Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- drug_profi
- Posts: 65407
- Joined: 16/07/2012 16:00
#34776 Re: Pitamo Mehanicare ?
Bio je onaj neki "noz" za opravku gumica brisaca. Ja jednom posudio od kolege da probam i popravilo mi stare brisace. Skine malo gume i poravna.
https://shipgratis.ba/sprava-za-ciscenj ... je-brisaca
https://shipgratis.ba/sprava-za-ciscenj ... je-brisaca
- iceman ze
- Posts: 6563
- Joined: 18/11/2004 00:25
- Location: Sarajevo
#34777 Re: Pitamo Mehanicare ?
Imam ih na desetine, ne bih cifru spominjao, posto je relativna i u progresu.
Iskreno nisam znao da imaju takve vrste opreme, al moguce neki uvoz ili dopuna opreme tj specijalne zelje. Isplativije uzeti 2 polovnjaka, skinuti oba, ovaj ispravan prodati i mozda ne bi ni bio u minusu
- drug_profi
- Posts: 65407
- Joined: 16/07/2012 16:00
#34778 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ja ne kontam tu cijenu. Recimo kad konfiguriras novu Astru J, trebas doplatiti 140 maraka za automatsko preklapanje retrovizora.
-
NediM17
- Posts: 26439
- Joined: 05/11/2009 11:49
#34779 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ove stare Bosch eco, to je najjeftiniji Bosch i pravo je smeceJavierBosnia wrote: ↑11/04/2021 18:55Pa i nije bas da sam i ja najjeftinije uzeo, 45 bile, bosch aerotwin za koje su mnogi rekli da su medju najboljim. A ono 5 dana nakon ugradnje ostaje trag na stakluNediM17 wrote: ↑11/04/2021 18:27 Ma i to ces samo baciti pare. Ja sam imao neke Bosch eco metlice, to je preskakalo, pogotovo ako nema dovoljno kise i na vecim brzinama, na autoputu.
Kupim u Maji jesenas Continental, nikad vise takvih problema, koliko god slaba kisa bila i velika brzina.
Kao imaju neku specijalnu konstrukciju da bolje prijanjaju testiranu do 240 km/h.
Nisu bas jeftini ali vrijede svake marke.
Koliko su te tvoje bile? Mada mi nesto ne ulijevaju povjerenje vrhunskih brisaca, jedno je guma jedno brisac
Al ocito nema pravila ni kad kupis ove bolje, kad ispadne sranje na startu
Continental 650 mm 26 KM + 350 mm 17 KM.
- JavierBosnia
- Posts: 3753
- Joined: 22/11/2015 13:59
- Location: Uradi sam
#34780 Re: Pitamo Mehanicare ?
Izgrebana je sofersajba poprilicno, ima svuda nekih tragova, ali kako to moze biti razlog da na 2 dijela ne brise dobro, a na ostalim da, kad je to svugdje pomalo izgrebano. Da ostecuje metlice i ne bas, nema na njima ostecenja nikakvih, a masnoca nije cisti se staklo redovno i temeljitoEvolution_IV wrote: ↑11/04/2021 18:59 Ma odes u ovlasteni i kupis,nema boljih metlica...ja vratio koristene orginalne,sto brze idem bolje brisu.![]()
![]()
Ako ti ostaje na nekim djelovima,imas ogrebotine 100% ili neku masnocu,meni maloprije izvadila zivce tq masnoca,uzeo iz kuce 3 flase vode,spuzvicu i deterdjent za sudje i opro,sad ko novo staklo...
A da ja probam saviti onaj metal ka unutra malo, mozda ne prijanja dobro?
- holowey
- Posts: 10852
- Joined: 10/11/2008 10:53
- Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца
#34781 Re: Pitamo Mehanicare ?
kad je vec prica oko brisaca, skontam da mi zadnji brisac slabo brise, preskace neke dijelove i svratim da kupim novu metlicu...srecom posten trgovac pa mi skrenu paznju da mi je slaba opruga koja vrsi pritisak na staklo, da ne kupujem novu metlicu jer nista necu rijesiti... elem, gdje naci oprugu za zadnji brisac? fabija mk2, karavan ako ima razlike u odnosu na obicnu fabiju
obilazio otpade, moze komplet rucica, sama opruga njet...
obilazio otpade, moze komplet rucica, sama opruga njet...
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#34782 Re: Pitamo Mehanicare ?
ne prodaje se to odvojeno ni novo,moras skupa jbg...onda ti je bolje novu 
- holowey
- Posts: 10852
- Joined: 10/11/2008 10:53
- Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца
#34783 Re: Pitamo Mehanicare ?
