Mi kulturnija raja to gledamo u horor filmovima, ima i nikad prevaziđeni film "Egzorcist" sa Lindom Blair.S4mpion wrote:Jesi li ikada prisustvovala liječenju ljudi "od džina, šejtana", liječenju stravom?¤ jelena ¤ wrote:Da, što je u kontekstu priče o zdravlju i pružanju zdravstvene pomoći - zastrašujuće.
Ne toliko u ovom slučaju sa kamenom u bubregu, ali jeste ako u raspravu ubacimo priču o džinima, stravama i tako tim opsednutostima đavolom, kao religijskim pandanima ozbiljnih psihijatrijskih oboljenja...
Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
- fatamorgana
- Posts: 26894
- Joined: 16/02/2010 22:35
- Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće
#3226 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
- S4mpion
- Posts: 19317
- Joined: 24/11/2011 21:16
#3227 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
OK, jasno.fatamorgana wrote:NisamS4mpion wrote:
Jesi li ikada prisustvovala liječenju ljudi "od džina, šejtana", liječenju stravom?
- ¤ jelena ¤
- Posts: 5158
- Joined: 18/05/2010 20:04
- Location: BD
#3228 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Ne.S4mpion wrote:Jesi li ikada prisustvovala liječenju ljudi "od džina, šejtana", liječenju stravom?¤ jelena ¤ wrote:Da, što je u kontekstu priče o zdravlju i pružanju zdravstvene pomoći - zastrašujuće.
Ne toliko u ovom slučaju sa kamenom u bubregu, ali jeste ako u raspravu ubacimo priču o džinima, stravama i tako tim opsednutostima đavolom, kao religijskim pandanima ozbiljnih psihijatrijskih oboljenja...
Broj mojih godina je samo dvocifren.
- S4mpion
- Posts: 19317
- Joined: 24/11/2011 21:16
#3229 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Aha, ma ništa, kad si ono napisala, pomislio sam da imaš predstavu o čemu govoriš.¤ jelena ¤ wrote:Ne.S4mpion wrote:
Jesi li ikada prisustvovala liječenju ljudi "od džina, šejtana", liječenju stravom?
Broj mojih godina je samo dvocifren.
-
5 0 5
- Posts: 15203
- Joined: 14/10/2007 20:58
#3230 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Pa i ovo što citiraš su isto napisali ljudi. Ko ti garantuje da nisu korumpirani? Zato što imaju abu dabu impi šimpi u imenu?Towelie wrote:Mislim da ti je na ovo odgovorio vatrogasac, a kljuc je u covekovoj prirodi. Allah dz.s. bolje poznaje coveka od njega samog pa je zato zabrana tu i za velike i za male kolicine alkohola jer je poznato da covek nema meru u ovome. Ko kaze da ce se zadovoljiti sa jednom casicom? Gde je jedna, tu je jos jedna. Pa jos jedna. Tako to ide. Retko ko zapravo ima meru.pa zar ni ti ne pratis raspravu? velike i male kolicine... citamo se valjda ili cemo odgovarati sporadicno? mozda da i tebi dam savjet da procitas zadnje dvije stranice?
konkretno, alkohol ne steti covjeku u malim kolicinama, bas kao i mnogo drugih stvari. recimo jedna ljuta na cesrce. bas kao sto ni sol u malim kolicinama ne steti, ali u velikim ubija (kako mi je bezveze ovo ponavljati po 10-i put, ali valjda treba). cak necu ni navoditi primjere koje kerima navodi.
I ako bi, recimo, bila dozvoljena mala kolicina alkohola, sta znaci mala? Za nekog je to casica, za nekog litar vina. Mala kolicina necega je relativan pojam.I za tu svinsku mast se moze naci zamena, i to adekvatna.towelie
Svinjska mast ima daleko bolju zamjenu kod lijecenja ,recimo razna biljna ulja koja su mnogo razgradljivija u ljudskom tijelu od zivotinjske masti pa time otpadaju i druge masnoce zivot.porijekla.Dok kod alkohola bilo alternativno bilo komercijalno nema sanse drugim putem da se izvuce lijek iz bilja bez koga nema lijekaili da nas truju nekim neprirodnim supstancama sto pocesto i cini farmacija.pitanje je onda kako Bog moze zabraniti alkohol kod lijecenja,jer se ne radi o čašici istog ,nego kapima nekad i jedna kap.
