Gras all about
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
#3876 Re: Gras all about
Naravo ako stvarno komad kosta sto hiljada,ako kosta pola-pola o da se pitamo kako pojedinci tako bogato zive
- trambusek88
- Posts: 5140
- Joined: 03/10/2009 23:51
#3877 Re: Gras all about
Meni je lik iz konkurencijskog vijeća rekao da GRAS ima pravo po zakonu, a i pročitao sam to lično u ZoJN ali eto kao treba im zvanična potvrda da radi Centrotrans u gradskom prevozu.
A Haris to nije smio uraditi prije nego je iščistio to.
A Haris to nije smio uraditi prije nego je iščistio to.
- Tesla Edison
- Posts: 8361
- Joined: 08/05/2017 19:17
#3878 Re: Gras all about
Sad mi stvarno nisi jasan. Prvo optužuješ Centrotrans što mimo zakona saobraćaja na linijama a sada ti smeta to je Gras nabavio autobuse shodno Zakonu i propisima?!man_464 wrote:Zivio Zakon.
Bolje platiti 100.000 komad, nego 70.000.
Mora zakon postojati inače smo u anarhiji. Bolje platiti 100 000 po Zakonu nego 70 000 mimo Zakona gdje bi se favorizirao određeni dobavljač nauštrb drugog. To ti je isto kao da ti isplate 600 KM plate po Zakonu sa doprinosima umjesto 1200 mimo Zakona i bez doprinosa. Bolje je prvih 600 jel tako?
Pred zakonom moraju svi biti jednaki.
Zbog nepoštivanja Zakona o javnim nabavkama minibuske linije se gase. Da se raspiše tender u skladu sa Zakonom i da se isti sprovede u skladu sa Zakonom, ne bi bilo nikakvih problema već bi se minobusi nabavili još 2016. godine. Ovako pojedine osobe iz Grasa pokušavaju da šta ušićare na brzaka a stanovnici padinskih naselja ispaštaju. Dokle god se tender ne sprovede transparentno, shodno Zakonu o javnim nabavkama i shodno propisima, isti će uvijek padati na Uredu na žalbe. To sam i napisao u prethodnim postovima. Ne može se raspisati tender gdje se navode specifikacije vozila koje može nabaviti samo jedan dobavljač. Nije fer i nije po Zakonu. Zbog toga se Sejari žali i neka se žali. Uvijek će tenderi i padati zbog toga. I neka padaju. Zakon je za sve isti i mora se poštovati.
Isto važi i za Centrotrans. Moraju voziti autobuse i minibuske po važećem redu vožnje shodno Zakonu o javnom gradskom prijevozu i biti u jedinstvenom tarifnom sistemu. Zašto nisu, to je pitanje za saobraćajnu inspekciju. Tu neko ne radi svoj posao kako treba.
Last edited by Tesla Edison on 12/04/2019 22:50, edited 1 time in total.
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
#3879 Re: Gras all about
kombibuski saobraćaj treba dati centrotransu,nema potrebe da gras gubi resurse na nerentabilnim linijama
ali pod isključivim uslovom da obvljaju prijevoz po grasovim redovima vožnji,a ne da se desi da vikendom N E M A prijevoza
ali pod isključivim uslovom da obvljaju prijevoz po grasovim redovima vožnji,a ne da se desi da vikendom N E M A prijevoza
- Tesla Edison
- Posts: 8361
- Joined: 08/05/2017 19:17
#3880 Re: Gras all about
Centrotrans je komercijalna firma koja nije JP. Gras je KJKP i nema toga pravila i odluke koja može Gras izuzeti iz Zakona o javnim nabavkama. Jedino ako Zastupnički dom parlamenta BiH donese Lex Specialis u vezi Grasa, tad bi moglo ali to je u sferi naučne fantastike. Prvo zbog trenutne političke situacije a drugo zbog ostalih državnih firmi. Prvo bi BH Telecom tražio da se i on izuzme jer po istoj logici i Telemach mu je konkurencija koja ne podliježe Zakonu o javnim nabavkama. Otvorila bi se Pandorina kutija i tad bi tek belaj bio.trambusek88 wrote:Meni je lik iz konkurencijskog vijeća rekao da GRAS ima pravo po zakonu, a i pročitao sam to lično u ZoJN ali eto kao treba im zvanična potvrda da radi Centrotrans u gradskom prevozu.
A Haris to nije smio uraditi prije nego je iščistio to.
