Gras all about

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#3876 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

Naravo ako stvarno komad kosta sto hiljada,ako kosta pola-pola o da se pitamo kako pojedinci tako bogato zive
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#3877 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Meni je lik iz konkurencijskog vijeća rekao da GRAS ima pravo po zakonu, a i pročitao sam to lično u ZoJN ali eto kao treba im zvanična potvrda da radi Centrotrans u gradskom prevozu.

A Haris to nije smio uraditi prije nego je iščistio to.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#3878 Re: Gras all about

Post by Tesla Edison »

man_464 wrote:Zivio Zakon.

Bolje platiti 100.000 komad, nego 70.000.

:bih:
Sad mi stvarno nisi jasan. Prvo optužuješ Centrotrans što mimo zakona saobraćaja na linijama a sada ti smeta to je Gras nabavio autobuse shodno Zakonu i propisima?!

Mora zakon postojati inače smo u anarhiji. Bolje platiti 100 000 po Zakonu nego 70 000 mimo Zakona gdje bi se favorizirao određeni dobavljač nauštrb drugog. To ti je isto kao da ti isplate 600 KM plate po Zakonu sa doprinosima umjesto 1200 mimo Zakona i bez doprinosa. Bolje je prvih 600 jel tako?
Pred zakonom moraju svi biti jednaki.

Zbog nepoštivanja Zakona o javnim nabavkama minibuske linije se gase. Da se raspiše tender u skladu sa Zakonom i da se isti sprovede u skladu sa Zakonom, ne bi bilo nikakvih problema već bi se minobusi nabavili još 2016. godine. Ovako pojedine osobe iz Grasa pokušavaju da šta ušićare na brzaka a stanovnici padinskih naselja ispaštaju. Dokle god se tender ne sprovede transparentno, shodno Zakonu o javnim nabavkama i shodno propisima, isti će uvijek padati na Uredu na žalbe. To sam i napisao u prethodnim postovima. Ne može se raspisati tender gdje se navode specifikacije vozila koje može nabaviti samo jedan dobavljač. Nije fer i nije po Zakonu. Zbog toga se Sejari žali i neka se žali. Uvijek će tenderi i padati zbog toga. I neka padaju. Zakon je za sve isti i mora se poštovati.

Isto važi i za Centrotrans. Moraju voziti autobuse i minibuske po važećem redu vožnje shodno Zakonu o javnom gradskom prijevozu i biti u jedinstvenom tarifnom sistemu. Zašto nisu, to je pitanje za saobraćajnu inspekciju. Tu neko ne radi svoj posao kako treba.
Last edited by Tesla Edison on 12/04/2019 22:50, edited 1 time in total.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#3879 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

kombibuski saobraćaj treba dati centrotransu,nema potrebe da gras gubi resurse na nerentabilnim linijama
ali pod isključivim uslovom da obvljaju prijevoz po grasovim redovima vožnji,a ne da se desi da vikendom N E M A prijevoza
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#3880 Re: Gras all about

Post by Tesla Edison »

trambusek88 wrote:Meni je lik iz konkurencijskog vijeća rekao da GRAS ima pravo po zakonu, a i pročitao sam to lično u ZoJN ali eto kao treba im zvanična potvrda da radi Centrotrans u gradskom prevozu.

A Haris to nije smio uraditi prije nego je iščistio to.
Centrotrans je komercijalna firma koja nije JP. Gras je KJKP i nema toga pravila i odluke koja može Gras izuzeti iz Zakona o javnim nabavkama. Jedino ako Zastupnički dom parlamenta BiH donese Lex Specialis u vezi Grasa, tad bi moglo ali to je u sferi naučne fantastike. Prvo zbog trenutne političke situacije a drugo zbog ostalih državnih firmi. Prvo bi BH Telecom tražio da se i on izuzme jer po istoj logici i Telemach mu je konkurencija koja ne podliježe Zakonu o javnim nabavkama. Otvorila bi se Pandorina kutija i tad bi tek belaj bio.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#3881 Re: Gras all about

Post by Tesla Edison »

vjeshalica wrote:kombibuski saobraćaj treba dati centrotransu,nema potrebe da gras gubi resurse na nerentabilnim linijama
ali pod isključivim uslovom da obvljaju prijevoz po grasovim redovima vožnji,a ne da se desi da vikendom N E M A prijevoza
To svakako. Prvo jedinstveni tarifni sistem pa onda ovjereni redovi vožnje i rute.
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#3882 Re: Gras all about

Post by MAN-lion's coach »

