IRAN

Post Reply
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#3376 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

amoninan wrote:
Ma, spomenuo sam i tu drugu stranu priče čisto da se zna da Irancima nuklearna tehnologija je pod morati. Da nije samo stvar bombe, nego i razvoja zemlje. I da nekim slučajem uspiju kupiti nuklearne bojeve glave, projekat razvijanja n. tehnologije ne bi stao bez obzira.

Glede aktuelnog izvještaja i navoda u njima, problematičan je Iz više razloga; od političkog pritiska pod kojim ej Agencija do samog načina na koji Agencija dolazi do informacija. Same inspekcije čine samo mali dio konačne priče, zaključci Agencije se velikim djelom oslanjaju na obavještajne izvještaje SAD-a i drugih zemalja, a bogme ni aktuelni direktor Agencije ne ulijeva vjeru kao što je to slučaj bio s Baradejom ili prije njega Kelleyem. Sve to zajedno čini me poprilično sumnjičavim, pazi ne tvrdim kategorično da je izvještaj falsikat, samo nisam pretjerano ubjeđen ni da je potpuno tačan. Helem, o svemu ovome i još detaljnije govorio je upravo Kelley na AJE danas.

http://www.aljazeera.com/programmes/ins ... 51360.html

Ih, pa naravno da izvjestaj nije u potpunosti tacan. Boga pitaj koliko je tu nagadjanja. Tacan bi bio jedino kada bi Iran u potpunosti omogocio inspektorima neprekidan monitoring njihovih nuklearnih postrojenja.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#3377 Re: IRAN

Post by jefferson »

Svaki predsjednik od Trumana ima svoju doktrinu koja je izrazena u NSS svake 4 godine. Trumanova dokrina je bila formulisana vecinom oko prijedloga jednog od najvecih umova State Departmenta, George Kennana.
Stoga, Bushova doktrina je postojala, i ona nije tkozvana ili glupa ili ovakva ili onakva. Odete na google i skinete Bushovu doktrinu iz NSS-a tokom njegove administracije, ili Clintonovu doktrinu itd.
S obzirom da je 2010 izasao NSS koji je Obama potpisao, od udara na Iran nema nista, osim ako iranci ne razviju nuklearnu sposobnost i pokusaju da dadnu nuklearni materijal Hezbolahu. Ako se to desi, amerikaci ce ih bez razmisljanja bubnuti.
Do tada mirno spavajte, izraelci nemaju potrebne bombe, a jos izbori idu u americi :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#3378 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

jefferson wrote:Svaki predsjednik od Trumana ima svoju doktrinu koja je izrazena u NSS svake 4 godine. Trumanova dokrina je bila formulisana vecinom oko prijedloga jednog od najvecih umova State Departmenta, George Kennana.
Stoga, Bushova doktrina je postojala, i ona nije tkozvana ili glupa ili ovakva ili onakva. Odete na google i skinete Bushovu doktrinu iz NSS-a tokom njegove administracije, ili Clintonovu doktrinu itd.
S obzirom da je 2010 izasao NSS koji je Obama potpisao, od udara na Iran nema nista, osim ako iranci ne razviju nuklearnu sposobnost i pokusaju da dadnu nuklearni materijal Hezbolahu. Ako se to desi, amerikaci ce ih bez razmisljanja bubnuti.
Do tada mirno spavajte, izraelci nemaju potrebne bombe, a jos izbori idu u americi :D
Nije doktrina, vec dokument (NSS) koji ima svoj naziv i definiciju. Ne govoris o istoj stvari.

U nekim slucajevima, taj dokument se predstavlja kao TAKOZVANA doktrina, odnosno osnovom za neku doktrinu. NSS u doba Trumana nije postojao.

Ne postoji pravni dokument koji se naziva "Busheva doktrina". Cak sta vise, ne postoji nista sto je Bush, Clinton, a pogotovo ne Obama nazvao svojom doktrinom. Postoji samo strateski okvir spoljne politike NA OSNOVU KOJEG kriticari isti nazivaju doktrinom tog i tog predsjednika.
Dakle, ne postoji Busheva doktrina, postoji samo TAKOZVANA Busheva doktrina.

