Ja ne bih koristio rijec zamjena, ulja su extra kvalitete, mogu se naci certifikati na njihovoj stranici. Nisu neka ž ulja. To "sestrinsko" prvi put cujem. Comma je Comma.Maraschino wrote: ↑29/03/2021 00:20Prosle sedmice mijenjao sam ulje i ponudise mi Comma ulje kao zamjena ili sestrinsko od Totala.Al'din wrote: ↑29/03/2021 00:01Ja radim samo sa Comma uljima, to prvo nudim musterijama. Jako dobro ulje, a imaju i ostale proizvide, tecnost za hladjenje motora, kocionu itd...tempuser wrote: ↑28/03/2021 13:04
Bravo!![]()
Ista ta INA je na tržištu van ex Yu mrtvi no name, a ulje 1/1 regularno, tako da nije svako no name ulje automatski smeće.
Kad sam u Simimpexu kupovao ulje i filtere za Focusa tražio neko brend name ulje sa F formulom, kaže lik nestalo, ali imaš englesku Commu. Šta je WTF Comma? Nađem na internetu, engleski proizvođač, dio ExxonMobile, ima sve certfikate, regularno ulje.
Je li istina i valjaju li ta ulja?
Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
Al'din
- Posts: 1649
- Joined: 06/03/2011 21:43
- Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
- Contact:
#34651 Re: Pitamo Mehanicare ?
- Maraschino
- Posts: 18997
- Joined: 10/11/2006 16:15
- Location: ...
#34652 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ja trazio Total a on mi predlozi ovo i smrsi nesto kao ''isto je samo pod drugim imenom ili sto oni kazu sestrinska firma''.
Ok, hvala. Znaci da je dobro sto mi je bitno.
-
noviclan
- Posts: 15008
- Joined: 31/10/2013 06:48
#34653 Re: Pitamo Mehanicare ?
Najbolje je kad ti trazis taj dio i tog proizvodjaca a on govori ovo ti je njihova fabrika pa cak bolji dio od tog
-
foxlife
- Posts: 9274
- Joined: 17/02/2021 20:34
- dzeko1
- Posts: 1221
- Joined: 18/09/2012 13:55
#34655 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ta velicina je fabricki preporucena, ali su i ove dvije 15 i 17-ke navedene kao alternativa od strane fabrike.
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#34656 Re: Pitamo Mehanicare ?
A rek'o bi no name ulje đeš to sipat'!Al'din wrote: ↑29/03/2021 00:01Ja radim samo sa Comma uljima, to prvo nudim musterijama. Jako dobro ulje, a imaju i ostale proizvide, tecnost za hladjenje motora, kocionu itd...tempuser wrote: ↑28/03/2021 13:04Bravo!![]()
Ista ta INA je na tržištu van ex Yu mrtvi no name, a ulje 1/1 regularno, tako da nije svako no name ulje automatski smeće.
Kad sam u Simimpexu kupovao ulje i filtere za Focusa tražio neko brend name ulje sa F formulom, kaže lik nestalo, ali imaš englesku Commu. Šta je WTF Comma? Nađem na internetu, engleski proizvođač, dio ExxonMobile, ima sve certfikate, regularno ulje.
-
foxlife
- Posts: 9274
- Joined: 17/02/2021 20:34
#34657 Re: Pitamo Mehanicare ?
Onda mozes vidjeti preko dijagnostike koja je u kompijuteru odabrana velicina samo sto je tu veliko odstupanje ako je eventualno to razlog
A druga solucija je da vidis je li neki dio otisao pa ne pokazuje sat kako treba
Uglavnom preko gps-a je tacnija brzina i preko nje se trebas ravnati
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#34658 Re: Pitamo Mehanicare ?
Brzinomjer u autu obično pokazuje 6-10% veću vrijednost od stvarne, ovdje manje.JavierBosnia wrote: ↑29/03/2021 00:18Svima prikazuje to odstupanjedzeko1 wrote: ↑29/03/2021 00:05 Pozdrav. Imam jedno pitanje, pa bih molio nekog da mi odgovori ako moze i zna. Naime, na brzinomjeru mi pokazuje brzinu od 50km/h, dok na gps-u mobitela 56-57, na 100km/h otprilike 108-110, kako bih i gdje mogao provjeriti ispravnost brzinomjera i sta bi moglo biti u pitanju? Rijec je o peugeotu 307, fabricke gume su 205/55 r16, trenutno su na njemu 205/50 r17, a isto je pokazivao i na 195/65 r15-kama zimskim. Zahvaljujem.
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#34659 Re: Pitamo Mehanicare ?
Po onome što piše na njihovj stranici Comma je bila dio Exxon Mobila.Maraschino wrote: ↑29/03/2021 00:44Ja trazio Total a on mi predlozi ovo i smrsi nesto kao ''isto je samo pod drugim imenom ili sto oni kazu sestrinska firma''.
Ok, hvala. Znaci da je dobro sto mi je bitno.
-
foxlife
- Posts: 9274
- Joined: 17/02/2021 20:34
#34660 Re: Pitamo Mehanicare ?
Imas kod novih auta da mijenjas velicinu guma preko dijagnostike tako da on vjerovatno brzinomjer prilagodjava tome sta je odabranodrug_profi wrote: ↑29/03/2021 00:27 Evo ja sam sad na putu bas preko navigacije pratio ocitanja. Tempomat na 68, GPS kaze 64.
Brzinomjer je vjerovatno podesen na najvecu gumu koju je fabricki moguce montirati.
Bar je tako u pezou 308
Za starije ne znam i za ostale proizvodjace
- Laplace
- Posts: 14684
- Joined: 19/11/2012 18:37
#34661 Re: Pitamo Mehanicare ?
