Gras all about
-
trolejbus1921
- Posts: 224
- Joined: 07/01/2019 21:56
#3976 Re: Gras all about
Kako je napravio onu vilu na iznad Kovacica(https://www.google.com/maps/place/Saraj ... 18.4130763).Od para pokradenih iz vjerovala ili ne GRASA.Zatim Fakultet onaj njegov.Onda ona zemljista ili poslovne prostore ne mogu se sjetit svojim sinovima itd itd mogu do sutra nabrajati.A i drugi su krali.Brate zaplijeni i prodaj Bimine vile fakltete i sl.Kazni i radnika sto je ukro svjetlo sa busa(to znam sigurno na jednom busu su skinuli stopke kad se pokvario da ne bi bile ukradene).Pa onda nek svako od Bime do radnika sto je litar nafte ukro nek plati za to.
- sefket_ramadani
- Posts: 563
- Joined: 07/03/2018 18:22
#3977 Re: Gras all about
Post godinetempuser wrote:Reci da si ozbiljan, pogotovo sa ovim javnim interesom svih gradjana BiH????TESLA_EDISON wrote: Pa bolje otpis duga bez zaduženja. Ovako bi imali i zaduženje i dug koji se nikad neće naplatiti. Gras je javni interes svih građana BiH i treba dug biti otpisan.![]()
![]()
- Tesla Edison
- Posts: 8361
- Joined: 08/05/2017 19:17
#3978 Re: Gras all about
Upravo tako. Otpis duga a država neka se namiri od Bime i ostalih. Vrlo jednostavno. Nema zaduženja a sve se riješi. Gras izađe iz krize, pruga se obnovi, nabave se nova vozila a zaduženje države 0KM.trolejbus1921 wrote:Kako je napravio onu vilu na iznad Kovacica(https://www.google.com/maps/place/Saraj ... 18.4130763).Od para pokradenih iz vjerovala ili ne GRASA.Zatim Fakultet onaj njegov.Onda ona zemljista ili poslovne prostore ne mogu se sjetit svojim sinovima itd itd mogu do sutra nabrajati.A i drugi su krali.Brate zaplijeni i prodaj Bimine vile fakltete i sl.Kazni i radnika sto je ukro svjetlo sa busa(to znam sigurno na jednom busu su skinuli stopke kad se pokvario da ne bi bile ukradene).Pa onda nek svako od Bime do radnika sto je litar nafte ukro nek plati za to.
Ovako će dug da stoji i dalje, država će se još zadužiti a Bimo će uživati u svojim vilama.
-
high_volume
- Posts: 5916
- Joined: 09/06/2010 22:51
#3979 Re: Gras all about
Ti ili žestoko trolaš, ili si teška neznalicaTESLA_EDISON wrote:Upravo tako. Otpis duga a država neka se namiri od Bime i ostalih. Vrlo jednostavno. Nema zaduženja a sve se riješi. Gras izađe iz krize, pruga se obnovi, nabave se nova vozila a zaduženje države 0KM.
Ovako će dug da stoji i dalje, država će se još zadužiti a Bimo će uživati u svojim vilama.
- Tesla Edison
- Posts: 8361
- Joined: 08/05/2017 19:17
#3980 Re: Gras all about
Ako nemaš šta konkretno i argumentovano reći, molim te sa sjašeš sa mojih postova.high_volume wrote:Ti ili žestoko trolaš, ili si teška neznalicaTESLA_EDISON wrote:Upravo tako. Otpis duga a država neka se namiri od Bime i ostalih. Vrlo jednostavno. Nema zaduženja a sve se riješi. Gras izađe iz krize, pruga se obnovi, nabave se nova vozila a zaduženje države 0KM.
Ovako će dug da stoji i dalje, država će se još zadužiti a Bimo će uživati u svojim vilama.
Dug se jednostavno može otpisati ako se donese Lex Specialis (Lex Gras) u kojem bi to bilo moguće za firme koje su od iznimnog značaja za državu a Gras je definitvno jedna od tih firmi. Taj Lex Specialis bi se također mogao i trebao primijeniti i na željeznice.
