Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#39801 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by striker_sarajevo »

Nema potrebe tigom raditi, drzat ce bilo koji zavar. Mag, rel, svejedno. Glupost je radi toga mijenjati komplet most, bacanje para. Toplota koju zavar stvori ce razbit spoj korozije, odvrnut ce se to lahko. Dao sam ti broj, ako niko ne bude znao izvaditi saraf bez skidanja mosta odnesi njemu. Izbusit ce ti na glodalici ili zavariti pa odvrnuti. Uglavnom, da se uraditi. I ako budes nosio, ponesi saraf koji ide. Da ti moze narezati isti korak navoja..
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#39802 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

nepass1 wrote: 26/01/2022 16:00 @NediM17 htjeli sad na servisu da mi mjenjaju na 47k. Nisam dao. Jer uopste nista ne osjetim da smeta
Ma nek' nisi dao. Nisu ni moji tresli niti krivi bili ali su se bas bili potrosili, po 2 mm sa svake strane. Na sx4 su debeli 22 mm, moji spali na 18 mm.
Posto sam svakako bio besposlen u martu 2020. na pocetku korone sin i ja to lagano sami zamijenili. Originalni su bili TRW, stavio Ferodo i za sada su ok, cca 30.000 km. Zadnje nisam mijenjao, jos su ok.
Tako su meni lani htjeli mijenjati svjecice na Ceed-u, auto na 21.000 km. Svjecice NGK iridijumske, traju i do 150.000 km, KIA propisala zamjenu svakih 30.000 km ili 2 godine. :-)
Recimo Suzuki je tu fer, svjecice fabricke isto NGK iridijum, po planu odrzavanja se mijenjaju na 105.000 km.
Ja sam svoje zamijenio Denso iridijum svjecicama na nekih 120.000 km, jos se auto na plin vozi gdje struja mora biti 100% ok. Mogle su vala komotno jos sigurno do 150.000 km koliko proizvodjac svjecica kaze da traju.
striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#39803 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by striker_sarajevo »

Pise li vam na zadnjem unutrasnjem dijelu diska minimalna dimenzija? Izmjeris mikrometrom u vise tacaka, provjeris ovalnost komparatorom ako sumnjas da su krivi, zdravo.. Kakav napamet rad :D
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#39804 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Ma udaraju po usima koga stignu ovi iz ovlastenih.
striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#39805 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by striker_sarajevo »

Da je preporucio zamjenu kocione tecnosti pa ajde.. :D
Tesnjak_91
Posts: 163
Joined: 27/11/2021 09:01

#39806 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Tesnjak_91 »

Eh ovako, prije dan-dva počnem da osjećam kako auto počne kao "trzati" na oko 1000-1500 obrtaja, najčešće u 2 i 3 brzini, da bi mi se sinoć upalila ona lampica za dpf. Kako su mi rekli drugi da treba, izađem na magistralu i "potjeram" ga nekih 20-30 minuta, i lampica se ugasila.

Eh samo me interesuje dal' je to "trzanje" moglo biti povezano sa tom dpf situacijom?

Općenito kako nisam nikad dizela prije imao sve ovo oko tih dpf filtera mi je totalno novo. Da napomenem, trzanje je prestalo. :-?
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#39807 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Kratkog je to daha.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#39808 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Tesnjak_91 wrote: 26/01/2022 18:59 Eh ovako, prije dan-dva počnem da osjećam kako auto počne kao "trzati" na oko 1000-1500 obrtaja, najčešće u 2 i 3 brzini, da bi mi se sinoć upalila ona lampica za dpf. Kako su mi rekli drugi da treba, izađem na magistralu i "potjeram" ga nekih 20-30 minuta, i lampica se ugasila.

Eh samo me interesuje dal' je to "trzanje" moglo biti povezano sa tom dpf situacijom?

Općenito kako nisam nikad dizela prije imao sve ovo oko tih dpf filtera mi je totalno novo. Da napomenem, trzanje je prestalo. :-?
Ok je to. Trzalo ti je vjerovatno kad je započelo regeneraciju i tokom nje, nemoj ga tad mrtviti. Gledaj da ga voziš na iznad 2000 obrtaja il ga izvedi malo na otvorenu da odrsdi to kako treba. Nemoj ga ni gasit tokom regeneracije.

