Gras all about
- Tesla Edison
- Posts: 8361
- Joined: 08/05/2017 19:17
#3851 Re: Gras all about
Ma iskreno, za ovaj Gras nema spasa koliko god Vlada ulagala u njega. Ovo je samo mrcvarenje i održavanje života na aparatima. Ti aparati će se morati isključiti kad tad.
Jedino rješenje je gašenje Grasa, prodaja imovine i tako da se otplati dug. Paralelno sa gašenjem, Grad Sarajevo treba da osnuje novu firmu za javni gradski prijevoz po uzoru na JP Sarajevo, sve potrebne radnike iz ugašenog Grasa prebaciti u novu firmu i krenuti ispočetka. Dakle, kao nova firma trebala bi se zadužiti kreditima kako bi obnovili prugu, kupili nova novcata vozila, obezbjediti "hirurški" čiste hale za servis te obezbijediti videonadzor i ljudstvo u vozilima koje će voditi računa o neodgovornim putnicima. Kredite bi otplaćivao osnivač a nova firma bi tako mogla normalno funkcionisati uz redovne prihode. Sa novim vozilima potrošnja struje bi bila mnogo manja i tu bi se milioni uštedjeli na godišnjem nivou. Nabaviti električne autobuse i što više forsirati trole kako bi se upotreba fosilnih goriva svela na minimum.
Kao nova firma, to je sve moguće. Spašavati trenutni Gras nije isplativo.
Jedino rješenje je gašenje Grasa, prodaja imovine i tako da se otplati dug. Paralelno sa gašenjem, Grad Sarajevo treba da osnuje novu firmu za javni gradski prijevoz po uzoru na JP Sarajevo, sve potrebne radnike iz ugašenog Grasa prebaciti u novu firmu i krenuti ispočetka. Dakle, kao nova firma trebala bi se zadužiti kreditima kako bi obnovili prugu, kupili nova novcata vozila, obezbjediti "hirurški" čiste hale za servis te obezbijediti videonadzor i ljudstvo u vozilima koje će voditi računa o neodgovornim putnicima. Kredite bi otplaćivao osnivač a nova firma bi tako mogla normalno funkcionisati uz redovne prihode. Sa novim vozilima potrošnja struje bi bila mnogo manja i tu bi se milioni uštedjeli na godišnjem nivou. Nabaviti električne autobuse i što više forsirati trole kako bi se upotreba fosilnih goriva svela na minimum.
Kao nova firma, to je sve moguće. Spašavati trenutni Gras nije isplativo.
Last edited by Tesla Edison on 12/04/2019 10:10, edited 1 time in total.
- man_464
- Posts: 1554
- Joined: 11/09/2014 20:27
- Location: Sarajevo - Novi grad
- Contact:
- Tesla Edison
- Posts: 8361
- Joined: 08/05/2017 19:17
#3853 Re: Gras all about
Ovo mi nije jasno. Ako je sve uredno i transparentno od strane Grasa, kako je moguće da tender padne?
Koliko god bio protiv CTS-a i Sejari-a, meni ovdje nešto smrdi iz pravca Grasa.
- man_464
- Posts: 1554
- Joined: 11/09/2014 20:27
- Location: Sarajevo - Novi grad
- Contact:
#3854 Re: Gras all about
Situacija je vrlo jasna.
Sejari već šesti put obara tender.
U međuvremenu uvodi se CTS na kombi linije pod krinkom pomaganja građanima. Sejari nakon par mjeseci nabavlja VANtenderskom procedurom 10+5 novih minibusa, u uvodi ih na linije, ali smišljeno sabotira GRAS jer mu je to u interesu. Svjestan je ako gras dobije 17 novih kombija on će svojih 15 moći parkirati ili prazne raubovati po brdima. Tj. svjestan je da će sad važiti kuponi i da će on imati putnike na tim linijama, a grasu obori tender da bi i ovo malo linija što radi palo, kad pocrkaju postojeći minibusi. On će tada sebi zbaviti još 10 minibusa jer je Sejari dobavljač isuzua (marka kombija) i tako sahraniti državno na ima privatnog.
Ne zaboravimo da je sejari sada i vlasnik centrotransa (Većinski)
Meni tu sve smrdi iz pravca Sejarija i Centrotransa, jer oni se nikad ne bi uvalili na kombi linije da su ovi minibusi došli na ljeto 2018. godine. Nikad.
