Ja jučer kupovao u onom novom Kortu u I.Sarajevu.
INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Moderator: anex
- shape of despair
- Posts: 3988
- Joined: 09/04/2008 18:41
#3302 Re: Poskupljenja
Sinoć u penny kupovao neku siću za doručka, kad na kasi običa kesa 15 feninga. Imam običaj onaj hell kupiti pa popiti, uvijek bio 0,9 ili 1,00KM, gledam sad 1.15.
Kupio kolač onaj što ima samo u Amku - La delicia, ona neka Šnita bila oko 7, sad 9,5KM.
Kupio kolač onaj što ima samo u Amku - La delicia, ona neka Šnita bila oko 7, sad 9,5KM.
- shape of despair
- Posts: 3988
- Joined: 09/04/2008 18:41
#3303 Re: Poskupljenja
za kokoš meso sam skontao da to nije nikakovo meso i da nema neku kalorijsku vrijednost. Vazda sam se tovio tim filetima i batacima i vazda bi gladan.Naslovnica wrote: ↑03/04/2022 15:11Kila carskog, vrata, kotleta...sve je do 8-9 km/kg, a guza ne hrđa.akcija007 wrote: ↑03/04/2022 11:18 Bio u mesnici teletina 25 KM bez kosti. Ljudi kupuju. Ja kupio komad 300 gr koliko mi treba za rucak za 2 i pita me mesar da li sam planirao za Bajram da kupujem meso ako jesam da se odmah upisem za rezervaciju. Eto ,.meso 25 KM kilogram a opet ogromna potraznja a do Bajrama je mjesec dana i sada se moram upisati
Jebo vas ovca i krava, a kokoš pogotovo.
![]()
Sjećam se bosebno kad je žena dojila malce i jede tu piletinu, niđe mlijeka. Pojede komad teletine do djete nemože pocuclat koliko nadođe.
- spinel_
- Posts: 6633
- Joined: 15/11/2013 02:33
#3304 Re: Poskupljenja
Upravo tako. Dovoljno je bio samo pogledati red za somune na Bascarsiji.daario naharis wrote: ↑03/04/2022 15:01 Ne znam evo ja sam jucer obisao merkator i danas Bingo i mogu samo reci da narod zivi odlicno, poskupljenja ih ne tangiraju sve isto ko prije. Narod ima para i to je definitivno!
Jucer oko pola 3 na otici cep prema gradu u svakom auto po jedno, max. dvoje ljudi!
Tako bi bilo i da je cijena 2 marke jednog.
Nista ne moze biti toliko skupo koliko narodi u BiH imaju para.
- madesa
- Posts: 5564
- Joined: 26/07/2013 02:37
#3305 Re: Poskupljenja
penny jeste poskupi okese to sam i ja jucer vidioshape of despair wrote: ↑04/04/2022 08:47 Sinoć u penny kupovao neku siću za doručka, kad na kasi običa kesa 15 feninga. Imam običaj onaj hell kupiti pa popiti, uvijek bio 0,9 ili 1,00KM, gledam sad 1.15.
Kupio kolač onaj što ima samo u Amku - La delicia, ona neka Šnita bila oko 7, sad 9,5KM.
La delicia je jedan obicni odron. U kaficu njihovom kolaci po 5,5 Km
- teuta06
- Posts: 1941
- Joined: 28/03/2018 11:14
#3306 Re: Poskupljenja
u subotu mercator lozionicka... prvo ulazila na parking, na izlasku guzva...cekalo je sigurno 7-8 auta... unutra u mercatoru guzva ogromna, ne moze se kolicima mimoici... mesnica mercator isto tako, odustali od cekanja da uzmemo mesa...
- jasib
- Posts: 1180
- Joined: 25/08/2013 09:12
#3307 Re: Poskupljenja
Vikendom, u Sarajevo dolazi mnogo stanovništva "iz unutrašnjosti", iz manjih gradova, u kupovinu, u turistički boravak, ili iz razloga što u svojim sredinama nemaju više gdje zanimljivo, itd.
- teuta06
- Posts: 1941
- Joined: 28/03/2018 11:14
#3308 Re: Poskupljenja
pa opet je neobično na ovakvim cijenama goriva i hrane, da se vikendom vozikaju do Sarajeva i troše...