- Tesla Edison
- Posts: 8361
- Joined: 08/05/2017 19:17
#3881 Re: Gras all about
To svakako. Prvo jedinstveni tarifni sistem pa onda ovjereni redovi vožnje i rute.vjeshalica wrote:kombibuski saobraćaj treba dati centrotransu,nema potrebe da gras gubi resurse na nerentabilnim linijama
ali pod isključivim uslovom da obvljaju prijevoz po grasovim redovima vožnji,a ne da se desi da vikendom N E M A prijevoza
-
MAN-lion's coach
- Posts: 3323
- Joined: 16/01/2010 02:45
#3882 Re: Gras all about
To možeš uraditi, skoro da preciziraš tačno specifikacije nekog vozila. To je nekad bilo u planu, kad se pričalo o nabavci nekih 10-tak vozila iz Solingena, trolejbusa. Uglavnom, to je napisano, u smislu detaljnijeg opisa trolejbusa, da ima tri osovine, da ima troja vrata, da ima tamo neke posebne tiristore i slične gluposti. Faktički namještaš tender onome ko ima mogućnost da nabavi to vozilo, što je totalna glupost.Pitar sa Kariba wrote:Pa je li problem u tenderskoj napisati (po meni bi i moralo na nasem) "Sistem protiv proklizavanja/blokiranja... nego pisu ABS/ESP ili sta ja znam, jos dodas "ili ekvivalent" i rijesis. Ovo za webasto naravno da ce pasti, kao da su napisali ne mora biti Mercedes, ali sasija mora biti Mercedesova?
Naravno to se nije realizovalo.
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
#3883 Re: Gras all about
i naravno dati ugovor na određeno i u slučaju napuštanja da se obešteti kantonTESLA_EDISON wrote:To svakako. Prvo jedinstveni tarifni sistem pa onda ovjereni redovi vožnje i rute.vjeshalica wrote:kombibuski saobraćaj treba dati centrotransu,nema potrebe da gras gubi resurse na nerentabilnim linijama
ali pod isključivim uslovom da obvljaju prijevoz po grasovim redovima vožnji,a ne da se desi da vikendom N E M A prijevoza
jer ako se neko prijavi pa poslije zabušava onda koja je poenta uopće kompletnog sistema?
malo ko hoće reći da isti taj centrotrans desetljećima drži monopol na prigradu ili periferiji kantona
nemaju konkurenciju odnosno dobro su pokriveni od strane nekoga kad to tako može
kad se pojave neki ilegalci koji voze ljude za 20 maruna na more,onda kuknjarija kako to ne može....pa bolje nekom liku dati 20 maraka i otići u jednom smjeru nego njima 50,i voziš se u raspalini ko da je indija
- Tesla Edison
- Posts: 8361
- Joined: 08/05/2017 19:17
#3884 Re: Gras all about
Naravno, klauzulama u ugovoru zaštiti interese grada i građana koji koriste gradski prijevoz. Da se ne desi situacija kao za Bihać gdje je povratna karta skuplja nego avionska do Istanbula a autobus gori od Graf&Stift-a kojeg je Gras imao prije 15-tak godina. Sreća, sad ima Talgo pa nema više tih muka sa Centrom i Bihaćem.vjeshalica wrote:i naravno dati ugovor na određeno i u slučaju napuštanja da se obešteti kantonTESLA_EDISON wrote:To svakako. Prvo jedinstveni tarifni sistem pa onda ovjereni redovi vožnje i rute.vjeshalica wrote:kombibuski saobraćaj treba dati centrotransu,nema potrebe da gras gubi resurse na nerentabilnim linijama
ali pod isključivim uslovom da obvljaju prijevoz po grasovim redovima vožnji,a ne da se desi da vikendom N E M A prijevoza
jer ako se neko prijavi pa poslije zabušava onda koja je poenta uopće kompletnog sistema?
malo ko hoće reći da isti taj centrotrans desetljećima drži monopol na prigradu ili periferiji kantona
nemaju konkurenciju odnosno dobro su pokriveni od strane nekoga kad to tako može
kad se pojave neki ilegalci koji voze ljude za 20 maruna na more,onda kuknjarija kako to ne može....pa bolje nekom liku dati 20 maraka i otići u jednom smjeru nego njima 50,i voziš se u raspalini ko da je indija
-
nlt
- Posts: 2608
- Joined: 18/05/2014 18:02
#3885 Re: Gras all about
Ne znaju oni tender raspisati ti po PS-u
- trambusek88
- Posts: 5140
- Joined: 03/10/2009 23:51
#3886 Re: Gras all about
2 godine ga je pisalo ministarstvo saobraćaja pa ništa.