Ovako imamo nenaplativ dug (koji realno država nikad neće moći naplatiti), javni prijevoz katastrofalan a na kraju građani su ti koji ispaštaju. Dakle Zakon o otpisu duga, procesuiranje svih dosadašnjih direktora i oduzimanje kompletne imovine te na kraju omogućiti Grasu da aplicira za sredstva kojim bi obnovio infrastrukturu i vozni park. Naravno, prije toga uraditi sveobuhvatnu reorganizaciju i sistematizaciju unutar Grasa kako bi se ta sredstva mogla servisirati iz redovnih prihoda bez stvaranja novih dugovanja.
Ako se nastavi kao do sada, imamo Gras koji živi na aparatima a ti aparati će se morati kad-tad isključiti i eto belaja. Sarajevo postaje evropska Kalkuta.
-
high_volume
- Posts: 5916
- Joined: 09/06/2010 22:51
#3981 Re: Gras all about
De ne lupetaj više živ bio.... GRAS nikad nije bio niti će biti od značaja za državu, GRAS je od značaja samo za njegove čelnike i kriminalnu grupu koja mu dozvoljava opstanak radi vlastite imovinske i slične koristi.TESLA_EDISON wrote:Ako nemaš šta konkretno i argumentovano reći, molim te sa sjašeš sa mojih postova.high_volume wrote:Ti ili žestoko trolaš, ili si teška neznalicaTESLA_EDISON wrote:Upravo tako. Otpis duga a država neka se namiri od Bime i ostalih. Vrlo jednostavno. Nema zaduženja a sve se riješi. Gras izađe iz krize, pruga se obnovi, nabave se nova vozila a zaduženje države 0KM.
Ovako će dug da stoji i dalje, država će se još zadužiti a Bimo će uživati u svojim vilama.
Dug se jednostavno može otpisati ako se donese Lex Specialis (Lex Gras) u kojem bi to bilo moguće za firme koje su od iznimnog značaja za državu a Gras je definitvno jedna od tih firmi. Taj Lex Specialis bi se također mogao i trebao primijeniti i na željeznice.
Ovako imamo nenaplativ dug (koji realno država nikad neće moći naplatiti), javni prijevoz katastrofalan a na kraju građani su ti koji ispaštaju. Dakle Zakon o otpisu duga, procesuiranje svih dosadašnjih direktora i oduzimanje kompletne imovine te na kraju omogućiti Grasu da aplicira za sredstva kojim bi obnovio infrastrukturu i vozni park. Naravno, prije toga uraditi sveobuhvatnu reorganizaciju i sistematizaciju unutar Grasa kako bi se ta sredstva mogla servisirati iz redovnih prihoda bez stvaranja novih dugovanja.
Ako se nastavi kao do sada, imamo Gras koji živi na aparatima a ti aparati će se morati kad-tad isključiti i eto belaja. Sarajevo postaje evropska Kalkuta.
Gluposti koje ti piskaraš ovdje po ovoj temi ni profesor Lindov ih ne bi takve izvaljivao, inače poznat po budajaštinama. Ne sramoti profesora
Čuj otpisati 300 miliona KM dugovanja državi i dobavljačima
- Tesla Edison
- Posts: 8361
- Joined: 08/05/2017 19:17
#3982 Re: Gras all about
Itekako je značaj za cijelu državu.
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#3983 Re: Gras all about
Tacno, znacaj za cijelu drzavu, da vrate 300 miliona tudjih para od kojih vec 20 godina parazitiraju svima bi bilo znacajno bolje, lakse i jeftinije!
-
trolejbus1921
- Posts: 224
- Joined: 07/01/2019 21:56
#3984 Re: Gras all about
Vazan je za svakoga ko posjecuje Sarajevo,i sve gradjane Sarajeva.Neko iz Buca Potoka bez auta treba se penjat pjehe do kuce jel.A na kraju krajeva kad dodje truista bolje da viidi nov tramvaj koji ne lupa nego da se voza u zahrdjaloj olupini.
- man_464
- Posts: 1554
- Joined: 11/09/2014 20:27
- Location: Sarajevo - Novi grad
- Contact:
#3985 Re: Gras all about
Svi su ispravni.vryzas wrote:https://www.klix.ba/vijesti/bih/gras-na ... /190415079
Kazu da par ovih "novih" ne radi.![]()
6 ih je došlo, još 1.
