Gras all about

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
johntra
Posts: 11853
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#3901 Re: Gras all about

Post by johntra »

Za deset dana u gradski promet biće pušteno sedam novonabavljenih trolejbusa KJKP "Gras"

http://vlada.ks.gov.ba/aktuelnosti/novo ... uC78TtpViE

Image
Image
Image
Image
User avatar
holowey
Posts: 10852
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#3902 Re: Gras all about

Post by holowey »

johntra wrote:Za deset dana u gradski promet biće pušteno sedam novonabavljenih trolejbusa KJKP "Gras"

http://vlada.ks.gov.ba/aktuelnosti/novo ... uC78TtpViE

Image
u cemu je stos, kako to da na ovim polovnim trolejbusima nema onog crnila koje spada sa trola?
User avatar
Thorgerson
Posts: 9900
Joined: 15/04/2015 11:26

#3903 Re: Gras all about

Post by Thorgerson »

bitanga_sa_otesa wrote:sta ono otpada kamen sa zidova betonskih na tramvajskim stajalistima ??cime su ono lijepili ? karbofixom?
Onaj kamen je samo takvo ruglo. Nadam se da ce ubrzo to sve otpast. Kič. Još samo su neodstajali oni lavovi da ih natakare. :roll:

Je li problem bio obicni zidic staviti, ofarbati ga u tamno sivu boju. Gore staviti malo ogradice. Em bi bilo jeftinije, em estetski 10x ljepse.
User avatar
Thorgerson
Posts: 9900
Joined: 15/04/2015 11:26

#3904 Re: Gras all about

Post by Thorgerson »

Po riječima direktora Vatrića, sedam novonabavljenih trolejbusa su marke HES, mogu primiti po 160 putnika, imaju platformu za invalide i dječija kolica kao i bolje sisteme za grijanje i hlađenje u odnosu na trolejbuse koji su trenutno u prometu.

Također, odlučili smo se za svjetliju bež unutrašnjost tako da će pisanje grafita i šrvljanja naših građana biti pravi užitak, dodao je Vatrić.
Image
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#3905 Re: Gras all about

Post by bitanga_sa_otesa »

Thorgerson wrote: Onaj kamen je samo takvo ruglo. Nadam se da ce ubrzo to sve otpast. Kič. Još samo su neodstajali oni lavovi da ih natakare. :roll:
u nedzaricima sve je otpalo i stoje mjesecima humke tog kamena,niko ni da pokupi...bas smo septicka jama od kasabe...
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#3906 Re: Gras all about

Post by Tesla Edison »

johntra wrote:Za deset dana u gradski promet biće pušteno sedam novonabavljenih trolejbusa KJKP "Gras"

http://vlada.ks.gov.ba/aktuelnosti/novo ... uC78TtpViE

Image
Image
Image
Image
Ljepota.

Ovako je kad je tender kako treba. Isto bi bilo i sa minibusima da nije lova u mutnom.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#3907 Re: Gras all about

Post by Tesla Edison »

holowey wrote:
u cemu je stos, kako to da na ovim polovnim trolejbusima nema onog crnila koje spada sa trola?
Redovno se čiste i održavaju a toga nažalost u Grasu nema.

Evo kako izgledaju češki stari trolejbusi (još su i bijeli):

https://www.youtube.com/watch?v=JsGyE5kfBLE&t=236s
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#3908 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

holowey wrote:
johntra wrote:Za deset dana u gradski promet biće pušteno sedam novonabavljenih trolejbusa KJKP "Gras"

http://vlada.ks.gov.ba/aktuelnosti/novo ... uC78TtpViE

Image
u cemu je stos, kako to da na ovim polovnim trolejbusima nema onog crnila koje spada sa trola?
Oribani.

Vidjećemo hoće li biti i kod ovih problem s prljavštinom, bojim se da hoće, jer kad dignu trole, klizači im dođu tačno iznad zadnjeg dijela.
Kod Solingenaca nema tih problema jer su motke postavljene malo bliže zadnjem kraju vozila, i klizači dođu dosta iza zadnjeg kraja. Nije bilo tih problema ni kod starih Škoda.
Problem je kad je kiša i kad se materijal sa klizača pomješa sa vodom, to se teškom mukom skida. Treba pojačati ekipu perača, raspisan je konkurs za jednog.
User avatar
holowey
Posts: 10852
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#3909 Re: Gras all about

Post by holowey »

kod nas cijepaju atome i nemaju vremena za ribanje?
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#3910 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Operu ih majstori nabrzinu šmrkom i zogerom, al ono pozadi ne ide lako, nije to obična prašina.
Probao sam i sam toplom vodom i rialom na tramvaju, nije išlo.