Uglavnom, Busheva doktrina kao i svaka druga predsjednicka doktrina je nesto sto mediji nazovu takvim. Nije pravni dokument, nije strateski dokument, nije nikakav dokument, vec karakterizacija necije spoljne politike. Kao takva ona je podlozna razlicitim interpretacijama, stoga te "doktrine" ne mozemo posmatrati kao nesto urezano u kamenu.
User avatar
oldschool
Posts: 7013
Joined: 20/02/2008 17:27
Location: where reality is just bunch of illusions

#3379 Re: IRAN

Post by oldschool »

Jez, kako nisu esencijalne. Kad se nešto uradi, uvede, ono postaje standard, od izolacionizma, preventivnog napada, ne zadiranja u tuđe poslove. Imaš međunarodnu zajednicu ili kako drugi pišu tkz. međunarodnu zajednicu, ona vedri i oblači. Ne mogu dobiti saglasnost Vijeća sigurnosti, ali oni su međunarodna zajednica, ugroženi od neke despotije, samo se pozovu na tu doktrinu i sve je uredu. Zato je to bitno, nešto što neko uradi, ne može drugom zabraniti. Na osnovu toga je Rusija pregazila Gruziju, bez odobrenja Vijeća sigurnosti, šta vrijedi tom narodu neka isprazna rezolucija, osuda napada. Zato je i Anan kukao, što će nakon toga to postati standard, svako će se moći na to pozivati. Blerova je još šira, tu možeš djelovati na osnovu više parametara. Svi analitičari, politolozi, međunarodni pravnici, sociolozi, filozofi to nazivaju doktrinama, to je zavedeno, u pojmovniku tako stoji, u udžbenicima o sigurnosti, knjige napisane na tu temu. Stvari nisu toliko komplikovane kad znaš osnovne stvari, barem se tako čini. ukoliko Obamin štab osjeti puls kod američkog naroda da treba Iran napasti, on će ga za taj mandat napasti, imao ili nemao oružje. A ovo mu može poslužiti, zato se danas kaže da je međunarodno pravo umrlo, možeš da radiš šta hoćeš ukoliko si moćan, nećeš nikome odgovarati.
severin
Posts: 744
Joined: 09/02/2011 20:25

#3380 Re: IRAN

Post by severin »

jefferson wrote:Svaki predsjednik od Trumana ima svoju doktrinu koja je izrazena u NSS svake 4 godine. Trumanova dokrina je bila formulisana vecinom oko prijedloga jednog od najvecih umova State Departmenta, George Kennana.
Stoga, Bushova doktrina je postojala, i ona nije tkozvana ili glupa ili ovakva ili onakva. Odete na google i skinete Bushovu doktrinu iz NSS-a tokom njegove administracije, ili Clintonovu doktrinu itd.
S obzirom da je 2010 izasao NSS koji je Obama potpisao, od udara na Iran nema nista, osim ako iranci ne razviju nuklearnu sposobnost i pokusaju da dadnu nuklearni materijal Hezbolahu. Ako se to desi, amerikaci ce ih bez razmisljanja bubnuti.
Do tada mirno spavajte, izraelci nemaju potrebne bombe, a jos izbori idu u americi :D
zato imaju bolesne ambicije 8-)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#3381 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