P.s. Onda će uvesti red vožnje npr Stup-Sokolje svako sat i hvaliti se kako vozi po redu vožnje, a stari red vožnje bio svako 25 minuta (Gras ga vozio svako 50)

Sejari već šesti put obara tender.
U međuvremenu uvodi se CTS na kombi linije pod krinkom pomaganja građanima. Sejari nakon par mjeseci nabavlja VANtenderskom procedurom 10+5 novih minibusa, u uvodi ih na linije, ali smišljeno sabotira GRAS jer mu je to u interesu. Svjestan je ako gras dobije 17 novih kombija on će svojih 15 moći parkirati ili prazne raubovati po brdima. Tj. svjestan je da će sad važiti kuponi i da će on imati putnike na tim linijama, a grasu obori tender da bi i ovo malo linija što radi palo, kad pocrkaju postojeći minibusi. On će tada sebi zbaviti još 10 minibusa jer je Sejari dobavljač isuzua (marka kombija) i tako sahraniti državno na ima privatnog.
Ne zaboravimo da je sejari sada i vlasnik centrotransa (Većinski)
Meni tu sve smrdi iz pravca Sejarija i Centrotransa, jer oni se nikad ne bi uvalili na kombi linije da su ovi minibusi došli na ljeto 2018. godine. Nikad.
P.s. Onda će uvesti red vožnje npr Stup-Sokolje svako sat i hvaliti se kako vozi po redu vožnje, a stari red vožnje bio svako 25 minuta (Gras ga vozio svako 50)
-
lajkujMe
- Posts: 12943
- Joined: 06/04/2011 17:44
- Location: Na svom mocnom racunaru
#3855 Re: Gras all about
Da je tender uradjen transparentno, u skladu s zakonima i propisima, Sejari ga ne bi mogao oboriti.
Medjutim u Grasu se izgleda prave pametnim i hoce stelu da namjeste, a u Sejariju iskoriscavaju upravo taj kriminal da onemoguce Grasu da rade.
Cak ih i ne osudjujem ljudima se ukazala prilika da ostete konkurenciju tako sto sama konkurencija (Gras) omogucava to isto.
Slazem se s postom koji kaze da se Gras treba ugasiti kao firma. Lakse je u stecaj baciti i stvoriti novu firmu, nego rjesavati probleme koji se nakupljaju preko 20 godina. Nazalost zakono ove drzave ne olaksavaju rekonstrukciju Grasa na laksi nacin.
Podjeliti Gras na dvije firme. Od toga druga treba da bude Gras Infrastruktura i tu firmu prodati novo osnovanoj. To bi ukljucilo Sine, napojnu mrezu za tramvaje i trolejbuse.
Sve vozace prebacio u novu firmu.
A sve ostalo po stecajnom postupku otkaze podjeliti.
Sve ostalo sto je u vlasnistvu Grasa prodati i pokusatu nulirati dugove.
A novo osnovana firma da se kupi nova baza vozila. Nove nekretnine van grada. Novi servis.
I potpuno nova radna snaga.
Skupo jest ali jeftinije nego spasavati sadasnje stanje.
Dio novaca bi se mogao mozda dobiti kroz javno privatno partnerstvo 51% drzavi 49% privatno.
Medjutim u Grasu se izgleda prave pametnim i hoce stelu da namjeste, a u Sejariju iskoriscavaju upravo taj kriminal da onemoguce Grasu da rade.
Cak ih i ne osudjujem ljudima se ukazala prilika da ostete konkurenciju tako sto sama konkurencija (Gras) omogucava to isto.
Slazem se s postom koji kaze da se Gras treba ugasiti kao firma. Lakse je u stecaj baciti i stvoriti novu firmu, nego rjesavati probleme koji se nakupljaju preko 20 godina. Nazalost zakono ove drzave ne olaksavaju rekonstrukciju Grasa na laksi nacin.
Podjeliti Gras na dvije firme. Od toga druga treba da bude Gras Infrastruktura i tu firmu prodati novo osnovanoj. To bi ukljucilo Sine, napojnu mrezu za tramvaje i trolejbuse.
Sve vozace prebacio u novu firmu.
A sve ostalo po stecajnom postupku otkaze podjeliti.
