INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Naslovnica
Posts: 35443
Joined: 20/03/2013 15:38

#3301 Re: Poskupljenja

Post by Naslovnica »

akcija007 wrote: 03/04/2022 15:14 Gdje ima da se kupi meso kotleti od vrata carsko za 8-9 KM/kg
Kupio sam i srdele 6 KM/kg . A neko je spomenuo.lososa cuo sam u ribarnici da je poskupio sa 26 na 32 KM po kg
Ja jučer kupovao u onom novom Kortu u I.Sarajevu.
User avatar
shape of despair
Posts: 3988
Joined: 09/04/2008 18:41

#3302 Re: Poskupljenja

Post by shape of despair »

Sinoć u penny kupovao neku siću za doručka, kad na kasi običa kesa 15 feninga. Imam običaj onaj hell kupiti pa popiti, uvijek bio 0,9 ili 1,00KM, gledam sad 1.15.
Kupio kolač onaj što ima samo u Amku - La delicia, ona neka Šnita bila oko 7, sad 9,5KM.
User avatar
shape of despair
Posts: 3988
Joined: 09/04/2008 18:41

#3303 Re: Poskupljenja

Post by shape of despair »

Naslovnica wrote: 03/04/2022 15:11
akcija007 wrote: 03/04/2022 11:18 Bio u mesnici teletina 25 KM bez kosti. Ljudi kupuju. Ja kupio komad 300 gr koliko mi treba za rucak za 2 i pita me mesar da li sam planirao za Bajram da kupujem meso ako jesam da se odmah upisem za rezervaciju. Eto ,.meso 25 KM kilogram a opet ogromna potraznja a do Bajrama je mjesec dana i sada se moram upisati
Kila carskog, vrata, kotleta...sve je do 8-9 km/kg, a guza ne hrđa.
Jebo vas ovca i krava, a kokoš pogotovo.
:gunjastajl:
za kokoš meso sam skontao da to nije nikakovo meso i da nema neku kalorijsku vrijednost. Vazda sam se tovio tim filetima i batacima i vazda bi gladan.
Sjećam se bosebno kad je žena dojila malce i jede tu piletinu, niđe mlijeka. Pojede komad teletine do djete nemože pocuclat koliko nadođe. :lol: :lol: :lol:
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#3304 Re: Poskupljenja

Post by spinel_ »

daario naharis wrote: 03/04/2022 15:01 Ne znam evo ja sam jucer obisao merkator i danas Bingo i mogu samo reci da narod zivi odlicno, poskupljenja ih ne tangiraju sve isto ko prije. Narod ima para i to je definitivno!

Jucer oko pola 3 na otici cep prema gradu u svakom auto po jedno, max. dvoje ljudi!
Upravo tako. Dovoljno je bio samo pogledati red za somune na Bascarsiji.
Tako bi bilo i da je cijena 2 marke jednog.
Nista ne moze biti toliko skupo koliko narodi u BiH imaju para.
User avatar
madesa
Posts: 5564
Joined: 26/07/2013 02:37

#3305 Re: Poskupljenja

Post by madesa »

shape of despair wrote: 04/04/2022 08:47 Sinoć u penny kupovao neku siću za doručka, kad na kasi običa kesa 15 feninga. Imam običaj onaj hell kupiti pa popiti, uvijek bio 0,9 ili 1,00KM, gledam sad 1.15.
Kupio kolač onaj što ima samo u Amku - La delicia, ona neka Šnita bila oko 7, sad 9,5KM.
penny jeste poskupi okese to sam i ja jucer vidio :lol: . Jucer u peniju Velesici oko 2 sata , nije bilo mjesta na parkingu.Ljudi parkirali cak i na onoj njihovoj glavnoj cesti kad se udje. A sve se nema para.

La delicia je jedan obicni odron. U kaficu njihovom kolaci po 5,5 Km :-) , ali zato se novi Porsche kupio
User avatar
teuta06
Posts: 1941
Joined: 28/03/2018 11:14

#3306 Re: Poskupljenja

Post by teuta06 »

u subotu mercator lozionicka... prvo ulazila na parking, na izlasku guzva...cekalo je sigurno 7-8 auta... unutra u mercatoru guzva ogromna, ne moze se kolicima mimoici... mesnica mercator isto tako, odustali od cekanja da uzmemo mesa...
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#3307 Re: Poskupljenja

Post by jasib »

teuta06 wrote: 04/04/2022 09:43 u subotu mercator lozionicka... prvo ulazila na parking, na izlasku guzva...cekalo je sigurno 7-8 auta... unutra u mercatoru guzva ogromna, ne moze se kolicima mimoici... mesnica mercator isto tako, odustali od cekanja da uzmemo mesa...
Vikendom, u Sarajevo dolazi mnogo stanovništva "iz unutrašnjosti", iz manjih gradova, u kupovinu, u turistički boravak, ili iz razloga što u svojim sredinama nemaju više gdje zanimljivo, itd.
User avatar
teuta06
Posts: 1941
Joined: 28/03/2018 11:14

