INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
zippoo87
Posts: 19660
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3426 Re: Poskupljenja

Post by zippoo87 »

Ma pustiti cu 10 koka neka se ganjaju po dvoristu,em imam jaja em meso...samo im necu placati toliko :lol:
Ali fakat,piletina je ono uvijek bila jeftina i sigurica varijanta,moze na 100 nacina da se pravi i uz nju sve moze kao prilog i kao salata.

Sada ispade kao da je teletina.
Inace ja nisam toliko ni kupovao pileca prsa...posebno zimi,vise volim krilca i batke...ali ljeti sa povrcem jedem najcesce pileci file .
I cijena od 9 KM za prsa je astronomska u odnosu na prijasnje cijene...
User avatar
MMM1977
Posts: 6714
Joined: 15/07/2009 12:56

#3427 Re: Poskupljenja

Post by MMM1977 »

Danas ništa nema logike pa tako i treba razumjeti današnje cijene. Neko ima zalihe pa prodaje jeftinije, neko odmah diže cijene na novi nivo i gleda da zaradi, neko granja prosječnu cijenu, neko hoće da uništi konkurenciju... svega ima.

Iz moje branše lud primjer do bola. Da bi se proizveo pocinčani lim treba sirovina, toplovaljani lim, treba proći kroz proces hladnog valjanja i još par procesa pripreme a nakon toga se dodaje cink i proizvodi pocinčani lim. Današnja situacija: sirovina skuplja nego proizvod.

Crne cijevi su danas 4,00 km/kg a pocinčani lim 3,30 km/kg. Što bi rekli, nidže veze.
User avatar
mk ultra
Posts: 24033
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3428 Re: Poskupljenja

Post by mk ultra »

zippoo87 wrote: 07/04/2022 21:30 Ma pustiti cu 10 koka neka se ganjaju po dvoristu,em imam jaja em meso...samo im necu placati toliko :lol:
Ali fakat,piletina je ono uvijek bila jeftina i sigurica varijanta,moze na 100 nacina da se pravi i uz nju sve moze kao prilog i kao salata.

Sada ispade kao da je teletina.
Inace ja nisam toliko ni kupovao pileca prsa...posebno zimi,vise volim krilca i batke...ali ljeti sa povrcem jedem najcesce pileci file .
I cijena od 9 KM za prsa je astronomska u odnosu na prijasnje cijene...
Samo kad se uzme suha tvar, ispadne i skuplja od junetine skoro ko teletina...

Previse je to
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#3429 Re: Poskupljenja

Post by spinel_ »

dječak sa šibicama wrote: 07/04/2022 20:41 Ulagace se samo u njemacke papire i povecace se iseljavanje, u to ne treba sumnjati.

Cuj pileca prsa 14 maraka, i niko nista, nevjerovatno mi je da ljudi samo sute.
Zato protesti za Ukrajinu u subotu :izet:
last mohicans
Posts: 18250
Joined: 09/08/2012 23:19

#3430 Re: Poskupljenja

Post by last mohicans »

mk ultra wrote: 07/04/2022 21:50
zippoo87 wrote: 07/04/2022 21:30 Ma pustiti cu 10 koka neka se ganjaju po dvoristu,em imam jaja em meso...samo im necu placati toliko :lol:
Ali fakat,piletina je ono uvijek bila jeftina i sigurica varijanta,moze na 100 nacina da se pravi i uz nju sve moze kao prilog i kao salata.

Sada ispade kao da je teletina.
Inace ja nisam toliko ni kupovao pileca prsa...posebno zimi,vise volim krilca i batke...ali ljeti sa povrcem jedem najcesce pileci file .
I cijena od 9 KM za prsa je astronomska u odnosu na prijasnje cijene...
Samo kad se uzme suha tvar, ispadne i skuplja od junetine skoro ko teletina...

Previse je to
Najprecijenjenije meso, ne zove se dzaba tursko krme. Jeste iskoristivo na 100 načina, ali apsolutno ne vrijedi. Danas svratio onaj Konzum Wisa, dosta je stvari na akciji, ali ne i piletina i hrana, generalno. File je bio 12.90, onaj s hrabatom 9.80. Ribe je bilo na akciji. Abc sir, onaj Stanicev sok od jabuke 1.00, Milka 80g marka,neke hemije, dezodoransi 4.45, kaladonti i šamponi, vlazne maramice,itd. Primjetio sam da su isti artikli sniženi i u Mercatoru. Vjerovatno narod na tome malo štedi,pa su neki proizvodi otisli dolje.Sad je povecana potrosnja zbog Ramazana, dosta se hrane bespotrebno i kupuje, ali kad spadne hype, ici ce cijene dolje.
User avatar
pepeljara
Posts: 7362
Joined: 22/08/2003 00:00

#3431 Re: Poskupljenja

Post by pepeljara »

last mohicans wrote: 07/04/2022 22:05
mk ultra wrote: 07/04/2022 21:50
Samo kad se uzme suha tvar, ispadne i skuplja od junetine skoro ko teletina...