Pitar sa Kariba wrote:Pa je li problem u tenderskoj napisati (po meni bi i moralo na nasem) "Sistem protiv proklizavanja/blokiranja... nego pisu ABS/ESP ili sta ja znam, jos dodas "ili ekvivalent" i rijesis. Ovo za webasto naravno da ce pasti, kao da su napisali ne mora biti Mercedes, ali sasija mora biti Mercedesova? :-)
To možeš uraditi, skoro da preciziraš tačno specifikacije nekog vozila. To je nekad bilo u planu, kad se pričalo o nabavci nekih 10-tak vozila iz Solingena, trolejbusa. Uglavnom, to je napisano, u smislu detaljnijeg opisa trolejbusa, da ima tri osovine, da ima troja vrata, da ima tamo neke posebne tiristore i slične gluposti. Faktički namještaš tender onome ko ima mogućnost da nabavi to vozilo, što je totalna glupost. :)
Naravno to se nije realizovalo.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#3883 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

TESLA_EDISON wrote:
vjeshalica wrote:kombibuski saobraćaj treba dati centrotransu,nema potrebe da gras gubi resurse na nerentabilnim linijama
ali pod isključivim uslovom da obvljaju prijevoz po grasovim redovima vožnji,a ne da se desi da vikendom N E M A prijevoza
To svakako. Prvo jedinstveni tarifni sistem pa onda ovjereni redovi vožnje i rute.
i naravno dati ugovor na određeno i u slučaju napuštanja da se obešteti kanton
jer ako se neko prijavi pa poslije zabušava onda koja je poenta uopće kompletnog sistema?
malo ko hoće reći da isti taj centrotrans desetljećima drži monopol na prigradu ili periferiji kantona
nemaju konkurenciju odnosno dobro su pokriveni od strane nekoga kad to tako može
kad se pojave neki ilegalci koji voze ljude za 20 maruna na more,onda kuknjarija kako to ne može....pa bolje nekom liku dati 20 maraka i otići u jednom smjeru nego njima 50,i voziš se u raspalini ko da je indija
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#3884 Re: Gras all about

Post by Tesla Edison »

vjeshalica wrote:
TESLA_EDISON wrote:
vjeshalica wrote:kombibuski saobraćaj treba dati centrotransu,nema potrebe da gras gubi resurse na nerentabilnim linijama
ali pod isključivim uslovom da obvljaju prijevoz po grasovim redovima vožnji,a ne da se desi da vikendom N E M A prijevoza
To svakako. Prvo jedinstveni tarifni sistem pa onda ovjereni redovi vožnje i rute.
i naravno dati ugovor na određeno i u slučaju napuštanja da se obešteti kanton
jer ako se neko prijavi pa poslije zabušava onda koja je poenta uopće kompletnog sistema?
malo ko hoće reći da isti taj centrotrans desetljećima drži monopol na prigradu ili periferiji kantona
nemaju konkurenciju odnosno dobro su pokriveni od strane nekoga kad to tako može
kad se pojave neki ilegalci koji voze ljude za 20 maruna na more,onda kuknjarija kako to ne može....pa bolje nekom liku dati 20 maraka i otići u jednom smjeru nego njima 50,i voziš se u raspalini ko da je indija
Naravno, klauzulama u ugovoru zaštiti interese grada i građana koji koriste gradski prijevoz. Da se ne desi situacija kao za Bihać gdje je povratna karta skuplja nego avionska do Istanbula a autobus gori od Graf&Stift-a kojeg je Gras imao prije 15-tak godina. Sreća, sad ima Talgo pa nema više tih muka sa Centrom i Bihaćem.
nlt
Posts: 2608
Joined: 18/05/2014 18:02

#3885 Re: Gras all about

Post by nlt »

Ne znaju oni tender raspisati ti po PS-u
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#3886 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

2 godine ga je pisalo ministarstvo saobraćaja pa ništa.

Kad je zadnji tender raspisivan Direktor nešto govorio da će gledati da maksimalno prošire uslove, ali eto pade opet na servisima i garancijama.

Nebi me iznenadilo ni da taj Sejari ima svoje ljude i u ministarstvu i petokolonaše u GRAS-u, jer ne ide mi u glavu da 3 godine padaju tenderi.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#3887 Re: Gras all about

Post by Tesla Edison »

trambusek88 wrote:2 godine ga je pisalo ministarstvo saobraćaja pa ništa.

Kad je zadnji tender raspisivan Direktor nešto govorio da će gledati da maksimalno prošire uslove, ali eto pade opet na servisima i garancijama.

Nebi me iznenadilo ni da taj Sejari ima svoje ljude i u ministarstvu i petokolonaše u GRAS-u, jer ne ide mi u glavu da 3 godine padaju tenderi.
Ma Sejari je kriv i za pojavu NLO-a iznad Novog Meksika.

Hajmo ozbiljno. Jedini krivac za pad tendera je Gras i to je ovdje i dokazano van razumne sumnje. Od samog pisanja obavijesti za tender pa sve ostalo.

