Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
trambusek88 wrote:
Iz Ženeve su svih 9 u funkciji, već 4 godine. To su izuzetno dobra vozila. Bilo je perioda kad su neki ležali čekajući dijelove (zadnji ležao 631), dakle nije tačno da je neki žrtvovan i rashodovan.
Ovima iz St. Gallena se rasklimala konstrukcija.
To je dobro onda, jer ne pratim odavno, znam da je 4170 nekako na početku bila izostala. S obzirom na sve, žive su u odnosu na St.Gallenske jer je odma na početku stradala 4147.
BBC su bolja vozila jer su tvrđa od BGTa čije su karoserije ispucale jer su bile premekane i pretovarene u svoje vrijeme, uz to imale su više elektronike, ali to je kao mlađa serija, 1991 i 1992 godište.
trambusek88 wrote:
Iz Ženeve su svih 9 u funkciji, već 4 godine. To su izuzetno dobra vozila. Bilo je perioda kad su neki ležali čekajući dijelove (zadnji ležao 631), dakle nije tačno da je neki žrtvovan i rashodovan.
Ovima iz St. Gallena se rasklimala konstrukcija.
To je dobro onda, jer ne pratim odavno, znam da je 4170 nekako na početku bila izostala. S obzirom na sve, žive su u odnosu na St.Gallenske jer je odma na početku stradala 4147.
BBC su bolja vozila jer su tvrđa od BGTa čije su karoserije ispucale jer su bile premekane i pretovarene u svoje vrijeme, uz to imale su više elektronike, ali to je kao mlađa serija, 1991 i 1992 godište.
Onome što je ostao u St. Gallenu, što su ga prepravili u trodjelnog, 155 mislim broj. Isto sam čitao da mu je ispucala karoserija.
4170 tj 639 po novom ima već 2 godine kako je proradio. Radi većinom na 102
631 ex 4162 je prije nekoliko mjeseci ležao pa je napravljen.
Što se tiče St.Gallenaca 5 ih radi trenutno i šesti 624 (4145) ne radi već mjesecima, ali nešto su ga čačkali i probavali, možda proradi. Rade 625, 627, 628, 629 i 630.
626 onda otkazale kočnice i razvalio stanicu na Trgu Austrije, i to mu je bio kraj.
MAN-ovi zglobni su završili svoje. 612 radio do februara i ćao. 35 godina nije malo.
610 završio nekad jesenas.
Ma iskreno, iznenadio sam se kad sam vidio da mnogo gradova, velikih prije svega, npr. Milano ima narucenih 80 ak trolejbusa, zatim Salzburg cini mi se, kontam da valjda imaju i odgovarajuci kvalitet...?!
Što se tiče trolejbusa Solaris je među top 3 u Evropi. Sa Hessom i Van Hoolom.
Dovoljno je reći da sva tri trolejbuska sistema u Njemačkoj imaju Solarisove trolejbuse, Eslingen, Solingen, Ebersvald.
Njemački proizvođači MAN, Mercedes i Neoplan odavno ne proizvode trolejbuse.
Sudeci po ovom clanku, ipak je 20 novih trolejbusa. Je li dovoljno 10 miliona eura za 20 trolejbusa?
Premijer Kantona Sarajevo Edin Forto najavio je kupovinu 20 novih trolejbusa u vrijednosti od 10 miliona eura koji će već ove godine biti na sarajevskim cestama.
Predstavnicima nevladinog sektora i novinarima premijer Forto danas je s ministrima prezentirao 100 dana rada Vlade, te podsjetio na zakone koji su doneseni. Najavio je realizaciju niza konkretnih projekata, a jedan od tih projekata je kupovina novih trolejbusa.
Forto je podsjetio da su posljednji novi trolejbusi kupljeni 1983. godine, dakle pred Olimpijadu, a od tog vremena do danas uglavnom se vozni park zanavlja polovnim, dotrajalim trolejbusima i tramvajima.
"Stoga je Vlada Kantona Sarajevo pokrenula proceduru kupovine 20 novih trolejbusa u vrijednosti od 10 miliona eura i već ove godine bit će na cestama", kazao je Forto i dodao da time žele javnosti pokazati da su odlučni unaprijediti javni prijevoz u KS-u.
Pored ostalog najavio je i veliku akciju proljetnog ' čišćenja Kantona Sarajevo koja će početi 22.aprila na Međunarodni „Dan planete Zemlje“ i trajat će 60 dana.
