Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
razonoda wrote:Nadam se da ce se javiti neki (sada odrasli)srbi ili hrvati--kako su oni dozivjeli iznenadni odlazak kod ujke kojeg niko nije volio u familiji.
Zasto ti stavljas Hrvate u isti kos sa Srbima kada je u pitanju opsada Sarajeva.
Koliko mene sjecanje sluzi, Hrvati su branili Sarajevo. Pa i brojni sarajevski Srbi, uostalom. To sto ti to ne znas, to je vec posljedica (vjerovatno) cinjenice da nisi iz Sarajeva.
I ocito da vama, zna se kojima, ta odbrana nije ni bitna, vi ste se borili za neke druge ciljeve, kao i vama slicni sovinisti druge religije.
Nomo wrote:fura hdz opcije i nije vrijedan spomena . medjutim cini mi se da je ovdje u pravu . ,,banane ,, nisu setale preko bistrika 91 kako kaze sveznajuca Basnksy nego 92 kako kaze famozni kemo .te ,, banane ,, u stvari rakete zemlja zemlja zrak ili kako vec alija je vrati kukanjcu
Sta je tu cudno? Svi su naoruzavali redom. Alija je napravio kardinalnu gresku sto je digao ruke od JNA i mislio da ce mu MUP biti dovoljan. Pocetkom 1992 bosnjacki oficiri su dobili direktivu da napuste JNA i prakticno sve na tanjiru ostavili Srbima. Mogu raja sad pricat Ali Kemal ovo-ono, ali to je cisti fakt.
ovom si diskvalifikovan. cuj digao ruke od jna. a da je ostao uz jna oni bi se prikljucili armiji bih?
dapache....ponio se kukavicki i previse je dozvoljavao jna i 91. i 92. to vozanje raketa, pushaka, banana, kopanje rovova, izvlacenje tTO oruzja.....to je trebalo 91. zaustaviti a on je to dozvoljavao i u maju i junu 92.
Last edited by karanana on 12/12/2014 17:45, edited 1 time in total.
razonoda wrote:Nadam se da ce se javiti neki (sada odrasli)srbi ili hrvati--kako su oni dozivjeli iznenadni odlazak kod ujke kojeg niko nije volio u familiji.
Zasto ti stavljas Hrvate u isti kos sa Srbima kada je u pitanju opsada Sarajeva.
Koliko mene sjecanje sluzi, Hrvati su branili Sarajevo. Pa i brojni sarajevski Srbi, uostalom. To sto ti to ne znas, to je vec posljedica (vjerovatno) cinjenice da nisi iz Sarajeva.
I ocito da vama, zna se kojima, ta odbrana nije ni bitna, vi ste se borili za neke druge ciljeve, kao i vama slicni sovinisti druge religije.
Takodje, na Bistriku nisu zaustavljene nikakve rakete "zemlja zemlja zrak" (niti postoje takve rakete ) vec Maljutke odnosno sleperi puni maljutki. Na otpremnici pisalo "banane".
Kad je rat poceo na memli strani, odmah nakon Bajrama, u gradu se jos sjedilo po ljetnim bastama tih prvih toplijih aprilskih dana, i jos je raja govorila "nece nas, daleko je to".
Sarajevo ne da nije jos `91 shvatilo sta se sprema, tada je raja uglavnom navijala za "narodnu vojsku protiv ustasa iz Vukovara", pod uticajem medija naravno... TVSA se bavila izbjeglim Srbima iz Zapadne Slavonije, Oslobodjenje je pratilo napredovanje "narodne armije" oko Pakraca i Lipika, sarajlije su nosale titove slike i zivjeli u nekom svom svijetu. I ne samo Sarajlije, "mirno spavajte, to nije nas rat".
Nego je Sarajevo i u aprilu `92, dok je grmilo po Trebevicu, Bogusevcu, Jarcedolima, Zlatistu, jos uvijek se pricalo "nece nas, daleko je to, kakav rat, mi se volimo".
Ali nista lose protiv tog Sarajeva, jednostavno naivni ljudi koji su vjerovali u suzivot, to je bila normalna raja koja nije pojmila mogucnost da ce se dojucerasnji jarani i braca Jovo i Alija, poklati zbog imena. To Sarajevo je i umrlo tog proljeca, pojede nas seljakluk i primitivizam svake vrste, prvo onaj durmitorski, a zatim... sve se vidi danas.
Da si ti ziv i zdrav, u svakom konvoju koji je isao iz Sarajeva, bio to slovenacki, zidovski ili djecija ambasada, u prosjeku najvise je bilo bosnjackih imena i prezimena na spiskovima. Sto je i normalno, zbog procenata u sastavu stanovnistva Sarajeva.