Hanefijski ucenjaci su rekli da nije dozvoljeno lijeciti se alkoholom osim ukoliko se sigurno zna da se njime ta bolest može izlijeciti, a nema nešto što bi ga u tom pogledu moglo zamijeniti. U ovom pogledu potrebno je svjedocanstvo više od jednog ljekara specijaliste da se njime ta bolest sigurno može izlijeciti. (El-Hedijje al-allaijje, str. 251.) Šafije uslovljavaju dozvolu upotrebe alkohola u lijecenju sa dva uslova: a) da alkohol bude pomiješan sa necim drugim i da bude rastvoren u njemu; b) da ne postoji neki drugi odgovarajuci lijek koji u sebi ne sadrži alkohol. (Mugnil-muhtadž, 4/188.) Izz b. Abdusselam kaže: “Dozvoljeno je lijecenje onim što je necisto ukoliko (osoba) nije pronašla nešto cisto što ga zamjenjuje, jer je dobro (korist) izlijecenja i zdravlja potpunije i vrednije od dobra (koristi) izbjegavanja necistoce. Nije dozvoljeno, po ispravnom mišljenju, lijecenje alkoholom, osim kada se spozna da se njime postiže izlijecenje, a osoba nije pronašla neki drugi lijek.” (Qava‘idul-ahkam, 1/81.)Preporuka je da je doktor musliman, a ne pravilo. Veoma je prakticno ako je to tako jer samo vernik moze razumeti na pravi nacin potrebe vernika. Na primer, doktor vernik moze razumeti potrebu bolesnika da klanja namaz po svaku cenu, dok doktor nemusliman nece na pravi nacin. Sto se posta tice, samo doktor vernik moze na pravi nacin da izvaga vaznost posta i potencijalnu stetu za osobu koja bi htela da posti a ima nekakvu bolest, recimo dijabetes.Kako je nevazna stvar to sto je naglaseno kako se preporucuje doktor musliman ispred doktora nemuslimana?
Ocito da je prvi po necemu bolji od drugog, ako je jedina razlika to sto je jedan musliman, a drugi ne to znaci da je po tome ta osoba bolja (ne nuzno kao doktor, ali ipak bolja). Znaci da se pravi razlika medju ljudima. Koliko je to opravdano je tema za raspravu.
Zene muslimanke takodje trebaju muslimanke doktorice, sto zbog mogucnosti pokazivanja avreta usred pregleda i slicno.
- Towelie
- Posts: 7487
- Joined: 03/05/2013 19:29
#3231 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Ako ovako budemo skepticni prema svemu, ti ne treba da verujes nicemu sto si ikad cuo ili procitao, jer postoji makar 0,001% sanse da ta osoba laze ili je korumpirana.Pa i ovo što citiraš su isto napisali ljudi. Ko ti garantuje da nisu korumpirani? Zato što imaju abu dabu impi šimpi u imenu?
Nekada jednostavno moras uzeti da odredjeni izvor smatras poverljivim, bez obzira sto postoji sansa za gresku.
-
kerima1
- Posts: 3530
- Joined: 13/06/2012 19:04
#3232 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
I rekla sam da za svinjsku mast ima dobra zamjena.I za tu svinsku mast se moze naci zamena, i to adekvatna.
