Pa to da konstitutivnost pređe sa naroda na entitete je i potrebno,Obi Wan Bosnian wrote:Ali Dodik se bori i zalaže za stvaranje trećeg. Dakle, Dodik smatra da će se RS lakše odcjepiti ako se stvori treći. A Dodik nije glup i ne priča samo svoj stav već stav Beograda koji isto tako smatra da će stvaranje trećeg pomoći odcjepljenju RS-a.Lincoln-Burrows wrote: On odcjepljenje RS ima u planu sa i bez Trećeg
I u pravu su. Sve dok postoji multietnički entitet (Federacija BiH) velikosrpska politika neće moći potegnuti projekat odcjepljenja RS-a jer taj posao je moguće uraditi samo ako svaki od konstitutivnih naroda teritorijalizuje svoju konstitutivnost to jest prenese je sa naroda na entitet.
Danas je svaki narod konstititutivan na cijelom teritoriju BiH isključivo zbog postojanja Federacije BiH. Uostalom, i ti to znaš jer jasno je i tebi da bi stvaranjem trećeg entiteta prestala potreba za kvotama kao elementima zaštite konstitutivnih naroda. Time bi prestala i upotreba institucije "pripadnika" kao instrumenta konstitutivnosti. Ili što bi vi rekli "može biti Mujo Mujić (ne mora biti Hrvat) ali da je naš predstavnik". I zaista bi tako bilo. Kvote bi se eliminisale i imali bi tri građanska entiteta pri čemu bi entiteti preuzeli konstitutivnost od naroda. A ako su entiteti konstitutivni onda dobijamo situaciju iz Jugoslavije gdje su republike bile konstitutivne i na osnovu toga dobile nezavisnost.
Dakle, da ti pojednostavim i skratim: Cilj Dodika je stvaranje trećeg čime bi konstitutivnost sa naroda prešla na entitete koji bi time bili u boljoj poziciji da se odcjepe.
samo što se ne slažem da to ima veze sa odvajanjem RS.
Također bi se rješila presuda Sejdić Finci a i presuda ustavnog suda.