-
The BEN10
- Posts: 7674
- Joined: 19/09/2011 09:03
#3986 Re: Gras all about
Nisam nijednog do sada vidio u akciji. Doduše, ne koristim ih kao sredstvo prevoza, pa zato možda.man_464 wrote:Svi su ispravni.vryzas wrote:https://www.klix.ba/vijesti/bih/gras-na ... /190415079
Kazu da par ovih "novih" ne radi.![]()
6 ih je došlo, još 1.
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#3987 Re: Gras all about
Dok nisu uveli jedinstvene mjesecne karte grasovci su kukali sto ih ne uvedu jer je nelojalna konkurencija, sad kad ih uvode opet ne valja?! Pa ko bi vam ugodio!?!?
https://www.radiosarajevo.ba/vijesti/lo ... Pgx9yh9RbY
Sta kazu, nece da se prihodi dijele s privatnom kompanijom?
Izracunajte gospodo ugrozeni, koliko je taj privatnik ulozio u autobuse i minibuse za GSP, a koliko ste vi i kome se raspodjela ne isplati. Naravno, u donirana vozila vozila (da im nije bilo vlade Japana i Istambula zadnjih 20 god ne bi imali cime voziti gradjane) koja je za Gras kupila Vlada KS, odnosno gradjani, Gras nije investirano i pfeninga, to je palo s neba.
https://www.radiosarajevo.ba/vijesti/lo ... Pgx9yh9RbY
Sta kazu, nece da se prihodi dijele s privatnom kompanijom?
Izracunajte gospodo ugrozeni, koliko je taj privatnik ulozio u autobuse i minibuse za GSP, a koliko ste vi i kome se raspodjela ne isplati. Naravno, u donirana vozila vozila (da im nije bilo vlade Japana i Istambula zadnjih 20 god ne bi imali cime voziti gradjane) koja je za Gras kupila Vlada KS, odnosno gradjani, Gras nije investirano i pfeninga, to je palo s neba.
- geralt
- Posts: 6435
- Joined: 14/09/2017 12:45
#3988 Re: Gras all about
Jbt kako ih nije stid ovo mijesati u pricu o jedinstvenim mjesecnim kartama. Eto iz Centrotransa su svi u cetnicima bili.On ističe da je u toku agresije na BiH 1.200 radnika GRAS-a stalo u odbranu države.
"GRAS je dao 97 šehida i palih boraca koji su svoje živote ugradili u temelje BiH, među kojima je i prva žrtva kantona Ramo Biber koji je poginuo 2. marta 1992. godine na svom radnom mjestu braneći svoj grad i svoju firmu. U toku agresije uništeno je preko 350 voznih jedinica GRAS-a gdje je većina bila parkirana po raskrsnicama štiteći naše građane od agresorskih snajpera i granata. Borci iz GRAS-a su krvavo branili svoj grad i njegove građane. Udruženje demobilisanih boraca GRAS-a danas broji preko 650 članova među kojima je 150 ratnih vojnih invalida, deset logoraša i osam zlatnih ljiljana, te 30 maloljetnih boraca", dodaje se u saopćenju.
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#3989 Re: Gras all about
Taj dio nisam htio ni pominjati koliko je tragikomican. Prvo, pozivaju se na nesto sto je bilo prije 24. godine (da ne idem u to koliko je od ovih 650 veterana i 150 RVI bilo zaposleno 1992. u Grasu, a koliko ih je zaposleno kasnije) i na konto su cega su od 96-te na ovamo dobili u donacijama min 2 kompletna vozna parka autobusa i minibusa, a drugo postavljaju stvari tako da su oni jedini branili grad, eto kod privatnika nije bilo ni branitelja ni poginulih boraca, svi bili na radnoj obavezi i prezivjeli. Bahatost grasovaca je izgleda beskrajna...geralt wrote:Jbt kako ih nije stid ovo mijesati u pricu o jedinstvenim mjesecnim kartama. Eto iz Centrotransa su svi u cetnicima bili.On ističe da je u toku agresije na BiH 1.200 radnika GRAS-a stalo u odbranu države.