oldschool wrote:Jez, kako nisu esencijalne. Kad se nešto uradi, uvede, ono postaje standard, od izolacionizma, preventivnog napada, ne zadiranja u tuđe poslove. Imaš međunarodnu zajednicu ili kako drugi pišu tkz. međunarodnu zajednicu, ona vedri i oblači. Ne mogu dobiti saglasnost Vijeća sigurnosti, ali oni su međunarodna zajednica, ugroženi od neke despotije, samo se pozovu na tu doktrinu i sve je uredu. Zato je to bitno, nešto što neko uradi, ne može drugom zabraniti. Na osnovu toga je Rusija pregazila Gruziju, bez odobrenja Vijeća sigurnosti, šta vrijedi tom narodu neka isprazna rezolucija, osuda napada. Zato je i Anan kukao, što će nakon toga to postati standard, svako će se moći na to pozivati. Blerova je još šira, tu možeš djelovati na osnovu više parametara.
Govorim ti da se te doktrine razlikuju od predsjednika do predsjednika, te da neki od njih cak i ne zele definisati svoju doktrinu, upravo zato sto ne zele da se stavljaju u situaciju u kojoj za jednu zemlju rade jednu, a kada se to desi u drugoj rade nesto drugo, pa ih se naziva hipokriticnim.
Ako jedan predsjednik nazove Irak, Iran i S. Koreju "osovinom zla" samim time iskljucuje svaki vid pregovora sa njima. Obama recimo (tvrdi da) radi suprotno. Kako onda mozes Bushevu "doktrinu" koristiti kao pretpostavku kako ce se ponasati Obama ili neko treci u buducnosti?
Ne mozes.
Stoga, ponavljam, ne mozes kroz prizmu prijasnjih administracija, kao ni kroz prizmu starih geopolitickih strategija zansivati svoje pretpostavke o buducim akcijama te zemlje.
Svi analitičari, politolozi, međunarodni pravnici, sociolozi, filozofi to nazivaju doktrinama, to je zavedeno, u pojmovniku tako stoji, u udžbenicima o sigurnosti, knjige napisane na tu temu. Stvari nisu toliko komplikovane kad znaš osnovne stvari, barem se tako čini. ukoliko Obamin štab osjeti puls kod američkog naroda da treba Iran napasti, on će ga za taj mandat napasti, imao ili nemao oružje. A ovo mu može poslužiti, zato se danas kaže da je međunarodno pravo umrlo, možeš da radiš šta hoćeš ukoliko si moćan, nećeš nikome odgovarati.
To je tradicija da se americka predsjednicka spoljna politika naziva doktrinom. Ponavljam, po deseti put, ta doktrina nije uklesana u kamenu, to nije zvanican dokument, to nije precizno definisan skup pravila po kojim se americka politika vodi. To nije pravni dokument, a sigurno nije ni dokument medjunarodnog prava.

Kada kazes "Busheva doktrina", to je nesto sto je neki analiticar izvukao kao zakljucak iz onog sto Busheva administracija radi, govori i pise. Neki drugi analiticar se sa ovim prvim ne bi slozio u njegovom opisu iste, itd.

Poenta cijele price je u tome da ne podcrtavas neku frazu kao osnov za objasnjavanje americke spoljne politike, cak i kad je predsjednik neko sasvim drugi.

Sto se tice medjunarodnog prava, tesko je govoriti o njemu kao umrlom kad ono nikad nije ni zazivjelo. Nije da je sad medjunarodno pravo postojalo stotinama godina, pa da je sad najzad umrlo. Stvarni pravni okvir postoji tek unazad od osnivanja UNa pa na ovamo. A od kad je onaj rat zavrsen pa do danas ta pravila se krse.
Stoga, naravno da SAD, Rusija, Kina i ostale velesile mogu raditi sta im se prahne, cak i ako to ne moze proci kao ispravno u medjunarodnom pravu, ali nije da nije teze. Pravi primjer je Irak u usporedbi sa recimo Libijom.
Za Irak UN nije dao zeleno svjetlo, ali SAD i VB su ipak odlucili da idu na svoju ruku i od tad znamo kako ih posmatra ostatak svijeta i sta je to ucinilo za njihov imidz, te koliko je rat u Iraku trajao i sta je na kraju donio.
Za Libiju UN jeste dao zeleno svjetlo, manje vise, cak su se i mnoge arapske zemlje ukljucile. I sta se desilo, rat je vec zavrsen, daleko manje zrtava, daleko manje potrosenih para, imidz ni priblizno ukaljan kao nakon Iraka.

