Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#43276 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

laserShow wrote: 13/02/2023 07:38
Naslovnica wrote: 11/02/2023 17:50 Takoe rođo
Da citiram tebe, mrsko mi i druge tagovati. Izgleda da su se brzaĆi pronašli :) Ma nije problem rođo da ti praviš sebi komFor u vožnji, tvoja stvar. Problem je što slične stvari zamjerite drugima.

Svako kršenje zakona je kršenje zakona. Malo ili veliko, pitanje je samo koliko ko ide daleko. Nije do mene što kršite zakon i kažete ništa loše u tome, komfor. Pa tako i onaj ko zavrne milione to uradi iz komfora, nema drugog razloga.

Tako i ja vas upoređujem s bilo kojim drugim prekršajem. Još mi kaže nije isto poređenje crveno i sjeĆenje krivine. Pa kako nije, rođo? U krivini je puna, a naš narod kaže da je puna=zid :)

Tako da vi opravdavajte svoje postupke koliko god hocete, ali i sami znate da su pogrešni. Što je najgore od svega, to ne rade (ustvari rade) neki balavci, vec forumaši skoro +50.
Ne bas, nije pitanje ko ide koliko daleko vec je kljucno pitanje da li nekog ugrozava i ostecuje ili ne.
Kradjom bilo kakvom, nebitno da li su milioni ili 10pf, nekog ostecujes, krsenjem nekih saobr. propisa isto tako nekog ugrozavas, ali neki propisi se mogu krsiti da nikog ni najmanje ne ugrozis.
Puna nije nikakav zid, to mi je totalna glupost. Jesi li ikad naisao na radove na cesti, na neki udes ili nesto slicno, pa moras preci preko pune?
User avatar
Laplace
Posts: 14696
Joined: 19/11/2012 18:37

#43277 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

bitanga_sa_otesa wrote: 13/02/2023 09:23
drug_profi wrote: 13/02/2023 08:25
Laser je baš šou i bez lasera.
laser je respo :lol: :lol: :lol:
Respo je šatrovački pod pores, što je skoro pa porez, ergo dosadan kao porez. [E, jest' mi logika!]
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39558
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#43278 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by bitanga_sa_otesa »

Laplace wrote: 13/02/2023 09:33 ergo dosadan kao porez.
skoro ko i ti :lol: :lol:
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#43279 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

drug_profi wrote: 13/02/2023 09:24 Regionalne ceste imaju radijuse krivina koje cesto ne mozes savladati vozeci po ogranicenju od 50.
Takodjer, cesto nedostaju i znakovi koji bi te upozorili na to.
Ima ali to su bas te neke lokalne ceste koje nemaju adekvatnu signalizaciju i nemaju skoro nikako znakova. Svaka ozbiljnija cesta, cak i regionalna, ne mora biti ni magistrala, ako je uredjena kako treba znakovima, moze se uvijek proci po ogranicenju.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#43280 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by artur morgan »

HelaS wrote: 13/02/2023 08:53

Kršenje zakona (u saobraćaju) je i vožnja preko ograničenja, pa makar bila i jedan metar u brzini. Tolerancija od 10 nije zakonom propisana, ali postoji. Onaj ko treba da nadzire zakon, toleriše prekoračenje brzine, toleriše kršenje zakona.
Nije propisana zakonom kao saobraćajni prekršaj, vožnja brzinom koja je do 10 km/h veća od dozvoljene. :)

To znači, da za takvu vožnju ne možeš biti kažnjen. Odnosno nije u pitanju kršenje zakona ili tolerisanje prekoračenja brzine, već suprotno tome pravilna primjena zakona.
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#43281 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Leon16v »

bitanga_sa_otesa wrote: 13/02/2023 09:23
drug_profi wrote: 13/02/2023 08:25
Laser je baš šou i bez lasera.
laser je respo :lol: :lol: :lol:
Onaj što ga je deda posolio ? :D
Naslovnica
Posts: 35460
Joined: 20/03/2013 15:38

#43282 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

laserShow wrote: 13/02/2023 07:38
Naslovnica wrote: 11/02/2023 17:50 Takoe rođo
Da citiram tebe, mrsko mi i druge tagovati. Izgleda da su se brzaĆi pronašli :) Ma nije problem rođo da ti praviš sebi komFor u vožnji, tvoja stvar. Problem je što slične stvari zamjerite drugima.

