Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Naslovnica
Posts: 35468
Joined: 20/03/2013 15:38

#39776 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

black_adrian wrote: 26/01/2022 11:53 U životu na leru nisam vozio pa ni sad. Četvrta(većinom) -peta (na momente) 80-90km/h.

Nije ničeg falilo pod haubom nit je šta curilo bar koliko ja vidim.
Ja redovno od Bradine do Podorasca u leru.
8-)
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#39777 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

ugasi ga da manje potroši :mrgreen:
Naslovnica
Posts: 35468
Joined: 20/03/2013 15:38

#39778 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

black_adrian wrote: 26/01/2022 12:31 ugasi ga da manje potroši :mrgreen:
Jok, nemam ondak kocnica. :(
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#39779 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Enticer wrote: 26/01/2022 12:18
NediM17 wrote: 26/01/2022 12:15 Koliko je prešlo to auto, provjeri kompresiju. Inače ti Toyota 2.2 dizel motori su poznati da su trošili ulje i kad su novi bili.
Oko 350k, al ulje ne trosi ni kapi… to sam bas godinama pratio. Ni kapi.

Samo ujutro vergla, al kad upalim onda u toku dana pali iz prve ono iste sekunde…
Vjerovatno kompresija oslabila, izmjeri prvo, pa ako treba motor uraditi.
Im'o sam ja odmah iza rata govno od kadetta suze 1.6 D, cim prva rosa padne ne upali ga bez guranja. :lol:
Dok je motor relativno vruc palio uredno.
Cim se ohladi do ujutro zaboravi da ces ga upaliti. Cini mi se normalna kompresija 23 kod njega bila 18. :mrgreen:
Uradio osvjezenje motora i proslijedio dalje.
User avatar
beco
Posts: 5096
Joined: 25/08/2004 14:22

#39780 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by beco »

Enticer wrote: 26/01/2022 12:11 Evo vec 10 tak dana ujutro imam problem sa paljenjem motora. Auto je Toyota Corolla dizel 2.2 100kw, verglao danima i nekako palio. Jedno jutro nece nikako. Zovnem Bihamk i upalise me. Provjerio kako puni alternator i sve je ok, iznad 14. Kaze akumulator najvjerovatnije. Kupio ga na ljeto 2018…. Kontam i ja star je 3,5 godina, dao je svoje. Odem kupim nov akumulator 85Ah, sutradan ujutro opet jedva upalim… iz treceg pokusaja. Kontam grijaci. Odem majstoru da ih pregleda i kaze 2 ti nikako ne rade, 1 kasni puno sa grijanjem, a 1 kao dobar. Rekoh mjenjaj sve. I zamjenim ih.
Jutros i nije neki debeli minus bio, kontam sad ce krehnuti.. dam kontakt nekih 5-10 sekundi i zavergla medjutim nista. Krenem drugi put i upali, al jedva…

E sad… koji mu je djavo? Rezervoar pun goriva, sipao na EP onaj skuplji dizel… filter goriva mjenjao prije 2-3 mjeseca, presao oko 3000km sa njim… sta moze jos biti?
Iste simptome imao na Meganu alternator bio, reparirao ga i riješeno.
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#39781 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Kupis lijepo sebi do 10 KM najobicniji multimetar, i prije nego sto pokusas upaliti auto izmjeri voltazu akumulatora. Bilo bi dobro kada bi ti neko pomogao da ocitas vrijednost voltaze dok palis auto.
User avatar
mk ultra
Posts: 24036
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#39782 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mk ultra »

+pumpa u rezervoaru
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#39783 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

ako je pumpa, mozes lupkat iznad gdje se nalazi pumpa za gorivo. Ako upali nakon toga pumpa
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#39784 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

PuNpa ne bi puNpala ni po danu.
Nov akumulator, alternator puni, novi grijaci, aLnaser vrti, sve mirise na propuhan motor.
Ja bih prvo izmjerio kompresiju, pa ako je dobra trazio dalje.
Ako je tanka uraditi osvjezenje motora.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#39785 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by JavierBosnia »

Sta moze biti da lupka kad motam pri nizim brzinama, ulaz/izlaz sa parkinga, parking mjesta, opcenito neko vece pomjeranje volaka kako to da objasnim. Cuje se i bez skretanja, kada krecem, kada stajem ravno (ne stalno), ali zvuk otprilike slican kada se rucna zateze pa ono klepne zub kao da zakaci. Cuje se negdje kod desnjeg prednjeg tocka ispod suvozacevih nogu otprilike.

