Pocetak rata u Sarajevu

Locked
dudlov
Posts: 2077
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#326 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by dudlov »

S ovim sto si napisao, vjeruj da bi Karadzicu bio svjedok za pozeljeti :-)
Taman onako kako on govori.[/quote]

Neme to veze, to više i ptice na grani znaju. Pa donesen je zakon o pokretačima otpora a kao datum uzet je mart 1991.
User avatar
ganjeta
Posts: 9542
Joined: 09/03/2010 02:36
Location: Joint Union

#327 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by ganjeta »

zateznistub wrote:
ganjeta wrote:Ramazan je bio februar-mart 1992. ja mislim...
I šta s tim?

Linije nikle za Bajram? Rovove četnici iskopali drugi dan Bajrama? Oružje stiglo isti dan...
Ništa buraz, pito čovjek gore :wink: .


Fakat prvi put čujem da su se straže čuvale 91. godine. Znam da su se kod mene u mahali čuvale u februaru i martu 92. Zna se ko je imao oružje, i sa tih par cijevi držale se straže.
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#328 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by riko-ga »

Ali Kemal wrote:
riko-ga wrote:Pa naravno da nije morao.Nisi morao ni 93 kada je bas stani-pani :D Ne bi se zakleo 100% jel bilo Novembar/Decembra 91 ili Januar 92 al smo drzali straze nocu.E sada kada bi rekao kako je to izgledalo ispao bi smijesam narocito ovim mladjim od 92 godista :izet: .Znaci pada mrak mi izlazimo ispred kuca i kao strazarimo.Posto je naselje mjesovito(Srbi-Bosnjaci tada Muslimani)mi kao pazimo da nas oni ne vide da drzimo strazu a isto tako i oni se kao kriju da mi ne prikjetimo nji.Dodje jutro sve normalno.Jesi se naspavao komsija ide se na posao ko radi i tako to.Prodje naprimjer 10-15 dana i kao skontamo da smo se izofirali i mi i oni sjednemo da se kao dogovorimo da drzimo zajednicke straze.I to i uradimo.Drzimo kao strazu da ko sa strane ne bi napravio kakav belaj.I ponovo nakon 15-20 dana kao situacija se smirila(mislim na TV-eu :D ) i kao nema potrebe vise sa strazama.Prestane se strazariti noc dvije i eto nekoga i kaze: Nap:pa ovi opet drze straze vidio ih kad sam se vracao iz druge eno ih u Mitrovoj garazi :shock: I sta ces vec mi ponovo u Ademovi garazu da drzimo strazu.
Sada kad bi me upitao od koga smo je drzali to jeste zbog koga Bog me ubio ako bi znao :?
Gdje je to bilo zivota ti. Mislim vjerujem ti, samo me interesuje koje je to naselje? Pade mi na pamet Sokolovic kolonija, Brijesce, podrucje Vogosce?
zateznistub wrote:De dijete, idi gledaj turske serije. Čuj gluposti ko me natjerao... A sto se oružja tiće poklonila SDA

za 1300 KM
Aljo kaze rata nece biti, a tusi oruzje. E ko je upravljao nasim zivotima :cry:

Ja se tebi zatezni stube izvinjavam, eto izgleda da su neki dijelovi grada ipak dosegli nenormalni zivot malo ranije zahvaljujuci SDA.
Ja i dalje ne znam gdje je to bilo, jer je to izgleda izvedeno super tajno za ostatak grada, ali vjerujem zateznom stubu.
Memli strana opstine Novi Grad :D .No treba reci da se ne moze generalizirati situacija u Sarajevu u to vrijeme.Pa i u Maju 92 si imao naselja gdje su se cudom cudili sto se strazari?Dakle svaka ulica je prica za sebe.Sve je zavisilo u kom djelu grada je ulica.Ko je zivjeo u toj ulici(mislim porijeklo stanovnistva vecinsko).Da se napise 150 istiniti prica o Sarajevu Decembar 91-Maj 92 ostalo bi prostora za nedoreceno.Prema tome nemoj generalizirati stvari.
User avatar
zateznistub
Posts: 15528
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#329 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by zateznistub »

