Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#36101 Re: Pitamo Mehanicare ?
Bilo je izuzetno vruće plus najgori mogući uslovi za vožnju - vožnja stani-kreni i upaljena klima. Ne bi trebalo, ali se dešava, najviše iz razloga lošeg servisiranja i neispravnih/neodgovarajućih/nekvalitetnih dijelova (hladnjak, antifriz, vodena pumpa, termostat). Meni se ovih dana znala upaliti i druga brzina ventilatora što se i ne dešava baš često.
- Haris.ba
- Posts: 35278
- Joined: 08/09/2005 20:08
#36102 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ne bi se smjelo desiti na ok održavanom autu?530i wrote: ↑02/08/2021 16:10 Bilo je izuzetno vruće plus najgori mogući uslovi za vožnju - vožnja stani-kreni i upaljena klima. Ne bi trebalo, ali se dešava, najviše iz razloga lošeg servisiranja i neispravnih/neodgovarajućih/nekvalitetnih dijelova (hladnjak, antifriz, vodena pumpa, termostat). Meni se ovih dana znala upaliti i druga brzina ventilatora što se i ne dešava baš često.
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#36103 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ne bi trebalo, ali ljudi stavljaju kineske dijelove, neodgovarajući antifriz i slično...ili su fabrički dijelovi završili svoj radni vijek. Auto se mora stalno i dobro održavati, a većina auta kod nas su uvoz gdje su imali par servisa ulja i vozi Miško...
A i kad čovjek pazi i održava opet se može desiti kvar. Spora vožnja uz veliko brdo, pogotovo ako se krene pa stane, pa sto puta tako je ubjedljivo najgori režim rada. Plus su rekordne vrućine.
A i kad čovjek pazi i održava opet se može desiti kvar. Spora vožnja uz veliko brdo, pogotovo ako se krene pa stane, pa sto puta tako je ubjedljivo najgori režim rada. Plus su rekordne vrućine.
- drug_profi
- Posts: 65407
- Joined: 16/07/2012 16:00
#36104 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ja kontam ovako. Hladnjak klime je uglavnom ispred hladnjaka motora.
Vreli zrak sa ovog prvog ne hladi dovoljno ovaj drugi.
Vreli zrak sa ovog prvog ne hladi dovoljno ovaj drugi.
-
oruzana_pobuna
- Posts: 1756
- Joined: 15/04/2021 11:24
- Location: Prdimahovljani
#36105 Re: Pitamo Mehanicare ?
STARx wrote: ↑02/08/2021 13:36Mozes voziti, ne koristi rucnu kad parkiras. Vjerovatno opruga koja nateze kocnicu se odvalila od korozije ili neceg drugog. Nije to cjenovno skupo. Na tvom mjestu bih dao da mi provjere pakne rucne kocnice i u kakvom stanju je lim kojii stiti od prasine, ako je propo da se zamijeni. Opruga svakako nova, ako je trenutna ostecena.since2morrow wrote: ↑02/08/2021 11:32 Pozdrav svima, imam jedno pitanje. Radi se o BMW-X5 2011 god., naime jucer mi se odmah po paljenju automobila upalila zuta lampica parkirne ( el. rucne) kocnice i auto je zablokiralo na parkingu. Zvao sam mehanicara u bmw rekao mi je da rucno u gepeku lijevo ima sajla kojom se oslobadja rucna kocnica u slucaju nuzde i da ne mogu nista znati bez dijagnostike - sto je i logicno. Auto sam "otkocio" ali i dalje ima zuta lampica i pise ( na njemackom Parkbremse ausgefallen....). Da li se iko susreta sa slicnim situacijama - problemi sa El. rucnom kocnicom i sl. Da li se moze ovako voziti auto bar do servisa, ili bolje zvati slep sluzbu. na Internetu sam nasao da je zamjena rucne kocnice u bmw i do 2500 maraka
Parkirna rucna kocnica je eleltromotoric koji rotacijom preko prenosnika okrece u saraf i tako ide in/out prema klipicu rucne kocnice.
Smatram da bi trebao biti jednostavan kvar ako se da nekom sa dovoljno volje da pogleda ptoblem.
