Gras all about

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#3801 Re: Gras all about

Post by man_464 »

Nedjeljom ne rade.
metastasio
Posts: 215
Joined: 16/02/2004 00:00

#3802 Re: Gras all about

Post by metastasio »

Neko je nekada rekao da je prosječni vijek trajanja autobusa 15, a tramvaja 45 godina. Trolejbusi vjerovatno uz dobro održavanje mogu trajati i 20. A neki gradovi poput Milana nam pokazuju da stari tramvaji bez elektronike mogu biti u redovnom gradskom prijevozu i 90 godina! :)

Image
User avatar
Maharadza
Posts: 17069
Joined: 30/01/2013 15:13

#3803 Re: Gras all about

Post by Maharadza »

Nove trole samo uz kamere u unutrašnjosti i barem jednog "sekjuritija" pored vozača (a idealno i jednoga na zadnja vrata), jer zbog stoke od putnika drugačije ne možeš ništa sačuvati.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#3804 Re: Gras all about

Post by man_464 »

metastasio wrote:Neko je nekada rekao da je prosječni vijek trajanja autobusa 15, a tramvaja 45 godina. Trolejbusi vjerovatno uz dobro održavanje mogu trajati i 20. A neki gradovi poput Milana nam pokazuju da stari tramvaji bez elektronike mogu biti u redovnom gradskom prijevozu i 90 godina! :)

Image
Trolejbus može gurati do 30 bez problema uz adekvatno održavanje. Trenutno na našim cestama voze Ženevski hessovi iz 89 godine.
Ovi iz Saint gallena su 91/92 godište, a manovi su 86-87'... Nedavno je parkiran zadnji mohikanac MAN SG 200 HO, nakucao 35 godina rada. Nije mogao više.

Tramvaji su nam najstariji iz 62'. Ove godine 57 punih godina rada (Bečki crveni), Turski 63-66' godište. I oni mogu još bez problema ako se pravilno održavaju. Ipak ovi sa slike gore su skoro pa muzejski eksponati. Sve preko 50 godina je i za tramvaj odveć prestaro.

Autobusi su druga priča. Mogu preko 20 godina, pa i 30, ali to su rijetki slučajevi. Preko 30 možda u najidealnijim uslovima i minimalnom opterećenju. Naši Ikarbusi iz 2009 godine prekucali Milion kilometara. neće još dugo. MOžda još par godina i ćao.
User avatar
Thorgerson
Posts: 9900
Joined: 15/04/2015 11:26

#3805 Re: Gras all about

Post by Thorgerson »

vjeshalica wrote:nek se udare nogom u guzicu ako im ti polovni prorade s obzirom na obecanja i gluposti
ko bi normalan dao milion maraka u vozilo koje objektivno ne znaju održavati i koje se ne može održavati po ps-u
jebote ko da ja sad kupim ultra skupog maseratija i vozam ga dok mu nešto ne rikne hahaha
pa gras kupuje protektovane gume za vozila i da još ugrade nekog balijskog lopova da im nabavlja iste za trolejbus težak milion maraka?
hahaha forte i govana...taj čovjek nije nikako dobar
Jesi dosadna, pa imas li ikakav normalan argument, osim ne mogu odrzavati po ps. Pa nije podrmocnia jebote zivot, pa da niko ne zna odrzavati. Zasto ne bi mogli odrzavati? Sa kupljenim novim vozilom, miran si minimalno 5-6 godina u redovno odrzavanje. Dakle tih 5-6 godina nemas nikakvih troskova.

Ovaj potez ako se uradi bi znacio totalni preokret i to nam je potrebno. Preokret u smislu da se vise prestanemo krpiti i baviti donacijama.

I ako se moze u tom pogledu napraviti preokret, pa napravice se i u odrzavanju vozila i u samom gras-u.