"GRAS je dao 97 šehida i palih boraca koji su svoje živote ugradili u temelje BiH, među kojima je i prva žrtva kantona Ramo Biber koji je poginuo 2. marta 1992. godine na svom radnom mjestu braneći svoj grad i svoju firmu. U toku agresije uništeno je preko 350 voznih jedinica GRAS-a gdje je većina bila parkirana po raskrsnicama štiteći naše građane od agresorskih snajpera i granata. Borci iz GRAS-a su krvavo branili svoj grad i njegove građane. Udruženje demobilisanih boraca GRAS-a danas broji preko 650 članova među kojima je 150 ratnih vojnih invalida, deset logoraša i osam zlatnih ljiljana, te 30 maloljetnih boraca", dodaje se u saopćenju.
- man_464
- Posts: 1554
- Joined: 11/09/2014 20:27
- Location: Sarajevo - Novi grad
- Contact:
#3990 Re: Gras all about
Apsolutno nista nemam protiv uvodjenja jedinstvenog tarifnog sistema. Privatnik se ovim konacno skida s komercijalnog načina poslovanja i pljačkanja građana.
Jedina opcija koja je nedopustiva je ona uredba iz 2016, po kojoj kupci grasovog kupona ne mogu u centrotrans autobuse, a oni koji imaju centrotrans kupon mogu u tramvaj i trolejbus. To je bio pokušaj 2016 koji je na sreću propao. Bez reciprociteta nema dogovora.
S obzirom da ce ovo biti recipročno i obostrano potpuno podržavam.
Jedina opcija koja je nedopustiva je ona uredba iz 2016, po kojoj kupci grasovog kupona ne mogu u centrotrans autobuse, a oni koji imaju centrotrans kupon mogu u tramvaj i trolejbus. To je bio pokušaj 2016 koji je na sreću propao. Bez reciprociteta nema dogovora.
S obzirom da ce ovo biti recipročno i obostrano potpuno podržavam.
- славянин
- Posts: 11277
- Joined: 30/05/2013 21:43
- Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)
#3991 Re: Gras all about
Da prekopiram tebe - drzi se teme i pusti centrotransman_464 wrote:Apsolutno nista nemam protiv uvodjenja jedinstvenog tarifnog sistema. Privatnik se ovim konacno skida s komercijalnog načina poslovanja i pljačkanja građana.
Jedina opcija koja je nedopustiva je ona uredba iz 2016, po kojoj kupci grasovog kupona ne mogu u centrotrans autobuse, a oni koji imaju centrotrans kupon mogu u tramvaj i trolejbus. To je bio pokušaj 2016 koji je na sreću propao. Bez reciprociteta nema dogovora.
S obzirom da ce ovo biti recipročno i obostrano potpuno podržavam.
Privatnik pljacka gradjane koji dodju i plate kartu al zato jp ne pljacka i to rukom iz budzeta
-
vryzas
- Posts: 11511
- Joined: 12/11/2004 22:44
- Location: Athens
#3992 Re: Gras all about
man_464 wrote:Svi su ispravni.vryzas wrote:https://www.klix.ba/vijesti/bih/gras-na ... /190415079
Kazu da par ovih "novih" ne radi.![]()
6 ih je došlo, još 1.
Znaci suplja prica da dva nisu ispravna?
- man_464
- Posts: 1554
- Joined: 11/09/2014 20:27
- Location: Sarajevo - Novi grad
- Contact:
#3993 Re: Gras all about
Gras u ovoj prici moze ispusiti foru za linije 21 21b 22 28славянин wrote:Da prekopiram tebe - drzi se teme i pusti centrotransman_464 wrote:Apsolutno nista nemam protiv uvodjenja jedinstvenog tarifnog sistema. Privatnik se ovim konacno skida s komercijalnog načina poslovanja i pljačkanja građana.
Jedina opcija koja je nedopustiva je ona uredba iz 2016, po kojoj kupci grasovog kupona ne mogu u centrotrans autobuse, a oni koji imaju centrotrans kupon mogu u tramvaj i trolejbus. To je bio pokušaj 2016 koji je na sreću propao. Bez reciprociteta nema dogovora.