riko-ga wrote: Memli strana opstine Novi Grad :D .No treba reci da se ne moze generalizirati situacija u Sarajevu u to vrijeme.Pa i u Maju 92 si imao naselja gdje su se cudom cudili sto se strazari?Dakle svaka ulica je prica za sebe.Sve je zavisilo u kom djelu grada je ulica.Ko je zivjeo u toj ulici(mislim porijeklo stanovnistva vecinsko).Da se napise 150 istiniti prica o Sarajevu Decembar 91-Maj 92 ostalo bi prostora za nedoreceno.Prema tome nemoj generalizirati stvari.
:thumbup: Sa sunčane strane!
dudlov
Posts: 2077
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#330 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by dudlov »

Pa 91. je unprofor došao. Nisu došli na ćevape, nego su znali šta slijedi.
User avatar
smurf
Posts: 70259
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#331 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by smurf »

Memli strana Starog grada od oktobra '91. Spremali se intenzivno ali smo komentarisali da nece kod nas zapucati, mozda po Krajini i Hercegovini te ni nakon martovskih barikada ne promjenismo misljenje i pricu. Mladost - ludost, ali da smo radili pod velom tajne jesmo jer nikakva utoka ili puska nas ne bi spasili od batina nasih staraca da su nas provalili.

I opet smo se nasli zateceni u aprilu...
Ripicipi
Posts: 4171
Joined: 11/01/2007 21:55
Location: BiH, a vi???

#332 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Ripicipi »

smurf wrote:Memli strana Starog grada od oktobra '91. Spremali se intenzivno ali smo komentarisali da nece kod nas zapucati, mozda po Krajini i Hercegovini te ni nakon martovskih barikada ne promjenismo misljenje i pricu. Mladost - ludost, ali da smo radili pod velom tajne jesmo jer nikakva utoka ili puska nas ne bi spasili od batina nasih staraca da su nas provalili.

I opet smo se nasli zateceni u aprilu...
Sta si ti mogao raditi pod velom tajne, ozbiljno, ako bi te starci ubili od batina da su saznali. Neko kao cuva strazu i dodje stari i za usi ga odvuce kuci :lol:

Izvini, ali prije bih rekao da ste se vi igrali svaba i partizana, a bilo te strah da tvoji ne saznaju da si "svabo" u toj igri.
User avatar
smurf
Posts: 70259
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#333 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by smurf »

Sta? Ma cuda :lol: :lol: Al' sa 16-17 godina u onaj vakat sigurno nisi smio biti izofiran da imas oruzje pa taman to bila vodovodna cijev sa patronom men' se cini 12-ka... Drugi vakat odrastanja i postivanja autoriteta koji su predstavljali roditelji, komsije, milicioneri i svi oni su bili spremni da izgrednika oderu od batina. Ali smo pazili na mahalu, cuvali dzamije, kuce... Bila je to igranka samo takva, prijavljivali licne karte kao izgubljene, vadili nove a na starim prekucavali datume rodjenja kako bi mogli ici na obuke...

Helem nejse, da nije bilo te "igre" ja bih vjerovatno kada je sve pocelo i ostao medju svojim zidovima i cekao da neko i nesto rijesi.

U prvih po' godine rata, moj dobar jaran se prijavio jedno cetiri puta u TO i kada god bi "zagustilo" dosao bi mu stari i demobilisao ga. Nakon par dana, prodje frtutma eto jarana opet na liniju.
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#334 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Ali Kemal »

