Pa eto rekli su ti, za početak provjeri nivo rashladne tečnosti. Kažeš dosipao si vode ljetos. Sad ide zima, treba antifriz, samo prije toga provjeri gdje se gubi ta rashladna tečnost.TLOP wrote: ↑06/11/2021 18:08Pa dobro, ja da znam toliko ne bi ovdje bilo pitanje, ne znam na kojem principu radi klima, grijanje, sta trosi sta, nije me nikad posebno zanimalo
Samo kontam prije nego odvucem mehanicaru prvo vidjet jel ko imao slicno iskustvo da ne vucem auto za svaku sitnicu mehanicaru ako je nesto bezvezno
Znam da forumasi ne mogu sve znat al ima stvari koje mogu prvo probat da vidim hocel pomoc
Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
NediM17
- Posts: 26452
- Joined: 05/11/2009 11:49
#37951 Re: Pitamo Mehanicare ?
-
TLOP
- Posts: 358
- Joined: 23/01/2020 11:12
#37952 Re: Pitamo Mehanicare ?
Gdje se moze gubit? Nije mi nista curilo ispod auta, gdje nestaje inace?
-
oruzana_pobuna
- Posts: 1756
- Joined: 15/04/2021 11:24
- Location: Prdimahovljani
-
Iker C
- Posts: 3006
- Joined: 04/07/2010 11:48
#37954 Re: Pitamo Mehanicare ?
Vidi da li ti je mokar pod , ispod tvojih nogu ili suvozaca.
Ako tu gubi vodu, u pitanju je mali hladnjak.
Ako ti auto dimi, to jest bijeli dim vise nego inace, to je dihtung na glavi motora.
-
oruzana_pobuna
- Posts: 1756
- Joined: 15/04/2021 11:24
- Location: Prdimahovljani
#37955 Re: Pitamo Mehanicare ?
-
Iker C
- Posts: 3006
- Joined: 04/07/2010 11:48
#37956 Re: Pitamo Mehanicare ?
To je skup kvar, bolje da nije to. Uglavnom u tom slucaju mijesa vodu i ulje, i stvori se kao pjena na dihtungu. Mora se skinuti glava motora, zatim ravnanje glave motora, uglavnom procedura.
-
TLOP
- Posts: 358
- Joined: 23/01/2020 11:12
#37957 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ne dimi, bar ne vidim neku razliku u odnosu na prije
Ne vidim da je ista mokro al malo citam po internetu, puno mi magli iznutra, jel to povezano s malim hladnjakom? Koliko je ozbiljno?
Ne vidim da je ista mokro al malo citam po internetu, puno mi magli iznutra, jel to povezano s malim hladnjakom? Koliko je ozbiljno?
-
Iker C
- Posts: 3006
- Joined: 04/07/2010 11:48
#37958 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ako ti magli 90 posto je mali hladnjak, negdje pusta vodu i stvara se kondenz. Sta vozis, kod nekih auta je komplikovano skinuti mali hladnjak. Mali hladnjak nije skup ali su ruke skupe jer je tesko doci do malog hladnjaka.
-
TLOP
- Posts: 358
- Joined: 23/01/2020 11:12
#37959 Re: Pitamo Mehanicare ?
A klasa stara, ma tezak je za sve popravke, jest me krenulo s autom u pm 
Nista opet par stoja valja izdvojit
Jel belaj kakav velik, mozel cekat malo
Nista opet par stoja valja izdvojit
Jel belaj kakav velik, mozel cekat malo
-
Iker C
- Posts: 3006
- Joined: 04/07/2010 11:48
- lonely_wolf
- Posts: 2749
- Joined: 16/03/2011 19:12
- Location: daleko u blizini svega
- Contact:
#37961 Re: Pitamo Mehanicare ?
Upravo tako, Hold Hill Control i Auto Hold su različiti sistemi. HHC ili pomoč pri kretanju u brdu drži 3-5s po puštanju nožne kočinice i i sva četri točka su blokirana, radi preko žiroskopa i sam detektuje nagib i jačinu blokiranja kočinice, takođe razlikuje u kojem je smjeru auto okrenuto pa tako ako je auto okrenuto u smjeru padine i kreće se naprijed HHC se neće aktivirati dok ukoliko se rikvercom pokuša krenuti uz brdo isti će se aktivirati.preludezalude wrote: ↑06/11/2021 17:43Nisam siguran ali mislim da su to 2 razlicita sistema...hill asist i hill stop. Mozda se varam ali...
Auto Hold će se aktivirati svaki put kada se vozilo zaustavi i kočinica malo jače pritisne bez obzira na položaj auta, može se ručno isključiti preko tastera ali tada se isključi i automatska aktivacija ručne kočinice kada se vozilo parkira i ugasi i mora se ručno aktivirati. Ovo su iskustava sa Skodom Octavia-om i Superb-om.
