Gras all about
- trambusek88
- Posts: 5140
- Joined: 03/10/2009 23:51
#4301 Re: Gras all about
U tramvajima će se to riješiti bunkerisanjem a tramvaj svakako preveze više od pola putnika u toku dana.
Tender je davno gotov ali se čeka valjda proljeće pa da to rade uz rekonstrukciju pruge. Taj tender je uključivao i kompletan sistem elektronske naplate, video nadzora, najave vozila i što se tiče toga i to se može brzo očekivati.
Tender je davno gotov ali se čeka valjda proljeće pa da to rade uz rekonstrukciju pruge. Taj tender je uključivao i kompletan sistem elektronske naplate, video nadzora, najave vozila i što se tiče toga i to se može brzo očekivati.
- kabal1337
- Posts: 13443
- Joined: 11/02/2012 21:08
#4302 Re: Gras all about
Cisto pranje para i stimanje tendera. Svako malo rekonstrukcija stanica, i pruge/sinatrambusek88 wrote:U tramvajima će se to riješiti bunkerisanjem a tramvaj svakako preveze više od pola putnika u toku dana.
Tender je davno gotov ali se čeka valjda proljeće pa da to rade uz rekonstrukciju pruge. Taj tender je uključivao i kompletan sistem elektronske naplate, video nadzora, najave vozila i što se tiče toga i to se može brzo očekivati.
- thekupus
- Posts: 7387
- Joined: 25/06/2011 22:38
#4303 Re: Gras all about
kabal1337 wrote:Cisto pranje para i stimanje tendera. Svako malo rekonstrukcija stanica, i pruge/sinatrambusek88 wrote:U tramvajima će se to riješiti bunkerisanjem a tramvaj svakako preveze više od pola putnika u toku dana.
Tender je davno gotov ali se čeka valjda proljeće pa da to rade uz rekonstrukciju pruge. Taj tender je uključivao i kompletan sistem elektronske naplate, video nadzora, najave vozila i što se tiče toga i to se može brzo očekivati.
Postoji konstruktivna kritika, a postoji i baljezganje. Tvoj komentar je ovo drugo.
- kabal1337
- Posts: 13443
- Joined: 11/02/2012 21:08
#4304 Re: Gras all about
Sto, jesi li se i ti ugradio u tender?
- trambusek88
- Posts: 5140
- Joined: 03/10/2009 23:51
#4305 Re: Gras all about
Čuj svako malo rekonstrukcija pruge... Jes ako je sanacija pružnih prelaza rekonstrukcija pruge.
2004 od Skenderije do Latinske ćuprije
2005 od Latinske ćuprije do Baščaršije
2012 od Baščaršije do S krivine
Od Čengić vile do Muzeja rađena 1982 a ovamo Ilidža-Čengić vila boga pitaj kad, ako neko zna nek napiše.
Ja se iskreno nadam i vjerujem ovoj vladi da će se to konačno uraditi jer nije 5 do 12 da se to uradi već je odavno prošlo 12.
2004 od Skenderije do Latinske ćuprije
2005 od Latinske ćuprije do Baščaršije
2012 od Baščaršije do S krivine
Od Čengić vile do Muzeja rađena 1982 a ovamo Ilidža-Čengić vila boga pitaj kad, ako neko zna nek napiše.
Ja se iskreno nadam i vjerujem ovoj vladi da će se to konačno uraditi jer nije 5 do 12 da se to uradi već je odavno prošlo 12.
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39551
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#4306 Re: Gras all about
i to ako se ne varam tu nema klasicnih pragova, vec su neke cudne betonske kocke ispod sina .trambusek88 wrote:
Od Čengić vile do Muzeja rađena 1982
- Haris.ba
- Posts: 35278
- Joined: 08/09/2005 20:08
#4307 Re: Gras all about
Ma neće. Eno na Stupu imamo otprilike primjer kako izgleda taj "bunker". Opet nema revizora u špicama da obesmisle pretrčavanje ceste i preskakanje ograde. Jednostavno nikoga nije briga.trambusek88 wrote:U tramvajima će se to riješiti bunkerisanjem a tramvaj svakako preveze više od pola putnika u toku dana.