smurf wrote:Memli strana Starog grada od oktobra '91. Spremali se intenzivno ali smo komentarisali da nece kod nas zapucati, mozda po Krajini i Hercegovini te ni nakon martovskih barikada ne promjenismo misljenje i pricu.
Ja mislim da sam u oktobru 1991 kupio Sony tv, 51 cm u nekom divljem free shopu negdje iznad bolnice Jagomir.
Znaci ja kupujem TV, a raja vec strazari :D
Slabo poznajem te brdske predjele, sto bi neko isao po Pofalicima, divljim naseljima po Mojmilu i slicno,
tako da mi je i nepoznat taj strazarski mentalitet :lol:
smurf wrote:Mladost - ludost, ali da smo radili pod velom tajne jesmo jer nikakva utoka ili puska nas ne bi spasili od batina nasih staraca da su nas provalili.
E ko vas je na to nagovorio sam da mi je znati :mrgreen:
smurf wrote:I opet smo se nasli zateceni u aprilu...
Nije nikakvo cudo, vecina raje je i dalje zateceno :oops:
User avatar
smurf
Posts: 70259
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#335 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by smurf »

Ne kontam ja tebe Ali Kemal, ako smo bili bolje informisani sta se desava u okolini trebali smo ignorisati sve to i pustiti se k'o tikve niz potok? Niko mene ni na sta nije nagovarao, ideja o mijenjanju datuma na lk je moja i zahvaljujuci istoj smo imali "pristup" velikoj raji. Da nije bilo bukvalno sake tako organizovanih momaka Boga dragog pitaj sta bi bilo.
Ti bas ono horan da zajebavas narod? Haj' ziv bio malo proguglaj i vidi sta se sve desavalo pa onda dodji i pitaj nesto smisleno.
Ripicipi
Posts: 4171
Joined: 11/01/2007 21:55
Location: BiH, a vi???

#336 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Ripicipi »

smurf wrote:Sta? Ma cuda :lol: :lol: Al' sa 16-17 godina u onaj vakat sigurno nisi smio biti izofiran da imas oruzje pa taman to bila vodovodna cijev sa patronom men' se cini 12-ka... Drugi vakat odrastanja i postivanja autoriteta koji su predstavljali roditelji, komsije, milicioneri i svi oni su bili spremni da izgrednika oderu od batina. Ali smo pazili na mahalu, cuvali dzamije, kuce... Bila je to igranka samo takva, prijavljivali licne karte kao izgubljene, vadili nove a na starim prekucavali datume rodjenja kako bi mogli ici na obuke...

Helem nejse, da nije bilo te "igre" ja bih vjerovatno kada je sve pocelo i ostao medju svojim zidovima i cekao da neko i nesto rijesi.

U prvih po' godine rata, moj dobar jaran se prijavio jedno cetiri puta u TO i kada god bi "zagustilo" dosao bi mu stari i demobilisao ga. Nakon par dana, prodje frtutma eto jarana opet na liniju.
Ja stvarno ne pamtim da je u oktobru '91 bilo ikakvih potreba da se cuvaju ulice, dzamije, kuce itd. Ja '91 isao na more, a ti mijenjao dokumente, cuvao straze, kuce, ulice, dzamije, cistio pusku.
Ne znam, kao da smo iz razlicitih gradova :-)
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#337 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Banksy »

Ali Kemal wrote:
Ja mislim da sam u oktobru 1991 kupio Sony tv, 51 cm u nekom divljem free shopu negdje iznad bolnice Jagomir.

Znaci ja kupujem TV, a raja vec strazari :D

A JNA prevozi banane.


Jugoslovenska narodna armija je već krajem 1991. godine počela pripremati opsadu Sarajeva uređujući artiljerijske i druge vatrene položaje na Trebeviću i drugim planinama i brdima oko Sarajeva. Sarajevske patriote sve su to tajno snimile kamerama, a presretali su i depeše starješina JNA i čelnika SDS-a u kojima je pisalo da će stari dio Sarajeva biti „raznesen granatama i raketama“.

Šokantne depeše

Kada su građani Sarajeva krajem novembra 1991. u naselju Bistrik zaustavili šlepere JNA, koji su prevozili granate i rakete, a vozači pokazali otpremnice kao da prevoze banane, nastala je dvodnevna drama.

