Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
-
5 0 5
- Posts: 15203
- Joined: 14/10/2007 20:58
#3276 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
"'Faith' means not wanting to know what is true."
- Friedrich Nietzsche
- Friedrich Nietzsche
- S4mpion
- Posts: 19317
- Joined: 24/11/2011 21:16
#3277 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Svejedno, naučne teorije o nastanku zahtijevaju vjerovanje.drugi profil wrote:Prije svega semantika. Vjera nama nije isto kao vama. Vi je ne mijenjate vijekovima. Mi vjerujemo naucnim dokazima i preovladavajucim teorijama. Promjenom paradigme mijenja se i ono u sta "vjerujemo". Ali u globalu to nam pitanje uopste nije toliko bitno. Jesmo - tu smo! I time se bavimo.
...s mobilnog...
Dakle, konkretno, ti o tome ne razmišljaš, stagniraš, nemaš potrebu za izučavanjem, već tu si gdje si?
- fatamorgana
- Posts: 26894
- Joined: 16/02/2010 22:35
- Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće
#3278 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Pretpostavlja se da je Zemlja stvorena prije otprilike 6000 godina, da je stvaranje trajalo 7 radnih dana, da su Adam i Eva nešto pogriješili i da su se poslije vjerovatno razmnožili jednoćelijskom diobom a ne incestom kako neki tvrde, poslije su bili stalno neki sukobi između tih plemena, eno ih i sad nemaju mira ....S4mpion wrote:Nastanak života, nastanak prvih atoma, molekula od kojih su danas sačinjena živa bića, dakle, ono poslije ničega, koji je vaš pogled na sve to, u koji scenarij vjerujete?
Atomi, molekule? Ma kome je tad bilo do atoma i molekula?
Ljudi su imali preča posla, da naoštre sjekiru, nacijepaju drva, žene da naprave zimnicu ....
Na kraju krajeva i ti isti atomi i molekule se stalno vrte u istom krugu .... k'o i mi.
- S4mpion
- Posts: 19317
- Joined: 24/11/2011 21:16
#3279 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Zanimljivo vjerovanjefatamorgana wrote:Pretpostavlja se da je Zemlja stvorena prije otprilike 6000 godina, da je stvaranje trajalo 7 radnih dana, da su Adam i Eva nešto pogriješili i da su se poslije vjerovatno razmnožili jednoćelijskom diobom a ne incestom kako neki tvrde, poslije su bili stalno neki sukobi između tih plemena, eno ih i sad nemaju mira ....S4mpion wrote:Nastanak života, nastanak prvih atoma, molekula od kojih su danas sačinjena živa bića, dakle, ono poslije ničega, koji je vaš pogled na sve to, u koji scenarij vjerujete?
Atomi, molekule? Ma kome je tad bilo do atoma i molekula?
Ljudi su imali preča posla, da naoštre sjekiru, nacijepaju drva, žene da naprave zimnicu ....
Na kraju krajeva i ti isti atomi i molekule se stalno vrte u istom krugu .... k'o i mi.
- fatamorgana
- Posts: 26894
- Joined: 16/02/2010 22:35
- Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće
#3280 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
A tek ono o džinima, šejtanima, sikirama .....
- dustaban
- Posts: 6516
- Joined: 10/07/2012 10:55
#3281 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Najjednostavnija i napreciznija definicija.505sCrtom wrote:"'Faith' means not wanting to know what is true."
- Friedrich Nietzsche
Pa onda dalje razmisljam... ovo nalaze i redefinicije agnosticizma, ateizma i svih drugih "prelaznih oblika". Dakle oni koji ne vjeruju u etablirana religijska tumacenja sa aspekta religije su nevjernici, a zapravo radi se samo o ljudima koji su na visini obaveze razumom nametnute covjeku - traganje za istinom.
U tom traganju su sva neutemeljena predubjedjenja jednako nepotrebna, dakle ne samo ona religijska vec i striktna ateisticka.
Tragaci za istinom moraju biti otvoreni za sva otkrica. A svako onemogucavanje slobodnih istrazivanja je najvece zlo.
Prosto me je sramota kako jednostavne i ciste teze se moraju ponavljati vama zatocenicima religija.
Last edited by dustaban on 27/07/2014 13:37, edited 1 time in total.
- drug_profi
- Posts: 65441
- Joined: 16/07/2012 16:00
#3282 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Kako jbt zahtjeva vjerovanje? pa uzmes knjige pa se skoluj 10 godina na tom polju pa ces shvatit da tu nema sta da se vjeruje vec je sve jasno kao prosta matematika. Ako nemas vremena onda prihvatis da imaju ljudi koji su u vlastitoj specijalizaciji potvrdili i odbranili teze i dokazali da je nesto cinjenica.S4mpion wrote:Svejedno, naučne teorije o nastanku zahtijevaju vjerovanje.drugi profil wrote:Prije svega semantika. Vjera nama nije isto kao vama. Vi je ne mijenjate vijekovima. Mi vjerujemo naucnim dokazima i preovladavajucim teorijama. Promjenom paradigme mijenja se i ono u sta "vjerujemo". Ali u globalu to nam pitanje uopste nije toliko bitno. Jesmo - tu smo! I time se bavimo.