Sto se tice vandalizma, pa dovoljno je jedan dan, dakle smao jedan dan postaviti drota u civilu da prati sta se desava. Fino taj dan drot neka uhvati svakog balavca koji krene da sunistava vozilo i neka mu ispostavi racun na kucnu adresu. I to malo promovisati po medijima, da su kazne tolike, da se prati u civilu da li se vozila unistavaju, staviti kamere i eto. Znaci samo po dzepu, i svi ce bit ko bubice.
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3491
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#3806 Re: Gras all about

Post by Matijevic_Vlado »

Thorgerson wrote:
vjeshalica wrote:nek se udare nogom u guzicu ako im ti polovni prorade s obzirom na obecanja i gluposti
ko bi normalan dao milion maraka u vozilo koje objektivno ne znaju održavati i koje se ne može održavati po ps-u
jebote ko da ja sad kupim ultra skupog maseratija i vozam ga dok mu nešto ne rikne hahaha
pa gras kupuje protektovane gume za vozila i da još ugrade nekog balijskog lopova da im nabavlja iste za trolejbus težak milion maraka?
hahaha forte i govana...taj čovjek nije nikako dobar
Jesi dosadna, pa imas li ikakav normalan argument, osim ne mogu odrzavati po ps. Pa nije podrmocnia jebote zivot, pa da niko ne zna odrzavati. Zasto ne bi mogli odrzavati? Sa kupljenim novim vozilom, miran si minimalno 5-6 godina u redovno odrzavanje. Dakle tih 5-6 godina nemas nikakvih troskova.

Ovaj potez ako se uradi bi znacio totalni preokret i to nam je potrebno. Preokret u smislu da se vise prestanemo krpiti i baviti donacijama.

I ako se moze u tom pogledu napraviti preokret, pa napravice se i u odrzavanju vozila i u samom gras-u.

Sto se tice vandalizma, pa dovoljno je jedan dan, dakle smao jedan dan postaviti drota u civilu da prati sta se desava. Fino taj dan drot neka uhvati svakog balavca koji krene da sunistava vozilo i neka mu ispostavi racun na kucnu adresu. I to malo promovisati po medijima, da su kazne tolike, da se prati u civilu da li se vozila unistavaju, staviti kamere i eto. Znaci samo po dzepu, i svi ce bit ko bubice.
Vjesalica je u pravu. Znas li ti da na plinskim autobusima niko ne zna pogledati plinsku instalaciju a ne uraditi neki servis iste? Ulje, voda i mehanika to se zna raditi na plinskim autobusima, ostalo nista. Kad se sta drugo pokvari parkira se i cekaju se serviseri iz Tuzle koji ce doci nikada.
User avatar
Thorgerson
Posts: 9900
Joined: 15/04/2015 11:26

#3807 Re: Gras all about

Post by Thorgerson »

Matijevic_Vlado wrote: Vjesalica je u pravu. Znas li ti da na plinskim autobusima niko ne zna pogledati plinsku instalaciju a ne uraditi neki servis iste? Ulje, voda i mehanika to se zna raditi na plinskim autobusima, ostalo nista. Kad se sta drugo pokvari parkira se i cekaju se serviseri iz Tuzle koji ce doci nikada.
Znam, ali mozemo se barem nadati da ovi sad znaju sta rade i u sta se upustaju. Forto nije glup, radio je u firmi koja ima svakakvih vozilica i valjda zna kako sta funkcionise.