U toj atmosferi čelnici Teritorijalne odbrane i Stanice javne bezbjedonsti sarajevske općine Stari Grad obavijestili su javnost o novim artiljerijskim položajima JNA oko Sarajeva, i cijevima okrenutim prema gradu, kao i apokaliptičnim depešama. Narednih dana već su emitovani i televizijski snimci tih artiljerijskih položaja oko Sarajevu. Glasnogovornici JNA su uvjeravali kako to oni samo vrši redovne vojne vježbe.

Izvjesno je da su Jugoslovenska narodna armija i srpski teritorijalci, kako su se tada zvali, do kraja februara 1992. zaokružili artiljerijski i pješadijski „prsten“ oko Sarajeva.
User avatar
smurf
Posts: 70259
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#338 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by smurf »

Ja ti prenesoh iskustvo iz moje mahale i da se razumijemo, isli smo i mi u Teatar, pred BB, Slogu... Ja sam cak sa par tada dobrih prijatelja komentarisao organizovanje ignorisuci njihova imena i porijeklo da bi u aprilu '92. jednog vidio na "srni" na Palama ili kako sada kazu U Palama a za jednog saznao '93. da je na trecoj strani u Hercegovini...
Brat-bratu pola te ekipe koja je jos '91. dezurala, patrolirala, strazarila ili nazovi kako vec hoces je u aprilu '92. zakljucala avlijska vrata, neki su izganjali papire pa nikada nisu uniforme ni obukli a danas se uhljebili na konto te '91. Helem nejse, to je nesto sto njima ide na dusu i samim tim nismo vise "raja".

A da, nisu to bile straze tipa 2 sata si na smjeni pa 6 u pripremi, tako dva dana pa dva si slobodan, to smo tek kasnije '92. naucili pa onda svi ganjali "papire" :-)
dudlov
Posts: 2077
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#339 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by dudlov »

smurf wrote:Ja ti prenesoh iskustvo iz moje mahale i da se razumijemo, isli smo i mi u Teatar, pred BB, Slogu... Ja sam cak sa par tada dobrih prijatelja komentarisao organizovanje ignorisuci njihova imena i porijeklo da bi u aprilu '92. jednog vidio na "srni" na Palama ili kako sada kazu U Palama a za jednog saznao '93. da je na trecoj strani u Hercegovini...
Brat-bratu pola te ekipe koja je jos '91. dezurala, patrolirala, strazarila ili nazovi kako vec hoces je u aprilu '92. zakljucala avlijska vrata, neki su izganjali papire pa nikada nisu uniforme ni obukli a danas se uhljebili na konto te '91. Helem nejse, to je nesto sto njima ide na dusu i samim tim nismo vise "raja".

A da, nisu to bile straze tipa 2 sata si na smjeni pa 6 u pripremi, tako dva dana pa dva si slobodan, to smo tek kasnije '92. naucili pa onda svi ganjali "papire" :-)
Papiri su zakon. Nisam ni znao sa koliko sam čvaka straže derao. Doduše, u pitanju su prijeratni papiraši. Haj što se vojske kotarisaše, nego i civilne zaštite.
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#340 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Ali Kemal »

smurf wrote:Ne kontam ja tebe Ali Kemal, ako smo bili bolje informisani sta se desava u okolini trebali smo ignorisati sve to i pustiti se k'o tikve niz potok? Niko mene ni na sta nije nagovarao, ideja o mijenjanju datuma na lk je moja i zahvaljujuci istoj smo imali "pristup" velikoj raji.
Dobro, znaci "velika raja" je tebe primila. Onako objektivno ne vidim da je to na cast te "velike raje", maloljetnike ukljucivati u ratne operacije.
smurf wrote:Da nije bilo bukvalno sake tako organizovanih momaka Boga dragog pitaj sta bi bilo.
Ti bas ono horan da zajebavas narod? Haj' ziv bio malo proguglaj i vidi sta se sve desavalo pa onda dodji i pitaj nesto smisleno.
Sta imam guglat, nije bilo nikakvog smisla strazariti u oktobru 1991, to kako sam ja vidio i vidim stvari, medjutim jasno mi je da su se pojedinci spremali za rat vec 1991, sto u principu nije donijelo nista dobro.
Banksy wrote:
Ali Kemal wrote: Ja mislim da sam u oktobru 1991 kupio Sony tv, 51 cm u nekom divljem free shopu negdje iznad bolnice Jagomir.