S obzirom da ce ovo biti recipročno i obostrano potpuno podržavam., mislim da je jasno sta je plan tu oko kupona da mogu grasovi u centrotrans - onda da se ni ove krntije ne voze nego samo naplacuje a centrotrans da vozi
![]()
Privatnik pljacka gradjane koji dodju i plate kartu al zato jp ne pljacka i to rukom iz budzetaima li dna za vas - postoji li , za obraz zna se
, malo doniraj malo ne placaj poreze , malo iz budzeta - eto ga 1200 mljacka.O i da ne moze se oprati trolejbus to grafitna specijalna prasina i tako dalje..
Na tim linijama Centrotrans ima registrovan rv i ovo je put uklanjanju grasa sa profitabilnih linija sa Sutjeske.
Gras ne pljacka građane. Pogledaj. Imas kupon. 53 KM.
0.83 KM na dan za XY broj voznji. Privatnik s druge strane svaki put kad zakoracis u vozilo na 1 minutu naplati 2 marke. Barem 4 marke dnevno.
Nije specijalna prašina već grafitna koja pada s klizača motki kod trolejbusa.
- man_464
- Posts: 1554
- Joined: 11/09/2014 20:27
- Location: Sarajevo - Novi grad
- Contact:
#3994 Re: Gras all about
Suplja.vryzas wrote:man_464 wrote:Svi su ispravni.vryzas wrote:https://www.klix.ba/vijesti/bih/gras-na ... /190415079
Kazu da par ovih "novih" ne radi.![]()
6 ih je došlo, još 1.
Znaci suplja prica da dva nisu ispravna?
- geralt
- Posts: 6435
- Joined: 14/09/2017 12:45
#3995 Re: Gras all about
man_464 wrote:53 KM.
0.83 KM na dan
- Mišo_Kovač
- Posts: 2708
- Joined: 22/06/2011 11:00
- Location: Sarajevo
#3996 Re: Gras all about
Quick maths...geralt wrote:man_464 wrote:53 KM.
0.83 KM na dan
-
dresdener78
- Posts: 918
- Joined: 04/08/2011 09:23
- Location: CZ/D/BiH
#3997 Re: Gras all about
Pozdrav svima,
bio sad par dana zbog posla u Tallinnu u Estoniji pa da nešto kratko navedem:
Naime, nedavno se u medijima ogromno digla prašina kako je gradski prevoz u Tallinnu BESPLATAN.
Dakle: Za posjetioce grada, turiste, ne-građane NIJE NIŠTA BESPLATNO i ustvari nije niti bilo nekako kroz reklamu direktno u Tallinnu najavljivano da je prevoz besplatan. Naime, on jeste besplatan samo za "ovlaštene" kategorije, jedna od njih jesu svi građani Tallinna dakle općine Tallinn koji tamo imaju registriran trajni boravak. Svi ostali koji putuju svakodnevno na posao iz drugih regija Estonije, isto kao turisti i posjetioci, plaćaju karte.
U gradu je bio i vrlo jak automobilski saobraćaj, dakle nije se meni činilo da bi "besplatan" gradski prevoz nekako uticao na smanjenje broja automobila.
Evo malo informacija o cijenama karata, dnevna 3 EUR, trodnevna 5 EUR uz karticu Smartcard za koju se u trafici plaćao zalog od 2 EUR (ako vratite karticu dobijete 2 EUR nazad), mjesečna radnička 23 EUR. Teta u prodavnici / trafici napuni plastičnu karticu Smartcard željenom vrstom karte, i - za razliku od beogradskog Busplusa - ova je počela da važi tek od trenutka prvog korištenja, ne od trenutka prodaje kao u Beogradu.
Jednokratna kod vozača bez presjedanja 2 EUR (!!!), pa su još i imali jednokratnu QR kartu koja se može kupiti samo putem mobitela / interneta pa isprintati, jedini automat za ovu kartu sam vidio na aerodromu kod tramvajske okretnice.
Sa karticom Smartcard putnici moraju uvijek da se "prijave" kada ulaze u vozilo na nekom od brojnih narandžastih skenera kartica.