Regeneraciju ćeš prepoznati po povišenim obrtajima koji ne padaju ako zadaš gasa malo, i po mirisu iz auspuha, tačnije smradu. Obrtaji se mogu povisiti i kad upališ grijanje a nije zagrijan motor, al kad daš gasa malo trrbali bi opasti.
User avatar
kabal1337
Posts: 13448
Joined: 11/02/2012 21:08

#39809 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

To su ona tri sarafa sto drze lafetu tj. onaj silen sto se nabija na lafetu( veliki). Taj saraf/ vijk je podug. Ako su pukli plitko tj. vidljivo, staviti podlosku i navariti maticu.
Ako su pukli duboko, to ti je novi vid zajebancije jer moras skidati most.
Spoiler
Show
Ja znam covjeka sto je na x6 tig-om izvadio puknute vijke glave ( pukli duboko). Samo sto je ko tebe nepovoljna pozicija za zavarivanje ako je duboko. Ako nije skinut samo lafetu, podlosku stavit i zavarit maticu.
Nije skup most do 100 KM, jer imas ove "zavarivace" sto kazu uhhhhh i bi da naplate kao da se ima zavarivat cijeli dan.

ps. svaki vijak sto drzi most se ne preporucuje da se koristi drugi put jer mogu puci.


@JavierBosnia
Last edited by kabal1337 on 26/01/2022 19:45, edited 1 time in total.
striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#39810 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by striker_sarajevo »

Svejedno je kojim se postupkom vari, ako je aluminij u pitanju onda je preporucljivo mag, rel pa tig. Tig stvara veliku toplotu, trebas bit vrstan znalac da radis s njim u tijesnom prostoru. Nije to za svakoga. Ako se ne moze zavariti jer je duboko unutra, onda se kirneruje i izbusi manjom burgijom. Spadne on sam. Najbolje je to, ako se vec mora busiti, a nije velik poso - sto vjerujem da jeste, skinuti most i odraditi na glodalici. Dao sam ti broj najboljeg majstora tog kova u sarajevu, a vjerujem i sire.
User avatar
kabal1337
Posts: 13448
Joined: 11/02/2012 21:08

#39811 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Jel iz Rajlovca?
striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#39812 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by striker_sarajevo »

Nije. Urijan dedina, iznad rsga.
Image
S desne strane, gdje je ta konstrukcija. Sad je oblozeno ceradom. Sta god treba vezano za metal, bukvalno sta god, zavrsit ce ti. Obrada na strugu, glodalici, savijanje limenih profila, zavarivanje aluminija, inoxa, celika. Proizvodnja dijelova, sta zamislis, dobijes. Rad u stotu jednog milimetra. Meni radi dosta stvari za auto jer se nema kupit u prodaji. Daleko kvalitetnije od fabrickog.
Last edited by striker_sarajevo on 26/01/2022 19:55, edited 1 time in total.
User avatar
kabal1337
Posts: 13448
Joined: 11/02/2012 21:08

#39813 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Dobro ima jos jedan iz Rajlovca ima svoj strug. Mozda dobro zna sa limom, i praviti svasta za off road ali lupa cijene.
striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#39814 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by striker_sarajevo »

Ne lupaju se cijene, ne bavis se tim poslom pa ne znas koji su troskovi. Jedan strug kosta od 20 do 50.000km, isto toliko glodalica. Dobar aparat je 3-5 milki. Nabere se tu vrijednosti u alatu 100, 150.000km. Ne moze ti niko radit za 10-20km. Pravio nam je neke zupcanike za dana 35 dif, bull barove, uvijanje limenih ploca debljine 6mm. Antene za radio amaterske veze, nosace. Ne bavi se on automehanikom, opcenito metal samo. Te sto fusere i klempaju ne znam, ne idem kod takvih..
Ps. samo pod tom ceradom je alat vrjednosti 70.000km. .D Posjeti radnju, malo ces se zijaniti kad shvatis da u sarajevu postoji majstor koji parira svjetskom trzistu, bez po muke.
User avatar
kabal1337
Posts: 13448
Joined: 11/02/2012 21:08

#39815 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

znam ja itekako koliko kosta hobby aparat i strug i koliko se brzo moze otplatiti cak u hobby varijanti.

