Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Rasprave o filozofskim temama.
Locked
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5158
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#3251 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by ¤ jelena ¤ »

S4mpion wrote:
¤ jelena ¤ wrote:
S4mpion wrote:
Aha, ma ništa, kad si ono napisala, pomislio sam da imaš predstavu o čemu govoriš.
Korektno si mislio i nije bilo potrebe da postavljaš dodatna pitanja.

Nisam nikad prisustvovala ni stvaranju molekula ATP u tvom organizmu, pa poznavajući osnove metaboličkih procesa, Krebsovog ciklusa, itekako imam predstavu o tome o čemu sada govorim.


Tvoja subjektivna, lična iskustva i to čemu si ti prisustvovao u kontekstu ove priče su irelevantna.

Stvaranje ATP je vrlo lahko utvrditi naučnom metodom, nema tu ništa sporno. Postojanje ATP molekula nikada nije utvrđeno odokativnom metodom kao što ti odokativno nekom pripisuješ psihijatrijsko oboljenje bez ikakve dijagnoze tako da je analogija s ATP-om potpuno nesaglasna.

Dodatno pitanje je bilo neophodno kako bismo utvrdili da li uopšte poznaješ materiju o kojoj govoriš, a utvrđeno je jasno da ne poznaješ.

Dijagnosticirala si psihijatrijsko oboljenje ljudima čijem liječenju uopšte nisi prisustvovala i o čijem liječenju ne znaš apsolutno ništa, a da ne pričamo o uspostavljanju dijagnoze. Ne trebamo spominjati koliko je tvoj pristup dijagnozi, s medicinskog stajališta, smiješan i u potpunosti neutemeljen.

Dakle, ubuduće, izbjegavaj pozivanje na stvari o kojima ne znaš apsolutno ništa. :sabur:
Nikom ja ništa ne pripisujem niti sam ja nekom nešto dijagnosticirala. Svoje stavove zasnivam na činjenicama, a u ovom slučaju i na radnom iskustvu kompetentnih lica, neuropsihijatara, koji su u svojoj praksi imali priličan broj takvih slučajeva, kako rekoh, zastrašujuće zapuštenih upravo zahvaljujući tom "liječenju" od strane hodža, popova i ostalih lopova.

Prema tome, to na osnovu čega si ti zaključio i do u detalje iskonstruisao da sam se ja usudila nekom nešto dijagnosticirati, te da je ono o čemu govorim smiješno i medicinski neutemeljeno, je najobičnija pretpostavka za koju i ne slutiš koliko je pogrešna.

Ali OK, samo ti nastavi da pleteš mrežu zaključaka o mom ili bilo čijem apsolutnom neznanju i nepoznavanju materije
- nemam ja ništa ni s tim a ni protiv toga. :D


Ali najjače mi je ovo: nisi bila prisutna, pa zato ne znaš apsolutno ništa... :lol:

:run:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3252 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

¤ jelena ¤ wrote: Nikom ja ništa ne pripisujem niti sam ja nekom nešto dijagnosticirala. Svoje stavove zasnivam na činjenicama, a u ovom slučaju i na radnom iskustvu kompetentnih lica, neuropsihijatara, koji su u svojoj praksi imali priličan broj takvih slučajeva, kako rekoh, zastrašujuće zapuštenih upravo zahvaljujući tom "liječenju" od strane hodža, popova i ostalih lopova.

Prema tome, to na osnovu čega si ti zaključio i do u detalje iskonstruisao da sam se ja usudila nekom nešto dijagnosticirati, te da je ono o čemu govorim smiješno i medicinski neutemeljeno, je najobičnija pretpostavka za koju i ne slutiš koliko je pogrešna.