Stabilizator, seleni, ovjes nije, pregledano je to. Jel moguce da je zbog toga sto sada fali šaraf na mostu, jer je Aldin prilikom zamjene se napatio i ocito ostavio most bez jednog sarafa (nije momak nista kriv da se ogradim samo trazim rjesenje)
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#39786 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

JavierBosnia wrote: 26/01/2022 13:45 Sta moze biti da lupka kad motam pri nizim brzinama, ulaz/izlaz sa parkinga, parking mjesta, opcenito neko vece pomjeranje volaka kako to da objasnim. Cuje se i bez skretanja, kada krecem, kada stajem ravno (ne stalno), ali zvuk otprilike slican kada se rucna zateze pa ono klepne zub kao da zakaci. Cuje se negdje kod desnjeg prednjeg tocka ispod suvozacevih nogu otprilike.

Stabilizator, seleni, ovjes nije, pregledano je to. Jel moguce da je zbog toga sto sada fali šaraf na mostu, jer je Aldin prilikom zamjene se napatio i ocito ostavio most bez jednog sarafa (nije momak nista kriv da se ogradim samo trazim rjesenje)
Kinetički ?
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#39787 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nepass1 »

NediM17 wrote: 26/01/2022 12:21 Ja sam vozio službene pežoVe 306 i 307, 2.0 HDI, 66 kW, to je tako bilo. Novi auti, nizbrdo se pothladi, uzbrdo i u gradu ode temp. u nebesa.
Kažu u ovlaštenom sve ok. Eno onaj jedan 307 kod poznanika guli 400.000 km, još nije crk'o.
Na koliko km si mjenjao prednje diskove na suzukiju?
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#39788 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by JavierBosnia »

emotivac wrote: 26/01/2022 13:47
JavierBosnia wrote: 26/01/2022 13:45 Sta moze biti da lupka kad motam pri nizim brzinama, ulaz/izlaz sa parkinga, parking mjesta, opcenito neko vece pomjeranje volaka kako to da objasnim. Cuje se i bez skretanja, kada krecem, kada stajem ravno (ne stalno), ali zvuk otprilike slican kada se rucna zateze pa ono klepne zub kao da zakaci. Cuje se negdje kod desnjeg prednjeg tocka ispod suvozacevih nogu otprilike.

Stabilizator, seleni, ovjes nije, pregledano je to. Jel moguce da je zbog toga sto sada fali šaraf na mostu, jer je Aldin prilikom zamjene se napatio i ocito ostavio most bez jednog sarafa (nije momak nista kriv da se ogradim samo trazim rjesenje)
Kinetički ?
Zapisujem pa cu opet odvuci do majstora, bio je on na dizalici i satak se trazio kvar, na kraju su se zamijenila 2 neka sarafa oko mosta, jedan je pola cm duzi bio i gle cuda probamo i nista se ne cuje, nakon par dana opet isto.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#39789 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

nepass1 wrote: 26/01/2022 13:51
NediM17 wrote: 26/01/2022 12:21 Ja sam vozio službene pežoVe 306 i 307, 2.0 HDI, 66 kW, to je tako bilo. Novi auti, nizbrdo se pothladi, uzbrdo i u gradu ode temp. u nebesa.
Kažu u ovlaštenom sve ok. Eno onaj jedan 307 kod poznanika guli 400.000 km, još nije crk'o.
Na koliko km si mjenjao prednje diskove na suzukiju?
Cca na 120.000 km.
Trebali bi se mijenjati kad se istrose po 1 mm sa svake strane.
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#39790 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

JavierBosnia wrote: 26/01/2022 13:45 Sta moze biti da lupka kad motam pri nizim brzinama, ulaz/izlaz sa parkinga, parking mjesta, opcenito neko vece pomjeranje volaka kako to da objasnim. Cuje se i bez skretanja, kada krecem, kada stajem ravno (ne stalno), ali zvuk otprilike slican kada se rucna zateze pa ono klepne zub kao da zakaci. Cuje se negdje kod desnjeg prednjeg tocka ispod suvozacevih nogu otprilike.

