Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#34151 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

SONY_91 wrote: 17/02/2021 08:37
ado-nekad-sampion wrote: 16/02/2021 17:01 A jbt pa izmedju minimuma i maksimuma je litar svega. Samo pola litra je nasuo previse. :-)
Jučer bilo malo ispod maksimuma kada smo vadili ulje a jutros nakon što je auto prenoćilo opet na maksimumu :? . Auto je bilo zagrijano dok smo izvlačili ulje.
pripazi dobro https://www.vauxhallownersnetwork.co.uk ... se.477585/
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#34152 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

schindleroskar wrote: 17/02/2021 09:02 Jedno laicko pitanje, kako provjeriti stanje amortizera ? Jest da sam preso sa hidraulike al opet mi pretvrdo izgleda kad preletim preko kratera i sahtova na nasim cestama
sve si nam rekao,auto,velicinu felgi,gume na njemu??? :-)
schindleroskar
Posts: 573
Joined: 11/06/2019 23:30

#34153 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by schindleroskar »

Evolution_IV wrote: 17/02/2021 09:06
schindleroskar wrote: 17/02/2021 09:02 Jedno laicko pitanje, kako provjeriti stanje amortizera ? Jest da sam preso sa hidraulike al opet mi pretvrdo izgleda kad preletim preko kratera i sahtova na nasim cestama
sve si nam rekao,auto,velicinu felgi,gume na njemu??? :-)
dobro drug nisam znao da je bitno koje je auto za provjeru stanja amortizera, 308 t9, 16 felne 225/50 mislim( ovo sam lupio otprilike ) , 2 sezone stare matador gume.
Last edited by schindleroskar on 17/02/2021 09:17, edited 1 time in total.
schindleroskar
Posts: 573
Joined: 11/06/2019 23:30

#34154 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by schindleroskar »

schindleroskar wrote: 17/02/2021 09:11
Evolution_IV wrote: 17/02/2021 09:06
schindleroskar wrote: 17/02/2021 09:02 Jedno laicko pitanje, kako provjeriti stanje amortizera ? Jest da sam preso sa hidraulike al opet mi pretvrdo izgleda kad preletim preko kratera i sahtova na nasim cestama
sve si nam rekao,auto,velicinu felgi,gume na njemu??? :-)
dobro drug nisam znao da je bitno koje je auto za provjeru stanja amortizera, 308 t9, 16 felne 225/50 mislim( ovo sam lupio otprilike ) , 2 sezone stare matador gume.
User avatar
ruud
Posts: 4129
Joined: 30/07/2008 15:29

#34155 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ruud »

Molim vas, zna li neko koliko se kreće cijena demontaže / montaže glave motora? Ispitivanje iste kao i ravnanje. U pitanju je VW TDI CR motor. Hvala.
User avatar
SONY_91
Posts: 1876
Joined: 09/09/2009 12:24
Location: Somewhere in Posavina

#34156 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by SONY_91 »

Evolution_IV wrote: 17/02/2021 09:05
SONY_91 wrote: 17/02/2021 08:37
ado-nekad-sampion wrote: 16/02/2021 17:01 A jbt pa izmedju minimuma i maksimuma je litar svega. Samo pola litra je nasuo previse. :-)
Jučer bilo malo ispod maksimuma kada smo vadili ulje a jutros nakon što je auto prenoćilo opet na maksimumu :? . Auto je bilo zagrijano dok smo izvlačili ulje.
pripazi dobro https://www.vauxhallownersnetwork.co.uk ... se.477585/
Provjerio sam ulje kada sam krenuo iz Njemačke staro (kupio auto prije 15 dana u DE) i bilo ga je isto kada sam se vratio i radio zamjenu. Što se tiče DPF-a pratim stanje na potrošnji goriva i čekam kada će povećati da znam da radi regeneraciju jer sam i na staroj Astri H 1.9 CDTI primijetio da poveća potrošnju što znači radi regeneraciju i vozim. Po BiH sam tek prešao oko 400 kilometara. Sa novim uljem tek oko 50 kilometara.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#34157 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