Ali OK, samo ti nastavi da pleteš mrežu zaključaka o mom ili bilo čijem apsolutnom neznanju i nepoznavanju materije
- nemam ja ništa ni s tim a ni protiv toga. :D


Ali najjače mi je ovo: nisi bila prisutna, pa zato ne znaš apsolutno ništa... :lol:

:run:
Da, pripisuješ ljudima psihijatrijska oboljenja i uspostavljaš odokativnu dijagnozu(koja je smiješna), ovo su tvoje riječi:
Ne toliko u ovom slučaju sa kamenom u bubregu, ali jeste ako u raspravu ubacimo priču o džinima, stravama i tako tim opsednutostima đavolom, kao religijskim pandanima ozbiljnih psihijatrijskih oboljenja...
Jasno je da si uspostavila dijagnozu koja je s medicinskog stajališta potpuno neutemeljena i bazira se na priči "rekla-kazala", drugim riječima, na osnovu pojedinačnih slučajeva izvodiš opšte pravilo i pandan koji pripisuješ religiji, naravno, opet bazirano na "rekla-kazala". :sabur:

Dakle, i dalje stoji da je tvoje poznavanje osnovnih ljekarskih procedura nikakvo i svoj sud o nekome koga ne poznaješ niti je ikada ušao u tvoju ordinaciju(što je glavni preduslov da bi se za nekoga, a kamo li za skupinu, moglo reći da ima psihijatrijsko oboljenje), zadrži za sebe, a uspostavljanje dijagnoza na pravilan, medicinski utemeljen način, prepusti stručnim osobama. :sabur:
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#3253 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by 5 0 5 »

Na osnovu čega hodže dijagnosticiraju?
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#3254 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Leo_alfa »

Towelie wrote:
Preporuka je da je doktor musliman, a ne pravilo. Veoma je prakticno ako je to tako jer samo vernik moze razumeti na pravi nacin potrebe vernika. Na primer, doktor vernik moze razumeti potrebu bolesnika da klanja namaz po svaku cenu, dok doktor nemusliman nece na pravi nacin. Sto se posta tice, samo doktor vernik moze na pravi nacin da izvaga vaznost posta i potencijalnu stetu za osobu koja bi htela da posti a ima nekakvu bolest, recimo dijabetes.

Zene muslimanke takodje trebaju muslimanke doktorice, sto zbog mogucnosti pokazivanja avreta usred pregleda i slicno.
Doktor svakog pacijenta moze razumjeti u potpunosti. Jer nije potrebno za doktora da razumije razloge i motive vjerskih ubjedjenja pacijenta, politicke stavove, zivotne ciljeve itd. Pa taman da se to sve u potunosti podudara sa licnim stavovima doktora ili ne, bilo da se radi o doktoru opste prakse ili psihologu. Profesionalno misljenje treba biti upravo to, profesionalno, bez da se mijesa sa bilo kakvim licnim ubjedjenjima.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3255 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by kerima1 »

drugi profil wrote:
kerima1 wrote:
Alkohol kao pice je daleko od zla kakvim ga islam prikazuje.
Alkohol i jeste zlo ako se nema mjere ,a tesko da iko moze ostati na casici dnevno,jer sam po sebi stvara ovisnost i tjera na povecanje doze.
Towelie je naveo sta kazu islamski pravnici kod lijecenja istim,ali u dosta manjoj dozi od casice djevno,tacnije kapima i jedino je tako ljekovit,ostalo ode jetra. :)
Joj keri... imam 47 zima i 47 ljeta a 32 od njih pijem svakodnevno izuzimajuci ratni period. Tri puta u zivotu me vidjeli pijanog da mi treba asistencija. Imam zdravu jetru bubrege holesterol mi normalan srce ko kod mladica. A jedem i gice. Porodica skladna prijatelji na broju. Samo me strah alzhaimera i diabetesa radi porodicne anamneze.
I sad mi neko hoce rec da je alkohol i gico stetan a baklava nije.

...s mobilnog...
Razumijem,ali kao sto kazes ne opijas se nenormalno,znam dosta alkoholicara sa cirozom jetre.Ja ionako alkohol vidim u lijeku.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5158
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#3256 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by ¤ jelena ¤ »

S4mpion wrote:
¤ jelena ¤ wrote: Nikom ja ništa ne pripisujem niti sam ja nekom nešto dijagnosticirala. Svoje stavove zasnivam na činjenicama, a u ovom slučaju i na radnom iskustvu kompetentnih lica, neuropsihijatara, koji su u svojoj praksi imali priličan broj takvih slučajeva, kako rekoh, zastrašujuće zapuštenih upravo zahvaljujući tom "liječenju" od strane hodža, popova i ostalih lopova.

