Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#39476 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

mk ultra wrote: 13/01/2022 22:44 Pa i na G7 je jako sporo

Kod mene na volvu iako je -5 ugrije se za 5-6min voznje

Golfa dobro moras da se navozas da se ugrije i na pola
Svejedno kuda
Kod mene na Skodi nudi na bordu veci stepen prenosa na male obrtaje ja to nikad ne radim jer se slabije ugrije
Na poslu sa golfom nismo imali problema ako se przi odnosno ne vozi 5,6 na 1200 obrtaja
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#39477 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Ma to je smrt za auto, 1.6 TDI (5. brzina) u 4. rjeđe ubaciš po gradu, a ne ganjati 5. brzinu.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#39478 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

Neki se voze tako, al svako zna sta od sebe radi,jedino je problem sto ce nekom baxuzu ujebano auto prodat
MicoBn
Posts: 14
Joined: 16/12/2021 07:46

#39479 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by MicoBn »

vjeshalica wrote: 13/01/2022 21:45 dobro je sve zatvoreno ali se grebanje cuje od tog motorića ili kako se već naziva kao u videu,zato pitam da li je moguce da od tog motorića puse hladno....znaci cjevanica mi odrvenila :-)
Ee imam i ja problem isti. Tek sam uzeo auto i nisam ga jos vozio ljeti. Medjutim evo sad po zimi ukljucim grijanje na snagu 28c 2/7 i skripi ventilator puno slicno kao malo mače kad je gladno, a kad skrecem u krivini pocne da duva hladno u noge dok ne nastavim da se krecem pravo znaci led ledeni 😃
User avatar
konektovan
Posts: 51457
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#39480 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

nepass1 wrote: 14/01/2022 07:31
Evolution_IV wrote: 13/01/2022 16:50

danas sam vidio na G7ci :-) , jebo te auto koje se ne moze zagrijat....
Meni treba nekih 5-6km po sarajevu da dostigne radnu temperaturu 90⁰
Ja se mogu cijeli dan voziti po Sarajevu,..nece nikad postići radnu, bar po onim crticama :mrgreen:
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#39481 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

konektovan wrote: 14/01/2022 09:56
nepass1 wrote: 14/01/2022 07:31

Meni treba nekih 5-6km po sarajevu da dostigne radnu temperaturu 90⁰
Ja se mogu cijeli dan voziti po Sarajevu,..nece nikad postići radnu, bar po onim crticama :mrgreen:
Ma to ti je HDI, zimi se mrznes, nizbrdo padne na 60-70 stepeni, ljeti ga potjeras uzbrdo ili po gradu mic po mic ode na 120-130, jbt. znao sam na +40 grijanje na max. uukljuciti.
Odes u servis kazu sve regulara.
Pug 307 2.0 HDI 66 kW, 2001 god.
User avatar
liaar
Posts: 3945
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#39482 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by liaar »

NediM17 wrote: 14/01/2022 10:03
konektovan wrote: 14/01/2022 09:56

Ja se mogu cijeli dan voziti po Sarajevu,..nece nikad postići radnu, bar po onim crticama :mrgreen:
Ma to ti je HDI, zimi se mrznes, nizbrdo padne na 60-70 stepeni, ljeti ga potjeras uzbrdo ili po gradu mic po mic ode na 120-130, jbt. znao sam na +40 grijanje na max. uukljuciti.
Odes u servis kazu sve regulara.
Pug 307 2.0 HDI 66 kW, 2001 god.
jes jebo ga otac, zimi moram da se vozam ko budala da bih se ugrijao malo a kazaljka na 70 :mrgreen:
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#39483 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

@konektovan se ugrije samo kad ga poCera uz Romaniju put zavicaja.
Kad ide punici smrzne se, al' mu toplo oko srca. :lol:
User avatar
mk ultra
Posts: 24038
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#39484 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mk ultra »

NediM17 wrote: 14/01/2022 10:09 @konektovan se ugrije samo kad ga poCera uz Romaniju put zavicaja.
Kad ide punici smrzne se, al' mu toplo oko srca. :lol:
neće preko karaule da ga forsira :mrgreen:
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#39485 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

mk ultra wrote: 14/01/2022 10:10
NediM17 wrote: 14/01/2022 10:09 @konektovan se ugrije samo kad ga poCera uz Romaniju put zavicaja.
Kad ide punici smrzne se, al' mu toplo oko srca. :lol:
neće preko karaule da ga forsira :mrgreen:
Ne ide preko Karaule, samo ravnicom preko Doboja. :mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 51457
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#39486 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

NediM17 wrote: 14/01/2022 10:09 @konektovan se ugrije samo kad ga poCera uz Romaniju put zavicaja.
Kad ide punici smrzne se, al' mu toplo oko srca. :lol:
Ne,..unutra je ok, fakat, relativno brzo se ugrije kabina i nemam problem s tim. Ali da se to dešava, da nizbrdo padne temp, dešava se, plus voznja magistralom ga ohladi. :mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 51457
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#39487 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

mk ultra wrote: 14/01/2022 10:10
NediM17 wrote: 14/01/2022 10:09 @konektovan se ugrije samo kad ga poCera uz Romaniju put zavicaja.
Kad ide punici smrzne se, al' mu toplo oko srca. :lol:
neće preko karaule da ga forsira :mrgreen:
To samo dok se tunel Vranduk radio. :mrgreen:
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#39488 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nepass1 »

