Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
Peryton_
- Posts: 1241
- Joined: 04/11/2011 21:23
- Location: Tuzla
#34801 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nisam ni ja osjetio da je oslabila, ali mi smeta upozorenje na tabli i zamijenim.Nesto sam bio uvjeren da ce drzati malo duze od 3 godine, nije mi do dvije marke za zamjenu, ali eto..
- konektovan
- Posts: 51388
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#34802 Re: Pitamo Mehanicare ?
Hebiga, Renata je cenera.... 
- Optimist
- Posts: 15519
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#34803 Re: Pitamo Mehanicare ?
U decembru mijenjao akumulator i bateriju u kljucu.
Neki dan kad je bilo ugrijalo da spustim prozore preko kljuca kad nece.
Sta se moglo poremetiti?
Neki dan kad je bilo ugrijalo da spustim prozore preko kljuca kad nece.
Sta se moglo poremetiti?
-
artur morgan
- Posts: 3705
- Joined: 30/04/2020 19:47
#34804 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kod nekih vozila se nekad treba resetovat spustanje prozora. Konkretno kod VW grupacije. Radi se tako dok je motor upaljen da kad se spusta vozacev prozor drzi pritisnut prekidac, i kad se spusti do kraja i dalje se drzi prekidac nekih 5 sekundi. Nakon toga ga zatvori kao i obicno na prekidacu, pa onda probaj sa kljucem. Probaj to a ako ne pomogne uraditi reset kljuca...pogledaj kako se radi na youtube.
- JavierBosnia
- Posts: 3753
- Joined: 22/11/2015 13:59
- Location: Uradi sam
#34805 Re: Pitamo Mehanicare ?

