Relikti kokuzluka

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Entropio
Posts: 7853
Joined: 21/11/2010 21:49

#351 Re: Relikti kokuzluka

Post by Entropio »

Ja ne posudjujem nikome. Kad pitaju, a pitaju, kazem da sam sve investirao i da nemam kesha. I onda okrenem pricu, pocnem se zaliti i na kraju pitam njih da meni posude. Nestanu brzo.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15897
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#352 Re: Relikti kokuzluka

Post by problemnatravunu »

Entropio wrote: 07/05/2024 20:09 Ja ne posudjujem nikome. Kad pitaju, a pitaju, kazem da sam sve investirao i da nemam kesha. I onda okrenem pricu, pocnem se zaliti i na kraju pitam njih da meni posude. Nestanu brzo.
:lol:
convict
Posts: 3016
Joined: 10/02/2008 01:20

#353 Re: Relikti kokuzluka

Post by convict »

Moj relikt kokuzluka su hotelski mini barovi. Nikakav problem nije izvaliti nekoliko hiljada za putovanje, avioni, hoteli, restorani, ali kontam bankrotirat cu ako uzmem pivo ili kolu iz mini bara. :lol:
zippoo87
Posts: 15897
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#354 Re: Relikti kokuzluka

Post by zippoo87 »

convict wrote: 07/05/2024 20:48 Moj relikt kokuzluka su hotelski mini barovi. Nikakav problem nije izvaliti nekoliko hiljada za putovanje, avioni, hoteli, restorani, ali kontam bankrotirat cu ako uzmem pivo ili kolu iz mini bara. :lol:
Ja jednom davno u hotelu u Sa...znao sam da je poskupo iz mini bara ali nisam znao cijenu...uzmem 1-2 piva...kada na kraju kada sam se odjavljivao...pivo bi 5-6 KM komad :D
Sve je dobro dok se ne zapijes ili ne izvadis sampanjac ili zesticu :lol:
User avatar
basicm
Posts: 10724
Joined: 16/01/2012 21:38

#355 Re: Relikti kokuzluka

Post by basicm »

convict wrote: 07/05/2024 20:48 Moj relikt kokuzluka su hotelski mini barovi. Nikakav problem nije izvaliti nekoliko hiljada za putovanje, avioni, hoteli, restorani, ali kontam bankrotirat cu ako uzmem pivo ili kolu iz mini bara. :lol:
:lol: :thumbup:
User avatar
mk ultra
Posts: 19863
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#356 Re: Relikti kokuzluka

Post by mk ultra »

convict wrote: 07/05/2024 20:48 Moj relikt kokuzluka su hotelski mini barovi. Nikakav problem nije izvaliti nekoliko hiljada za putovanje, avioni, hoteli, restorani, ali kontam bankrotirat cu ako uzmem pivo ili kolu iz mini bara. :lol:
Da izvines isto :skoljka:
Pa me nelagodno uzeti i ono sto je dzabe, a bude kahva i čaj i tako to :skoljka:
demagog
Posts: 549
Joined: 26/11/2003 00:00

#357 Re: Relikti kokuzluka

Post by demagog »

convict wrote: 07/05/2024 20:48 Moj relikt kokuzluka su hotelski mini barovi. Nikakav problem nije izvaliti nekoliko hiljada za putovanje, avioni, hoteli, restorani, ali kontam bankrotirat cu ako uzmem pivo ili kolu iz mini bara. :lol:
Isti sam po pitanju mini barova, nisam nikad u zivotu nista uzeo iz njih. Ne dozivljavam to kao relikt kokuzluka nego bi, kad bi uzeo, osjecao da su napravili budalu od mene i naplatili mi $10 za nesto sto vrijedi $1.

Imam par nekih besmislenih stedljivih navika, npr. imam telefonsku aplikaciju koja pokazuje koliko kosta benzin na kojoj pumpi pa gledam da natocim jeftinije.
Ustedim u vrh glave $10 mjesecno koji mi ne znace nista u zivotu.
:lol:
User avatar
mayab
Posts: 27474
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#358 Re: Relikti kokuzluka

Post by mayab »

basicm wrote: 07/05/2024 22:05
convict wrote: 07/05/2024 20:48 Moj relikt kokuzluka su hotelski mini barovi. Nikakav problem nije izvaliti nekoliko hiljada za putovanje, avioni, hoteli, restorani, ali kontam bankrotirat cu ako uzmem pivo ili kolu iz mini bara. :lol:
:lol: :thumbup:
Ali, realno, iz mojih iskustava piće iz sobnog mini bara je baš uzimanje lopatom , i to onom od Alije Sirotanovića :lol: ,
mislim, baš deru , tako da se kod mene probudi neki otpor , neki princip "e nećeš razbojniče!"