Znaci ja kupujem TV, a raja vec strazari :D
A JNA prevozi banane.
To je bilo vec u 1992-oj. :oops:
User avatar
karanana
Posts: 50761
Joined: 26/02/2004 00:00

#341 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by karanana »

91.
User avatar
muha_sa
Posts: 140349
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#342 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by muha_sa »

karanana wrote:91.
vidiš da Ali Kemal ne cita :-)

Banksy okacila ovo a on opet 92. :-)



Jugoslovenska narodna armija je već krajem 1991. godine počela pripremati opsadu Sarajeva uređujući artiljerijske i druge vatrene položaje na Trebeviću i drugim planinama i brdima oko Sarajeva. Sarajevske patriote sve su to tajno snimile kamerama, a presretali su i depeše starješina JNA i čelnika SDS-a u kojima je pisalo da će stari dio Sarajeva biti „raznesen granatama i raketama“.

Šokantne depeše

Kada su građani Sarajeva krajem novembra 1991. u naselju Bistrik zaustavili šlepere JNA, koji su prevozili granate i rakete, a vozači pokazali otpremnice kao da prevoze banane, nastala je dvodnevna drama.

U toj atmosferi čelnici Teritorijalne odbrane i Stanice javne bezbjedonsti sarajevske općine Stari Grad obavijestili su javnost o novim artiljerijskim položajima JNA oko Sarajeva, i cijevima okrenutim prema gradu, kao i apokaliptičnim depešama. Narednih dana već su emitovani i televizijski snimci tih artiljerijskih položaja oko Sarajevu. Glasnogovornici JNA su uvjeravali kako to oni samo vrši redovne vojne vježbe.

Izvjesno je da su Jugoslovenska narodna armija i srpski teritorijalci, kako su se tada zvali, do kraja februara 1992. zaokružili artiljerijski i pješadijski „prsten“ oko Sarajeva.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#343 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Banksy »

Ali Kemal wrote:
Banksy wrote:
Ali Kemal wrote: Ja mislim da sam u oktobru 1991 kupio Sony tv, 51 cm u nekom divljem free shopu negdje iznad bolnice Jagomir.

Znaci ja kupujem TV, a raja vec strazari :D
A JNA prevozi banane.
To je bilo vec u 1992-oj. :oops:
E onda ništa ... :lol: :lol:


Nagađam da si nakon kupovine tog novog Sony tv, 51 cm glavu držao prikovanu za ekran narednih nekoliko mjeseci, te tako bio u nemogućnosti, a i bez interesa, da doznaš štO se dešava u vanjskom svijetu ... ? :mrgreen:
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#344 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by riko-ga »