Jesu li i oni cetnici/ustase?
Narod je bjezao od rata, sasvim normalna stvar. Samo se nenormalni ljudi ne boje rata.
Meni samo cudo kakav mentalni sklop moras da budes da recimo kunes se sa drugom, pa suze prolijes u obecanjima da nece nista biti, da se nece nista desiti, makar ono sto je do tebe.
I onda bukvalno sutradan, stavis kokarde i uzmes pusku u ruke i pucas na istog tog jarana od jucer.
Nomo wrote:fura hdz opcije i nije vrijedan spomena . medjutim cini mi se da je ovdje u pravu . ,,banane ,, nisu setale preko bistrika 91 kako kaze sveznajuca Basnksy nego 92 kako kaze famozni kemo .te ,, banane ,, u stvari rakete zemlja zemlja zrak ili kako vec alija je vrati kukanjcu
Sta je tu cudno? Svi su naoruzavali redom. Alija je napravio kardinalnu gresku sto je digao ruke od JNA i mislio da ce mu MUP biti dovoljan. Pocetkom 1992 bosnjacki oficiri su dobili direktivu da napuste JNA i prakticno sve na tanjiru ostavili Srbima. Mogu raja sad pricat Ali Kemal ovo-ono, ali to je cisti fakt.
ovom si diskvalifikovan. cuj digao ruke od jna. a da je ostao uz jna oni bi se prikljucili armiji bih?
Kada su bosnjacki oficiri napustili JNA, Armija BiH nije ni postojala, rat jos nije ni poceo. Kljucna stvar je da su sva materijalno-tehnicka sredstva ostavljena na upotrebu oficirima srpske nacionalnosti, koji su oni normalno poslije podijelili "svojim".
Kakva je to strategija?
karanana wrote:dapache....ponio se kukavicki i previse je dozvoljavao jna i 91. i 92. to vozanje raketa, pushaka, banana, kopanje rovova, izvlacenje tTO oruzja.....to je trebalo 91. zaustaviti a on je to dozvoljavao i u maju i junu 92.
To je mogao jedino da zaustavi da su bosnjacki i hrvatski oficiri ostali u JNA, da ne spominjem neslanje regruta. To je sasvim jednostavno i ne treba poznavati visu matematiku da se shvati zasto su Srbi imali artiljeriju i oklop, a Bosnjaci samo puske i to koje su jos platili. Platili da ratuju
Da si ti ziv i zdrav, u svakom konvoju koji je isao iz Sarajeva, bio to slovenacki, zidovski ili djecija ambasada, u prosjeku najvise je bilo bosnjackih imena i prezimena na spiskovima. Sto je i normalno, zbog procenata u sastavu stanovnistva Sarajeva.
Jesu li i oni cetnici/ustase?
Narod je bjezao od rata, sasvim normalna stvar. Samo se nenormalni ljudi ne boje rata.
slusaj---oni klinci sto odose 91 , iz djackih klupa----NE KONVOJI,
razonoda wrote: slusaj---oni klinci sto odose 91 , iz djackih klupa----NE KONVOJI,
Opet 1991, ne sjecam se da je iko napustao Sarajevo 1991?
Izgleda da ona poruka rata nece biti nije ni bila slucajna, da se zadrzi topovsko meso.
Hajd' ti nama reci koliko imas godina ili koliko si imao '91 pa da mozemo pricu prilagoditi tvom uzrastu.
Ima nas djuturuma ovde, nije muha jedini kome skace pritisak od tvoje price a svi ti pokusavaju objasniti
Dozer wrote:Ne radi se o ramenu za plakanje, nego o cinjenici da dobar dio i tih Srba i Hrvata nikada nisu bili za rat. Poznato je kako i pod kakvim okolnostima i pritiscima su i jedni i drugi, Srbi pogotovo, napustali Sarajevo. Vecinski to nije bilo zato sto su letili svome jatu, nego iz raznoraznih drugih, nimalo pozitivnih razloga.
Ovo je bio najcesci(ne i jedini) razlog a sada ti nastavi po svome.
Rat u Sarajevu je počeo kad su počeli oružani sukobi, znači kad je počelo da se puca i granatira, akao datum se može uzeti april-maj. 1992.
Kad su počele pripreme za rat, e to je pravo pitanje za diskusuju?
A ova priča o stražama i 'komšijama' , po mom mišljenju i da su se straže čuvale 81 a ne 91 to ipak nebi spriječilo rat.
