Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

preludezalude
Posts: 7011
Joined: 07/03/2012 00:09

#40001 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

lavic wrote: 08/02/2022 11:51
black_adrian wrote: 08/02/2022 10:53 Sad s pregleda, kaže majstor sve odlično na trapu, nema ništa da je otišlo.

Al i dalje lupka isto onako, jedina opcija mi je onda da naručim one plastike što sam polomio na Bjelašnici i da ih poskidam, garant je negdje zapalo nešto.
imao sam slican problem na B klasi, lupalo ponekad, samo na kratkim uzastopnim neravninama, kao da je stabilizator. Sve pregledao, nele stvari preventivno zamjenio, dva puta testirao amortizere na TP, sve OK na testu. Opet majstoru.... kaze one nema sta drugo biti nego amortizer.
Kad je sve skinuo i ratsavio, fakat amortizeri losi pravo, skoro bez otpora.
Ja sam na Jeep-u dugo imao kuckanje iz zadnjeg trapa. Podsjecalo je najvise na los stabilizator po zvuku. Sve sam jedno po jedno mijenjao bez rezultata. Svako malo isao na TP i testirao amortizere, x puta bio kod mehanicara bez napretka. Na kraju cak skinem stabilizatore i vozao dva dana bez njih. Opet kucka. I konacno na kraju zamjenim amortizere i KONACNO kuckanje prestane. Do amortizera bilo. Vertikalni rad amortizera na aparatima pokazivalo ok ali se ispostavilo da je bilo skroz sitnog lufta horizontalnog i u voznji to lupkalo.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#40002 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

dosta puta sam naletio na lose amortizere koji su kuckali ,neki na krajnjem izvlacenju kad auto odskoci od rupe,ali vecina je imala radijalni luft koji se osjetio rukom kad se skinuo amortizer.svako kuckanje koje se cuje na trapu/amortizeru mora se osjetiti rukom u slobodnom(rasterecenom) hodu.
ja ne znam kakvim vi mehanicarima idete :roll:
User avatar
nivla
Posts: 6572
Joined: 12/01/2008 23:44

#40003 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nivla »

bitanga_sa_otesa wrote: 08/02/2022 17:39 dosta puta sam naletio na lose amortizere koji su kuckali ,neki na krajnjem izvlacenju kad auto odskoci od rupe,ali vecina je imala radijalni luft koji se osjetio rukom kad se skinuo amortizer.svako kuckanje koje se cuje na trapu/amortizeru mora se osjetiti rukom u slobodnom(rasterecenom) hodu.
ja ne znam kakvim vi mehanicarima idete :roll:
razvikanim, koji ih opale po usima za svaku sitnicu, izmisle kvar itd
npr najjace mi je kad za nekog kazu radio u asi(vw program) sto uopste ne znaci da je to istina i da je znao raditi, sasvim legitimno je pretpostaviti i da se nije pokazao pa dobio nogu
al sta ces imam dosta poznanika koji vjeruju da samo na petrolu valja gorivo jer ne bi oni lagali iako se sjecam neke tabele da su u nekoj godini prodali nekog benzina ili dizela vise nego sto je zvanicno uvezeno iz italije/madjarske(tzv uber kvalitetno gorivo)

al npr ovdje procitah i da manuelca sa istim motorom ko automatika treba voziti na isti nacin tj saltati, a zaboravljaju da je vecina novih automatika sa duplim kvacilom i da to uopste nisu isti mjenjaci, prenos i set kvacila
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#40004 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

nivla wrote: 08/02/2022 17:52
npr najjace mi je kad za nekog kazu radio u asi(vw program) sto uopste ne znaci da je to istina i da je znao raditi, sasvim legitimno je pretpostaviti i da se nije pokazao pa dobio nogu
prije da je meo radionu i prao dijelove ,pa mu se nije svidjalo i napustio :lol:
preludezalude
Posts: 7011
Joined: 07/03/2012 00:09