Tender je davno gotov ali se čeka valjda proljeće pa da to rade uz rekonstrukciju pruge. Taj tender je uključivao i kompletan sistem elektronske naplate, video nadzora, najave vozila i što se tiče toga i to se može brzo očekivati.
- kabal1337
- Posts: 13443
- Joined: 11/02/2012 21:08
#4308 Re: Gras all about
Smijesno, pominje se GPS sistem, vozila vec imaju samo sto moras kucati sms poruku i znati stajaliste i sl. Mozes mislit opet ce traziti razvoj iste i oprat pare.
Sanira sine, prelaze, stajalista, S krivinu ne bude ni godinu dana propadnu isti a neko pare uzme. Skini kamen, stavi kamen. I tako iz godine u godinu.
Ljudi govore o tome da se uvede GPS sistem i da na stajalistima umjesto glupih plakata stave prikaz lokacije ali jok gras 2020 tek pali.
Sanira sine, prelaze, stajalista, S krivinu ne bude ni godinu dana propadnu isti a neko pare uzme. Skini kamen, stavi kamen. I tako iz godine u godinu.
Ljudi govore o tome da se uvede GPS sistem i da na stajalistima umjesto glupih plakata stave prikaz lokacije ali jok gras 2020 tek pali.
- trambusek88
- Posts: 5140
- Joined: 03/10/2009 23:51
#4309 Re: Gras all about
Što se tiče GPS-a, trenutno je u upotrebi neefikasni sistem koji čiji je GRAS korisnik na osnovu partnerstva sa BH telecomom i Unimediom ali ne i vlasnik tog sistema.
Isti ima nekoliko mana, osim što se plaća i što mu mogu pristupiti isključivo vlasnici bh telecom kartica, ne mogu prikazati ni linije sa slovnim dodatkom tipa 31e, 16b, 23a...
Novi sistem bi trebao eliminisati te nedostatke i pokazivati na stajalištima za koliko minuta dolaze vozila te postoji li neki prekid. U sistem praćenja i elektronske naplate će biti uvezana oba prevoznika.
Što se tiče pružnih prelaza, ima ih 14, u godini se sanira obično jedan, nekad dva... Urgentna noćna sanacija. Zamijene se šine, asfaltira se oko šina.
Za trajnije rješenje treba uraditi i podlogu, uz vjerovatno nekoliko dana totalne obustave saobraćaja preko tih raskrsnica, a to bi se trebalo desiti sa remontom pruge koji se na ovom potezu zadnji put desio prije 37 godina kad su stavljene žljebne šine od Čengić Vile do Muzeja.
A na pruzi sam radio i znam malo bolje tu tematiku od nekih sa foruma.
Sanacija stajališta svako malo? Na nekoliko stajališta gdje je bila velika opasnost od tragedije iz sigurnosnih razloga napravljeni oni zidići, i oni ostaju.

Isti ima nekoliko mana, osim što se plaća i što mu mogu pristupiti isključivo vlasnici bh telecom kartica, ne mogu prikazati ni linije sa slovnim dodatkom tipa 31e, 16b, 23a...
Novi sistem bi trebao eliminisati te nedostatke i pokazivati na stajalištima za koliko minuta dolaze vozila te postoji li neki prekid. U sistem praćenja i elektronske naplate će biti uvezana oba prevoznika.
Što se tiče pružnih prelaza, ima ih 14, u godini se sanira obično jedan, nekad dva... Urgentna noćna sanacija. Zamijene se šine, asfaltira se oko šina.
Za trajnije rješenje treba uraditi i podlogu, uz vjerovatno nekoliko dana totalne obustave saobraćaja preko tih raskrsnica, a to bi se trebalo desiti sa remontom pruge koji se na ovom potezu zadnji put desio prije 37 godina kad su stavljene žljebne šine od Čengić Vile do Muzeja.
A na pruzi sam radio i znam malo bolje tu tematiku od nekih sa foruma.
Sanacija stajališta svako malo? Na nekoliko stajališta gdje je bila velika opasnost od tragedije iz sigurnosnih razloga napravljeni oni zidići, i oni ostaju.

- Logovan
- Posts: 102738
- Joined: 15/05/2010 00:44
- Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png
#4310 Re: Gras all about
Nemaš pojma koliko lupaš. Čuj svako malo rekonstrukcija pruge.kabal1337 wrote: Cisto pranje para i stimanje tendera. Svako malo rekonstrukcija stanica, i pruge/sina
- aurora313
- Posts: 2202
- Joined: 10/10/2010 12:47
#4311 Re: Gras all about
Đe je tu log‘ka?