Kazna je bila 40 EUR, u tramvajima su informacije o tarifi itd. navedene na estonskom, ruskom i engleskom jeziku.
https://www.tallinn.ee/eng/pilet/Ticket-prices
Za turiste ovo rješenje nije bilo ništa ekstra, do sada smatram apsolutnim vrhom plaćanje karata koji sam doživio u poljskom gradu Wroclaw gdje je dovoljna samo banking kartica kojom možete u bilo kojem vozilu kupiti jednokratnu, vremensku, dnevnu, trodnevnu, i to za više osoba!!!!
U Londonu sam u januaru koristio opet banking karticu (MasterCard), za mene kao solo turistu je bilo okej, u autobus samo na ulazu, u metrou na ulazu isto kao izlazu da se otvori rampa, a oni garantuju kako će vama skinuti sa računa MAKS cijenu dnevne karte, dakle vi možete da putujete deset puta dnevno i nećete plaćati deset jednokratnih putovanja što bi bilo puno skuplje. PROBLEM je bio u tome da sa jednom banking karticom može putovati samo jedna osoba, dakle porodični izlet itd. već zahtijeva klasične turistične karte. Mada generalno London NIJE grad za izlet sa manjom djecom.
bio sad par dana zbog posla u Tallinnu u Estoniji pa da nešto kratko navedem:
Naime, nedavno se u medijima ogromno digla prašina kako je gradski prevoz u Tallinnu BESPLATAN.
Dakle: Za posjetioce grada, turiste, ne-građane NIJE NIŠTA BESPLATNO i ustvari nije niti bilo nekako kroz reklamu direktno u Tallinnu najavljivano da je prevoz besplatan. Naime, on jeste besplatan samo za "ovlaštene" kategorije, jedna od njih jesu svi građani Tallinna dakle općine Tallinn koji tamo imaju registriran trajni boravak. Svi ostali koji putuju svakodnevno na posao iz drugih regija Estonije, isto kao turisti i posjetioci, plaćaju karte.
U gradu je bio i vrlo jak automobilski saobraćaj, dakle nije se meni činilo da bi "besplatan" gradski prevoz nekako uticao na smanjenje broja automobila.
Evo malo informacija o cijenama karata, dnevna 3 EUR, trodnevna 5 EUR uz karticu Smartcard za koju se u trafici plaćao zalog od 2 EUR (ako vratite karticu dobijete 2 EUR nazad), mjesečna radnička 23 EUR. Teta u prodavnici / trafici napuni plastičnu karticu Smartcard željenom vrstom karte, i - za razliku od beogradskog Busplusa - ova je počela da važi tek od trenutka prvog korištenja, ne od trenutka prodaje kao u Beogradu.
Jednokratna kod vozača bez presjedanja 2 EUR (!!!), pa su još i imali jednokratnu QR kartu koja se može kupiti samo putem mobitela / interneta pa isprintati, jedini automat za ovu kartu sam vidio na aerodromu kod tramvajske okretnice.
Sa karticom Smartcard putnici moraju uvijek da se "prijave" kada ulaze u vozilo na nekom od brojnih narandžastih skenera kartica.
Kazna je bila 40 EUR, u tramvajima su informacije o tarifi itd. navedene na estonskom, ruskom i engleskom jeziku.
https://www.tallinn.ee/eng/pilet/Ticket-prices
Za turiste ovo rješenje nije bilo ništa ekstra, do sada smatram apsolutnim vrhom plaćanje karata koji sam doživio u poljskom gradu Wroclaw gdje je dovoljna samo banking kartica kojom možete u bilo kojem vozilu kupiti jednokratnu, vremensku, dnevnu, trodnevnu, i to za više osoba!!!!
U Londonu sam u januaru koristio opet banking karticu (MasterCard), za mene kao solo turistu je bilo okej, u autobus samo na ulazu, u metrou na ulazu isto kao izlazu da se otvori rampa, a oni garantuju kako će vama skinuti sa računa MAKS cijenu dnevne karte, dakle vi možete da putujete deset puta dnevno i nećete plaćati deset jednokratnih putovanja što bi bilo puno skuplje. PROBLEM je bio u tome da sa jednom banking karticom može putovati samo jedna osoba, dakle porodični izlet itd. već zahtijeva klasične turistične karte. Mada generalno London NIJE grad za izlet sa manjom djecom.