...s mobilnog...
Dakle, konkretno, ti o tome ne razmišljaš, stagniraš, nemaš potrebu za izučavanjem, već tu si gdje si?
...s mobilnog...
- S4mpion
- Posts: 19317
- Joined: 24/11/2011 21:16
#3283 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Moraš pod hitno uraditi update informacija, nauka nije našla odgovor na pitanje odakle život i odakle materija, to i dalje ostaje stvar vjerovanja u teorije. Dokazi i činjenice na koje se pozivaš ne postoje, ne zloupotrebljavaj nauku.drugi profil wrote: Kako jbt zahtjeva vjerovanje? pa uzmes knjige pa se skoluj 10 godina na tom polju pa ces shvatit da tu nema sta da se vjeruje vec je sve jasno kao prosta matematika. Ako nemas vremena onda prihvatis da imaju ljudi koji su u vlastitoj specijalizaciji potvrdili i odbranili teze i dokazali da je nesto cinjenica.
...s mobilnog...
Pitanje i dalje ostaje isto.
Ako je vaš stav zasnovan na naučnim teorijama i vjerovanju u iste, navedite ih, nemojte se pozivati na nepostojeće izvore.S4mpion wrote:Nastanak života, nastanak prvih atoma, molekula od kojih su danas sačinjena živa bića, dakle, ono poslije ničega, koji je vaš pogled na sve to, u koji scenarij vjerujete?
Last edited by S4mpion on 27/07/2014 13:44, edited 1 time in total.
- vatrogasac
- Posts: 10078
- Joined: 24/04/2006 21:33
#3284 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Ahaaa...ovako nekako...dustaban wrote: Tragaci za istinom moraju biti otvoreni za sva otkrica. A svako onemogucavanje slobodnih istrazivanja je najvece zlo.
Prosto me je sramota kako jednostavne i ciste teze se moraju ponavljati vama zatocenicima religija.
"Što vise proučavam prirodu, to više ostajem zapanjen i zadivljen pred delima Stvoritelja. Ja se molim u toku svoga rada u laboratoriju."
Louis Pasteur
- fatamorgana
- Posts: 26894
- Joined: 16/02/2010 22:35
- Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće
#3285 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Šampion, ti bi izgleda red džina i sihira pa onda red nauke .....
Nije ni dobra ni ukusna takva musaka,
Nije ni dobra ni ukusna takva musaka,
- S4mpion
- Posts: 19317
- Joined: 24/11/2011 21:16
#3286 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Vjerujem da bi ti sada iz svoje forumaške fotelje i svojim "otvorenim umom" zatočenom Njutnu držao predavanje o religijskom zatočeništvudustaban wrote: Tragaci za istinom moraju biti otvoreni za sva otkrica. A svako onemogucavanje slobodnih istrazivanja je najvece zlo.
Prosto me je sramota kako jednostavne i ciste teze se moraju ponavljati vama zatocenicima religija.
I Faradeyu bi vjerovatno držao predavanja, ali prvo ugasi u kući svaki elektromotor, jer nije tvoj
I Koperniku bi držao predavanje?
Ne misliš li da je vrijeme da se pokriješ jorganom po glavi?
- S4mpion
- Posts: 19317
- Joined: 24/11/2011 21:16
#3287 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
A i njih vezuješ za nastanak? Zanimljivo vjerovanje.fatamorgana wrote:A tek ono o džinima, šejtanima, sikirama .....
- fatamorgana
- Posts: 26894
- Joined: 16/02/2010 22:35
- Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće
#3288 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Ih, pa neće niko sad radi ovakvog tvog više puta ponovljenog citata postati katolik kao Pasteur.vatrogasac wrote:Ahaaa...ovako nekako...dustaban wrote: Tragaci za istinom moraju biti otvoreni za sva otkrica. A svako onemogucavanje slobodnih istrazivanja je najvece zlo.
Prosto me je sramota kako jednostavne i ciste teze se moraju ponavljati vama zatocenicima religija.
"Što vise proučavam prirodu, to više ostajem zapanjen i zadivljen pred delima Stvoritelja. Ja se molim u toku svoga rada u laboratoriju."
Louis Pasteur
- vatrogasac
- Posts: 10078
- Joined: 24/04/2006 21:33
#3289 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Ima toga još nego u Pasterovom primjeru je sasvim lijepo objašnjeno. A nije ni Avicena bio ćafir.fatamorgana wrote:Ih, pa neće niko sad radi ovakvog tvog više puta ponovljenog citata postati katolik kao Pasteur.vatrogasac wrote:Ahaaa...ovako nekako...dustaban wrote: Tragaci za istinom moraju biti otvoreni za sva otkrica. A svako onemogucavanje slobodnih istrazivanja je najvece zlo.