Dakle ne mozes reci da je sasvim nebitno hoce li velesile uraditi nesto na svoju ruku ili ne.
User avatar
oldschool
Posts: 7013
Joined: 20/02/2008 17:27
Location: where reality is just bunch of illusions

#3382 Re: IRAN

Post by oldschool »

Jez, naravno da se razlikuju, ali u politici, kao i pravu, kad neko nešto učini, to nije bauk, možeš se na to pozvati. Ukoliko ti zatreba izgovor za nešto, ti se samo pozoveš na odluku, dokument koji je nekada donešen, zato su bitne. Djelovao si jednom, što ne bi i drugi put. Nigdje ne kažem da će Obama tako djelovati, ali ima otvoren put, sada je puno lakše, neko je to već jednom uradio. Međunarodno pravo je umrlo prvo s Ligom naroda, kasnije reanimirano UN-om, ali i dalje je na reanimaciji. Upravo te doktrine ga potkopavaju, izgovori koji nisu u skladu s međunarodnim pravom, pozivaju se na njih jer ne mogu na međunarodno pravo. Obama ništa nije učinio, u predizbornoj je obećao povlačanje, nakon što je stupio na dužnost odmah je povukao to, pravdajući se raznoraznim izgovorima. Pokušao je popraviti ekonomsko stanje u državi. Sudeći po svim analizama, zaposlio je nesposobne savjetnike. Kažem ti, ne treba im nikakav izvještaj, imaju stvari koje su se desile u prošlosti i mogu se pozvati na iste, kao što to svakodnevno rade advokati, ma koliko to bilo zabranjeno prije, gnusno, neko je to jednom uradio, ne može više ukinuti.
Last edited by oldschool on 11/11/2011 00:47, edited 1 time in total.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#3383 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Vidim da ti i dalje na to gledas kao na pravnu stvar, a ja ti govorim da to nema veze s tim.

Mozes se pozivati na ovo trazeci legitimnost , ali ne i pravni presedan.
Druga je stvar sto sadasnja administracija upravo smatra da je to sto je ucinio Bush u Iraku nelegitimno i pogresno i sigurno se ne bi pozvali na to.
User avatar
oldschool
Posts: 7013
Joined: 20/02/2008 17:27
Location: where reality is just bunch of illusions

#3384 Re: IRAN

Post by oldschool »

jeza u ledja wrote:Vidim da ti i dalje na to gledas kao na pravnu stvar, a ja ti govorim da to nema veze s tim.

Mozes se pozivati na ovo trazeci legitimnost , ali ne i pravni presedan.
Druga je stvar sto sadasnja administracija upravo smatra da je to sto je ucinio Bush u Iraku nelegitimno i pogresno i sigurno se ne bi pozvali na to.
Stvar je pravna, politička, moralna. O legitimetu i legalitetu se može raspravljati. Pravni presedan je učinjen na Kosovu, Iraku. Stotine knjiga imaš o tome. Samo simplificiram, bez unošenja kojekakvih teorija zavjere, masona, cionista, guštera. :mrgreen: Administracija se ništa ne pita već lobisti, ljudi koji finansiraju izbore i ostale stvari. Kampanja u Americi je preskupa, ne daju to oni džaba, očekuju svašta zauzvrat. Nadam se da znaš šta znači PAC-(Political Action Comity) i njegova veza s Kongresom, Senatom, izborima. :mrgreen: Od mene dosta o ovoj stvari.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#3385 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Dobro, dosta vise o ovome...
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#3386 Re: IRAN

Post by jefferson »

jeza u ledja wrote:
jefferson wrote:Svaki predsjednik od Trumana ima svoju doktrinu koja je izrazena u NSS svake 4 godine. Trumanova dokrina je bila formulisana vecinom oko prijedloga jednog od najvecih umova State Departmenta, George Kennana.
Stoga, Bushova doktrina je postojala, i ona nije tkozvana ili glupa ili ovakva ili onakva. Odete na google i skinete Bushovu doktrinu iz NSS-a tokom njegove administracije, ili Clintonovu doktrinu itd.
S obzirom da je 2010 izasao NSS koji je Obama potpisao, od udara na Iran nema nista, osim ako iranci ne razviju nuklearnu sposobnost i pokusaju da dadnu nuklearni materijal Hezbolahu. Ako se to desi, amerikaci ce ih bez razmisljanja bubnuti.
Do tada mirno spavajte, izraelci nemaju potrebne bombe, a jos izbori idu u americi :D
Nije doktrina, vec dokument (NSS) koji ima svoj naziv i definiciju. Ne govoris o istoj stvari.

U nekim slucajevima, taj dokument se predstavlja kao TAKOZVANA doktrina, odnosno osnovom za neku doktrinu. NSS u doba Trumana nije postojao.