Ma donekle ja i razumijem ljude sto ne vjeruju da se strazarilo u zimu 91.Al ipak se to desavalo.Kod mene naprimjer komsija Dragan nestane na 10-tak dana.Gdje,kako,sto?Da bi posumnjali da ide na Hrvatsko ratiste da se tamo bori.Malo po malo vidimo tako nestaje sve vise i vise komsija na 10-15 dana i vrate se sasvim normalno i nastave zivjeti.Morao bi biti glup da to ne primjetis.Kada primjetis pocinjes se pitati koji je razlog.Malo kroz salu malo okolo kole i saznamo da idu na obuku u kasarnu u Lukavicuili na ratiste u Hrvatsku.Pa primjetis da ti komsija Slavko (covjek od 60-65 god) svako vece redovno "seta" do mahale koja je 99% nastanjena Srbima.To se nije desavalo ranije.I postane ti sumnjivo.Malo se prati to i vidis nisu cista posla.Tako svaki dan po neko neobicno desavanje u mahali.I naravno pocinje se uvlaciti neizvjesnost u ljude.Pocinje prica o 41-45 i dodjes u stanje da ti nije sigurno spavati u mahali bez "straze".Dobro neko gore rece nije to bila klasicna straza 2h straze 6 h pripreme.Vec kako se zadesi.Znalo se desiti da ja i jaran po cijelu noc "strazarimo".To jeste da provedemo noc u garazi odakle imamo najbolji pregled ulice da vidimo ko prolazi.Kada bi primjetili auto iza ponoci ne bi ga zaustavljali vec bi pratili gdje ide kod koje kuce je stalo i ako je moguce ko je izasao iz njega.To bi ujutro "raportirali" ovim nasim u mahali ko je otprilike stariji i kao ozbiljni.Po danu je sve normalno sjedi se skupa na zidu zeza.Navece ponovo po starom.Pa onda vec opisano u postu ranije dolazi se do ozbiljnije straze i do zajednicki straza.Da bi u Aprilu te nase komsije u sred bijela dana do zuba naoruzani i kokardama da kapama otisli svojima u Lukavicu jer eto idu Zelene beretke i sve kolju redom :-) :-) :-) Kolicina oruzja koju su odnijeli mogla je naoruzati cijeli voda nji je bilo 15-stak.Po izbijanju "pravoga" rata Maja 92 u njihovim kucama je pronadjeno dodatno oruzje za jedno odjeljenje od 10-12 ljudi.E zbog toga smo strazarili u zimu 91.
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#345 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Innovation »

Sarajevske patriote sve su to tajno snimile kamerama, a presretali su i depeše starješina JNA i čelnika SDS-a u kojima je pisalo da će stari dio Sarajeva biti „raznesen granatama i raketama“.
Zelene beretke osnovane 10.juna 1991.g.
Dezuralo se po rubnim dijelovima grada.
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#346 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by hamza_sa »

@ Ali Kemal

Tuzno je doci na ovaj forum i na ovoj temi procitati tvoje i postove jos ponekog na zadatu temu.

Prvo cu ti pokusati objasniti da rat tj. agresija ne pocinje preko noci. A, u jednoj zemlji kakva je bila Jugoslavija takve pripreme su se desavale desetke godina ranije od samog zapocinjanja agresije. Dovoljno ti je samo prouciti Sreberenicu i pripreme za agresiju na istu pa da bi shvatio o cemu ti pricam. Recimo, neka ti fokus interesovanja bude na soli. A, ako te to bude interesovalo, napomenucu ti samo da je u vrijeme okruzenja Srebrenice u istu po Mladicu moglo sve uci od humanitarne pomoci osim soli. Slobodno se potrudi i dobices odgovor sto je neko bas u toj Srebrenici a i u drugim dijelovima RBiH cuvao straze vec i 1991. godine.

Korijeni agresije na RBiH sezu puno dalje od onoga zasto ti smatras da je razlog i povod za istu. Pa, cak i kada se spominje taj famozni tzv. "srpski" svat. Hronologija dogadjaja koja je prethodila tom svatu je sasvim drugacija od one koju i dan danas, narocito cetnicka strana, pokusava svesti upravo na taj dogadjaj kao jedan od najbitinijih povoda za pocetak kakao oni kazu "gradjanskog rata". Vjerovao ili ne, ako se malo potrudis doci ces do saznanja da cak u toj prokletoj cetnickoj mitologiji korijeni agresije na RBiH cak sezu i do bitke na Kosovu. A, da je ziv nikola koljevic, on bi ti mozda objasnio u svojim izlaganjima da je srpski problem sa Bosnjacima nastao u periodu ameba, iako bi bio u stanju te ubjediti da problem jeste postojao iako Bosnjaci kao takvi nisu.

A, drugo sto ti zelim napisati jeste tuzna cinjenica da smo se doveli u ovakvu situaciju da poslije svega sto smo dozivjeli, a neki i prezivjeli se moramo na forumima ubjedjivati sta i kako je bilo. Ne znam ni ko si ni sta si, ali tvoja pitanja mi djeluju provokativno kao i tvoje kontatacije, i djeluju veoma negativno na generaciju onih koji su bili djeca za vrijeme agresije na RBiH i dovode ih u zabludu. Po mom misljenju pokusavas im "staviti" veliki upitnik iznad glave kada su u pitanju agresija na RBiH i sve ono sto joj je prethodilo i sto se je desavalo tokom iste.

