Gras all about

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
holowey
Posts: 10852
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#4276 Re: Gras all about

Post by holowey »

Nisrin wrote:
holowey wrote:ne zadrzava revizor nego onaj koji nije platio kartu pa vi koji ste platili kartu treba da se ljutite na neplatisu a ne na revizora

Desila se scena jednom u Minhenu, jednom u Stutgartu, jednom u Zg, jednom OSijek- s bahn i tramvaj- putnik/ca nema kartu, revizor/kontrolor naplate to rijesi u vozilu, ni u jednom momentu saobracaj nije stao radi tog neplatise...iako se pravdao svaki put!
u dzermani se pokunjis i platis kaznu pa nema zastoja kao kod nas...
hajde se u dzermani pokusaj qrciti bez karte pa ces i pendreka vidjeti... jedino se kod nas smijes qrciti i kad pretices preko pune i kad se vozis bez karte i kad nakupis deset milja neplacenih racuna grijanja...
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#4277 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

Nisrin wrote:Vjesalice, ti si ko WMF. nek si eto ti pametna i sve znas!

A znam ja da je ingerencija Minist .saobracaja sve u vezi GRAS-a, ali se GRAS itekako zna izboriti za odredjene stvari, tako da zele i za ovo mogli bi vrlo lako i legitimno + sto su komercijalne linije ISPLATIVIJE, jer tu nema niko da se vozi bez karte...a ipak je ovo glavni grad drzave i opet ponavljam, sramota da nemamo adekvatan prijevoz..

A kad smo kod MINIST. mislim da su oni krivi i za prljavstinu po vozilima (mada su i putinici stoka), stajalistima, nedostatak vozila...a GRAS kao javno preduzece treba samo da guli Minist, a ni pod razno nesto poduzme da se pare obrcu i da se nesto napravi boljim...ne shvatate da ovo vise nije ni komunizam ni socijalizam, vc kapitalizam!
Eto centrotrans ne vozi komercijale kuš!
User avatar
Nisrin
Posts: 5495
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#4278 Re: Gras all about

Post by Nisrin »

@vjeshalice, mislim da nisam jedina osoba koja misli da si pomalo naporna...digni malo rucnu! Ako ne mozes na civilizovan/argumentiran nacin komunicirati nemoj nikako...
Svako za svoj novac koji redovno placa iz svog dzepa ocekuje adekvatnu uslugu, a kod nas sve sto nije normalno postaje normalno i prihvaceno...kao da tako treba biti!

:autic:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4279 Re: Gras all about

Post by tempuser »

Cuj pomalo naporna? :lol:
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#4280 Re: Gras all about

Post by Hajvan »

holowey wrote: u dzermani se pokunjis i platis kaznu pa nema zastoja kao kod nas...
hajde se u dzermani pokusaj qrciti bez karte pa ces i pendreka vidjeti... jedino se kod nas smijes qrciti i kad pretices preko pune i kad se vozis bez karte i kad nakupis deset milja neplacenih racuna grijanja...
:thumbup:
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 25460
Joined: 12/08/2013 12:51

#4281 Re: Gras all about

Post by insaneinthebrain »

tempuser wrote:Cuj pomalo naporna? :lol:
preblago rečeno :oops: :mrgreen:
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#4282 Re: Gras all about

Post by Hajvan »

obje su, zapravo.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35273
Joined: 08/09/2005 20:08

#4283 Re: Gras all about

Post by Haris.ba »

Kada se nekad izgradi trasa tramvaja za Hrasnicu, šta to znači za autobuski saobraćaj?

Koje će se linije ukinuti?

Vjerovatno će se neke i izmijeniti. Nema mi logike da više vozi Ilidža - Butmir. Jedino da na ulazu u Butmir ima recimo minimus da razvozi po naselju.
Slično tako i za Koloniju i za Kovače.
User avatar
Thorgerson
Posts: 9899
Joined: 15/04/2015 11:26

#4284 Re: Gras all about

Post by Thorgerson »

Iskreno, ne znam koliki malograđanin i moraš biti da se švercaš i ofiraš okolo.

