Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Rasprave o filozofskim temama.
Locked
Edouard
Posts: 1944
Joined: 17/03/2014 14:31

#3301 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Edouard »

dustaban wrote:
505sCrtom wrote:"'Faith' means not wanting to know what is true."
- Friedrich Nietzsche
Najjednostavnija i napreciznija definicija.

Pa onda dalje razmisljam... ovo nalaze i redefinicije agnosticizma, ateizma i svih drugih "prelaznih oblika". Dakle oni koji ne vjeruju u etablirana religijska tumacenja sa aspekta religije su nevjernici, a zapravo radi se samo o ljudima koji su na visini obaveze razumom nametnute covjeku - traganje za istinom.
U tom traganju su sva neutemeljena predubjedjenja jednako nepotrebna, dakle ne samo ona religijska vec i striktna ateisticka.
Tragaci za istinom moraju biti otvoreni za sva otkrica. A svako onemogucavanje slobodnih istrazivanja je najvece zlo.

Prosto me je sramota kako jednostavne i ciste teze se moraju ponavljati vama zatocenicima religija.
Al se našli pravog filozofa za referiranje. Na njegovim se idejama kažu uvelike nadahnjivao i Hićo.

Dustabane, a što se tiče traganja za istinom kao ljudske zadaće, obaveze, potrebe, kao razumnog duhovnog bića, bića budućnosti, bića koje treba kako bi filozofi rekli postati ono što još nije, ateisti su u vezi s time u velikoj većini teški dogmatici.
Glede pitanja Božje opstojnosti tu za njih nema čak ni trunke sumnje. Oni se hvališu da tragaju za istinom, a zapravo jedino i stalno traže razloge samo kako bi potvrdili i učvrstili, zabetonirali, svoje nevjerovanje.
Razumljivo, ali ne sasvim ljudski i opravdivo, čovjek mora prvenstveno sebi, a onda i pred drugima, moći prihvatljivo objasniti stvarnost koja ga okružuje.
Kažu i evolucioni psiholozi da čovjekovo umijeće argumentiranja kroz njegovu historiju nije išlo za time da se dođe do istine, već da se prvenstveno potvrdi/dokaže nadmoć vlastitog stava.
I gdje je tu u ateizmu to ljudsko traganje za istinom, za novim, drukčijim, budućim, nepoznatim, kreativnim.
Ateizam je jedan debeli armirano betonski bunker nesistemskih misli, stavova, vjerovanja koji nema racionalnog, već kako ranije više puta rekoh, jedino i isključivo, voljno emotivno utemeljenje.
Last edited by Edouard on 27/07/2014 14:51, edited 1 time in total.
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#3302 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by hrastov žižak »

vatrogasac wrote:
hrastov žižak wrote:Al čovjek pita za naš stav o nastanku života i materije. Vidi li iko ovdje provalu? :shock:
Pa da...jel' naučan ili je biliverski? Mada u suštini jedno drugo ne isključuje kako pokazuju citati.
Nemam pojma, nemam uopće stav o tome, to je previše komplikovana biologija, hemija i fizika za mene i moje skromno znanje iz tih oblasti. Za sad sa sigurnošću znamo da čovjek nije stvoren od strane nekog, nego da je slučajni proizvod evolucije.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3303 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

hrastov žižak wrote:
vatrogasac wrote:
Pa da...jel' naučan ili je biliverski? Mada u suštini jedno drugo ne isključuje kako pokazuju citati.
Nemam pojma, nemam uopće stav o tome, to je previše komplikovana biologija, hemija i fizika za mene i moje skromno znanje iz tih oblasti. Za sad sa sigurnošću znamo da čovjek nije stvoren od strane nekog, nego da je slučajni proizvod evolucije.
Još jedan believer :D
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#3304 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by hrastov žižak »