#40005 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

bitanga_sa_otesa wrote: 08/02/2022 17:39 dosta puta sam naletio na lose amortizere koji su kuckali ,neki na krajnjem izvlacenju kad auto odskoci od rupe,ali vecina je imala radijalni luft koji se osjetio rukom kad se skinuo amortizer.svako kuckanje koje se cuje na trapu/amortizeru mora se osjetiti rukom u slobodnom(rasterecenom) hodu.
ja ne znam kakvim vi mehanicarima idete :roll:
Mene je najvise prevarilo to sto testiranje amortizera u STP je pokazivalo da su ispravni. Testirao ih tako 3 puta. I onda mi je polazna tacka bila da nije do amortizera. I tako sam i mehanicaru govorio. Tek na kraju svega u beznadju ja licno uhvatim za amortizer na sredini dok je auto bilo na dizalici i jako ga povucem horizontalno...kad ono nesto pod rukom laaaagano osjetih kao luft.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#40006 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

preludezalude wrote: 08/02/2022 18:37
Mene je najvise prevarilo to sto testiranje amortizera u STP je pokazivalo da su ispravni. Testirao ih tako 3 puta. I onda mi je polazna tacka bila da nije do amortizera. I tako sam i mehanicaru govorio. Tek na kraju svega u beznadju ja licno uhvatim za amortizer na sredini dok je auto bilo na dizalici i jako ga povucem horizontalno...kad ono nesto pod rukom laaaagano osjetih kao luft.
previse se vi oslanjate na tehnicki pregled...tu rade ljudi koji sablonski rade preglede i nisu se susretali sa nekim stvarima...ne mogu oni pronaci te malo komplikovanije stvari,oni vise gledaju luftove kugla, krajnica ,selen...
Peug 508
Posts: 1
Joined: 08/02/2022 19:02

#40007 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Peug 508 »

Pozdrav. Posjedujem peugeot 508 1.6 HDI 2011.
Prije mjesec dana je počeo izbacivati upozorenje "engine fault, risk of particle filter clogging", i to samo nakon dosipanja goriva, i to upozorenje nestane samo od sebe nakon nekoliko startanja motora.
Bio u ovlastenom servisu u Tuzli na pregledu i kaže da je FAP filter kao nov, da ima tekućine dovoljno, ali da pokazuje gresku na jednoj dizni. Ne znaju sta je. Molim za neke ideje. Da li dizne mogu biti povezane sa FAP-om?
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#40008 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by foxlife »

promijeni benzinsku
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#40009 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

e bas je do pumpe :-)

moze svasta bit na tim motorima..
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#40010 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

do benzina je :D
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#40011 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

Peug 508 wrote: 08/02/2022 19:19 Pozdrav. Posjedujem peugeot 508 1.6 HDI 2011.
Prije mjesec dana je počeo izbacivati upozorenje "engine fault, risk of particle filter clogging", i to samo nakon dosipanja goriva, i to upozorenje nestane samo od sebe nakon nekoliko startanja motora.
Bio u ovlastenom servisu u Tuzli na pregledu i kaže da je FAP filter kao nov, da ima tekućine dovoljno, ali da pokazuje gresku na jednoj dizni. Ne znaju sta je. Molim za neke ideje. Da li dizne mogu biti povezane sa FAP-om?
Kakvi su oni sa cepovima rezervoara i oduscima?
Sofoklo2022
Posts: 1
Joined: 08/02/2022 22:24

#40012 Alfa 156, mjenjac se ne centrira

Post by Sofoklo2022 »

Pozdrav raja, prije godinu dana sam imao nesreću da mi originalni mjenjač u Alfe 156 1.9 JTD bukvalno eksplodira zbog nedostatka ulja jer je auto stajalo par godina u garaži. Nakon tog incidenta sam promijenio mjenjač i stavio od Fiata Stila, isti motor. Sad kada vozim auto i izbacim iz brzine mjenjač se ne vrati na cenar već ostane nastranu, i stoji tako dok se ručno ne centrira. I ponekad mi spada sajla mjenjača sa selektora. Uglavnom mjenjač je u redu i normalno šalta samo mu je to problem. Za ima me do čega dolazi ovo?
preludezalude
Posts: 7011
Joined: 07/03/2012 00:09