I pri tome još svađaš, te ispadaš kao najgori mogući papan.
Samo rigorozno kažnjavati. Nema druge.

A opravdanja poput gužve, prljavi, kasne bla bla su nebuloze. Isto da ja sad odem u restoran, nažderem se ko konj. I onda na izlazu podrignem i kažem konoboaru, eee paša nije baš ovo bilo ovaj put, onako, i izađem bez plaćanja.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35273
Joined: 08/09/2005 20:08

#4285 Re: Gras all about

Post by Haris.ba »

holowey wrote:ne zadrzava revizor nego onaj koji nije platio kartu pa vi koji ste platili kartu treba da se ljutite na neplatisu a ne na revizora
Stvar je što nema uopće potrebe za zadržavanjem. Revizor može svoj posao obaviti bez zadržavanja vožnje.

Glupa je ta priča na koga se treba ili ne treba ljutiti. Revizori ne rade kako treba. To je problem.
User avatar
Radar71
Posts: 7594
Joined: 21/07/2010 15:43

#4286 Re: Gras all about

Post by Radar71 »

gdje mogu naći red voženje Drvenija - Hrasnica?
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#4287 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Radar71 wrote:gdje mogu naći red voženje Drvenija - Hrasnica?
https://gradskiprevoz.org/2019/09/30/27 ... ica-famos/
nlt
Posts: 2607
Joined: 18/05/2014 18:02

#4288 Re: Gras all about

Post by nlt »

Radar71 wrote:gdje mogu naći red voženje Drvenija - Hrasnica?
Bio je na facebook stranici vlade KS
User avatar
Radar71
Posts: 7594
Joined: 21/07/2010 15:43

#4289 Re: Gras all about

Post by Radar71 »

trambusek88 wrote:
Radar71 wrote:gdje mogu naći red voženje Drvenija - Hrasnica?
https://gradskiprevoz.org/2019/09/30/27 ... ica-famos/
jel ovo ne stoji na Ilidzi :?
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#4290 Re: Gras all about

Post by Hajvan »

Thorgerson wrote:Iskreno, ne znam koliki malograđanin i moraš biti da se švercaš i ofiraš okolo.

I pri tome još svađaš, te ispadaš kao najgori mogući papan.
Samo rigorozno kažnjavati. Nema druge.

A opravdanja poput gužve, prljavi, kasne bla bla su nebuloze. Isto da ja sad odem u restoran, nažderem se ko konj. I onda na izlazu podrignem i kažem konoboaru, eee paša nije baš ovo bilo ovaj put, onako, i izađem bez plaćanja.








seronje uvijek seru…samo seru, nista ne poduzimaju

problem je sto ovdje ima previse seronja
nlt
Posts: 2607
Joined: 18/05/2014 18:02

#4291 Re: Gras all about

Post by nlt »

Radar71 wrote:
trambusek88 wrote:
Radar71 wrote:gdje mogu naći red voženje Drvenija - Hrasnica?
https://gradskiprevoz.org/2019/09/30/27 ... ica-famos/
jel ovo ne stoji na Ilidzi :?
Ne stoji
Xillenn
Posts: 155
Joined: 01/02/2015 20:43

#4292 Re: Gras all about

Post by Xillenn »

Mogu li ja izvaditi studentsku tramvajsku kartu ako sam redovni student, ali ne u Kantonu Sarajevo?

Stvarno nema smisla, rekao mi drug da su njega odbili jer studira u Zenici, a živi u Sarajevu. I sad jedina mu je opcija ona radnička karta.
User avatar
geralt
Posts: 6429
Joined: 14/09/2017 12:45

#4293 Re: Gras all about

Post by geralt »

Xillenn wrote:Mogu li ja izvaditi studentsku tramvajsku kartu ako sam redovni student, ali ne u Kantonu Sarajevo?

Stvarno nema smisla, rekao mi drug da su njega odbili jer studira u Zenici, a živi u Sarajevu. I sad jedina mu je opcija ona radnička karta.
Razlog zbog kojih Kanton subvencionira studentske karte je da bi se studentima omogucilo da se prevezu do fakulteta i nazad. Ako studiras van KS, logicno je da se ne vozis tramvajem na fakultet i samim tim nema potrebe da te subvencioniraju.