Ukoliko je rucna kocnica oslobodiva pomocnom procedurom rekao bih da je ili ptoblem u kalibraciji el kocnice ili je kosuljica motorica pukla toliko da jr vlaga i prasina prodrijela u mehanizam.....
Vjetujte mi da na toj parkirnoj kocnici nista nr vrijedi 2500 maraka.... Ponajmanje dio.... Dajte to nekom majstoru koji ce potrosit vtijeme kvalitetno i rijesiti mozda za 50% tr cifre
-
Leon16v
- Posts: 7019
- Joined: 02/04/2015 13:27
- Location: Ilidza إليدزا
- Vozim: Staro željezo
#36106 Re: Pitamo Mehanicare ?
Dosta hladnjaka je oštećeno, što od kamencica, mušica i ostalih letećih objekata itd, što dodatno pravi probleme posebno uz brdo vožnja
-
NediM17
- Posts: 26439
- Joined: 05/11/2009 11:49
#36107 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ma HDI kad je najispravniji prokuha u tom rezimu. 
-
oruzana_pobuna
- Posts: 1756
- Joined: 15/04/2021 11:24
- Location: Prdimahovljani
#36108 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ja bih rekao da zalogaj prevelike ribe uzima danak.... Ljudi se prezaduzuju da bi registrovali, preskacu servise radi manjka love, suma toga je odlazak na guzove na more i samozapaljenje auta koje ima istrosene lezajeve, visece kablove, curece gorivo na podloskama, curece ulje na karterima i glavama .... Smrad iz auta u toku voznje je uvijek crvena lampica STOP ENGINE
- drug_profi
- Posts: 65407
- Joined: 16/07/2012 16:00
#36109 Re: Pitamo Mehanicare ?
meni na skoro novom automobilu pukla racva na sistemu hladjenja.
Zamotao onom nekom reparaturnom trakom da smanjim gubitke i da se dovezem do servisa. Uglavnom desava se.
Zamotao onom nekom reparaturnom trakom da smanjim gubitke i da se dovezem do servisa. Uglavnom desava se.
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#36110 Re: Pitamo Mehanicare ?
garant si natocio goriva na Umax-udrug_profi wrote: ↑02/08/2021 18:41 meni na skoro novom automobilu pukla racva na sistemu hladjenja.
Zamotao onom nekom reparaturnom trakom da smanjim gubitke i da se dovezem do servisa. Uglavnom desava se.
- drug_profi
- Posts: 65407
- Joined: 16/07/2012 16:00
#36111 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pa i ja sam to prvo pomislio. Mada me mehanicar ubjeđivao da ne može biti od toga, ali ne vjerujem mu.Evolution_IV wrote: ↑02/08/2021 21:06garant si natocio goriva na Umax-udrug_profi wrote: ↑02/08/2021 18:41 meni na skoro novom automobilu pukla racva na sistemu hladjenja.
Zamotao onom nekom reparaturnom trakom da smanjim gubitke i da se dovezem do servisa. Uglavnom desava se.![]()
-
NediM17
- Posts: 26439
- Joined: 05/11/2009 11:49
#36112 Re: Pitamo Mehanicare ?
Prije par godina na Hvaru sam nazocio takvoj situaciji. Isto x5, svicarske table, normala dosao pred apartman, ubacio nesto u auto iz apartmana, da krene, ni makac. Cimali su ga naprijed nazad, skakali po gepeku, nista.since2morrow wrote: ↑02/08/2021 11:32 Pozdrav svima, imam jedno pitanje. Radi se o BMW-X5 2011 god., naime jucer mi se odmah po paljenju automobila upalila zuta lampica parkirne ( el. rucne) kocnice i auto je zablokiralo na parkingu. Zvao sam mehanicara u bmw rekao mi je da rucno u gepeku lijevo ima sajla kojom se oslobadja rucna kocnica u slucaju nuzde i da ne mogu nista znati bez dijagnostike - sto je i logicno. Auto sam "otkocio" ali i dalje ima zuta lampica i pise ( na njemackom Parkbremse ausgefallen....). Da li se iko susreta sa slicnim situacijama - problemi sa El. rucnom kocnicom i sl. Da li se moze ovako voziti auto bar do servisa, ili bolje zvati slep sluzbu. na Internetu sam nasao da je zamjena rucne kocnice u bmw i do 2500 maraka
Na kraju vucna sluzba, na trajekt pa u Split kod Tomica, cekati dio da stigne iz Njemacke. Posr'o mu se beNbura u odmor, izbio mu iz dzepa jos jedan godisnji.