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#3998 Re: Gras all about
Hvala na info, ali kakve ovo veze ima sa Grasom?
- konektovan
- Posts: 51407
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#3999 Re: Gras all about
Jesi li kupovao vodu ( flasiranu ) u centru Talina???dresdener78 wrote:Pozdrav svima,
bio sad par dana zbog posla u Tallinnu u Estoniji pa da nešto kratko navedem:
Naime, nedavno se u medijima ogromno digla prašina kako je gradski prevoz u Tallinnu BESPLATAN.
Dakle: Za posjetioce grada, turiste, ne-građane NIJE NIŠTA BESPLATNO i ustvari nije niti bilo nekako kroz reklamu direktno u Tallinnu najavljivano da je prevoz besplatan. Naime, on jeste besplatan samo za "ovlaštene" kategorije, jedna od njih jesu svi građani Tallinna dakle općine Tallinn koji tamo imaju registriran trajni boravak. Svi ostali koji putuju svakodnevno na posao iz drugih regija Estonije, isto kao turisti i posjetioci, plaćaju karte.
U gradu je bio i vrlo jak automobilski saobraćaj, dakle nije se meni činilo da bi "besplatan" gradski prevoz nekako uticao na smanjenje broja automobila.
Evo malo informacija o cijenama karata, dnevna 3 EUR, trodnevna 5 EUR uz karticu Smartcard za koju se u trafici plaćao zalog od 2 EUR (ako vratite karticu dobijete 2 EUR nazad), mjesečna radnička 23 EUR. Teta u prodavnici / trafici napuni plastičnu karticu Smartcard željenom vrstom karte, i - za razliku od beogradskog Busplusa - ova je počela da važi tek od trenutka prvog korištenja, ne od trenutka prodaje kao u Beogradu.
Jednokratna kod vozača bez presjedanja 2 EUR (!!!), pa su još i imali jednokratnu QR kartu koja se može kupiti samo putem mobitela / interneta pa isprintati, jedini automat za ovu kartu sam vidio na aerodromu kod tramvajske okretnice.
Sa karticom Smartcard putnici moraju uvijek da se "prijave" kada ulaze u vozilo na nekom od brojnih narandžastih skenera kartica.
Kazna je bila 40 EUR, u tramvajima su informacije o tarifi itd. navedene na estonskom, ruskom i engleskom jeziku.
https://www.tallinn.ee/eng/pilet/Ticket-prices
Za turiste ovo rješenje nije bilo ništa ekstra, do sada smatram apsolutnim vrhom plaćanje karata koji sam doživio u poljskom gradu Wroclaw gdje je dovoljna samo banking kartica kojom možete u bilo kojem vozilu kupiti jednokratnu, vremensku, dnevnu, trodnevnu, i to za više osoba!!!!
U Londonu sam u januaru koristio opet banking karticu (MasterCard), za mene kao solo turistu je bilo okej, u autobus samo na ulazu, u metrou na ulazu isto kao izlazu da se otvori rampa, a oni garantuju kako će vama skinuti sa računa MAKS cijenu dnevne karte, dakle vi možete da putujete deset puta dnevno i nećete plaćati deset jednokratnih putovanja što bi bilo puno skuplje. PROBLEM je bio u tome da sa jednom banking karticom može putovati samo jedna osoba, dakle porodični izlet itd. već zahtijeva klasične turistične karte. Mada generalno London NIJE grad za izlet sa manjom djecom.
5 malki flasica....
-
dresdener78
- Posts: 918
- Joined: 04/08/2011 09:23
- Location: CZ/D/BiH
#4000 Re: Gras all about
Znam, cijene astronomske - bio sa kolegama na večeri, ništa posebno nisam onako naručio i 35 EUR je nestalo. Pivo 6,90, bezalkoholni kvas 5 EUR. Žao mi je bilo lokalnih Estonaca, cijene čak i u supermarketima su bile užasne, običan jogurt 1,10 EUR, kilo mesa 7-12 EUR, mrkva na pijaci 2 EUR kilo...konektovan wrote:
Jesi li kupovao vodu ( flasiranu ) u centru Talina???![]()
5 malki flasica....
