Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Peryton_
Posts: 1241
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#34801 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Peryton_ »

Nisam ni ja osjetio da je oslabila, ali mi smeta upozorenje na tabli i zamijenim.Nesto sam bio uvjeren da ce drzati malo duze od 3 godine, nije mi do dvije marke za zamjenu, ali eto..
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#34802 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Hebiga, Renata je cenera.... :mrgreen:
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#34803 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

U decembru mijenjao akumulator i bateriju u kljucu.
Neki dan kad je bilo ugrijalo da spustim prozore preko kljuca kad nece.
Sta se moglo poremetiti?
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#34804 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Kod nekih vozila se nekad treba resetovat spustanje prozora. Konkretno kod VW grupacije. Radi se tako dok je motor upaljen da kad se spusta vozacev prozor drzi pritisnut prekidac, i kad se spusti do kraja i dalje se drzi prekidac nekih 5 sekundi. Nakon toga ga zatvori kao i obicno na prekidacu, pa onda probaj sa kljucem. Probaj to a ako ne pomogne uraditi reset kljuca...pogledaj kako se radi na youtube.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#34805 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by JavierBosnia »

Image

Idiotizam
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#34806 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

Prije 10ak dana mijenjao ulje u fiesti 1.4 tdci. Na šipci nasuo preko max, nekih 200-300 ml pretjerao. Neki dan primjetio ispod auta kapljice ulja. Jučer i danas stavljao papir ispod bijeli i pojavile se 3-4 nove kapljice.

Da li to što sam nasuo više nego što treba može biti razlog da to malo pušta negdje? :?
User avatar
drug_profi
Posts: 65404
Joined: 16/07/2012 16:00

#34807 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Višak ulja šteti motoru.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#34808 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Skini uljni filter i izvuci visak ulja. Tako je najlakse visak ulja izbaciti. I provjeri pustali na karteru ulje. Ako ne pusta na karteru onda je zbog viska ulja probilo na semeringu radilice.
User avatar
Filter
Posts: 8665
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#34809 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Filter »

ja sam nekad davno vadio sa spricom i crijevom od infuzije. izvadio sipku i polako dok nisam nahvatao visak... nije bilo problema poslije
User avatar
B6Redhell
Posts: 7814
Joined: 25/12/2010 04:56

#34810 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by B6Redhell »

visak ulja kad preliješ litar steti motoru, ali 200-300ml na 4 litra i nije neki visak i sigurno 200ml nece stvarati toliki pritisak da izbacuje krog dihtunge i semeringe, provjeri jeli sve zategnuto....
User avatar
phillie
Posts: 9493
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#34811 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by phillie »

Nisam imao tanku rezervnu gumu koja bi isla u rupu nego sam "vucao" regularnu u gepeku. Danas kupim tanku (sve po propisima 125/70/16 ) i jedva zatvorim poklopac odozgo :? jel moguce da se poklopac izvitoperio ili je nesto drugo u pitanju.
User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#34812 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drndalo »

phillie wrote: 17/04/2021 16:34 Nisam imao tanku rezervnu gumu koja bi isla u rupu nego sam "vucao" regularnu u gepeku. Danas kupim tanku (sve po propisima 125/70/16 ) i jedva zatvorim poklopac odozgo :? jel moguce da se poklopac izvitoperio ili je nesto drugo u pitanju.
A sirina felge te prinudne? I ona moze uticati na to.
User avatar
phillie
Posts: 9493
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#34813 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by phillie »

Nisam vidio, moracu pogledati. Ne stvara mi problem, samo sto mi malo napinje poklopac kad ga zakljucam....
MrRango
Posts: 170
Joined: 10/08/2012 11:47

#34814 Auto na većim gumama vuče u stranu

Post by MrRango »

Dobro večer svima.
Naime, nakon montiranja novih guma 205/55/16, auto osjetno vuče u lijevu stranu na pravcu. Prije toga auto je bio na 195/65/15 na kojim nisam osjetio da ikako vuče u lijevo. Montirane su nove gume i dobro izbalansirane felge, kao i propisno napumpane gume. Felge su originalne koje su u to vrijeme dolazile uz auto(i 15ke i 16ke), dakle fabrički preporučeni J i ET, i u pitanju je Audi A3 2002. Na volanu se ništa ne osjeti neobično, na većim brzinama ne trese..
Koje su moguće opcije takvog ponašanja auta?