Sve ostalo sto je u vlasnistvu Grasa prodati i pokusatu nulirati dugove.
A novo osnovana firma da se kupi nova baza vozila. Nove nekretnine van grada. Novi servis.
I potpuno nova radna snaga.
Skupo jest ali jeftinije nego spasavati sadasnje stanje.
Dio novaca bi se mogao mozda dobiti kroz javno privatno partnerstvo 51% drzavi 49% privatno.
- Tesla Edison
- Posts: 8361
- Joined: 08/05/2017 19:17
#3856 Re: Gras all about
Ali opet pitam, ako je Gras uradio sve kako treba, proveo tender po propisima i Zakonu, ako je sve transparentno i OK, kako može Sejari da obori tender? Ne odlučuje Sejari o tome da li neki tender treba proći ili ne već državna institucija. Nije sad valjda i državna institucija pod kontrolom Sejari-a?!man_464 wrote:Situacija je vrlo jasna.
Sejari već šesti put obara tender.
U međuvremenu uvodi se CTS na kombi linije pod krinkom pomaganja građanima. Sejari nakon par mjeseci nabavlja VANtenderskom procedurom 10+5 novih minibusa, u uvodi ih na linije, ali smišljeno sabotira GRAS jer mu je to u interesu. Svjestan je ako gras dobije 17 novih kombija on će svojih 15 moći parkirati ili prazne raubovati po brdima. Tj. svjestan je da će sad važiti kuponi i da će on imati putnike na tim linijama, a grasu obori tender da bi i ovo malo linija što radi palo, kad pocrkaju postojeći minibusi. On će tada sebi zbaviti još 10 minibusa jer je Sejari dobavljač isuzua (marka kombija) i tako sahraniti državno na ima privatnog.
Ne zaboravimo da je sejari sada i vlasnik centrotransa (Većinski)
Meni tu sve smrdi iz pravca Sejarija i Centrotransa, jer oni se nikad ne bi uvalili na kombi linije da su ovi minibusi došli na ljeto 2018. godine. Nikad.
P.s. Onda će uvesti red vožnje npr Stup-Sokolje svako sat i hvaliti se kako vozi po redu vožnje, a stari red vožnje bio svako 25 minuta (Gras ga vozio svako 50)
Kako god, nisi me baš uvjerio da Gras nije kriv zbog pada tendera.
- man_464
- Posts: 1554
- Joined: 11/09/2014 20:27
- Location: Sarajevo - Novi grad
- Contact:
#3857 Re: Gras all about
lajkujMe wrote:Da je tender uradjen transparentno, u skladu s zakonima i propisima, Sejari ga ne bi mogao oboriti.
Medjutim u Grasu se izgleda prave pametnim i hoce stelu da namjeste, a u Sejariju iskoriscavaju upravo taj kriminal da onemoguce Grasu da rade.
Cak ih i ne osudjujem ljudima se ukazala prilika da ostete konkurenciju tako sto sama konkurencija (Gras) omogucava to isto.
Slazem se s postom koji kaze da se Gras treba ugasiti kao firma. Lakse je u stecaj baciti i stvoriti novu firmu, nego rjesavati probleme koji se nakupljaju preko 20 godina. Nazalost zakono ove drzave ne olaksavaju rekonstrukciju Grasa na laksi nacin.
Podjeliti Gras na dvije firme. Od toga druga treba da bude Gras Infrastruktura i tu firmu prodati novo osnovanoj. To bi ukljucilo Sine, napojnu mrezu za tramvaje i trolejbuse.
Sve vozace prebacio u novu firmu.
A sve ostalo po stecajnom postupku otkaze podjeliti.
Sve ostalo sto je u vlasnistvu Grasa prodati i pokusatu nulirati dugove.
A novo osnovana firma da se kupi nova baza vozila. Nove nekretnine van grada. Novi servis.
I potpuno nova radna snaga.
Skupo jest ali jeftinije nego spasavati sadasnje stanje.
Dio novaca bi se mogao mozda dobiti kroz javno privatno partnerstvo 51% drzavi 49% privatno.
Kako misliš GRAS pokušava da namjesti tender?
Imaš li osnovan dokaz o tome?
Nemaš.
Lako je reći ajmo u stečaj. Takav postupak potpuno gasi Gras i sve što ima u vlasništvu. I Infrastrukturu i Tramvaje i Trolejbuse.