Previse je to
Najprecijenjenije meso, ne zove se dzaba tursko krme. Jeste iskoristivo na 100 načina, ali apsolutno ne vrijedi. Danas svratio onaj Konzum Wisa, dosta je stvari na akciji, ali ne i piletina i hrana, generalno. File je bio 12.90, onaj s hrabatom 9.80. Ribe je bilo na akciji. Abc sir, onaj Stanicev sok od jabuke 1.00, Milka 80g marka,neke hemije, dezodoransi 4.45, kaladonti i šamponi, vlazne maramice,itd. Primjetio sam da su isti artikli sniženi i u Mercatoru. Vjerovatno narod na tome malo štedi,pa su neki proizvodi otisli dolje.Sad je povecana potrosnja zbog Ramazana, dosta se hrane bespotrebno i kupuje, ali kad spadne hype, ici ce cijene dolje.
Uzimaju narod lopatom.
Piletina je poskupila nazor.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#3432 Re: Poskupljenja

Post by boshniak »

dječak sa šibicama wrote: 07/04/2022 21:14 Fascinantno je da je junetina strasno poskupila, prestigla teletinu, sto mi nema logike teletina je klasu kvalitetnije meso.

Takodje, piletina je otisla zbog bezobrazluka domacih peradara, prvo su kenjali kako im se nece isplatiti jer ovo i ono, a sad su digli cijene skoro za duplo.
Cijene piletine su u Europi poskupile, ne znam detalje ali navodno je plin kljucan, da li je fora oko stocne hrane ili sta je ne znam. Samo znam da je klasicni bezobrazluk podici cijene toliko, hajde dvije tri marke i nekako, ali dici cijenu pilecih prsa sa 9 na 14 pa ima i 15 pa cak i 16 km, to je lihvarstvo.

Kilogram zive vage janjetine je poskupio oko 2 km, u Jablanici odmah sa 30 na 40. Zasto je junetina preskocila teletinu ne znam, ali i tu je neka mucka sigurno.
Duže se junci hrane stocnom hranon od teledi odma su veci troskovi. Sad im isplatnije klati telad odma, ne vidim drugo objasnjenje :-D
User avatar
konektovan
Posts: 51441
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3433 Re: Poskupljenja

Post by konektovan »

last mohicans wrote: 07/04/2022 22:05
mk ultra wrote: 07/04/2022 21:50
Samo kad se uzme suha tvar, ispadne i skuplja od junetine skoro ko teletina...

Previse je to
Najprecijenjenije meso, ne zove se dzaba tursko krme. Jeste iskoristivo na 100 načina, ali apsolutno ne vrijedi. Danas svratio onaj Konzum Wisa, dosta je stvari na akciji, ali ne i piletina i hrana, generalno. File je bio 12.90, onaj s hrabatom 9.80. Ribe je bilo na akciji. Abc sir, onaj Stanicev sok od jabuke 1.00, Milka 80g marka,neke hemije, dezodoransi 4.45, kaladonti i šamponi, vlazne maramice,itd. Primjetio sam da su isti artikli sniženi i u Mercatoru. Vjerovatno narod na tome malo štedi,pa su neki proizvodi otisli dolje.Sad je povecana potrosnja zbog Ramazana, dosta se hrane bespotrebno i kupuje, ali kad spadne hype, ici ce cijene dolje.
Konzum i mercator su isti sto se tice kataloga i cijena.
suspect_zero
Posts: 27995
Joined: 11/10/2008 21:45

#3434 Re: Poskupljenja

Post by suspect_zero »

Ko je koga uzeo pod svoje? Merkator Konzum ili obrnuto?....Ima već nekoliko kataloga isti proizvodi po istoj cijeni....samo što se u Konzumu ne skupljaju bodovi.
zippoo87
Posts: 19660
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3435 Re: Poskupljenja

Post by zippoo87 »

Mislim da je konzum uzeo merkator
bjjarmbar
Posts: 319
Joined: 22/02/2022 12:49

#3436 Re: Poskupljenja

Post by bjjarmbar »

vjeshalica wrote: 07/04/2022 21:12 Gdje su to prsa 14KM?

Image
Ima li neko da provjereno zna je li i dalje ista cijena za pileci file u Mercator poslovnicama ili je ova akcija zavrsena ?
User avatar
konektovan
Posts: 51441
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3437 Re: Poskupljenja

Post by konektovan »

suspect_zero wrote: 08/04/2022 01:31 Ko je koga uzeo pod svoje? Merkator Konzum ili obrnuto?....Ima već nekoliko kataloga isti proizvodi po istoj cijeni....samo što se u Konzumu ne skupljaju bodovi.
Fortenova grupa, tj. rusi su vlasnici obje kompanije.
suspect_zero
Posts: 27995
Joined: 11/10/2008 21:45

#3438 Re: Poskupljenja

Post by suspect_zero »

konektovan wrote: 08/04/2022 01:45
suspect_zero wrote: 08/04/2022 01:31 Ko je koga uzeo pod svoje? Merkator Konzum ili obrnuto?....Ima već nekoliko kataloga isti proizvodi po istoj cijeni....samo što se u Konzumu ne skupljaju bodovi.
Fortenova grupa, tj. rusi su vlasnici obje kompanije.

