Al se našli pravog filozofa za referiranje. Na njegovim se idejama kažu uvelike nadahnjivao i Hićo.dustaban wrote:Najjednostavnija i napreciznija definicija.505sCrtom wrote:"'Faith' means not wanting to know what is true."
- Friedrich Nietzsche
Pa onda dalje razmisljam... ovo nalaze i redefinicije agnosticizma, ateizma i svih drugih "prelaznih oblika". Dakle oni koji ne vjeruju u etablirana religijska tumacenja sa aspekta religije su nevjernici, a zapravo radi se samo o ljudima koji su na visini obaveze razumom nametnute covjeku - traganje za istinom.
U tom traganju su sva neutemeljena predubjedjenja jednako nepotrebna, dakle ne samo ona religijska vec i striktna ateisticka.
Tragaci za istinom moraju biti otvoreni za sva otkrica. A svako onemogucavanje slobodnih istrazivanja je najvece zlo.
Prosto me je sramota kako jednostavne i ciste teze se moraju ponavljati vama zatocenicima religija.
Dustabane, a što se tiče traganja za istinom kao ljudske zadaće, obaveze, potrebe, kao razumnog duhovnog bića, bića budućnosti, bića koje treba kako bi filozofi rekli postati ono što još nije, ateisti su u vezi s time u velikoj većini teški dogmatici.
Glede pitanja Božje opstojnosti tu za njih nema čak ni trunke sumnje. Oni se hvališu da tragaju za istinom, a zapravo jedino i stalno traže razloge samo kako bi potvrdili i učvrstili, zabetonirali, svoje nevjerovanje.
Razumljivo, ali ne sasvim ljudski i opravdivo, čovjek mora prvenstveno sebi, a onda i pred drugima, moći prihvatljivo objasniti stvarnost koja ga okružuje.
Kažu i evolucioni psiholozi da čovjekovo umijeće argumentiranja kroz njegovu historiju nije išlo za time da se dođe do istine, već da se prvenstveno potvrdi/dokaže nadmoć vlastitog stava.
I gdje je tu u ateizmu to ljudsko traganje za istinom, za novim, drukčijim, budućim, nepoznatim, kreativnim.
Ateizam je jedan debeli armirano betonski bunker nesistemskih misli, stavova, vjerovanja koji nema racionalnog, već kako ranije više puta rekoh, jedino i isključivo, voljno emotivno utemeljenje.
