Gras all about
- trambusek88
- Posts: 5140
- Joined: 03/10/2009 23:51
#4226 Re: Gras all about
Vozila koja trenutno saobraćaju na komercijali nisu krševi, osim gb 240 kojem je kraj blizu.
- man_464
- Posts: 1554
- Joined: 11/09/2014 20:27
- Location: Sarajevo - Novi grad
- Contact:
#4227 Re: Gras all about
GRAS kompletirano nabavku 10 autobusa.
Vozila su moderna, na LPG plin, klimatizovana i imaju rampe za pristup invalidima.




Slijedi nabavka još 7 polovnih trolejbusa kao ovih 7 što je već došlo crvenih i naravno 25 potpuno novih, te 10 novih minibusa.
Obnova pruge kreće s proljeća, a potom i nabavka 20 novih tramvaja (Via EBRD kredit)
Vozila su moderna, na LPG plin, klimatizovana i imaju rampe za pristup invalidima.




Slijedi nabavka još 7 polovnih trolejbusa kao ovih 7 što je već došlo crvenih i naravno 25 potpuno novih, te 10 novih minibusa.
Obnova pruge kreće s proljeća, a potom i nabavka 20 novih tramvaja (Via EBRD kredit)
- Tesla Edison
- Posts: 8361
- Joined: 08/05/2017 19:17
#4228 Re: Gras all about
Ako se ovo sve realizira a nadam se da hoće, Gras bi trebao odmah uvesti čisto komercijalno poslovanje. Tad bi i imao razloga. Ako opet bude kao i do sada, stoka će sve uništiti.man_464 wrote:GRAS kompletirano nabavku 10 autobusa.
Vozila su moderna, na LPG plin, klimatizovana i imaju rampe za pristup invalidima.
Slijedi nabavka još 7 polovnih trolejbusa kao ovih 7 što je već došlo crvenih i naravno 25 potpuno novih, te 10 novih minibusa.
Obnova pruge kreće s proljeća, a potom i nabavka 20 novih tramvaja (Via EBRD kredit)
Višak radnika postaviti kao zaštitare u vozila i biće to ko bombona
- thekupus
- Posts: 7387
- Joined: 25/06/2011 22:38
#4229 Re: Gras all about
Wow, trolejbuski saobraćaj koji je bio na izdisaju, bi s tih 39 vozila bio skroz nešto drugo nego što je danas.
- Tesla Edison
- Posts: 8361
- Joined: 08/05/2017 19:17
#4230 Re: Gras all about
Kako narod uništava vozila, dobro je i to da ima.thekupus wrote:Wow, trolejbuski saobraćaj koji je bio na izdisaju, bi s tih 39 vozila bio skroz nešto drugo nego što je danas.
-
The 51st State
- Posts: 16743
- Joined: 12/01/2008 12:06
#4231 Re: Gras all about
fino sto su uzeli u obzir koliko toliko antivandal enterijer.
-
trolejbus1921
- Posts: 224
- Joined: 07/01/2019 21:56
#4232 Re: Gras all about
Split ima autobuse sa isti ovim sjeidstima(mercedes su autobusi ali imaju ista sjedista) i stoka ih je komplet unistila.Inace tamo je normala da fali tapacirung a Mercedes-i koji su uzeli iz Beca(iako stari 3-4 godine) nisu izuzetak
-
trolejbus1921
- Posts: 224
- Joined: 07/01/2019 21:56
#4233 Re: Gras all about
I to 39 niskopodnhi vozilathekupus wrote:Wow, trolejbuski saobraćaj koji je bio na izdisaju, bi s tih 39 vozila bio skroz nešto drugo nego što je danas.
Ukoliko bi se obnovila mreža prema Vogošći trebalo bi nekih 50 trola
39 niskopodnih+9 ženeva(narandžasti) +5 St. Gallena(sivi) to bi bilo 54 trole.
Dakle to bi bilo cca 35 trola na sadašnjoj mreži+10 ka Vogošći+9 rezerve
Inače ovi swisowi što su došli mogu parirat(sa strane putnika) glanz novim vozilima.