-
NecuVise
- Posts: 2885
- Joined: 10/01/2020 20:02
#37962 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ako mogu da se ja uključim ovdje. ja imam problem na autu da troši ulje, a vala izgleda i rashlasnu tečnost. Dimi bijelo iza haos. Ulje i filter redovno mjenjamo na 10 000, radio mu veliki servis kad sam ga kupio prije šest godina, uglavnom ulagao sam i slušao je do unazad godinu i po. U pitanju je Renault scenic II 1.5 60kW. Da li se to isplati popravljati ili je bolje zamjeniti motor? Je li tu može biti još nešto mimo tog dihtungu glave?
Riješio bih ga se da nisam do sada dosta uložio u njega, a vala me je i služio dobro u ovih 6 godina.
-
NediM17
- Posts: 26452
- Joined: 05/11/2009 11:49
#37963 Re: Pitamo Mehanicare ?
Bolje uraditi postenu generalku na svom motoru nego kupovati macka u vreci koji je mozda gori od tvog.
- black_adrian
- Posts: 4564
- Joined: 15/02/2021 13:32
- Location: Medeno Polje
- Vozim: vjetar
#37964 Re: Pitamo Mehanicare ?
Iskreno onako, auto te fino služio 6 godina, čim je to počelo zajebavati to treba otpisati. Uvalio si se puno u auto, razumijem, ali sad sve što budeš radio je uvaljivanje u auto koji nema neku specijalnu vrijednost a i sklon je kvarovima kao i svaki auto u tom stanju tih godina. Generalku da radiš je skupo, novi motor isto tako, ode ti nešto još pored toga, pa mijenjaj i to. Na kraju kad sračunaš hvataj se za glavu, jao šta sam mogao uzeti da nisam ulagao u ovo auto.NecuVise wrote: ↑06/11/2021 20:46 Ako mogu da se ja uključim ovdje. ja imam problem na autu da troši ulje, a vala izgleda i rashlasnu tečnost. Dimi bijelo iza haos. Ulje i filter redovno mjenjamo na 10 000, radio mu veliki servis kad sam ga kupio prije šest godina, uglavnom ulagao sam i slušao je do unazad godinu i po. U pitanju je Renault scenic II 1.5 60kW. Da li se to isplati popravljati ili je bolje zamjeniti motor? Je li tu može biti još nešto mimo tog dihtungu glave?
Riješio bih ga se da nisam do sada dosta uložio u njega, a vala me je i služio dobro u ovih 6 godina.
Il ga prodaj il, ako ti nije žao, udari nekog ko ti se bezobrazno ubaci pa naplati šta od osiguranja, auto u dijelove. Uglavnom, ja ne bih preporučio uvaljivanje dalje, iskusio sam to na svojoj koži. Drugi, sporedni, auto koji sam imao i platio ga 5.000KM, izašao me 10.000KM kroz 7 godina, a prodao ga za 1.700KM.
-
NecuVise
- Posts: 2885
- Joined: 10/01/2020 20:02
#37965 Re: Pitamo Mehanicare ?
Već se tako osjećamblack_adrian wrote: ↑06/11/2021 21:11
Iskreno onako, auto te fino služio 6 godina, čim je to počelo zajebavati to treba otpisati. Uvalio si se puno u auto, razumijem, ali sad sve što budeš radio je uvaljivanje u auto koji nema neku specijalnu vrijednost a i sklon je kvarovima kao i svaki auto u tom stanju tih godina. Generalku da radiš je skupo, novi motor isto tako, ode ti nešto još pored toga, pa mijenjaj i to. Na kraju kad sračunaš hvataj se za glavu, jao šta sam mogao uzeti da nisam ulagao u ovo auto.
Il ga prodaj il, ako ti nije žao, udari nekog ko ti se bezobrazno ubaci pa naplati šta od osiguranja, auto u dijelove. Uglavnom, ja ne bih preporučio uvaljivanje dalje, iskusio sam to na svojoj koži. Drugi, sporedni, auto koji sam imao i platio ga 5.000KM, izašao me 10.000KM kroz 7 godina, a prodao ga za 1.700KM.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83515
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#37966 Re: Pitamo Mehanicare ?
Vozi dok ne crkne ili utopi cim mognes. Ne ulazi vise.
-
Iker C
- Posts: 3006
- Joined: 04/07/2010 11:48
#37967 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kupovina kompletanog motora je zadnja opcija... Bolje krpiti motor ali kod postenog majstora. Ako dimi bijeli dim i trosi rashladnu tecnost, to je dihtung na glavi motora. Mislim da na Renaultu mozes to rijesiti za 300,400 KM.
