Gras all about

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#4226 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Vozila koja trenutno saobraćaju na komercijali nisu krševi, osim gb 240 kojem je kraj blizu.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#4227 Re: Gras all about

Post by man_464 »

GRAS kompletirano nabavku 10 autobusa.
Vozila su moderna, na LPG plin, klimatizovana i imaju rampe za pristup invalidima.
Image
Image
Image
Image

Slijedi nabavka još 7 polovnih trolejbusa kao ovih 7 što je već došlo crvenih i naravno 25 potpuno novih, te 10 novih minibusa.

Obnova pruge kreće s proljeća, a potom i nabavka 20 novih tramvaja (Via EBRD kredit)
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#4228 Re: Gras all about

Post by Tesla Edison »

man_464 wrote:GRAS kompletirano nabavku 10 autobusa.
Vozila su moderna, na LPG plin, klimatizovana i imaju rampe za pristup invalidima.
Image
Image
Image
Image

Slijedi nabavka još 7 polovnih trolejbusa kao ovih 7 što je već došlo crvenih i naravno 25 potpuno novih, te 10 novih minibusa.

Obnova pruge kreće s proljeća, a potom i nabavka 20 novih tramvaja (Via EBRD kredit)
Ako se ovo sve realizira a nadam se da hoće, Gras bi trebao odmah uvesti čisto komercijalno poslovanje. Tad bi i imao razloga. Ako opet bude kao i do sada, stoka će sve uništiti.
Višak radnika postaviti kao zaštitare u vozila i biće to ko bombona :)
User avatar
thekupus
Posts: 7387
Joined: 25/06/2011 22:38

#4229 Re: Gras all about

Post by thekupus »

Wow, trolejbuski saobraćaj koji je bio na izdisaju, bi s tih 39 vozila bio skroz nešto drugo nego što je danas.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#4230 Re: Gras all about

Post by Tesla Edison »

thekupus wrote:Wow, trolejbuski saobraćaj koji je bio na izdisaju, bi s tih 39 vozila bio skroz nešto drugo nego što je danas.
Kako narod uništava vozila, dobro je i to da ima.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#4231 Re: Gras all about

Post by The 51st State »

fino sto su uzeli u obzir koliko toliko antivandal enterijer.
trolejbus1921
Posts: 224
Joined: 07/01/2019 21:56

#4232 Re: Gras all about

Post by trolejbus1921 »

Split ima autobuse sa isti ovim sjeidstima(mercedes su autobusi ali imaju ista sjedista) i stoka ih je komplet unistila.Inace tamo je normala da fali tapacirung a Mercedes-i koji su uzeli iz Beca(iako stari 3-4 godine) nisu izuzetak
trolejbus1921
Posts: 224
Joined: 07/01/2019 21:56

#4233 Re: Gras all about

Post by trolejbus1921 »

thekupus wrote:Wow, trolejbuski saobraćaj koji je bio na izdisaju, bi s tih 39 vozila bio skroz nešto drugo nego što je danas.
I to 39 niskopodnhi vozila

Ukoliko bi se obnovila mreža prema Vogošći trebalo bi nekih 50 trola

39 niskopodnih+9 ženeva(narandžasti) +5 St. Gallena(sivi) to bi bilo 54 trole.

Dakle to bi bilo cca 35 trola na sadašnjoj mreži+10 ka Vogošći+9 rezerve

Inače ovi swisowi što su došli mogu parirat(sa strane putnika) glanz novim vozilima.

Vozio sam se u solaris trollino(cca 5 god) u Budimpešti, osim klime vozila su skoro ista po svim ostalim parametrima(sa gledišta putnika)
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#4234 Re: Gras all about

Post by Tesla Edison »

Obnavljanje mreže prema Vogošći treba biti nulti prioritet. Oko 60% stubova još je tu, napojna stanica u Hotonju također. Nema puno infrastrukturnog ulaganja, uz dobar kredit, brzo bi to išlo. Naravno, nakon obnavljanja mreže, Ministarstvo saobraćaja bi trebalo ukinuti sve autobuske linije prema Vogošći a polaznu stanicu za Ilijaš bi trebalo premjestiti sa Sutjeske u Vogošću.
trolejbus1921
Posts: 224
Joined: 07/01/2019 21:56

#4235 Re: Gras all about

Post by trolejbus1921 »

A bus linije za Kamenicu i Bakice treba pormijeniti trasu da idu preko 1 trans kad se izgradi
User avatar
perfect_guy
Posts: 6941
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#4236 Re: Gras all about

Post by perfect_guy »

TESLA_EDISON wrote:Obnavljanje mreže prema Vogošći treba biti nulti prioritet. Oko 60% stubova još je tu, napojna stanica u Hotonju također. Nema puno infrastrukturnog ulaganja, uz dobar kredit, brzo bi to išlo. Naravno, nakon obnavljanja mreže, Ministarstvo saobraćaja bi trebalo ukinuti sve autobuske linije prema Vogošći a polaznu stanicu za Ilijaš bi trebalo premjestiti sa Sutjeske u Vogošću.
ne bi bilo loše i da Ilijašu ostane direktna konekcija s centrom
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#4237 Re: Gras all about

Post by man_464 »

Projekti koji se mogu završiti i trebaju su:

1. Obnova postojeće pruge Muzeji-Ilidža i obratno, potom nabavka novih 20 tramvaja.
2. Obnova trolejbuske mreže ka Vogošći, završetak južne longitudinale, potom nabavka 25 movih trolejbusa.
3. Izgradnja pruge ka Hrasnici.