Prosto me je sramota kako jednostavne i ciste teze se moraju ponavljati vama zatocenicima religija.
"Što vise proučavam prirodu, to više ostajem zapanjen i zadivljen pred delima Stvoritelja. Ja se molim u toku svoga rada u laboratoriju."
Louis Pasteur
"Pravi prirodnjak kad god pronikne u tajne tvorevine svojim saznanjem, neizbezno svuda u njima vidi prst Boziji" Robert Boyle
"U tvorevini ja kao da rukama dodirujem Boga." Johannes Kepler
"Nasa znanost, otkrivajuci nam cuda prirode, treba nas nadahnuti divljenjem prema Onome ko ih je nacinio." Michael Faraday
Treba li još?
- lua
- Posts: 3796
- Joined: 25/10/2009 22:31
- Location: Saraj'vo
#3290 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
fatamorgana wrote:Ih, pa neće niko sad radi ovakvog tvog više puta ponovljenog citata postati katolik kao Pasteur.vatrogasac wrote:Ahaaa...ovako nekako...dustaban wrote: Tragaci za istinom moraju biti otvoreni za sva otkrica. A svako onemogucavanje slobodnih istrazivanja je najvece zlo.
Prosto me je sramota kako jednostavne i ciste teze se moraju ponavljati vama zatocenicima religija.
"Što vise proučavam prirodu, to više ostajem zapanjen i zadivljen pred delima Stvoritelja. Ja se molim u toku svoga rada u laboratoriju."
Louis Pasteur
- fatamorgana
- Posts: 26894
- Joined: 16/02/2010 22:35
- Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće
#3291 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Naravski! Nego kad je iduće istjerivanje šejtana? Kao što ti s pravom reče treba to vidjeti i doživjeti da bi se povjerovalo.S4mpion wrote:A i njih vezuješ za nastanak? Zanimljivo vjerovanje.fatamorgana wrote:A tek ono o džinima, šejtanima, sikirama .....
Volim empiriju, poziv može i na pp.
- S4mpion
- Posts: 19317
- Joined: 24/11/2011 21:16
#3292 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Pa nisi ti ni tako daleko od vjere u nevidljivofatamorgana wrote:Naravski!S4mpion wrote:
A i njih vezuješ za nastanak? Zanimljivo vjerovanje.
- fatamorgana
- Posts: 26894
- Joined: 16/02/2010 22:35
- Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće
#3293 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Ma ovo sve neki kjafiri koji su u svoje vrijeme muslimane u neznanju nazivali muhamedancima ....oni su sad najvjerovatnije u džehennemu.vatrogasac wrote:
Treba li još?
- fatamorgana
- Posts: 26894
- Joined: 16/02/2010 22:35
- Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće
#3294 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Naravno! Ja vjerujem da ti npr imaš kosu iako je ona nevidljiva!S4mpion wrote:Pa nisi ti ni tako daleko od vjere u nevidljivofatamorgana wrote:Naravski!S4mpion wrote:
A i njih vezuješ za nastanak? Zanimljivo vjerovanje.
- S4mpion
- Posts: 19317
- Joined: 24/11/2011 21:16
#3295 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Believerfatamorgana wrote:Naravno! Ja vjerujem da ti npr imaš kosu iako je ona nevidljiva!S4mpion wrote: Pa nisi ti ni tako daleko od vjere u nevidljivo
- fatamorgana
- Posts: 26894
- Joined: 16/02/2010 22:35
- Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće
#3296 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
E hoćul' sad dobit poziv za istjerivanje šejtana i sl.?S4mpion wrote:Believerfatamorgana wrote:Naravno! Ja vjerujem da ti npr imaš kosu iako je ona nevidljiva!S4mpion wrote: Pa nisi ti ni tako daleko od vjere u nevidljivo
- vatrogasac
- Posts: 10078
- Joined: 24/04/2006 21:33
#3297 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
@fato...nemoj sada...priznaj mu da si matiran.fatamorgana wrote:E hoćul' sad dobit poziv za istjerivanje šejtana i sl.?S4mpion wrote:Believerfatamorgana wrote:
Naravno! Ja vjerujem da ti npr imaš kosu iako je ona nevidljiva!
- hrastov žižak
- Posts: 4942
- Joined: 31/07/2012 02:00
#3298 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Al čovjek pita za naš stav o nastanku života i materije. Vidi li iko ovdje provalu? 
- fatamorgana
- Posts: 26894
- Joined: 16/02/2010 22:35
- Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće
#3299 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Ču' sad matiran a čo'ek igra piljaka,vatrogasac wrote:
@fato...nemoj sada...priznaj mu da si matiran.![]()
- vatrogasac
- Posts: 10078
- Joined: 24/04/2006 21:33
#3300 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Pa da...jel' naučan ili je biliverski? Mada u suštini jedno drugo ne isključuje kako pokazuju citati.hrastov žižak wrote:Al čovjek pita za naš stav o nastanku života i materije. Vidi li iko ovdje provalu?