Eno sad trolejbusi traže perača na godinu dana, valjda će se bar malo osjetiti, mada ne ide to tako lako kako se nekom na prvi pogled čini.
Last edited by trambusek88 on 15/04/2019 19:26, edited 1 time in total.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#3911 Re: Gras all about

Post by man_464 »

bitanga_sa_otesa wrote:sta ono otpada kamen sa zidova betonskih na tramvajskim stajalistima ??cime su ono lijepili ? karbofixom?
Lijepio izvođač radova koji je prošao na TENDERU legalno. :izet:
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#3912 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

KJKP Rad
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#3913 Re: Gras all about

Post by bitanga_sa_otesa »

man_464 wrote: Lijepio izvođač radova koji je prošao na TENDERU legalno. :izet:
svaka im cast ko god da su :run:
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#3914 Re: Gras all about

Post by man_464 »

TESLA_EDISON wrote:
johntra wrote:Za deset dana u gradski promet biće pušteno sedam novonabavljenih trolejbusa KJKP "Gras"

http://vlada.ks.gov.ba/aktuelnosti/novo ... uC78TtpViE

Image
Image
Image
Image
Ljepota.

Ovako je kad je tender kako treba. Isto bi bilo i sa minibusima da nije lova u mutnom.
Ovako je kad za 7 trola platiš 700.000

Ili kad za 10 autobusa 2015 platiš 800.000. Svaki po 80.000
A Gušić kupi 26 plinaca novijih od tih iz 2015, ni jedan skuplji od 40.000. Znao čovjek naći u Zakonu da onaj ko ima konkurenciju u svojoj djelatnosti mora imati iste uslove kao i konkurent. Pa ja.

Inače trolejbusi su solidni. 1999/2000 godište, niskopodni s rampom za ulaz invalida. Klimatizirani samo za vozačku kabinu.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#3915 Re: Gras all about

Post by Tesla Edison »

To je protuzakonito. Zato je i bio uhapšen. Znači i BH Telecom može bez tendera kupovati zbog toga što je Telemach privatna firma? BH Telecom je državna firma i JP a Gras je KJKP i isti podliježu Zakonu o javnim nabavkama. Kraj priče.

Bolje 7 trolejbusa legalno i skupo nego 100 protuzakonito i jeftino.
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#3916 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Trebalo je doći ovih 10 za 700.000.
Image

Bio je i tender, ali u nekom trenutku bile su obustavljene sve nabavke, nakon one frke.
Ovima se žurilo jer su imali neke mušterije u Ukrajini, pa propalo a na kraju kupio neki biznismen i ove iz Biela i iz Berna i prodaje.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#3917 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

Kako mogu vidjeti na slikama
Unutra ko novo
Upravo je to ono odrzavanje o kojem trubimo svi
Eto lijepo nek su stigle
Al sama pomisao da ce stoka cijepati sjedista,cvrljati,odbijati vrata,ulaziti upišani i prljavi i sjedati dirati sve oko sebe peksini....dakle ostane čovjeku samo da oplakuje
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#3918 Re: Gras all about

Post by man_464 »

Tacno tako.

Sve ce ovo za mjesec, sta mjesec, za 7 dana biti devastirano. Onda ce se opet dezurni pljuvaci javiti kako je to krivica gras-a a ne uglednih građana.

Najvaznije je da su niskopodni i da trasa trolejbusa sad ima niskopidne i invalidne osobe nisu osuđene na komercijalu.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#3919 Re: Gras all about

Post by Tesla Edison »

man_464 wrote:Tacno tako.

Sve ce ovo za mjesec, sta mjesec, za 7 dana biti devastirano. Onda ce se opet dezurni pljuvaci javiti kako je to krivica gras-a a ne uglednih građana.

Najvaznije je da su niskopodni i da trasa trolejbusa sad ima niskopidne i invalidne osobe nisu osuđene na komercijalu.
Izvini ali opet se ne mogu složiti sa tobom.

Isti ti "ugledni" građani se voze i Centrotransom. Također se voze i željeznicama a željeznice uz to sve imaju još i migrante pa ne vidim da su TALGO vagoni uništeni kao ni autobusi CTS-a.
Nažalost i to je odgovornost Grasa, koliko god nas boljela ta činjenica, treba je spomenuti istine radi.
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#3920 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Ima ta priča 2 strane. Neke linije su izložene većem neke srednjem, a na nekima i nema vandalizma, tipa linija sa Doma armije i komercijale.
Čekam da Centrotrans u potpunosti preuzme Vogošću i sve srednjoškolce koji koriste liniju 21, pretežno GRAS.
Bio je onaj što je imao tablice što su završavale na 988, bio prvi stalni CTS zglob na komercijali, a prije toga dugo radio na Vogošći. Tu je bio zaradio par grafita u zadnjem dijelu vozila, isticao se veliki crveni koji nije uklonjen za pola godine rada tog vozila na 31e.
Imaju i oni išaranih vozila što rade na "nekim tamo" linijama.

