Gras all about

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
konektovan
Posts: 51386
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3826 Re: Gras all about

Post by konektovan »

A ko je rekao da ce nabavka 20 trolejbusa riješiti sva sranja u grasu, nastala zadnjih 20 i kusur godina??? Treba dati šansu novoj vladi, ovi prije su imali više prrilika, pa nisu ništa uradili...
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#3827 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

nisi shavtio poentu
Sirotinja kupuje porše o kojem se ne može brinuti i bićete svjedoci propasti investicije jer je u vladi neko pametan
gras nije us tnaju da kupi nove gume,a kamoli da održava vozilo koje je plaćeno milion maraka
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#3828 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

To što polovnjaci izgledaju ko novi to ništa ne znači.
Opet će ta vozila imati veće troškove održavanja, nego nova vozila, i biće sklonija ozbiljnijim kvarovima, i možda već do godine bude neki u rashodu, opet s druge strane možda nam se posreći ko sa Ženevskim, nikad se ne zna.

Ko novi su izgledali i autobusi iz Minhena, Dortmunda, Kiela i Bilefelda koji su kupljeni 2015.
Od 10 komada danas je dobro kad ih istovremeno 5 radi jer mnogi više leže u kvaru nego što rade. Jedan je izgorio, a još jedan je definitivno rashodovan.
80.000KM po komadu.

Nekih 400.000KM je nov autobus, ali 90% će ih raditi najmanje 10 godina, a u prosjeku će dogurati do 14-15. Prvih 5 godina rade ko sat i na najtežim linijama. Poslije 5, rijeđe ranije, znaju tu i tamo zaleći dok čekaju dijelove, ali na kraju opet prorade.
Ovo govorim po GRAS-ovom iskustvu s KVALITETNIM vozilima tipa MAN.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#3829 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

:skoljka:
da firma će pokriti troškove dijelova i nesposobnosti grasa tj.to ce biti uracunato u cijenu vozila koje ce biti milion maraka
na koliko godina? 1,3,5?
User avatar
Thorgerson
Posts: 9899
Joined: 15/04/2015 11:26

#3830 Re: Gras all about

Post by Thorgerson »

vjeshalica wrote::skoljka:
da firma će pokriti troškove dijelova i nesposobnosti grasa tj.to ce biti uracunato u cijenu vozila koje ce biti milion maraka
na koliko godina? 1,3,5?
Iz posta u post ovdje kontriras, a ne nudis nikakvo rjesenje ili alternativu. Ne valjaju ti imena. Pa daj nam ti evo predlozi koja bi imena to mogla rjesiti ovaj haos u javnom prevozu?

Da je objavljeno da kupuju 20 polovnih vozila, pisala bi ovdje kako je to glupost.

Kad su najavljivali lupanje 10 miliona maraka u nekakve stanice, sta je s tim? To je jel dobra stvar? Dakle, dosli smo iz stanja 10 miliona za stanice od prethodne vlade do toga da se 20 miliona da za kupovinu novih vozila i to za tebe nije nikakav napredak, nista...ne znaju ljudi sta rade. :run:
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#3831 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

Grijesis,kao i uvijek
Kad su dolazila polovna vozila nikad nista nisam rekla protiv osim da bolje nismo ni zasluzili i da nam je to taman i da rulja novo samo moze da upropasti
Na 5 tema glavni kriticari oko kupovine polovnih zna se ko je...samo je potrebno procitati
Ti si samo politicki namazan prema vladajucoj rulji,sto se moze vidjeti iz tvojih komentara...vamo seres na proslu vladu i lupanje para u stajalista,kao i mnogi koji su se pobunili u prioritetima,a sada u novoj vladi pozdravljate odluku da se kupi 20 novih vozila koje gras ne moze tehnicki odrzavati i koji nece da propisno obicno pranje vozila obavi kao xa za to trebaju visemilionska sredstva i angazman hiljadu ljudi
Uozbiljite se
Neko je napisao da su u cijenu ukljuceni rezervni dijelovi
Niste dali odgovor za koji period eksploatacije vozila?
Da li za 5 godina ce Gras imati obeubjedjene rezervne dijelove za nova vozila?
Odgovor nemate jer ga ne znate, i to je kontriranje jer ti se ne svidja pitanje na koje moras dati odgovor,koji ce potvrditi tezu da ce Gras imati vozila koja nece moci u duzem periodu ozbiljno odrzavati sto ce investiciju odvesti u propast

A kad prodje malo vremena onda cete nabrajati proces kradje preko vozila,pranje para i namjestanje tendera i slicno i naravno optuzivati radnike umjesto rukovodstvo koje vodi politiku firme
lajkujMe
Posts: 12943
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#3832 Re: Gras all about

Post by lajkujMe »

Neko ko se poznaje u materiju.
Zar ne bi bilo bolje pogasiti u Grasu sve sluzbe koje ne sluze direktnom saobracaju.