Kad je zadnji tender raspisivan Direktor nešto govorio da će gledati da maksimalno prošire uslove, ali eto pade opet na servisima i garancijama.
Nebi me iznenadilo ni da taj Sejari ima svoje ljude i u ministarstvu i petokolonaše u GRAS-u, jer ne ide mi u glavu da 3 godine padaju tenderi.
Kad je zadnji tender raspisivan Direktor nešto govorio da će gledati da maksimalno prošire uslove, ali eto pade opet na servisima i garancijama.
Nebi me iznenadilo ni da taj Sejari ima svoje ljude i u ministarstvu i petokolonaše u GRAS-u, jer ne ide mi u glavu da 3 godine padaju tenderi.
- Tesla Edison
- Posts: 8361
- Joined: 08/05/2017 19:17
#3887 Re: Gras all about
Ma Sejari je kriv i za pojavu NLO-a iznad Novog Meksika.trambusek88 wrote:2 godine ga je pisalo ministarstvo saobraćaja pa ništa.
Kad je zadnji tender raspisivan Direktor nešto govorio da će gledati da maksimalno prošire uslove, ali eto pade opet na servisima i garancijama.
Nebi me iznenadilo ni da taj Sejari ima svoje ljude i u ministarstvu i petokolonaše u GRAS-u, jer ne ide mi u glavu da 3 godine padaju tenderi.
Hajmo ozbiljno. Jedini krivac za pad tendera je Gras i to je ovdje i dokazano van razumne sumnje. Od samog pisanja obavijesti za tender pa sve ostalo.
Sejari samo koristi priliku koja mu je pružena na tacni od strane Grasa. Iskreno i ja bih ulagao žalbe i obarao tendere na njihovom mjestu. Zašto ne iskoristiti pruženu priliku.
Last edited by Tesla Edison on 13/04/2019 21:56, edited 1 time in total.
- Tesla Edison
- Posts: 8361
- Joined: 08/05/2017 19:17
#3889 Re: Gras all about
A jesu lijepe a izgleda i očuvane. Kad ovakve ostale kod nas bar dvije godine bilo bi supertrambusek88 wrote:
- Mišo_Kovač
- Posts: 2708
- Joined: 22/06/2011 11:00
- Location: Sarajevo
#3890 Re: Gras all about
Čuvat će to eruditi iz švrakinog, ko oči u glavi. Nemaš brige

- man_464
- Posts: 1554
- Joined: 11/09/2014 20:27
- Location: Sarajevo - Novi grad
- Contact:
#3891 Re: Gras all about
Jedini krivac je Sejari (Centrotrans).TESLA_EDISON wrote:
Ma Sejari je kriv i za pojavu NLO-a iznad Novog Meksika.trambusek88 wrote:2 godine ga je pisalo ministarstvo saobraćaja pa ništa.
Kad je zadnji tender raspisivan Direktor nešto govorio da će gledati da maksimalno prošire uslove, ali eto pade opet na servisima i garancijama.
Nebi me iznenadilo ni da taj Sejari ima svoje ljude i u ministarstvu i petokolonaše u GRAS-u, jer ne ide mi u glavu da 3 godine padaju tenderi.
Hajmo ozbiljno. Jedini krivac za pad tendera je Gras i to je ovdje i dokazano van razumne sumnje. Od samog pisanja obavijesti za tender pa sve ostalo.
Sejari samo koristi priliku koja mu je pružena na tacni od strane Grasa. Iskreno i ja bih ulagao žalbe i obarao tendere na njihovom mjestu. Zašto ne iskoristiti pruženu priliku.
Trolejbusi bi trebali da budu veoma brzo u depou.
Nazalost vec ih vidim unistene i devastirane od strane naših uvazenih putnika.
- Tesla Edison
- Posts: 8361
- Joined: 08/05/2017 19:17
#3892 Re: Gras all about
Zbog onog grafita "Svi na sjever, 30.03.2019" napisanog u podvožnjaku na Stupu trebalo bi fino FK Sarajevu ispostaviti fakturu za čišćenje. Ono je užaš. Isto važi i za huligane ostalih klubova.
- trambusek88
- Posts: 5140
- Joined: 03/10/2009 23:51
#3893 Re: Gras all about
Prva dva stigla u garažu.


- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39551
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#3894 Re: Gras all about
sta ono otpada kamen sa zidova betonskih na tramvajskim stajalistima ??cime su ono lijepili ? karbofixom?
- Mišo_Kovač
- Posts: 2708
- Joined: 22/06/2011 11:00
- Location: Sarajevo
#3895 Re: Gras all about
Sabotirala konkurencija tutkalo, nisu oni krivi. Ohanite 
- trambusek88
- Posts: 5140
- Joined: 03/10/2009 23:51
#3896 Re: Gras all about
Ko oni?Mišo_Kovač wrote:Sabotirala konkurencija tutkalo, nisu oni krivi. Ohanite
- Tvrtko II Kotromanić
- Posts: 6552
- Joined: 15/03/2009 01:28
- Location: Rajvosa
#3897 Re: Gras all about
Sta sada za kombije?
Koliko je izvjesno da nova vlast ima namjeru da rijesi to pitanje?
U smislu da se opet iznese konkurencijskom vijecu da se Gras oslobodi odrejdenih procedura?
Koliko je izvjesno da nova vlast ima namjeru da rijesi to pitanje?
U smislu da se opet iznese konkurencijskom vijecu da se Gras oslobodi odrejdenih procedura?
- trambusek88
- Posts: 5140
- Joined: 03/10/2009 23:51
#3898 Re: Gras all about
Navodno ponovo ministarstvo preuzima nabavku.
Prvo je staro mininistarstvo raspisivalo nekoliko tendera 2016-2018, pa GRAS 2 tendera, pa će navodno opet ministarstvo, i valjda će sad raspisati za 25 komada.
Prvo je staro mininistarstvo raspisivalo nekoliko tendera 2016-2018, pa GRAS 2 tendera, pa će navodno opet ministarstvo, i valjda će sad raspisati za 25 komada.
- Tesla Edison
- Posts: 8361
- Joined: 08/05/2017 19:17
#3899 Re: Gras all about
I opet će kao i Gras napisati da traže webasto grijanje, MAN mjenjač, ABS, ESP i opet će pasti
Živi bili pa vidjeli.
Živi bili pa vidjeli.
- DaffyDuck
- Posts: 3784
- Joined: 22/06/2009 22:54
- Location: sarajevo-x
#3900 Re: Gras all about
Za deset dana u prometu novonabavljeni trolejbusi
"Sedam novonabavljenih trolejbusa KJKP Gras bit će pušteno u promet za deset dana", rekao je ministar saobraćaja Kantona Sarajevo Adnan Šteta koji je sa direktorom ovog preduzeća Avdom Vatrićem danas prisustvovao isporuci prva dva kupljena vozila.
"Tokom sedmice stići će još pet trolejbusa i odmah nakon što se obave neophodne procedure, vozila će biti puštena u promet. Radi se o sedam polovnih trolejbusa koje je kupilo preduzeće Gras putem javnog poziva, sredstvima koje je obezbijedilo Ministarstvo", kazao je ministar Šteta.
Istakao je da će se na ovaj način način značajno ojačati trolejbuski saobraćaj kao i da je to jedno prelazno rješenje do nabavke 20 potpuno novih trolejbusa do kraja ove godine.
Opširnije na: http://vlada.ks.gov.ba/aktuelnosti/novo ... teno-sedam
Ipak idu i novi... Zivi bi pa vidjeli. Bilo bi lijepo.
"Sedam novonabavljenih trolejbusa KJKP Gras bit će pušteno u promet za deset dana", rekao je ministar saobraćaja Kantona Sarajevo Adnan Šteta koji je sa direktorom ovog preduzeća Avdom Vatrićem danas prisustvovao isporuci prva dva kupljena vozila.
"Tokom sedmice stići će još pet trolejbusa i odmah nakon što se obave neophodne procedure, vozila će biti puštena u promet. Radi se o sedam polovnih trolejbusa koje je kupilo preduzeće Gras putem javnog poziva, sredstvima koje je obezbijedilo Ministarstvo", kazao je ministar Šteta.
Istakao je da će se na ovaj način način značajno ojačati trolejbuski saobraćaj kao i da je to jedno prelazno rješenje do nabavke 20 potpuno novih trolejbusa do kraja ove godine.
Opširnije na: http://vlada.ks.gov.ba/aktuelnosti/novo ... teno-sedam
Ipak idu i novi... Zivi bi pa vidjeli. Bilo bi lijepo.