Ne postoji pravni dokument koji se naziva "Busheva doktrina". Cak sta vise, ne postoji nista sto je Bush, Clinton, a pogotovo ne Obama nazvao svojom doktrinom. Postoji samo strateski okvir spoljne politike NA OSNOVU KOJEG kriticari isti nazivaju doktrinom tog i tog predsjednika.
Dakle, ne postoji Busheva doktrina, postoji samo TAKOZVANA Busheva doktrina.

Uglavnom, Busheva doktrina kao i svaka druga predsjednicka doktrina je nesto sto mediji nazovu takvim. Nije pravni dokument, nije strateski dokument, nije nikakav dokument, vec karakterizacija necije spoljne politike. Kao takva ona je podlozna razlicitim interpretacijama, stoga te "doktrine" ne mozemo posmatrati kao nesto urezano u kamenu.
Ne nazivaju to mediji doktrinom, ona nije pravni dokument, ali jeste doktrina, posebno u akademskim i vojnim krugovima.
Doktrina prizilazi iz NSS-a a upravo je Truman zacetnik doktrine, a NSS je poslije postao standardni dokument nakon NSC 68.
Obamina doktrina je vec an snazi, bar tamo gdje se pika!
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#3387 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

jefferson wrote:
Ne nazivaju to mediji doktrinom, ona nije pravni dokument, ali jeste doktrina, posebno u akademskim i vojnim krugovima.
Doktrina prizilazi iz NSS-a a upravo je Truman zacetnik doktrine, a NSS je poslije postao standardni dokument nakon NSC 68.
Obamina doktrina je vec an snazi, bar tamo gdje se pika!
NSS postoji tek od 1986e kao zvanicni dokument, a Truman je zacetnik hladnoratovske doktrine, nekih 40 godina prije toga.

Mediji, analiticari, politolozi, bla bla.
U vojnim krugovima se raspravlja o vojnoj doktrini, to je nesto drugo.

Obamina doktrina, kao i Busheva doktrina, kao i Clintonova doktrina, itd, postoji samo definisana od strane prvenstveno novinara (pod novinari naravno mislim na politicke strucnjake koji kako Ameri kazu "coin the phrase" , sto se dalje siri u sve sfere politickih nauka).

Politicki analiticari dakle imaju tendenciju formulisanja spoljne politike odredjenog predsjednika pod pojmom "x-ova doktrina". Oni to rade na osnovu mnogo informacija i izjava, a izmedju ostalog i na osnovu National Security Strategy dokumenta, koji, ponavljam postoji tek od 1986e.

NSC 68 je jedan dokument iz 1948 koji je definisao hladnoratovsku strategiju. Nema diretkno veze sa NSS.


PS: Naravno ovo sam guglovao, da se ne pravim previse pametan , pa kad sam vec to uradio evo ti onda link koji potvrdjuje ovo sto govorim:
http://www.dtic.mil/cgi-bin/GetTRDoc?Lo ... =ADA423358

PPS: Ja ne mogu vise o ovome.
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#3388 Re: IRAN

Post by simpozijum delirijum »

jeza u ledja wrote:
jefferson wrote:
Ne nazivaju to mediji doktrinom, ona nije pravni dokument, ali jeste doktrina, posebno u akademskim i vojnim krugovima.
Doktrina prizilazi iz NSS-a a upravo je Truman zacetnik doktrine, a NSS je poslije postao standardni dokument nakon NSC 68.
Obamina doktrina je vec an snazi, bar tamo gdje se pika!
NSS postoji tek od 1986e kao zvanicni dokument, a Truman je zacetnik hladnoratovske doktrine, nekih 40 godina prije toga.

Mediji, analiticari, politolozi, bla bla.
U vojnim krugovima se raspravlja o vojnoj doktrini, to je nesto drugo.

Obamina doktrina, kao i Busheva doktrina, kao i Clintonova doktrina, itd, postoji samo definisana od strane prvenstveno novinara (pod novinari naravno mislim na politicke strucnjake koji kako Ameri kazu "coin the phrase" , sto se dalje siri u sve sfere politickih nauka).