Temu sam pokrenuo sa naglaskom na ljudske price, ne za razglabanje politickih i historijskih cinjenica. Ima li iko situaciju da mu je blizak drug zavrsio na brdu pored kakve samohotke da malo pravi drustvo bezubim romanijasima i ostalom polusvijetu koji lijeci neke usadjene fiks-ideje o nekakvom tamo Kosovu, Osmanlijama, islamskim teroristima ili srpskoj nejaci? Pa da ga onako ljudski pita: "Sta ti bi jarane pa da zamijenis gitaru mitraljezom i da ti je vise 'tvoj' on nego ja, na kojeg sad pucas?"
Eborg wrote:Temu sam pokrenuo sa naglaskom na ljudske price, ne za razglabanje politickih i historijskih cinjenica. Ima li iko situaciju da mu je blizak drug zavrsio na brdu pored kakve samohotke da malo pravi drustvo bezubim romanijasima i ostalom polusvijetu koji lijeci neke usadjene fiks-ideje o nekakvom tamo Kosovu, Osmanlijama, islamskim teroristima ili srpskoj nejaci? Pa da ga onako ljudski pita: "Sta ti bi jarane pa da zamijenis gitaru mitraljezom i da ti je vise 'tvoj' on nego ja, na kojeg sad pucas?"
Bila sam tinejdžer kao i većina (i mladji) tako da "one tamo" ne možemo baš pitati, što bogavam odoste jer se baš i nisu pitali? Možda moj stari da pita svoje bivše radne kolege/komšije, hajd i nekako, ali takvi od kako su otišli više se nisu ni vraćali, kontakti se pogubili. Iako moj stari (65+) koristi FB nisu mu se javljali anamo oni. A on nema namjeru da ih traži.
Neki su otisli jer su htjeli malo da rokaj po Sarajevu, mnogi su otisli jer su se bojali da ne najebu zbog ovih prvih, ostali da nebi slucajno zapali da zive na Alijinoj djamahiriji Sad da su svi znali, nisu ni pod razno pa nebi moj komso Lazo pravio kucu tkz. vikendicu od 100 hiljada maraka i namjesto je Dzordzevic najmestajem u sred Bosnjakog tada Muslimanskog sela i kraja nego bi na Romaniji napravio vikendicu od 60 hiljada i bunker od 40 hiljada. eno ga i sad stalno na vikendici. Nisu ni oni svakog Vitu bravara ni svakog Jovu vodoinstalatera obavjestili da ce biti rata do 91-92 godine, pa nebi ljudi kupovali auto, namjestaj, gradili kuce. Sto je neko pitao sto ne ponesose Barbike pa mnogi su se ispalili po noci i to voze bez svjetala dok nezamaknu do srpskih kuca pa su bunovnu dijecu dizali iz kreveta.
Pa Alija je pred kamerama jos u maju `92 govorio "kada oficiri JNA iz Srbije odu u Srbiju, JNA cemo preorganizovati u Bosansku vojsku"-
Jel on samo bulaznio ili je zaista vjerovao u to, druga je tema.
ovo nisam nikad cuo . imas li link ? ma i da imas ne treba mi ! cak i da nije istina mozes mu( to biva njemu aliji ) mirne duse natovariti na ledja i ovo . jednostavno covjek je toliko gluposti rekao i napravio da mu ovo nece biti visak . jedostavno tako . alija je elementrana nepogoda . blecak . katastrofa . poplava od covjeka nula od politicara . samo nas je bog spasio . da je alija vodio kinu i rusiju nestali bi za dva dana . bog cuva svoju budalu koja se zove Bosna ! po aliji bi propao kosmos . covjek nije bio ni za sta . cak ni kafu nije znao popit . titrati muda cetnicima i u sred genocida i sa cetnicima praviti kopromise moze samo budala .
dječak sa šibicama wrote:Takodje, na Bistriku nisu zaustavljene nikakve rakete "zemlja zemlja zrak" (niti postoje takve rakete ) vec Maljutke odnosno sleperi puni maljutki. Na otpremnici pisalo "banane".
Kad je rat poceo na memli strani, odmah nakon Bajrama, u gradu se jos sjedilo po ljetnim bastama tih prvih toplijih aprilskih dana, i jos je raja govorila "nece nas, daleko je to".
Sarajevo ne da nije jos `91 shvatilo sta se sprema, tada je raja uglavnom navijala za "narodnu vojsku protiv ustasa iz Vukovara",
pod uticajem medija naravno... TVSA se bavila izbjeglim Srbima iz Zapadne Slavonije, Oslobodjenje je pratilo napredovanje "narodne armije" oko Pakraca i Lipika, sarajlije su nosale titove slike i zivjeli u nekom svom svijetu. I ne samo Sarajlije, "mirno spavajte, to nije nas rat".
