Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#36576 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

Continental wrote: 28/08/2021 20:56
NediM17 wrote: 28/08/2021 20:42 Curi ili trosi?
Gdje pokazuje da trosi?
Isred kuce gdje parkiram se postoji fleka, tako da curi, a mozda i trosi ako gdje uvlaci u sistem (ako na to mislis, ne razumijem se bas)
Ne razumijes se u tematiku, ne vjerujes majstoru a vjerujes nekom anonimusu sa foruma sta bi ti rekao.

E svaka ti čast 🤣🤣🤣
User avatar
Continental
Posts: 77
Joined: 19/12/2019 20:37

#36577 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Continental »

Majstoru vjerujem, ali njegova prica sa pranjem motora i nema bas smisla.
Ako mi neko kaze do glave je motora, sigurno necu otici i kupiti drugu da mijenjam.

Uostalom moue biti 10 stvari razlicitih vjerujem, zelim cuti koje su otprilile to stvari i sta da ocekujem
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83506
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#36578 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

VW benzinci starije konstrukcije hoce srknut ulja.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#36579 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Continental wrote: 28/08/2021 23:04 Majstoru vjerujem, ali njegova prica sa pranjem motora i nema bas smisla.
Ako mi neko kaze do glave je motora, sigurno necu otici i kupiti drugu da mijenjam.

Uostalom moue biti 10 stvari razlicitih vjerujem, zelim cuti koje su otprilile to stvari i sta da ocekujem
Ako motor ne sagorijeva ulje zajedno sa gorivom, onda negdje curi van motora. To može biti dihtung poklopca ventila, kartera ili neki semering. Dhtung glave je manje realna opcija jer bi onda imao i drugih problema, tipa pregrijavanje motora. Dihtung poklopca ventila ili kartera nije nešto skup zahvat, semerinzi već mogu biti, najskuplji je dihtung glave motora. S obzirom na potrošnju koja je prilično velika ja bih gledao da riješim taj problem. Motor je vjerovatno toliko mastan od ulja da se ni ne vidi najbolje gdje tačno curi (zato se i predlaže pranje), premda bi taj majstor treba otprilike da zna šta je problem, valjda ima nekog iskustva, a i ti motori su već godinama tu na tržištu...
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#36580 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

Cim on kaze da parkira i da curi ,tj ima fleke onda to se sljeva sa necega kad motor ne radi,tako da je izglednije da je nesto otislo banalno
Nece nekad majstori da se bave sa necim jer im je peglativno nadju izgovore da je sve izgorilo mrsko im....probaj dobro oprati moyor i otici na dizalicu da se vidi odakle se sljeva
zigson
Posts: 4818
Joined: 04/04/2015 22:17

#36581 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zigson »

vjeshalica wrote: 27/08/2021 17:55
Evolution_IV wrote: 27/08/2021 17:46 jel ovo vjeshalice??
kako divlja kazaljka...meni je sa upaljenom klimom znala kazaljka hodat gore dole kod vecih obrtaja i ubrzanja, vjerovatno klizao pk kais koji se skoro raspao...kako je novi kais sve je normalno...
Yeste. Upravo tako zatitra kazaljka ali samo u jednom podioku, na primjer kad vozim 4tom konstantno i brzo to se ne desava, nego samo 2,3.To se desava kad konstantno vozis,drzis pretisnuto,i odjednom zatitra
Kad vec pominjes kais, kad je radjen veliki servis poslije toga nekako nije auto radilo kao prije.Ne znam ti objasniti imam osjecaj kao da u leru remen u nekoj milisekundi kao stane.
Derala sam klimu danas, desavalo se ovo pocesto, ali kazem,kod mene nije to dramaticno da divljani auto i da gubim kontrolu.
Nekako me isprepadalo,a voza se otvoreno barem 80% kilometraze, jedino u gradu kucni kloc ubaca u 4,5 nezzz dze ga po gradu more u toj brzini handrljat,pa ga mozda ugusi, stvarno ne dimi i ne pali mi regeraciju, vuce sve regulara, ne trosi itd samo dilkani kazaljka na momenat
Hvala svima uzecu u obzir sve opcije da vidimo o cemu se radi
Likvi moli aditiv za dizne ja sam istresao citav na pola rezervoara i evo godinu i po bez stucanja
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#36582 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

zigson wrote: 29/08/2021 09:46 Likvi moli aditiv za dizne ja sam istresao citav na pola rezervoara i evo godinu i po bez stucanja
Nije bilo previše?
zigson
Posts: 4818
Joined: 04/04/2015 22:17