S4mpion wrote:
hrastov žižak wrote:
vatrogasac wrote:
Pa da...jel' naučan ili je biliverski? Mada u suštini jedno drugo ne isključuje kako pokazuju citati.
Nemam pojma, nemam uopće stav o tome, to je previše komplikovana biologija, hemija i fizika za mene i moje skromno znanje iz tih oblasti. Za sad sa sigurnošću znamo da čovjek nije stvoren od strane nekog, nego da je slučajni proizvod evolucije.
Još jedan believer :D
Ne provaljuj se. Dokazi su jasni, ili imaš neke protudokaze?
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3305 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

hrastov žižak wrote:
S4mpion wrote:
Još jedan believer :D
Ne provaljuj se. Dokazi su jasni, ili imaš neke protudokaze?
Za protudokaze su potrebni dokazi koje ti nisi ni iznio, believeru? :D
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3306 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by kerima1 »

hrastov žižak wrote:
vatrogasac wrote:
hrastov žižak wrote:Al čovjek pita za naš stav o nastanku života i materije. Vidi li iko ovdje provalu? :shock:
Pa da...jel' naučan ili je biliverski? Mada u suštini jedno drugo ne isključuje kako pokazuju citati.
Nemam pojma, nemam uopće stav o tome, to je previše komplikovana biologija, hemija i fizika za mene i moje skromno znanje iz tih oblasti. Za sad sa sigurnošću znamo da čovjek nije stvoren od strane nekog, nego da je slučajni proizvod evolucije.
Nista nije slucajno kako ce tek biti nastanak covjeka slucajan?!
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#3307 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by hrastov žižak »

S4mpion wrote:
hrastov žižak wrote:
S4mpion wrote:
Još jedan believer :D
Ne provaljuj se. Dokazi su jasni, ili imaš neke protudokaze?
Za protudokaze su potrebni dokazi koje ti nisi ni iznio, believeru? :D
Mutacija gena je potpuno slučajna. Naučno dokazano što bi reko naš narod. Tu dodaš prirodni odabir kao mehanizam koji upravlja ovim slučajnostima. Prirodna selekcija nije svjesni agenes i zasnovana je na mnogo spoljašnih faktora. Niđe boga. :D
User avatar
vatrogasac
Posts: 10078
Joined: 24/04/2006 21:33

#3308 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by vatrogasac »

hrastov žižak wrote:
S4mpion wrote:
hrastov žižak wrote: Ne provaljuj se. Dokazi su jasni, ili imaš neke protudokaze?
Za protudokaze su potrebni dokazi koje ti nisi ni iznio, believeru? :D
Mutacija gena je potpuno slučajna. Naučno dokazano što bi reko naš narod. Tu dodaš prirodni odabir kao mehanizam koji upravlja ovim slučajnostima. Prirodna selekcija nije svjesni agenes i zasnovana je na mnogo spoljašnih faktora. Niđe boga. :D
To tvrdi abiogeneza?
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3309 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

hrastov žižak wrote:
S4mpion wrote:
Za protudokaze su potrebni dokazi koje ti nisi ni iznio, believeru? :D
Mutacija gena je potpuno slučajna. Naučno dokazano što bi reko naš narod. Tu dodaš prirodni odabir kao mehanizam koji upravlja ovim slučajnostima. Prirodna selekcija nije svjesni agenes i zasnovana je na mnogo spoljašnih faktora. Niđe boga. :D
Tom mutacijom nisi dokazao da je čovjek nastao slučajno, po ko zna koji put vršiš zloupotrebu nauke :D

A nisi ni pročitao pitanje koje sam postavio, odakle materija? Odakle život?

Imam dobru vijest za tebe, believer si :zoka:
User avatar
harač
Posts: 5273
Joined: 13/02/2006 13:30

#3310 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by harač »

miješaš dvije stvari: kako je nastao život prije blizu 4 milijarde godina, i kako je "nastao" čovjek prije oko 150.000 godina. drugo je, po svemu što znamo, posljedica "slijepih" prirodnih procesa, za prvo nauka još nema odgovora (što ne znači da je amebu stvorio đizus)
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#3311 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by hrastov žižak »

S4mpion wrote:

Tom mutacijom nisi dokazao da je čovjek nastao slučajno, po ko zna koji put vršiš zloupotrebu nauke :D

A nisi ni pročitao pitanje koje sam postavio, odakle materija? Odakle život?