Konkretno tu mislim na tehnicki pregled, servis vozila, praona i popravka sina i instalacija.

I napraviti ugovore s privatnim kompanijama koje bi vrsile servisiranje vozila, one bi mogle i puno lakse do dijelovava mimo tendera.

Kontam bolje ce raditi tako a usput ustediti velike pare.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#3833 Re: Gras all about

Post by Tesla Edison »

vjeshalica wrote:Grijesis,kao i uvijek
Kad su dolazila polovna vozila nikad nista nisam rekla protiv osim da bolje nismo ni zasluzili i da nam je to taman i da rulja novo samo moze da upropasti
Na 5 tema glavni kriticari oko kupovine polovnih zna se ko je...samo je potrebno procitati
Ti si samo politicki namazan prema vladajucoj rulji,sto se moze vidjeti iz tvojih komentara...vamo seres na proslu vladu i lupanje para u stajalista,kao i mnogi koji su se pobunili u prioritetima,a sada u novoj vladi pozdravljate odluku da se kupi 20 novih vozila koje gras ne moze tehnicki odrzavati i koji nece da propisno obicno pranje vozila obavi kao xa za to trebaju visemilionska sredstva i angazman hiljadu ljudi
Uozbiljite se
Neko je napisao da su u cijenu ukljuceni rezervni dijelovi
Niste dali odgovor za koji period eksploatacije vozila?
Da li za 5 godina ce Gras imati obeubjedjene rezervne dijelove za nova vozila?
Odgovor nemate jer ga ne znate, i to je kontriranje jer ti se ne svidja pitanje na koje moras dati odgovor,koji ce potvrditi tezu da ce Gras imati vozila koja nece moci u duzem periodu ozbiljno odrzavati sto ce investiciju odvesti u propast

A kad prodje malo vremena onda cete nabrajati proces kradje preko vozila,pranje para i namjestanje tendera i slicno i naravno optuzivati radnike umjesto rukovodstvo koje vodi politiku firme
Koliko si vulgarna i nekulturna, opisati se ne može.
Zbog spamanja, diskreditacije sagovornika i vrijeđanja ide ti prijava administraciji.
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#3834 Re: Gras all about

Post by Mišo_Kovač »

Zovte moralnu policiju, đevojka napisala "sereš" na forumu. Administracija duradi nesto :bolestan:
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#3835 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

lajkujMe wrote:Neko ko se poznaje u materiju.
Zar ne bi bilo bolje pogasiti u Grasu sve sluzbe koje ne sluze direktnom saobracaju.

Konkretno tu mislim na tehnicki pregled, servis vozila, praona i popravka sina i instalacija.

I napraviti ugovore s privatnim kompanijama koje bi vrsile servisiranje vozila, one bi mogle i puno lakse do dijelovava mimo tendera.

Kontam bolje ce raditi tako a usput ustediti velike pare.
Čuj servis i pruga da se da privatnicima... I onda svake godine tender.
Hajde pranje vozila to bi i razumio, ili da se angažuje firma koja bi 2x godišnje izvršila generalno čišćenje svih vozila.