Sejari samo koristi priliku koja mu je pružena na tacni od strane Grasa. Iskreno i ja bih ulagao žalbe i obarao tendere na njihovom mjestu. Zašto ne iskoristiti pruženu priliku.
Last edited by Tesla Edison on 13/04/2019 21:56, edited 1 time in total.
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#3888 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Image
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#3889 Re: Gras all about

Post by Tesla Edison »

trambusek88 wrote:Image
A jesu lijepe a izgleda i očuvane. Kad ovakve ostale kod nas bar dvije godine bilo bi super
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#3890 Re: Gras all about

Post by Mišo_Kovač »

Čuvat će to eruditi iz švrakinog, ko oči u glavi. Nemaš brige :D :evil:
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#3891 Re: Gras all about

Post by man_464 »

TESLA_EDISON wrote::izet:
trambusek88 wrote:2 godine ga je pisalo ministarstvo saobraćaja pa ništa.

Kad je zadnji tender raspisivan Direktor nešto govorio da će gledati da maksimalno prošire uslove, ali eto pade opet na servisima i garancijama.

Nebi me iznenadilo ni da taj Sejari ima svoje ljude i u ministarstvu i petokolonaše u GRAS-u, jer ne ide mi u glavu da 3 godine padaju tenderi.
Ma Sejari je kriv i za pojavu NLO-a iznad Novog Meksika.

Hajmo ozbiljno. Jedini krivac za pad tendera je Gras i to je ovdje i dokazano van razumne sumnje. Od samog pisanja obavijesti za tender pa sve ostalo.

Sejari samo koristi priliku koja mu je pružena na tacni od strane Grasa. Iskreno i ja bih ulagao žalbe i obarao tendere na njihovom mjestu. Zašto ne iskoristiti pruženu priliku.
Jedini krivac je Sejari (Centrotrans).

Trolejbusi bi trebali da budu veoma brzo u depou.
Nazalost vec ih vidim unistene i devastirane od strane naših uvazenih putnika.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#3892 Re: Gras all about

Post by Tesla Edison »

Zbog onog grafita "Svi na sjever, 30.03.2019" napisanog u podvožnjaku na Stupu trebalo bi fino FK Sarajevu ispostaviti fakturu za čišćenje. Ono je užaš. Isto važi i za huligane ostalih klubova.
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#3893 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Prva dva stigla u garažu.
Image
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#3894 Re: Gras all about

Post by bitanga_sa_otesa »

sta ono otpada kamen sa zidova betonskih na tramvajskim stajalistima ??cime su ono lijepili ? karbofixom?
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#3895 Re: Gras all about

Post by Mišo_Kovač »

Sabotirala konkurencija tutkalo, nisu oni krivi. Ohanite :P
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#3896 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Mišo_Kovač wrote:Sabotirala konkurencija tutkalo, nisu oni krivi. Ohanite :P
Ko oni?
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 6552
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#3897 Re: Gras all about

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Sta sada za kombije?
Koliko je izvjesno da nova vlast ima namjeru da rijesi to pitanje?
U smislu da se opet iznese konkurencijskom vijecu da se Gras oslobodi odrejdenih procedura?
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#3898 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Navodno ponovo ministarstvo preuzima nabavku.

Prvo je staro mininistarstvo raspisivalo nekoliko tendera 2016-2018, pa GRAS 2 tendera, pa će navodno opet ministarstvo, i valjda će sad raspisati za 25 komada.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#3899 Re: Gras all about

Post by Tesla Edison »

I opet će kao i Gras napisati da traže webasto grijanje, MAN mjenjač, ABS, ESP i opet će pasti

Živi bili pa vidjeli.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3784
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#3900 Re: Gras all about

Post by DaffyDuck »

Za deset dana u prometu novonabavljeni trolejbusi

"Sedam novonabavljenih trolejbusa KJKP Gras bit će pušteno u promet za deset dana", rekao je ministar saobraćaja Kantona Sarajevo Adnan Šteta koji je sa direktorom ovog preduzeća Avdom Vatrićem danas prisustvovao isporuci prva dva kupljena vozila.
"Tokom sedmice stići će još pet trolejbusa i odmah nakon što se obave neophodne procedure, vozila će biti puštena u promet. Radi se o sedam polovnih trolejbusa koje je kupilo preduzeće Gras putem javnog poziva, sredstvima koje je obezbijedilo Ministarstvo", kazao je ministar Šteta.
Istakao je da će se na ovaj način način značajno ojačati trolejbuski saobraćaj kao i da je to jedno prelazno rješenje do nabavke 20 potpuno novih trolejbusa do kraja ove godine.
Opširnije na: http://vlada.ks.gov.ba/aktuelnosti/novo ... teno-sedam

Ipak idu i novi... Zivi bi pa vidjeli. Bilo bi lijepo.
Post Reply