A joj, pa sad da ih bojkotujem....a u Merkatoru obavljamo veliku fasungu kad je plata :-?
User avatar
konektovan
Posts: 51441
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3439 Re: Poskupljenja

Post by konektovan »

suspect_zero wrote: 08/04/2022 01:59
konektovan wrote: 08/04/2022 01:45

Fortenova grupa, tj. rusi su vlasnici obje kompanije.

A joj, pa sad da ih bojkotujem....a u Merkatoru obavljamo veliku fasungu kad je plata :-?
E ne znam....do tebe je :mrgreen:
emko1234
Posts: 5069
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#3440 Re: Poskupljenja

Post by emko1234 »

zippoo87 wrote: 08/04/2022 01:40 Mislim da je konzum uzeo merkator
Obrnuto.
McGradySA
Posts: 804
Joined: 24/02/2021 11:25

#3441 Re: Poskupljenja

Post by McGradySA »

Da mi je neko rekao da će cijena pizze biti kao u top picerijama u centru Zagreba rekao bih mu da mu je loša šala.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 66002
Joined: 03/08/2010 19:04

#3442 Re: Poskupljenja

Post by kakavdanakneiskustvu »

bjjarmbar wrote: 08/04/2022 01:42
vjeshalica wrote: 07/04/2022 21:12 Gdje su to prsa 14KM?

Image
Ima li neko da provjereno zna je li i dalje ista cijena za pileci file u Mercator poslovnicama ili je ova akcija zavrsena ?
ja prekjuče kupio u konzumu po toj cijeni,akcija traje do 10.4.
User avatar
madesa
Posts: 5568
Joined: 26/07/2013 02:37

#3443 Re: Poskupljenja

Post by madesa »

u amku ovako file 13,95 na akciji 13,45 :lol:
User avatar
vjeshalica
Posts: 20767
Joined: 31/03/2019 14:56

#3444 Re: Poskupljenja

Post by vjeshalica »

kakavdanakneiskustvu wrote: 08/04/2022 09:41
bjjarmbar wrote: 08/04/2022 01:42

Ima li neko da provjereno zna je li i dalje ista cijena za pileci file u Mercator poslovnicama ili je ova akcija zavrsena ?
ja prekjuče kupio u konzumu po toj cijeni,akcija traje do 10.4.
Juce je moglo jos -10% sa cekom od peMzije :)
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 5425
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#3445 Re: Poskupljenja

Post by duh_sa_sjekirom »

Imate problema sa cijenama i namirnicama jer ne slušate savjete matematički potkovanog premijera...
Da slušate, bili bi zdraviji, imali bi dovoljno novca i čak biste mogli uštedjeti
A sad nastavite kmečanje po forumima i društvenim mrežama...
:D
Slava Fadilju :bih:
User avatar
Logovan
Posts: 102814
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#3446 Re: Poskupljenja

Post by Logovan »

madesa wrote: 08/04/2022 11:21 u amku ovako file 13,95 na akciji 13,45 :lol:
Sad kad krene masovno kupovanje
sarajevo-x.com
Posts: 860
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#3447 Re: Poskupljenja

Post by sarajevo-x.com »

Ma dobro testiraju ljudi je li im bolje prodavati manje kolicine po vecoj cijeni ovima sto imaju novce ili vece kolicine po manjoj cijeni ovima koji imaju malo manje :mrgreen:
User avatar
nepass1
Posts: 14685
Joined: 06/07/2017 07:35

#3448 Re: Poskupljenja

Post by nepass1 »

Dosao kamion dostava u vindiju, odem nakon 4h da kupim puretine, stoji jedan batak i pureci fileti koji su oko 19KM/1kg
Sve narod raskupio
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#3449 Re: Poskupljenja

Post by Sydnor »

namiami wrote: 08/04/2022 13:10 Ili jos nisu izlozili,cekaju da se rasproda stara zaliha? :D
Da, drug mi mesar. Kaže samo skupljaju meso i čekaju da cijenu još odu gore. Kaže vraćaju mušterije :lol:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#3450 Re: Poskupljenja

Post by hadzinicasa »

Sydnor wrote: 08/04/2022 13:13
namiami wrote: 08/04/2022 13:10 Ili jos nisu izlozili,cekaju da se rasproda stara zaliha? :D
Da, drug mi mesar. Kaže samo skupljaju meso i čekaju da cijenu još odu gore. Kaže vraćaju mušterije :lol:
cuj skupljaju meso
k'o da je jabuka pa u trap....

vala svasta cu cuti da ljudi vjeruju.
Post Reply