Prema tome, to na osnovu čega si ti zaključio i do u detalje iskonstruisao da sam se ja usudila nekom nešto dijagnosticirati, te da je ono o čemu govorim smiješno i medicinski neutemeljeno, je najobičnija pretpostavka za koju i ne slutiš koliko je pogrešna.

Ali OK, samo ti nastavi da pleteš mrežu zaključaka o mom ili bilo čijem apsolutnom neznanju i nepoznavanju materije
- nemam ja ništa ni s tim a ni protiv toga. :D


Ali najjače mi je ovo: nisi bila prisutna, pa zato ne znaš apsolutno ništa... :lol:

:run:
Da, pripisuješ ljudima psihijatrijska oboljenja i uspostavljaš odokativnu dijagnozu(koja je smiješna), ovo su tvoje riječi:
Ne toliko u ovom slučaju sa kamenom u bubregu, ali jeste ako u raspravu ubacimo priču o džinima, stravama i tako tim opsednutostima đavolom, kao religijskim pandanima ozbiljnih psihijatrijskih oboljenja...
Jasno je da si uspostavila dijagnozu koja je s medicinskog stajališta potpuno neutemeljena i bazira se na priči "rekla-kazala", drugim riječima, na osnovu pojedinačnih slučajeva izvodiš opšte pravilo i pandan koji pripisuješ religiji, naravno, opet bazirano na "rekla-kazala". :sabur:

Dakle, i dalje stoji da je tvoje poznavanje osnovnih ljekarskih procedura nikakvo i svoj sud o nekome koga ne poznaješ niti je ikada ušao u tvoju ordinaciju(što je glavni preduslov da bi se za nekoga, a kamo li za skupinu, moglo reći da ima psihijatrijsko oboljenje), zadrži za sebe, a uspostavljanje dijagnoza na pravilan, medicinski utemeljen način, prepusti stručnim osobama. :sabur:
Čuj "...zadrži za sebe" :lol:
a nešto što je već prošlo kroz tretman stručnih osoba.... "prepusti stručnim osobama" :D

OK, ako je tebi lakše kad ovako kažeš sebi da tvoj sagovornik pojma nema šta govori i kad sve ovako iznegiraš - slobodno ti....



No, dobro...sve u svemu.... nije prijatno ni lako imat posla sa psihijatrima i njihovim dijagnozama koje su često neizlječive i genetski prenosive bolesti.

Zato su tu alternative tipa pop i hodža - oni sve liječe.... :roll:

:run:
Last edited by ¤ jelena ¤ on 26/07/2014 18:44, edited 1 time in total.
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#3257 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by hrastov žižak »

"prepusti stručnim osobama"
tj. hodžama, samo oni znaju kako treba s iblisovim slugama-
Last edited by hrastov žižak on 26/07/2014 18:47, edited 1 time in total.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#3258 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by fatamorgana »

S4mpion wrote: Jasno je da si uspostavila dijagnozu koja je s medicinskog stajališta potpuno neutemeljena i bazira se na priči "rekla-kazala", drugim riječima, na osnovu pojedinačnih slučajeva izvodiš opšte pravilo i pandan koji pripisuješ religiji, naravno, opet bazirano na "rekla-kazala". :sabur:

Dakle, i dalje stoji da je tvoje poznavanje osnovnih ljekarskih procedura nikakvo i svoj sud o nekome koga ne poznaješ niti je ikada ušao u tvoju ordinaciju(što je glavni preduslov da bi se za nekoga, a kamo li za skupinu, moglo reći da ima psihijatrijsko oboljenje), zadrži za sebe, a uspostavljanje dijagnoza na pravilan, medicinski utemeljen način, prepusti stručnim osobama. :sabur:
A tvoje poznavanje osnovnih ljekarskih procedura se bazira na pozivu na prethodnoj stranici da se posmatraju voodoo rituali išćerivanja navodnih šejtana?
Na medicinskom fakultetu se odvijaju te vježbe?
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3259 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

¤ jelena ¤ wrote:
Čuj "...zadrži za sebe" :lol:
a nešto što je već prošlo kroz tretman stručnih osoba.... "prepusti stručnim osobama" :D

OK, ako je tebi lakše kad ovako kažeš sebi da tvoj sagovornik pojma nema šta govori i kad sve ovako iznegiraš - slobodno ti....



