Ima lojalne glasače i ima malo glasača.
Ali to nije tema. Ovo je bila više poruka potencijalnim glasačima npr. u Sarajevu za npr. opšte izbore slijedeće godine. Nisam siguran da su razumjeli tu poruku.
Ima lojalne glasače i ima malo glasača.
Nema mnogo glasaca, ali im kandidat nije nesto.
da je to znao, odnosno imao toliko mozga da ne ističe Prevljake, Zahiragiće i ostale čobane, četvorke, a ni šestorke nikada ne bi ni bilo. da mu žena nije iskompleksirani krkan, imali bi poslijeratne razultate na izborima.
ma nece ni marin dvor vise uzeti ... iskreno kao glasac ns sam razocaran al opet jbga Mo lokalno pitanje nek raja iz Mo sude ...
Ove sendvicare sto botuju mogu shvatiti. Ali ako si ti i slicni tebi sa teme zaista ikada bili glasaci NS, onda mogu reci da ste politicki nepismeniji od prosjecnog glasaca SDA.
Prijatelju, SDA histerija bi bila da su prvi puta dosli na vlast pa su jednu godinu pa histerisemo. Oni su vlast od prvih visestranckih izbora, sta su dobro napravililzlajaBHF wrote: ↑16/02/2021 22:41Pa SDA je kandidovala Nenadica kao premijera KS.detroit-mercy wrote: ↑16/02/2021 22:27
A Bogica i Srdjana je SDA kandidovala.
Ja vjerujem da duboko u sebi ti se zalazes za pravu stvar ali moras shvatiti, da u toj kombinaciji ne moze imati SDA.
To ti je ko da hoces sa pedofilom da otvoris learning academy za djecu predskolskog i do 4tog razreda uzrastajednostavno ne ide.
Ne slazemo se, jer ja ne vjerujem NS.
Vama se politika svodi na antiSDA histeriju. To nije strategija koja vodi necemu dobrom.
Ako si postena osoba obrazlozi i objasni u vezi mene?
BOSANSKI BUKVAR: Huškanje
Mnogo je riječi na „h“ koje dobro opisuju aspekte svakodnevnog života u postdejtonskoj BiH, utječući posebno na one koji svojim javnim angažmanom podižu glavu iznad tople, ali smrdljive bare nacionalnog kolektivizma i iznad udobnog konsenzusa oko temeljnih laži.
U rubrici Bosanski bukvar abecednim redom opisujemo po jedan od ključnih društveno-političkih pojmova postdejtonskog bosanskohercegovačkog života. Došli smo do slova H.
Mnogo je riječi na slovo „h“ koje dobro opisuju aspekte svakodnevnog života u postdejtonskoj Bosni i Hercegovini, utječući posebno na osobe koje istupaju u javnosti i svojim javnim angažmanom podižu glavu iznad tople, ali smrdljive bare nacionalnog kolektivizma i iznad udobnog konsenzusa oko temeljnih laži. Neke od tih riječi su histerija, haranga i huškanje. O histeriji bi se imalo mnogo toga reći, posebno o tome koliko ona onemogućuje svaki ozbiljniji dijalog u kome bi se promišljalo dublje od naučenih i zadanih floskula. Odabrao sam, ipak, ovu treću riječ, kako bih više mogao kroz osobne doživljaje predstaviti primjer huškanja te kako mehanizam huškanja u praksi funkcionira. (Usput rečeno, nakon nedavne smrti Mire Furlan dobro su opisani ti mehanizmi u Hrvatskoj 1990-ih godina.)
Dodatno, želim ovime ostaviti pisano svjedočanstvo o neugodnostima koje trpim godinama i koje, htio ne htio, utječu na moj život.
Postoji li nešto podlije od toga da se osobu koja živi i radi u Sarajevu, svakodnevno se kreće tim gradom i tu ima obitelj, a nominalno pripada manjinskoj i „ozloglašenoj“ nacionalnoj zajednici, u ovom slučaju hrvatskoj, bez obzira na to kako percipira samu sebe, naziva „UZP-ovcem“, dakle pripadnikom i sljedbenikom „udruženog zločinačkog poduhvata“, što je termin iz haške presude šestorici dužnosnika tzv. HR Herceg-Bosne?