Tvojom logikom, student iz Bihaca koji studira u Sarajevu ne bi imao pravo da kupi studentsku.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#4294 Re: Gras all about

Post by So What! »

Novi sistem naplate u javnom prijevozu u Sarajevu
Sadržavat će i saobraćajni centar iz kojeg će se voditi kompletna kontrola svih linija i redoslijeda vožnji.

Image

Ministarstvo saobraćaja Kantona Sarajevo krenulo je u realizaciju projekata koji se odnose na novi sistem naplate karata u javnom prijevozu i saobraćajni centar iz koga će se upravljati javnim prevozom i semafornom signalizacijom.

Ministar saobraćaja KS Adnan Šteta izjavio je da su elektronska naplata karata i izgradnja novih tramvajskih stajališta u sklopu jednog projekta koji će sadržavati saobraćajni centar iz kojeg će se voditi kompletna kontrola svih linija i redoslijeda vožnji u KS.

- To znači da ćemo mi u budućnosti, već u idućoj godini, imati na svim našim stajalištima displej table koje će najavljivati kada dolazi vozilo, a bit će postavljene i kamere. Preko GPS-a ugrađenog u vozilima građani će putem aplikacije moći vidjeti dokle je došlo vozilo, a sve će se to sinhronizirati i pratiti iz saobraćajnog centra -dodao je Šteta.

Ono što je, prema njegovim riječima, bitno u kontekstu saobraćajnog centra, sanacije preduzeća GRAS-a i ukupnog javnog prijevoza u KS jeste da će se kroz elektronsku naplatu karata i novi tarifni sistem napraviti temeljita promjena.

- Danas imamo neuređen sistem naplate karata, jedna cijena je u trafici, druga kod vozača, a vožnja košta isto vozili se dvije ili 22 stanice. Kroz novi tarifni sistem i elektronsku naplatu karata to se mijenja, vožnja će moći biti po vremenskom intervalu, a jedinstvena beskontaktna karta će se moći dopunjavati, te koristiti u vozilima javnog prijevoza kod oba prijevoznika u KS - dodao je Šteta, napominjući da je to važno i za sve brojnije turiste koji posjećuju Sarajevo.

Javni prijevoz u KS danas je u puno lošijem stanju nego što je bio prije 30 godina i u proteklom periodu, kako je kazao Šteta, poduzeli su sve potrebne radnje da već od idućeg mjeseca počnu implementirati određene stvari.

- Do kraja godine ćemo krenuti s popunjavanjam softverskog i hardverskog dijela saobraćajnog centra koji će se za početak nalaziti na Skenderiji, a kasnije, nakon rekonstrukcije GRAS-ovog objekta na Čengić-Vili, iz kojeg ćemo kontrolirati javni prijevoz - dodao je Šteta.

Govoreći o budućim projektima, Šteta je izdvojio da bi na proljeće iduće godine trebala početi rekonstrukcija kompletne pruge od Marindvora do Ilidže, zatim planirana je nabavka novih tramvaja, trolejbusa, proširenje trolejbuske mreže do Vogošće, izgradnja tramvajske pruge od Ilidže do Hrasnice...

- To su sve stvari koje bi trebale biti realizirane u naredne dvije godine. Naša su očekivanja da će se, kada se sve ove stvari poslože, broj korisnika javnog prijevoza povećati za 30 do 40 posto - naveo je Šteta, dodajući da se niz projekata realizira i planira i na cestovnoj infrastrukturi.

Što se tiče KJKP GRAS, ovo preduzeće ima 320 miliona KM akumuliranog gubitka, ali treba uzeti u obzir, kako je kazao, važnost javnog prijevoza, tradicije ovog preduzeća, kao da tamo ima 1.400 uposlenika.