Hanefijski ucenjaci su rekli da nije dozvoljeno lijeciti se alkoholom osim ukoliko se sigurno zna da se njime ta bolest može izlijeciti, a nema nešto što bi ga u tom pogledu moglo zamijeniti. U ovom pogledu potrebno je svjedocanstvo više od jednog ljekara specijaliste da se njime ta bolest sigurno može izlijeciti. (El-Hedijje al-allaijje, str. 251.) Šafije uslovljavaju dozvolu upotrebe alkohola u lijecenju sa dva uslova: a) da alkohol bude pomiješan sa necim drugim i da bude rastvoren u njemu; b) da ne postoji neki drugi odgovarajuci lijek koji u sebi ne sadrži alkohol. (Mugnil-muhtadž, 4/188.) Izz b. Abdusselam kaže: “Dozvoljeno je lijecenje onim što je necisto ukoliko (osoba) nije pronašla nešto cisto što ga zamjenjuje, jer je dobro (korist) izlijecenja i zdravlja potpunije i vrednije od dobra (koristi) izbjegavanja necistoce. Nije dozvoljeno, po ispravnom mišljenju, lijecenje alkoholom, osim kada se spozna da se njime postiže izlijecenje, a osoba nije pronašla neki drugi lijek.” (Qava‘idul-ahkam, 1/81.)
Alkohol je cista tvar.
-
Edouard
- Posts: 1944
- Joined: 17/03/2014 14:31
#3233 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
NIN wrote:Kako vec rekoh nebrojeno puta, religija je drustveni mehanizam i ljudi teze istoj jer smo ekstremno socijalne zivotinje. Takodje, jako smo inteligentni tako da vjesto racionalizujemo svoje nedostatke i projiciramo ih na druge. Otud i prilagodjavanje religijskih kodeksa svojim sklonostima.
Jest, nebrojeno si puta to rekao, i isto toliko puta pokazao da ne shvaćaš bit religije.Kako vec rekoh nebrojeno puta, religija je drustveni mehanizam...
Naravno, religija se može promatrati i sa sociološko-psihološkog aspekta (kao i s drugih), ali i taj je puno kompleksniji od ovog pojednostavljenog stereotipa za vlastitu upotrebu.
Ali nije problem u tome što čovjek tako poima stvari, već u tome što vlastito poimanje hoće prikazati kao opće saznanje, neupitnu istinu.
- drug_profi
- Posts: 65440
- Joined: 16/07/2012 16:00
#3234 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Lako je odrediti kolicinu. Dozvoljeno je 0,03 promila. Alkohol kao pice je daleko od zla kakvim ga islam prikazuje.
...s mobilnog...
...s mobilnog...
- ¤ jelena ¤
- Posts: 5158
- Joined: 18/05/2010 20:04
- Location: BD
#3235 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Korektno si mislio i nije bilo potrebe da postavljaš dodatna pitanja.S4mpion wrote:Aha, ma ništa, kad si ono napisala, pomislio sam da imaš predstavu o čemu govoriš.¤ jelena ¤ wrote:Ne.S4mpion wrote:
Jesi li ikada prisustvovala liječenju ljudi "od džina, šejtana", liječenju stravom?
Broj mojih godina je samo dvocifren.
Nisam nikad prisustvovala ni stvaranju molekula ATP u tvom organizmu, pa poznavajući osnove metaboličkih procesa, Krebsovog ciklusa, itekako imam predstavu o tome o čemu sada govorim.
Tvoja subjektivna, lična iskustva i to čemu si ti prisustvovao u kontekstu ove priče su irelevantna.
- Towelie
- Posts: 7487
- Joined: 03/05/2013 19:29
#3236 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Jeste, tako je danas. Ali se to vrlo lako moze promeniti i legalizovati da umesto 0,03 promila bude 0,3 promila. Ili koju god cifru pozelis.drugi profil wrote:Lako je odrediti kolicinu. Dozvoljeno je 0,03 promila. Alkohol kao pice je daleko od zla kakvim ga islam prikazuje.
...s mobilnog...
Drzava je ta koja donosi zakone i odredjuje sta je legalno, a sta nije. Ako im prahne, odjednom vise 0,3 promila nece biti velika kolicina alkohola u krvi, vec "dozvoljena".