"U okviru akcije će biti otvoreno 600 radnih mjesta samo za radove na čišćenju, a bit će uključene sve komunalne firme", kazao je Forto i dodao da će to biti 'dubinsko' čišćenje grada u okviru kojeg će biti uklonjeni plakati, nezakonita odlagališta smeća, grafiti na fasadama zgrada, a čistit će rijeku Miljacku.
Haha milion maraka za jedno vozilo, jer deset miliona eura, znaci 20 miliona maraka za 20 vozila...
A Gras kupuje 900metara sina za zamjenu
Kakav kreten....
Za 20 miliona maraka moze solidan broj vozila kupiti da zacepi sve rupe i namiri potrebe al hoce hadzo
Ili da laze
Ili da pere pare
1.000.000 na vozilo na koje možeš računati u prosjeku 20 godina. Ako je garancija dobra najmanje 5 godina da ne boli glava.
100.000 na trolejbus star 20 godina za koji niko ne može garantovati hoće li trajati godinu, pet ili deset.
Treba ljudima objasniti i da ne rastu polovni trolejbusi ko gljive poslije kiše, i malo ko će prodati trolejbus mlađi od 20-tak godina.
Takva nabavka stabilizovala bi trolejbuski saobraćaj, a s tim vozilima bi se moglo krenuti i sa sanacijom linije za Vogošću.
Naravno najpreča velika investicija po meni je sanacija pruge Ilidža-Marijin dvor, ali i to su obećali iz EBRD kredita. Sve ove krupne investicije koje čekaju tolike godine.
Ugledati se na Beograd. GSP je bio u sličnoj situaciji ko GRAS, msilim i sad je, ali bar grad brine o voznom parku, kupuju se samo nova vozila, da nije tako Beograđani bi se s oproštenjem na k***u vozali.
90-tih su u sva vozila s okruglim farovima (Sanos, ČKD, ZiU) ubudžuli jugine farove, a sad u BKM trole stavljaju okrugle, ko što je GRAS pred rat radio sa Škodama 14tr
Ako zaista dodju ti novi trolejbusi, a vjerovacu kad dodju u de.po trolejbusa, najvise sanse prema cifri koja je recena imaju solaris trolino, ili solaris-skoda trolino.
Ovakvi:
Jer njihova cijena je oko miliona.
Solo nesto oko 900.000, a dupli 1.100.000
Dobae proizvođač. Ne najbolji kao npr HESS ali ovakva vozila bi mogla bez vecih problema 20 godina raditi, a mozda i 30 dogurati.
Ali ne zaboravimo kako bi ih nasi uvazeni putnici devastirali za 10 dana.
nek se udare nogom u guzicu ako im ti polovni prorade s obzirom na obecanja i gluposti
ko bi normalan dao milion maraka u vozilo koje objektivno ne znaju održavati i koje se ne može održavati po ps-u
jebote ko da ja sad kupim ultra skupog maseratija i vozam ga dok mu nešto ne rikne hahaha
pa gras kupuje protektovane gume za vozila i da još ugrade nekog balijskog lopova da im nabavlja iste za trolejbus težak milion maraka?
hahaha forte i govana...taj čovjek nije nikako dobar
vjeshalica wrote:nek se udare nogom u guzicu ako im ti polovni prorade s obzirom na obecanja i gluposti
ko bi normalan dao milion maraka u vozilo koje objektivno ne znaju održavati i koje se ne može održavati po ps-u
jebote ko da ja sad kupim ultra skupog maseratija i vozam ga dok mu nešto ne rikne hahaha
pa gras kupuje protektovane gume za vozila i da još ugrade nekog balijskog lopova da im nabavlja iste za trolejbus težak milion maraka?
hahaha forte i govana...taj čovjek nije nikako dobar
Kad se kupuje novo ide i obuka i oprema, kad kupuješ polovno niko te neće obučiti.
Ako realizuju to svaka čast.
Prepravljanje K2YU tramvaja u Satra 2 i Satra 3 tramvaje je više koštalo.
nema od toga ništa jer u gras samo može doći polovno
novo kad budu prilike objektivne u nabavci
baš me zanima nakon godinu dana na šta bi ličio trolejbus težak milion maraka,kako od strane ulaganja od strane grasa,kako od strane građana
nešto možda kao ovaj sa slike u beogradu
Ako zaista dodju ti novi trolejbusi, a vjerovacu kad dodju u de.po trolejbusa, najvise sanse prema cifri koja je recena imaju solaris trolino, ili solaris-skoda trolino.