Evolution_IV wrote: ↑11/04/2021 20:25 ne prodaje se to odvojeno ni novo,moras skupa jbg...onda ti je bolje novu![]()
- iceman ze
- Posts: 6563
- Joined: 18/11/2004 00:25
- Location: Sarajevo
#34784 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pokusaj sa ovlastenim, ako ne, onda imas na trgu heroja zamjenski dijelovi u skoda shopu, tu sam te gluposti nalazio, a nisu skupi barem u mome slucaju
- hellhammer
- Posts: 513
- Joined: 06/01/2015 19:24
#34785 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kod mene evo vec 4 zime na autu i predjenih nekih 70k. Jos uvjek rade odlicno.JavierBosnia wrote: ↑10/04/2021 23:19 Da li je moguce da sam ja toliki peh. Prosle god kupim Bosch Aerotwin jer su ih svi hvalili i oni nisu ni prvog dana radili kako treba. Vodu sklanja vrlo dobro, ne skripe, ali na magistrali kad vozis iza nekog pa operes staklo pola ne obrise.
Jel se ikad ikome desavalo da dobije brisace s nekom greskom? Nemoguce je da je sofersajba kriva npr, nemoguce da ne nalegne fino jer kisu dobro rjesava, a metlica kao metlica se cini okej ne vidi se ostecenje. Sta je onda vraga mu
Ps. Ima li gdje kod nas da se guma samo kupi i promjeni, da probam sa tim?
- ElRe
- Posts: 16893
- Joined: 12/12/2011 11:28
#34786 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pokušaj ebayholowey wrote: ↑11/04/2021 20:14 kad je vec prica oko brisaca, skontam da mi zadnji brisac slabo brise, preskace neke dijelove i svratim da kupim novu metlicu...srecom posten trgovac pa mi skrenu paznju da mi je slaba opruga koja vrsi pritisak na staklo, da ne kupujem novu metlicu jer nista necu rijesiti... elem, gdje naci oprugu za zadnji brisac? fabija mk2, karavan ako ima razlike u odnosu na obicnu fabiju
obilazio otpade, moze komplet rucica, sama opruga njet...
-
STARx
- Posts: 2094
- Joined: 24/11/2020 19:21
#34787 Re: Pitamo Mehanicare ?
Savjet. Odmastite sajbu. Deterdzent za sudje. Osusite. Obrisete steleksom, osusite. Stavite vosak ili rainx preparat, ima u obiu i vidio sam da ima u onoj radnji boje na aneksu kod trol stanice. Ostavite da se osusi. Utrljate. Brisat ce svi, a pri vecoj brzini (60+) spadat ce voda sama.
- JavierBosnia
- Posts: 3753
- Joined: 22/11/2015 13:59
- Location: Uradi sam
#34788 Re: Pitamo Mehanicare ?
Isto mogu uraditi i sa stavljanjem silikonskog spreja na gumice, jer ce se ponasati na slicnom efektu. Za ovo znam da ostaje kratko trag providni od silikona kao sekundicu, a i za to sam cuo da ima neku manu, ne mogu se sjetiti sta tacno, moguce cak i da vise brisaci preskacu jer je podloga glatkaSTARx wrote: ↑12/04/2021 15:27 Savjet. Odmastite sajbu. Deterdzent za sudje. Osusite. Obrisete steleksom, osusite. Stavite vosak ili rainx preparat, ima u obiu i vidio sam da ima u onoj radnji boje na aneksu kod trol stanice. Ostavite da se osusi. Utrljate. Brisat ce svi, a pri vecoj brzini (60+) spadat ce voda sama.
A kod mene je svakako nesto drugaciji problem, kad ima vode i kise nije problem, proboem je na suhom
-
STARx
- Posts: 2094
- Joined: 24/11/2020 19:21
#34789 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ne mozes uraditi isto stavljanjem silikonskog spreja na gumice. Silikonski sprej na gumicama sluzi za impregmentaciju gume, da joj daje fleksibilnost, zastitu protiv vremenskih uticaja, isusivanja, sprijeci pucanje, otpadanje komada. Silikonski sprej na gumicama se koristi jednom u 30dana poslije pranja metlica, da joj se produzi radni vijek. Brisaci ne preskacu jer je podloga glatka vec jer ima mikro pukotine, riseve i parnice u sebi. Kod tebe je upravo taj problem, sajba ti je ostecena. Mozes stvar poboljsati upotrebom boljeg voska, koji ce iste popuniti i omoguciti brisacima lakse ciscenje. To se obicno desi kad je sajba zaprljana, pa prskas s nedovoljno tecnosti i metlice tjeraju prljavstinu po sajbi i time stvaraju ostecenja.JavierBosnia wrote: ↑12/04/2021 15:58
Isto mogu uraditi i sa stavljanjem silikonskog spreja na gumice, jer ce se ponasati na slicnom efektu. Za ovo znam da ostaje kratko trag providni od silikona kao sekundicu, a i za to sam cuo da ima neku manu, ne mogu se sjetiti sta tacno, moguce cak i da vise brisaci preskacu jer je podloga glatka
A kod mene je svakako nesto drugaciji problem, kad ima vode i kise nije problem, proboem je na suhom![]()
- nadžak
- Posts: 2307
- Joined: 04/06/2011 13:25
- Location: Zenica
#34790 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pozdrav narode. Ima li šta pametno kod vas?