Politicki analiticari dakle imaju tendenciju formulisanja spoljne politike odredjenog predsjednika pod pojmom "x-ova doktrina". Oni to rade na osnovu mnogo informacija i izjava, a izmedju ostalog i na osnovu National Security Strategy dokumenta, koji, ponavljam postoji tek od 1986e.

NSC 68 je jedan dokument iz 1948 koji je definisao hladnoratovsku strategiju. Nema diretkno veze sa NSS.


PS: Naravno ovo sam guglovao, da se ne pravim previse pametan , pa kad sam vec to uradio evo ti onda link koji potvrdjuje ovo sto govorim:
http://www.dtic.mil/cgi-bin/GetTRDoc?Lo ... =ADA423358

PPS: Ja ne mogu vise o ovome.

ajmo se vratiti :roll: na pocetak .. samo polako ...

o kojoj doktrini mi razgovaramo ?
i Hitler je imao doktrinu i Staljin takodjer
ubijanje uz nemilosrdrdnu vojnu silu po zemljama trecega svijeta , u borbi za resurse ..?
jeste li vi ljudi ?
isprazne parole i nebuloze , koje opravdaju zlocine, samo vi gledajte CNN i MTV , przite mozak turbo - folkom ..i hip-hop sranjima ...uz cugu i malo droge pod drzavnom kontrolom ( 92 % heroina dolazi iz Afganistana , koji je pod USA i NATO trupama ) i oko 50 milijArdi dolara ... a 50 miliona Amerikanca zivi od socijale ...i cudite se sto je revolucija u USA ?
PEACE !
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#3389 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Hajmo se vratit na Iran i kakvu ulogu ove doktrine mogu igrati u slucaju napada Izraela ili "preventivnog napada" SADa?

Sto se tice ovog drugog, ja ne vjerujem da ce se desiti. U stvari, ne vjerujem da ce se SAD u skorije vrijeme (narednih 3-4 godine) upustati u vojni sukob sa Iranom, sto se doduse moze promjeniti ako Obama izgubi izbore. Pored toga, bez obzira ko je predsjednik apsolutno nema sanse da bilo ko u Iran salje kopnene trupe.

Ali pitanje svih pitanja je - kako bi SAD reagovale ako Izrael krene sam u napad? U stvari pitanje je da li bi Izrael uopste krenuo sam u akciju bez odobravanja SAD. Moguce je da se upravo sada tako nesto desava - pokusaj nagovaranja SAD da daju zeleno svijetlo.

Doduse, moguce da Izraelce u stvari boli kurac da li ce dobiti zeleno svijetlo ili ne. U stvari to je najrealnije. E sad je pitanje koliko su ludi da izvedu takav jedan napad.
User avatar
Skijaš
Posts: 13882
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#3390 Re: IRAN

Post by Skijaš »

jeza u ledja wrote:Ali pitanje svih pitanja je - kako bi SAD reagovale ako Izrael krene sam u napad? U stvari pitanje je da li bi Izrael uopste krenuo sam u akciju bez odobravanja SAD. Moguce je da se upravo sada tako nesto desava - pokusaj nagovaranja SAD da daju zeleno svijetlo.

Doduse, moguce da Izraelce u stvari boli kurac da li ce dobiti zeleno svijetlo ili ne. U stvari to je najrealnije. E sad je pitanje koliko su ludi da izvedu takav jedan napad.
Konvencionalnim metodama to ne mogu uraditi a drugim opcijama se ne smiju okrenuti. Nije im ovo Osirak. Ako se bude išlo na neutralisanje iranskog nuklearnog programa, moraće se oformiti nekakva šira koalicija koja bi prvo eliminisala protivzračnu odbranu. Ovo se ne može završiti s 20 aviona.
scimitar19
Posts: 71
Joined: 24/03/2011 16:14

#3391 Re: IRAN

Post by scimitar19 »

Skijaš wrote:
jeza u ledja wrote:Ali pitanje svih pitanja je - kako bi SAD reagovale ako Izrael krene sam u napad? U stvari pitanje je da li bi Izrael uopste krenuo sam u akciju bez odobravanja SAD. Moguce je da se upravo sada tako nesto desava - pokusaj nagovaranja SAD da daju zeleno svijetlo.