Svako kršenje zakona je kršenje zakona. Malo ili veliko, pitanje je samo koliko ko ide daleko. Nije do mene što kršite zakon i kažete ništa loše u tome, komfor. Pa tako i onaj ko zavrne milione to uradi iz komfora, nema drugog razloga.

Tako i ja vas upoređujem s bilo kojim drugim prekršajem. Još mi kaže nije isto poređenje crveno i sjeĆenje krivine. Pa kako nije, rođo? U krivini je puna, a naš narod kaže da je puna=zid :)

Tako da vi opravdavajte svoje postupke koliko god hocete, ali i sami znate da su pogrešni. Što je najgore od svega, to ne rade (ustvari rade) neki balavci, vec forumaši skoro +50.
Sve OK.
:thumbup:
User avatar
hopi
Posts: 7259
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#43283 Re: Sta vas najvise nervira kod vozača

Post by hopi »

Lik trola, a vi još gori nastavljate razgovor tj dopisivanje.
Naslovnica
Posts: 35460
Joined: 20/03/2013 15:38

#43284 Re: Sta vas najvise nervira kod vozača

Post by Naslovnica »

....
User avatar
Laplace
Posts: 14696
Joined: 19/11/2012 18:37

#43285 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

bitanga_sa_otesa wrote: 13/02/2023 09:33
Laplace wrote: 13/02/2023 09:33 ergo dosadan kao porez.
skoro ko i ti :lol: :lol:
Mrtva trka.

P.S. Mene bar nisu posolili. Jesu mi posolili kafu, ali to je druga stvar.
Dzontra_Volta
Posts: 8004
Joined: 20/01/2011 11:10

#43286 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dzontra_Volta »

artur morgan wrote: 13/02/2023 09:37
HelaS wrote: 13/02/2023 08:53

Kršenje zakona (u saobraćaju) je i vožnja preko ograničenja, pa makar bila i jedan metar u brzini. Tolerancija od 10 nije zakonom propisana, ali postoji. Onaj ko treba da nadzire zakon, toleriše prekoračenje brzine, toleriše kršenje zakona.
Nije propisana zakonom kao saobraćajni prekršaj, vožnja brzinom koja je do 10 km/h veća od dozvoljene. :)

To znači, da za takvu vožnju ne možeš biti kažnjen. Odnosno nije u pitanju kršenje zakona ili tolerisanje prekoračenja brzine, već suprotno tome pravilna primjena zakona.
Nema posebne kazne za takav prekršaj, to stoji.
Ali ako prekoračiš dozvoljenu brzinu pa pri tome izazoves saobraćajnu nesreću, u kojoj još bude povrijeđenih ili mrtvih, onda svaki taj 1 km/h iznad dozvoljenog utiče na konačnu kaznu pri presudi.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#43287 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by artur morgan »

Dzontra_Volta wrote: 13/02/2023 13:20
artur morgan wrote: 13/02/2023 09:37

Nije propisana zakonom kao saobraćajni prekršaj, vožnja brzinom koja je do 10 km/h veća od dozvoljene. :)

To znači, da za takvu vožnju ne možeš biti kažnjen. Odnosno nije u pitanju kršenje zakona ili tolerisanje prekoračenja brzine, već suprotno tome pravilna primjena zakona.
Nema posebne kazne za takav prekršaj, to stoji.
Ali ako prekoračiš dozvoljenu brzinu pa pri tome izazoves saobraćajnu nesreću[/i], u kojoj još bude povrijeđenih ili mrtvih, onda svaki taj 1 km/h iznad dozvoljenog utiče na konačnu kaznu pri presudi.
Ako izazoveš saobraćajnu nesreću, ključna riječ je "pri tome izazoveš", kriv si i kada voziš u skladu sa ograničenjem, i preko ograničenja, i ispod ograničenja brzine kretanja vozila. U sve tri slučaja, kriv si jer si je izazvao.