Zato kazem, sumnjam da ce, ako i kupe tih 20 trolejbusa, tek tako ih dati na milost i samilost GRAS-u.
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#3808 Re: Gras all about

Post by MAN-lion's coach »

Neodržavanje tj.nemogućnost je realnost.
Pa vozilima se odleđivala instalacija primitivnim metodama, tj.brenerom, pa je za posljedicu imalo topljenje iste, pa u kompresore se sipalo neko ulje smetljarsko i milion drugih stvari, pa eto neko je naveo gume kao primjer, a ima ih milion. Skupj e sport kupovina novog vozila, i održavanje istog, samo malo to ko može shvatiti. Ne možete improvizirati, ako hoćete da vam traje barem 15 godina. :)
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#3809 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

Thorgerson wrote:
Matijevic_Vlado wrote: Vjesalica je u pravu. Znas li ti da na plinskim autobusima niko ne zna pogledati plinsku instalaciju a ne uraditi neki servis iste? Ulje, voda i mehanika to se zna raditi na plinskim autobusima, ostalo nista. Kad se sta drugo pokvari parkira se i cekaju se serviseri iz Tuzle koji ce doci nikada.
Znam, ali mozemo se barem nadati da ovi sad znaju sta rade i u sta se upustaju. Forto nije glup, radio je u firmi koja ima svakakvih vozilica i valjda zna kako sta funkcionise.

Zato kazem, sumnjam da ce, ako i kupe tih 20 trolejbusa, tek tako ih dati na milost i samilost GRAS-u.
Cinjenice bole
Pa oni su sjebali nove minibuse koje su kupili neodrzavanjem i tuningom u stilu debila
Forto i njegov ministar Steta nikakve reference oko javnog prevoza nemaju,kad je u pitanju ozbiljniji potez na revitalizaciji firme od koje sve zivo ovisi u KS
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#3810 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Ja koliko znam mehaničari su imali nekakvu obuku za plinska vozila. Dali za osnovno održavanje ili šta nemam pojma...

Kad se kupuju nova vozila tu je obuka obavezno uračunata u cijenu kao i rezervni dijelovi.
Kad kupuješ polovne tu niti obuke niti išta. Tu ide i alat i oprema neka za održavanje.
Evo ovi što dolaze su iako 20 godina stari, daleko moderniji i sa više elektronike od postojećih, a 95% neće biti nikakve obuke za to, a sve su manje šanse da se na tržištu polovnih mogu kupovati trolejbusi koji se mogu održavati po starinski sa osnovnim alatom i malo žice.

Kakvi ba minibusi, ono Isuzu je smeće zadnje. Ove iz 2012 Centrotrans nabavio u isto vrijeme kad i GRAS eno i oni već imaju najmanje jednog rashodovanog u bazi u Ilijašu, a suvlasnik im generalni zastupnik Isuzua, mogu nabaviti dijelove po nabavnoj i brže nego iko.
Kod GRAS-a su već 3 Allahrahmetile. Za ostale je konačno Sejari pustio da se nabave dijelovi, pa se polako penju sa 2 naviše.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#3811 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

Ljudi kupe novo auto,pa imaju neku garanciju i ovlasteni servis u odredjenom roku na odredjene stvari
Znate li vi uopce kakvi sve kvarovi mogu biti i mogu pojaviti u toku upotrebe? I to sve kao kosta milion maraka po vozilu? Makve sve gluplsti nece ovdje covjek procitati
Neko ce izmisliti za Gras vozilo i to ce biti milion maraka po komadu,i kao bice sve obezbjedjeno,od guma pa nadanje...hoce klinac...da je to tako firme vani ne bi imale svemirske radionice kojim odrzavaju vozila vec bi dobivali na gotovo sve i samo mijenjali

Pa Graa nema para da kupi bolji minibus pa nema ni da odrzava pa kupuje neke trecerazredne turske skule,opet jer se neko putem tendera ugradjuje
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#3812 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Dobro ima argumenata za i protiv.

Ipak kad sagledaš sve, i kad sagledaš tržište polovnih, ako kanton daje, ludost je ne prihvatiti.
Ako je odlučeno neće tu naši glasovi ništa pormijeniti.

Kažem uz novo ide i obuka i sve ostalo.

