Gras all about

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#4301 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

U tramvajima će se to riješiti bunkerisanjem a tramvaj svakako preveze više od pola putnika u toku dana.

Tender je davno gotov ali se čeka valjda proljeće pa da to rade uz rekonstrukciju pruge. Taj tender je uključivao i kompletan sistem elektronske naplate, video nadzora, najave vozila i što se tiče toga i to se može brzo očekivati.
User avatar
kabal1337
Posts: 13443
Joined: 11/02/2012 21:08

#4302 Re: Gras all about

Post by kabal1337 »

trambusek88 wrote:U tramvajima će se to riješiti bunkerisanjem a tramvaj svakako preveze više od pola putnika u toku dana.

Tender je davno gotov ali se čeka valjda proljeće pa da to rade uz rekonstrukciju pruge. Taj tender je uključivao i kompletan sistem elektronske naplate, video nadzora, najave vozila i što se tiče toga i to se može brzo očekivati.
Cisto pranje para i stimanje tendera. Svako malo rekonstrukcija stanica, i pruge/sina
User avatar
thekupus
Posts: 7387
Joined: 25/06/2011 22:38

#4303 Re: Gras all about

Post by thekupus »

kabal1337 wrote:
trambusek88 wrote:U tramvajima će se to riješiti bunkerisanjem a tramvaj svakako preveze više od pola putnika u toku dana.

Tender je davno gotov ali se čeka valjda proljeće pa da to rade uz rekonstrukciju pruge. Taj tender je uključivao i kompletan sistem elektronske naplate, video nadzora, najave vozila i što se tiče toga i to se može brzo očekivati.
Cisto pranje para i stimanje tendera. Svako malo rekonstrukcija stanica, i pruge/sina

Postoji konstruktivna kritika, a postoji i baljezganje. Tvoj komentar je ovo drugo.
User avatar
kabal1337
Posts: 13443
Joined: 11/02/2012 21:08

#4304 Re: Gras all about

Post by kabal1337 »

Sto, jesi li se i ti ugradio u tender?
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#4305 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Čuj svako malo rekonstrukcija pruge... Jes ako je sanacija pružnih prelaza rekonstrukcija pruge.

2004 od Skenderije do Latinske ćuprije
2005 od Latinske ćuprije do Baščaršije
2012 od Baščaršije do S krivine

Od Čengić vile do Muzeja rađena 1982 a ovamo Ilidža-Čengić vila boga pitaj kad, ako neko zna nek napiše.

Ja se iskreno nadam i vjerujem ovoj vladi da će se to konačno uraditi jer nije 5 do 12 da se to uradi već je odavno prošlo 12.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#4306 Re: Gras all about

Post by bitanga_sa_otesa »

trambusek88 wrote:
Od Čengić vile do Muzeja rađena 1982
i to ako se ne varam tu nema klasicnih pragova, vec su neke cudne betonske kocke ispod sina .
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#4307 Re: Gras all about

Post by Haris.ba »

trambusek88 wrote:U tramvajima će se to riješiti bunkerisanjem a tramvaj svakako preveze više od pola putnika u toku dana.

Tender je davno gotov ali se čeka valjda proljeće pa da to rade uz rekonstrukciju pruge. Taj tender je uključivao i kompletan sistem elektronske naplate, video nadzora, najave vozila i što se tiče toga i to se može brzo očekivati.
Ma neće. Eno na Stupu imamo otprilike primjer kako izgleda taj "bunker". Opet nema revizora u špicama da obesmisle pretrčavanje ceste i preskakanje ograde. Jednostavno nikoga nije briga.
User avatar
kabal1337
Posts: 13443
Joined: 11/02/2012 21:08

#4308 Re: Gras all about

Post by kabal1337 »

Smijesno, pominje se GPS sistem, vozila vec imaju samo sto moras kucati sms poruku i znati stajaliste i sl. Mozes mislit opet ce traziti razvoj iste i oprat pare.
Sanira sine, prelaze, stajalista, S krivinu ne bude ni godinu dana propadnu isti a neko pare uzme. Skini kamen, stavi kamen. I tako iz godine u godinu.
Ljudi govore o tome da se uvede GPS sistem i da na stajalistima umjesto glupih plakata stave prikaz lokacije ali jok gras 2020 tek pali.
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#4309 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Što se tiče GPS-a, trenutno je u upotrebi neefikasni sistem koji čiji je GRAS korisnik na osnovu partnerstva sa BH telecomom i Unimediom ali ne i vlasnik tog sistema.
Isti ima nekoliko mana, osim što se plaća i što mu mogu pristupiti isključivo vlasnici bh telecom kartica, ne mogu prikazati ni linije sa slovnim dodatkom tipa 31e, 16b, 23a...