Uvode se privatnici bez mjesečnih svako sa posebnom tarifom i nema više socijalne ustanove GRAS koja vozi nezaposlene za 12 maraka mjesečno
Rezultat: SOCIJALNI BUNT.
- Tesla Edison
- Posts: 8361
- Joined: 08/05/2017 19:17
#3858 Re: Gras all about
A možeš li molim te objasniti ovo:man_464 wrote:lajkujMe wrote:Da je tender uradjen transparentno, u skladu s zakonima i propisima, Sejari ga ne bi mogao oboriti.
Medjutim u Grasu se izgleda prave pametnim i hoce stelu da namjeste, a u Sejariju iskoriscavaju upravo taj kriminal da onemoguce Grasu da rade.
Cak ih i ne osudjujem ljudima se ukazala prilika da ostete konkurenciju tako sto sama konkurencija (Gras) omogucava to isto.
Slazem se s postom koji kaze da se Gras treba ugasiti kao firma. Lakse je u stecaj baciti i stvoriti novu firmu, nego rjesavati probleme koji se nakupljaju preko 20 godina. Nazalost zakono ove drzave ne olaksavaju rekonstrukciju Grasa na laksi nacin.
Podjeliti Gras na dvije firme. Od toga druga treba da bude Gras Infrastruktura i tu firmu prodati novo osnovanoj. To bi ukljucilo Sine, napojnu mrezu za tramvaje i trolejbuse.
Sve vozace prebacio u novu firmu.
A sve ostalo po stecajnom postupku otkaze podjeliti.
Sve ostalo sto je u vlasnistvu Grasa prodati i pokusatu nulirati dugove.
A novo osnovana firma da se kupi nova baza vozila. Nove nekretnine van grada. Novi servis.
I potpuno nova radna snaga.
Skupo jest ali jeftinije nego spasavati sadasnje stanje.
Dio novaca bi se mogao mozda dobiti kroz javno privatno partnerstvo 51% drzavi 49% privatno.
Kako misliš GRAS pokušava da namjesti tender?
Imaš li osnovan dokaz o tome?
Nemaš.
Lako je reći ajmo u stečaj. Takav postupak potpuno gasi Gras i sve što ima u vlasništvu. I Infrastrukturu i Tramvaje i Trolejbuse.![]()
Uvode se privatnici bez mjesečnih svako sa posebnom tarifom i nema više socijalne ustanove GRAS koja vozi nezaposlene za 12 maraka mjesečno
Rezultat: SOCIJALNI BUNT.
Ali opet pitam, ako je Gras uradio sve kako treba, proveo tender po propisima i Zakonu, ako je sve transparentno i OK, kako može Sejari da obori tender? Ne odlučuje Sejari o tome da li neki tender treba proći ili ne već državna institucija. Nije sad valjda i državna institucija pod kontrolom Sejari-a?!
Kako god, nisi me baš uvjerio da Gras nije kriv zbog pada tendera.
- man_464
- Posts: 1554
- Joined: 11/09/2014 20:27
- Location: Sarajevo - Novi grad
- Contact:
#3859 Re: Gras all about
Sejari će naći bilo kakav način da obori tender.TESLA_EDISON wrote:Ali opet pitam, ako je Gras uradio sve kako treba, proveo tender po propisima i Zakonu, ako je sve transparentno i OK, kako može Sejari da obori tender? Ne odlučuje Sejari o tome da li neki tender treba proći ili ne već državna institucija. Nije sad valjda i državna institucija pod kontrolom Sejari-a?!man_464 wrote:Situacija je vrlo jasna.
Sejari već šesti put obara tender.
U međuvremenu uvodi se CTS na kombi linije pod krinkom pomaganja građanima. Sejari nakon par mjeseci nabavlja VANtenderskom procedurom 10+5 novih minibusa, u uvodi ih na linije, ali smišljeno sabotira GRAS jer mu je to u interesu. Svjestan je ako gras dobije 17 novih kombija on će svojih 15 moći parkirati ili prazne raubovati po brdima. Tj. svjestan je da će sad važiti kuponi i da će on imati putnike na tim linijama, a grasu obori tender da bi i ovo malo linija što radi palo, kad pocrkaju postojeći minibusi. On će tada sebi zbaviti još 10 minibusa jer je Sejari dobavljač isuzua (marka kombija) i tako sahraniti državno na ima privatnog.