Doduse, moguce da Izraelce u stvari boli kurac da li ce dobiti zeleno svijetlo ili ne. U stvari to je najrealnije. E sad je pitanje koliko su ludi da izvedu takav jedan napad.
Konvencionalnim metodama to ne mogu uraditi a drugim opcijama se ne smiju okrenuti. Nije im ovo Osirak. Ako se bude išlo na neutralisanje iranskog nuklearnog programa, moraće se oformiti nekakva šira koalicija koja bi prvo eliminisala protivzračnu odbranu. Ovo se ne može završiti s 20 aviona.
nece oni smjet krenut na iranska nuklearna postrojenja a da se ne zapitaju sta ce sa svojom nuklearkom dimonom, dvije tri rakete na dimonu i imas novi cernobil na bliskom istoku, a i time sire podrucije koje ce se morati evakuisati ukoliko ne zele da im zene radjaju tripode. razni sistemi poput patriota, jericho itd. ne bi imali nikakvog efekta uzimajuci u obzir kvantitet i domet iranski raketa. kada se dimona bude gasila to ce biti znak za uzbunu a sve ostale suplje ostaju suplje. stvarno moraju biti ne ludi nego zestoko opiceni nekim halucinogenim sredstvom da pokusaju nesto na prepad...
User avatar
Skijaš
Posts: 13882
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#3392 Re: IRAN

Post by Skijaš »

scimitar19 wrote:
Skijaš wrote:
jeza u ledja wrote:Ali pitanje svih pitanja je - kako bi SAD reagovale ako Izrael krene sam u napad? U stvari pitanje je da li bi Izrael uopste krenuo sam u akciju bez odobravanja SAD. Moguce je da se upravo sada tako nesto desava - pokusaj nagovaranja SAD da daju zeleno svijetlo.

Doduse, moguce da Izraelce u stvari boli kurac da li ce dobiti zeleno svijetlo ili ne. U stvari to je najrealnije. E sad je pitanje koliko su ludi da izvedu takav jedan napad.
Konvencionalnim metodama to ne mogu uraditi a drugim opcijama se ne smiju okrenuti. Nije im ovo Osirak. Ako se bude išlo na neutralisanje iranskog nuklearnog programa, moraće se oformiti nekakva šira koalicija koja bi prvo eliminisala protivzračnu odbranu. Ovo se ne može završiti s 20 aviona.
nece oni smjet krenut na iranska nuklearna postrojenja a da se ne zapitaju sta ce sa svojom nuklearkom dimonom, dvije tri rakete na dimonu i imas novi cernobil na bliskom istoku
Govorim o konvencionalnom sukobu. Ako Iranci budu ciljali Dimonu, Teheran će biti zbrisan s lica zemlje. Napad na Dimonu je poput korištenja nuklearne bombe, a ako je Iran spreman da tako odgovori na konvencionalni napad, onda je to samo još jedna potvrda da ta zemlja ne smije imati nuklearni arsenal.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#3393 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Uvijek idete na ideju nuklearnog napada, a za takvo nesto gotovo ne postoji nikakva sansa.

Mnogi ce reci da je nuklearno oruzje garant mira, a ne unistenja.

Problem s Iranom nije taj sto imaju teokratsku drzavu koja mrzi Izrael. Problem je sto imaju drzavu koja dugorocno nije stabilna.
roštilj
Posts: 194
Joined: 11/08/2011 13:05

#3394 Re: IRAN

Post by roštilj »

iran uopste nije big deal niti je intervencija izraela u iranu neka visoka matematika. bombarduju ih i dovidjenja.

iran ionako radi sve sto moze protiv izraela tako da tu prakticno ne postoji rizik da se ovi kao naljute i posegnu za nekim ubitacijim mjerama koje izrael nije vidio dosad. skud rakete i granatiranje iz sirije, vec vidjena stvar.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#3395 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Pa ako nije big deal sto ih nisu mlatnuli vec do sad?
scimitar19
Posts: 71
Joined: 24/03/2011 16:14

#3396 Re: IRAN

Post by scimitar19 »

da upravo govorimo o konvencionalnom napadu, zar gadjati iranski bushehr tomahawcima ili vazduh zemlja raketama ne preddstavlja poput koristenje nuklearne bombe i opet konvencionalno ne treba uzvratiti iranskim raketama (ne govorim o 2000+ km dometa vec obicnim ¨konvencionalnim¨). jer po svemu sudeci cilj je iranski nuklearni program.