Novi sistem bi trebao eliminisati te nedostatke i pokazivati na stajalištima za koliko minuta dolaze vozila te postoji li neki prekid. U sistem praćenja i elektronske naplate će biti uvezana oba prevoznika.

Što se tiče pružnih prelaza, ima ih 14, u godini se sanira obično jedan, nekad dva... Urgentna noćna sanacija. Zamijene se šine, asfaltira se oko šina.
Za trajnije rješenje treba uraditi i podlogu, uz vjerovatno nekoliko dana totalne obustave saobraćaja preko tih raskrsnica, a to bi se trebalo desiti sa remontom pruge koji se na ovom potezu zadnji put desio prije 37 godina kad su stavljene žljebne šine od Čengić Vile do Muzeja.
A na pruzi sam radio i znam malo bolje tu tematiku od nekih sa foruma.

Sanacija stajališta svako malo? Na nekoliko stajališta gdje je bila velika opasnost od tragedije iz sigurnosnih razloga napravljeni oni zidići, i oni ostaju.
Image
User avatar
Logovan
Posts: 102738
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#4310 Re: Gras all about

Post by Logovan »

kabal1337 wrote: Cisto pranje para i stimanje tendera. Svako malo rekonstrukcija stanica, i pruge/sina
Nemaš pojma koliko lupaš. Čuj svako malo rekonstrukcija pruge. :lol: Nauči šta je rekonstrukcija.
User avatar
aurora313
Posts: 2202
Joined: 10/10/2010 12:47

#4311 Re: Gras all about

Post by aurora313 »

Đe je tu log‘ka?
‘Vako… ja imam važeću trolejbusku kartu od 1.80 KM.
Karte za tramvaj koštaju manje: 1.60 KM, dakle jeftinije su za 20 feniga od trolejbuskih.
Pitam se zašto sa trolejbuskom kartom, skupljom i unaprijed plaćenom GRAS-u, ne mogu u tramvaj?!
Đe je tu log‘ka?
(Molim zaposlene u Grasu da mi ne odgovaraju grasovom logikom, hvala.)
User avatar
kabal1337
Posts: 13443
Joined: 11/02/2012 21:08

#4312 Re: Gras all about

Post by kabal1337 »

Pravo tesko je napraviti pisljivi prikaz linije u nekom omjeru. Tramvaje oznaciti kruzicima sa brojem (2,3,4) i tako. A ne vremenski za koliko dolaze. Bravo logicni ste za strance u pm. Svako sliku zna "citati"
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#4313 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

aurora313 wrote:Đe je tu log‘ka?
‘Vako… ja imam važeću trolejbusku kartu od 1.80 KM.
Karte za tramvaj koštaju manje: 1.60 KM, dakle jeftinije su za 20 feniga od trolejbuskih.
Pitam se zašto sa trolejbuskom kartom, skupljom i unaprijed plaćenom GRAS-u, ne mogu u tramvaj?!
Đe je tu log‘ka?
(Molim zaposlene u Grasu da mi ne odgovaraju grasovom logikom, hvala.)
Dje je logika kad je tramvajska vada bila 1,6 a samo kod vozaca 1,8
De ba presaberi se dobro prije nego krenes rafalat gluposti
User avatar
aurora313
Posts: 2202
Joined: 10/10/2010 12:47

#4314 Re: Gras all about

Post by aurora313 »

vjeshalica wrote:
aurora313 wrote:Đe je tu log‘ka?
‘Vako… ja imam važeću trolejbusku kartu od 1.80 KM.
Karte za tramvaj koštaju manje: 1.60 KM, dakle jeftinije su za 20 feniga od trolejbuskih.
Pitam se zašto sa trolejbuskom kartom, skupljom i unaprijed plaćenom GRAS-u, ne mogu u tramvaj?!
Đe je tu log‘ka?
(Molim zaposlene u Grasu da mi ne odgovaraju grasovom logikom, hvala.)
Dje je logika kad je tramvajska vada bila 1,6 a samo kod vozaca 1,8
De ba presaberi se dobro prije nego krenes rafalat gluposti
Gluposti? Mora da si iz Grasa.
Je li trolejbuska skuplja od tramvajske?
Jeste.
Jednostavno pitanje: Zašto sa njom ne mogu i u tramvaj?
Pa šta onda ulaziš oko toga kakva je cijena karte kod vozača?!? Đe ti je tu log‘ka?
DON_eARL
Posts: 3846
Joined: 31/10/2010 22:26

#4315 Re: Gras all about

Post by DON_eARL »