‘Vako… ja imam važeću trolejbusku kartu od 1.80 KM.
Karte za tramvaj koštaju manje: 1.60 KM, dakle jeftinije su za 20 feniga od trolejbuskih.
Pitam se zašto sa trolejbuskom kartom, skupljom i unaprijed plaćenom GRAS-u, ne mogu u tramvaj?!
Đe je tu log‘ka?
(Molim zaposlene u Grasu da mi ne odgovaraju grasovom logikom, hvala.)
‘Vako… ja imam važeću trolejbusku kartu od 1.80 KM.
Karte za tramvaj koštaju manje: 1.60 KM, dakle jeftinije su za 20 feniga od trolejbuskih.
Pitam se zašto sa trolejbuskom kartom, skupljom i unaprijed plaćenom GRAS-u, ne mogu u tramvaj?!
Đe je tu log‘ka?
(Molim zaposlene u Grasu da mi ne odgovaraju grasovom logikom, hvala.)
- kabal1337
- Posts: 13443
- Joined: 11/02/2012 21:08
#4312 Re: Gras all about
Pravo tesko je napraviti pisljivi prikaz linije u nekom omjeru. Tramvaje oznaciti kruzicima sa brojem (2,3,4) i tako. A ne vremenski za koliko dolaze. Bravo logicni ste za strance u pm. Svako sliku zna "citati"
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
#4313 Re: Gras all about
Dje je logika kad je tramvajska vada bila 1,6 a samo kod vozaca 1,8aurora313 wrote:Đe je tu log‘ka?
‘Vako… ja imam važeću trolejbusku kartu od 1.80 KM.
Karte za tramvaj koštaju manje: 1.60 KM, dakle jeftinije su za 20 feniga od trolejbuskih.
Pitam se zašto sa trolejbuskom kartom, skupljom i unaprijed plaćenom GRAS-u, ne mogu u tramvaj?!
Đe je tu log‘ka?
(Molim zaposlene u Grasu da mi ne odgovaraju grasovom logikom, hvala.)
De ba presaberi se dobro prije nego krenes rafalat gluposti
- aurora313
- Posts: 2202
- Joined: 10/10/2010 12:47
#4314 Re: Gras all about
Gluposti? Mora da si iz Grasa.vjeshalica wrote:Dje je logika kad je tramvajska vada bila 1,6 a samo kod vozaca 1,8aurora313 wrote:Đe je tu log‘ka?
‘Vako… ja imam važeću trolejbusku kartu od 1.80 KM.
Karte za tramvaj koštaju manje: 1.60 KM, dakle jeftinije su za 20 feniga od trolejbuskih.
Pitam se zašto sa trolejbuskom kartom, skupljom i unaprijed plaćenom GRAS-u, ne mogu u tramvaj?!
Đe je tu log‘ka?
(Molim zaposlene u Grasu da mi ne odgovaraju grasovom logikom, hvala.)
De ba presaberi se dobro prije nego krenes rafalat gluposti
Je li trolejbuska skuplja od tramvajske?
Jeste.
Jednostavno pitanje: Zašto sa njom ne mogu i u tramvaj?
Pa šta onda ulaziš oko toga kakva je cijena karte kod vozača?!? Đe ti je tu log‘ka?
-
DON_eARL
- Posts: 3846
- Joined: 31/10/2010 22:26
#4315 Re: Gras all about
Možeš na trafikama i prodajnim mjestima GRAS-a kupiti i trolejbusku za 1.6KM.
- trambusek88
- Posts: 5140
- Joined: 03/10/2009 23:51
#4316 Re: Gras all about
Trolejbuska i tramvajska karta isto koštaju. 1,60 ako je kupljena na trafici, i 1,80 ako je kupljena kod vozača.aurora313 wrote: ↑14/11/2019 14:39Gluposti? Mora da si iz Grasa.vjeshalica wrote:Dje je logika kad je tramvajska vada bila 1,6 a samo kod vozaca 1,8aurora313 wrote:Đe je tu log‘ka?
‘Vako… ja imam važeću trolejbusku kartu od 1.80 KM.