Ne zaboravimo da je sejari sada i vlasnik centrotransa (Većinski)
Meni tu sve smrdi iz pravca Sejarija i Centrotransa, jer oni se nikad ne bi uvalili na kombi linije da su ovi minibusi došli na ljeto 2018. godine. Nikad.
P.s. Onda će uvesti red vožnje npr Stup-Sokolje svako sat i hvaliti se kako vozi po redu vožnje, a stari red vožnje bio svako 25 minuta (Gras ga vozio svako 50)
![]()
![]()
Kako god, nisi me baš uvjerio da Gras nije kriv zbog pada tendera.
Ili je to nezapečećena dokumentacija.
Ili je to sistem kočenja.
Ili je to način servisiranja.
Bitno je da tender padne da bi se Sejari (Centrotrans) ubacio na što više linija - Neki kažu: LOJALNA konkurencija. Ako je to lojalna konkurencija, ajmo uslove poslovanja jednake za sve. Ako CTS može VANtenderskom procedurom, ajmo to omogućiti i GRAS-u ili obratno.
- man_464
- Posts: 1554
- Joined: 11/09/2014 20:27
- Location: Sarajevo - Novi grad
- Contact:
#3860 Re: Gras all about
Mogu. Nije ni prvi ni zadnji tender koji je u skladu sa Zakonom a obori se s ciljem namještanja posla privatniku i prilivu novca u njegov džep.TESLA_EDISON wrote:
A možeš li molim te objasniti ovo:
- Tesla Edison
- Posts: 8361
- Joined: 08/05/2017 19:17
#3861 Re: Gras all about
Pa nije baš tako.man_464 wrote:Sejari će naći bilo kakav način da obori tender.TESLA_EDISON wrote:Ali opet pitam, ako je Gras uradio sve kako treba, proveo tender po propisima i Zakonu, ako je sve transparentno i OK, kako može Sejari da obori tender? Ne odlučuje Sejari o tome da li neki tender treba proći ili ne već državna institucija. Nije sad valjda i državna institucija pod kontrolom Sejari-a?!man_464 wrote:Situacija je vrlo jasna.
Sejari već šesti put obara tender.
U međuvremenu uvodi se CTS na kombi linije pod krinkom pomaganja građanima. Sejari nakon par mjeseci nabavlja VANtenderskom procedurom 10+5 novih minibusa, u uvodi ih na linije, ali smišljeno sabotira GRAS jer mu je to u interesu. Svjestan je ako gras dobije 17 novih kombija on će svojih 15 moći parkirati ili prazne raubovati po brdima. Tj. svjestan je da će sad važiti kuponi i da će on imati putnike na tim linijama, a grasu obori tender da bi i ovo malo linija što radi palo, kad pocrkaju postojeći minibusi. On će tada sebi zbaviti još 10 minibusa jer je Sejari dobavljač isuzua (marka kombija) i tako sahraniti državno na ima privatnog.
Ne zaboravimo da je sejari sada i vlasnik centrotransa (Većinski)
Meni tu sve smrdi iz pravca Sejarija i Centrotransa, jer oni se nikad ne bi uvalili na kombi linije da su ovi minibusi došli na ljeto 2018. godine. Nikad.
P.s. Onda će uvesti red vožnje npr Stup-Sokolje svako sat i hvaliti se kako vozi po redu vožnje, a stari red vožnje bio svako 25 minuta (Gras ga vozio svako 50)
![]()
![]()
Kako god, nisi me baš uvjerio da Gras nije kriv zbog pada tendera.
Ili je to nezapečećena dokumentacija.
Ili je to sistem kočenja.
Ili je to način servisiranja.
Bitno je da tender padne da bi se Sejari (Centrotrans) ubacio na što više linija - Neki kažu: LOJALNA konkurencija. Ako je to lojalna konkurencija, ajmo uslove poslovanja jednake za sve. Ako CTS može VANtenderskom procedurom, ajmo to omogućiti i GRAS-u ili obratno.