-
kerima1
- Posts: 3530
- Joined: 13/06/2012 19:04
#3237 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Alkohol i jeste zlo ako se nema mjere ,a tesko da iko moze ostati na casici dnevno,jer sam po sebi stvara ovisnost i tjera na povecanje doze.Alkohol kao pice je daleko od zla kakvim ga islam prikazuje.
Towelie je naveo sta kazu islamski pravnici kod lijecenja istim,ali u dosta manjoj dozi od casice djevno,tacnije kapima i jedino je tako ljekovit,ostalo ode jetra.
-
belfy
- Posts: 9827
- Joined: 06/08/2007 09:00
#3238 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
ja lijepo zamolio za citanje s razumijevanjem, ali dzaba... kazes mislis da mi je odgovorio vatrogasac kojem sam objasnio gdje je greska u takvom razmisljanju, a ti sada ponavljas isti odgovor i onda treba jos jednom sve ponovo pisati umjesto da si citao konverzaciju kako je isla. stvarno nema smisla.Towelie wrote:Mislim da ti je na ovo odgovorio vatrogasac, a kljuc je u covekovoj prirodi. Allah dz.s. bolje poznaje coveka od njega samog pa je zato zabrana tu i za velike i za male kolicine alkohola jer je poznato da covek nema meru u ovome. Ko kaze da ce se zadovoljiti sa jednom casicom? Gde je jedna, tu je jos jedna. Pa jos jedna. Tako to ide. Retko ko zapravo ima meru.pa zar ni ti ne pratis raspravu? velike i male kolicine... citamo se valjda ili cemo odgovarati sporadicno? mozda da i tebi dam savjet da procitas zadnje dvije stranice?
konkretno, alkohol ne steti covjeku u malim kolicinama, bas kao i mnogo drugih stvari. recimo jedna ljuta na cesrce. bas kao sto ni sol u malim kolicinama ne steti, ali u velikim ubija (kako mi je bezveze ovo ponavljati po 10-i put, ali valjda treba). cak necu ni navoditi primjere koje kerima navodi.
I ako bi, recimo, bila dozvoljena mala kolicina alkohola, sta znaci mala? Za nekog je to casica, za nekog litar vina. Mala kolicina necega je relativan pojam.
evo i tebi cu dati primjer, ali fakat zamarate ovim kruzenjem. ako je alkohol zabranjen jer bog zna da ljudi u njemu nemaju mjeru onda bi trebalo biti isto i za ostale stvari u kojima covjek nema mjeru. recimo, vjera bi takodjer onda trebala biti zabranjena od strane boga jer vidimo da ljudi u njoj nemaju mjeru, a on je to trebao znati. jel' tako?
dakle - takvo razmisljanje je ocigledno pogresno.
- S4mpion
- Posts: 19317
- Joined: 24/11/2011 21:16
#3239 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
¤ jelena ¤ wrote:Korektno si mislio i nije bilo potrebe da postavljaš dodatna pitanja.S4mpion wrote:
Aha, ma ništa, kad si ono napisala, pomislio sam da imaš predstavu o čemu govoriš.
Nisam nikad prisustvovala ni stvaranju molekula ATP u tvom organizmu, pa poznavajući osnove metaboličkih procesa, Krebsovog ciklusa, itekako imam predstavu o tome o čemu sada govorim.
Tvoja subjektivna, lična iskustva i to čemu si ti prisustvovao u kontekstu ove priče su irelevantna.
Stvaranje ATP je vrlo lahko utvrditi naučnom metodom, nema tu ništa sporno. Postojanje ATP molekula nikada nije utvrđeno odokativnom metodom kao što ti odokativno nekom pripisuješ psihijatrijsko oboljenje bez ikakve dijagnoze tako da je analogija s ATP-om potpuno nesaglasna.
Dodatno pitanje je bilo neophodno kako bismo utvrdili da li uopšte poznaješ materiju o kojoj govoriš, a utvrđeno je jasno da ne poznaješ.