Nisam ubjedjen da ti je to cilj, samo moja pretpostavka, ali bez obzira na to, treba znati da ce ovdje uvijek biti neko ko ce govoriti i pisati istinu o zbivanjima iz perioda agresije na RBiH, pa makar mi to bilo posljednje u zivotu.
Nomo
Posts: 1801
Joined: 17/06/2014 12:25

#347 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Nomo »

leteimicno sam protrcao kroz temu . ali kemal se lazno predstavlja( bosnjak ) na forumu , fura hdz opcije i nije vrijedan spomena . medjutim cini mi se da je ovdje u pravu . ,,banane ,, nisu setale preko bistrika 91 kako kaze sveznajuca Basnksy nego 92 kako kaze famozni kemo .te ,, banane ,, u stvari rakete zemlja zemlja zrak ili kako vec alija je vrati kukanjcu . kurac bi mu hrvati vratili samo glupi mujo tako reagira . ne znam niti jednog bosanca koji je 91 godine sanjao ili ti sumnjao u rat . to sto je gorio vukovar nikom u bosni a ni u zagrebu , nazalost, ( dobrim dijelom ) nije puno , skoro pa nista , znacilo . svi relevantni prilozi i prikazi , sjecanja i jednostavno istorija govore u prilog cinjenici da je april 92 godine zadesio gradjane BiH a pogotovo bih muslimane na spavanju . oni su tada izgledali kao oni americki vojnici u perl harburu kada su rizojedi sa neba pali na havaje .otprilike tako . cuj straze u sarajevu 91 ? kamo srece da je tako bilo . ja se sjecam samo onih carapana koji su blokirali i parallizirali grad i jedan od njih govori na francuskom .napisacu po vuku , se la ger ,, ovo je rat . nekoliko sds cetnickih govana ( rodjene sarajlije ) sa crnim fantomkama u civlinim odijelima i uglancanim dugim automatskim cijevima je doslovno zaustavilo zivot u sarajevu . da su postojale straze 91 i da je postojala ta svijest kod bih muslimana koju ima svaki narod na svijetu ti bi majmuni bili likvidirani dok si reko keks .ostalo je istorija .
Nomo
Posts: 1801
Joined: 17/06/2014 12:25

#348 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Nomo »

hamza_sa wrote:@ Ali Kemal

Tuzno je doci na ovaj forum i na ovoj temi procitati tvoje i postove jos ponekog na zadatu temu.

Prvo cu ti pokusati objasniti da rat tj. agresija ne pocinje preko noci. A, u jednoj zemlji kakva je bila Jugoslavija takve pripreme su se desavale desetke godina ranije od samog zapocinjanja agresije. Dovoljno ti je samo prouciti Sreberenicu i pripreme za agresiju na istu pa da bi shvatio o cemu ti pricam. Recimo, neka ti fokus interesovanja bude na soli. A, ako te to bude interesovalo, napomenucu ti samo da je u vrijeme okruzenja Srebrenice u istu po Mladicu moglo sve uci od humanitarne pomoci osim soli. Slobodno se potrudi i dobices odgovor sto je neko bas u toj Srebrenici a i u drugim dijelovima RBiH cuvao straze vec i 1991. godine.

Korijeni agresije na RBiH sezu puno dalje od onoga zasto ti smatras da je razlog i povod za istu. Pa, cak i kada se spominje taj famozni tzv. "srpski" svat. Hronologija dogadjaja koja je prethodila tom svatu je sasvim drugacija od one koju i dan danas, narocito cetnicka strana, pokusava svesti upravo na taj dogadjaj kao jedan od najbitinijih povoda za pocetak kakao oni kazu "gradjanskog rata". Vjerovao ili ne, ako se malo potrudis doci ces do saznanja da cak u toj prokletoj cetnickoj mitologiji korijeni agresije na RBiH cak sezu i do bitke na Kosovu. A, da je ziv nikola koljevic, on bi ti mozda objasnio u svojim izlaganjima da je srpski problem sa Bosnjacima nastao u periodu ameba, iako bi bio u stanju te ubjediti da problem jeste postojao iako Bosnjaci kao takvi nisu.