Prije par godina u Zg za advent , me iznenadilo kako je pivo u mini baru bilo tek kunu dvije skuplje od cijene negdje napolju ,
naravno, ispraznili ga :lol: :izet:
bumerangss
Posts: 4583
Joined: 12/01/2015 16:47

#359 Re: Relikti kokuzluka

Post by bumerangss »

Naslovnica wrote: 03/05/2024 13:38
Hakiz wrote: 03/05/2024 13:28 Kako se odredi koji radnik ima pravo na napojnicu, a koji ne?

Svaki rad (OK, skoro svaki) na kraju meni donese neku korist. Bio to konobar ili neko ko mi na šalteru izdaje potvrdu. Zašto konobar ima pravo na bakšiš, dok radnik na šalteru bi zbog bakšiša mogao biti optužen da prima mito?

Valjda je poenta u tome da svako bude pošteno plaćen za svoj rad, a onaj kojem se ne sviđa da uslužuje ljude, neka taj posao ne radi.

Nastranu to da neko bakšišem moža želi sebi obezbijediti više od standarda. Tada je bakšiš sredstvo kupovine ljudi. Baš kao mito.

O temi: Relikti kokuzluka su smisao za improvizaciju, dobijanje što više sa malim i ograničenim resursima, snalažljivost.
Sve OK jarane, niko te ne tjera da daješ bakšiš.
Čitav svijet daje napojnicu konobarima, samo mi vazda najpametniji.
Ja dam napojnicu nakon usluge, a ne kitim nikoga prije da me pripazi.
Ni ja nikad ne dajem bakšiš
Sto kaze zasto konobar treba dobiti baksis sto je donio pizzu a onaj tamo majstor sto je tu pizzu napravio ne treba ili radnica koja im je svima ocistila?!

Svako radi za svoju platu
Naslovnica
Posts: 28486
Joined: 20/03/2013 15:38

#360 Re: Relikti kokuzluka

Post by Naslovnica »

bumerangss wrote: 08/05/2024 06:51
Naslovnica wrote: 03/05/2024 13:38
Hakiz wrote: 03/05/2024 13:28 Kako se odredi koji radnik ima pravo na napojnicu, a koji ne?

Svaki rad (OK, skoro svaki) na kraju meni donese neku korist. Bio to konobar ili neko ko mi na šalteru izdaje potvrdu. Zašto konobar ima pravo na bakšiš, dok radnik na šalteru bi zbog bakšiša mogao biti optužen da prima mito?

Valjda je poenta u tome da svako bude pošteno plaćen za svoj rad, a onaj kojem se ne sviđa da uslužuje ljude, neka taj posao ne radi.

Nastranu to da neko bakšišem moža želi sebi obezbijediti više od standarda. Tada je bakšiš sredstvo kupovine ljudi. Baš kao mito.

O temi: Relikti kokuzluka su smisao za improvizaciju, dobijanje što više sa malim i ograničenim resursima, snalažljivost.
Sve OK jarane, niko te ne tjera da daješ bakšiš.
Čitav svijet daje napojnicu konobarima, samo mi vazda najpametniji.
Ja dam napojnicu nakon usluge, a ne kitim nikoga prije da me pripazi.
Ni ja nikad ne dajem bakšiš
Sto kaze zasto konobar treba dobiti baksis sto je donio pizzu a onaj tamo majstor sto je tu pizzu napravio ne treba ili radnica koja im je svima ocistila?!

Svako radi za svoju platu
I ti si jedan od onih što čekaju kusur od 2KM kod frizera?
:thumbup:
BTW, da si radio u ugostiteljstvu znao bi da se, uglavnom, bakšiš dijeli po smjeni. Pa dobije i onaj za šankom, a i onaj u kuhinji.
User avatar
Truba
Posts: 82856
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#361 Re: Relikti kokuzluka

Post by Truba »

To nije u kulturi naseg naroda
The BEN10
Posts: 7600
Joined: 19/09/2011 09:03

#362 Re: Relikti kokuzluka

Post by The BEN10 »

medvjed23 wrote: 01/05/2024 17:57 Naletjeh na zanimljiv članak i zamislih se:

“I Don’t Eat The Last Of Anything”: 45 Habits People Kept From Their Poor Days

Ja sam jedan u mnoštvu onih koji su u ovom društvu, zatrovanom fašizmom, lopovlukom i čime sve ne, iskusili neimaštinu. Bilo - prošlo. Sada mi ide OK. No neki relikti iz tog vremena su ostali. Prvo što mi pada na pamet je korištenje taksi usluga. Kad sam imao malo do nimalo para, najčešće sam se kretao pješke. Ponekad sam se švercao u autobusima i tramvajima. A u zaista rijetkim prilikama, plaćao sam kartu. Taksi nije dolazio u obzir. Taksi je bio, što se kaže, misaona imenica. I evo, i sada, kad se nađem u situaciji gdje bi mi taksi dobro poslužio, javlja se neki otpor. Kontam: đe ću to, kako ću to, jebote, bankrotiraću... I onda se nekako natjeram da podignem ruku. Vozilo se zaustavi. Ja se smjestim, krenemo, stignemo na odredište... I šta bude? Ništa posebno. Platim neki haman zanemariv djelić plate i nastavim za svojim poslom.

Al idući put, opet sve isto. Ista unutrašnja previranja. Isti otpor. Isti napor da se savlada otpor. Isti zaključak: da saam sebi nepotrebno komplikujem život :D

Vi koji ovo čitate, a u nezavidnom ste finansijskom položaju - uskoro ćete se, nadam se, izvući.

A vi koji ste, poput mene, imali sreće da kokuzluk prevladate, ako nađete vremena, podijelite iskustva. Jeste li u tom nesretnom periodu stekli neke navike koje vas još nisu napustile?
Odlična tema!
Btw - hodanje pješice je zdravo, tako da ti izbjegavanje šetnji ne računam kao na pozitivan aspekt antikokuzne emancipacije :-D
moimoi
Posts: 5154
Joined: 01/07/2006 12:59

#363 Re: Relikti kokuzluka

Post by moimoi »

Iskreno, ne poznajem nikog da ne daje baksis :D
Tek sada vidim da ima kod nas ljudi koji ne daju i moram priznati da mi je to cudno :lol:

Ok ako popijes samo kafu brzinski,imas tacno da platis.. pa ostavis na stolu i razgulis… ali da sjedis u restoranu/kafani nabijes racun na 102KM i platis tacno ili jos gore… cekas kusur a dao si 110KM.. e to ne mogu da shvatim? :D
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4633
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#364 Re: Relikti kokuzluka

Post by VladaFBiH »

convict wrote: 07/05/2024 20:48 Moj relikt kokuzluka su hotelski mini barovi. Nikakav problem nije izvaliti nekoliko hiljada za putovanje, avioni, hoteli, restorani, ali kontam bankrotirat cu ako uzmem pivo ili kolu iz mini bara. :lol:
pa kupiš piće iz minibara i napuniš ujutro da se fino ohladi do navečer :) i imaš besplatan frižider :D
Karikaturist
Posts: 4131
Joined: 20/12/2020 10:03

#365 Re: Relikti kokuzluka

Post by Karikaturist »

Sto ne bi cekao kusur, tih 8 mariola dodje skoro 10% od racuna.
Plus mozda taj neko pristupom nije zasluzio ni fening baksisa - kao da je zakonom propisano da im se mora nesto ostaviti.
Mislim ostavim uvijek ako je neko uredan ali mogu i da ne ostavim nece me gristi savjest.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12761
Joined: 01/07/2019 15:35

#366 Re: Relikti kokuzluka

Post by dr_Evil »

moimoi wrote: 08/05/2024 10:16 Iskreno, ne poznajem nikog da ne daje baksis :D
Tek sada vidim da ima kod nas ljudi koji ne daju i moram priznati da mi je to cudno :lol:

Ok ako popijes samo kafu brzinski,imas tacno da platis.. pa ostavis na stolu i razgulis… ali da sjedis u restoranu/kafani nabijes racun na 102KM i platis tacno ili jos gore… cekas kusur a dao si 110KM.. e to ne mogu da shvatim? :D
Ostavljam uvijek konobarima i majstorima ali me iritira. Zasto ne teti na kasi u Bingu, vise radi i manje je placena od ovih prvih navedenih, zasto ne u pekari kad kupimo slanaca!
moimoi
Posts: 5154
Joined: 01/07/2006 12:59