Šta mislite šta može biti uzrok situacije da auto u vožnji trza? Motor je 2.0 TDi 103 kW , VW Tiguan 2012.
Pomalo ali osjetno trzne prilikom davanja gasa u raznim stepenima prenosa. Koliko sam vidio, to se dešava kada dodajem gas i to se najviše osjeti u nižim stepenima prenosa ( Manje je osjetno u prvoj a u drugoj najviše izraženo) . Neki dan penjem uzbrdo u četvrtoj pri konstantnom gasu i trznu par puta.
Isto ko nekad kad sam imao Opel kadeta pa se one ler dizne začepe.
Urađen je redovni mali servis, ulje i svi filteri ali nema promjena. Kontam da nije prethodni vlasnik sipao neki hamelj od dizela pa sad jos uvijek malo u sistemu, ako je takav scenario moguć.
Nadam se da nije neka velika zezancija.
Hvala unaprijed na odgovorima.
Šta mislite šta može biti uzrok situacije da auto u vožnji trza? Motor je 2.0 TDi 103 kW , VW Tiguan 2012.
Pomalo ali osjetno trzne prilikom davanja gasa u raznim stepenima prenosa. Koliko sam vidio, to se dešava kada dodajem gas i to se najviše osjeti u nižim stepenima prenosa ( Manje je osjetno u prvoj a u drugoj najviše izraženo) . Neki dan penjem uzbrdo u četvrtoj pri konstantnom gasu i trznu par puta.
Isto ko nekad kad sam imao Opel kadeta pa se one ler dizne začepe.
Urađen je redovni mali servis, ulje i svi filteri ali nema promjena. Kontam da nije prethodni vlasnik sipao neki hamelj od dizela pa sad jos uvijek malo u sistemu, ako je takav scenario moguć.
Nadam se da nije neka velika zezancija.
Hvala unaprijed na odgovorima.
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#34791 Re: Pitamo Mehanicare ?
do kvalitete goriva nije sigurno,moze bit sve i svasta...majstoru i nek dobro pregleda...
- ruud
- Posts: 4129
- Joined: 30/07/2008 15:29
#34792 Re: Pitamo Mehanicare ?
Mislim da si sam sebi odgovorio s tim kadetom.
- nadžak
- Posts: 2307
- Joined: 04/06/2011 13:25
- Location: Zenica
-
STARx
- Posts: 2094
- Joined: 24/11/2020 19:21
#34794 Re: Pitamo Mehanicare ?
Koliko to ima km tiguan pa ima problema, ako ima, s diznama.. 
- ruud
- Posts: 4129
- Joined: 30/07/2008 15:29
#34795 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nisam ti ja majstor niti neki strucnjak, ali po pricama kojih sam se naslusao na to mi lici.
Javice se vec neko strucniji nadam se.
Savjetujem za pocetak dijagnostiku koja moze pokazati radne parametre dizni.
Javice se vec neko strucniji nadam se.
Savjetujem za pocetak dijagnostiku koja moze pokazati radne parametre dizni.
- nadžak
- Posts: 2307
- Joined: 04/06/2011 13:25
- Location: Zenica
-
Peryton_
- Posts: 1241
- Joined: 04/11/2011 21:23
- Location: Tuzla
#34797 Re: Pitamo Mehanicare ?
Koliko vam traje baterija u kljucu? Zamijenjena prije tri godine, ponovo daje upozorenje za zamjenu.Duracell 2025 3V
- drug_profi
- Posts: 65407
- Joined: 16/07/2012 16:00
#34798 Re: Pitamo Mehanicare ?
Fabricku sam zamjenio prije 2 godine. I evo ta druga jos radi. Autu tece sedma godina. Ne sjecam se proizvodjaca, dal je Duracell ili nesto drugo.
I taj Duracell je samo izvikan, nije uopste nesto posebno dobar. sudim po baterijama u drugim aparatima.
I taj Duracell je samo izvikan, nije uopste nesto posebno dobar. sudim po baterijama u drugim aparatima.
- nivla
- Posts: 6570
- Joined: 12/01/2008 23:44
#34799 Re: Pitamo Mehanicare ?
ja sam sad na ovom zamijenio i stavio neku maxell, otkljucavalo je auto sa 30-40m, ali kod paljenja pisalo da treba zamijenit, prvi put otkako vozim da sam morao promijeniti bateriju, a u pravilu vozim jedno auto 4-5 godina
- konektovan
- Posts: 51388
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