A, drugo sto ti zelim napisati jeste tuzna cinjenica da smo se doveli u ovakvu situaciju da poslije svega sto smo dozivjeli, a neki i prezivjeli se moramo na forumima ubjedjivati sta i kako je bilo. Ne znam ni ko si ni sta si, ali tvoja pitanja mi djeluju provokativno kao i tvoje kontatacije, i djeluju veoma negativno na generaciju onih koji su bili djeca za vrijeme agresije na RBiH i dovode ih u zabludu. Po mom misljenju pokusavas im "staviti" veliki upitnik iznad glave kada su u pitanju agresija na RBiH i sve ono sto joj je prethodilo i sto se je desavalo tokom iste.

Nisam ubjedjen da ti je to cilj, samo moja pretpostavka, ali bez obzira na to, treba znati da ce ovdje uvijek biti neko ko ce govoriti i pisati istinu o zbivanjima iz perioda agresije na RBiH, pa makar mi to bilo posljednje u zivotu.
ovo je igra gluih telefona . niti ti razumijes njega , niti on tebe . niti ti sam sebe razumijes . zaboravi ali kemala . ja ti kazem , kamo srece da smo cuvsali straze 91 . kakve bolan straze mi smo 92 bacali cvijece na tenkove JNA . Mi smo 92 imali pistolje i lovacke puske a 91 lopate i grablje . Mi cuvali straze 91 :roll: :-) od koga ? gdje ? halllllo saberi se . kamo srece da jesmo ali nismo . meni je ime mjuo kao i tebi ....u sarajevu se prvih dana i sedmica aprila i maja 92 godine govorilo . ,, ko to puca ,, cuj ko puca :? :shock: od alije pa nadalje . da se ne uvrijedi neko . cuj ko puca . yebem ti tako glup i naopak narod da ne zna ko puca na njega 92 ge a cuvo strazu od srba 91 . yebem ti logiku . SDA dijelila i muljala sa dusmanima . lutali smo lutamo i lutacemo . ne da mi se vise pisati u picku materinu .
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#349 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by riko-ga »

@Nomo ja tebe potpuno razumijem.T sigurno pricas iz svoga ugla pocetak rata.Ja sam vec pisao ranije da se to ne moze generalizirati u sarajevu.Jer siguran sam kada bi pitao 91 dvije ulice jedna do druge o tome dobio bi dva razlicita odgovora.Jer to je tako bilo.Nije bilo organizacije za cjelokupan grad ili bar opstinu.No takodje moras znati da je bilo ulica i ljudi sto su 91 cuvali strazu i sto su Aprila 92 tacno znali ko puca.Mozda taj broj ne prelazi 10% dstanovnistva Sarajeva u to vrijeme ali da ih je bilo bilo je.Pa sam sam sebi svjedok :thumbup:

To sto se vecina pitala ko to puca mi je itekako poznata.Svecam se moja ulica iseljena jer je kao na dlanu i vec roka po istoj a nase komsije 100 metara nize se pitaju sta se desava.Kada ih zoves da izadju tu na strazu jer ce cete napasti svaki cas njihov odgovor je "ko vam je kriv sto ste pravili kuce na brdu".I tako sve do Maja 92.Tek kad im je tenk dosao na to brdo skontali da se treba organizovati i izaci na to brdo.Sreca nije bilo prekasno.

Znaci nemoj ljude ubjedjivati da vise vjeruju tebi vec svojim ocima ziv ti meni bio :izet:
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#350 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Dr. Kuca »

Ali kako vi stariji niste mogli dokuciti sta se radi? Srbi psuju tita ovo ono, bosnjo na metke ide mi smo titini, mi ti se kunemo... Zasto ste bili toliko glupi? Nakon Slovenije i Hrvatske?
Locked