Na Peugeotu zna praviti problem senzor brzine. Meni je jednom na P206 na autoputu samo počeo da pokazuje brzinu 0 km/h (a vozio sam oko 120). Na displeju je upalio (žutu) lampicu airbaga (valjda zbog kretanja automobila iako on očitava brzinu nula). Zamijenio sam senzor brzine par dana kasnije (čim mi je pokazivač brzine pao na nulu, prvom prilikom sam parkirao i zvao BIHAMK, a kasnije i svog majstora, obojica su mi rekli da vozim ako nije upaljena crvena lampica, a kako mi je svijetlila ona na 555 nm nastavio sam da vozim) i problem je bio riješen.foxlife wrote: ↑29/03/2021 09:27Onda mozes vidjeti preko dijagnostike koja je u kompijuteru odabrana velicina samo sto je tu veliko odstupanje ako je eventualno to razlog
A druga solucija je da vidis je li neki dio otisao pa ne pokazuje sat kako treba
Uglavnom preko gps-a je tacnija brzina i preko nje se trebas ravnati
Možda je i kod njega senzor brzine iz nekog razloga poremećen.
-
EasyMan
- Posts: 2033
- Joined: 30/11/2020 16:31
#34662 Re: Pitamo Mehanicare ?
Juce skinem prvi put poklopac motora kad vidim ima malo ulja na jednom mjesto. U pitanju je Kia Sportage 1.7crdi, kilometraza 140.000km. Zna li neko sta je ovaj dio gdje je masno i jel zurba da odmah vozim majstoru ili moze sacekati koji mjesec kad budem radio mali servis pa sve skupa da odradim?
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#34663 Re: Pitamo Mehanicare ?
Eto ga podloska dizne/i ko na 1.6 hdi 
-
EasyMan
- Posts: 2033
- Joined: 30/11/2020 16:31
#34664 Re: Pitamo Mehanicare ?
Jel skupo i zajeTo za zamijeniti
- konektovan
- Posts: 51388
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#34665 Re: Pitamo Mehanicare ?
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#34666 Re: Pitamo Mehanicare ?
-
EasyMan
- Posts: 2033
- Joined: 30/11/2020 16:31
#34667 Re: Pitamo Mehanicare ?
Sad je pitanje dal da sacekam 2-3 mjeseca pa da uradim uz mali servis ili je bolje odmah ici? Kojem majstoru odvuci auto?
-
EasyMan
- Posts: 2033
- Joined: 30/11/2020 16:31
#34668 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ne znam da li si pogledao fino, ali meni se cini da ovo ulje nije na dizni nego na ovom dzeku iza dizne. Znas li sta je ovaj dio?Evolution_IV wrote: ↑29/03/2021 16:22do 50KM po dizmi..zajebato je ako je tako vec duze vremena,pa je mogucnost da zapeĆe dizna u glOOvi veca...
-
EasyMan
- Posts: 2033
- Joined: 30/11/2020 16:31
#34669 Re: Pitamo Mehanicare ?
Joj sto cu ti usta razvalit za ovokonektovan wrote: ↑29/03/2021 14:39Nije cijena k'o za tamića, ali nije strašno .![]()
- Industrialyzer
- Posts: 4851
- Joined: 11/06/2011 23:51
#34670 Re: Pitamo Mehanicare ?
Vezano za cijenu, ja sam to zamjenio, 60 KM sve ukupnoEvolution_IV wrote: ↑29/03/2021 16:22do 50KM po dizmi..zajebato je ako je tako vec duze vremena,pa je mogucnost da zapeĆe dizna u glOOvi veca...
sa rukama. Doduse, dizne su se lako skinule i sve se zavrsilo za sahatak.
-
preludezalude
- Posts: 7008
- Joined: 07/03/2012 00:09
#34671 Re: Pitamo Mehanicare ?
Gdje se kod audi a6 c6 nalaze brojevi sasije?
-
artur morgan
- Posts: 3705
- Joined: 30/04/2020 19:47
#34673 Re: Pitamo Mehanicare ?
U motornom prostoru iza motora prema kabini, na vrhu zadnjeg lima urezan je broj sasije.
-
Erva40
- Posts: 31
- Joined: 02/04/2021 09:27
#34674 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pozdrav,
Treba mi preporuka za dobrog majstora za trap. U, pitanju je A klasa 2005g.Stavio move amortizere Sachs. Aksijalne gledali kazu ok, opruge dobre. Kugle, lafete i stabilizatore menjano sta je trebalo. Kocna kljesta dobra nema lufta, balans stangla isto dobra bez lufta. Menjao homo kineticki zglob, volan u mjesto kad vrtim nema lufta da bi bila letva. Jedino selen blokove ili Aksijalne menjat.Cuje se tup zvuk kad predjem preko lezec ili sitni tupi zvukovi na nersvnoj cesti Ko da amortizer nema nikakvu zastitu. Gledala mi 2 majstora po njima ok. Dajem pare a i dalje mi lupka. Pomoc?
Treba mi preporuka za dobrog majstora za trap. U, pitanju je A klasa 2005g.Stavio move amortizere Sachs. Aksijalne gledali kazu ok, opruge dobre. Kugle, lafete i stabilizatore menjano sta je trebalo. Kocna kljesta dobra nema lufta, balans stangla isto dobra bez lufta. Menjao homo kineticki zglob, volan u mjesto kad vrtim nema lufta da bi bila letva. Jedino selen blokove ili Aksijalne menjat.Cuje se tup zvuk kad predjem preko lezec ili sitni tupi zvukovi na nersvnoj cesti Ko da amortizer nema nikakvu zastitu. Gledala mi 2 majstora po njima ok. Dajem pare a i dalje mi lupka. Pomoc?