Sve autobuske linije prema Vogošći ukinuti (To dugo neće dozvoliti monopolistički Centrotrans koji vozi na linijama za Vogošću, Ilijaš, Vareš, Kakanj, Visoko, Brezu, a sve linije idu trasom kroz Vogošću.) Sve te linije iz Semizovca na autoput i preko Stipa do Autobuske stanice odakle i polaze. Jedino se može ostaviti konekcija Sarajevo-Ilijaš, iako bi ja i to ukinuo. Svakako se gradi nova autobuska stanica u Vogošći koja može biti čvorište kao što je Ilidža sada. Trolejbusom sa Trga Austrije do Vogošće (Interval nailaska trolejbusa max 10 minuta) i u Vogošći presjedanje za van KS.
User avatar
AmiĐa_Idriz
Posts: 43844
Joined: 21/05/2012 22:46

#4238 Re: Gras all about

Post by AmiĐa_Idriz »

A onako, otprilike, kad bi se moglo krenuti sa obnovom mreže za Vogošću?
trolejbus1921
Posts: 224
Joined: 07/01/2019 21:56

#4239 Re: Gras all about

Post by trolejbus1921 »

Cim se zavrsi promjena trase Alipasine ul kraj Bara(zbog 1 trans) i kad dodje svih 25 trola
trolejbus1921
Posts: 224
Joined: 07/01/2019 21:56

#4240 Re: Gras all about

Post by trolejbus1921 »

dupli
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#4241 Re: Gras all about

Post by Tesla Edison »

Često prolazim kroz tunel Ciglane i tu vidim nosače trolejbuske kontaktne mreže. Da li će se i to obnavljati kada se bude obnavljala linija za Vogošću?Bilo bi dobro produžiti trolejbusku liniju kroz tunel do Ž. Stanice.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#4242 Re: Gras all about

Post by man_464 »

Teško. Ta kontaktna mreža je bila tu za vrijeme dok nije postojala garaža trolejbusa, a tunel je služio za parkiranje trolejbusa (ono okno koje nije bilo nikad u funkciji.)

Iako ne tako loša poveznica trolejbusom bi mogla biti Dobrinja - Hrasno KT -Malta - Put života - Željeznička - Tunel - Ciglane - Jezero (Postoje držači kontaktne mreže od KT Hrasno do Malte.)
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 21032
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#4243 Re: Gras all about

Post by Bullet Tooth Tony »

man_464 wrote:Teško. Ta kontaktna mreža je bila tu za vrijeme dok nije postojala garaža trolejbusa, a tunel je služio za parkiranje trolejbusa (ono okno koje nije bilo nikad u funkciji.)

Iako ne tako loša poveznica trolejbusom bi mogla biti Dobrinja - Hrasno KT -Malta - Put života - Željeznička - Tunel - Ciglane - Jezero (Postoje držači kontaktne mreže od KT Hrasno do Malte.)
Hoces li ovo fasovat otkaz? :(
User avatar
Maharadza
Posts: 17069
Joined: 30/01/2013 15:13

#4244 Re: Gras all about

Post by Maharadza »

Nova smjena uhljeba incoming. :zjev:
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#4246 Re: Gras all about

Post by wewa »

Ipak se okreće.
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#4247 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

man_464 wrote:Teško. Ta kontaktna mreža je bila tu za vrijeme dok nije postojala garaža trolejbusa, a tunel je služio za parkiranje trolejbusa (ono okno koje nije bilo nikad u funkciji.)
A ovaj tunel što je u upotrebi bio je poveznica sa garažom minibusa gdje su trolejbusi servisirani do izgradnje depoa u švrakinom.
Mreža je ostala sve do rata jer je bilo započeto proširenje mreže na potezu Hrasno-Malta-Sjeverna longitudinala-Željeznička stanica-Ciglane. (Ostao je krak mreže do mosta prema Dolac Malti)
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1028
Joined: 13/10/2006 17:30

#4248 Re: Gras all about

Post by DrugaGimnazija »

man_464 wrote:Teško. Ta kontaktna mreža je bila tu za vrijeme dok nije postojala garaža trolejbusa, a tunel je služio za parkiranje trolejbusa (ono okno koje nije bilo nikad u funkciji.)

Iako ne tako loša poveznica trolejbusom bi mogla biti Dobrinja - Hrasno KT -Malta - Put života - Željeznička - Tunel - Ciglane - Jezero (Postoje držači kontaktne mreže od KT Hrasno do Malte.)
Ovo bi se moglo iduce godine povezati ovim novim trolejbusima koji mogu voziti dio linije na baterije. Na taj nacin ne bi trebalo ulagati u novu kontaktnu mrezu izmedju Malte i Ciglana.
trolejbus1921
Posts: 224
Joined: 07/01/2019 21:56

#4249 Re: Gras all about

Post by trolejbus1921 »

Mislim da bi se za to, kao i za planirane trolejbuske linije ka Rajlovcu i BUCA Potoku trebali nabaviti trolejbusi sa većom autnomijom.
User avatar
konektovan
Posts: 51382
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#4250 Re: Gras all about

Post by konektovan »

Ismet Kapo novi direktor grasa. Dolazi iz privatnog sektora, dugo godina proveo u automobilskom biznisu. Sjecam ga se dok je bio direktor u peugeotu i dok je hodao sa Slavicom Delibasic... :mrgreen:
Post Reply