jer ovi ne uspijevaju završiti ni eksproprijaciju zemljišta. Ovi tendere u postu gore jeste pokrenula stara vlast ali ih nije uspjela završiti zbog svoje nesposobnosti. I ja sam bio skeptičan što se tiče autoputa jer sam godinama vozio Sarajevo - Zenica gdje se po pravilu na čitavoj dužini gradilišta radilo na jednom mjestu. Prošle sedmice sam poslije dugo vremena prošao taj dio i bio oduševljen što se čitava nova dionica pravi paralelno a ne metar po metar kako se prije radilo. Nisam SDP-ovac, glasao sam za SDP samo zato što smatram da su ostali još gori, ali za autoput im se mora čestitati.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#4977 Re: SDP

Post by nosara »

manki wrote: A vjeronauku, moze opis, na pola puta su da je posalju u mekteb gdje joj je i mjesto, po mom misljenju naravno. :thumbup: :bih:
:lol:

Nemoj zajebavat... sdp je na braniku vjere i reisa tvrdje od bilo koga... Sirenje vjere na ostale segmente drustva je vjerovatnije, nego njeno svodjenje u vjerske okvire i vjerske institucije... :-)
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4978 Re: SDP

Post by Alfons Kauders »

VjecitiStudent wrote:
Optimus Prime wrote:
tortekolaci wrote:
To su prepucavanja. Ja bih konkretno. Zna li iko koliko je ove godine izgradjenoi autoputeva u FBiH
Ove godine ni jedna dionica nije pustena u promet, al ina ovim dioncima se radi
U izgradnji ~ 28 km
A1/Vc: Kakanj-Zenica - 16 km
Tender raspisan jos 2009.
http://euroalert.net/en/contracts.aspx?idl=480910
A1/Vc: Bijača-Kravice - 4,1 km
Tender za izgradnju dionice Kravice - Bijača (južna granica s Hrvatskom) raspisan je 20. jula prošle godine.
http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/teme/3 ... odjac.html
A1/Vc: Sarajevo Bypass - 7,8 km
Ovaj dio je u izgradnji zadnjih pet-sest godina ...

Početak izgradnje planiran za 2012: 36 km
A1/Vc: Svilaj-Odžak - 11 km
Eksproprijacija u toku ...
A1/Vc: Tarčin-Vlakovo - 20 km
A1/Vc: Kravice-Zvirovići - 5 km
Tender za dionicu Zvirovići - Kravice raspisan je 6. septembra, a za dionicu Suhodol - Tarčin 2. novembra 2010.
http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/teme/3 ... odjac.html

Kad na sve ovo podvucemo crtu, ostaje sramotna cinjenica da ce se prvo povezivanje dva velika grada (Zenica i Sarajevo) u BiH autoputem desiti barem citavih 15 godina nakon pocetka izgradnje.
A to je svega 70 fucking kilometara, i to puta ciji je jedan dio vec djelomicno bio napravljen.

Zar za ovo treba hvaliti bilo koga?
I otkad na autoputevima padaju ili se biraju vlade???
Racanova vlada je svojevremeno napravila lavovski dio autoputa Zagreb-Split, pa kako zavrsi?

Pa vec u susjednoj u Hrvatskoj citavi autoputevi nicu iz godine u godinu.
samo mi nije jasno ko ovdje ikog hvali radi spore izgradnje autocesta u zadnjih 15 godina... al nejse... :D
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59312
Joined: 15/12/2008 16:53

#4979 Re: SDP

Post by ultima_palabra »

adore wrote:Sarajevsku obilaznicu je godinama pravio (nije pravio) kanton a ne autoceste FBiH. Sada će jedan lot preuzeti autoceste FBiH jer ovi ne uspijevaju završiti ni eksproprijaciju zemljišta. Ovi tendere u postu gore jeste pokrenula stara vlast ali ih nije uspjela završiti zbog svoje nesposobnosti. I ja sam bio skeptičan što se tiče autoputa jer sam godinama vozio Sarajevo - Zenica gdje se po pravilu na čitavoj dužini gradilišta radilo na jednom mjestu. Prošle sedmice sam poslije dugo vremena prošao taj dio i bio oduševljen što se čitava nova dionica pravi paralelno a ne metar po metar kako se prije radilo. Nisam SDP-ovac, glasao sam za SDP samo zato što smatram da su ostali još gori, ali za autoput im se mora čestitati.
Sve tačno... samo to još ništa nije za čestitanje. Ako završe sve dionice u zadatim rokovima, i pokrenu ono što su najavili, onda da.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#4980 Re: SDP