#3308 Re: Poskupljenja

Post by teuta06 »

pa opet je neobično na ovakvim cijenama goriva i hrane, da se vikendom vozikaju do Sarajeva i troše...
User avatar
madesa
Posts: 5564
Joined: 26/07/2013 02:37

#3309 Re: Poskupljenja

Post by madesa »

zato je najbolje ko moze otici poslije 8 u nabavku. Nigdje nikog ljepota :D
User avatar
W0rM
Posts: 2619
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#3310 Re: Poskupljenja

Post by W0rM »

Ljudi zive samo rezu luxuz gdje mogu/moraju. Primjer, grijanje se smanjuje, manje se voza auto definitvno, licno cu i prestat cim tramvaj od Ilidze proradi, weekendom se ne ide nigdje vele, tu si gdje si, ni za gdje si nijesi, Korpa, Glovo i te app, skoro da su se prestale korisiti, zena ne planira vise sta ce se jesti za heftu, nego je jucer spremila mjesecni plan, u nabavku se ide sa spiskom i ne kupuje se sve i svasta, nego sta je neopohodno, tolerancija je na par dodanih stvari ako to budzet moze podnijeti. Kablovska je svakako na najjeftinijem paketu (eon duo). Ramazan sem kao vjerski mjesec, ce posluziti i na ustedama za rucak, izlascima itd. Tako da eto, pazi se malo vise gdje se trosi, ne bacaju se stvari na luxuz i tjt.
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#3311 Re: Poskupljenja

Post by laik1981 »

daario naharis wrote: 03/04/2022 15:01 Ne znam evo ja sam jucer obisao merkator i danas Bingo i mogu samo reci da narod zivi odlicno, poskupljenja ih ne tangiraju sve isto ko prije. Narod ima para i to je definitivno!

Jucer oko pola 3 na otici cep prema gradu u svakom auto po jedno, max. dvoje ljudi!
U Sa trecina zivi odlicno. Trecina se fura da zivi dobro, a na granici je. Trecena je tesko siromastvo..
User avatar
Ajs_Nigrutin
Posts: 477
Joined: 14/10/2020 22:44

#3312 Re: Poskupljenja

Post by Ajs_Nigrutin »

laik1981 wrote: 04/04/2022 12:16 Trecena je tesko siromastvo..
Pa ovo je situacija sa Bog zna koliko ljudi u državi, nemojmo posmatrati samo državu u državi. Nije država Merkator u Ložioničkoj ili potez SCC-Vijećnica. Ima tu ljudi koliko hoćemo da gladuju, samo ih ne vidimo, ne krećemo se mimo države u državi.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 5421
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#3313 Re: Poskupljenja

Post by duh_sa_sjekirom »

Velika većina će morati na nečemu "otkinuti" - na autu, odjeći, odmoru, hrani...
Vrijeme će pokazati na čemu najviše
User avatar
Truba
Posts: 93806
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#3314 Re: Poskupljenja

Post by Truba »

laik1981 wrote: 04/04/2022 12:16
daario naharis wrote: 03/04/2022 15:01 Ne znam evo ja sam jucer obisao merkator i danas Bingo i mogu samo reci da narod zivi odlicno, poskupljenja ih ne tangiraju sve isto ko prije. Narod ima para i to je definitivno!

Jucer oko pola 3 na otici cep prema gradu u svakom auto po jedno, max. dvoje ljudi!
U Sa trecina zivi odlicno. Trecina se fura da zivi dobro, a na granici je. Trecena je tesko siromastvo..
ja bih rekao 10% je bogatih = 40 000 ljudi

80% je ono što ja kažem srednji donji stalež udaljen 2 plaće od ambisa

i 10% je sirotinje = 40 000 ljudi
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#3315 Re: Poskupljenja

Post by channel10 »

Narod jos uvijek stvara neke rezerve dok nije jos poskupilo.
Stat ce i te kupovine i onda ce se smanjiti kupovina i past ce prihodi ovim supcima sto dizu cijene bez ikakvog razloga.

