Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
BarbaDue
Posts: 65066
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#40301 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by BarbaDue »

high_volume wrote: 03/05/2020 23:58 Još da si jednu prepolovio, da vidimo kakva je unutra
Da se naslutiti kada gledaš ovu u tanjiru.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#40302 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by exliberal-ex »

Nesto nabrzaka...samo sam malo graska stavio ..
Image
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#40303 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by vjesticanametli »

Pik meni meso tebi zrnevlje to :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#40304 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

DEMONIKA wrote: 03/05/2020 21:55 stavi onda bar 3 komada na taj ogromni tanjur ili uzmi manji :mrgreen:
..ista si --zlo-zlo.. :oops: :|
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#40305 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

samsonsam wrote: 27/04/2020 15:42 opet falafel dodje na red :gladna: ...i tanjiri sa jagodama za mooncu :lol: :lol:

Image
e-- ti si 'krivac.. :lol:

evo krece finale... falafel

...Image
~~``````````````` pred rernom

~Image

.I

~~Image

...hm... ne znam objasniti, kakvog je ukusa... ili-- :-) tak... malo suvo.. zacini..Middle East- shopova... da je za pozeliti.. ne bash... ali... za promjenu... moze se jesti.. :-D
..za pecenje u rerni-okruglog oblika- nije dobro- morala sam ih na pola vremena -prepoloviti..
User avatar
GandalfSivi
Posts: 22750
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#40306 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by GandalfSivi »

Gotivim ja falafel, ali realno mora biti deep fried, inace je bas suh...
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#40307 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by zlo zlo »

DEMONIKA wrote: 03/05/2020 21:55 stavi onda bar 3 komada na taj ogromni tanjur ili uzmi manji :mrgreen:
ne treba ona jesti ionako, jednom tjedno promjeni svu krv :lol:
Zizi505
Posts: 9330
Joined: 25/04/2011 14:06

#40308 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Zizi505 »

Uljevak, mix ječmenog i pšeničnog brašna, mljevenog mesa, sa satricom
Image
User avatar
plain vanilla
Posts: 70236
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#40309 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by plain vanilla »

Nisrin wrote: 03/05/2020 21:11 Image

Izgledom, okusom sve super... stavim u vrelu pec na najjacu temp, kako god da pecem (s ventilatorom ili bez na srednjoj zici), izvadim stavim u vlaznu pa suhu krpu i dalje je kao opanak, tj nije dovoljno mekan... ne znam u cemu je greska... nije bas ni tvrd kao kamen, ali bi definitivno trebao biti meksi i prozracniji, kao kifle napr
Brasno je tip 405, potkuham bas mekano, germa, sol, sek secera, topla voda...
Koliko puta prekuhas? Mislim da treba da nadodje tijesto vise puta
Ali izgledaju odlicno :thumbup:
User avatar
beautyfool
Posts: 2107
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#40310 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by beautyfool »

Nisrin wrote: 03/05/2020 21:11 Image

Izgledom, okusom sve super... stavim u vrelu pec na najjacu temp, kako god da pecem (s ventilatorom ili bez na srednjoj zici), izvadim stavim u vlaznu pa suhu krpu i dalje je kao opanak, tj nije dovoljno mekan... ne znam u cemu je greska... nije bas ni tvrd kao kamen, ali bi definitivno trebao biti meksi i prozracniji, kao kifle napr
Brasno je tip 405, potkuham bas mekano, germa, sol, sek secera, topla voda...
Dali ostavis da ti malo nadodje prije nego ga peces?
Probaj zakuhati jogurtom i vodom.
Ja kad pravim hljeb ili peciva koristim t500 ili t550 a pite i kolace t400
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#40311 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

zizi505 wrote: 04/05/2020 11:07 Uljevak, mix ječmenog i pšeničnog brašna, mljevenog mesa, sa satricom
Image
..mix brasna---- ok.... ali, sta ve tu fasirano.. :zoka:
omar little
Posts: 17378
Joined: 14/03/2008 21:14

#40312 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by omar little »

cejf im staviti meso. mahalusetino.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#40313 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Tomahawk11 »

Ja bih samo da prijavim da sam samo 4 kg fasovao tokom korona tajm :zoka:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#40314 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

..na tvoju visinu- nije primjetno... problem su zene-- njima se talozi, gdje ne treba.... :oops: :zoka:
User avatar
BarbaDue
Posts: 65066
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#40315 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by BarbaDue »

high_volume wrote: 03/05/2020 23:58 Još da si jednu prepolovio, da vidimo kakva je unutra
Ispunjavam sve želje :mrgreen:

Image
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#40316 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by samsonsam »

moonca wrote: 04/05/2020 00:18 e-- ti si 'krivac.. :lol:

evo krece finale... falafel

...Image
~~``````````````` pred rernom

~Image

.I

~~Image

...hm... ne znam objasniti, kakvog je ukusa... ili-- :-) tak... malo suvo.. zacini..Middle East- shopova... da je za pozeliti.. ne bash... ali... za promjenu... moze se jesti.. :-D
..za pecenje u rerni-okruglog oblika- nije dobro- morala sam ih na pola vremena -prepoloviti..
e pa ukus bude kako ga nastimas,zato se vise puta proba prije pecenja/przenja...za rernu stima da isushi jer se duze peku...meni u rostilj tavi nisu nikad ispali suhoparni jer se samo vanjska strana na visokoj vatri zapece tako da unutra ostane meko a vani hrskavo :izet:

uglavnom probala si pa sad usavrsavaj,tako sam i ja :)
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#40317 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by samsonsam »