Post by seln »

Alfons Kauders wrote:
samo mi nije jasno ko ovdje ikog hvali radi spore izgradnje autocesta u zadnjih 15 godina... al nejse... :D
Ma nije jasno nikome vise, ljudi su se totalno zapetljali... :D
Sto je dobro, to je uradila prosla vlada.
sto je lose, to je uradila sadasnja.
Moze li 'vako? :D
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2999
Joined: 21/01/2009 22:14

#4981 Re: SDP

Post by Optimus Prime »

tortekolaci wrote:
Optimus Prime wrote:
tortekolaci wrote:
To su prepucavanja. Ja bih konkretno. Zna li iko koliko je ove godine izgradjenoi autoputeva u FBiH
Ove godine ni jedna dionica nije pustena u promet, ali na ovim dioncima se radi
U izgradnji ~ 28 km
A1/Vc: Kakanj-Zenica - 16 km
A1/Vc: Bijača-Kravice - 4,1 km
A1/Vc: Sarajevo Bypass - 7,8 km


Početak izgradnje planiran za 2012: 36 km
A1/Vc: Svilaj-Odžak - 11 km
A1/Vc: Tarčin-Vlakovo - 20 km
A1/Vc: Kravice-Zvirovići - 5 km
ALI mu dodje kao pseudonim VFBiH
Malo ti?

Koja ce to biti blamaza za bivsu vlast ukoliko se do sljedecih izbora sve ove dionice puste u promet.

Ko sto kaze Vjeciti, ovi bivsi nisu uspjeli ni povezati Sarajevo i Zenicu za 15 godina, i to u doba kada je svjetska ekonomija cvijetala, a krediti i potencijalni investori doslovno lezali na ulici.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4982 Re: SDP

Post by Alfons Kauders »

seln wrote:
Alfons Kauders wrote:
samo mi nije jasno ko ovdje ikog hvali radi spore izgradnje autocesta u zadnjih 15 godina... al nejse... :D
Ma nije jasno nikome vise, ljudi su se totalno zapetljali... :D
Sto je dobro, to je uradila prosla vlada.
sto je lose, to je uradila sadasnja.
Moze li 'vako? :D
ma uopste mi nije jasno sta se pokusava dokazati...

znaci prosla vlast je radila lose... :D zato su svi kukali da treba glasati za druge... :D a sad kad su dosli drugi " 'ta ce oni, bice isti ko i oni prije levati"... :D

ili je sad potpisivanje pomenutih ugovora i raspisivanje tendera uspjeh prosle vlasti? ... u tom slucaju... samo jedna sitnica - SCT... :D
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#4983 Re: SDP

Post by seln »

VjecitiStudent wrote: Zar za ovo treba hvaliti bilo koga?
I otkad na autoputevima padaju ili se biraju vlade???
Racanova vlada je svojevremeno napravila lavovski dio autoputa Zagreb-Split, pa kako zavrsi?

Pa vec u susjednoj u Hrvatskoj citavi autoputevi nicu iz godine u godinu.
Zato sto je to jedini veci infrastrukurni projekt od rata naovamo.
Ne zelim opravdavati nikoga, ali Hrvatska se ne moze porediti s Bosnom iz vise razloga:
-rat je bio tek na jednoj trecini teritorije
-pobunjenici nisu drzali ni jedan veci grad
-od rata naovamo ne postoji opstrukcija po nacionalnom principu niti mijesanje susjeda i komsija u unutarnje poslove
itd, itd

Ne zelim opravdavati nikoga, ali bi vjerovatno i najnesposobnija BiH vlada uradila daleko vise da je imala ovakve startne pozicije.
S druge strane, HDZ Hrvatske je pokrao toliko da bi i nasi hrsuzi mogli stosta nauciti. Plus su se zaduzili 40 milijardi.

Dakle, izgradnja autoputa je itekako vazna. kada inace se moze ocekivati investicija od nekoliko desetina ili stotina miliona?
tortekolaci
Posts: 36
Joined: 30/11/2011 16:37

#4984 Re: SDP

Post by tortekolaci »

Optimus Prime wrote: Koja ce to biti blamaza za bivsu vlast ukoliko se do sljedecih izbora sve ove dionice puste u promet.