Dijagnosticirala si psihijatrijsko oboljenje ljudima čijem liječenju uopšte nisi prisustvovala i o čijem liječenju ne znaš apsolutno ništa, a da ne pričamo o uspostavljanju dijagnoze. Ne trebamo spominjati koliko je tvoj pristup dijagnozi, s medicinskog stajališta, smiješan i u potpunosti neutemeljen.
Dakle, ubuduće, izbjegavaj pozivanje na stvari o kojima ne znaš apsolutno ništa.
- Towelie
- Posts: 7487
- Joined: 03/05/2013 19:29
#3240 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Poredis kruske i jabuke ovde.evo i tebi cu dati primjer, ali fakat zamarate ovim kruzenjem. ako je alkohol zabranjen jer bog zna da ljudi u njemu nemaju mjeru onda bi trebalo biti isto i za ostale stvari u kojima covjek nema mjeru. recimo, vjera bi takodjer onda trebala biti zabranjena od strane boga jer vidimo da ljudi u njoj nemaju mjeru, a on je to trebao znati. jel' tako?
dakle - takvo razmisljanje je ocigledno pogresno.
Religija je celokupan sistem koji definise nacin zivota, konzumacija alkohola je samo jedna stavka u okviru pravilnika definisanog istom tom religijom. Nije bas za porediti.
A nije jedini aspekt zabrane alkohola ovaj medicinski, vec i cinjenica da alkohol menja stanje svesti i covek gubi kocnicu i prepusta se strastima vise nego kad nije pod uticajem alkohola. Alkohol, takodje, zovu majka svih zala jer je pod njegovim uticajem lako uciniti blud ili nesto sto vodi ka bludu, izazvati incident ili se potuci sa nekim, ima primera gde pijani muz maltretira zenu i decu. Sve su to primeri negativnosti kod coveka nastalih pod uticajem alkohola.
Zabrana alkohola je kompleksna tema i ne moze da se svede samo na medicinski aspekt. Uostalom, to sto je alkohol zabranjivan postepeno, a ne direktnom zabranom u Kur'anu dosta govori o kompleksnosti materije.
- lua
- Posts: 3796
- Joined: 25/10/2009 22:31
- Location: Saraj'vo
-
belfy
- Posts: 9827
- Joined: 06/08/2007 09:00
#3242 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
cuj kruske i jabuke. pa ako mi je pogresna analogija onda je ja nikako ne bih mogo uklopiti u ovaj tvoj post o alkoholu, ali pazi sada ovo:Towelie wrote:Poredis kruske i jabuke ovde.evo i tebi cu dati primjer, ali fakat zamarate ovim kruzenjem. ako je alkohol zabranjen jer bog zna da ljudi u njemu nemaju mjeru onda bi trebalo biti isto i za ostale stvari u kojima covjek nema mjeru. recimo, vjera bi takodjer onda trebala biti zabranjena od strane boga jer vidimo da ljudi u njoj nemaju mjeru, a on je to trebao znati. jel' tako?
dakle - takvo razmisljanje je ocigledno pogresno.
Religija je celokupan sistem koji definise nacin zivota, konzumacija alkohola je samo jedna stavka u okviru pravilnika definisanog istom tom religijom. Nije bas za porediti.
A nije jedini aspekt zabrane alkohola ovaj medicinski, vec i cinjenica da alkohol menja stanje svesti i covek gubi kocnicu i prepusta se strastima vise nego kad nije pod uticajem alkohola. Alkohol, takodje, zovu majka svih zala jer je pod njegovim uticajem lako uciniti blud ili nesto sto vodi ka bludu, izazvati incident ili se potuci sa nekim, ima primera gde pijani muz maltretira zenu i decu. Sve su to primeri negativnosti kod coveka nastalih pod uticajem alkohola.