-
avijon
- Posts: 1840
- Joined: 20/08/2012 22:10
#37968 Re: Pitamo Mehanicare ?
Naspi onu tecnost za taj dihtung da zacepi. Ja ti mogu poslati video ali americki je proizvod a ti probaj naci slican sastav ali proizvod koji je nama dostupan, ili naruci iz amerike.NecuVise wrote: ↑06/11/2021 21:25Već se tako osjećamblack_adrian wrote: ↑06/11/2021 21:11
Iskreno onako, auto te fino služio 6 godina, čim je to počelo zajebavati to treba otpisati. Uvalio si se puno u auto, razumijem, ali sad sve što budeš radio je uvaljivanje u auto koji nema neku specijalnu vrijednost a i sklon je kvarovima kao i svaki auto u tom stanju tih godina. Generalku da radiš je skupo, novi motor isto tako, ode ti nešto još pored toga, pa mijenjaj i to. Na kraju kad sračunaš hvataj se za glavu, jao šta sam mogao uzeti da nisam ulagao u ovo auto.
Il ga prodaj il, ako ti nije žao, udari nekog ko ti se bezobrazno ubaci pa naplati šta od osiguranja, auto u dijelove. Uglavnom, ja ne bih preporučio uvaljivanje dalje, iskusio sam to na svojoj koži. Drugi, sporedni, auto koji sam imao i platio ga 5.000KM, izašao me 10.000KM kroz 7 godina, a prodao ga za 1.700KM.Veća mi je muka što mi do polovine sljedeće godine trebaju dva auta, a ovo tek registrovano. Još jedno svakako tražim, ali da sad dva auta kupujem a ovo dati u bescjenje mi ne ide. Meni je jasno da ću ja u svakom slučaju biti donji na ovom autu, samo eto gledam gdje sam manje donji. Ovako ga sad u dijelove na auto otpad mogu dati za 800-1000 KM a to mi je baš malo, radije bih ga sam rastavio i prodavao
Uglavnom ono je na duže staze otpisano, ali eto daj nekako da izdrži do polovine sljedeće godine
![]()
https://www.youtube.com/watch?v=q3_kDiQb7lE&t=33s
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
-
NecuVise
- Posts: 2885
- Joined: 10/01/2020 20:02
#37970 Re: Pitamo Mehanicare ?
Tek sad vidjeh ovaj post. Uglavnom, slažem se s ovim ali ulaganje je veliko a pare znam da neću izvući. U suštini, kad bih znao da je to to za neki duži period od većih kvarova ne bi mi bilo mrsko sad ni hiljadu uložiti jer auto zadovoljava potrebe mene i porodice u potpunosti, samo se bojim da ne bude opet neki belaj veći.
Ovo mi je također bilo na pameti ali eto djelimično sam dao obrazloženje poviš. Nisam pametan. Hvala na savjetu.
Da znam da je to sigurno još da će me izaći 300 KM vozio bih ga odmah u ponedjeljak. Baš ću se raspitati za to koliko bi me izašlo. U ovlaštenom su mi rekli nekih 50-100 KM samo da utvrde razlog trošenja ulja a onda popravak zavisno od toga šta bude.
Hvala na savjetu ali ne znam je li sigurno do toga a ni gdje naći to.avijon wrote: ↑06/11/2021 22:49
Naspi onu tecnost za taj dihtung da zacepi. Ja ti mogu poslati video ali americki je proizvod a ti probaj naci slican sastav ali proizvod koji je nama dostupan, ili naruci iz amerike.
https://www.youtube.com/watch?v=q3_kDiQb7lE&t=33s
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83515
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#37971 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pare neces izvuci nikakvim ulaganjem u auto jer krsevi diktiraju cijene.
Radis to zbog sebe i svoje sigurnosti.
Radis to zbog sebe i svoje sigurnosti.
-
Iker C
- Posts: 3006
- Joined: 04/07/2010 11:48
#37972 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ma kakav ovlasteni servis, ako imas nekog svog majstora idi kod njega, to svaki majstor zna prepoznati.
- drug_profi
- Posts: 65441
- Joined: 16/07/2012 16:00
#37973 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ma ili dihtung ili je napuklo nesto. Prva stvar ti je da dobiejs dijagnozu, ali sve vodi ka generalci.
-
oruzana_pobuna
- Posts: 1756
- Joined: 15/04/2021 11:24
- Location: Prdimahovljani
#37974 Re: Pitamo Mehanicare ?
ako je pukla glava onda ce tek pita bit skupa.... sve je to pod pretpostavkom da je "samo dihtung"....
- basicm
- Posts: 11634
- Joined: 16/01/2012 21:38
#37975 Re: Pitamo Mehanicare ?
Sta se podrazumijeva pod skupo? I 1.5dci motora na sve strane, nije ekskluziva.