Ko sto kaze Vjeciti, ovi bivsi nisu uspjeli ni povezati Sarajevo i Zenicu za 15 godina, i to u doba kada je svjetska ekonomija cvijetala, a krediti i potencijalni investori doslovno lezali na ulici.
Bivsa vlast ni za kurac nije. 3,1km godisnje je jad i cemer.
Kako se zove kada poslije toga napravis 0 km godisnje?
Napredak?
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2999
Joined: 21/01/2009 22:14

#4985 Re: SDP

Post by Optimus Prime »

tortekolaci wrote:
Optimus Prime wrote: Koja ce to biti blamaza za bivsu vlast ukoliko se do sljedecih izbora sve ove dionice puste u promet.

Ko sto kaze Vjeciti, ovi bivsi nisu uspjeli ni povezati Sarajevo i Zenicu za 15 godina, i to u doba kada je svjetska ekonomija cvijetala, a krediti i potencijalni investori doslovno lezali na ulici.
Bivsa vlast ni za kurac nije. 3,1km godisnje je jad i cemer.
Kako se zove kada poslije toga napravis 0 km godisnje?
Napredak?
Slabo ti matematika ide jarane!
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#4986 Re: SDP

Post by nosara »

Sve dok ne dovedu u red lokalne vlasti, mogu napravit koridor do marsa, jebe mi se...! Koji ce mi moj autoput, a po gradu otpadaju kugle i krajnice od rupetina (da ne govorim o drugim oblastima)...

Autoput je make-up na les...
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#4987 Re: SDP

Post by seln »

tortekolaci wrote:
Optimus Prime wrote: Koja ce to biti blamaza za bivsu vlast ukoliko se do sljedecih izbora sve ove dionice puste u promet.

Ko sto kaze Vjeciti, ovi bivsi nisu uspjeli ni povezati Sarajevo i Zenicu za 15 godina, i to u doba kada je svjetska ekonomija cvijetala, a krediti i potencijalni investori doslovno lezali na ulici.
Bivsa vlast ni za kurac nije. 3,1km godisnje je jad i cemer.
Kako se zove kada poslije toga napravis 0 km godisnje?
Napredak?
Ok, koja je mjerna jedinica napretka? Metar po danu?
Milimetar po sekundi?
Zasto ne uvedemo sedmicni monitoring?
Fino im kazemo "ove hafte niste napravili ni metra, necemo glasati za vas"...
eto, sta mislis o tome?
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#4988 Re: SDP

Post by madner »

Mislim da je samo jasno da ima ljudi koji nisu dali glas za SDP :D
tortekolaci
Posts: 36
Joined: 30/11/2011 16:37

#4989 Re: SDP

Post by tortekolaci »

Optimus Prime wrote:
tortekolaci wrote:
Optimus Prime wrote: Koja ce to biti blamaza za bivsu vlast ukoliko se do sljedecih izbora sve ove dionice puste u promet.

Ko sto kaze Vjeciti, ovi bivsi nisu uspjeli ni povezati Sarajevo i Zenicu za 15 godina, i to u doba kada je svjetska ekonomija cvijetala, a krediti i potencijalni investori doslovno lezali na ulici.
Bivsa vlast ni za kurac nije. 3,1km godisnje je jad i cemer.
Kako se zove kada poslije toga napravis 0 km godisnje?
Napredak?
Slabo ti matematika ide jarane!
Daj ti neku bolju matematiku
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59312
Joined: 15/12/2008 16:53

#4990 Re: SDP

Post by ultima_palabra »

tortekolaci wrote:
Optimus Prime wrote: Koja ce to biti blamaza za bivsu vlast ukoliko se do sljedecih izbora sve ove dionice puste u promet.