Misli neko da će GRAS-ovi majstori za ovo proći obuku? Možda neku ha hu obuku.
Image

Ali za ovo je fabrička obuka uračunata u cijenu kao i oprema potrebna za održavanje.
Image
nlt
Posts: 2608
Joined: 18/05/2014 18:02

#3813 Re: Gras all about

Post by nlt »

jeste teški ljudi....
Za NOVE autobuse neki radni vijek u Sarajevu bi bio 7 godina, ali eto neka bude 10. Nakon toga ide novo, recimo Solaris bi sad bio najbolji omjer uloženo-dobijeno i po pitanju autobusa i trolejbusa.

Najbolje auto je NOVO auto,
ovdje će se trolejbusi kupiti kreditom EBRD-a,
A minibusi, pa uzmi auto i ti sam se vozajsvaki dan gore-dole onim našim brdima pa ćeš vidjet šta će biti sa njim, a ne kombi koji bude pun ko šibica itd itd...
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#3814 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

Ako kombi prima 40 putnika u njemu ne moze biti duplo vise
Ni pp zakonu ni po bilo cemu....
I onda se pitamo sto se sjebu za pola godine ili dvije godine
User avatar
Thorgerson
Posts: 9900
Joined: 15/04/2015 11:26

#3815 Re: Gras all about

Post by Thorgerson »

U planu javnih nabavki za 2019 godinu sto se tice javnog prevoza planirano je 30 miliona KM.

Ja nisam strucnjak, ali evo ima ih ovdje, pa ne mozes kupiti jebemu aparat za kafu, a da ne dobijes podebelo uputstvo za isto. Kamo li da kupis vozilo od milion KM. Da ne govorim da platis 20 miliona KM.O cemu vi pricate?

Moj prijatelj radi u firmi gdje su kupili masinu od 3 miliona KM. Placena im obuka, usavrsavanje u Njemackoj dvije sedmice od strane proizvodjaca te masine. Plus mogu se javiti u svakom trenutku ako im treba pomoc.

Evo, mi hocemo da kupimo 20 trola, dat cemo vam 10 mil EUR-a. Hocemo obuku mehanicara, te hocemo da imamo kontakt, narudzbu rezervnih dijelova itd. itd. Mislim jbt evo laik sam, ali sam siguran da se to sigurno i podrazumijeva kad lupas toliku cifru. Dakle, ta prica okacite je macku o rep.


Al ne. Pametnije je to sto vi ovdje pojedini predlazete. Iako to radimo evo 20 godina i nikako da naucimo da necemo dobiti nikakav drugaciji rezultat. Uzmi polovnih 10 komada, 5 odmah otpisi za dijelova i opet imas qrac. Il uzmi donaciju, a dijelove, jebiga snalazi se. Ja bih shvatio da nemamo para, ali para imamo. Kreditori se nude, pa mislim cemu sad otpor prema tome?

Sto se mene licno tice, bolje je godisnje uzeti 1-2 nova vozila nego se krpiti nekakvim polovnjacima koji nikad nisu ni u 80% upotrebi, jer se kvare ili su za bacit.


I evo volio bih da @dresdener79 da svoje cijenjeno misljenje na ovu temu. I da nam kaze, ko i koliko u Evropi praktikuje praksu nabavke polovnih vozila, te u kojem omjeru polovna vs nova?. Jer ovaj nas omjer siguran sam da niko ziv ne praktikuje.
nlt
Posts: 2608
Joined: 18/05/2014 18:02

#3816 Re: Gras all about

Post by nlt »

U normalnim mjestima se uzima novo, logično.....
a i ono polovno da je valjalo ne bi ga ljudi prodavali?
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#3817 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Opet da dođu polovnjaci, bili bi komentari tipa "opet zapadno smeće", ko što će mnogi prokomentarisati ovih 7 što trebaju doći.

Pa majku mu! :-)
Nikad narodu ugoditi.
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3818 Re: Gras all about

Post by konektovan »

Novo vozilo nema alternativu,....ako ima mogucnosti za isto.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#3819 Re: Gras all about

Post by P308 »

trambusek88 wrote:Opet da dođu polovnjaci, bili bi komentari tipa "opet zapadno smeće", ko što će mnogi prokomentarisati ovih 7 što trebaju doći.