- madesa
- Posts: 5564
- Joined: 26/07/2013 02:37
#3309 Re: Poskupljenja
zato je najbolje ko moze otici poslije 8 u nabavku. Nigdje nikog ljepota 
- W0rM
- Posts: 2619
- Joined: 26/11/2011 13:49
- Location: Jedna Jedina
- Grijem se na: sunčevu energiju
- Vozim: se po mahali
#3310 Re: Poskupljenja
Ljudi zive samo rezu luxuz gdje mogu/moraju. Primjer, grijanje se smanjuje, manje se voza auto definitvno, licno cu i prestat cim tramvaj od Ilidze proradi, weekendom se ne ide nigdje vele, tu si gdje si, ni za gdje si nijesi, Korpa, Glovo i te app, skoro da su se prestale korisiti, zena ne planira vise sta ce se jesti za heftu, nego je jucer spremila mjesecni plan, u nabavku se ide sa spiskom i ne kupuje se sve i svasta, nego sta je neopohodno, tolerancija je na par dodanih stvari ako to budzet moze podnijeti. Kablovska je svakako na najjeftinijem paketu (eon duo). Ramazan sem kao vjerski mjesec, ce posluziti i na ustedama za rucak, izlascima itd. Tako da eto, pazi se malo vise gdje se trosi, ne bacaju se stvari na luxuz i tjt.
-
laik1981
- Posts: 14854
- Joined: 05/12/2012 13:04
#3311 Re: Poskupljenja
U Sa trecina zivi odlicno. Trecina se fura da zivi dobro, a na granici je. Trecena je tesko siromastvo..daario naharis wrote: ↑03/04/2022 15:01 Ne znam evo ja sam jucer obisao merkator i danas Bingo i mogu samo reci da narod zivi odlicno, poskupljenja ih ne tangiraju sve isto ko prije. Narod ima para i to je definitivno!
Jucer oko pola 3 na otici cep prema gradu u svakom auto po jedno, max. dvoje ljudi!
- Ajs_Nigrutin
- Posts: 477
- Joined: 14/10/2020 22:44
#3312 Re: Poskupljenja
Pa ovo je situacija sa Bog zna koliko ljudi u državi, nemojmo posmatrati samo državu u državi. Nije država Merkator u Ložioničkoj ili potez SCC-Vijećnica. Ima tu ljudi koliko hoćemo da gladuju, samo ih ne vidimo, ne krećemo se mimo države u državi.
- duh_sa_sjekirom
- Posts: 5421
- Joined: 24/05/2007 17:50
- Location: tamo gdje se vali lome...
#3313 Re: Poskupljenja
Velika većina će morati na nečemu "otkinuti" - na autu, odjeći, odmoru, hrani...
Vrijeme će pokazati na čemu najviše
Vrijeme će pokazati na čemu najviše
- Truba
- Posts: 93806
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#3314 Re: Poskupljenja
ja bih rekao 10% je bogatih = 40 000 ljudilaik1981 wrote: ↑04/04/2022 12:16U Sa trecina zivi odlicno. Trecina se fura da zivi dobro, a na granici je. Trecena je tesko siromastvo..daario naharis wrote: ↑03/04/2022 15:01 Ne znam evo ja sam jucer obisao merkator i danas Bingo i mogu samo reci da narod zivi odlicno, poskupljenja ih ne tangiraju sve isto ko prije. Narod ima para i to je definitivno!
Jucer oko pola 3 na otici cep prema gradu u svakom auto po jedno, max. dvoje ljudi!
80% je ono što ja kažem srednji donji stalež udaljen 2 plaće od ambisa
i 10% je sirotinje = 40 000 ljudi
-
channel10
- Posts: 17013
- Joined: 08/01/2014 12:37
#3315 Re: Poskupljenja
Narod jos uvijek stvara neke rezerve dok nije jos poskupilo.
Stat ce i te kupovine i onda ce se smanjiti kupovina i past ce prihodi ovim supcima sto dizu cijene bez ikakvog razloga.
Evo danima primjecujem manje guzve u gradu, pogotovo od 14-17h otkako se vrijeme proljepsalo. Polako, sva ova bezrazlozna poskupljenja ce doci na naplatu jer plate se ne dizu i to se vise ne moze pratiti. Doci ce do zastoja, samo polako.
Stat ce i te kupovine i onda ce se smanjiti kupovina i past ce prihodi ovim supcima sto dizu cijene bez ikakvog razloga.