Nezapečaćena koverta - Krivac Sejari, žalba se odbija kao neosnovana;
Sistem kočenja - Ako u tenderu nije naveden taj zahtjev da vozilo mora imati taj i taj sistem, žalba se odbija kao neosnovana;
Ako tenderom nije preciziran način servisiranja, žalba se odbija kao neosnovana;
Opet dolazimo do toga da je Gras neporopisno i protuzakonito sproveo tender. Dakle, krivac je Gras koliko god to tebi paralo uši (oči), tako je. Da je sve po propisima i Zakonu, tender bi prošao još prvi put.
Btw., ne možeš replicirati @LajkujME da nema dokaza da Gras namješta tender kad ni ti nemaš dokaza da Sejari namjerno i sistematski uništava minibuski saobraćaj. Za namještanje tendera ima dokaz a to je upravo rješenje koje si postavio (Rješenje državne institucije kojom se tender obara jer nije propisno sproveden) a dok tvoja tvrdnja je samo tvrdnja, bez materijalnih i bilo kojih drugih dokaza. Indicija nije dokaz.
- Tesla Edison
- Posts: 8361
- Joined: 08/05/2017 19:17
#3862 Re: Gras all about
Imaš dokaz za tu tvrdnju?man_464 wrote:Mogu. Nije ni prvi ni zadnji tender koji je u skladu sa Zakonom a obori se s ciljem namještanja posla privatniku i prilivu novca u njegov džep.TESLA_EDISON wrote:
A možeš li molim te objasniti ovo:
Pazi, govorim ovo zbog tebe. Sejari te lahko može tužiti zbog ovih tvrdnji i onda ćeš to morati dokazivati na Sudu a lahko te mogu i identifikovati jer kad Sud zatraži od Klix portala informacije o tebi, sve će im morati predati. Od IP adrese, do svega ostaloga. A i sam si svoj indeks postavljao po ovoj temi. Sejari može angažovati vrhunske advokate i tražiti više stotina hiljada maraka odštete zbog klevete a to ti ne treba da dolaziš u situaciju da ti plijene imovinu i sve što imaš zbog tvrdnji koje ne možeš dokazati. Sjeti se tužbe Sarajevo Koledža protiv Lovrenovića koji su tvrdili da im je sin zlostavljan u toj instituciji. Morali su platiti 200 000KM odštete.
Forum je javni medij i mora se snositi odgovornost za iznesene tvrdnje.
Last edited by Tesla Edison on 12/04/2019 10:44, edited 1 time in total.
- man_464
- Posts: 1554
- Joined: 11/09/2014 20:27
- Location: Sarajevo - Novi grad
- Contact:
#3863 Re: Gras all about
Dokaz ti je pred očima zadnja 3 mjeseca koliko se privatnik uvaljuje na linije i pljačka građane jer radi na principu taxi službe - komercijalno.
- man_464
- Posts: 1554
- Joined: 11/09/2014 20:27
- Location: Sarajevo - Novi grad
- Contact:
#3864 Re: Gras all about
Nejveći krivac je Konkurencijsko vijeće koje GRAS-u nije dozvolilo VANtendersku proceduru nabavke, jer kako to konkurencijsko vijeće kaže GRAS NEMA KONKURENCIJU i podlaže tenderskim postupcima. Drugi krivac je Lihvar Sejari (Upakovano Sejari - Centrotrans.)TESLA_EDISON wrote: Pa nije baš tako.
Nezapečaćena koverta - Krivac Sejari, žalba se odbija kao neosnovana;
Sistem kočenja - Ako u tenderu nije naveden taj zahtjev da vozilo mora imati taj i taj sistem, žalba se odbija kao neosnovana;
Ako tenderom nije preciziran način servisiranja, žalba se odbija kao neosnovana;
Opet dolazimo do toga da je Gras neporopisno i protuzakonito sproveo tender. Dakle, krivac je Gras koliko god to tebi paralo uši (oči), tako je. Da je sve po propisima i Zakonu, tender bi prošao još prvi put.
Btw., ne možeš replicirati @LajkujME da nema dokaza da Gras namješta tender kad ni ti nemaš dokaza da Sejari namjerno i sistematski uništava minibuski saobraćaj. Za namještanje tendera ima dokaz a to je upravo rješenje koje si postavio (Rješenje državne institucije kojom se tender obara jer nije propisno sproveden) a dok tvoja tvrdnja je samo tvrdnja, bez materijalnih i bilo kojih drugih dokaza. Indicija nije dokaz.
