Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39561
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#33651 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

konektovan wrote: 31/01/2021 10:22
Dzontra_Volta wrote: 31/01/2021 10:16
bitanga_sa_otesa wrote: 31/01/2021 10:00 zamijeni obje opruge za 120 maraka i uzivaj
Ovaj mi se prijedlog sviđa najviše. Samo moRe li ova veća dimenzija?
Moze, samo ce auto biti visocije (straznji dio)...2 cm nije malo
tanja je zica ,samim tim znaci da se vise kompresuje ,mislim da nece biti vise od 5mm odstupanja.
User avatar
konektovan
Posts: 51456
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#33652 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

bitanga_sa_otesa wrote: 31/01/2021 11:09
konektovan wrote: 31/01/2021 10:22
Dzontra_Volta wrote: 31/01/2021 10:16

Ovaj mi se prijedlog sviđa najviše. Samo moRe li ova veća dimenzija?
Moze, samo ce auto biti visocije (straznji dio)...2 cm nije malo
tanja je zica ,samim tim znaci da se vise kompresuje ,mislim da nece biti vise od 5mm odstupanja.
To je vec druga prica,... :thumbup:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#33653 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

ma kralj,ne sumnjajte u coeka :thumbup: 8-)
User avatar
iceman ze
Posts: 6563
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#33654 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by iceman ze »

konektovan wrote: 31/01/2021 10:56 Nisam upratio, kod Aldina se mogu kupiti i dijelovi??!!

Meni je amortizere narucio i zamjenio, cak i fiskalni mada meni u principu lisce ne smeta :mrgreen:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39561
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#33655 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

konektovan wrote: 31/01/2021 11:11

To je vec druga prica,... :thumbup:
pa napisao je Đontra u postu to,kako ti je promaklo ??
Dzontra_Volta
Posts: 8008
Joined: 20/01/2011 11:10

#33656 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Dzontra_Volta »

E hvala ljudi, živi bili (a posebno @bitanga_sa_otesa )
:-D
Imate li neku preporuku za marku ili šta da zaobilazim?
User avatar
Rockefeller
Posts: 8709
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#33657 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Rockefeller »

Otidji kod bitange i nek ti zamijeni.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39561
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#33658 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

nema na cemu ,a te jeftine su ti sve neke li-la marke al rade posao .
ne znam da je ikome pukla ponovo,a namijenjao sam ih se(posebno na francuzima) :-D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39561
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#33659 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Rockefeller wrote: 31/01/2021 11:22 Otidji kod bitange i nek ti zamijeni.
User avatar
Rockefeller
Posts: 8709
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#33660 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Rockefeller »

bitanga_sa_otesa wrote: 31/01/2021 11:25
Rockefeller wrote: 31/01/2021 11:22 Otidji kod bitange i nek ti zamijeni.
Imas imas :mrgreen:
zigson
Posts: 4818
Joined: 04/04/2015 22:17

#33661 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zigson »

:wink:
noviclan wrote: 31/01/2021 10:21
Dzontra_Volta wrote: 31/01/2021 09:15 Otišla mi opruga na zadnjem lijevom točku (C4 II).
Originalna opruga je dužine cca 325 mm.
U radnjama se mogu naći za ovo auto samo u dužini od 345 mm (i nešto su tanje nego ove što su sad na autu).
Mogu li uzeti te opruge, hoće li auto biti previše podignuto ili da tražim po otpadima ove originalne (u ovlastenom servisu su žara skupe).
Koju marku preporučujete?
https://www.rexbo.co.uk/
https://www.rexbo.de/

One jeftinije ne bi trebale biti od onih skupljih da ih jeves
Koliko treba da dodje kod nas sa stranice kad se naruci?
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#33662 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Me_again »

hopi wrote: 30/01/2021 22:07 pratim temu i forum dugo već, ali sa 80 posto da je vag na ovoj temi ga pretjera vala.
Malo ulje na vatru dolijevam, vidiš da su se neki več upalili :evil:

U pravu si da nije 80%. Nije, ali jeste 70%, :kiss:
ibrahimovic93
Posts: 34
Joined: 20/03/2016 03:20

#33663 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ibrahimovic93 »

Pozdrav raja. Nemam vise majstora kojem da odem kako treba, jer vecina ih radi samo "Drzi vodu dok majstori odu". Tako da ako neko od vas zna sta bi moglo biti kod mene.
Imam VW Sharana 2000 god. 1.9 TDI 85KW, sad u julu ce treca registracija kako je kod mene. Kad sam ga tek kupio i prvi put ga reg., odradio sam odmah mali i veliki servis i zamjenu tecnosti klime. Prije servisa mi se stakla unutar auta nisu nikad maglila, nebitno toplo ili hladno vrijeme, grijanje /hladenje normalno radilo. Nakon servisa kad palim auto i krenem negdje, motor mi se zagrijava kao i kod svakoga normalnog, samo sto kod mene pocne da iz puhaljki izlazi kao magla/dim narednih 3 min i citavo mi auto iznutra zamagli, nebitno da li hladenje ili grijanje se palilo.
Kod par majstora sam bio od kojih jedan veli "To ce te kostati oko 250 do 300KM" ne govoreci sta je konkretno u pitanju, drugi kaze "Treba se kompletan cijevovod i hladnjaci klime i vode mjenjati i to ce biti oko 380KM". Pa sad ako ima ko kakav savjet ili ideju sta bi moglo biti dobro bi mi doslo, i sam se malo razumijem oko toga ali nije sigurno dovoljno, bolje je kad se vise glava sastanu.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#33664 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Je l' ta magla masna i slatkasta? Ako jest' onda ti je otišao mali hladnjak u kabini koji služi za grijanje, a to zamijeniti je zajeban pos'o.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#33665 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