Možda jedino treba skresati administraciju, ono što se može spojiti npr. autobuski i minibuski sektor itd...
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#3836 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

TESLA_EDISON wrote:
vjeshalica wrote:Grijesis,kao i uvijek
Kad su dolazila polovna vozila nikad nista nisam rekla protiv osim da bolje nismo ni zasluzili i da nam je to taman i da rulja novo samo moze da upropasti
Na 5 tema glavni kriticari oko kupovine polovnih zna se ko je...samo je potrebno procitati
Ti si samo politicki namazan prema vladajucoj rulji,sto se moze vidjeti iz tvojih komentara...vamo seres na proslu vladu i lupanje para u stajalista,kao i mnogi koji su se pobunili u prioritetima,a sada u novoj vladi pozdravljate odluku da se kupi 20 novih vozila koje gras ne moze tehnicki odrzavati i koji nece da propisno obicno pranje vozila obavi kao xa za to trebaju visemilionska sredstva i angazman hiljadu ljudi
Uozbiljite se
Neko je napisao da su u cijenu ukljuceni rezervni dijelovi
Niste dali odgovor za koji period eksploatacije vozila?
Da li za 5 godina ce Gras imati obeubjedjene rezervne dijelove za nova vozila?
Odgovor nemate jer ga ne znate, i to je kontriranje jer ti se ne svidja pitanje na koje moras dati odgovor,koji ce potvrditi tezu da ce Gras imati vozila koja nece moci u duzem periodu ozbiljno odrzavati sto ce investiciju odvesti u propast

A kad prodje malo vremena onda cete nabrajati proces kradje preko vozila,pranje para i namjestanje tendera i slicno i naravno optuzivati radnike umjesto rukovodstvo koje vodi politiku firme
Koliko si vulgarna i nekulturna, opisati se ne može.
Zbog spamanja, diskreditacije sagovornika i vrijeđanja ide ti prijava administraciji.
Ja i? Smeta ti komentar.
Ako sadasnja Vlada nabavlja onda moze i pohvalno je.
Ako je prosla rekla da ce ograditi stajalista onda je krenulo pljuvanje sto ce ogradjivati kad nemaju bolja vozila.
Jos jedan zaposlenik koji neobjektivno sagledava aituaciju i nece da objasni za koji period je cifra od milion maraka za koju ce proizvodjac pokriti dijelove i troskove odrzavanja.

Dakle nemate pojma jer je sve u domenu preftpostavki da ce neko roknuti 20 miliona i oprati ih putem tendera,pa cete poslije kukati na Vladu sto pravi probleme.

O naravno da sam nekulturna i da sirim spam kad vama ne odgovara primjedba i pitanje na koje nemate pravi odgovor.
Naravno da spamam temu kad uporno ponavljam pitanje na koje nemate odgovor al imate spremno objasnjenje zasto nije problem kupiti nova vozila u firmi u kojoj ni sarafcigera nema tj.osnovnih stvari za osnovno odrzavanje. Ili je i to spam i vulgarnost reci da sirotilji se ne kupuje lamburdzini
lajkujMe
Posts: 12943
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#3837 Re: Gras all about

Post by lajkujMe »

trambusek88 wrote:
lajkujMe wrote:Neko ko se poznaje u materiju.
Zar ne bi bilo bolje pogasiti u Grasu sve sluzbe koje ne sluze direktnom saobracaju.

Konkretno tu mislim na tehnicki pregled, servis vozila, praona i popravka sina i instalacija.

I napraviti ugovore s privatnim kompanijama koje bi vrsile servisiranje vozila, one bi mogle i puno lakse do dijelovava mimo tendera.

Kontam bolje ce raditi tako a usput ustediti velike pare.
Čuj servis i pruga da se da privatnicima... I onda svake godine tender.
Hajde pranje vozila to bi i razumio, ili da se angažuje firma koja bi 2x godišnje izvršila generalno čišćenje svih vozila.

Možda jedino treba skresati administraciju, ono što se može spojiti npr. autobuski i minibuski sektor itd...
To govorim jer najgori dijelovi grasa su upravo u tom podrucju.
Njihov servis je smece pogotovo sto radnici odnose dijelove ko da je njihovo niti su nesto strucni raspdaju im se vozila veoma brzo.
O pranju da ne govorim ono malo cistatica sto imaju vise piju kafe nego sto ciste.
Tehnicki zavod ne znam koja je rentabilnost toga.
Sto se tice sina i instalacija ako sam dobro upucen u inostranstvu se to smatra drzavnim vlasnistvom i ona se renta prevoznicima. Slicno kao obicni put...
Tipa dati Sarajevo putevima na odrzavanje a vlasnistvo sina je Kanton Sarajevo.