- Ova vlada je napravila ozbiljnu i detaljnu analizu uz pomoć određenih konsultatskih kuća i imamo određene smjernice kako mislimo da treba posložiti GRAS. Na decembarskoj sjednici Skupštine KS ja ću imati tri stvari koje ću prezentirati zastupnicima – jedna je plan sanacije i reorganizacije GRAS-a, druga su smjernice i strategije javnog prijevoza u KS za narednih deset godina i treće je nacrt zakona o javnom prijevozu u KS - kazao je Šteta.
Avaz
Xillenn
Posts: 155
Joined: 01/02/2015 20:43

#4295 Re: Gras all about

Post by Xillenn »

geralt wrote:
Xillenn wrote:Mogu li ja izvaditi studentsku tramvajsku kartu ako sam redovni student, ali ne u Kantonu Sarajevo?

Stvarno nema smisla, rekao mi drug da su njega odbili jer studira u Zenici, a živi u Sarajevu. I sad jedina mu je opcija ona radnička karta.
Razlog zbog kojih Kanton subvencionira studentske karte je da bi se studentima omogucilo da se prevezu do fakulteta i nazad. Ako studiras van KS, logicno je da se ne vozis tramvajem na fakultet i samim tim nema potrebe da te subvencioniraju.

Tvojom logikom, student iz Bihaca koji studira u Sarajevu ne bi imao pravo da kupi studentsku.
Nema smisla jer se treba obratiti pažnja na konkretno kakav je tip studenta, gdje i šta. Jer ljudi se prijave na biro sa srednjom i upišu fakultet, i komotno krše zakon i hajd' zdravo. A meni teta iz GRASa na telefon govori "tebi je samo opcija 50KM i ćao!", a biblioteka mi je udaljena 6 stanica pa vidi.

To što mi u Kantonu Sarajevo nemamo normalan fakultet za usmjerenje koje mene zanima je problem države, i nikako ne doprinosi država time što zakon ograničava ovoliko mnogo. Al hajd. Ima uvijek biciklo ha ya.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#4296 Re: Gras all about

Post by Tesla Edison »

Ukinuti sve subvencije i poslovati čisto komercijalno.
User avatar
Xavier1
Posts: 4043
Joined: 08/07/2018 03:38

#4297 Re: Gras all about

Post by Xavier1 »

Misle li oni aktivirati revizore? U tramvaj ne mozes uci kolika je guzva a kladim se da preko pola osoba unutra nema kartu.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#4298 Re: Gras all about

Post by Tesla Edison »

Xavier1 wrote:Misle li oni aktivirati revizore? U tramvaj ne mozes uci kolika je guzva a kladim se da preko pola osoba unutra nema kartu.
Papanluk sami. Užas. Uredno platim kartu i ne mogu ući u vozilo. Na Stupu na stanicu legano kroz pothodnik uđe cca. 5 ljudi u sat vremena a stanica krcata. Papci prelaze cestu kako bi izbjegli plaćanje karte.

Ovdje je meni policija kriva jer ne obavlja svoj posao kako treba. Samo na Stupu mogu izdati po nekoliko stotina hiljada KM kazni za mjesec dana. Ali jok, kladare su bitnije, jebo prekršaje i budžet.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35273
Joined: 08/09/2005 20:08

#4299 Re: Gras all about

Post by Haris.ba »

Zadnju sedmicu sam prinuđen koristiti tramvaj. Nekoliko puta su revizori ušli u tramvaj (skoro svaki put kad sam se vozio). Nijednom mi nisu zatražili kartu. Samo prođu kroz tramvaj ko reda radi.

Vidim sada neke mlade obučavaju. Uglavnom standardna. Traže strance da naplate kakvu kaznu, i to je to. Ja da se pitam dao bih im zakonski minimalnu platu, a od svake kazne 30%. Drugog rješenja izgleda nema. Ono ne možeš drugačije natjerati da radi.
nlt
Posts: 2607
Joined: 18/05/2014 18:02

#4300 Re: Gras all about

Post by nlt »

pa kad to nikad nije ni radilo
i garant su svi u gras-u isti, nakon rata im neki rođak sredio posao i evo 24 godine prstom ne makne, a uredno plata ide.......
Post Reply