Stabilizator, seleni, ovjes nije, pregledano je to. Jel moguce da je zbog toga sto sada fali šaraf na mostu, jer je Aldin prilikom zamjene se napatio i ocito ostavio most bez jednog sarafa (nije momak nista kriv da se ogradim samo trazim rjesenje)
Zna tako i "šolja" montizera da se čuje..
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#39791 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by JavierBosnia »

A sta je bolje onda pitanje vozanje sa 1 šarafom na mostu? Jer se mora komplet most mijenjati, koliki bi to prioritet bio
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#39792 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

NediM17 wrote: 26/01/2022 11:57 Svejedno, nizbrdo bez gasa, nema potrošnje goriva, ništa ne izgara u cilindrima, normalno da će se ohladiti.
A šta radi termostat u tim okolnostima?
striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#39793 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by striker_sarajevo »

JavierBosnia wrote: 26/01/2022 14:14 A sta je bolje onda pitanje vozanje sa 1 šarafom na mostu? Jer se mora komplet most mijenjati, koliki bi to prioritet bio
Sta ti znaci ovo 1 saraf na mostu? Puko ti saraf, ostecen navoj, ne moze se zavrnuti drugi saraf?
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#39794 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

JavierBosnia wrote: 26/01/2022 14:14 A sta je bolje onda pitanje vozanje sa 1 šarafom na mostu? Jer se mora komplet most mijenjati, koliki bi to prioritet bio
u mostu ili na karoseriji/ sasiji?
Ti sarafi se ne preporucuju da se koriste kada se jednom odvrnu.
Qwerty1234
Posts: 1278
Joined: 27/05/2021 09:57

#39795 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

530i wrote: 26/01/2022 14:22
NediM17 wrote: 26/01/2022 11:57 Svejedno, nizbrdo bez gasa, nema potrošnje goriva, ništa ne izgara u cilindrima, normalno da će se ohladiti.
A šta radi termostat u tim okolnostima?
Zatvori se i ne da vodi da kruzi kroz sistem i hladi motor.

Ali kad je minus, pogotovo preko -5 a vozis 10 min bez gasa (nema sagorijevanja goriva) onda ce se hladiti..kakav god da je termostat.

Meni je sad na audiju nov termostat.Moro sam ga zamijeniti jer kako sam ga kupio primjetio sam problem.Na 6-7 stepeni vani se hladio u gradskoj voznji (preko 300 metara voznje u cugu temp padala odma na 70, radna dolazila samo u leru).Cak ni na autoputu pri 150 na sat nije dolazio na radnu.
Kazaljka je toliko munjevito isla nizbrdo da je to nerealno bilo.

Poslje zamjene termostats sve ok.
Uspio sam ga ohladiti (2-3mm na kazaljci, cca 80 stepeni) samo niz bjelasnicu na -5 kad sam vozio 10 min bez gasa sa grijanjem na 1/2 bezina ventilatora.
Sve ostale situacije drzi odlicno.
striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#39796 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by striker_sarajevo »

Mom leshu temperatura stoji zakucana, a digne je po ovom minusu na nekih 5-7kilometara predjenog puta, bez opterecenja-uzbrdice. Przio sam ga do sirokog, spusto se niz brda bez gasa, stoji kako stoji.. :D 3,2 dizel, ne znam kad je i je li mijenjan termostat
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#39797 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nepass1 »

@NediM17 htjeli sad na servisu da mi mjenjaju na 47k. Nisam dao. Jer uopste nista ne osjetim da smeta
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#39798 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by JavierBosnia »

striker_sarajevo wrote: 26/01/2022 14:29
Sta ti znaci ovo 1 saraf na mostu? Puko ti saraf, ostecen navoj, ne moze se zavrnuti drugi saraf?
Kad su mijenjani seleni, nije se mogao odvrnuti neki pa je pukao i ostao zaglavljen unutra, tako sam majstora shvatio. Sada mi je rekao da se mora most komplet mijenjati jer je on zaglavljen unutra

@kabal1337
striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#39799 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by striker_sarajevo »

JavierBosnia wrote: 26/01/2022 16:04
striker_sarajevo wrote: 26/01/2022 14:29
Sta ti znaci ovo 1 saraf na mostu? Puko ti saraf, ostecen navoj, ne moze se zavrnuti drugi saraf?
Kad su mijenjani seleni, nije se mogao odvrnuti neki pa je pukao i ostao zaglavljen unutra, tako sam majstora shvatio. Sada mi je rekao da se mora most komplet mijenjati jer je on zaglavljen unutra

@kabal1337
Koliko je to pristupacno? Moze li se saraf izbusiti, navariti matica pa odvrnuti? Sto ces radi toga komplet most mijenjati, u najgorem slucaju kada ga skines mozes busiti-navariti pa skinuti. Koliko je meni sarafa puklo i ostalo unutra, pa se sve povadi. Mogu ti ja dati broj jednog od boljih majstora da ti to izvadi, al moras mu donijeti. Tj skinuti. Ipak probaj moze li bez skidanja.
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#39800 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

najbolja je ova opcija sa navarivanjem. Moze se to tig postupkom i kad je dublje.
Post Reply