Ja redovno od Bradine do Podorasca u leru.black_adrian wrote: ↑26/01/2022 11:53 U životu na leru nisam vozio pa ni sad. Četvrta(većinom) -peta (na momente) 80-90km/h.
Nije ničeg falilo pod haubom nit je šta curilo bar koliko ja vidim.
Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
Naslovnica
- Posts: 35468
- Joined: 20/03/2013 15:38
#39776 Re: Pitamo Mehanicare ?
- black_adrian
- Posts: 4564
- Joined: 15/02/2021 13:32
- Location: Medeno Polje
- Vozim: vjetar
#39777 Re: Pitamo Mehanicare ?
ugasi ga da manje potroši 
-
Naslovnica
- Posts: 35468
- Joined: 20/03/2013 15:38
#39778 Re: Pitamo Mehanicare ?
Jok, nemam ondak kocnica.
-
NediM17
- Posts: 26452
- Joined: 05/11/2009 11:49
#39779 Re: Pitamo Mehanicare ?
Vjerovatno kompresija oslabila, izmjeri prvo, pa ako treba motor uraditi.
Im'o sam ja odmah iza rata govno od kadetta suze 1.6 D, cim prva rosa padne ne upali ga bez guranja.
Dok je motor relativno vruc palio uredno.
Cim se ohladi do ujutro zaboravi da ces ga upaliti. Cini mi se normalna kompresija 23 kod njega bila 18.
Uradio osvjezenje motora i proslijedio dalje.
- beco
- Posts: 5096
- Joined: 25/08/2004 14:22
#39780 Re: Pitamo Mehanicare ?
Iste simptome imao na Meganu alternator bio, reparirao ga i riješeno.Enticer wrote: ↑26/01/2022 12:11 Evo vec 10 tak dana ujutro imam problem sa paljenjem motora. Auto je Toyota Corolla dizel 2.2 100kw, verglao danima i nekako palio. Jedno jutro nece nikako. Zovnem Bihamk i upalise me. Provjerio kako puni alternator i sve je ok, iznad 14. Kaze akumulator najvjerovatnije. Kupio ga na ljeto 2018…. Kontam i ja star je 3,5 godina, dao je svoje. Odem kupim nov akumulator 85Ah, sutradan ujutro opet jedva upalim… iz treceg pokusaja. Kontam grijaci. Odem majstoru da ih pregleda i kaze 2 ti nikako ne rade, 1 kasni puno sa grijanjem, a 1 kao dobar. Rekoh mjenjaj sve. I zamjenim ih.
Jutros i nije neki debeli minus bio, kontam sad ce krehnuti.. dam kontakt nekih 5-10 sekundi i zavergla medjutim nista. Krenem drugi put i upali, al jedva…
E sad… koji mu je djavo? Rezervoar pun goriva, sipao na EP onaj skuplji dizel… filter goriva mjenjao prije 2-3 mjeseca, presao oko 3000km sa njim… sta moze jos biti?
- kabal1337
- Posts: 13449
- Joined: 11/02/2012 21:08
#39781 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kupis lijepo sebi do 10 KM najobicniji multimetar, i prije nego sto pokusas upaliti auto izmjeri voltazu akumulatora. Bilo bi dobro kada bi ti neko pomogao da ocitas vrijednost voltaze dok palis auto.
- mk ultra
- Posts: 24036
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#39782 Re: Pitamo Mehanicare ?
+pumpa u rezervoaru
- kabal1337
- Posts: 13449
- Joined: 11/02/2012 21:08
#39783 Re: Pitamo Mehanicare ?
ako je pumpa, mozes lupkat iznad gdje se nalazi pumpa za gorivo. Ako upali nakon toga pumpa
-
NediM17
- Posts: 26452
- Joined: 05/11/2009 11:49
#39784 Re: Pitamo Mehanicare ?
PuNpa ne bi puNpala ni po danu.
Nov akumulator, alternator puni, novi grijaci, aLnaser vrti, sve mirise na propuhan motor.
Ja bih prvo izmjerio kompresiju, pa ako je dobra trazio dalje.
Ako je tanka uraditi osvjezenje motora.
Nov akumulator, alternator puni, novi grijaci, aLnaser vrti, sve mirise na propuhan motor.
Ja bih prvo izmjerio kompresiju, pa ako je dobra trazio dalje.
Ako je tanka uraditi osvjezenje motora.
- JavierBosnia
- Posts: 3753
- Joined: 22/11/2015 13:59
- Location: Uradi sam
#39785 Re: Pitamo Mehanicare ?
Sta moze biti da lupka kad motam pri nizim brzinama, ulaz/izlaz sa parkinga, parking mjesta, opcenito neko vece pomjeranje volaka kako to da objasnim. Cuje se i bez skretanja, kada krecem, kada stajem ravno (ne stalno), ali zvuk otprilike slican kada se rucna zateze pa ono klepne zub kao da zakaci. Cuje se negdje kod desnjeg prednjeg tocka ispod suvozacevih nogu otprilike.