Vozio sam se u solaris trollino(cca 5 god) u Budimpešti, osim klime vozila su skoro ista po svim ostalim parametrima(sa gledišta putnika)
- Tesla Edison
- Posts: 8361
- Joined: 08/05/2017 19:17
#4234 Re: Gras all about
Obnavljanje mreže prema Vogošći treba biti nulti prioritet. Oko 60% stubova još je tu, napojna stanica u Hotonju također. Nema puno infrastrukturnog ulaganja, uz dobar kredit, brzo bi to išlo. Naravno, nakon obnavljanja mreže, Ministarstvo saobraćaja bi trebalo ukinuti sve autobuske linije prema Vogošći a polaznu stanicu za Ilijaš bi trebalo premjestiti sa Sutjeske u Vogošću.
-
trolejbus1921
- Posts: 224
- Joined: 07/01/2019 21:56
#4235 Re: Gras all about
A bus linije za Kamenicu i Bakice treba pormijeniti trasu da idu preko 1 trans kad se izgradi
- perfect_guy
- Posts: 6941
- Joined: 18/04/2008 23:08
- Location: Anfield road
- Contact:
#4236 Re: Gras all about
ne bi bilo loše i da Ilijašu ostane direktna konekcija s centromTESLA_EDISON wrote:Obnavljanje mreže prema Vogošći treba biti nulti prioritet. Oko 60% stubova još je tu, napojna stanica u Hotonju također. Nema puno infrastrukturnog ulaganja, uz dobar kredit, brzo bi to išlo. Naravno, nakon obnavljanja mreže, Ministarstvo saobraćaja bi trebalo ukinuti sve autobuske linije prema Vogošći a polaznu stanicu za Ilijaš bi trebalo premjestiti sa Sutjeske u Vogošću.
- man_464
- Posts: 1554
- Joined: 11/09/2014 20:27
- Location: Sarajevo - Novi grad
- Contact:
#4237 Re: Gras all about
Projekti koji se mogu završiti i trebaju su:
1. Obnova postojeće pruge Muzeji-Ilidža i obratno, potom nabavka novih 20 tramvaja.
2. Obnova trolejbuske mreže ka Vogošći, završetak južne longitudinale, potom nabavka 25 movih trolejbusa.
3. Izgradnja pruge ka Hrasnici.
Sve autobuske linije prema Vogošći ukinuti (To dugo neće dozvoliti monopolistički Centrotrans koji vozi na linijama za Vogošću, Ilijaš, Vareš, Kakanj, Visoko, Brezu, a sve linije idu trasom kroz Vogošću.) Sve te linije iz Semizovca na autoput i preko Stipa do Autobuske stanice odakle i polaze. Jedino se može ostaviti konekcija Sarajevo-Ilijaš, iako bi ja i to ukinuo. Svakako se gradi nova autobuska stanica u Vogošći koja može biti čvorište kao što je Ilidža sada. Trolejbusom sa Trga Austrije do Vogošće (Interval nailaska trolejbusa max 10 minuta) i u Vogošći presjedanje za van KS.
1. Obnova postojeće pruge Muzeji-Ilidža i obratno, potom nabavka novih 20 tramvaja.
2. Obnova trolejbuske mreže ka Vogošći, završetak južne longitudinale, potom nabavka 25 movih trolejbusa.
3. Izgradnja pruge ka Hrasnici.
Sve autobuske linije prema Vogošći ukinuti (To dugo neće dozvoliti monopolistički Centrotrans koji vozi na linijama za Vogošću, Ilijaš, Vareš, Kakanj, Visoko, Brezu, a sve linije idu trasom kroz Vogošću.) Sve te linije iz Semizovca na autoput i preko Stipa do Autobuske stanice odakle i polaze. Jedino se može ostaviti konekcija Sarajevo-Ilijaš, iako bi ja i to ukinuo. Svakako se gradi nova autobuska stanica u Vogošći koja može biti čvorište kao što je Ilidža sada. Trolejbusom sa Trga Austrije do Vogošće (Interval nailaska trolejbusa max 10 minuta) i u Vogošći presjedanje za van KS.
- AmiĐa_Idriz
- Posts: 43844
- Joined: 21/05/2012 22:46
#4238 Re: Gras all about
A onako, otprilike, kad bi se moglo krenuti sa obnovom mreže za Vogošću?
-
trolejbus1921
- Posts: 224
- Joined: 07/01/2019 21:56
#4239 Re: Gras all about
Cim se zavrsi promjena trase Alipasine ul kraj Bara(zbog 1 trans) i kad dodje svih 25 trola
- Tesla Edison
- Posts: 8361
- Joined: 08/05/2017 19:17
#4241 Re: Gras all about
Često prolazim kroz tunel Ciglane i tu vidim nosače trolejbuske kontaktne mreže. Da li će se i to obnavljati kada se bude obnavljala linija za Vogošću?Bilo bi dobro produžiti trolejbusku liniju kroz tunel do Ž. Stanice.