Možeš na trafikama i prodajnim mjestima GRAS-a kupiti i trolejbusku za 1.6KM.
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#4316 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

aurora313 wrote: 14/11/2019 14:39
vjeshalica wrote:
aurora313 wrote:Đe je tu log‘ka?
‘Vako… ja imam važeću trolejbusku kartu od 1.80 KM.
Karte za tramvaj koštaju manje: 1.60 KM, dakle jeftinije su za 20 feniga od trolejbuskih.
Pitam se zašto sa trolejbuskom kartom, skupljom i unaprijed plaćenom GRAS-u, ne mogu u tramvaj?!
Đe je tu log‘ka?
(Molim zaposlene u Grasu da mi ne odgovaraju grasovom logikom, hvala.)
Dje je logika kad je tramvajska vada bila 1,6 a samo kod vozaca 1,8
De ba presaberi se dobro prije nego krenes rafalat gluposti
Gluposti? Mora da si iz Grasa.
Je li trolejbuska skuplja od tramvajske?
Jeste.
Jednostavno pitanje: Zašto sa njom ne mogu i u tramvaj?
Pa šta onda ulaziš oko toga kakva je cijena karte kod vozača?!? Đe ti je tu log‘ka?
Trolejbuska i tramvajska karta isto koštaju. 1,60 ako je kupljena na trafici, i 1,80 ako je kupljena kod vozača.
User avatar
Quaresma
Posts: 7932
Joined: 19/07/2010 16:37

#4317 Re: Gras all about

Post by Quaresma »

hoce li ikada doci do poboljsanja rasvjete na nekim stanicama?

recimo na čvili da nema one reklame na zgradi, mrakača bi bila na stanici.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#4318 Re: Gras all about

Post by So What! »

Skupština KS o zaduženju 20 miliona eura za rekonstrukciju tramvajske pruge
Uvjeti koje je zajmodavac dao za zaduživanje na osnovu vanjskog duga su povoljni, rok otplate je 15 godina i grace period od tri godine je uključen u rok otplate.

Image

Zastupnici Skupštine Kantona Sarajevo će na sjednici najavljenoj za 19. novembar razmatrati Prijedlog odluke o prihvatanju zaduženja po Ugovoru o zajmu između Bosne i Hercegovine i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD-a) za Projekt "Javni prijevoz Sarajevo - Dio 2" u iznosu od 20 miliona eura.

Naime, Ministarstvo saobraćaja KS je utvrdilo da je prioritetni dio tog projekta na dijelu od "S" krivine kod hotela Holiday Inn do Ilidže, sa konekcijom prema Željezničkoj stanici, okretnicom na Željezničkoj stanici, prugom kroz ulicu Hamze Hume i odvojkom pruge za remizu tramvaja.

Od Baščaršije do Ilidže tramvajska pruga je u vidu kružnog toka, sa odvajanjem kraka prema Željezničkoj stanici i kraka kroz ulicu Hamze Hume. Tramvajske linije čine okosnicu javnog gradskog prijevoza grada Sarajeva kojim se, prema posljednjim podacima dnevno preveze više od 200.000 putnika.

Svrha zaduženja, kako je predlagač Ministarstvo finansija KS pojasnio, jeste razvoj infrastrukture javnog prijevoza u Sarajevu, kroz poboljšanje čistog javnog prijevoza i kapaciteta, te sanaciju oko 19,5 km dugačke dvokolosječne tramvajske pruge u KS. Sredstva zajma će biti upotrijebljena i za rješavanje problema zaštite okoliša koji se odnose na kvalitet zraka kroz promociju upotrebe javnog prijevoza.

Uvjeti koje je zajmodavac dao za zaduživanje na osnovu vanjskog duga su povoljni, rok otplate je 15 godina i grace period od tri godine je uključen u rok otplate. Uvjeti zajma su utvrđeni potpisanim zapisnikom sa pregovora sa Bosnom i Hercegovinom i EBRD-om od 18. oktobra 2019. godine.

Skupština KS je 25. septembra ove godine donijela Odluku o prihvatanju zaduženja po Ugovoru o zajmu između BiH i EBRD-a za Projekt "Obnova voznog parka za javni linijski prijevoz putnika" u iznosu od 15 miliona eura.
Faktor
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#4319 Re: Gras all about

Post by So What! »

Nabavka novih trolejbusa za gradski saobraćaj u Sarajevu
Image

Kanton Sarajevo trebao bi uskoro dobiti nove električne trolejbuse za javni gradski prijevoz u Sarajevu novcem od zajma kod Evropske banke za obnovu i razvoj.