Pa majku mu! :-)
Nikad narodu ugoditi.
Ima li kakva slika ovih 7 polovnih sto dolaze?
nlt
Posts: 2608
Joined: 18/05/2014 18:02

#3820 Re: Gras all about

Post by nlt »

P308 wrote:
trambusek88 wrote:Opet da dođu polovnjaci, bili bi komentari tipa "opet zapadno smeće", ko što će mnogi prokomentarisati ovih 7 što trebaju doći.

Pa majku mu! :-)
Nikad narodu ugoditi.
Ima li kakva slika ovih 7 polovnih sto dolaze?
evo ova dva crvena par postova iznad, e taj prvi crveni :D
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#3821 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

trambusek88 wrote:Opet da dođu polovnjaci, bili bi komentari tipa "opet zapadno smeće", ko što će mnogi prokomentarisati ovih 7 što trebaju doći.

Pa majku mu! :-)
Nikad narodu ugoditi.
Sarajevo nije zasluzilo bolje od polovnjaka, napravili bi halu za godinu dana od nekog modernog vozila
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#3822 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

nlt wrote:U normalnim mjestima se uzima novo, logično.....
a i ono polovno da je valjalo ne bi ga ljudi prodavali?
Polovno sto su prodali grasu su zamjenili investicijom u novo pa ce opet prpdat za 20 godina i napraviti drugo,ali da li si pogledao polovan trolejbus koji je stigao u sarajevo?
Stigao je kao nov,poslije +20 godina raubovanja
Ali znas li zasto? Odrzavali ljudi,stavljane slike ovdje davno...Gras nije u stanju da redovno ementarno pranje izvrsi na dnevnoj bazi,a pricate o vozilu koje je tesko milion maraka...de ba okrenite se oko sebe
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3823 Re: Gras all about

Post by konektovan »

Pa ako je vlada spremna dati 20 miliona za nova vozila, vjerujem da je istoj na pameti, da treba u gras-u zavesti red?! Valjda ima ljudi da mogu oprati vozilo, ocistiti, ima onih u kravaticama sa 8 osnovne, malo im pokazati kako funkcioniše cistac sa visokim pritiskom !
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#3824 Re: Gras all about

Post by P308 »

nlt wrote:
P308 wrote:
Ima li kakva slika ovih 7 polovnih sto dolaze?
evo ova dva crvena par postova iznad, e taj prvi crveni :D
Fino izgledaju. Ovih 7 i tih 20 novih bi bilo odlicno.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#3825 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

konektovan wrote:Pa ako je vlada spremna dati 20 miliona za nova vozila, vjerujem da je istoj na pameti, da treba u gras-u zavesti red?! Valjda ima ljudi da mogu oprati vozilo, ocistiti, ima onih u kravaticama sa 8 osnovne, malo im pokazati kako funkcioniše cistac sa visokim pritiskom !
Koja Vlada? Sastavljena iz šalabajzera?
Istina je jedna, odnekle se mora početi....ali
Vlada nije spremna da rješava problem prevoza sa 20 miliona kredita i nabavke vozila,tu ima kompleksnijih stvari da se paralelno rade...kao vlada će zavesti red u firmu u kojoj ga nema od pred rat i koja posluje sa žestokim gubitkom?
Vlada da je htjela zavoditi red u svoju firmu,danas ne bi bilo to što jeste, a akumulirani problemi se neće i ne mogu rješavati paušalnom nabavkom 20 novih vozila....sistematko i organizovano rjesavanje problema će postepeno sanirati stanje,za to treba vremena novca,i najvaznije kompetentnih strucnih ljudi, a ne kojekakvih sa prezimenom šteta,forto,konaković i slično.... :wink:
Post Reply