Ko sto kaze Vjeciti, ovi bivsi nisu uspjeli ni povezati Sarajevo i Zenicu za 15 godina, i to u doba kada je svjetska ekonomija cvijetala, a krediti i potencijalni investori doslovno lezali na ulici.
Bivsa vlast ni za kurac nije. 3,1km godisnje je jad i cemer.
Kako se zove kada poslije toga napravis 0 km godisnje?
Napredak?
Nemoj više nikad glasati za SDP :D
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2999
Joined: 21/01/2009 22:14

#4991 Re: SDP

Post by Optimus Prime »

nosara wrote:Sve dok ne dovedu u red lokalne vlasti, mogu napravit koridor do marsa, jebe mi se...! Koji ce mi moj autoput, a po gradu otpadaju kugle i krajnice od rupetina (da ne govorim o drugim oblastima)...

Autoput je make-up na les...
Pa ne bih bas rekao.
Autoput bi nam uvelike povecao konkurentnost industrije na svjetskom trzistu, zbog brzeg i lakseg transporta robe.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#4992 Re: SDP

Post by seln »

nosara wrote:Sve dok ne dovedu u red lokalne vlasti, mogu napravit koridor do marsa, jebe mi se...! Koji ce mi moj autoput, a po gradu otpadaju kugle i krajnice od rupetina (da ne govorim o drugim oblastima)...

Autoput je make-up na les...
Ma to ti je biizniis...ne razumes se ti u biizniiis.

Image
tortekolaci
Posts: 36
Joined: 30/11/2011 16:37

#4993 Re: SDP

Post by tortekolaci »

nosara wrote:Sve dok ne dovedu u red lokalne vlasti, mogu napravit koridor do marsa, jebe mi se...! Koji ce mi moj autoput, a po gradu otpadaju kugle i krajnice od rupetina (da ne govorim o drugim oblastima)...

Autoput je make-up na les...
Ima i ta, ali nije autoput make-up, ukoliko se stvarno izgradi. Ako si prosle godine napravio 4km a ove nista, to je nazadak, da jebe rak raka. I uz to onda ide prica "Mi hocemo, mi mozemo, ali" i sve u futuru prvom, pa u drugom.
Otkud to da se o rezultatima vlade koja je pregurala prvih 100 dana prica jedino u buducem vremenu. Valjda bi trebalo u sadasnjem.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#4994 Re: SDP

Post by VjecitiStudent »

seln wrote:
VjecitiStudent wrote: Zar za ovo treba hvaliti bilo koga?
I otkad na autoputevima padaju ili se biraju vlade???
Racanova vlada je svojevremeno napravila lavovski dio autoputa Zagreb-Split, pa kako zavrsi?

Pa vec u susjednoj u Hrvatskoj citavi autoputevi nicu iz godine u godinu.
Zato sto je to jedini veci infrastrukurni projekt od rata naovamo.
Ne zelim opravdavati nikoga, ali Hrvatska se ne moze porediti s Bosnom iz vise razloga:
-rat je bio tek na jednoj trecini teritorije
-pobunjenici nisu drzali ni jedan veci grad
-od rata naovamo ne postoji opstrukcija po nacionalnom principu niti mijesanje susjeda i komsija u unutarnje poslove
itd, itd

Ne zelim opravdavati nikoga, ali bi vjerovatno i najnesposobnija BiH vlada uradila daleko vise da je imala ovakve startne pozicije.
S druge strane, HDZ Hrvatske je pokrao toliko da bi i nasi hrsuzi mogli stosta nauciti. Plus su se zaduzili 40 milijardi.

Dakle, izgradnja autoputa je itekako vazna. kada inace se moze ocekivati investicija od nekoliko desetina ili stotina miliona?
Pogledaj kako izgleda u praksi, izgradnja jebene polovine autoputa duzine 9,5 km, sa kojom ni prosli rat, niti Dodik vise nemaju nikakve veze.
Rok za izgradnju dionice autoputa na Koridoru Vc Kakanj-Bilješevo u dužini oko 9,5 kilometara produžen je nakon što je naknadno ustanovljeno da na pojedinim dionicama treba izvesti dodatne radove zbog čega je izmijenjen glavni projekat.