- man_464
- Posts: 1554
- Joined: 11/09/2014 20:27
- Location: Sarajevo - Novi grad
- Contact:
#4242 Re: Gras all about
Teško. Ta kontaktna mreža je bila tu za vrijeme dok nije postojala garaža trolejbusa, a tunel je služio za parkiranje trolejbusa (ono okno koje nije bilo nikad u funkciji.)
Iako ne tako loša poveznica trolejbusom bi mogla biti Dobrinja - Hrasno KT -Malta - Put života - Željeznička - Tunel - Ciglane - Jezero (Postoje držači kontaktne mreže od KT Hrasno do Malte.)
Iako ne tako loša poveznica trolejbusom bi mogla biti Dobrinja - Hrasno KT -Malta - Put života - Željeznička - Tunel - Ciglane - Jezero (Postoje držači kontaktne mreže od KT Hrasno do Malte.)
- Bullet Tooth Tony
- Posts: 21032
- Joined: 06/09/2007 12:15
- Location: Carsija at naJt
#4243 Re: Gras all about
Hoces li ovo fasovat otkaz?man_464 wrote:Teško. Ta kontaktna mreža je bila tu za vrijeme dok nije postojala garaža trolejbusa, a tunel je služio za parkiranje trolejbusa (ono okno koje nije bilo nikad u funkciji.)
Iako ne tako loša poveznica trolejbusom bi mogla biti Dobrinja - Hrasno KT -Malta - Put života - Željeznička - Tunel - Ciglane - Jezero (Postoje držači kontaktne mreže od KT Hrasno do Malte.)
- Maharadza
- Posts: 17069
- Joined: 30/01/2013 15:13
#4244 Re: Gras all about
Nova smjena uhljeba incoming. 
- Radar71
- Posts: 7594
- Joined: 21/07/2010 15:43
- wewa
- Posts: 14767
- Joined: 27/05/2010 15:20
- Location: djah na brdu, djah u ravnici
#4246 Re: Gras all about
Ipak se okreće.
- trambusek88
- Posts: 5140
- Joined: 03/10/2009 23:51
#4247 Re: Gras all about
A ovaj tunel što je u upotrebi bio je poveznica sa garažom minibusa gdje su trolejbusi servisirani do izgradnje depoa u švrakinom.man_464 wrote:Teško. Ta kontaktna mreža je bila tu za vrijeme dok nije postojala garaža trolejbusa, a tunel je služio za parkiranje trolejbusa (ono okno koje nije bilo nikad u funkciji.)
Mreža je ostala sve do rata jer je bilo započeto proširenje mreže na potezu Hrasno-Malta-Sjeverna longitudinala-Željeznička stanica-Ciglane. (Ostao je krak mreže do mosta prema Dolac Malti)
- DrugaGimnazija
- Posts: 1028
- Joined: 13/10/2006 17:30
#4248 Re: Gras all about
Ovo bi se moglo iduce godine povezati ovim novim trolejbusima koji mogu voziti dio linije na baterije. Na taj nacin ne bi trebalo ulagati u novu kontaktnu mrezu izmedju Malte i Ciglana.man_464 wrote:Teško. Ta kontaktna mreža je bila tu za vrijeme dok nije postojala garaža trolejbusa, a tunel je služio za parkiranje trolejbusa (ono okno koje nije bilo nikad u funkciji.)
Iako ne tako loša poveznica trolejbusom bi mogla biti Dobrinja - Hrasno KT -Malta - Put života - Željeznička - Tunel - Ciglane - Jezero (Postoje držači kontaktne mreže od KT Hrasno do Malte.)
-
trolejbus1921
- Posts: 224
- Joined: 07/01/2019 21:56
#4249 Re: Gras all about
Mislim da bi se za to, kao i za planirane trolejbuske linije ka Rajlovcu i BUCA Potoku trebali nabaviti trolejbusi sa većom autnomijom.
- konektovan
- Posts: 51382
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#4250 Re: Gras all about
Ismet Kapo novi direktor grasa. Dolazi iz privatnog sektora, dugo godina proveo u automobilskom biznisu. Sjecam ga se dok je bio direktor u peugeotu i dok je hodao sa Slavicom Delibasic... 