U proizvodnji i distribuciji takvih etiketa i uvreda, u tom školskom primjeru huškanja koje za cilj ima da proizvodnjom laži izazove mržnju i u najgorem slučaju prijetnju po fizički integritet, već godinama protiv mene sudjeluju pojedinci i fenomeni poput Reufa Bajrovića, jednog od najprominentnijih predstavnika „građanske“ verzije bošnjačkog nacionalizma, njegovog istomišljenika Emira Suljagića, Nihada Hebibovića, savjetnika za medije (hrvatskog) člana Predsjedništva BiH Željka Komšića na čije huškanje i govor mržnje je nedavno bilo prisiljeno reagirati i udruženje BH novinari, te mnogi njima slični koji često djeluju anonimno i preko lažnih profila na društvenim mrežama javno šire mržnju i zagovaraju diskriminaciju, a privatno šalju prijetnje.
Nisam samo ja „UZP-ovac“, kako me raznim kanalima vrijeđaju nakon svakog mog javnog nastupa i svakog istupa u kome izražavam neslaganje sa svakim nacionalizmom i šovinizmom, pa tako i s onim koji dolazi iz „demografske i matematičke većine“. Portal Prometej.ba koji čitate i koji je u deset godina svog postojanja objavio stotine članaka u kojima se jasno i glasno govori o svim nedjelima hrvatskog nacionalizma, uključujući i njegov „herceg-bosanski“ tip, za huškače je „UZP-ovski“ portal kome su smislili alternativni naslov „prometej.uzp“. Kažu, također, da smo sljedbenici Tuđmana i Miloševića.
Zašto to rade? Odgovor je jednostavan. Cilj je ocrniti i diskvalificirati svakog Srbina i Hrvata koji ne pristaje na to da za nekoliko hiljada maraka mjesečno ili dobre pozicije po javnim firmama i ambasadama igra ulogu paradnog Hrvata ili Srbina za potrebe bošnjačkog nacionalizma. Zato su na udaru prevashodno lijevo-liberalni intelektualci i univerzitetski radnici – cilj je riješiti se takvih, ukloniti ih kao unutrašnje-neprijateljski remetilački faktor, a ostali će se riješiti sami.
E, zato magazin Stav, sedmični bilten Stranke demokratske akcije i promotor ekstremnih nacionalističkih ideja, uključujući i slavljenje ratnih zločinaca, izlazi jedanput s tekstom Kinder Franjo iz Rame. U tom članku, koji obiluje prizemnim podmetanjima i suptilnim prijetnjama, najgore je pak ono što se nalazi u prvom planu: slika i naslov. Slika je fotomontaža: izrezali su moj lik s moje davne fotografije na Petrovaradinu i u pozadinu stavili zastavu Herceg-Bosne. A tek naslov! Kinder tu nije aluzija na moju dječju dob od 30 godina, već na zloglasne „Kindere“ iz HVO-a koji su se istakli zločinima nad Bošnjacima u Prozoru-Rami tokom rata. Tako da su konstrukcija i njezina poruka jasna, te je zainteresiranom čitaocu preostalo samo da potraži i prepozna osobu sa slike.
https://arhiv.stav.ba/kinder-franjo-iz-rame/
Primjera je još jako mnogo i naravno da u tome nisam jedini niti sam najviše pogođen. Još mi se ništa veoma loše nije desilo i vjerojatno i neće, ukoliko ne dođe do velikih društvenih potresa. Pogotovo tu nema nikakve materijalno-egzistencijalne ugroženosti. Ispričao sam ove primjere jer se najdirektnije tiču mene. Ono što me najviše razočarava jest što takve stvari prolaze bez reakcije i sankcija, što su potpuno normalizirane, a ako se dotjeraju i upakuju u „građansku“ foliju (šta li se sve u to ne pakuje!) onda dobivaju priliku za promociju u mnogim kobajagi građanskim novinama i televizijama.