Zabrana alkohola je kompleksna tema i ne moze da se svede samo na medicinski aspekt. Uostalom, to sto je alkohol zabranjivan postepeno, a ne direktnom zabranom u Kur'anu dosta govori o kompleksnosti materije.
cinjenica je da vjera mijenja stanje svijesti i covjek gubi kocnicu, te se prepusta gladovanju, zrtvovanju zivotinja, obrezivanju, odlaskom svakog petka na zborno mjesto te puno lakse izaziva incidente samim pominjanjem vjere u negativnom kontekstu ili nekim obicnim crtezima.
zabrana vjere je kompleksna tema i ne moze samo da se svede na jedan aspekt. uostalom, nemogucnost zabrane vjere odjednom govori o kompleksnosti ove materije.
jel zvuci dobro ova kruska na tu tvoju jabuku?
- Towelie
- Posts: 7487
- Joined: 03/05/2013 19:29
#3243 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Towelie
Jeste, moze se to i tako kazati.cinjenica je da vjera mijenja stanje svijesti i covjek gubi kocnicu,
Ljudi koji nisu vernici strajkuju gladju, i to nije prepustanje gladovanju do mere do koje ce stetiti organizmu vec odrejdeni broj sati dnevno, i to samo u toku jednog meseca u celoj godini. Post ne da steti, nego koristi.te se prepusta gladovanju,
http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=222
http://www.akos.ba/multimedia/medicinsk ... ehic-video
Skoro svi ljudi zrtvuju zivotinje i koriste ih u ishrani. Neki naprave ritual od toga, neki ih zakolju samo. Rezultat je isti, zivotinja vise nije ziva. Ako je ubijanje zivotinja za potrebe ishrane negativno, onda smo svi u istom sosu. I vernici i ateisti i svi koji konzumiraju mesu i zivotinjske prozivode.zrtvovanju zivotinja,
I ovo ima medicinsko utemeljenje.obrezivanju
Pogledaj na ovom linku http://el-asr.com/tekstovi/obrezivanje- ... sve-ljude/
odeljak o modernim istrazivanjima o obrezivanju.
Ovde ne znam sta je sporno. Ljudi isto tako organizuju proteste, idu na koncerte, utakmice i to je njihovo pravo. Isto tako se muslimani okupe petkom u dzamiji jer je pravo na okupljanje ustavom zagarantovano.odlaskom svakog petka na zborno mjesto te puno lakse izaziva incidente samim pominjanjem vjere u negativnom kontekstu ili nekim obicnim crtezima.
Slazem se da je zabrana religije kompleksna tema, a nemogucnost zabrane religjie ne govori o kompleksnosti per se, vec o vaznosti religije u zivotu ljudi, a bogami i o ljudskim slobodama.zabrana vjere je kompleksna tema i ne moze samo da se svede na jedan aspekt. uostalom, nemogucnost zabrane vjere odjednom govori o kompleksnosti ove materije.
jel zvuci dobro ova kruska na tu tvoju jabuku?
- fatamorgana
- Posts: 26894
- Joined: 16/02/2010 22:35
- Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće
#3244 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
This must be some kind of islamic joke?S4mpion wrote:OK, jasno.fatamorgana wrote:NisamS4mpion wrote:
Jesi li ikada prisustvovala liječenju ljudi "od džina, šejtana", liječenju stravom?
-
belfy
- Posts: 9827
- Joined: 06/08/2007 09:00
#3245 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
towelie,
vidis kako ti lagano kliznes od onoga o cemu se prica, a vec dva puta grijesis. molim te da citas sa razumjevanjem. jos jednom cu ponoviti, a onda odustajem.
pricali smo o zabranama i objasnjenjima istih na sto sam ja rekao da ta objasnjenja nisu uopste smislena i dao sam primjer. ti si taj primjer nazvao neadekvatnim, a ja ti pokazao da opet grijesis i dokazao da je primjer dobra analogija. ti sada pokusavas diskusiju premjestis na moj primjer sto uopste nike korektno s tvoje strane. primjer koji sam dao je samo to - primjer. vatrogascu sam dao bio drugi primjer. nego se ti vrati pa sve ponovo procitaj. ja se nadam da ces nakon toga shvatiti da ovaj tvoj zadnji post apsolutno nema nikakvog smisla u odnosu na ono o cemu pricamo.