schindleroskar wrote: 17/02/2021 09:11
Evolution_IV wrote: 17/02/2021 09:06
schindleroskar wrote: 17/02/2021 09:02 Jedno laicko pitanje, kako provjeriti stanje amortizera ? Jest da sam preso sa hidraulike al opet mi pretvrdo izgleda kad preletim preko kratera i sahtova na nasim cestama
sve si nam rekao,auto,velicinu felgi,gume na njemu??? :-)
dobro drug nisam znao da je bitno koje je auto za provjeru stanja amortizera, 308 t9, 16 felne 225/50 mislim( ovo sam lupio otprilike ) , 2 sezone stare matador gume.
pa utice sve to zajedno,kao i kilometri,ne znam ne bi trebao da lupa previse,al ako si presao sa hidraulike na obicne amortizere mozda je do tebe dok se naviknes :)
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#34158 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

@ruud
Obavezno hidrotest uraditi, te glave kod vw 2.0 tdi sa dvije bregaste pucaju k'o ledenice, ima ih čitava abeceda, najbolja je ona sa zadnjim slovom abecede Ž, šala mala. :mrgreen:
Imaš temu "Obrada bloka i glave motora" pa iščitaj.
Naslovnica
Posts: 35468
Joined: 20/03/2013 15:38

#34159 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

schindleroskar wrote: 17/02/2021 09:02 Jedno laicko pitanje, kako provjeriti stanje amortizera ? Jest da sam preso sa hidraulike al opet mi pretvrdo izgleda kad preletim preko kratera i sahtova na nasim cestama
Ako si iz Sarajeva, moja preporuka uvijek ide za Stanica za tehnički pregled Sarajevo I.
Nalazi se u sklopu poslovne zgrade Koncerna Agram na adresi Trg međunarodnog prijateljstva 20, u općini Novi Grad Sarajevo.
"https://www.agram.ba/stanice-za-tehnick ... arajevo-i/"
Ljubazno zamoliš brku, kažeš da imaš problem s amortizerima, na preporuku si čuo si da oni to rade, mislim da te neće odbiti, daš cenera na kafu i to je to.
Dobiješ očitanje za svaki posebno, grafikon, i procente. Nema dalje.
:thumbup:
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#34160 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by lavic »

Samo uzmi u obzir da kad masina testira amortizer u kalkulaciju cvrstoce ti ulaze i ostali elementi koji su vezani za amortizer, prije svega opruga i solja.
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#34161 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

ElRe wrote: 16/02/2021 20:47 https://youtube.com/c/%D0%90%D0%B2%D1%8 ... 0%B3%D0%9C

Odlucan Ytb kanal
Odlučan ili odličan? :D
soha96
Posts: 2379
Joined: 13/01/2015 23:30

#34162 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by soha96 »

Nije za mehanicare ali vidim najjaktivnija tema :mrgreen:

Koliko bodova smije dobiti pocetnik prije oduzimanje vozacke?
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#34163 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

soha96 wrote: 17/02/2021 13:58 Nije za mehanicare ali vidim najjaktivnija tema :mrgreen:

Koliko bodova smije dobiti pocetnik prije oduzimanje vozacke?
4 boda i popušio si vozačku :lol:
User avatar
liaar
Posts: 3945
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#34164 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by liaar »

soha96 wrote: 17/02/2021 13:58 Nije za mehanicare ali vidim najjaktivnija tema :mrgreen:

Koliko bodova smije dobiti pocetnik prije oduzimanje vozacke?
4 boda, i to ide poništavanje vozačke.
soha96
Posts: 2379
Joined: 13/01/2015 23:30

#34165 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by soha96 »