Rijetki su ovdje intelektualci i javni radnici uopće koji ove pojave nazivaju pravim imenom: šovinistički nacionalizam i huškački govor mržnje. Većina ih je i sama isuviše oslijepljena „patriotizmom“ i zaokupljena „borbom za državu“, a da bi obraćala pažnju na kolateralne žrtve te i takve „borbe“ i da bi razmišljala čemu takva histerija vodi. Ne zbog raznih bajrovića i stavovića, čega ima svugdje na svijetu kao što svugdje na svijetu ima rušilačkih stihija i prirodnih nepogoda, već upravo zbog takve akademske i intelektualne zajednice osjećam zabrinutost za budućnost. Ono što nas može izvući jesu, kao i do sada, „obični“ ljudi.
Franjo Šarčević, Prometej.ba
Ako si glasac jedne stranke a ponavljas i cak pojacavas propagandu druge stranke koja je i kreirala tu propagandu da strovali tvoju stranku ili blok, je li to onda zrelo i normalno?Sociolog wrote: ↑17/02/2021 00:15Ako si postena osoba obrazlozi i objasni u vezi mene?
Jednim duzim postom( da ne odemo u off).
13 godina sam na forumu, os srednje skole, tako da nisam ovdje po " defaultu".
Što bi SDA s 12 prihvatila Irmu s 2 glasa?
"tvoji"?????ultima_palabra wrote: ↑16/02/2021 20:03Ok, zasto su im onda tvoji dali kontrolu nad Domom naroda FBiH?JoseMujica wrote: ↑16/02/2021 19:32 SDA i HDZ jesu veoma slična vnago, ali i među govnima postoji gradacija jer UZP ne možeš porediti sa SDA, bez obzira o kakvim se gurbetima radi.
FGRovci odabrali ste, ne imaginarno već čisto, dokazano i presuđeno zlo, koje je ubijalo, silovalo, trpalo ljude u logore i otvoreno rušilo ovu državu i dan danas je drži daleko od EU i NATO-a![]()
Znaci NS je kriva sto je svojim neglasanjem dala HDZu protokolarnu funkciju, a SDA nije kriva kad aktivnim glasanjem da HDZu kontrolu nad citavom Federacijom?
Nakon izbora, Mujo nazvao jarana u Mostar pa ga upita:
„Jarane, kakva je ta Naša stranka“?
„Eh, to ti je malo komplikovano“!
„Kako to misliš“?
„Predsjednik je Srbin, glasači Bošnjaci, a krajnji korisnici Hrvati“!
odakle vise izlazite zeleni botoviflare wrote: ↑17/02/2021 06:58 Pa kako vidimo " suzdrzanima" se ne moze vjerovat.
Oni kao po nekom dogovoru ispred " trojke," odradjuju posao za hdz usput kupeci glasove Bosnjaka koji mrze sami sebe..
Sdp odradjuje Bosnjake koji mrze zelene a nip odraduje zelene.
Pa onda 2022 kad suzdrzani dovoljno omeksaju "file mignohdz"ce da prave cordon blue u federalnoj vladi![]()
![]()
Koja je u stvari cilj svih ovih sa kojima ns nece( hoce) u vlast jer kako davno jedna prorocica rece " na federaciji je zivot"..
Lijepo napisano. U mnogčemu i tačno. Dio koji nedostaje je uloga Naše stranke u svemu ovom, odnosno analiza njihovog ponašanja. A ono bi se moglo sažeti u jednu riječ, nesposbnost. Za tu neposbnost im nitko nije kriv.Evenine wrote: ↑17/02/2021 01:00 Ako si glasac jedne stranke a ponavljas i cak pojacavas propagandu druge stranke koja je i kreirala tu propagandu da strovali tvoju stranku ili blok, je li to onda zrelo i normalno?
Obzirom da SDA ima jacu logistiku od konkurencije pretpostavljam da modeliraju ishode pred izbore i da ugrubo znaju buduci odnos snaga. Tako da je SDA suocena s egzistencijalnom prijetnjom u ove izbore usla s dva cilja:
1. Zavaditi i potkopati BH blok.
2. Zadrzati "kontrolni paket" vlasti u Mostaru.
Modeliranjem su vec mogli znati da im je br 2. zagarantovan tako da su se fokusirali na br. 1 jer znaju da se tu odlucuje sudbina SDA, a ne sudbina zemlje sto trenutnom histerijom, igrajuci se sa emocijama ljudi u Mostaru, sada pokusavaju predstaviti.