Karte za tramvaj koštaju manje: 1.60 KM, dakle jeftinije su za 20 feniga od trolejbuskih.
Pitam se zašto sa trolejbuskom kartom, skupljom i unaprijed plaćenom GRAS-u, ne mogu u tramvaj?!
Đe je tu log‘ka?
(Molim zaposlene u Grasu da mi ne odgovaraju grasovom logikom, hvala.)
De ba presaberi se dobro prije nego krenes rafalat gluposti
Je li trolejbuska skuplja od tramvajske?
Jeste.
Jednostavno pitanje: Zašto sa njom ne mogu i u tramvaj?
Pa šta onda ulaziš oko toga kakva je cijena karte kod vozača?!? Đe ti je tu log‘ka?
- Quaresma
- Posts: 7932
- Joined: 19/07/2010 16:37
#4317 Re: Gras all about
hoce li ikada doci do poboljsanja rasvjete na nekim stanicama?
recimo na čvili da nema one reklame na zgradi, mrakača bi bila na stanici.
recimo na čvili da nema one reklame na zgradi, mrakača bi bila na stanici.
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#4318 Re: Gras all about
Skupština KS o zaduženju 20 miliona eura za rekonstrukciju tramvajske pruge
FaktorUvjeti koje je zajmodavac dao za zaduživanje na osnovu vanjskog duga su povoljni, rok otplate je 15 godina i grace period od tri godine je uključen u rok otplate.
Zastupnici Skupštine Kantona Sarajevo će na sjednici najavljenoj za 19. novembar razmatrati Prijedlog odluke o prihvatanju zaduženja po Ugovoru o zajmu između Bosne i Hercegovine i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD-a) za Projekt "Javni prijevoz Sarajevo - Dio 2" u iznosu od 20 miliona eura.
Naime, Ministarstvo saobraćaja KS je utvrdilo da je prioritetni dio tog projekta na dijelu od "S" krivine kod hotela Holiday Inn do Ilidže, sa konekcijom prema Željezničkoj stanici, okretnicom na Željezničkoj stanici, prugom kroz ulicu Hamze Hume i odvojkom pruge za remizu tramvaja.
Od Baščaršije do Ilidže tramvajska pruga je u vidu kružnog toka, sa odvajanjem kraka prema Željezničkoj stanici i kraka kroz ulicu Hamze Hume. Tramvajske linije čine okosnicu javnog gradskog prijevoza grada Sarajeva kojim se, prema posljednjim podacima dnevno preveze više od 200.000 putnika.
Svrha zaduženja, kako je predlagač Ministarstvo finansija KS pojasnio, jeste razvoj infrastrukture javnog prijevoza u Sarajevu, kroz poboljšanje čistog javnog prijevoza i kapaciteta, te sanaciju oko 19,5 km dugačke dvokolosječne tramvajske pruge u KS. Sredstva zajma će biti upotrijebljena i za rješavanje problema zaštite okoliša koji se odnose na kvalitet zraka kroz promociju upotrebe javnog prijevoza.
Uvjeti koje je zajmodavac dao za zaduživanje na osnovu vanjskog duga su povoljni, rok otplate je 15 godina i grace period od tri godine je uključen u rok otplate. Uvjeti zajma su utvrđeni potpisanim zapisnikom sa pregovora sa Bosnom i Hercegovinom i EBRD-om od 18. oktobra 2019. godine.
Skupština KS je 25. septembra ove godine donijela Odluku o prihvatanju zaduženja po Ugovoru o zajmu između BiH i EBRD-a za Projekt "Obnova voznog parka za javni linijski prijevoz putnika" u iznosu od 15 miliona eura.
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#4319 Re: Gras all about
Nabavka novih trolejbusa za gradski saobraćaj u Sarajevu
Akta
Kanton Sarajevo trebao bi uskoro dobiti nove električne trolejbuse za javni gradski prijevoz u Sarajevu novcem od zajma kod Evropske banke za obnovu i razvoj.
Ugovor o zajmu s tom bankom potpisuje Bosna i Hercegovina, 'na papiru' se zadužuje Federacija BiH, a novac za nabavku prosljeđuje Kantonu Sarajevo kao krajnjem dužniku. Na taj način se zajam neće vraćati iz državnog ni federalnog budžeta.