Ovakvi:
Jer njihova cijena je oko miliona.
Solo nesto oko 900.000, a dupli 1.100.000
Dobae proizvođač. Ne najbolji kao npr HESS ali ovakva vozila bi mogla bez vecih problema 20 godina raditi, a mozda i 30 dogurati.
Ali ne zaboravimo kako bi ih nasi uvazeni putnici devastirali za 10 dana.
Joj, izgledaju divno. Već ih u mašti vidim kako jezde Zagrebačkom... Valjda se može maštati!
Inače, slažem se sa svim izrečenim: ako će se nabavljati nova vozila, onda to za sobom mora povlačiti i potpunu reorganizaciju održavanja istih. Ovako kako sada rade, ti novi trolejbusi će za godinu dana biti hala. Sjetite se novih MAN-ovih autobusa doniranih od Vlade Japana. Uništili su ih temeljito.
Japanci su 10-12 dobro služili onda ih je stiglo neodržavanje, u stvari nestašica dijelova koja je došla do izražaja na početku ove decenije i onda su počeli jedan po jedan... Najuporniji u uspjeli postati punoljetni 464, 465, 469, 808, 840 neki od njih su nakucali 2.000.000km što bi na zapadu prešli za 30-40 godina. (inače u prosjeku je većina dostigla 14 godina tu su se prepolovili)
Najmlađi Ikarbusi iz 2009 postaju milioneri, to je kilometraža koju u normalnoj državi gradski bus pređe za 20-tak godina.
MAN Lion's Classic solo su prešli dosta manje ali radili su pretovareni na linijama sa Doma armije, time su pokazali šta znači novo vozilo. To su bila odlična vozila ali sa 10-11 godina ih je to sve stiglo, 2 su u rashodu, druga 2 nisu više što su bili, ali recimo 343 je perfektan i dan danas, mada više ne radi tako teške linije ko nekad.
Dom Armije je najbolji pokazatelj šta znači novo vozilo, jer 14, 17, i 17b jedu polovnjake. Gore samo novo može raditi dugoročno bez problema.
Koliko god da se čini da su kratko ta vozila radila, ta su vozila ispunila radni vijek. Jer definisani radni vijek je 10 godina ili 800.000km (ovo drugo je važnije)
I npr. većina Japanaca je ostvarila taj vijek. Pa zglobni su prešli između milion i po i dva miliona(!) kilometara. Kratki između 800.000 i milion, Ikarbusi kucaju milion, zglobni Lion's Classici.
Jedino je nekoliko Ikarbusa je podbacilo.
Mislim ono sa dobrim održavanjem i normalnijom kilometražom bus će poživjeti 15-20 godina bez problema, ali za Sarjaevo nov bus će trajati između 10-14 godina u prosjeku.
Opet polovnjak će nam potrajati u prosjeku 3-4 godine. (u prosjeku, jer ima tu raspona od pola godine do čak 17 koliko su radili Graf & Stift proizvedeni 1981, nabavljeni početkom 1996, rashodovani krajem 2013 )
Trolejbusima je opet taj neki vijek 20 godina, i s tim vozilima bi bili mirni najmanje toliko godina, dok će polovnjaci potrajati neki 2 neki 3 neki 5 godina.
naravno uz dobro održavanje trolejbusi lako preguraju 30 godina, ali realno trolejbusu koji čitav vijek provede u Sarajevu teško će to poći za rukom sa današnje tačke gledišta.
Naravno sa kupovinom novih vozila mehaničari će proći i obuku i dobiti sve što je potrebno, a ništa od toga nema kad se kupuju polovnjaci.
Zaista su nevjerovatne cifre od 2 miliona kilometara.
Autobus je dao svoje nakon 10 godina, nakon 15 je na izdahu, do 20 rijetki doguraju.
Kod trolejbusa 20 godina je ok, 25 moze, svaki preko 30 je rekorder.
Za tramvaje je jos veci vijek. Kad pregura 30, dao je svoje, ali moze gurati i do 50 uz adekvatno odrzavanje.
Minibusi u nasim uslovima i uzasnim brdima, ako doguraju 10 pa i 15 godina to je fenomen.