Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Al'din
Posts: 1649
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
Contact:

#34651 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Al'din »

Maraschino wrote: 29/03/2021 00:20
Al'din wrote: 29/03/2021 00:01
tempuser wrote: 28/03/2021 13:04

Bravo! :thumbup:
Ista ta INA je na tržištu van ex Yu mrtvi no name, a ulje 1/1 regularno, tako da nije svako no name ulje automatski smeće.
Kad sam u Simimpexu kupovao ulje i filtere za Focusa tražio neko brend name ulje sa F formulom, kaže lik nestalo, ali imaš englesku Commu. Šta je WTF Comma? Nađem na internetu, engleski proizvođač, dio ExxonMobile, ima sve certfikate, regularno ulje.
Ja radim samo sa Comma uljima, to prvo nudim musterijama. Jako dobro ulje, a imaju i ostale proizvide, tecnost za hladjenje motora, kocionu itd...
Prosle sedmice mijenjao sam ulje i ponudise mi Comma ulje kao zamjena ili sestrinsko od Totala.
Je li istina i valjaju li ta ulja?
Ja ne bih koristio rijec zamjena, ulja su extra kvalitete, mogu se naci certifikati na njihovoj stranici. Nisu neka ž ulja. To "sestrinsko" prvi put cujem. Comma je Comma.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#34652 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Maraschino »

Al'din wrote: 29/03/2021 00:33
Ja ne bih koristio rijec zamjena, ulja su extra kvalitete, mogu se naci certifikati na njihovoj stranici. Nisu neka ž ulja. To "sestrinsko" prvi put cujem. Comma je Comma.
Ja trazio Total a on mi predlozi ovo i smrsi nesto kao ''isto je samo pod drugim imenom ili sto oni kazu sestrinska firma''.
Ok, hvala. Znaci da je dobro sto mi je bitno.
noviclan
Posts: 15008
Joined: 31/10/2013 06:48

#34653 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by noviclan »

Najbolje je kad ti trazis taj dio i tog proizvodjaca a on govori ovo ti je njihova fabrika pa cak bolji dio od tog
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#34654 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by foxlife »

dzeko1 wrote: 29/03/2021 00:24 Mozda me nisi razumio, napisao sam da mi brzinomjer pokazuje manju brzinu od stvarne, npr. prikazuje mi 50, a ja zapravo idem 57, barem prema gps-u, kontam da je on tacniji
Imas li mogucnost da stavis fabricku preporucenu velicinu?
User avatar
dzeko1
Posts: 1221
Joined: 18/09/2012 13:55

#34655 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by dzeko1 »

Ta velicina je fabricki preporucena, ali su i ove dvije 15 i 17-ke navedene kao alternativa od strane fabrike.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#34656 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tempuser »

Al'din wrote: 29/03/2021 00:01
tempuser wrote: 28/03/2021 13:04
basicm wrote: 27/03/2021 11:08 INA pravi regularna ulja, sa odobrenjima. Samo kazem.
Bravo! :thumbup:
Ista ta INA je na tržištu van ex Yu mrtvi no name, a ulje 1/1 regularno, tako da nije svako no name ulje automatski smeće.
Kad sam u Simimpexu kupovao ulje i filtere za Focusa tražio neko brend name ulje sa F formulom, kaže lik nestalo, ali imaš englesku Commu. Šta je WTF Comma? Nađem na internetu, engleski proizvođač, dio ExxonMobile, ima sve certfikate, regularno ulje.
Ja radim samo sa Comma uljima, to prvo nudim musterijama. Jako dobro ulje, a imaju i ostale proizvide, tecnost za hladjenje motora, kocionu itd...
A rek'o bi no name ulje đeš to sipat'!
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#34657 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by foxlife »

dzeko1 wrote: 29/03/2021 08:30 Ta velicina je fabricki preporucena, ali su i ove dvije 15 i 17-ke navedene kao alternativa od strane fabrike.
Onda mozes vidjeti preko dijagnostike koja je u kompijuteru odabrana velicina samo sto je tu veliko odstupanje ako je eventualno to razlog
A druga solucija je da vidis je li neki dio otisao pa ne pokazuje sat kako treba

