prolaz456 wrote:Da malo merhametli podijeliš s rajom koju! Nije ideologija prepreka nikad bila!
Učlani se u SDP i pokaži spremnost da krvariš na internet bespućima u odbrani Zlogumdžije, uhvate te za rukav, odvedu među njih i kažu "Biraj". Treba to zaslužit'. Čudi me da vama Dodik ne nudi nikakve podsticaje
Proces etnoteritorijalizacije koji je posljedica rata je nastavljen poslije rata. Kakvu god decentralizaciju napraviš netko će u nekoj "jedinici biti većina.
Pa i Bošnjaci su brojniji u državi, pa šta ? Trebamo raditi na tom da nema tog svojatanja teritorije nametanjem identiteta jednog naroda kao jedinog službenog, a uvijek će u nekoj opštini ili kantonu neko biti brojniji i imati više utjecaja.
Funkcionisanje države je donositi odluke većinom u Zastupničkom domu.
Mora postojati nekakav mehanizam deblokade procesa donošenja odluka. Na primjer, može se ići na to da svako pribjegavanje entitetskom glasanju može biti poništeno ako se radi o zakonu koji je decidno naveden kao jedan od uslova za eurointegracije. Znači, ako ograničimo entitetsko glasanje na pitanja koja nemaju veze sa približavanjem Briselu, imali bi i konkretne pomake. Ili, ako je to neprihvatljivo, bar omogućiti da se svako konkretno pribjegavanje entitetskom glasanju može opravdati ili odbaciti od strane Ustavnog suda BiH. Ovako imamo situaciju da elementi u državi koji ne žele postojanje iste, mogu bez ikakvih posljedica blokirati reforme potrebne za EU. To se ne može opravdati i to je konstrukcijska greška, previd napravljen u Dejtonu koji mora biti ispravljen.
Dodik je čedo MZ-a. Propali projekt olinjalih nižerazrednih diplomata. Ljigavi Lagumdžija zadnje 4 godine sve što radi pokušava postati bošnjački Dodik. Još mu avion fali. Čak mi se s ove udaljenosti "puzajući" Tihić čini mudriji od njega...Zlatko ima 50% šanse da ovako osigura još jedan mandat. Ako ne osigura tko će sljedeći ponijeti zastavu "euroatlatske" BIH. Fahro?
SDP je u zadnju godinu dana napravio ogroman pomak naprijed, pomak kakav kumulativno Tihić i Silajdžić nisu napravili, a to je udar na monopol HDZ-a na dušu Hrvata, odnosno udar na ideju da samo neke stranke mogu predstavljati određene narode. Ovim je otvoren put NS-u i drugim multietničkim strankama koje su u dosadašnjem šablonu bile osuđene na opoziciju. Znači, SDP je dobio povjerenje za još jedan mandat na entitetskom-državnom nivou, a ako u međuvremenu sjebu koncepciju i Dodiku, još bolje.
Srpska politička retorika je prilično anakrona i ekstremna. Jednostavno se lože na turbofolk politiku.
Što se tiče sarajevskog stanja i sistemske diskriminacije samo činjenica da je velika urbana sredina stvara dojam da ima nekih različitih stavova ili pluralizma. U stvarnosti tko javno nastupi mrvicu izvan desnog nacionalizma VKBI ili lijevog patriotizma KRUG 99 (koji su u smislu bošnjačke politike u 5 deka) doživi stigmatizaciju u bude proglašen četnikom ili rušiteljem BIH.
Navedi mi 10 intelektualaca u Sarajevu koji smiju pisnuti javno protiv Crveno - zelene koalicije. 10 u gradu od 500 000 stanovnika. Ideološki je sarajevo homogenije nego etnički? Šta muljaš o gradu u kojemu sam živio i svakih 10 dana sam u njemu već 10 godina.
Znači, Sarajevo bi bilo primjer pluralizma da u njemu možeš naći 10 intelektualaca koji su dovoljno ludi da otvoreno (otvorenije) podrže etničke podjele ? To ti je mjera pluralizma ? Trebaš na istom mjestu vidjeti Krug99, Lea Pločkinića i neku velikosrpsku asocijaciju, pa da bi Sarajevo u tvojim očima bilo zdravo ? Nije to tolerancija. Nije to pluralizam. Neke je ideje, nakon svega, jednostavno nemoguće braniti, izjednačavati strane nakon genocida je prilično glupo i
zato u Sarajevu nema puno onih koji to rade, a ne zato što bi im, kao što se radi sa druge strane, pod vozilo bila postavljena bomba i slično. Kako god, tvoje povlačenje Sarajeva u tu kaljužu uspoređivanja sa agresivnim velikosrpstvom, vrijeđa. Nikad nećemo naći zajedničku riječ oko toga jer je ne može biti. Nismo isti.
Četnici nemaju nikakve potrebe izazivati ništa.
Pa oružani sukob se spominje u kontekstu četničke pobune, stavljanja državnih zakona van snage, kao što se nedavno govorilo o državnim zakonima vezanim za pravosuđe. To je nešto što četnici
moraju uraditi ako žele da krenu put daljeg slabljenja države i ako to urade, najebaće. Ako se ne slažeš sa mnom, nije bitno, jedan je način da se provjeri ko je u pravu. A do tada, hajde da govorimo o reformama potrebnim za eurointegracije.
Što se tiče euroatlantskih intergracija i bilo kojega zakona ja nisam protiv nijedoga osim onih koji se gurnu u parlamentarne procedure namjerno neprihvatljivi pa se onda trči Moonu i Inzku i kuka eto ne daju nam da se euroatlantski integriramo
Ko tebi brani da svoj prijedlog predstaviš Briselu kao prihvatljiviji ? Definiši nešto i lobiraj, to što je Sarajevo sposobnije, nemoj shvatiti kao hendikep nego kao izazov

U međuvremenu, ne širimo glupe priče o otcjepljenju i pokušavamo sanirati ekonomiju gdje je to moguće. Je li u redu ?