No, dobro...sve u svemu.... nije prijatno ni lako imat posla sa psihijatrima i njihovim dijagnozama koje su često neizlječive i genetski prenosive bolesti.

Zato su tu alternative tipa pop i hodža - oni sve liječe.... :roll:

:run:
Još uvijek ne odustaješ :-) hajd nema veze...
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#3260 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by belfy »

Towelie wrote:
towelie,
vidis kako ti lagano kliznes od onoga o cemu se prica, a vec dva puta grijesis. molim te da citas sa razumjevanjem. jos jednom cu ponoviti, a onda odustajem.
Nisam ja taj koji je inicirao promenu teme. Ti si napisao ovo.
cinjenica je da vjera mijenja stanje svijesti i covjek gubi kocnicu, te se prepusta gladovanju, zrtvovanju zivotinja, obrezivanju, odlaskom svakog petka na zborno mjesto te puno lakse izaziva incidente samim pominjanjem vjere u negativnom kontekstu ili nekim obicnim crtezima.
I onda sam ja morao da rasclanim ovaj deo posta i da stavku po stavku odgovaram zasto navedene stvari ne stoje.
Kad si napisao da je cinjenica ovo sve gore, sto zaista nije, ja sam morao da odgovorim.
ne mogu da vjerujem... jesi ti vidio zasto sam ja napravio tu paralelu? da li je moguce da zaista citas, a ne vidis poentu? to je bio samo primjer kojim sam ti htio pokazati da je moje poredjenje adekvatno, a ne "kruske i jabuke" kako ti rece. ja zaista ne znam vise kako da ti objasnim. primjer koji potvrdjuje ono o cemu smo pricali ne moze nikako biti inciranje promjene teme. zaista ne vidim sta tebe buni, pa ne mozes to da shvatis. uglavnom, ovo je treci put da ti objasnjavam i zadnji. nema smisla, posto ne bih rekao da si dijete.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#3261 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by dustaban »

Sjeca li se ko onog vehabije Jusufa Barcica sto je zazdio autom u banderu u Tuzli i namjestu poginuo.

Nije imao ni kapi alkohola u krvi ali je svima jasno da je bio dobro predoziran.
Znamo i cime.

Toliko o stetnosti alkohola i nestetnosti religije.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#3262 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by fatamorgana »

S4mpion wrote:
¤ jelena ¤ wrote:
....Zato su tu alternative tipa pop i hodža - oni sve liječe.... :roll: :run:
Još uvijek ne odustaješ :-) hajd nema veze...
Nego haj' ti nama kad si već spomenuo baci jedan opis tih scena istjerivanja šejtana kojima si ti prisustvovao, slobodno tvojim riječima pa kako god da ispadne, :wink:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5158
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#3263 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by ¤ jelena ¤ »

Ma, saće bit...ko je rekao da sam ja ičemu prisustvovao... itd.... :-)
S4mpion wrote:
¤ jelena ¤ wrote:
Čuj "...zadrži za sebe" :lol:
a nešto što je već prošlo kroz tretman stručnih osoba.... "prepusti stručnim osobama" :D

OK, ako je tebi lakše kad ovako kažeš sebi da tvoj sagovornik pojma nema šta govori i kad sve ovako iznegiraš - slobodno ti....



No, dobro...sve u svemu.... nije prijatno ni lako imat posla sa psihijatrima i njihovim dijagnozama koje su često neizlječive i genetski prenosive bolesti.

Zato su tu alternative tipa pop i hodža - oni sve liječe.... :roll:

:run:
Još uvijek ne odustaješ :-) hajd nema veze...
Evo ja ni jedne više o tome.

Eto, hajde sad ti...ovo što reče fata.... pa da i mi naučimo nešto o toj materiji o kojoj je ''jasno'' da ''ne znamo apsolutno ništa''.