-
preludezalude
- Posts: 7008
- Joined: 07/03/2012 00:09
#36113 Re: Pitamo Mehanicare ?
Na potpuno ispravnom autu nebi trebalo da se desi ni u najtezim uvjetima. Ventilator je taj koji spusti temperaturu na normalu u najtezim uvjetima. Razloga za prokuhavanje moze biti vise:... Hladnjak ima slab protok zbog starosti sto se i ne primjecuje u normalnim uslovima. Termostat sporo otvara do maksimuma sto i ne primjecujes u normalnoj voznji. Ventilator ne postize maksimalnu brzinu sto se i ne primjecuje u normalnoj voznji. Na slabije hladjenje motora moze uticati i hladnjak klime ako ima slab protok, tada je on vreliji nego sto bi trebao biti. Mehanicka neispravnost motora moze jace podizati temperaturu sto i nije problem ohladiti u normalnim uvjetima ali u ekstremnim uvjetima postaje problem.Haris.ba wrote: ↑02/08/2021 16:15Ne bi se smjelo desiti na ok održavanom autu?530i wrote: ↑02/08/2021 16:10 Bilo je izuzetno vruće plus najgori mogući uslovi za vožnju - vožnja stani-kreni i upaljena klima. Ne bi trebalo, ali se dešava, najviše iz razloga lošeg servisiranja i neispravnih/neodgovarajućih/nekvalitetnih dijelova (hladnjak, antifriz, vodena pumpa, termostat). Meni se ovih dana znala upaliti i druga brzina ventilatora što se i ne dešava baš često.
- nivla
- Posts: 6570
- Joined: 12/01/2008 23:44
#36114 Re: Pitamo Mehanicare ?
kad su ekstremne vrucine moze se desiti, ne bi trebalo ali moze, pa nije ni sistem hladjenja svemoguc pa da funkcionise isto na +20 kao sto funkcionise na +50, zato imas radno podrucje svih uredjaja, pa i auta
npr za toplije predjele koriste se i dalje ulja 10w 15w gradacije i to nije bez razloga
npr za toplije predjele koriste se i dalje ulja 10w 15w gradacije i to nije bez razloga
- holowey
- Posts: 10852
- Joined: 10/11/2008 10:53
- Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца
#36115 Re: Pitamo Mehanicare ?
ma to je ona logika, samo dospi destilovane a pred zimu promijeni permant...kad prokuha svi su drugi krivi...preludezalude wrote: ↑03/08/2021 11:13Na potpuno ispravnom autu nebi trebalo da se desi ni u najtezim uvjetima. Ventilator je taj koji spusti temperaturu na normalu u najtezim uvjetima. Razloga za prokuhavanje moze biti vise:... Hladnjak ima slab protok zbog starosti sto se i ne primjecuje u normalnim uslovima. Termostat sporo otvara do maksimuma sto i ne primjecujes u normalnoj voznji. Ventilator ne postize maksimalnu brzinu sto se i ne primjecuje u normalnoj voznji. Na slabije hladjenje motora moze uticati i hladnjak klime ako ima slab protok, tada je on vreliji nego sto bi trebao biti. Mehanicka neispravnost motora moze jace podizati temperaturu sto i nije problem ohladiti u normalnim uvjetima ali u ekstremnim uvjetima postaje problem.
- basicm
- Posts: 11634
- Joined: 16/01/2012 21:38
#36116 Re: Pitamo Mehanicare ?
Gradacija je zbog viskoziteta ulja a ne temperature motora.nivla wrote: ↑03/08/2021 11:26 kad su ekstremne vrucine moze se desiti, ne bi trebalo ali moze, pa nije ni sistem hladjenja svemoguc pa da funkcionise isto na +20 kao sto funkcionise na +50, zato imas radno podrucje svih uredjaja, pa i auta
npr za toplije predjele koriste se i dalje ulja 10w 15w gradacije i to nije bez razloga
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#36117 Re: Pitamo Mehanicare ?