#367 Re: Relikti kokuzluka

Post by moimoi »

Karikaturist wrote: 08/05/2024 10:36 Sto ne bi cekao kusur, tih 8 mariola dodje skoro 10% od racuna.
Plus mozda taj neko pristupom nije zasluzio ni fening baksisa - kao da je zakonom propisano da im se mora nesto ostaviti.
Mislim ostavim uvijek ako je neko uredan ali mogu i da ne ostavim nece me gristi savjest.
Pa naravno da neces ostaviti nekom ko nije zasluzio.
moimoi
Posts: 5154
Joined: 01/07/2006 12:59

#368 Re: Relikti kokuzluka

Post by moimoi »

dr_Evil wrote: 08/05/2024 10:47
moimoi wrote: 08/05/2024 10:16 Iskreno, ne poznajem nikog da ne daje baksis :D
Tek sada vidim da ima kod nas ljudi koji ne daju i moram priznati da mi je to cudno :lol:

Ok ako popijes samo kafu brzinski,imas tacno da platis.. pa ostavis na stolu i razgulis… ali da sjedis u restoranu/kafani nabijes racun na 102KM i platis tacno ili jos gore… cekas kusur a dao si 110KM.. e to ne mogu da shvatim? :D
Ostavljam uvijek konobarima i majstorima ali me iritira. Zasto ne teti na kasi u Bingu, vise radi i manje je placena od ovih prvih navedenih, zasto ne u pekari kad kupimo slanaca!
Ne ostavljam ni ja u mc i sl restoranima. Tamo gdje ja dodjem, narucim, platim.
Da u Bingu ima neko ko puni kese, odnese ti ih do auta.. dala bi mu marku :D tako je npr na Istoku.. imas ljude koji ti pune kese, odvezu ti kolica, stave u gepek, vrate kolica…
Karikaturist
Posts: 4131
Joined: 20/12/2020 10:03

#369 Re: Relikti kokuzluka

Post by Karikaturist »

Pa i konobar ne radi nista sto nije u opisu njegovog posla isto kao i ta kasirka ili neko peti. :lol:
moimoi
Posts: 5154
Joined: 01/07/2006 12:59

#370 Re: Relikti kokuzluka

Post by moimoi »

Karikaturist wrote: 08/05/2024 10:58 Pa i konobar ne radi nista sto nije u opisu njegovog posla isto kao i ta kasirka ili neko peti. :lol:
Dobar konobar treba da te usluzuje. Nigdje u opisu posla ne pise da mora raditi sa osmjehom, da treba biti brz i sl. Pa tako imas one koji se prave da te ne vide. Da dodju nakon 10min., da preko q uzimaju narudzbu i sl… isto kao sto imas one koji dodju svaki put cim podignes ruku sa osmjehom na licu ili svrate povremeno da pitaju je li sve ok? Treba li jos nesto?
User avatar
stubrijez
Posts: 1108
Joined: 09/11/2012 11:12

#371 Re: Relikti kokuzluka

Post by stubrijez »

moimoi wrote: 08/05/2024 10:56
dr_Evil wrote: 08/05/2024 10:47
moimoi wrote: 08/05/2024 10:16 Iskreno, ne poznajem nikog da ne daje baksis :D
Tek sada vidim da ima kod nas ljudi koji ne daju i moram priznati da mi je to cudno :lol:

Ok ako popijes samo kafu brzinski,imas tacno da platis.. pa ostavis na stolu i razgulis… ali da sjedis u restoranu/kafani nabijes racun na 102KM i platis tacno ili jos gore… cekas kusur a dao si 110KM.. e to ne mogu da shvatim? :D
Ostavljam uvijek konobarima i majstorima ali me iritira. Zasto ne teti na kasi u Bingu, vise radi i manje je placena od ovih prvih navedenih, zasto ne u pekari kad kupimo slanaca!
Ne ostavljam ni ja u mc i sl restoranima. Tamo gdje ja dodjem, narucim, platim.
Da u Bingu ima neko ko puni kese, odnese ti ih do auta.. dala bi mu marku :D tako je npr na Istoku.. imas ljude koji ti pune kese, odvezu ti kolica, stave u gepek, vrate kolica…
jes mi ovo smijesno na istoku... jbt cuo sam na zapadu al na istoku prvi puta. Bzvz... ti sto nosaju kese to je bas bolesno fuj. Neka sirotinja pa im das par dirhama kao ti ga poguro ili on zaradio. Isto ko oni romi ispred Binga i migranti na semaforu sa maramicama. Ne treba niko da mi puni kesu i gura kolica ja cu. Nema veze sa kokuzlukom moze se dati sadaka, baksis je nesto drugo. Ja gledam da ostavim konobaru ili majstoru ako nije bezobrazan. Zavisi gdje si ima ih svakakvih, ali ako ne dobiju baksis moze biti i do mene kokuza a prije ce biti do njega domuza. Treba se potruditi ako pruzas neku uslugu a kod nas je to malo pomaknuto....
Karikaturist
Posts: 4131
Joined: 20/12/2020 10:03