:meza:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3264 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

fatamorgana wrote: Nego haj' ti nama kad si već spomenuo baci jedan opis tih scena istjerivanja šejtana kojima si ti prisustvovao, slobodno tvojim riječima pa kako god da ispadne, :wink:
Pitaj Jelenu, ona o tome zna mnogo iako nikad nije prisustvovala nijednom takvom liječenju. :zoka:

Učila iz filmova :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#3265 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by fatamorgana »

S4mpion wrote:
fatamorgana wrote: Nego haj' ti nama kad si već spomenuo baci jedan opis tih scena istjerivanja šejtana kojima si ti prisustvovao, slobodno tvojim riječima pa kako god da ispadne, :wink:
Pitaj Jelenu, ona o tome zna mnogo iako nikad nije prisustvovala nijednom takvom liječenju. :zoka:

Učila iz filmova :D
A ti kad si prisustvovao tim voodoo ritualima jesu li iz tebe šta istjerivali ili si ti iz koga šta istjerivao?
User avatar
AstorH
Posts: 1899
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#3266 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by AstorH »

Na egu.


Sent from my iPad using Tapatalk
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5158
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#3267 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by ¤ jelena ¤ »

:lol: :D

Eh, evo nova tema

Ego....


Pa da.... svoj svjetonazor ateisti zasnivaju na egu tj. "zlatnoj sredini" iliti stalnom balansu između nagona (ida) i autocenzure (superega).

Je li to nešto loše?

Nije. :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#3268 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by fatamorgana »

¤ jelena ¤ wrote::lol: :D

Eh, evo nova tema

Ego....


Pa da.... svoj svjetonazor ateisti zasnivaju na egu tj. "zlatnoj sredini" iliti stalnom balansu između nagona (ida) i autocenzure (superega).

Je li to nešto loše?

Nije. :D
S tim da alkohol efikasno djeluje kao razređivač za superego .... :wink:
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#3269 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by dustaban »

AstorH wrote:Na egu.

Sent from my iPad using Tapatalk
Na Tapatalku

Sent from my iPad using Ego
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#3270 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by fatamorgana »

dustaban wrote:
AstorH wrote:Na egu.

Sent from my iPad using Tapatalk
Na Tapatalku

Sent from my iPad using Ego
:lol:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5158
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#3271 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by ¤ jelena ¤ »

fatamorgana wrote:
¤ jelena ¤ wrote::lol: :D

Eh, evo nova tema

Ego....


Pa da.... svoj svjetonazor ateisti zasnivaju na egu tj. "zlatnoj sredini" iliti stalnom balansu između nagona (ida) i autocenzure (superega).

Je li to nešto loše?

Nije. :D
S tim da alkohol efikasno djeluje kao razređivač za superego .... :wink:
Ko je to rekao? :oops:

Jel opet Onaj... C.G.J :D
User avatar
AstorH
Posts: 1899
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#3272 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by AstorH »

Na ismijavanju neistomisljenika.


Sent from my iPad using Tapatalk
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5158
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#3273 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by ¤ jelena ¤ »

Hm....ta mogućnost možda zvuči primamljivo nekom od ismijanih neistomišljenika, ali....

pomenuto ismijavanje može biti samo posljedica već formiranog svjetonazora (kao što je to i samo postojanje neistomišljenika), a nikako uzrok iliti baza njegovog formiranja.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3274 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

Nastanak života, nastanak prvih atoma, molekula od kojih su danas sačinjena živa bića, dakle, ono poslije ničega, koji je vaš pogled na sve to, u koji scenarij vjerujete?
User avatar
drug_profi
Posts: 65441
Joined: 16/07/2012 16:00

#3275 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by drug_profi »

Prije svega semantika. Vjera nama nije isto kao vama. Vi je ne mijenjate vijekovima. Mi vjerujemo naucnim dokazima i preovladavajucim teorijama. Promjenom paradigme mijenja se i ono u sta "vjerujemo". Ali u globalu to nam pitanje uopste nije toliko bitno. Jesmo - tu smo! I time se bavimo.

...s mobilnog...
Locked