P.S.imas dvostruke arsine...
User avatar
Skijaš
Posts: 13882
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#3397 Re: IRAN

Post by Skijaš »

roštilj wrote:iran uopste nije big deal niti je intervencija izraela u iranu neka visoka matematika. bombarduju ih i dovidjenja.
Hajde opiši taj scenario. A prije toga uzmi u obzir činjenicu da su Iranci, poučeni iračkim iskustvom, svoj nuklearni program razbacali po zemlji, odnosno da ništa ne bi postigao tim jednim iznenadnim napadom. Da bi se bombarderi i prateća lovačka grupa izraelske avijacije morali opskrbiti gorivom iz tankera u iranskom zračnom prostoru, što bi bio neprihvatljiv rizik i da Iranci samo cesne i pajpere imaju. Pogledaj kartu, nije to kao od Sarajeva do Bihaća. Kako god okreneš, ovdje nema pametne opcije i ako se neko odluči neutralisati iranski nuklearni program, biće neophodna višemjesečna kampanja, prvo zbog eliminacije neprijateljske avijacije i protivzračne odbrane, a tek onda zbog temeljitog uništavanja instalacija koje su na listi. Jer sad koga god da pošalješ u to osinje gnijezdo, poginuće uzalud.
Last edited by Skijaš on 11/11/2011 18:14, edited 1 time in total.
scimitar19
Posts: 71
Joined: 24/03/2011 16:14

#3398 Re: IRAN

Post by scimitar19 »

jeza u ledja wrote:Uvijek idete na ideju nuklearnog napada, a za takvo nesto gotovo ne postoji nikakva sansa.

Mnogi ce reci da je nuklearno oruzje garant mira, a ne unistenja.

Problem s Iranom nije taj sto imaju teokratsku drzavu koja mrzi Izrael. Problem je sto imaju drzavu koja dugorocno nije stabilna.
je li ti stvarno mislis da USA ne bi bacila jos 10 nuklearki ako zatreba na iran ? oni su isto uradili i japanu i jos niko nije odgovarao za desetine hiljada neduzni koji su izgorili kao sibice u nekoliko sekundi, pa zar jedan mrski iran da bude izuzetak?! a uzmi u obzir da japan nije imao nuklearnu bombu ili bilo koji WMD...
User avatar
Skijaš
Posts: 13882
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#3399 Re: IRAN

Post by Skijaš »

scimitar19 wrote:da upravo govorimo o konvencionalnom napadu, zar gadjati iranski bushehr tomahawcima ili vazduh zemlja raketama ne preddstavlja poput koristenje nuklearne bombe
Ne mislim da bi se Izrael usudio gađati aktivnu nuklearku, ali ako se to desi, u pravu si, Dimona bi postala legitimna meta. Ne legitimna u očima tebe, mene i svakog drugog ko mrzi rat, nego legitimna u tom prljavom sukobu dvije prljave strane.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#3400 Re: IRAN

Post by jefferson »

scimitar19 wrote:
jeza u ledja wrote:Uvijek idete na ideju nuklearnog napada, a za takvo nesto gotovo ne postoji nikakva sansa.

Mnogi ce reci da je nuklearno oruzje garant mira, a ne unistenja.

Problem s Iranom nije taj sto imaju teokratsku drzavu koja mrzi Izrael. Problem je sto imaju drzavu koja dugorocno nije stabilna.
je li ti stvarno mislis da USA ne bi bacila jos 10 nuklearki ako zatreba na iran ? oni su isto uradili i japanu i jos niko nije odgovarao za desetine hiljada neduzni koji su izgorili kao sibice u nekoliko sekundi, pa zar jedan mrski iran da bude izuzetak?! a uzmi u obzir da japan nije imao nuklearnu bombu ili bilo koji WMD...
Mislim da ti igras puno video igrica i gledas previse filmova!
Post Reply