Uglavnom preko gps-a je tacnija brzina i preko nje se trebas ravnati
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#34658 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tempuser »

JavierBosnia wrote: 29/03/2021 00:18
dzeko1 wrote: 29/03/2021 00:05 Pozdrav. Imam jedno pitanje, pa bih molio nekog da mi odgovori ako moze i zna. Naime, na brzinomjeru mi pokazuje brzinu od 50km/h, dok na gps-u mobitela 56-57, na 100km/h otprilike 108-110, kako bih i gdje mogao provjeriti ispravnost brzinomjera i sta bi moglo biti u pitanju? Rijec je o peugeotu 307, fabricke gume su 205/55 r16, trenutno su na njemu 205/50 r17, a isto je pokazivao i na 195/65 r15-kama zimskim. Zahvaljujem.
Svima prikazuje to odstupanje
Brzinomjer u autu obično pokazuje 6-10% veću vrijednost od stvarne, ovdje manje.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#34659 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tempuser »

Maraschino wrote: 29/03/2021 00:44
Al'din wrote: 29/03/2021 00:33
Ja ne bih koristio rijec zamjena, ulja su extra kvalitete, mogu se naci certifikati na njihovoj stranici. Nisu neka ž ulja. To "sestrinsko" prvi put cujem. Comma je Comma.
Ja trazio Total a on mi predlozi ovo i smrsi nesto kao ''isto je samo pod drugim imenom ili sto oni kazu sestrinska firma''.
Ok, hvala. Znaci da je dobro sto mi je bitno.
Po onome što piše na njihovj stranici Comma je bila dio Exxon Mobila.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#34660 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by foxlife »

drug_profi wrote: 29/03/2021 00:27 Evo ja sam sad na putu bas preko navigacije pratio ocitanja. Tempomat na 68, GPS kaze 64.
Brzinomjer je vjerovatno podesen na najvecu gumu koju je fabricki moguce montirati.
Imas kod novih auta da mijenjas velicinu guma preko dijagnostike tako da on vjerovatno brzinomjer prilagodjava tome sta je odabrano
Bar je tako u pezou 308
Za starije ne znam i za ostale proizvodjace
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#34661 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

foxlife wrote: 29/03/2021 09:27
dzeko1 wrote: 29/03/2021 08:30 Ta velicina je fabricki preporucena, ali su i ove dvije 15 i 17-ke navedene kao alternativa od strane fabrike.
Onda mozes vidjeti preko dijagnostike koja je u kompijuteru odabrana velicina samo sto je tu veliko odstupanje ako je eventualno to razlog
A druga solucija je da vidis je li neki dio otisao pa ne pokazuje sat kako treba

Uglavnom preko gps-a je tacnija brzina i preko nje se trebas ravnati
Na Peugeotu zna praviti problem senzor brzine. Meni je jednom na P206 na autoputu samo počeo da pokazuje brzinu 0 km/h (a vozio sam oko 120). Na displeju je upalio (žutu) lampicu airbaga (valjda zbog kretanja automobila iako on očitava brzinu nula). Zamijenio sam senzor brzine par dana kasnije (čim mi je pokazivač brzine pao na nulu, prvom prilikom sam parkirao i zvao BIHAMK, a kasnije i svog majstora, obojica su mi rekli da vozim ako nije upaljena crvena lampica, a kako mi je svijetlila ona na 555 nm nastavio sam da vozim) i problem je bio riješen.

Možda je i kod njega senzor brzine iz nekog razloga poremećen.
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#34662 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by EasyMan »



Juce skinem prvi put poklopac motora kad vidim ima malo ulja na jednom mjesto. U pitanju je Kia Sportage 1.7crdi, kilometraza 140.000km. Zna li neko sta je ovaj dio gdje je masno i jel zurba da odmah vozim majstoru ili moze sacekati koji mjesec kad budem radio mali servis pa sve skupa da odradim?
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#34663 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

Eto ga podloska dizne/i ko na 1.6 hdi :mrgreen:
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#34664 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by EasyMan »

Evolution_IV wrote: 29/03/2021 14:00 Eto ga podloska dizne/i ko na 1.6 hdi :mrgreen:
Jel skupo i zajeTo za zamijeniti :D
User avatar
konektovan
Posts: 51389
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#34665 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