+ vecina ne kupuje nove strugove.

Mozes mu i ti to istokarit i ti imas strug
striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#39816 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by striker_sarajevo »

Ne radi se ovdje o hobby alatu. Sav alat je sami vrh ponude, te se ne moze tek tako naci u prodaji. Kod ovog ne ides kad ti je dosadno da ga smaras. Ides kad ti nesto treba, a to nesto ne mozes nigdje u kasabi naci. Onda ti se napravi. Od igle do lokomotive. Nije ovo rang majstorluka s kojim se ti susreces. Ovo je nba liga druze.
Da se bavim time radio bih. Ja platim, ne pitam koliko kosta kad mi nesto treba. :wink:
User avatar
kabal1337
Posts: 13448
Joined: 11/02/2012 21:08

#39817 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

a ko to ide kod nekog majstora da ga smara?
Pa ti rece da imas strug, da pravis sam sebi bull bar itd.
striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#39818 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by striker_sarajevo »

Takvi peraci poput tebe. Pise ti pravio nam je, ne pravio sam. Imas fino sliku, ne pravis se pametan i supljiras na osnovu svog upitnog znanja. Posjetis objekat, bacis mu na sto sta ti treba. Ako ne dobijes, mozes pljuvati osnovano. Do tad si obicni lajavi klosar.
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#39819 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

Aaa Mirzet :mrgreen:
User avatar
kabal1337
Posts: 13448
Joined: 11/02/2012 21:08

#39820 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Suplja ti prica ko svicarski sir. Raspisi sebi na papir sljedeci put biografiju nove profesije kad budes pravio profil. trkac, mehanicar iz starline...
striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#39821 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by striker_sarajevo »

Ne kontam te dijete majke mi. Covjeku je osto slomljen saraf, majstor ne zna da zamijeni i preporucuje novi most. Preporucim mu svog majstora, ne mehanicara, koji ce kvar otklonit. Krelac dodirne tacke nema s tim, a vec zna da lupa cijene. Vec zna da se radi o hobi alatu, zna on sve. Pa sto ti ne zamijenis kad znas sve? Opet te pitam, jer mi neces da odgovoris. Jel ti imas neki licni problem sa mnom, hoces da mi to zavrsimo jer kod mene ti ne prolaze provokacije. Ako sta u bilo kojem kontekstu ima pogresno kod mene i moje preporuke za njegov problem, izjasni se. Neosnovano tvrdis da neko lupa cijene, da radi sa hobi alatom, a veze nemas ni ko je, ni gdje je. Jel sve u redu s tobom, patis li od nekog kompleksa? Pa hajde evo pozivam te daj mi kontakt informacije, docu ja po tebe. Ja kad nekog provociram provociram do kraja, ti izgleda nemas testise.
zigson
Posts: 4818
Joined: 04/04/2015 22:17

#39822 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zigson »

Jarane kako ti ne dosadi, sta ti imas od ovoga ne kontam, je li toliko tvoj zivot prazan
kojot1
Posts: 226
Joined: 05/10/2018 22:44

#39823 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kojot1 »

Koja je fora da po zakonu vozila sa xenon farovima moraju da imaju prskalice za njih? Zašto krenoni moraju, a obični farovi ne moraju? Prljaju se i jedni i drugi...
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#39824 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by JavierBosnia »

kabal1337 wrote: 26/01/2022 19:27
Nije skup most do 100 KM, jer imas ove "zavarivace" sto kazu uhhhhh i bi da naplate kao da se ima zavarivat cijeli dan.

@JavierBosnia
Imam nesto dojam da taj proces, skini nosi, vari, idi po to i vracaj majstoru na montazu dodje isto kao most na otpadu? Nisam bas siguran da li cu nesto znacajnije jeftinije proci
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#39825 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

mislim da je zato sto ne prolazi svjetlost jednako...
Cars equipped with xenon headlights are required to have headlight washers to keep them clean. This is necessary because dirt and dust can scatter the light and blind other motorists. ... Xenon headlights are also fitted with a levelling mechanism to ensure they don't point too far upwards and dazzle other drivers
Post Reply