Tako bi se mogao skratiti gras na ono osnovno a to je prevoz putnika.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#3838 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

Ono što vi nikad nećete dostići je slijedeće:

Firma ako je uopće ozbiljna, koja drži do svog kvaliteta i proizvoda, neće dozvoliti sebi da ih prosječni uhljeb prevari u održavanju i ekspolataciji vozila.
To u Grasu ne znaju.
Vi mislite da ako neko napravi vozilo i pokrije neke troškove dijelova i servisa neće postaviti tehničke uslove za eksploataciju?
Mislite da će neko dozvoliti da Gras pravi improvizacije u radu vozila i sutra traži servis ili zamjenu za dijelove koji su isključivom greškom korisnika upropašteni?
Dođe Hans da pregleda kugle, one propale....moraju propasti kad natrpa u vozilo 200 ljudi i mlati po rupama.
Kaže Hans, ne može tako, mi smo napravili vozilo a u njega stane 100 ljudi.Niste pravilno iskorištavali vozilo, i ne mogu vam dati džaba kugle,morate ih kupiti. A kugle koštaju lupam yyy maraka. Graas kao i obično nema para, pa nek kugle još lupaju dok skroz ne otpadnu.Ubacićemo polovne.
Postoje uslovi koji se moraju ispuniti za dijelove i za garanciju na nešto.To je pravilna upotreba.U Grasu toga nema, jer da je bilo minimum pameti ne bi im se desilo da nisu u stanju da sa gajnc novog tramvaja očambaju reklamu i unište lak. Kap u moru primjera elementarnog odžavanja za koje vam ne trabaju pare već upotreba mozga.
nlt
Posts: 2607
Joined: 18/05/2014 18:02

#3839 Re: Gras all about

Post by nlt »

Pa garancija ne pokriva potrošne dijelove......
Neće ti firma Solaris, ako od njih kupiš trolejbus, mijenjati kočnice i kupovati gume.... Princip je sličan kao da ja kupim novo auto
Ali ovdje bi ta firma dala obuku mehaničarima i obezbjedila dostupnost dijelova dugi niz godina, morali bi se poštovati servisni intervali i ugrađivati strogo originalni dijelovi a ne što su radili sa japanskom donacijom.... Trpali kineske dupljake a na papiru ih vodili pod cijenama kao originalne....
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#3840 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

Ti si izmislio garanciju na potrošne dijelove, ja sam rekla "garanciju na nešto". Pročitaj opet.
Ali opet se vraćamo na činjenicu da će Gras kao i obično improvizirati sa dijelovima.
Forumerrer
Posts: 984
Joined: 14/06/2014 17:27

#3841 Re: Gras all about

Post by Forumerrer »

Koliko god me nervirala vjeshalica, ja se slazem. Nismo mi za nova vozila, iako su nam zaista neophodna.

Pa pogledajte na sta Satre lice, bruka i sramota. Prvo trebamo stvoriti mentalitet da odrzavamo postojeca vozila (GRAS) i da ih ne vandaliziramo (gradjani), pa tek nakon toga mozemo razmisljati o novim vozilima.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#3842 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

Nije nikakav problem kupiti i dati novac,problem je u tome što Gras nema kapacitete da novo održava.Oni nemaju elementarni alat,a kamoli da održava današnju tehnologiju gdje vani ljudi imaju servise koji liče na hiruške sale.Priča o nekim dijelovima koji su obezbjeđeni jednostavno ne pije vode, jer dijelovi koji su izvan okvira obezbjeđenih i ukalkulisanih idu u redovnu proceduru nabavke.A Gras improvizira sa smećem.Budite realni nekad.Niko se ne protivi već ukazuje na dublji problem zašto polovno i novo u Grasu mora imati svoj sistem održavanja koji sada ne postoji.
Ako dođe tih 7 polovnih trolejbusa,to će biti super,ali za godinu dana provjerite njihovo tehničko stanje.Upropastiće ih neredovno održavanje i tuning polovnih dijelovima, i biće odliv novaca u pizdu materinu i kuknjava na državu šta kupuje.Ta vozila uz normalno održavanje zasigurno mogu trajati barem 5 godina, za to vrijeme bi se trebalo nešto sistemski mijenjati oko održavanja...da bi nekad spremno dočekao novo vozilo.
Nije malo dati milion maraka za nešo što će se površno održavati, a nije ni malo dati milion da ga uprljaju ovi žitelji Kantona...sva vozila bazde na fekalije i prljavštinu....neki dan uđoh u trolu,gužva,smrad i još nekakav ždere burek iz pekare i kandiše oko sebe....nemaju ljudi elementarne kulture.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#3843 Re: Gras all about

Post by man_464 »

Iskreno.