#372 Re: Relikti kokuzluka

Post by Karikaturist »

Konobaru je sigurno u opisu posla da bude ljubazan i brz i uvijek na usluzi.
Ti koji rade preko kurca tako i zavrse na kraju.
moimoi
Posts: 5154
Joined: 01/07/2006 12:59

#373 Re: Relikti kokuzluka

Post by moimoi »

stubrijez wrote: 08/05/2024 11:18
moimoi wrote: 08/05/2024 10:56
dr_Evil wrote: 08/05/2024 10:47

Ostavljam uvijek konobarima i majstorima ali me iritira. Zasto ne teti na kasi u Bingu, vise radi i manje je placena od ovih prvih navedenih, zasto ne u pekari kad kupimo slanaca!
Ne ostavljam ni ja u mc i sl restoranima. Tamo gdje ja dodjem, narucim, platim.
Da u Bingu ima neko ko puni kese, odnese ti ih do auta.. dala bi mu marku :D tako je npr na Istoku.. imas ljude koji ti pune kese, odvezu ti kolica, stave u gepek, vrate kolica…
jes mi ovo smijesno na istoku... jbt cuo sam na zapadu al na istoku prvi puta. Bzvz... ti sto nosaju kese to je bas bolesno fuj. Neka sirotinja pa im das par dirhama kao ti ga poguro ili on zaradio. Isto ko oni romi ispred Binga i migranti na semaforu sa maramicama. Ne treba niko da mi puni kesu i gura kolica ja cu. Nema veze sa kokuzlukom moze se dati sadaka, baksis je nesto drugo. Ja gledam da ostavim konobaru ili majstoru ako nije bezobrazan. Zavisi gdje si ima ih svakakvih, ali ako ne dobiju baksis moze biti i do mene kokuza a prije ce biti do njega domuza. Treba se potruditi ako pruzas neku uslugu a kod nas je to malo pomaknuto....
Naravno da ti mozes odbiti njihovu uslugu… ali ti ljudi su tamo zaposeleni da to rade. I sta sad.. ti trebas ispravljati njihov nacin zivota? Jer je tebi to nenormalno
User avatar
stubrijez
Posts: 1108
Joined: 09/11/2012 11:12

#374 Re: Relikti kokuzluka

Post by stubrijez »

moimoi wrote: 08/05/2024 11:15
Karikaturist wrote: 08/05/2024 10:58 Pa i konobar ne radi nista sto nije u opisu njegovog posla isto kao i ta kasirka ili neko peti. :lol:
Dobar konobar treba da te usluzuje. Nigdje u opisu posla ne pise da mora raditi sa osmjehom, da treba biti brz i sl. Pa tako imas one koji se prave da te ne vide. Da dodju nakon 10min., da preko q uzimaju narudzbu i sl… isto kao sto imas one koji dodju svaki put cim podignes ruku sa osmjehom na licu ili svrate povremeno da pitaju je li sve ok? Treba li jos nesto?
Ma ja ba. Ja sam sam sebe ufatio kad naletim na ljubaznog kad me tako upita ja u sebi skontam: Koji mu je qraz, sta hoce isl... tolko smo izbehani sa nekulturom i nevaspitanoscu. Al nije samo kod nas da se ne lazemo, ima toga i u Njemackoj i u Turskoj i svud. I na zapadu i na istoku :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
moimoi
Posts: 5154
Joined: 01/07/2006 12:59

#375 Re: Relikti kokuzluka

Post by moimoi »

Karikaturist wrote: 08/05/2024 11:23 Konobaru je sigurno u opisu posla da bude ljubazan i brz i uvijek na usluzi.
Ti koji rade preko kurca tako i zavrse na kraju.
Skolovani konobari znaju. Koliko je takvih?
Post Reply