Nego je Sarajevo i u aprilu `92, dok je grmilo po Trebevicu, Bogusevcu, Jarcedolima, Zlatistu, jos uvijek se pricalo "nece nas, daleko je to, kakav rat, mi se volimo".
Ali nista lose protiv tog Sarajeva, jednostavno naivni ljudi koji su vjerovali u suzivot, to je bila normalna raja koja nije pojmila mogucnost da ce se dojucerasnji jarani i braca Jovo i Alija, poklati zbog imena. To Sarajevo je i umrlo tog proljeca, pojede nas seljakluk i primitivizam svake vrste, prvo onaj durmitorski, a zatim... sve se vidi danas.
lazes kao pas . dokazi ako je istina . na tebi je da dokazes da je to istina a ne na meni koji ti kazem da lazes jer si prvi napisao to sto si napisao .
Eborg wrote:Temu sam pokrenuo sa naglaskom na ljudske price, ne za razglabanje politickih i historijskih cinjenica. Ima li iko situaciju da mu je blizak drug zavrsio na brdu pored kakve samohotke da malo pravi drustvo bezubim romanijasima i ostalom polusvijetu koji lijeci neke usadjene fiks-ideje o nekakvom tamo Kosovu, Osmanlijama, islamskim teroristima ili srpskoj nejaci? Pa da ga onako ljudski pita: "Sta ti bi jarane pa da zamijenis gitaru mitraljezom i da ti je vise 'tvoj' on nego ja, na kojeg sad pucas?"
Poceo je rat jos u martu, na Kupresu, onda u Brodu, niko nije obracao neku pretjeranu paznju na to sto mi je i danas fascinantno, zato i spomenuh ono "nece nas, to je daleko" a gruva sa Jarcedola.
Ljudi su slijepo vjerovali u narodnu armiju, da nece ona nas, a Kukanjac i njegovi su to maksimalno koristili, dok god su mogli musti tu pricu o narodnoj armiji koja "razdvaja sukobljene ekstremiste", muzli su je.
Ja nikada necu zaboraviti onaj sok na licima ljudi tih dana, meni je to neizbrisivo iz sjecanja. Sok i strah, ja ga nisam imao iskreno receno jer sam bio balavac od 15 godina i nisam uopce shvatao situaciju na ozbiljan nacin.
Prvo smo se tokom marta divili ljiljanima, onom grbu/stitu sa 6 ljiljana, kako lijep simbol, neoromantican, neobican u to doba kada su na grbovima uobicavali dimnjaci tvornickih hala, klasje zita i petokraka. Ne svi, naravno, "neka" djeca u tome nisu vidjeli nista lijepo, naprotiv. Jedan od njih me zadnji dan skole, 3. april jel bjese, nazvao i rekao "bjezite, pocinje". Hvala mu, kako god, mislio je pomoci. Nije on kriv, sto mu je otac ocito bio... jel.
Nisam ni znao sta mu to znaci, koliko smo samo svi kolektivno bili zatupljeni. Onda su nekako dolazile vijesti iz Bijeljine, sjecam se u busu sjedim na pocetnoj stanici i slucam radio kod vozaca, u Bijeljini rat, ubijanje, neki ljudi vrte glavom zabrinuto, drugi nemarno gledaju kroz prozor, klinci se zezaju, i tako... u kombiju grasa, od "casnih sestara" do Jevrejskog, neki broje kuce, "nase i njihove" i zabrinuto konstatiraju "njihovih je vise, ovdje nece biti dobro". Vec su uveliko straze, kod doma lokalni mangupi sa puskama, kalasnjikovima, okupljaju se, nesto se dogovaraju. Sljedeci dan, Bajram, pucnjava na sve strane, slavi se, oni razumniji kao komsija Fadil govore "ispucace sve, sta ce onda sa praznim puskama, nisu normalni".