Prilikom takve saobraćajne nezgode o kojoj ti pišeš, da bi se utvrdilo ko je izazvao saobraćajnu nesreću provodi se saobraćajno-tehničko i prostorno vještačenje, kojim se utvrđuju okolnosti i uzroci nastanka te nezgode.

Rezultati tog vještačenja najčešće su da je uzrok nesreće prebrza vožnja, preko ograničenja i to je najčešće slučaj u praksi. Npr. vozio je 100 kmh a da je vozio u skladu sa ograničenjem od 80 kmh da ne bi došlo do nezgode. Ta okolnost prebrze vožnje sama po sebi ne predstavlja otežavajuću okolnost za konačnu visinu kazne u presudi jer je već ona kao takva sastavni dio zaprijećene propisane kazne koja se izriče za to krivično djelo. Znači, prilikom propisivanja kazne u zakonu, ona je uzeta u obzir, pa je propisana za nju kazna, pa je ne možeš dva puta vrednovati kao otežavajuću okolnost, ako to možeš razumjeti.

Zavisno od okolnosti nezgode, moguća je i sledeća situacija, da ako je vozač i vozio preko ograničenja određenom brzinom, da on nije izazvao saobraćajnu nesreću, da to prekoračenje brzine nije uzrok nesreće odnosno da nije imao stvarne mogućnosti da izbjegne saobraćajnu nezgodu i da je vozio u skladu sa ograničenom brzinom. Npr. ako je vozio 90 kmh, a ograničenje je 80 kmh, a utvrdi se vještačenjem da je vozio i 80 kmh da bi došlo do iste saobraćajne nezgode i da je ne bi mogao izbjeći, a da prema okolnostima slučaja nije trebao voziti ispod ograničenja od 80 kmh. U tom slučaju neće biti odgovoran za saobraćajnu nezgodu, već za samo prekršaj prekoračenja brzine ako je 10+kmh prekoračenje. Takva situacija je rijetka ali je moguća.

Može se desiti i treća situacija, koja je česta u praksi. Da je vozio u skladu sa ograničenjem brzine, ali da je trebao voziti sporije premo okolnostima i uvjetima na cesti ( noć, poledica, magla, pješaci, gust saobraćaj ), i tada će biti odgovoran za nezgodu iako je vozio u skladu sa ograničenjem brzine. Npr. vozio je ograničenom brzinom od 80 kmh a utvrdi se da je trebao prema okolnostima i uvjetima na cesti voziti brzinom od 60 kmh da bi izbjegao saobraćajnu nesreću. Tad je on izazvao nesreću jer nije prilagodio vožnju uslovima na cesti iako je vozio u skladu sa propisanim ograničenjem brzine, i biće odgovoran za nju.

Moguća je i situacija tzv. podijeljene odgovornosti, kada je više učesnika nezgode odgovorno za jednu nezgodu. To su najsloženije situacije i česte situacije. Npr. prebrza vožnja i pretrčavanje ceste od pješaka, ili utrkivanje dva ili više vozača ili nedržanje propisanog odstojanja od više vozača....