Na trolejbuskim linijama je neuobičajno veliki vandalizam jer tim linijama gravitira nekoliko srednjih škola. Prolaze kroz zonu sumraka zvanu Švrakino.

Biće ovi trolejbusi očuvani tamo do septembra, a onda kreće sistematsko uništavanje.

Kad bi se bolje organizovala i ljudstvom pojačala služba za čišćenje grafitima bi se i moglo dohakati, al belaj je što na trolama ima i pravog uništavanja. (Cijepanja tapacirunga, rukohvata itd...)

Treba ljudstvom (mladim ljudima) pojačati službe čišćenja i na jednu stranu da ima osnovno čišćenje, a na drugu stranu da imaju posebno ljudi za detaljno čišćenje koji bi bar 1 trolejbus dnevno detaljno odradili.
Radio sam na tim poslovima, znam da to nije baš tako jednostavno. Grafite gotovo nemoguće skinuti s običnim sredstvima za čišćenje itd...
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#3921 Re: Gras all about

Post by man_464 »

TESLA_EDISON wrote:
man_464 wrote:Tacno tako.

Sve ce ovo za mjesec, sta mjesec, za 7 dana biti devastirano. Onda ce se opet dezurni pljuvaci javiti kako je to krivica gras-a a ne uglednih građana.

Najvaznije je da su niskopodni i da trasa trolejbusa sad ima niskopidne i invalidne osobe nisu osuđene na komercijalu.
Izvini ali opet se ne mogu složiti sa tobom.

Isti ti "ugledni" građani se voze i Centrotransom. Također se voze i željeznicama a željeznice uz to sve imaju još i migrante pa ne vidim da su TALGO vagoni uništeni kao ni autobusi CTS-a.
Nažalost i to je odgovornost Grasa, koliko god nas boljela ta činjenica, treba je spomenuti istine radi.
Zaboravljas da se srednjoskolci ne voze centrotransom nego se svercaju grasom ili koriste đacke i studentske kupone. Te socijale nema kod centrotransa.

Gras bi trebao da odrzava cistocu bolje. Pranje podova, sjedala prljavstine itd... Ali GRAFITI i iscjepana sjedala i polomljeni rukohvati su iskljucivo krivica građana.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#3922 Re: Gras all about

Post by Tesla Edison »

Treba djelovati preventivno i višak radnika premjestiti da rade kao osiguranje u vozilima. Bolje to nego da hodaju po krugu preduzeća bez ikakvog posla. Prije par godina delegacija iz Češke posjetila Gras i vidjela desetak osoba da konstantno šetaju u krugu Grasa, pitaju jesu li to sakupljači sekundarnih sirovina a kad su čuli odgovor da su ti uposlenici, ostali su bez teksta. Sve se može samo treba volje. Nažalost o Grasu niko ne brine. Uposlenici dolaze samo da odrade posao i uzmu platu.
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#3923 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

TESLA_EDISON wrote:Treba djelovati preventivno i višak radnika premjestiti da rade kao osiguranje u vozilima. Bolje to nego da hodaju po krugu preduzeća bez ikakvog posla. Prije par godina delegacija iz Češke posjetila Gras i vidjela desetak osoba da konstantno šetaju u krugu Grasa, pitaju jesu li to sakupljači sekundarnih sirovina a kad su čuli odgovor da su ti uposlenici, ostali su bez teksta. Sve se može samo treba volje. Nažalost o Grasu niko ne brine. Uposlenici dolaze samo da odrade posao i uzmu platu.
Nema više viška, otišo višak.

Dežurni radnici, pruge, mreže, vučne službe... Radnici koji nemaju baš po čitav dan posla, ali koji mogu u svakom trenutku zatrebati. Ima takvih radnika, takav opis radnog mjesta.
Jbg može se desiti da za 12 sati radnog vremena, ne izađu nikako na intervenciju, a može se desiti da imaju pune ruke posla.

E jedino invalidi rada, za koje se ne nađe adekvatan posao koji mogu obavljati. Ima i toga, i sami predstavnici GRAS-a su govorili da je to veliki problem.
Ne mogu ih sve penzionisati, a ljudi su svoje zdravlje ostavili u GRAS-u.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#3924 Re: Gras all about

Post by man_464 »

Trolejbusi se čiste:
Prije:
Image
Image
Image
Image

Poslije
Image
Image
Image
Image

P.s. provozajte se za 10 dana s ovim istim. Takvi ce biti i ovi Novonabavljeni.

Fotografije preuzete sa FB grupe Gras 1885.
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3925 Re: Gras all about

Post by konektovan »

Pa nek se cisti opet, ili je ovo 8 svjetsko cudo da je gras uspio oprati vozilo?!
Ono što bi trebali da rade na sedmicnoj bazi, gras radi na godisnjoj. Za odrzavanje cistoce vozila odgovoran je iskljucivo gras, i niko više.
Post Reply