Za uslove većeg toplinskog opterećenja motora (npr. trke) koriste se ulja koja drugi broj imaju više od uobičajenog, 50 ili 60.
-
STARx
- Posts: 2094
- Joined: 24/11/2020 19:21
#36118 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ulje se bira po eksploataciji vozila. Neces sipati isto ulje u zemlji gdje je vecinska temperatura +20c tokom cijele godine, a ni u ono gdje je -20 do 15c. Za nasa podrucja je idealno 0w40, 5w40, 0w30, 5w30 s tim da mogu i neka gusca. Pod uslovom da zadovoljava ulje specifikaciju proizvodjaca. Primjera radi dizel vozilo s dpf uredjajem u bih sipam 5w30 oznake 229.31, a u vrhu svedske gdje su temperature daleko ispod 0 0w30. Dok na bliskom istoku, gdje su pretpostavljam temp u +20c, 5/10w40 229.31. Oznaka 229.3(1) znaci da je ulje low ash ulje, ulje niskog pepela, te je namijenjeno za vozila s dpfom. Tako postoje oznake za vw, ford, itd..
- basicm
- Posts: 11634
- Joined: 16/01/2012 21:38
#36119 Re: Pitamo Mehanicare ?
Opet to nema neke direktne veze sa smanjenjem temperature, nego zadrzavanjem svojstva podmazivanja i odgovarajuceg viskoziteta smanjuje frikciju koja za jedan od rezultata ima odrzavanje nize temperature sklopova.
-
STARx
- Posts: 2094
- Joined: 24/11/2020 19:21
#36120 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nema veze s smanjenjem temperature nego boljim podmazivanjem pri odredjenim temperaturama, a kao sto rece jedan od tih rezultata je odrzavanje nize temperature u odnosu na ono ulje pogresne viskoznosti (da je temp u +++). Za odrzavanje temperature je ipak najbitniji ispravan rashadlni sistem, s ispravnom rashladnom tecnosCu. Pod ispravnom mislim da se ispostuje interval zamjene, te se koristi tecnost namijenjena za to vozilo. Kod nekih je 2-5godina, a kod nekih 10. Te ne ide ista tecnost.
- Optimist
- Posts: 15519
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#36121 Re: Pitamo Mehanicare ?
Sta je glavna funkcija ulja u motoru nakon podmazivanja?
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#36122 Re: Pitamo Mehanicare ?
nevjerovatno zaista sta ljudi ne znaju
,al nije istina da je bolje recimo 10W40 od 5W30 kad je to u pitanju 
meni kako zimi tako i na 40+ stoji na 83 temp vode,poyyy...
meni kako zimi tako i na 40+ stoji na 83 temp vode,poyyy...
-
STARx
- Posts: 2094
- Joined: 24/11/2020 19:21
#36123 Re: Pitamo Mehanicare ?
Podmazivanje, ciscenje, odrzavanje temperature unutar motora
-
STARx
- Posts: 2094
- Joined: 24/11/2020 19:21
#36124 Re: Pitamo Mehanicare ?
Sinek, nalazis se lokacijom stanovanja na podrucju koje varira u temperaturama, te u skladu s tim imas vise opcija odabira ulja. Kod nas je normalno da je -20 do 40c, te u tom slucaju je svejedno da li ces koristiti 0w40, 5w40, 0w30, 5w30. Sva ta ulja zadovoljavaju temperaturni opseg eksploatacije vozila. Besmisleno je u zemlji gdje temperatura ne ide preko 20c stavljati 10w40. Ides na sto nizi prednji broj, a drugi je dovoljan do 30. Isto tako gdje su temperature uvijek u +30 je van pameti sipati 0w 5w, deres 10w40-50 15w40-50.Evolution_IV wrote: ↑03/08/2021 14:51 nevjerovatno zaista sta ljudi ne znaju,al nije istina da je bolje recimo 10W40 od 5W30 kad je to u pitanju
meni kako zimi tako i na 40+ stoji na 83 temp vode,poyyy...
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83401
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