#36583 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zigson »

black_adrian wrote: 29/08/2021 09:46
zigson wrote: 29/08/2021 09:46 Likvi moli aditiv za dizne ja sam istresao citav na pola rezervoara i evo godinu i po bez stucanja
Nije bilo previše?
Samo mi je glava motora pukla ali ostalo nista se nije desilo :lol:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#36584 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Zato i ne štuca :lol: :lol:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#36585 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

STARx wrote: 28/08/2021 19:50
Evolution_IV wrote: 28/08/2021 19:43

odluka je pala onda, ide OEM lafeta iz Emirata :D

204KM sa DHL dostavom...
Makar si miran narednih godina, samo da se postavi pod opterecenjem. Da se ne potrga selen. Ovako kupis slabiji dio, lose se postavi, platis ruke, prolupa za kratko vrijeme. Stigne te drugi kvar, zareda se. Izadje skuplje. Ja sto sam aftermarket dijelova ovjesa na mercedes vozilima isprobao lemforder je najbolji. Meyle, trw su ispod. Ne mogu tvrditi da te marke rade posao za druga auta, nemam iskustva. Nisi pogrijesio sve u svemu..
naravno, valjda me ne zajebu, epilog ce biti napisan :)
User avatar
Rockefeller
Posts: 8709
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#36586 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Rockefeller »

Continental wrote: 28/08/2021 23:04 Majstoru vjerujem, ali njegova prica sa pranjem motora i nema bas smisla.
Ako mi neko kaze do glave je motora, sigurno necu otici i kupiti drugu da mijenjam.

Uostalom moue biti 10 stvari razlicitih vjerujem, zelim cuti koje su otprilile to stvari i sta da ocekujem
Dobar sto ti samo tako malo ulja trosi.

Prodaj, najbolje.
User avatar
drug_profi
Posts: 65440
Joined: 16/07/2012 16:00

#36587 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Continental wrote: 28/08/2021 19:49 Drugari moji, jedno pitanjce, uskoro ce mi servis, a volio bih rjesiti curenje ulja ako je to realno i moguce.
Auto je A3 2005 god i gubi pa sta znam jedno 2l ulja na 10k km. Kakva bi bila procedura, majstor mi je govorio operi motor, pa cemo ti nasuti neko jeftinije ulje, vozi 2 3 milje pa dodji da vidimo gdje curi.

Nekako mi je ta prica bezveze bila, motor onako sto bi i mogao oprati je uredno cisto, a iz njegove price je to nepopravljivo jer se motor razradio vremenom. Pa sad do cega obicno biva to curenje, kolike su cijene popravke od najskuplje do najjeftinije opcije i sl ako neko ima iskustva?
Majstor ti je dobro rekao. Ako je motor sav zamasten ne moze se otkriti odakle dolazi, a mozda i ja sa vise mjesta.
Sagori on nesto i u cilindrima, to je sigurno, ali ne vjerujem da je 2 dece na 1000 km.
U svakom slucaju nije ni ta dva litra dosipanja na servisni interval nesto strasno za 16 godina staru masinu.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#36588 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

Mozda nije drama za te godine ali jeste drama da curi vani ulje odnosno zapisava teritorij :mrgreen:
User avatar
drug_profi
Posts: 65440
Joined: 16/07/2012 16:00

#36589 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

vjeshalica wrote: 29/08/2021 20:42 Mozda nije drama za te godine ali jeste drama da curi vani ulje odnosno zapisava teritorij :mrgreen:
Ma to svakako. To mora popraviti. Ali ako i ostane da mora dosipati litar, litar i po, nije nista cudno, za benzinca pogotovo.
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#36590 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nKrkan »