Evo danima primjecujem manje guzve u gradu, pogotovo od 14-17h otkako se vrijeme proljepsalo. Polako, sva ova bezrazlozna poskupljenja ce doci na naplatu jer plate se ne dizu i to se vise ne moze pratiti. Doci ce do zastoja, samo polako.
- Dosadno mii
- Posts: 3163
- Joined: 16/06/2014 20:33
#3316 Re: Poskupljenja
bila plata
Mora se kupit nesto za jelo htio ti il ne
-
akcija007
- Posts: 4313
- Joined: 17/05/2008 23:50
#3317 Re: Poskupljenja
Meni jasno da odmah poskupi ulje s 3,4 na 5.
Pa zar oni nrmaju zalihe suncokreta pa kad nabave suncokret po.tim visim cijenama.odmah ga povisi na 5 KM
Pa zar oni nrmaju zalihe suncokreta pa kad nabave suncokret po.tim visim cijenama.odmah ga povisi na 5 KM
- duh_sa_sjekirom
- Posts: 5421
- Joined: 24/05/2007 17:50
- Location: tamo gdje se vali lome...
#3318 Re: Poskupljenja
Kao i gorivo-ako nafta danas poskupi naši lihvari sutra dižu cijene. Ako nafta pojeftini, onda čekaju da potroše stare tj 'skupe' zalihe.
Jebiga, mogu šta hoće a i dokle hoće. Kontrole smiješne, kazne još smješnije, država trlja ruke zbog većeg priliva a obična fukara šuti i puši...
Jebiga, mogu šta hoće a i dokle hoće. Kontrole smiješne, kazne još smješnije, država trlja ruke zbog većeg priliva a obična fukara šuti i puši...
- pepeljara
- Posts: 7355
- Joined: 22/08/2003 00:00
#3319 Re: Poskupljenja
to je to, sved receno.duh_sa_sjekirom wrote: ↑04/04/2022 17:59 Kao i gorivo-ako nafta danas poskupi naši lihvari sutra dižu cijene. Ako nafta pojeftini, onda čekaju da potroše stare tj 'skupe' zalihe.
Jebiga, mogu šta hoće a i dokle hoće. Kontrole smiješne, kazne još smješnije, država trlja ruke zbog većeg priliva a obična fukara šuti i puši...
Naftasima, marketima, SVIMA se isplati kazne placat.... jednom dodje, kazni ga, on to za dan 10x zaradi garant.
-
giannibelif
- Posts: 2524
- Joined: 28/01/2017 22:11
#3320 Re: Poskupljenja
I u Sao Paulu dvadeset posto stanovništva živi odlično, kupuje šta hoće i koliko hoće i ima novca za sve prohtjeve, ali isto tako u zbiru stanovništva od 12 miliona ima 5 miliona koji legnu uvečer gladni u krevet. Razlika između nas, Trećeg svijeta i ostale sirotinje i Evrope, Zapada, Okeanije je to što kod njih postoji socijalna politika dostupne hrane, higijenskih potrepština, odjeće i obuće i da takve stvari nisu luksuz već potreba. Kod nas je kvalitetan aftershave 13 maraka a u Njemačkoj 2 eura, barem do prošle godine. Tako je sa svim ostalim stvarima iz domena široke potrošnje.
- Amomiman
- Posts: 516
- Joined: 26/04/2011 17:24
#3321 Re: Poskupljenja
Gdje ti spadaš?Black swan wrote: ↑04/04/2022 12:32ja bih rekao 10% je bogatih = 40 000 ljudi
80% je ono što ja kažem srednji donji stalež udaljen 2 plaće od ambisa
i 10% je sirotinje = 40 000 ljudi
-
noviclan
- Posts: 15008
- Joined: 31/10/2013 06:48
#3322 Re: Poskupljenja
To ti je ono platio ga po 2,80 i prodaje ga za 5,55, znaci "stare, jeftinije" nabavke tusi po duplo vecoj cijeni, a kada to i rasproda ide nova sto npr navavi za 4,70 ide za 5,55
-
made_in_sarajevo
- Posts: 6957
- Joined: 06/05/2013 23:05
#3323 Re: Poskupljenja
Kako Djuro kaze u 10 u pola, ima se moze se, nema se glumi se.
- nepass1
- Posts: 14677
- Joined: 06/07/2017 07:35
#3324 Re: Poskupljenja
Snickers 2.10, wudy hrenovke 2.95, kesa 0.15. Nisu normalni u peniju
- madesa
- Posts: 5564
- Joined: 26/07/2013 02:37