Stabilizator, seleni, ovjes nije, pregledano je to. Jel moguce da je zbog toga sto sada fali šaraf na mostu, jer je Aldin prilikom zamjene se napatio i ocito ostavio most bez jednog sarafa (nije momak nista kriv da se ogradim samo trazim rjesenje)
Stabilizator, seleni, ovjes nije, pregledano je to. Jel moguce da je zbog toga sto sada fali šaraf na mostu, jer je Aldin prilikom zamjene se napatio i ocito ostavio most bez jednog sarafa (nije momak nista kriv da se ogradim samo trazim rjesenje)
- emotivac
- Posts: 1612
- Joined: 01/03/2013 14:24
#39786 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kinetički ?JavierBosnia wrote: ↑26/01/2022 13:45 Sta moze biti da lupka kad motam pri nizim brzinama, ulaz/izlaz sa parkinga, parking mjesta, opcenito neko vece pomjeranje volaka kako to da objasnim. Cuje se i bez skretanja, kada krecem, kada stajem ravno (ne stalno), ali zvuk otprilike slican kada se rucna zateze pa ono klepne zub kao da zakaci. Cuje se negdje kod desnjeg prednjeg tocka ispod suvozacevih nogu otprilike.
Stabilizator, seleni, ovjes nije, pregledano je to. Jel moguce da je zbog toga sto sada fali šaraf na mostu, jer je Aldin prilikom zamjene se napatio i ocito ostavio most bez jednog sarafa (nije momak nista kriv da se ogradim samo trazim rjesenje)
- nepass1
- Posts: 14686
- Joined: 06/07/2017 07:35
#39787 Re: Pitamo Mehanicare ?
Na koliko km si mjenjao prednje diskove na suzukiju?
- JavierBosnia
- Posts: 3753
- Joined: 22/11/2015 13:59
- Location: Uradi sam
#39788 Re: Pitamo Mehanicare ?
Zapisujem pa cu opet odvuci do majstora, bio je on na dizalici i satak se trazio kvar, na kraju su se zamijenila 2 neka sarafa oko mosta, jedan je pola cm duzi bio i gle cuda probamo i nista se ne cuje, nakon par dana opet isto.emotivac wrote: ↑26/01/2022 13:47Kinetički ?JavierBosnia wrote: ↑26/01/2022 13:45 Sta moze biti da lupka kad motam pri nizim brzinama, ulaz/izlaz sa parkinga, parking mjesta, opcenito neko vece pomjeranje volaka kako to da objasnim. Cuje se i bez skretanja, kada krecem, kada stajem ravno (ne stalno), ali zvuk otprilike slican kada se rucna zateze pa ono klepne zub kao da zakaci. Cuje se negdje kod desnjeg prednjeg tocka ispod suvozacevih nogu otprilike.
Stabilizator, seleni, ovjes nije, pregledano je to. Jel moguce da je zbog toga sto sada fali šaraf na mostu, jer je Aldin prilikom zamjene se napatio i ocito ostavio most bez jednog sarafa (nije momak nista kriv da se ogradim samo trazim rjesenje)
-
NediM17
- Posts: 26452
- Joined: 05/11/2009 11:49
#39789 Re: Pitamo Mehanicare ?
- konektovan
- Posts: 51454
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#39790 Re: Pitamo Mehanicare ?
Zna tako i "šolja" montizera da se čuje..JavierBosnia wrote: ↑26/01/2022 13:45 Sta moze biti da lupka kad motam pri nizim brzinama, ulaz/izlaz sa parkinga, parking mjesta, opcenito neko vece pomjeranje volaka kako to da objasnim. Cuje se i bez skretanja, kada krecem, kada stajem ravno (ne stalno), ali zvuk otprilike slican kada se rucna zateze pa ono klepne zub kao da zakaci. Cuje se negdje kod desnjeg prednjeg tocka ispod suvozacevih nogu otprilike.
Stabilizator, seleni, ovjes nije, pregledano je to. Jel moguce da je zbog toga sto sada fali šaraf na mostu, jer je Aldin prilikom zamjene se napatio i ocito ostavio most bez jednog sarafa (nije momak nista kriv da se ogradim samo trazim rjesenje)
- JavierBosnia
- Posts: 3753
- Joined: 22/11/2015 13:59
- Location: Uradi sam
#39791 Re: Pitamo Mehanicare ?
A sta je bolje onda pitanje vozanje sa 1 šarafom na mostu? Jer se mora komplet most mijenjati, koliki bi to prioritet bio
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
-
striker_sarajevo
- Posts: 189
- Joined: 01/12/2021 15:12
#39793 Re: Pitamo Mehanicare ?