Imam dobru vijest za tebe, believer si :zoka:
Dobro, nije nastao slučajno, nastao je prirodnim odabirom koji je nesvjesni agens. Zadovoljan?
Koji je tvoj stav o porijeklu čovjeka?
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3312 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

harač wrote:miješaš dvije stvari: kako je nastao život prije blizu 4 milijarde godina, i kako je "nastao" čovjek prije oko 150.000 godina. drugo je, po svemu što znamo, posljedica "slijepih" prirodnih procesa, za prvo nauka još nema odgovora (što ne znači da je amebu stvorio đizus)
Nek si mu rekao, još ja fino pitam odakle život materija, a on se uhvatio čovjeka :D

Ponovljeno pitanje:
S4mpion wrote:Nastanak života, nastanak prvih atoma, molekula od kojih su danas sačinjena živa bića, dakle, ono poslije ničega, koji je vaš pogled na sve to, u koji scenarij vjerujete?
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#3313 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by hrastov žižak »

vatrogasac wrote:
hrastov žižak wrote:
S4mpion wrote:
Za protudokaze su potrebni dokazi koje ti nisi ni iznio, believeru? :D
Mutacija gena je potpuno slučajna. Naučno dokazano što bi reko naš narod. Tu dodaš prirodni odabir kao mehanizam koji upravlja ovim slučajnostima. Prirodna selekcija nije svjesni agenes i zasnovana je na mnogo spoljašnih faktora. Niđe boga. :D
To tvrdi abiogeneza?
Ne čitaš pažljivo.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3314 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

hrastov žižak wrote:
S4mpion wrote:

Tom mutacijom nisi dokazao da je čovjek nastao slučajno, po ko zna koji put vršiš zloupotrebu nauke :D

A nisi ni pročitao pitanje koje sam postavio, odakle materija? Odakle život?

Imam dobru vijest za tebe, believer si :zoka:
Dobro, nije nastao slučajno, nastao je prirodnim odabirom koji je nesvjesni agens. Zadovoljan?
Koji je tvoj stav o porijeklu čovjeka?
Sve ovo što si izjavio je bez pokrića.Kad si se već pozvao na dokaze, red bi bio da izneseš dokaze? :sabur:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#3315 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by fatamorgana »

S4mpion wrote:
Sve ovo što si izjavio je bez pokrića.Kad si se već pozvao na dokaze, red bi bio da izneseš dokaze? :sabur:
Nisi precizirao želiš li vidljive ili nevidljive dokaze? :lol:
User avatar
harač
Posts: 5273
Joined: 13/02/2006 13:30

#3316 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by harač »

S4mpion wrote:
harač wrote:miješaš dvije stvari: kako je nastao život prije blizu 4 milijarde godina, i kako je "nastao" čovjek prije oko 150.000 godina. drugo je, po svemu što znamo, posljedica "slijepih" prirodnih procesa, za prvo nauka još nema odgovora (što ne znači da je amebu stvorio đizus)
Nek si mu rekao, još ja fino pitam odakle život materija, a on se uhvatio čovjeka :D

Ponovljeno pitanje:
S4mpion wrote:Nastanak života, nastanak prvih atoma, molekula od kojih su danas sačinjena živa bića, dakle, ono poslije ničega, koji je vaš pogled na sve to, u koji scenarij vjerujete?
ono što je bitno za ovu raspravu jeste da je diversifikacija života, pa tako i evolucija čovjeka, posljedica slijepih prirodnih procesa. ne može se isključiti ideja da je bog "upravljao" evolucijom (programirao mutacije i sl.), ali ono što je bitno jeste što takva pretpostavka nije potrebna da bi se objasnila evolucija čovjeka, te se može sasjeći okamovom britvom.