Ko je tu slijep?
Nema konkurencije?
- Tesla Edison
- Posts: 8361
- Joined: 08/05/2017 19:17
#3865 Re: Gras all about
Ja sam ti čisto dobronamjero napisao pa ti vidi. Do tebe je. Ja samo kažem da ovo što pišeš nije nikakav dokaz i da možeš pravo nagrabusiti zbog toga.man_464 wrote:Dokaz ti je pred očima zadnja 3 mjeseca koliko se privatnik uvaljuje na linije i pljačka građane jer radi na principu taxi službe - komercijalno.
- trambusek88
- Posts: 5140
- Joined: 03/10/2009 23:51
#3866 Re: Gras all about
Prvi tender, Sejari pobjedio, nije dostavio pravilno zapečaćenu dokumentaciju, UBE se žalio, tender oboren.
Ministarstvo raspisivalo tender, oni se žalili na kočione sisteme, što je tražen EBD sistem kočnica... Uglavnom uvijek bi se našla neka sitnica.
Ako se nebi žalio Sejari, žalio bi se Transturist, firma koja se ne bavi prodajom vozila već prevozom, a u Sejarijevom je vlasništvu.
Sad nešto oko garantnog roka i servisa, ugl uvijek nešto iskopaju.
Mislim da je samo 2 tendera GRAS raspisivao, prethodne je raspisivalo ministarstvo saobraćaja u toku 2 godine.
http://izdvojeno.ba/tri-godine-sejarije ... ao-linije/
Ministarstvo raspisivalo tender, oni se žalili na kočione sisteme, što je tražen EBD sistem kočnica... Uglavnom uvijek bi se našla neka sitnica.
Ako se nebi žalio Sejari, žalio bi se Transturist, firma koja se ne bavi prodajom vozila već prevozom, a u Sejarijevom je vlasništvu.
Sad nešto oko garantnog roka i servisa, ugl uvijek nešto iskopaju.
Mislim da je samo 2 tendera GRAS raspisivao, prethodne je raspisivalo ministarstvo saobraćaja u toku 2 godine.
http://izdvojeno.ba/tri-godine-sejarije ... ao-linije/
- Tesla Edison
- Posts: 8361
- Joined: 08/05/2017 19:17
#3867 Re: Gras all about
Žalba itekako osnovana. Ovoliko tehničkih detalja (koji se podrazumjevaju) navoditi u obavještenju sugeriše da se pokušava u startu favorizovati određeni proizviđač. Ovo je isto kao da su napisali da vozilo mora imati motor. Svaki Ured za žalbe bi ovo poništio.“'Transturist’ se žali na elemente tenderske dokumentacije u fazi obavještenja, dakle, čim se objavi tender na web-stranici javnih nabavki, oni pregledaju i kažu: Ne sviđa nam se što tražite u tehničkim karakteristikama ABS, ASR, ESP… To su elementi koje svako vozilo u javnom prijevozu treba da ima, ali oni se žale da ABS kao skraćenica, koju svi koriste, ukazuje na određenog proizvođača. I sve do januara proteže se ta žalba na ABS, ASR, ESP. Sve novije evropske norme zahtijevaju da vozila imaju te sisteme. Nama je to potrebno jer vozimo kroz stare dijelove grada u kojima je prosječni nagib linije 25 posto. ‘Transturist’ se sve vrijeme žali na to u fazi obavještenja, a Ured prihvaća žalbe i vraća postupak na početak. To traje pola 2016. godine i čitavu 2017. godinu. Znači, svaki put prije nego što se pošalju ponude stiže žalba ‘Transturista’. Ministarstvo u januaru 2018. poništava postupak iz osmog mjeseca 2017. godine”, kažu nam u GRAS-u.