Sta ti znaci ovo 1 saraf na mostu? Puko ti saraf, ostecen navoj, ne moze se zavrnuti drugi saraf?JavierBosnia wrote: ↑26/01/2022 14:14 A sta je bolje onda pitanje vozanje sa 1 šarafom na mostu? Jer se mora komplet most mijenjati, koliki bi to prioritet bio
- kabal1337
- Posts: 13449
- Joined: 11/02/2012 21:08
#39794 Re: Pitamo Mehanicare ?
u mostu ili na karoseriji/ sasiji?JavierBosnia wrote: ↑26/01/2022 14:14 A sta je bolje onda pitanje vozanje sa 1 šarafom na mostu? Jer se mora komplet most mijenjati, koliki bi to prioritet bio
Ti sarafi se ne preporucuju da se koriste kada se jednom odvrnu.
-
Qwerty1234
- Posts: 1278
- Joined: 27/05/2021 09:57
#39795 Re: Pitamo Mehanicare ?
Zatvori se i ne da vodi da kruzi kroz sistem i hladi motor.
Ali kad je minus, pogotovo preko -5 a vozis 10 min bez gasa (nema sagorijevanja goriva) onda ce se hladiti..kakav god da je termostat.
Meni je sad na audiju nov termostat.Moro sam ga zamijeniti jer kako sam ga kupio primjetio sam problem.Na 6-7 stepeni vani se hladio u gradskoj voznji (preko 300 metara voznje u cugu temp padala odma na 70, radna dolazila samo u leru).Cak ni na autoputu pri 150 na sat nije dolazio na radnu.
Kazaljka je toliko munjevito isla nizbrdo da je to nerealno bilo.
Poslje zamjene termostats sve ok.
Uspio sam ga ohladiti (2-3mm na kazaljci, cca 80 stepeni) samo niz bjelasnicu na -5 kad sam vozio 10 min bez gasa sa grijanjem na 1/2 bezina ventilatora.
Sve ostale situacije drzi odlicno.
-
striker_sarajevo
- Posts: 189
- Joined: 01/12/2021 15:12
#39796 Re: Pitamo Mehanicare ?
Mom leshu temperatura stoji zakucana, a digne je po ovom minusu na nekih 5-7kilometara predjenog puta, bez opterecenja-uzbrdice. Przio sam ga do sirokog, spusto se niz brda bez gasa, stoji kako stoji..
3,2 dizel, ne znam kad je i je li mijenjan termostat
- nepass1
- Posts: 14686
- Joined: 06/07/2017 07:35
#39797 Re: Pitamo Mehanicare ?
@NediM17 htjeli sad na servisu da mi mjenjaju na 47k. Nisam dao. Jer uopste nista ne osjetim da smeta
- JavierBosnia
- Posts: 3753
- Joined: 22/11/2015 13:59
- Location: Uradi sam
#39798 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kad su mijenjani seleni, nije se mogao odvrnuti neki pa je pukao i ostao zaglavljen unutra, tako sam majstora shvatio. Sada mi je rekao da se mora most komplet mijenjati jer je on zaglavljen unutrastriker_sarajevo wrote: ↑26/01/2022 14:29
Sta ti znaci ovo 1 saraf na mostu? Puko ti saraf, ostecen navoj, ne moze se zavrnuti drugi saraf?
@kabal1337
-
striker_sarajevo
- Posts: 189
- Joined: 01/12/2021 15:12
#39799 Re: Pitamo Mehanicare ?
Koliko je to pristupacno? Moze li se saraf izbusiti, navariti matica pa odvrnuti? Sto ces radi toga komplet most mijenjati, u najgorem slucaju kada ga skines mozes busiti-navariti pa skinuti. Koliko je meni sarafa puklo i ostalo unutra, pa se sve povadi. Mogu ti ja dati broj jednog od boljih majstora da ti to izvadi, al moras mu donijeti. Tj skinuti. Ipak probaj moze li bez skidanja.JavierBosnia wrote: ↑26/01/2022 16:04Kad su mijenjani seleni, nije se mogao odvrnuti neki pa je pukao i ostao zaglavljen unutra, tako sam majstora shvatio. Sada mi je rekao da se mora most komplet mijenjati jer je on zaglavljen unutrastriker_sarajevo wrote: ↑26/01/2022 14:29
Sta ti znaci ovo 1 saraf na mostu? Puko ti saraf, ostecen navoj, ne moze se zavrnuti drugi saraf?
@kabal1337
- kabal1337
- Posts: 13449
- Joined: 11/02/2012 21:08
#39800 Re: Pitamo Mehanicare ?
najbolja je ova opcija sa navarivanjem. Moze se to tig postupkom i kad je dublje.