Novi rok za izgradnju ove dionice, koja je trebalo da bude izgrađena za 18 mjeseci (ugovor potpisan krajem aprila 2010. godine) je 31. maj naredne godine nakon što su naknadna geoistraživanja pokazala da se umjesto potpornog zida mora graditi vijadukt te da je klizište Tičići duže nego što se mislilo
, izvijestila je BHT1.
To se dogodilo zato što se u izgradnju autoputa krenulo na osnovu idejnog projekta.
"U to vrijeme nisu postojali završeni glavni projekti, a u fazi prerastanja projekta iz idejnog u glavni su se desile nužne preinake", kazao je Mario Jurišić, predstavnik kompanije Hering, izvođača radova.
Produženje roka uzrokovalo je povećanje troškova, za koje u JP Autoceste FBiH još ne znaju koliko će iznositi, a nezvanično riječ je o oko pet miliona KM. Ove troškvoe neće snositi Evropska investicijska banka, koja je kreditor ove dionice autoputa, već građani.
"Sve ono što je preko kreditnog okvira mi sami finansiramo iz svog budžeta", kazao je Ensad karić, direktor JP Autoceste FBiH.
On je naveo i da su prognoze prethodne federalne Vlade u tehničkom mandatu o izgradnjui 125 km Koridora Vc do 2014. godine nerealne.
"To je nerealna prognoza. Mi nemamo ni isprojektovano toliko autoputa a kamoli da možemo izgraditi", istakao je karić.
Dok traju radovi na ovoj dionici autopua saobraćaj se jednim dijelom još uvijek odvija makadamom, usporeno uz velike gužve.
Izgradnja dionice Kakanj-Bilješevo ugovorena je za 43,2 miliona eura a izvođači radova su konzorcij Hering iz Širokog Brijega i Viadukt iz Zagreba.
http://www.indikator.ba/ekonomija/3222- ... vi-produen
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#4995 Re: SDP

Post by nosara »

seln wrote:
nosara wrote:Sve dok ne dovedu u red lokalne vlasti, mogu napravit koridor do marsa, jebe mi se...! Koji ce mi moj autoput, a po gradu otpadaju kugle i krajnice od rupetina (da ne govorim o drugim oblastima)...

Autoput je make-up na les...
Ma to ti je biizniis...ne razumes se ti u biizniiis.

Image
:D
Optimus Prime wrote:Pa ne bih bas rekao.
Autoput bi nam uvelike povecao konkurentnost industrije na svjetskom trzistu, zbog brzeg i lakseg transporta robe.
Koje robe...?
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#4996 Re: SDP

Post by VjecitiStudent »

nosara wrote:
Optimus Prime wrote:Pa ne bih bas rekao.
Autoput bi nam uvelike povecao konkurentnost industrije na svjetskom trzistu, zbog brzeg i lakseg transporta robe.
Koje robe...?
Uvozne, naravno.
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2999
Joined: 21/01/2009 22:14

#4997 Re: SDP

Post by Optimus Prime »

nosara wrote: Koje robe...?
Pa bilo bi je da smo konkurentniji.

Danas kapital trazi samo komparativnu prednost. Dakle bice itekako proizvodnje u BiH ukoliko ona ovdje bude isplativa.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#4998 Re: SDP

Post by seln »

VjecitiStudent wrote: Pogledaj kako izgleda u praksi, izgradnja jebene polovine autoputa duzine 9,5 km, sa kojom ni prosli rat, niti Dodik vise nemaju nikakve veze.
Bogati, nemoj da gledam. Ne zelim polemiku, vec sam rekao
Ne zelim opravdavati nikoga, ali Hrvatska se ne moze porediti s Bosnom iz vise razloga:
Dakle, nije mi bio cilj analizirati pojedine slucajeve javasluka, vec naglasiti nemogucnost poredjenja BiH i Hrvatske.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#4999 Re: SDP

Post by nosara »

Ako se u hrvatskoj, koja na turizmu uzme 12milja godisnje, vode razgovori o koncesijama na autoput, kako ce se nama isti isplatit...? Kad hrgalji nabiju cijene putarine, kukacete za magistralnim cestama i seoskim putevima... :-)

Zaljeznica majka...! Ali koga briga... :zzzz:
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#5000 Re: SDP

Post by nosara »

Optimus Prime wrote:
nosara wrote: Koje robe...?
Pa bilo bi je da smo konkurentniji.

Danas kapital trazi samo komparativnu prednost. Dakle bice itekako proizvodnje u BiH ukoliko ona ovdje bude isplativa.
Ne ide to tako... Ne pravi se poveznica izmedju nicega i necega, prvo moras znat sta povezujes...

Kakve ovo ima veze s bivsim sdp-om...? Oni padaju na glupostima, kakav autoput...? :-)
Post Reply