isto si mogao staviti i analizu fudbalske utakmice. ona bi se apsolutno isto uklopila.
vidis kako ti lagano kliznes od onoga o cemu se prica, a vec dva puta grijesis. molim te da citas sa razumjevanjem. jos jednom cu ponoviti, a onda odustajem.
pricali smo o zabranama i objasnjenjima istih na sto sam ja rekao da ta objasnjenja nisu uopste smislena i dao sam primjer. ti si taj primjer nazvao neadekvatnim, a ja ti pokazao da opet grijesis i dokazao da je primjer dobra analogija. ti sada pokusavas diskusiju premjestis na moj primjer sto uopste nike korektno s tvoje strane. primjer koji sam dao je samo to - primjer. vatrogascu sam dao bio drugi primjer. nego se ti vrati pa sve ponovo procitaj. ja se nadam da ces nakon toga shvatiti da ovaj tvoj zadnji post apsolutno nema nikakvog smisla u odnosu na ono o cemu pricamo.
isto si mogao staviti i analizu fudbalske utakmice. ona bi se apsolutno isto uklopila.
- drug_profi
- Posts: 65440
- Joined: 16/07/2012 16:00
#3246 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Joj keri... imam 47 zima i 47 ljeta a 32 od njih pijem svakodnevno izuzimajuci ratni period. Tri puta u zivotu me vidjeli pijanog da mi treba asistencija. Imam zdravu jetru bubrege holesterol mi normalan srce ko kod mladica. A jedem i gice. Porodica skladna prijatelji na broju. Samo me strah alzhaimera i diabetesa radi porodicne anamneze.kerima1 wrote:Alkohol i jeste zlo ako se nema mjere ,a tesko da iko moze ostati na casici dnevno,jer sam po sebi stvara ovisnost i tjera na povecanje doze.Alkohol kao pice je daleko od zla kakvim ga islam prikazuje.
Towelie je naveo sta kazu islamski pravnici kod lijecenja istim,ali u dosta manjoj dozi od casice djevno,tacnije kapima i jedino je tako ljekovit,ostalo ode jetra.
I sad mi neko hoce rec da je alkohol i gico stetan a baklava nije.
...s mobilnog...
- Towelie
- Posts: 7487
- Joined: 03/05/2013 19:29
#3247 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Nisam ja taj koji je inicirao promenu teme. Ti si napisao ovo.towelie,
vidis kako ti lagano kliznes od onoga o cemu se prica, a vec dva puta grijesis. molim te da citas sa razumjevanjem. jos jednom cu ponoviti, a onda odustajem.
I onda sam ja morao da rasclanim ovaj deo posta i da stavku po stavku odgovaram zasto navedene stvari ne stoje.cinjenica je da vjera mijenja stanje svijesti i covjek gubi kocnicu, te se prepusta gladovanju, zrtvovanju zivotinja, obrezivanju, odlaskom svakog petka na zborno mjesto te puno lakse izaziva incidente samim pominjanjem vjere u negativnom kontekstu ili nekim obicnim crtezima.
Kad si napisao da je cinjenica ovo sve gore, sto zaista nije, ja sam morao da odgovorim.
- drug_profi
- Posts: 65440
- Joined: 16/07/2012 16:00
#3248 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
A posebna je prica kako to tvorac napravi savrseno djelo kojem treba rezati visak kozice iz "zdravstvenih razloga". A cinjenica je da je to obicno sakacenje.
...s mobilnog...
...s mobilnog...
- Towelie
- Posts: 7487
- Joined: 03/05/2013 19:29
#3249 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
To "obicno sakacenje" ima svoje mesto u medicini i to kazu doktori nemuslimani.drugi profil wrote:A posebna je prica kako to tvorac napravi savrseno djelo kojem treba rezati visak kozice iz "zdravstvenih razloga". A cinjenica je da je to obicno sakacenje.
...s mobilnog...