EasyMan wrote: 29/03/2021 14:02
Evolution_IV wrote: 29/03/2021 14:00 Eto ga podloska dizne/i ko na 1.6 hdi :mrgreen:
Jel skupo i zajeTo za zamijeniti :D
Nije cijena k'o za tamića, ali nije strašno . :mrgreen:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#34666 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

EasyMan wrote: 29/03/2021 14:02
Evolution_IV wrote: 29/03/2021 14:00 Eto ga podloska dizne/i ko na 1.6 hdi :mrgreen:
Jel skupo i zajeTo za zamijeniti :D
do 50KM po dizmi..zajebato je ako je tako vec duze vremena,pa je mogucnost da zapeĆe dizna u glOOvi veca...
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#34667 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by EasyMan »

Sad je pitanje dal da sacekam 2-3 mjeseca pa da uradim uz mali servis ili je bolje odmah ici? Kojem majstoru odvuci auto?
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#34668 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by EasyMan »

Evolution_IV wrote: 29/03/2021 16:22
EasyMan wrote: 29/03/2021 14:02
Evolution_IV wrote: 29/03/2021 14:00 Eto ga podloska dizne/i ko na 1.6 hdi :mrgreen:
Jel skupo i zajeTo za zamijeniti :D
do 50KM po dizmi..zajebato je ako je tako vec duze vremena,pa je mogucnost da zapeĆe dizna u glOOvi veca...
Ne znam da li si pogledao fino, ali meni se cini da ovo ulje nije na dizni nego na ovom dzeku iza dizne. Znas li sta je ovaj dio?
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#34669 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by EasyMan »

konektovan wrote: 29/03/2021 14:39
EasyMan wrote: 29/03/2021 14:02
Evolution_IV wrote: 29/03/2021 14:00 Eto ga podloska dizne/i ko na 1.6 hdi :mrgreen:
Jel skupo i zajeTo za zamijeniti :D
Nije cijena k'o za tamića, ali nije strašno . :mrgreen:
Joj sto cu ti usta razvalit za ovo :D
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4851
Joined: 11/06/2011 23:51

#34670 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Industrialyzer »

Evolution_IV wrote: 29/03/2021 16:22
EasyMan wrote: 29/03/2021 14:02
Evolution_IV wrote: 29/03/2021 14:00 Eto ga podloska dizne/i ko na 1.6 hdi :mrgreen:
Jel skupo i zajeTo za zamijeniti :D
do 50KM po dizmi..zajebato je ako je tako vec duze vremena,pa je mogucnost da zapeĆe dizna u glOOvi veca...
Vezano za cijenu, ja sam to zamjenio, 60 KM sve ukupno
sa rukama. Doduse, dizne su se lako skinule i sve se zavrsilo za sahatak.
preludezalude
Posts: 7008
Joined: 07/03/2012 00:09

#34671 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

Gdje se kod audi a6 c6 nalaze brojevi sasije?
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 25471
Joined: 12/08/2013 12:51

#34672 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by insaneinthebrain »

...
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#34673 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

preludezalude wrote: 30/03/2021 20:15 Gdje se kod audi a6 c6 nalaze brojevi sasije?
U motornom prostoru iza motora prema kabini, na vrhu zadnjeg lima urezan je broj sasije.
Erva40
Posts: 31
Joined: 02/04/2021 09:27

#34674 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Erva40 »

Pozdrav,
Treba mi preporuka za dobrog majstora za trap. U, pitanju je A klasa 2005g.Stavio move amortizere Sachs. Aksijalne gledali kazu ok, opruge dobre. Kugle, lafete i stabilizatore menjano sta je trebalo. Kocna kljesta dobra nema lufta, balans stangla isto dobra bez lufta. Menjao homo kineticki zglob, volan u mjesto kad vrtim nema lufta da bi bila letva. Jedino selen blokove ili Aksijalne menjat.Cuje se tup zvuk kad predjem preko lezec ili sitni tupi zvukovi na nersvnoj cesti Ko da amortizer nema nikakvu zastitu. Gledala mi 2 majstora po njima ok. Dajem pare a i dalje mi lupka. Pomoc?
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#34675 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by lavic »

Odakle si?
Post Reply