Evo danima primjecujem manje guzve u gradu, pogotovo od 14-17h otkako se vrijeme proljepsalo. Polako, sva ova bezrazlozna poskupljenja ce doci na naplatu jer plate se ne dizu i to se vise ne moze pratiti. Doci ce do zastoja, samo polako.
User avatar
Dosadno mii
Posts: 3163
Joined: 16/06/2014 20:33

#3316 Re: Poskupljenja

Post by Dosadno mii »

teuta06 wrote: 04/04/2022 09:43 u subotu mercator lozionicka... prvo ulazila na parking, na izlasku guzva...cekalo je sigurno 7-8 auta... unutra u mercatoru guzva ogromna, ne moze se kolicima mimoici... mesnica mercator isto tako, odustali od cekanja da uzmemo mesa...
bila plata
Mora se kupit nesto za jelo htio ti il ne
akcija007
Posts: 4313
Joined: 17/05/2008 23:50

#3317 Re: Poskupljenja

Post by akcija007 »

Meni jasno da odmah poskupi ulje s 3,4 na 5.
Pa zar oni nrmaju zalihe suncokreta pa kad nabave suncokret po.tim visim cijenama.odmah ga povisi na 5 KM
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 5421
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#3318 Re: Poskupljenja

Post by duh_sa_sjekirom »

Kao i gorivo-ako nafta danas poskupi naši lihvari sutra dižu cijene. Ako nafta pojeftini, onda čekaju da potroše stare tj 'skupe' zalihe.
Jebiga, mogu šta hoće a i dokle hoće. Kontrole smiješne, kazne još smješnije, država trlja ruke zbog većeg priliva a obična fukara šuti i puši...
User avatar
pepeljara
Posts: 7355
Joined: 22/08/2003 00:00

#3319 Re: Poskupljenja

Post by pepeljara »

duh_sa_sjekirom wrote: 04/04/2022 17:59 Kao i gorivo-ako nafta danas poskupi naši lihvari sutra dižu cijene. Ako nafta pojeftini, onda čekaju da potroše stare tj 'skupe' zalihe.
Jebiga, mogu šta hoće a i dokle hoće. Kontrole smiješne, kazne još smješnije, država trlja ruke zbog većeg priliva a obična fukara šuti i puši...
to je to, sved receno.
Naftasima, marketima, SVIMA se isplati kazne placat.... jednom dodje, kazni ga, on to za dan 10x zaradi garant.
giannibelif
Posts: 2524
Joined: 28/01/2017 22:11

#3320 Re: Poskupljenja

Post by giannibelif »

I u Sao Paulu dvadeset posto stanovništva živi odlično, kupuje šta hoće i koliko hoće i ima novca za sve prohtjeve, ali isto tako u zbiru stanovništva od 12 miliona ima 5 miliona koji legnu uvečer gladni u krevet. Razlika između nas, Trećeg svijeta i ostale sirotinje i Evrope, Zapada, Okeanije je to što kod njih postoji socijalna politika dostupne hrane, higijenskih potrepština, odjeće i obuće i da takve stvari nisu luksuz već potreba. Kod nas je kvalitetan aftershave 13 maraka a u Njemačkoj 2 eura, barem do prošle godine. Tako je sa svim ostalim stvarima iz domena široke potrošnje.
User avatar
Amomiman
Posts: 516
Joined: 26/04/2011 17:24

#3321 Re: Poskupljenja

Post by Amomiman »

Black swan wrote: 04/04/2022 12:32
laik1981 wrote: 04/04/2022 12:16
U Sa trecina zivi odlicno. Trecina se fura da zivi dobro, a na granici je. Trecena je tesko siromastvo..
ja bih rekao 10% je bogatih = 40 000 ljudi

80% je ono što ja kažem srednji donji stalež udaljen 2 plaće od ambisa

i 10% je sirotinje = 40 000 ljudi
Gdje ti spadaš?
noviclan
Posts: 15008
Joined: 31/10/2013 06:48

#3322 Re: Poskupljenja

Post by noviclan »

akcija007 wrote: 04/04/2022 17:40 Meni jasno da odmah poskupi ulje s 3,4 na 5.
Pa zar oni nrmaju zalihe suncokreta pa kad nabave suncokret po.tim visim cijenama.odmah ga povisi na 5 KM
To ti je ono platio ga po 2,80 i prodaje ga za 5,55, znaci "stare, jeftinije" nabavke tusi po duplo vecoj cijeni, a kada to i rasproda ide nova sto npr navavi za 4,70 ide za 5,55
made_in_sarajevo
Posts: 6957
Joined: 06/05/2013 23:05

#3323 Re: Poskupljenja

Post by made_in_sarajevo »

Kako Djuro kaze u 10 u pola, ima se moze se, nema se glumi se.
User avatar
nepass1
Posts: 14677
Joined: 06/07/2017 07:35

#3324 Re: Poskupljenja

Post by nepass1 »

Snickers 2.10, wudy hrenovke 2.95, kesa 0.15. Nisu normalni u peniju
User avatar
madesa
Posts: 5564
Joined: 26/07/2013 02:37

#3325 Re: Poskupljenja

Post by madesa »

nepass1 wrote: 05/04/2022 08:40 Snickers 2.10, wudy hrenovke 2.95, kesa 0.15. Nisu normalni u peniju
gledam sok jana limun kod njih 2,40 a u Bingu 2,00. Stvarno je najskuplji daleko
Post Reply