Posamatram trolejbuse neki dan
Balavurdija necivilizovama ih je toliko isarala i unistila, da mi se želudac okrece kad pomislim sta ce uraditi od novih trolejbusa.

Neko je spomenuo SATRA tramvaje. Pa ganz novi svaki izasao na prugu. Za par mjeseci svaki uništen do neprepoznatljivosti.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#3844 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

To je tačno, ali Grasn nije dužan da prevaspitava ološćine čiji roditelji su samo znali za kola,ali isto tako nema potrebe ni da trpi štetu
Bagru treba dobro ulupati,pa nek mu materešina cvili po Avazu,tamo ima vazda rubrika, o ispovjestima roditelja koji su propustili odgojiti svoju djecu
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#3845 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Neće GRAS dati milion maraka po vozilu, dosta ih je rekonstrukcija Satra tramvaja koštala između 1,4 i 1,7 miliona, ali to su dan danas najbolji tramvaji bez obzira na stanje enterijera. Oni najstariji što su rađeni u Češkoj su najbolji, jer su urađeni baš po PS-u u fabrici.

Beograd kad je kupovao Solaris autobuse dobili su svu opremu za održavaje i obuku kadrova, a ako kanton raspiše tender 90% da pobjeđuje Solaris bilo samostalno bilo pod Škodinom markom.
Održavanje je svakako jednostavnije nego za autobus. Elektromotor ima svega par pokretnih dijelova.
Nažalost biće išarani, treba probati nešto uraditi po tom pitanju, video nadzor itd... Teško da može zaštitar u svaki, ali probati upratiti kad su smjene u školama da se ubace zaštitari ili da se na te redove koji primaju naviše djece obavezno stavljaju starija vozila.
Vozači kad primjete na monitoru da neko šara da obavezno upozore preko zvučnika itd...
Bio je sličan režim za Satre kad su bile nove, pa su prvih nekoliko godina bile maksimalno očuvane.
Al opet najbitnija je stvar što će ta vozila trajati 18-20 godina najmanje, a i u najgoroj prognozi s najgorim održavanjem većina bi trebala prebaciti 15.

Troškovi održavanja novog vozila do 10 godina su sigurno manji nego troškovi održavanja starkelje.
Novo je novo, a ti Solarisi su jeftiniji od Hessa.

Pošto se radi o vjerovatno najvećoj investiciji od rata na ovamo u JGP predstavnici vlade i GRAS-a trebaju obratiti pažnju na neke stvari, i tražiti da ta vozila bar prvih 5-10 godina imaju poseban tretman. Da se u slučaju kvara prvih 10 godina najstrožije zabrani kanibalizacija, i da ta vozila imaju stalne posade, i možda da ih što manji broj radi u trećoj smjeni.

Isto tako da vlada odobri zapošljavanje dovoljnog broja osoblja, vozača, mehaničara, higijeničara.
User avatar
konektovan
Posts: 51386
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3846 Re: Gras all about

Post by konektovan »

Beograd pun doniranih autobusa, from Japan k'o nekad Sarajevo. Pun quratz ambulantnih vozila po Beogradu, donacija od Juzne Koreje, ja kont'o da smo mi lošiji.....?! :mrgreen:
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#3847 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

al brate onoliki beograd,24 sata radi prevoz harče ko kauboj konja sve što imaju.....
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#3848 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Beograd se sada suočava sa sve većim brojem izostavljenih polazaka, fali im više od 200 vozača.
Isti problem koji ima i Sarajevo. Čini se da će se lakše riješiti problem sa nedovoljnim brojem vozila nego sa odlaskom vozača.
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#3849 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Raspisan je tender za remont pruge S krivina-Marijin dvor
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 25462
Joined: 12/08/2013 12:51

#3850 Re: Gras all about

Post by insaneinthebrain »

:shock: u shochu sam. ima da brze stizemo od m dvora do tehnicke za pune 33 sekunde :izet: :run:
Post Reply