Hvala ljudi, dobro je to ima fore :lol:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#34166 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

soha96 wrote: 17/02/2021 14:08 Hvala ljudi, dobro je to ima fore :lol:
samo pazi na brzinu ako voziš šta malo jače, začas auto ode sa 60 na 81, a ode i vozačka
ado-nekad-sampion
Posts: 391
Joined: 01/10/2020 10:53

#34167 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ado-nekad-sampion »

Pricali smo o tehnickim jucer, prekjucer, meni danas na tehnickom (Dekra) upisa komentar gume indexa 190 a max brzina auta 200, i zalijepi mi naljepnicu na sofersajbu da vidim. :-) Sto ti je Svabo. :-D Cudno je to sto sam s ovim gumama vec dvaput bio na tehnickom u istoj stanici i nista. :?
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#34168 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Nije do Svabe neg' do Bosnjaka, da prodje jeftinije kupi gume sa T indexom umjesto makar H. :mrgreen:
Ode on iz Bosne al' Bosna iz njeg' nikad'.
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#34169 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by lavic »

Nemoj odma na naseg Adu, ima koliko hoces auta iz uvoza da dodju sa zimskim gumama nizeg brzinskog razreda pa imaju naljepnicu za ogranicenje brzine.
soha96
Posts: 2379
Joined: 13/01/2015 23:30

#34170 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by soha96 »

black_adrian wrote: 17/02/2021 14:18
soha96 wrote: 17/02/2021 14:08 Hvala ljudi, dobro je to ima fore :lol:
samo pazi na brzinu ako voziš šta malo jače, začas auto ode sa 60 na 81, a ode i vozačka
To mi se i desilo ali nadam se da nece vise :bih:
ado-nekad-sampion
Posts: 391
Joined: 01/10/2020 10:53

#34171 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ado-nekad-sampion »

NediM17 wrote: 17/02/2021 14:44 Nije do Svabe neg' do Bosnjaka, da prodje jeftinije kupi gume sa T indexom umjesto makar H. :mrgreen:
Ode on iz Bosne al' Bosna iz njeg' nikad'.
Ma jok nema veze s tim. Te gume su kupljene jos dok sam bio u BiH. Sta ce mi u BiH na zimskim ista vece od indeksa T?

Eto ljetne su mi V, po tvojoj prici mogao sam kupih H da prodjem jeftinije. :-) Mogao sam i ne ici na Primacy, nego ici na Energy Saver ili kako se zovu, pa uzeti u T da jos vise ustedim, a mogao sam i uzeti cunga lunga T da najvise ustedim. Glupa prica...

Iskreno nije mi nikad ni naumpalo, ali eto cisto da bude zapisano :D , index T je bezveze ako auto moze vozit toliko tamo gdje autoputevi nemaju ogranicenja. Ja bih za to vracao s tehnickog.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#34172 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Nije majka Muju karala što se kock'o... :run:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#34173 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

ado-nekad-sampion wrote: 17/02/2021 15:10 Ja bih za to vracao s tehnickog.
Ovdje se slažemo. Sada ću da uputim mail Dekri da poništi tehnički pregled za izvjesno vozilo marke BMW :D
ado-nekad-sampion
Posts: 391
Joined: 01/10/2020 10:53

#34174 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ado-nekad-sampion »

530i wrote: 17/02/2021 15:13
ado-nekad-sampion wrote: 17/02/2021 15:10 Ja bih za to vracao s tehnickog.
Ovdje se slažemo. Sada ću da uputim mail Dekri da poništi tehnički pregled za izvjesno vozilo marke BMW :D
Haha salji, ove su svakako jos mjesec dana i odose. :D Na recikliranje, da ne bi nekom naumpalo da ih proda. :D
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#34175 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Ma one idu na PIK, kak'a reciklaža, odlično stanje, šara 6 mm, nemaju bubrega, uvoz Njemačka. :lol:
Ako se ne prodaju nagizdat' kak'og siromašnog "rođA", valjaće mu, "rođov" truHlex ionako ne može dobacit' ni blizu 190. :mrgreen:
Post Reply