Ono što federalni nivo treba prethodno da učini je da pripremljeni prijedlog odluke o prihvatanju zaduženja odobri Parlament. Na dnevnom redu Predstavničkog doma, odluka će biti na sjednici sazvanoj za 20. i 21. novembar, prema službenoj najavi.
Planirani ukupni iznos zajma je 15 miliona eura. Predviđeno je da se vraća 13 godina, da grace period bude dvogodišnji i da nakon toga, rate glavnice i kamata dospijevaju na naplatu šestomjesečno, 27. aprila i 22. oktobra u godini.
Prema pripremljenom prijedlogu, riječ je o realizaciji projekta nazvanog Javni prijevoz Sarajevo. Kako je navedeno, novac će biti iskorišćen za „nabavku novih električnih trolejbusa i povezanih aktivnosti u cilju poboljšanja razvoja infrastrukture javnog prijevoza u Sarajevu kroz pristup čistom javnom prijevozu i povećanje kapaciteta i efikasnosti usluga javnog prijevoza“.
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
#4320 Re: Gras all about
Cuj elekyricnih trolejbusa
Valjda je trilejbus primarno svakako elektricni
Nije na cumur
Valjda je trilejbus primarno svakako elektricni
Nije na cumur
-
betametazon
- Posts: 1965
- Joined: 22/06/2011 23:56
#4321 Re: Gras all about
Ima li retardiranije firme na svijetu, voze vikend, voze juce vazadan iako je neradni dan i danas kad trebaju ljudi na poslove i u skole nema njega....
- Matijevic_Vlado
- Posts: 3491
- Joined: 03/10/2012 14:27
- Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..
#4322 Re: Gras all about
betametazon wrote: ↑26/11/2019 07:53 Ima li retardiranije firme na svijetu, voze vikend, voze juce vazadan iako je neradni dan i danas kad trebaju ljudi na poslove i u skole nema njega....
-
The BEN10
- Posts: 7674
- Joined: 19/09/2011 09:03
#4323 Re: Gras all about
Šta bi na kraju, jel odobreno ovo zaduženje, nabavljaju li se trole?So What! wrote: ↑18/11/2019 16:04 Nabavka novih trolejbusa za gradski saobraćaj u Sarajevu
Akta
Kanton Sarajevo trebao bi uskoro dobiti nove električne trolejbuse za javni gradski prijevoz u Sarajevu novcem od zajma kod Evropske banke za obnovu i razvoj.
Ugovor o zajmu s tom bankom potpisuje Bosna i Hercegovina, 'na papiru' se zadužuje Federacija BiH, a novac za nabavku prosljeđuje Kantonu Sarajevo kao krajnjem dužniku. Na taj način se zajam neće vraćati iz državnog ni federalnog budžeta.
Ono što federalni nivo treba prethodno da učini je da pripremljeni prijedlog odluke o prihvatanju zaduženja odobri Parlament. Na dnevnom redu Predstavničkog doma, odluka će biti na sjednici sazvanoj za 20. i 21. novembar, prema službenoj najavi.
Planirani ukupni iznos zajma je 15 miliona eura. Predviđeno je da se vraća 13 godina, da grace period bude dvogodišnji i da nakon toga, rate glavnice i kamata dospijevaju na naplatu šestomjesečno, 27. aprila i 22. oktobra u godini.
Prema pripremljenom prijedlogu, riječ je o realizaciji projekta nazvanog Javni prijevoz Sarajevo. Kako je navedeno, novac će biti iskorišćen za „nabavku novih električnih trolejbusa i povezanih aktivnosti u cilju poboljšanja razvoja infrastrukture javnog prijevoza u Sarajevu kroz pristup čistom javnom prijevozu i povećanje kapaciteta i efikasnosti usluga javnog prijevoza“.
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39551
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#4324 Re: Gras all about
ja neki dan u krugu feroelektra u halilovicima vidio 10-tak parkiranih crvenih trolejbusa .jesu li to ti novi?
- thekupus
- Posts: 7387
- Joined: 25/06/2011 22:38
#4325 Re: Gras all about
novi polovnibitanga_sa_otesa wrote: ↑26/11/2019 12:43 ja neki dan u krugu feroelektra u halilovicima vidio 10-tak parkiranih crvenih trolejbusa .jesu li to ti novi?