#40013 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

bitanga_sa_otesa wrote: 08/02/2022 18:43
preludezalude wrote: 08/02/2022 18:37
Mene je najvise prevarilo to sto testiranje amortizera u STP je pokazivalo da su ispravni. Testirao ih tako 3 puta. I onda mi je polazna tacka bila da nije do amortizera. I tako sam i mehanicaru govorio. Tek na kraju svega u beznadju ja licno uhvatim za amortizer na sredini dok je auto bilo na dizalici i jako ga povucem horizontalno...kad ono nesto pod rukom laaaagano osjetih kao luft.
previse se vi oslanjate na tehnicki pregled...tu rade ljudi koji sablonski rade preglede i nisu se susretali sa nekim stvarima...ne mogu oni pronaci te malo komplikovanije stvari,oni vise gledaju luftove kugla, krajnica ,selen...
Jbg...sad znam. Covjek uci dok je ziv...i opet umre u neznanju.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#40014 Re: Alfa 156, mjenjac se ne centrira

Post by Evolution_IV »

neka me neko ispravi ali mislim da je to do biraca brzina tj.mehanizma u autu i da nesto ne pase...ne vjerujem bas da su iste sajle na stilu i na alfi...
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#40015 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

insaneinthebrain wrote: 08/02/2022 16:11 Pozdrav ljudi, imam problem sa paljenjem na hladnijem vremenu i minusima. U pitanju je cordoba, motor 1.9 tdi 96kw. Kad palim vergla motor i neće da zakreše. Kazaljka obrtomjera mi skače do kraja pa se vrati prilikom verglanja (tako par puta), ponekad zasvijetli lampica za servo a onda se upali lampica ulja i počne da pišti. Tek nakon 4-5 pokušaja verglanja auto uspije da upali. Ali teško. Dizne su dobre, mijenjao gumice jesenas, mijenjan senzor radilice. Grijači svi ok, jedan zamjenjen prije zime. Ne znam šta bi fakat moglo biti u pitanju. :?
Može biti i tandem pumpa, al' kao što forumaš iznad reče, prvo provjeri kompresiju mada ti motori baš mogu dugo.
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 25528
Joined: 12/08/2013 12:51

#40016 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by insaneinthebrain »

Ok. Hvala. Provjericu :thumbup:
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#40017 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

insaneinthebrain wrote: 09/02/2022 08:21 Ok. Hvala. Provjericu :thumbup:
Provjeri bregaste da li su potrosene.
User avatar
drug_profi
Posts: 65421
Joined: 16/07/2012 16:00

#40018 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

ka'e se brijegasta
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#40019 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

A mlijeko "z bregov"? :mrgreen:
User avatar
drug_profi
Posts: 65421
Joined: 16/07/2012 16:00

#40020 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

NediM17 wrote: 09/02/2022 09:11 A mlijeko "z bregov"? :mrgreen:
Nemam objašnjenje, osim da je to govorna mana podravaca.
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 25528
Joined: 12/08/2013 12:51

#40021 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by insaneinthebrain »

basicm wrote: 09/02/2022 08:55
insaneinthebrain wrote: 09/02/2022 08:21 Ok. Hvala. Provjericu :thumbup:
Provjeri bregaste da li su potrosene.
Obavezno i to
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#40022 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Vazi li tehnicki pregled iz Kantona Sarajevo u ZDK?
User avatar
Optimist
Posts: 15527
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#40023 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Throttle wrote: 09/02/2022 11:12 Vazi li tehnicki pregled iz Kantona Sarajevo u ZDK?
Naravno, vazi bilo gdje u FBiH.

Ja sam do sad nekoliko puta radio obrnuto i sve ok.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#40024 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

procepila cijev opet na istom mjestu, koji q :-) :lol:

narucena opet polovna, a narucio sam i novu iz ovlastenog(kaze onaj u fordu, nikad nikome nisu to mijenali, eh eto reko meni 2x otisla :lol: )...moze li rail sta uzrokovat to ili nesto trece, fakat nisam pametan vise :twisted:
User avatar
drug_profi
Posts: 65421
Joined: 16/07/2012 16:00

#40025 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Nevjerovatno jebt. :-)

Meni je tako na stojadinu pucala sajla kvacila svako pola godine. Na kraju ustanovili da je pijan majstor sklapao auto u Kragujevcu i da rupe za šarafe nosača uopšte neisu tamo gdje bi trebali biti već pomjerene u stranu što sajli daje neki ugao pod kojom se extra zamara.
Imao uvijek sajlu u gepeku rezervnu. Štela postao za zamjenu i podesavanje.

E da nije i na toj fordini nesto slicno. Neki feler fabricki.
Post Reply