Dodje i nedelja, nekako nesvjesni svega, ne znamo ni sta se desava. Na pucnjavu vec navikli, odnekud dodje vijest o napadu na skolu na Vracama, zove teta Semsa sa Vratnika i veli sta se ono desava, kakav je ono narod... mi ni tv nismo upalili, a tamo imas sta vidjeti, sa Dobrinje krenuo narod, ne znam ni ko je poveo kolonu... hoce ljudi mir... napolju u mahali graja, vidim iz avlija izlaze komsije, mladici u civilu sa zelenim beretkama na glavi i sa puskama u rukama. Trce, panika neka, neko ih je zvao na zbor. Trcimo i mi klinci, oko doma gomila naroda, tv iznijeli napolje i prate sta se desava, pucnjava na Marin Dvoru, ubijene Suada i Olga, opca panika vidis strah u ocima ljudi, onaj vec opisani sok, niko nije vjerovao da ce se to zaista desiti. Svi se nadvikuju, komsija u uniformi ZNG kao jedini koji je prosao ratiste (mlad vojnik, pobjegao iz JNA u ZNG, prosao obuku, rat) pokusava smiriti ljude, savjetuje ih sta da rade, jos neki sijedi covjek takodje u uniformi govori ljudima slusajte ga... on ih rasporedjuje po groblju, brzi tecaj ratovanja, pokazuje im kako se puze, kako se puca, kako se zauzima lezeci polozaj... raja iz okolnih kuca pocinje plakati, zene, cika neka, vriska, deru se "eto cetnika, sisli su", vide ove u groblju pa kontaju da je to to... tu nas klince salju okolo da smirujemo raju, neki vec krenuli bjezati, u rukama im kaputi, serpe, neko nosi metlu, sta ce mu metla... pitas ga pa ste ce ti to, ni on sam ne zna, od straha uzeo prvo sto mu se naslo pri ruci, ko veli da iz kuce ponese bilo sta. Vracaj ih nazad u kuce, nisu sisli, ne bojte se... u tom momentu dolaze Vikicevci, sa plavim djipovima i plavim transporterom, beretke hoce da se popenju na transporeter i da idu sa njima na Vraca, Vinko ih skida, tad sam prvi put cuo za tog covjeka i prvi put vidio, i nikada vise. Visok, snazan.
Prva noc, minobacaci, fijuce, gruva, mi smisljamo nacin kako je najbolje zanociti a da se probudis ziv u slucaju da opali ta granata, ne znamo ni sta je to. Lokalni mudroseri, koji su prosli JNA, opisuju granate, kako, sta, gdje, koliko, pa se posvadjaju, jedan govori ovo je mina, drugi da nije nego granata iz haubice, sta mu je haubica kontam... nikad cuo... stara zove od kuce i dere se dolazi kuci, neka me rekoh jos ne boj se.
Pucalo se uglavnom po noci tih prvih dana, po danu i ne toliko... do onog dana kad je pocelo na Zlatistu, kod hotela MUP-a, tog dana je bio haos. Zene se skupljaju po kucama, tjese jedna drugu, ove starije gledaju u prazno, valjda se sjecaju rata kad su bile djeca. Svi se nekako tjese, samo te stare nane govore "nece ovo na dobro djeco draga".
Meni i jaranu dadose papovku i poslase nas na tunel da cuvamo strazu, ma niko vazniji od mene u tom trenutku. Veca papovka i od mene i od njega, da je neko naisao pobio bi nas ko zeceve, ali mi smo u tom trenutku najveci na svijetu, Rambo, Roki, sve zivo. Otimamo se ko ce je na rame staviti i paradirati sa njom, legitimisati prolaznike. Pola ih prolaznika nas mrsne, ko veli ti ces mene balavac legitimisati. "Ali rek`o Faik da moramo"... jebo te Faik i ti njega.
kosava wrote:Neki su otisli jer su htjeli malo da rokaj po Sarajevu, mnogi su otisli jer su se bojali da ne najebu zbog ovih prvih, ostali da nebi slucajno zapali da zive na Alijinoj djamahiriji Sad da su svi znali, nisu ni pod razno pa nebi moj komso Lazo pravio kucu tkz. vikendicu od 100 hiljada maraka i namjesto je Dzordzevic najmestajem u sred Bosnjakog tada Muslimanskog sela i kraja nego bi na Romaniji napravio vikendicu od 60 hiljada i bunker od 40 hiljada. eno ga i sad stalno na vikendici. Nisu ni oni svakog Vitu bravara ni svakog Jovu vodoinstalatera obavjestili da ce biti rata do 91-92 godine, pa nebi ljudi kupovali auto, namjestaj, gradili kuce. Sto je neko pitao sto ne ponesose Barbike pa mnogi su se ispalili po noci i to voze bez svjetala dok nezamaknu do srpskih kuca pa su bunovnu dijecu dizali iz kreveta.
Upravo sam i mislila na to ispaljivanje preko noći. Do juče djeca skakala u ulici, igrale curice gume, mijenjale salvete i barbike a sutradan muk, pola ulice nema. Neki su otišli planski i ponijeli dosta a neki neplanski, u sred noći i ostavili sve. Nisu se vodili istim obavještajnim kanalima jer kao i u Sarajevu, neki su znali dosta a neki ništa (omjer me isti samo obrnut).