Ovdje se pak iz aviona vidi da će tender pasti prva žalba ako bude. Favorizovanje nabavljača sa Webasto grijanjem.U međuvremenu, firma ‘Sejari’ d. o. o. Sarajevo također ulaže žalbu, identičnu kao i ‘Transturist’. Oni se žale na tehničke karakteristike, odnosno na oznake ‘Webasto’ grijanje i ESP – sistem stabilizacije. Naime, oni tvrde da ovi nazivi upućuju na određenog proizvođača i da to nisu tehničke karakteristike, jer i drugi proizvođači nude isto samo pod drugim imenom. Pošto smo donijeli rješenje da postupak miruje dok se ne riješi žalba ‘Transturista’ kod Ureda za žalbe, jer tako su nam savjetovali stručnjaci za javne nabavke, prihvatili smo žalbu ‘Sejarija’ kao osnovanu i kazali da smo spremni ispraviti tendersku dokumentaciju u tom dijelu, ali s obzirom na to da već ima jedna žalba, ne možemo ništa raditi dok se ona ne riješi.
Kako god i dalje tvrdim da, ako je tender sproveden u skladu sa Zakonom i propisima, transparentno bez "lova u mutnom", tender ne može pasti pa makar da Ustavni sud podnese žalbu.
- Pitar sa Kariba
- Posts: 9156
- Joined: 30/03/2011 15:00
- Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.
#3868 Re: Gras all about
Pa je li problem u tenderskoj napisati (po meni bi i moralo na nasem) "Sistem protiv proklizavanja/blokiranja... nego pisu ABS/ESP ili sta ja znam, jos dodas "ili ekvivalent" i rijesis. Ovo za webasto naravno da ce pasti, kao da su napisali ne mora biti Mercedes, ali sasija mora biti Mercedesova? 
- Tesla Edison
- Posts: 8361
- Joined: 08/05/2017 19:17
#3869 Re: Gras all about
Pa naravno. O tome i pišemo ovdje cijelo vrijeme ali pojedinci svjesno guraju svoju priču punu senzacionalizma i teorija o nekom blokiranju gradskog saobraćaja i navodnom kriminalu što se na kraju samo njima može obiti o glavu i da pretrpe štetu od više stotina hiljada maraka zbog svega toga (ako ih Sejari tuži zbog rušenja ugleda firme i klevete). Ali njihov izbor, oni stoje iza svog pisanja.Pitar sa Kariba wrote:Pa je li problem u tenderskoj napisati (po meni bi i moralo na nasem) "Sistem protiv proklizavanja/blokiranja... nego pisu ABS/ESP ili sta ja znam, jos dodas "ili ekvivalent" i rijesis. Ovo za webasto naravno da ce pasti, kao da su napisali ne mora biti Mercedes, ali sasija mora biti Mercedesova?
Kako god i koliko god simpatisao Gras, ovdje je isti isključiv krivac. Da li je nesmotreno sročen tender, pokušaj "lova u mutnom" ili nešto treće, ne znam i ne zanima me ali činjenica je to da tender pada zbog krivice Grasa i nikog više.
- Pitar sa Kariba
- Posts: 9156
- Joined: 30/03/2011 15:00
- Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.
#3870 Re: Gras all about
Nista, pod obavezno omoguciti vantendersku nabavku. I MUP ce da ustedi.
https://www.klix.ba/tagovi/akcija-tender/44297
https://www.klix.ba/tagovi/akcija-tender/44297
- man_464
- Posts: 1554
- Joined: 11/09/2014 20:27
- Location: Sarajevo - Novi grad
- Contact:
- Tesla Edison
- Posts: 8361
- Joined: 08/05/2017 19:17
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
#3873 Re: Gras all about
Ne vidiš dobro,to je od ukrasa na zgradi ili šta već predtavlja na fasadi iste to što te podsjeća na motkuTESLA_EDISON wrote:Jel ovo podignuta trolna motka ili ne vidim dobro?
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
#3874 Re: Gras all about
dokazano je i dokazace se ukoliko tužilaštvo i sud budu radili svoj posao,da gras nikako ne može nabavljati i trošiti sredstva kao JP kako hoće nego kako je zakon rekaoman_464 wrote:Trolejbusi zato uskoro dolaze.
Plaćeni po tenderskoj proceduri 700.000 maraka. 7 komada.
Putuju iz Gradiske ka Sarajevu.
A Gusic vantenderskom procedurom trebao nabaviti 10 za 700.000.
Al eto. TENDER.
- man_464
- Posts: 1554
- Joined: 11/09/2014 20:27
- Location: Sarajevo - Novi grad
- Contact:
#3875 Re: Gras all about
Zivio Zakon.
Bolje platiti 100.000 komad, nego 70.000.

Bolje platiti 100.000 komad, nego 70.000.