Nema sumnje da je nakon obrezivanja lakše održavati higijenu i da obrezivanje smanjuje rizik od raznih bolesti. Obrezivanje smanjuje rizik od upale prostate i također rizik od spolnih bolesti. Više od šezdeset naučnih istraživanja koja je vodio Dr. Fink u Kaliforniji potvrđuje da u odnosu na obrezane muškarce, neobrezani muškarci imaju veću šansu da obole od seksualno prenosivih bolesti. Centar za istraživanje raka ''Fred Hutchinson'' (Fred Hutchinson Cancer Research Center) u Washingtonu proveo je istraživanje i objavio je rezultate u časopisu ''Cancer''. Rezultati su objavljeni prvi put 12. marta 2012. pod naslovom ‘'Circumcision and the risk of prostate cancer’' (Obrezivanje i rizik obolijevanja od raka prostate). U istraživanjima se navodi da obrezani muškarci imaju manju šansu da dobiju rak prostate. Obrezivanje sprečava infekcije koje mogu prouzrokovati rak, a pogotovo se smanjuje šansa od spolnih infekcija. U istraživanju je učestvovalo skoro 3.400 muškaraca, od kojih su 1.743 muškarca imala neki oblik raka prostate. Muškarci koji su bili obrezani prije prvog spolnog odnosa, imali su 15 % manju šansu da obole od ove vrste raka nego muškarci koji su nakon prvog spolnog odnosa obrezani ili koji nisu nikako obrezani. Kod najagresivnijeg oblika raka prostate, rizik kod obrezanih muškaraca bio je čak 18 % manji nego kod neobrezanih. Neobrezani muškarci imaju veću šansu da obole od infekcije, jer prostor ispod kožice je leglo za bakterije. Ove infekcije su pretežno prouzrokovane seksualno prenosivim bolestima. Nakon obrezivanja bakterije imaju manje prostora. Spolni ud se može bolje očistiti i bakterije se teže mogu nastaniti. Istražitelji smatraju da postoji veza između infekcija i raka, ali naglašavaju da se ovo i dalje mora istraživati. Hilberg i kolege u jednom istraživanju su ustvrdili da se rak prostate rijetko pojavljuje kod židova i muslimana jer obrezivanje se obavlja u ranom djetinjstvu. I mnoga druga istraživanja potvrđuju da obrezivanje sprečava rak prostate. U ovim istraživanjima navodi se da su upala glavića i suženje prepucija (kožice) jedni od glavnih uzroka raka prostate. Pošto obrezivanje uklanja prepucij u cjelini, kod obrezanih nije moguće da dođe do suženja prepucija i rijetko kad dolazi do upale glavića. (Abdullah b. Radi, El-Hitan, esrar ve ahkam) Neke studije su čak došle do zaključka da je moguće da postoji veza između side i neobrezivanja. Ovu činjenicu spomenuo je dr. Marks u jednom članku koji je objavljen 1989. u časopisu ''Science''. Obrezivanje čuva mušku djecu od upale mokraćnih kanala. Dr. Muhammed Ali el-Barr smatra da su medicinska istraživanja potvrdila da je najveća korist od obrezivanja u ranom djetinjstvu, od prvog dana nakon rođenja do najviše četrdeset dana. Što se više odgađa, sve je veći rizik od infekcije kožice, glavića i mokraćnih kanala. (Abdullah b. Radi, El-Hitan, esrar ve ahkam)
- fatamorgana
- Posts: 26894
- Joined: 16/02/2010 22:35
- Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće
#3250 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Smells like teen spirit ili opet pristrasni izvori?
Izgleda da je Stvoritelj pogriješio stvorivši muškarca sa futrolom za kišobran ....
Pa ako bolje razmislimo i jeste!
Kad zatreba lakše ga je izvući bez futrole ....
Izgleda da je Stvoritelj pogriješio stvorivši muškarca sa futrolom za kišobran ....
Pa ako bolje razmislimo i jeste!
Kad zatreba lakše ga je izvući bez futrole ....