Ugovor o zajmu s tom bankom potpisuje Bosna i Hercegovina, 'na papiru' se zadužuje Federacija BiH, a novac za nabavku prosljeđuje Kantonu Sarajevo kao krajnjem dužniku. Na taj način se zajam neće vraćati iz državnog ni federalnog budžeta.

Ono što federalni nivo treba prethodno da učini je da pripremljeni prijedlog odluke o prihvatanju zaduženja odobri Parlament. Na dnevnom redu Predstavničkog doma, odluka će biti na sjednici sazvanoj za 20. i 21. novembar, prema službenoj najavi.

Planirani ukupni iznos zajma je 15 miliona eura. Predviđeno je da se vraća 13 godina, da grace period bude dvogodišnji i da nakon toga, rate glavnice i kamata dospijevaju na naplatu šestomjesečno, 27. aprila i 22. oktobra u godini.

Prema pripremljenom prijedlogu, riječ je o realizaciji projekta nazvanog Javni prijevoz Sarajevo. Kako je navedeno, novac će biti iskorišćen za „nabavku novih električnih trolejbusa i povezanih aktivnosti u cilju poboljšanja razvoja infrastrukture javnog prijevoza u Sarajevu kroz pristup čistom javnom prijevozu i povećanje kapaciteta i efikasnosti usluga javnog prijevoza“.
Akta
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#4320 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

Cuj elekyricnih trolejbusa
Valjda je trilejbus primarno svakako elektricni
Nije na cumur
betametazon
Posts: 1965
Joined: 22/06/2011 23:56

#4321 Re: Gras all about

Post by betametazon »

Ima li retardiranije firme na svijetu, voze vikend, voze juce vazadan iako je neradni dan i danas kad trebaju ljudi na poslove i u skole nema njega....
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3491
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#4322 Re: Gras all about

Post by Matijevic_Vlado »

betametazon wrote: 26/11/2019 07:53 Ima li retardiranije firme na svijetu, voze vikend, voze juce vazadan iako je neradni dan i danas kad trebaju ljudi na poslove i u skole nema njega....
:mrgreen: to da iznenade narod. Priznaj da im je uspjelo. A gdje to? :mrgreen:
The BEN10
Posts: 7674
Joined: 19/09/2011 09:03

#4323 Re: Gras all about

Post by The BEN10 »

So What! wrote: 18/11/2019 16:04 Nabavka novih trolejbusa za gradski saobraćaj u Sarajevu
Image

Kanton Sarajevo trebao bi uskoro dobiti nove električne trolejbuse za javni gradski prijevoz u Sarajevu novcem od zajma kod Evropske banke za obnovu i razvoj.

Ugovor o zajmu s tom bankom potpisuje Bosna i Hercegovina, 'na papiru' se zadužuje Federacija BiH, a novac za nabavku prosljeđuje Kantonu Sarajevo kao krajnjem dužniku. Na taj način se zajam neće vraćati iz državnog ni federalnog budžeta.

Ono što federalni nivo treba prethodno da učini je da pripremljeni prijedlog odluke o prihvatanju zaduženja odobri Parlament. Na dnevnom redu Predstavničkog doma, odluka će biti na sjednici sazvanoj za 20. i 21. novembar, prema službenoj najavi.

Planirani ukupni iznos zajma je 15 miliona eura. Predviđeno je da se vraća 13 godina, da grace period bude dvogodišnji i da nakon toga, rate glavnice i kamata dospijevaju na naplatu šestomjesečno, 27. aprila i 22. oktobra u godini.

Prema pripremljenom prijedlogu, riječ je o realizaciji projekta nazvanog Javni prijevoz Sarajevo. Kako je navedeno, novac će biti iskorišćen za „nabavku novih električnih trolejbusa i povezanih aktivnosti u cilju poboljšanja razvoja infrastrukture javnog prijevoza u Sarajevu kroz pristup čistom javnom prijevozu i povećanje kapaciteta i efikasnosti usluga javnog prijevoza“.
Akta
Šta bi na kraju, jel odobreno ovo zaduženje, nabavljaju li se trole?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#4324 Re: Gras all about

Post by bitanga_sa_otesa »

ja neki dan u krugu feroelektra u halilovicima vidio 10-tak parkiranih crvenih trolejbusa .jesu li to ti novi?
User avatar
thekupus
Posts: 7387
Joined: 25/06/2011 22:38

#4325 Re: Gras all about

Post by thekupus »

bitanga_sa_otesa wrote: 26/11/2019 12:43 ja neki dan u krugu feroelektra u halilovicima vidio 10-tak parkiranih crvenih trolejbusa .jesu li to ti novi?
novi polovni
Post Reply