konektovan wrote: 14/01/2022 09:56
nepass1 wrote: 14/01/2022 07:31

Meni treba nekih 5-6km po sarajevu da dostigne radnu temperaturu 90⁰
Ja se mogu cijeli dan voziti po Sarajevu,..nece nikad postići radnu, bar po onim crticama :mrgreen:
Ali kad postigne tad se ne pomice. Na romaniji tj glasinackom polju -11, 5 brzina i 120 ali stoji kazaljka na sredini
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#39489 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Isto. Kad se sjetim koliko sam ga ljetos pržio na 35-40C od Stoca prema Dubrovniku i H. Novom između usijanog kamenja, nije se nakašljao. Kazaljka kad zakuca tu i stoji. Zimi ista situacija, nit pada nit se podiže.
User avatar
konektovan
Posts: 51457
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#39490 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

nepass1 wrote: 14/01/2022 10:32
konektovan wrote: 14/01/2022 09:56

Ja se mogu cijeli dan voziti po Sarajevu,..nece nikad postići radnu, bar po onim crticama :mrgreen:
Ali kad postigne tad se ne pomice. Na romaniji tj glasinackom polju -11, 5 brzina i 120 ali stoji kazaljka na sredini
Kod mene bi odmah jednu "crtu" zijanio.. :mrgreen:
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#39491 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Kod VW i azijskih nakaza ta kazaljka je u normalnim uslovima, da kazem, softverski zakucana. Kad bi se pratili live parametri vidjeli bi da to seta gore-dole, naravno, ne toliko drasticno kao kod PSA.
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#39492 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

Vw od 75 do 105 ili 110 stepeni stoji zakucana na 90 kazaljka.

Samo mi nije jasno kako se na sedmici ugrije ulje prije vode :lol:
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#39493 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Stoji zakucana i na Suzuki i KIA automobilima, ali kad bi pratio live vidio bi da to u stvarnosti varira gore-dole, minimalno plus minus 5 stepeni.
Last edited by NediM17 on 14/01/2022 11:50, edited 1 time in total.
User avatar
kabal1337
Posts: 13450
Joined: 11/02/2012 21:08

#39494 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

NediM17 wrote: 14/01/2022 11:31 Kod VW i azijskih nakaza ta kazaljka je u normalnim uslovima, da kazem, softverski zakucana. Kad bi se pratili live parametri vidjeli bi da to seta gore-dole, naravno, ne toliko drasticno kao kod PSA.
Da, ovo je tacno. Zato je i nekim proizvodjacima ovo bio izgovor da ukinu kazaljku.
ma da se na VW moze namjestiti da prikazuje stvarnu vrijednost.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#39495 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

Kod mene na VW kada se zagrije drži temperaturu rashladne tečnosti konstantno 88-89 stepeni. Na dijagnostici isto pokazuje :thumbup:
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#39496 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by laik1981 »

Ta kazaljka i sluzi kao odokativni pokazatelj. I na opelu kod mene stoji zakucana na 90, a na dijagnostici se krece od 92-97, bar kod mene .
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#39497 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

Pa ja to kazem, stvarna varira 75-105 a kazaljka na 90 ostane.
Iako kad vec dodje na stvarnih 85 ne bi se trebala spustat ako je sve ispravno
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#39498 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by laik1981 »

avijon wrote: 14/01/2022 11:51 Pa ja to kazem, stvarna varira 75-105 a kazaljka na 90 ostane.
Iako kad vec dodje na stvarnih 85 ne bi se trebala spustat ako je sve ispravno
U nekim okolnostima ce se spustiti. Recimo kad su ovi minusi i kada se spustam sa Bjelasnice zna dobro pasti.. U takvim uslovima kada je hladno i kada motor nije pod opterecenjem tesko da ce odrzati radnu temperaturu.. U svim ostalim uslovima temperatura je kako treba biti..
User avatar
kabal1337
Posts: 13450
Joined: 11/02/2012 21:08

#39499 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

vjeshalica wrote: 13/01/2022 21:45 dobro je sve zatvoreno ali se grebanje cuje od tog motorića ili kako se već naziva kao u videu,zato pitam da li je moguce da od tog motorića puse hladno....znaci cjevanica mi odrvenila :-)
Jeste to je simptom motorica klapne ventilacije.
Moze se provjeriti preko output testa za motoric, ako padne test motoric nije ispravan. a i u vecini slucajeva ce prijaviti i gresku. -Kad motoric crkne.
Last edited by kabal1337 on 14/01/2022 12:21, edited 1 time in total.
User avatar
kabal1337
Posts: 13450
Joined: 11/02/2012 21:08

#39500 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

MicoBn wrote: 14/01/2022 09:51
vjeshalica wrote: 13/01/2022 21:45 dobro je sve zatvoreno ali se grebanje cuje od tog motorića ili kako se već naziva kao u videu,zato pitam da li je moguce da od tog motorića puse hladno....znaci cjevanica mi odrvenila :-)
Ee imam i ja problem isti. Tek sam uzeo auto i nisam ga jos vozio ljeti. Medjutim evo sad po zimi ukljucim grijanje na snagu 28c 2/7 i skripi ventilator puno slicno kao malo mače kad je gladno, a kad skrecem u krivini pocne da duva hladno u noge dok ne nastavim da se krecem pravo znaci led ledeni 😃
Treba ocistiti ventilator i podmazati lezaj. Tako kad pocne da skripi, moze stvarati veci otpor pa crkne otpornik za grijanje.
Post Reply