što se tiče prvog života, trenutno, koliko je meni poznato, postoji više hipoteza, ali ne i teorija o tome kako se nastao život. postoje zanimljiva istraživanja o kojima bi bilo zanimljivo govoriti. ali trenutno mislim da je agnostička pozicija u odnosu na to najopravdanija. u svakom slučaju ne postoje bilo kakvi dokazi da je šiva, šanuman ili neko deseti intervenirao tu. štaviše, mislim da je pozicija vjernika puno nevjerovatnija, o čemu možda drugom prilikom
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#3317 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by hrastov žižak »

S4mpion wrote:
hrastov žižak wrote:
S4mpion wrote:

Tom mutacijom nisi dokazao da je čovjek nastao slučajno, po ko zna koji put vršiš zloupotrebu nauke :D

A nisi ni pročitao pitanje koje sam postavio, odakle materija? Odakle život?

Imam dobru vijest za tebe, believer si :zoka:
Dobro, nije nastao slučajno, nastao je prirodnim odabirom koji je nesvjesni agens. Zadovoljan?
Koji je tvoj stav o porijeklu čovjeka?
Sve je ovo što si izjavio je bez pokrića.Kad si se već pozvao na dokaze, red bi bio da izneseš dokaze? :sabur:
http://www.newworldencyclopedia.org/ent ... _evolution
Evo, samo za ignorante koji ne znaju koristit gugl. Dakle, pregršt dokaza koje nema smisla da kopiram ovdje. Ponovo pitam, koji su tvoji protudokazi i koji je tvoj stav o porijeklu čovjeka? Valjda ovaj put odgovoriš, mada sumnjam, jer si obični ignorant. :hmpf: :hmpf:
User avatar
vatrogasac
Posts: 10078
Joined: 24/04/2006 21:33

#3318 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by vatrogasac »

hrastov žižak wrote:
vatrogasac wrote:
hrastov žižak wrote: Mutacija gena je potpuno slučajna. Naučno dokazano što bi reko naš narod. Tu dodaš prirodni odabir kao mehanizam koji upravlja ovim slučajnostima. Prirodna selekcija nije svjesni agenes i zasnovana je na mnogo spoljašnih faktora. Niđe boga. :D
To tvrdi abiogeneza?
Ne čitaš pažljivo.
Čitam, nego ne nađoh iz čega je. Mislim na porijeklo aminokiselina i proteina itd.
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#3319 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by hrastov žižak »

vatrogasac wrote:
hrastov žižak wrote:
vatrogasac wrote: To tvrdi abiogeneza?
Ne čitaš pažljivo.
Čitam, nego ne nađoh iz čega je. Mislim na porijeklo aminokiselina i proteina itd.
Pa ne čitaš pažljivo, već sam napisao da fakat nemam pojma, ne znam, niti pokušavam tu rupu u neznanju popunit višim bićem. :zjev:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#3320 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by fatamorgana »

vatrogasac wrote:
Čitam, nego ne nađoh iz čega je. Mislim na porijeklo aminokiselina i proteina itd.
Možda je stvorio bog uz pomoć fotosinteze, osmoze, spojenih posuda! :idea:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3321 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

harač wrote:
S4mpion wrote: Nek si mu rekao, još ja fino pitam odakle život materija, a on se uhvatio čovjeka :D

Ponovljeno pitanje:
S4mpion wrote:Nastanak života, nastanak prvih atoma, molekula od kojih su danas sačinjena živa bića, dakle, ono poslije ničega, koji je vaš pogled na sve to, u koji scenarij vjerujete?
ono što je bitno za ovu raspravu jeste da je diversifikacija života, pa tako i evolucija čovjeka, posljedica slijepih prirodnih procesa. ne može se isključiti ideja da je bog "upravljao" evolucijom (programirao mutacije i sl.), ali ono što je bitno jeste što takva pretpostavka nije potrebna da bi se objasnila evolucija čovjeka, te se može sasjeći okamovom britvom.