Idiotizam
-
Leon16v
- Posts: 7019
- Joined: 02/04/2015 13:27
- Location: Ilidza إليدزا
- Vozim: Staro željezo
#34806 Re: Pitamo Mehanicare ?
Prije 10ak dana mijenjao ulje u fiesti 1.4 tdci. Na šipci nasuo preko max, nekih 200-300 ml pretjerao. Neki dan primjetio ispod auta kapljice ulja. Jučer i danas stavljao papir ispod bijeli i pojavile se 3-4 nove kapljice.
Da li to što sam nasuo više nego što treba može biti razlog da to malo pušta negdje?
Da li to što sam nasuo više nego što treba može biti razlog da to malo pušta negdje?
- drug_profi
- Posts: 65405
- Joined: 16/07/2012 16:00
#34807 Re: Pitamo Mehanicare ?
Višak ulja šteti motoru.
-
artur morgan
- Posts: 3705
- Joined: 30/04/2020 19:47
#34808 Re: Pitamo Mehanicare ?
Skini uljni filter i izvuci visak ulja. Tako je najlakse visak ulja izbaciti. I provjeri pustali na karteru ulje. Ako ne pusta na karteru onda je zbog viska ulja probilo na semeringu radilice.
- Filter
- Posts: 8665
- Joined: 31/12/2010 11:42
- Location: cirkus
#34809 Re: Pitamo Mehanicare ?
ja sam nekad davno vadio sa spricom i crijevom od infuzije. izvadio sipku i polako dok nisam nahvatao visak... nije bilo problema poslije
- B6Redhell
- Posts: 7814
- Joined: 25/12/2010 04:56
#34810 Re: Pitamo Mehanicare ?
visak ulja kad preliješ litar steti motoru, ali 200-300ml na 4 litra i nije neki visak i sigurno 200ml nece stvarati toliki pritisak da izbacuje krog dihtunge i semeringe, provjeri jeli sve zategnuto....
- phillie
- Posts: 9493
- Joined: 01/05/2008 15:32
- Location: vrijeme, prostor - zdra'o
#34811 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nisam imao tanku rezervnu gumu koja bi isla u rupu nego sam "vucao" regularnu u gepeku. Danas kupim tanku (sve po propisima 125/70/16 ) i jedva zatvorim poklopac odozgo
jel moguce da se poklopac izvitoperio ili je nesto drugo u pitanju.
- drndalo
- Posts: 25040
- Joined: 26/06/2006 16:34
- Location: Sarajevo
#34812 Re: Pitamo Mehanicare ?
A sirina felge te prinudne? I ona moze uticati na to.
- phillie
- Posts: 9493
- Joined: 01/05/2008 15:32
- Location: vrijeme, prostor - zdra'o
#34813 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nisam vidio, moracu pogledati. Ne stvara mi problem, samo sto mi malo napinje poklopac kad ga zakljucam....
-
MrRango
- Posts: 170
- Joined: 10/08/2012 11:47
#34814 Auto na većim gumama vuče u stranu
Dobro večer svima.
Naime, nakon montiranja novih guma 205/55/16, auto osjetno vuče u lijevu stranu na pravcu. Prije toga auto je bio na 195/65/15 na kojim nisam osjetio da ikako vuče u lijevo. Montirane su nove gume i dobro izbalansirane felge, kao i propisno napumpane gume. Felge su originalne koje su u to vrijeme dolazile uz auto(i 15ke i 16ke), dakle fabrički preporučeni J i ET, i u pitanju je Audi A3 2002. Na volanu se ništa ne osjeti neobično, na većim brzinama ne trese..
Koje su moguće opcije takvog ponašanja auta?
Hvala svima unaprijed.
Naime, nakon montiranja novih guma 205/55/16, auto osjetno vuče u lijevu stranu na pravcu. Prije toga auto je bio na 195/65/15 na kojim nisam osjetio da ikako vuče u lijevo. Montirane su nove gume i dobro izbalansirane felge, kao i propisno napumpane gume. Felge su originalne koje su u to vrijeme dolazile uz auto(i 15ke i 16ke), dakle fabrički preporučeni J i ET, i u pitanju je Audi A3 2002. Na volanu se ništa ne osjeti neobično, na većim brzinama ne trese..
Koje su moguće opcije takvog ponašanja auta?
Hvala svima unaprijed.
- hopi
- Posts: 7255
- Joined: 05/03/2009 23:03
- Location: zemlja moja
#34815 Re: Pitamo Mehanicare ?
pa ne znam šta bi moglo biti, do dimneizje guma nije jer je ta sasvim ok, to je fabrička
eventualno provjeri da nije felga dobro stegnuta. labava, mada bi se to vjerovatno drugačije osjetilo
eventualno provjeri da nije felga dobro stegnuta. labava, mada bi se to vjerovatno drugačije osjetilo
-
MrRango
- Posts: 170
- Joined: 10/08/2012 11:47
#34816 Re: Pitamo Mehanicare ?
Od ovih osnovnih opcija sve sam testirao, druge relacije puta, šarafi svi stegnuti. Dok su na felgama bile stare gume, kupljene pred kraj sezone, te čisto malo provozao sa novim felgama, auto je isto vukao u lijevu stranu, ali sam mislio da je do guma, jer su bile u baš lošem stanju. Međutim, i sa novim gumama ista situacija, majstor prilikom montiranja guma ne felge govori da su felge baš dobre, nije potrebno puno ni tegova da ih dovede u balans.
Da li je moguće da je trap da kažem "navikao" na 15ke gume, jer auto ranije nije nikad vožen na 16ma gumama, pa je potrebno malo to naštimati i prilagoditi za 16ke, ali opet isti je vanjski obim gume, fabricke su dimenzije, ne bi valjda to uticalo...
-
NediM17
- Posts: 26439
- Joined: 05/11/2009 11:49
#34817 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nadoce to u voznji, dok navikne na 16ke. 
-
Leon16v
- Posts: 7019
- Joined: 02/04/2015 13:27
- Location: Ilidza إليدزا
- Vozim: Staro željezo
#34818 Re: Pitamo Mehanicare ?
Odradi špuru, ako to ne pomogne onda je neki od dijelova trapa. Ako pustiš volan i on sam skrene, može biti i do aksijalnog vjerovatno
-
Huse Fatkic
- Posts: 13
- Joined: 26/02/2013 19:47
#34819 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pozdrav ljudi.
Imam kia sportage 1.7 crdi, 2013 godiste i desava se to da svako 100km kao da radi regeneraciju dpf-a. Potrosnja poludi, umjesto 6 litara, trosi 12 i slicno...
Bio u kia ovlastenom servisu, pokrenuli prisilnu regeneraciju "za svaki slucaj" ( iako je bilo samo oko 15g cadzi, ako se dobro sjecam, ugl kazu bas je malo bilo).
I evo u 200 predjenih kilometara od tad, opet ista prica, dva puta radilo regeneraciju.
Uzeo sam i onaj kineski elm obd uredjaj da malo pratim na mob, i svaki put kada se ovo desi temperatura skoci na oko 500-600 stepeni :
tokom regeneracije :