Oni jako dobro znaju da nema efektivne razlike izmedju predsjednika vijeca i nacelnika dok god imaju "kontrolni paket" vijecnickih mjesta cime se mogu pobrinuti za svoje lokalne interese. HDZ ne moze raditi u Mostaru sta im volja, a snaga simbolicke pobjede u "stolnom" ce da pocne blijediti cim se stari znalci suoce sa starim problemima i aferama. Ne vodi se ovdje nikakva bitka za zemlju.
SDA je sustinski bilo vaznije potkopavanje konkurencije od toga ko je nacelnik jer im je gorilo pod nogama. Rasklimani su i naceti sa svih strana, dok je konkurencija olicena u BH bloku i NiPu pocela da dobija sve jaci momentum i da se konacno oslobadja stigme da su sarajevske stranke. SDA je dozivjela da im se kruni baza i slabi utjecaj u zonama gdje su suvereno vladali. Otud odbijanje Irme kao gradonacelnice. Otud nakon "NS izdaje" histerija i ovako jak propagandni napad. Ovo je za njih uvertira za 2022. Nista vise.
Ako su oni iskopali rupu ne morate vi lopatati zemlju.
Da, također mislim to. Čuješ prije dva dana Bakir sa onim Amerikancem, kaže ne mogu se sami dogvoriti, treba EU OHR i Amerika da asistiraju, jučer opet kaže nije Irma ništa, ona je samo izdala Mostar, SDA samo zaslužna za izbore u Mostaru...baš debil
Čisto da se ne brkaju ČINJENICE i MIŠLJENJApalermo wrote: ↑17/02/2021 08:44
Lijepo napisano. U mnogčemu i tačno. Dio koji nedostaje je uloga Naše stranke u svemu ovom, odnosno analiza njihovog ponašanja. A ono bi se moglo sažeti u jednu riječ, nesposbnost. Za tu neposbnost im nitko nije kriv.
Samo par činjenica, i pitanja.
Otkud ih uopšte u koaliciji sa PMP (Prvom mostarskom partijom). Je li oni išta znaju o Mostaru, znaju li ko je PMP, ko glasa za PMP? Znaju li da su to Bošnje sa dna kace, za koje nema šanse da na bilokoji naćčin budu dio izbora Kordića. Znaju li da je to nekakav mostarska inačica Hadžibajrića, ili Dine...pa se išlo po sarajevskom receptu, neka i njih, vi'š kako to u Sarajevu fercera. A sve ostalo zanemarimo
Otkud dogovori sa Koalicijom o izlasku u neke izborne jedinice a a u neke ne.
Kakvse su ono izborne liste, u kojima Hrvata tražiš svijećom i dovedeš Bošku Čavar u situaciju da bude sama kao u onoj priči Pale sam na svijetu. Vjerujem da je znala šta će se desiti ne bi Boški palo na pamet da se bavi politikom
zbog čega onakvo forsisranje Irme.....egzaltirane izjave, huka, skaka.....(by the way, zar netko nije mogao Irmi napisati ono što je sinoća objavila nakon izjave Izetbegovića.....neko iz stranke, zamoliti nekog sa foruma....jer onaj odgovor je baš sublimacija nesposbnosti, vrćenje istih fraza koje su dojadile i bogu i narodu)....
Da ne nabrajam dalje, šta god da je SDA htjela , radila, imala je izvrsnog pomagača u rukovodstvu Naše stranke. A ja ne vidim da još uvijek pokazuju samokritičnost.
I na kraju, neglasanje je možda jedina dobra odluka u čitavoj ovoj priči......ali....bojim se da je to neglasanje bilo više produkt konačne spoznaje da Boška Čavar neće glasati za Guzina, nego svjesne , promišljene i ideološki motivirane odluke rukovodstva NS-a
Peđa i NS nisu ni uopšte razočarali. Razočarali bi da su glasali za kandidata SDA, stranke koja je najodgovornija s HDZ-om što sve ove godine nije bilo izbora u Mostaru, kao i za sav kriminal, pljačku i korupciju od 1990. godine.