:thumbup:

samo ruke ce platit 200njak KM,a ja bi nabavio dijelove i u ovlasteni nek zamjene,ako je do ovog sto pise :)
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#33666 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Dzontra_Volta wrote: 31/01/2021 11:20 E hvala ljudi, živi bili (a posebno @bitanga_sa_otesa )
:-D
Imate li neku preporuku za marku ili šta da zaobilazim?
Ja za svoje auto kupio nove zadnje KYB, prije nekih pola godine mozda, nisu jos pukle :mrgreen: pa ako ti sta znaci...
User avatar
konektovan
Posts: 51456
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#33667 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Throttle wrote: 31/01/2021 15:29
Dzontra_Volta wrote: 31/01/2021 11:20 E hvala ljudi, živi bili (a posebno @bitanga_sa_otesa )
:-D
Imate li neku preporuku za marku ili šta da zaobilazim?
Ja za svoje auto kupio nove zadnje KYB, prije nekih pola godine mozda, nisu jos pukle :mrgreen: pa ako ti sta znaci...
KYB je ime...
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#33668 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Ne znam kako se na francuzima oxnacavaju opruge ali na njemackim autima su oznaceni sa tackama, a one zavise od tipa opreme auta. Ako na tvojim oprugama imaju takve oznake nadji odgovarajucu oprugu a ne po duzini.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#33669 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

konektovan wrote: 31/01/2021 15:56
Throttle wrote: 31/01/2021 15:29
Dzontra_Volta wrote: 31/01/2021 11:20 E hvala ljudi, živi bili (a posebno @bitanga_sa_otesa )
:-D
Imate li neku preporuku za marku ili šta da zaobilazim?
Ja za svoje auto kupio nove zadnje KYB, prije nekih pola godine mozda, nisu jos pukle :mrgreen: pa ako ti sta znaci...
KYB je ime...
Image

:mrgreen: :izet:
User avatar
konektovan
Posts: 51456
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#33670 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

kabal1337 wrote: 31/01/2021 16:25 Ne znam kako se na francuzima oxnacavaju opruge ali na njemackim autima su oznaceni sa tackama, a one zavise od tipa opreme auta. Ako na tvojim oprugama imaju takve oznake nadji odgovarajucu oprugu a ne po duzini.
Mensecini da je i na ovim sa tackama..
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#33671 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Ako imas tacke preko njih nadji OEM broj, a preko OEM broja nadji ekvivalentnu zamjensku oprugu. To ti je 100% da ne fulas ksd kupujes samo 1 oprugu.
Broj tacaka i boja.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#33672 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

Pitanje za ove koji znaju, cisto da budem koliko toliko siguran.

Desilo se na jednom Peugeotu da je u rezervoar gdje ide tecnost za ciscenje DPFa greskom nasut AdBlue umjesto "powerflex" aditiva.
Nakon toga vozilo radilo 30 sekundi i prestalo. Nakon toga nece vise da upali.

Ova greska ne bi trebala da bude usko vezana sa ovim sto se desilo ili se ipak varam?
Naravno pod uslovom da su informacije tačne da AdBlue nije nasut direktno u rezervoar sa dizelom...
User avatar
hopi
Posts: 7262
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#33673 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hopi »

ja sam prošle godine mijenjao opruge sve 4, nisam našao nekih posbenih info koje valjalju koje ne, znam da sam tražio da budu što kraće, i opet je auto ispalo previsoko
dvije sam uzeo trw, a dvije neke no name nije bilo sve 4 iste.
User avatar
mk ultra
Posts: 24037
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#33674 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mk ultra »

Kolilo se sjecam taj aditiv se sagorijeva i ide u rezervoar
Ili je povukao vodu (adblue) ili nije resetovan senzor nivoa aditiva
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#33675 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

mk ultra wrote: 31/01/2021 19:39 Kolilo se sjecam taj aditiv se sagorijeva i ide u rezervoar
Ili je povukao vodu (adblue) ili nije resetovan senzor nivoa aditiva
Nisam te skontao.

Navodno je dosut AdBlue u onaj mali rezervoar ispod vozila. I nakon sto su startovali motor, nakon 30 sekundi se ugasio i nece vise da upali.
Post Reply