Hvala svima unaprijed.
User avatar
hopi
Posts: 7255
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#34815 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hopi »

pa ne znam šta bi moglo biti, do dimneizje guma nije jer je ta sasvim ok, to je fabrička
eventualno provjeri da nije felga dobro stegnuta. labava, mada bi se to vjerovatno drugačije osjetilo
MrRango
Posts: 170
Joined: 10/08/2012 11:47

#34816 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by MrRango »

hopi wrote: 17/04/2021 21:41 pa ne znam šta bi moglo biti, do dimneizje guma nije jer je ta sasvim ok, to je fabrička
eventualno provjeri da nije felga dobro stegnuta. labava, mada bi se to vjerovatno drugačije osjetilo
Od ovih osnovnih opcija sve sam testirao, druge relacije puta, šarafi svi stegnuti. Dok su na felgama bile stare gume, kupljene pred kraj sezone, te čisto malo provozao sa novim felgama, auto je isto vukao u lijevu stranu, ali sam mislio da je do guma, jer su bile u baš lošem stanju. Međutim, i sa novim gumama ista situacija, majstor prilikom montiranja guma ne felge govori da su felge baš dobre, nije potrebno puno ni tegova da ih dovede u balans.
Da li je moguće da je trap da kažem "navikao" na 15ke gume, jer auto ranije nije nikad vožen na 16ma gumama, pa je potrebno malo to naštimati i prilagoditi za 16ke, ali opet isti je vanjski obim gume, fabricke su dimenzije, ne bi valjda to uticalo...
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#34817 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Nadoce to u voznji, dok navikne na 16ke. :-)
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#34818 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

Odradi špuru, ako to ne pomogne onda je neki od dijelova trapa. Ako pustiš volan i on sam skrene, može biti i do aksijalnog vjerovatno
Huse Fatkic
Posts: 13
Joined: 26/02/2013 19:47

#34819 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Huse Fatkic »

Pozdrav ljudi.
Imam kia sportage 1.7 crdi, 2013 godiste i desava se to da svako 100km kao da radi regeneraciju dpf-a. Potrosnja poludi, umjesto 6 litara, trosi 12 i slicno...
Bio u kia ovlastenom servisu, pokrenuli prisilnu regeneraciju "za svaki slucaj" ( iako je bilo samo oko 15g cadzi, ako se dobro sjecam, ugl kazu bas je malo bilo).
I evo u 200 predjenih kilometara od tad, opet ista prica, dva puta radilo regeneraciju.
Uzeo sam i onaj kineski elm obd uredjaj da malo pratim na mob, i svaki put kada se ovo desi temperatura skoci na oko 500-600 stepeni :
tokom regeneracije :
Image

Nakon regeneracije:
Image


Ima li iko ikakvu ideju, kako bi se moglo rijesiti i sta mu je?
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#34820 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

nije mu nista,sve je to normalno,meni recimo na 140 sa 7 ode na 10 :thumbup:

vidis da ti zatvori i EGR,isto i moje auto radi iako je drugi motor i DPF sistem,meni temp bude izmedju 650 i 680 :-D
Huse Fatkic
Posts: 13
Joined: 26/02/2013 19:47

#34821 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Huse Fatkic »

Evolution_IV wrote: 17/04/2021 22:49 nije mu nista,sve je to normalno,meni recimo na 140 sa 7 ode na 10 :thumbup:

vidis da ti zatvori i EGR,isto i moje auto radi iako je drugi motor i DPF sistem :-D
Ali zar nije precesto, ipak svako 100 km ovo da radi...?
:?
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#34822 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

Huse Fatkic wrote: 17/04/2021 22:51
Evolution_IV wrote: 17/04/2021 22:49 nije mu nista,sve je to normalno,meni recimo na 140 sa 7 ode na 10 :thumbup:

vidis da ti zatvori i EGR,isto i moje auto radi iako je drugi motor i DPF sistem :-D
Ali zar nije precesto, ipak svako 100 km ovo da radi...?
:?
a to moras vidjet po internetu,meni se to upali otprilike svakih 500-1000km...za tvoj auto ne znam..

evo skoro sve isto kao u tebe...

Image
User avatar
nivla
Posts: 6570
Joined: 12/01/2008 23:44

#34823 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nivla »

pa ako ga voza po gradu do 10km pa ugasi i tako svaki dan vise puta, nema sta gledat u service manual, ocekivano, i ne ugrije mu se motor, mora prisilno
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#34824 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

ja vecinom vozim tako i upali ga sam kad mu dojadi :D ,al svako drugo sipanje goriva odem na autoput i provozam se...
Huse Fatkic
Posts: 13
Joined: 26/02/2013 19:47

#34825 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Huse Fatkic »

Evolution_IV wrote: 17/04/2021 22:57
Huse Fatkic wrote: 17/04/2021 22:51
Evolution_IV wrote: 17/04/2021 22:49 nije mu nista,sve je to normalno,meni recimo na 140 sa 7 ode na 10 :thumbup:

vidis da ti zatvori i EGR,isto i moje auto radi iako je drugi motor i DPF sistem :-D
Ali zar nije precesto, ipak svako 100 km ovo da radi...?
:?
a to moras vidjet po internetu,meni se to upali otprilike svakih 500-1000km...za tvoj auto ne znam..

evo skoro sve isto kao u tebe...

Image
Ma zavisi, negdje citam nekome svako 800km, nekome svako 400km...
A auto nit dimi, nit ista, sve normala osim te potrosnje i cudnijeg rada motora..
Iskreno, popije pofino goriva jer cesto radi ove regeneracije, zato bih i da skontam moze li mu se sta uciniti.
i Naravno hvala ti na odgovorima :thumbup:
Post Reply