Tomahawk11 wrote: 04/05/2020 13:23 Ja bih samo da prijavim da sam samo 4 kg fasovao tokom korona tajm :zoka:
hvala na obaLJestenju ;-) :mrgreen:

juce stao na vagu i na moje zadovoljstvo sam u minusu 4 kile :mrgreen:

ja mislim da za ovih zadnjih 5-6 hefti nismo ni kilu brasna potrosili :oops: al' zato povrca i voca...tona :izet:
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#40318 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by samsonsam »

BarbaDue wrote: 04/05/2020 13:35

Ispunjavam sve želje :mrgreen:
ukljucujuci i kucnu dostavu? :roll:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#40319 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

samsonsam wrote: 04/05/2020 13:41 uglavnom probala si pa sad usavrsavaj,tako sam i ja :)
..jedan recept kaze- natopi leblebije, ali ne i da ih skuvas.... ja sam skuvala... tako- da je sva smjesa jestiva i bez przenja...
..da, treba probati-- ove su samo sa leblebijama.. ipak je trebalo mozda i boba dodati.. :thumbup:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51171
Joined: 29/06/2011 23:39

#40320 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by dječak sa šibicama »

Klasicni sarajevski ili kakavgod somun zahtjeva puno vece temperature nego obicne kucne pecnice imaju, nesto slicno kao pizza.

Zato i imaju ove varijante sa drugacijim zakuhavanjem, dodavanjem jos nekih sastojaka.

Pizza ili somun traze temperaturu preko 300 stepeni, vidio sam da talijani koriste jedan mali trik, ako imaju obicnu pecnicu do 250-275 stepeni onda nabave kamen otprilike kao neka ploca izgleda dimenzija otprilike prosjecne rerne, debljine oko 1 cm, prvo ga dooobro zagriju i onda na njega pizzu. Ona mora biti gotova za najvise 5 minuta, sve preko toga je mucenje za tu vrstu tijesta. ISta stvar sa somunima, on se mora napuhati odmah i ispeci za par minuta.
omar little
Posts: 17378
Joined: 14/03/2008 21:14

#40321 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by omar little »

imaju se za kupiti ti pizza stones, za rerne kod kuce. nisu nesto naricito ni skupi.

kao alternativa moze se korisiti cast iron pan, okrenes je naopako na pleh, ugrijes u rerni i onda tijesto ide na to. nije mozda najpogodnije za lepine, ali za pizzu je okej.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#40322 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by hadzinicasa »

zizi505 wrote: 04/05/2020 11:07 Uljevak, mix ječmenog i pšeničnog brašna, mljevenog mesa, sa satricom
Image
nagradno pitanje:
koja je razlika izmedju satrice i lukmire? :D

meni nekako satrica uvijek bila s krastavcem, a lukmira s mladim lukom, a cujem Turci to s krastavcem, jogurtom, bijelim lukom i nanom (moze i kopar) zovu dzadzik (Grci tzatziki)

uglavnom, volEm i rado pravim uz ove uzljevake a i ostalu zacinjeniju hranu, pogotovo uz iftar, bas godi.

@omar little neki dan skrolam odozdo i vidim sliku onog slatkog krompira, tacno sam znala da si ti :-D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#40323 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

dječak sa šibicama wrote: 04/05/2020 14:06 Klasicni sarajevski ili kakavgod somun zahtjeva puno vece temperature nego obicne kucne pecnice imaju, nesto slicno kao pizza.

Zato i imaju ove varijante sa drugacijim zakuhavanjem, dodavanjem jos nekih sastojaka.

Pizza ili somun traze temperaturu preko 300 stepeni, vidio sam da talijani koriste jedan mali trik, ako imaju obicnu pecnicu do 250-275 stepeni onda nabave kamen otprilike kao neka ploca izgleda dimenzija otprilike prosjecne rerne, debljine oko 1 cm, prvo ga dooobro zagriju i onda na njega pizzu. Ona mora biti gotova za najvise 5 minuta, sve preko toga je mucenje za tu vrstu tijesta. ISta stvar sa somunima, on se mora napuhati odmah i ispeci za par minuta.
..ja to sve imam- i nije, kao iz pecnice na drva--ali je ukusnije u poredjenju --iz tepsije--
User avatar
BarbaDue
Posts: 65066
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#40324 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by BarbaDue »

samsonsam wrote: 04/05/2020 13:48
BarbaDue wrote: 04/05/2020 13:35

Ispunjavam sve želje :mrgreen:
ukljucujuci i kucnu dostavu? :roll:
Naravno, to spada pod posebne želje i posebno se i naplaćuje :mrgreen:
omar little
Posts: 17378
Joined: 14/03/2008 21:14

#40325 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by omar little »

hadzinicasa wrote: 04/05/2020 14:25
@omar little neki dan skrolam odozdo i vidim sliku onog slatkog krompira, tacno sam znala da si ti :-D
:D nije me tesko probrati, predvidljiva sam. :D
Post Reply