Nakon regeneracije:

Ima li iko ikakvu ideju, kako bi se moglo rijesiti i sta mu je?
Imam kia sportage 1.7 crdi, 2013 godiste i desava se to da svako 100km kao da radi regeneraciju dpf-a. Potrosnja poludi, umjesto 6 litara, trosi 12 i slicno...
Bio u kia ovlastenom servisu, pokrenuli prisilnu regeneraciju "za svaki slucaj" ( iako je bilo samo oko 15g cadzi, ako se dobro sjecam, ugl kazu bas je malo bilo).
I evo u 200 predjenih kilometara od tad, opet ista prica, dva puta radilo regeneraciju.
Uzeo sam i onaj kineski elm obd uredjaj da malo pratim na mob, i svaki put kada se ovo desi temperatura skoci na oko 500-600 stepeni :
tokom regeneracije :

Nakon regeneracije:

Ima li iko ikakvu ideju, kako bi se moglo rijesiti i sta mu je?
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#34820 Re: Pitamo Mehanicare ?
nije mu nista,sve je to normalno,meni recimo na 140 sa 7 ode na 10 
vidis da ti zatvori i EGR,isto i moje auto radi iako je drugi motor i DPF sistem,meni temp bude izmedju 650 i 680
vidis da ti zatvori i EGR,isto i moje auto radi iako je drugi motor i DPF sistem,meni temp bude izmedju 650 i 680
-
Huse Fatkic
- Posts: 13
- Joined: 26/02/2013 19:47
#34821 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ali zar nije precesto, ipak svako 100 km ovo da radi...?Evolution_IV wrote: ↑17/04/2021 22:49 nije mu nista,sve je to normalno,meni recimo na 140 sa 7 ode na 10
vidis da ti zatvori i EGR,isto i moje auto radi iako je drugi motor i DPF sistem![]()
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#34822 Re: Pitamo Mehanicare ?
a to moras vidjet po internetu,meni se to upali otprilike svakih 500-1000km...za tvoj auto ne znam..Huse Fatkic wrote: ↑17/04/2021 22:51Ali zar nije precesto, ipak svako 100 km ovo da radi...?Evolution_IV wrote: ↑17/04/2021 22:49 nije mu nista,sve je to normalno,meni recimo na 140 sa 7 ode na 10
vidis da ti zatvori i EGR,isto i moje auto radi iako je drugi motor i DPF sistem![]()
![]()
evo skoro sve isto kao u tebe...

- nivla
- Posts: 6570
- Joined: 12/01/2008 23:44
#34823 Re: Pitamo Mehanicare ?
pa ako ga voza po gradu do 10km pa ugasi i tako svaki dan vise puta, nema sta gledat u service manual, ocekivano, i ne ugrije mu se motor, mora prisilno
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#34824 Re: Pitamo Mehanicare ?
ja vecinom vozim tako i upali ga sam kad mu dojadi
,al svako drugo sipanje goriva odem na autoput i provozam se...
-
Huse Fatkic
- Posts: 13
- Joined: 26/02/2013 19:47
#34825 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ma zavisi, negdje citam nekome svako 800km, nekome svako 400km...Evolution_IV wrote: ↑17/04/2021 22:57a to moras vidjet po internetu,meni se to upali otprilike svakih 500-1000km...za tvoj auto ne znam..Huse Fatkic wrote: ↑17/04/2021 22:51Ali zar nije precesto, ipak svako 100 km ovo da radi...?Evolution_IV wrote: ↑17/04/2021 22:49 nije mu nista,sve je to normalno,meni recimo na 140 sa 7 ode na 10
vidis da ti zatvori i EGR,isto i moje auto radi iako je drugi motor i DPF sistem![]()
![]()
evo skoro sve isto kao u tebe...
![]()
A auto nit dimi, nit ista, sve normala osim te potrosnje i cudnijeg rada motora..
Iskreno, popije pofino goriva jer cesto radi ove regeneracije, zato bih i da skontam moze li mu se sta uciniti.
i Naravno hvala ti na odgovorima