Ranije sam vec pisao , ford focus, novi mjenjac stavljen, i poslije dva dana poce ispadat iz brzina mimo 3 i 4 vraca ga u ler, jedan mehanicar mi je usput pokazao i privremeno rijesio kvar , digli smo haubu i vidimo e sad kako se zovu ti djelovi, jednostavno kad se mijenja brzina ne ubada mjenjac u kuglu onu vidi se ,promaši ,luftira, ili ne dobaci do nje ,pa je ovaj ubacio i vezicama drzi... Zanima me bas moze li se popraviti bez skidanja mjenjaca na novo
User avatar
Continental
Posts: 77
Joined: 19/12/2019 20:37

#36591 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Continental »

drug_profi wrote: 29/08/2021 20:32
Majstor ti je dobro rekao. Ako je motor sav zamasten ne moze se otkriti odakle dolazi, a mozda i ja sa vise mjesta.
Sagori on nesto i u cilindrima, to je sigurno, ali ne vjerujem da je 2 dece na 1000 km.
U svakom slucaju nije ni ta dva litra dosipanja na servisni interval nesto strasno za 16 godina staru masinu.
A cekaj, ja otvorim haubu, poskidam zastitne plastike, sve je suho ono sto je okom vidljivo. Ne znam kako ce tu pranje pomoci al hajde. Imam dojam da negdje ispod pusta.

Ko je vama rekao da je auto benzinac, dizel je.

1. Ko pere u Sa te motore, da hoce fino odraditi i bar mrvu profesionalno?
2. Dobijao sam prijedloge da sipam gusce ulje koje ispunjava specifiksciju jer ce manje curiti, a navodno nece stetiti nista motoru. Drzim se onoga sto je fabrika propisala, ali zanima me ima li tu istine u toj prici?
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#36592 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Probaj sa hipoidnim 80w90. :mrgreen:
User avatar
drug_profi
Posts: 65440
Joined: 16/07/2012 16:00

#36593 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Onda je vjerovatno curenje na semeringu radilice.
Drugi prijedlog, ako motor nije sav zamašten, onda je lakše naći mjesto, dakle probaj kod drugog majstora.
I ne trpaj ulje koje fabricki ne odgovara.

Evo ti jedna ideja. Parkiraj, i podmetni ispod motora cist papir, ili karton da pokrije sto vecu povrsinu. Ujutro pogledaj gdje je kapalo i koje je to mjesto na motoru otprilike. Pomoći ćeš dijagnozi i znaćeš na čemu si.
User avatar
Continental
Posts: 77
Joined: 19/12/2019 20:37

#36594 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Continental »

Hvala svima sto su pomogli na savjetima i prijedlozima i ovim zafrkantima sto razbijaju brigu i monotoniju :thumbup:
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#36595 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Ako si u Sarajevu, najbolje da odes do BCC i njihove garaže, nova farba, bas se fino vidi na njoj ulje...neces biti jedini.. :mrgreen:
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#36596 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Stara narodna kaze "bolje da kapa nego da curi". :-D
User avatar
drug_profi
Posts: 65440
Joined: 16/07/2012 16:00

#36597 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

To me podsjeti kako je moj poslodavac popizdio kad je vidio da nam je neko uflekao parking. Ono bas vidljiva fleka i svaki dan novo mjesto uflekano.
naredio da se opere (imamo cak i uljni separator na kisnoj kanalizaciji) i da se nađe kome ulje curi.
A nije da su nam plate loše i da se nema za servisa. Vozni park je solidan.
User avatar
Rockefeller
Posts: 8709
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#36598 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Rockefeller »

Dobri ste vi.
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#36599 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

drug_profi wrote: 29/08/2021 21:30 To me podsjeti kako je moj poslodavac popizdio kad je vidio da nam je neko uflekao parking. Ono bas vidljiva fleka i svaki dan novo mjesto uflekano.
naredio da se opere (imamo cak i uljni separator na kisnoj kanalizaciji) i da se nađe kome ulje curi.
A nije da su nam plate loše i da se nema za servisa. Vozni park je solidan.
I na kraju se ispostavilo da je njegov auto puštao ulje?
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#36600 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

@Laplace

Je li kod tebe 1.7 opel i koliko kw?
Post Reply