Znači nema unaprijed određene forme kad je neko odgovoran odnosno kad nije, već se utvrđuje uzročno posljednični odnos koji je doveo do nesreće, i od toga zavisi odgovornost.
User avatar
drug_profi
Posts: 65429
Joined: 16/07/2012 16:00

#43288 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

Dzontra_Volta wrote: 13/02/2023 13:20 Ali ako prekoračiš dozvoljenu brzinu pa pri tome izazoves saobraćajnu nesreću, u kojoj još bude povrijeđenih ili mrtvih, onda svaki taj 1 km/h iznad dozvoljenog utiče na konačnu kaznu pri presudi.
Ako se neosporno utvrdi da si prekoracio i da je bas to izazvalo nesrecu.
U realnosti neće da se desi.
User avatar
Laplace
Posts: 14696
Joined: 19/11/2012 18:37

#43289 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

Da li je moguće da više instruktori ne uče kandidate da se na žuto ubacuje u prvu brzinu? Naprosto, uz sveprisutno kucanje poruka na mobitelu, ovo djeluje kao jedan od uzroka kašnjenja pri kretanju kad se upali zeleno.

Drugo, kome prvom naumpade ideja da se desno skreće u prvoj brzini i zašto? Ja sam na obuci skretao u drugoj a vozio najčešće u trećoj. U prvu sam ubacivao samo kad moram zaustaviti vozilo, prva mi je bila samo da krenem i što prije ubacim u drugu pa onda u treću.
User avatar
Logovan
Posts: 102823
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#43290 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Logovan »

:lol: :lol: :lol:

Izmišljanje tople vode.
User avatar
Laplace
Posts: 14696
Joined: 19/11/2012 18:37

#43291 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

Džabe mi izmišljanje tople vode kad ljudi i dalje koriste hladnu.
User avatar
rahmetli dedo
Posts: 413
Joined: 04/12/2017 18:51
Location: Vlakovo M-28

#43292 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by rahmetli dedo »

Ne znam sstvarno šta se ljutite, ko da se moraju kršiti propisi stalno. Ja svaki drugi - treći dan vozim iz kafane pod gasom i NIKAD ZA NIKAD, ni kad sam mortus pijan, niti prelazim punu, niti kroz crveno, niti kršim ograničenje, žmigavac uredno dajem, itd itd...
User avatar
Laplace
Posts: 14696
Joined: 19/11/2012 18:37

#43293 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

rahmetli dedo wrote: 13/02/2023 19:30 Ne znam sstvarno šta se ljutite, ko da se moraju kršiti propisi stalno. Ja svaki drugi - treći dan vozim iz kafane pod gasom i NIKAD ZA NIKAD, ni kad sam mortus pijan, niti prelazim punu, niti kroz crveno, niti kršim ograničenje, žmigavac uredno dajem, itd itd...
Zato što pod gasom voziš bez gasa.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39558
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#43294 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by bitanga_sa_otesa »

rahmetli dedo wrote: 13/02/2023 19:30 Ne znam sstvarno šta se ljutite, ko da se moraju kršiti propisi stalno. Ja svaki drugi - treći dan vozim iz kafane pod gasom i NIKAD ZA NIKAD, ni kad sam mortus pijan, niti prelazim punu, niti kroz crveno, niti kršim ograničenje, žmigavac uredno dajem, itd itd...
jesil svezan??
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#43295 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by artur morgan »

bijosam za jenu pame ostavila poyyy
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39558
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#43296 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by bitanga_sa_otesa »

ma re ko dane ispane iyauta poyyy
Naslovnica
Posts: 35460
Joined: 20/03/2013 15:38

#43298 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

rahmetli dedo wrote: 13/02/2023 19:30 Ne znam sstvarno šta se ljutite, ko da se moraju kršiti propisi stalno. Ja svaki drugi - treći dan vozim iz kafane pod gasom i NIKAD ZA NIKAD, ni kad sam mortus pijan, niti prelazim punu, niti kroz crveno, niti kršim ograničenje, žmigavac uredno dajem, itd itd...
Cijenim
:thumbup:
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#43299 Re: Stta vas najvise nervira kod vozaca

Post by PM72 »

Kad znaš pit onda možeš pit kolko hoćeš :thumbup:
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7121
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#43300 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by skrbavi-admin »

ja sam se kanio budalestine od alkohola sa volanom - prije sam to radio - sad mi je puno jednacina u glavi kad je to u pitanju
Post Reply