što se tiče prvog života, trenutno, koliko je meni poznato, postoji više hipoteza, ali ne i teorija o tome kako se nastao život. postoje zanimljiva istraživanja o kojima bi bilo zanimljivo govoriti. ali trenutno mislim da je agnostička pozicija u odnosu na to najopravdanija. u svakom slučaju ne postoje bilo kakvi dokazi da je šiva, šanuman ili neko deseti intervenirao tu. štaviše, mislim da je pozicija vjernika puno nevjerovatnija, o čemu možda drugom prilikom
Bitno

Evolucija čovjeka jeste objašnjiva(donekle), ali dokaziva?? To je ono čime se bavimo.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10078
Joined: 24/04/2006 21:33

#3322 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by vatrogasac »

hrastov žižak wrote:
vatrogasac wrote:
hrastov žižak wrote: Ne čitaš pažljivo.
Čitam, nego ne nađoh iz čega je. Mislim na porijeklo aminokiselina i proteina itd.
Pa ne čitaš pažljivo, već sam napisao da fakat nemam pojma, ne znam, niti pokušavam tu rupu u neznanju popunit višim bićem. :zjev:
Razdvoji onda kao što je to @harač uradio. Ovako neko može pomiješati.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3323 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

hrastov žižak wrote: http://www.newworldencyclopedia.org/ent ... _evolution
Evo, samo za ignorante koji ne znaju koristit gugl. Dakle, pregršt dokaza koje nema smisla da kopiram ovdje. Ponovo pitam, koji su tvoji protudokazi i koji je tvoj stav o porijeklu čovjeka? Valjda ovaj put odgovoriš, mada sumnjam, jer si obični ignorant. :hmpf: :hmpf:
Pokušavaš mi gomilu indicija, već odavno pročitanih, prodati pod dokaze!? Stvarno? :D

Tvoja tvrdnja o slučajnom nastanku čovjeka nikada nije dokazana od strane nauke, to je ono što ti ignorišeš vrlo često :D

A kad smo već kod ignoranata, ne bi bilo loše da malo baciš pogled na pitanje koje sam postavio:
S4mpion wrote:Nastanak života, nastanak prvih atoma, molekula od kojih su danas sačinjena živa bića, dakle, ono poslije ničega, koji je vaš pogled na sve to, u koji scenarij vjerujete?
Dakle? :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#3324 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by fatamorgana »

Pa mora da je neko sve stvorio il' bog il' đavo ....
E sad pošto sve polako ali sigurno ide u helač onda je vjerovatno ovaj drugi što reko', :lol:
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#3325 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by hrastov žižak »

S4mpion wrote:
hrastov žižak wrote: http://www.newworldencyclopedia.org/ent ... _evolution
Evo, samo za ignorante koji ne znaju koristit gugl. Dakle, pregršt dokaza koje nema smisla da kopiram ovdje. Ponovo pitam, koji su tvoji protudokazi i koji je tvoj stav o porijeklu čovjeka? Valjda ovaj put odgovoriš, mada sumnjam, jer si obični ignorant. :hmpf: :hmpf:
Pokušavaš mi gomilu indicija, već odavno pročitanih, prodati pod dokaze!? Stvarno? :D

Tvoja tvrdnja o slučajnom nastanku čovjeka nikada nije dokazana od strane nauke, to je ono što ti ignorišeš vrlo često :D

A kad smo već kod ignoranata, ne bi bilo loše da malo baciš pogled na pitanje koje sam postavio:
S4mpion wrote:Nastanak života, nastanak prvih atoma, molekula od kojih su danas sačinjena živa bića, dakle, ono poslije ničega, koji je vaš pogled na sve to, u koji scenarij vjerujete?
Dakle? :D
Indicija? Trebam raspravljat sa čovjekom koji ne razumije riječ evidence? Samo se bespotrebno sramotiš. :hmpf:
Dakle, nemaš odgovora na dokaze, niti stav o porijeklu čovjeka? :hmpf: Super, završili smo. pošto si opet ostao nemušti ignorant.
Locked