Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Rasprave o filozofskim temama.
Locked
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3176 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Dozer »

E - jebi ga.
Znaci, ako sam doboro shvatio ovo - loci 11 mjeseci, a onda nemoj 1, i to je OK jer si na taj nacin priznao da je to haram, a onda opet loci 11, pa nemoj 1, pa loci 11, pa nemoj 1, i tako do kraja zivota. A onda, kad "dodjes" pred tog nekog tamo negdje, sve je OK i oprosteno jer 8% svog zivota nisi lok'o, cime si oprao svih onih ostalih 92% tokom kojih se nisi trijeznio...

Ovo je slicno onome "oce nas"... Silujes 10 zena, ubijes 25 ljudi, pokrades 144 kuce, zgazis autom 8 djece.... i onda odes u crkvu, tamo se ispovijedis, pop/fratar/svestenik/sta vec, kaze "izbroj 30 ocenasa", ti izbrojis , i to je to. Grijesi oprosteni i ti cist pred bogom :lol: :lol: :lol: :lol:

Pa @ebo Monty Pythona sta je ovo :D
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#3177 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by NIN »

Kako vec rekoh nebrojeno puta, religija je drustveni mehanizam i ljudi teze istoj jer smo ekstremno socijalne zivotinje. Takodje, jako smo inteligentni tako da vjesto racionalizujemo svoje nedostatke i projiciramo ih na druge. Otud i prilagodjavanje religijskih kodeksa svojim sklonostima.
User avatar
drug_profi
Posts: 65440
Joined: 16/07/2012 16:00

#3178 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by drug_profi »

A kako bi kler pare uzimao drugacije?

...s mobilnog...
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#3179 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by nasa »

@Dozer
Evo odgovoricu ti ja i nadam se da ces bar promisliti o analogiju koju koristis ako ne, pa mogu ja odgovoriti u takvom stilu kojim se krenuo :D ako vec nema svrhe zaozbiljno s tobom

Recimo imas lopova, ukrao covjek, cokoladicu pa cd pa jaknu i dodje s vremenom do plazme i opps uhvate ga...kako drzava odnosno institucije koje provode zakone iste kontaju, ides malo u zatvor kao kazna za ono sto si pocinio i s nadom da ce kazna potaknuti process promisljanja u kojem ovaj skonta da je to lose...inace da nije tako mogli bi umjesto zatvora imati posebna podrucja u koje iseljavamo razlicite prekrsitelje zakona jer bi tvojom analogiojom zakljucili za njih nema povratka nazad nikad ni u jednoj vatijanti...


Slicno je s Bozijim propisima, Bog ostavlja nadu da onaj koji je prekrsio neki propis odnosno pocinio zlo sebi ili drugom moze nekad u zivotu da se pokaje i dodje u stadij u kojem ce shvatiti tezinu pocinjenog.Ako to izostane ako on ne shvata tezinu svojih dijela nece mu pomoci nista i nigdje ama bas nigdje Bog ne kaze da je dovoljno izgovarati rijeci koje ti neko kaze ili to ucini drugi za tebe vec u islamu je tevba vrlo sveobuhvatan i svestran process promisljanja samog sebe i svojih dijela pri kojem je neophodna spoznaja o ucinjenom
Radi se o nadi koja je ostavljena covjeku do konca njegovog zivota da moze promijeniti sebe i tako svoju sudbinu na Sudnjem danu ...


S druge strane mi u ovim primjerima ljudi koji prekrse neke propise pod potpunom svijescu da ih krse te onda jedan period prekinu da ih cine govrimo o niz razlicitih uzroka koji mogu biti povod te nijedan covjek ne moze odgovoriti generalno kako ce to Bog tretirati na Sudnjem danu ali ono sto mozemo reci je ovo vise sto sam napisala da nada postoji uvijek i prema ljudskim shvatanjima, a kao sto vidimo i prema Bozijim propisima...

Tako da ne vidim nista tako smijesno u odgovoru koji si dobio od @vatrogasca osim sto je jasno da se nisi ni potrudio da shvatis i tako ide s vecinom navodnih pitanja koju nisu ni postavljena da bi se dobio odgovor ....
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3180 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

Dozer wrote:E - jebi ga.
Znaci, ako sam doboro shvatio ovo - loci 11 mjeseci, a onda nemoj 1, i to je OK jer si na taj nacin priznao da je to haram, a onda opet loci 11, pa nemoj 1, pa loci 11, pa nemoj 1, i tako do kraja zivota. A onda, kad "dodjes" pred tog nekog tamo negdje, sve je OK i oprosteno jer 8% svog zivota nisi lok'o, cime si oprao svih onih ostalih 92% tokom kojih se nisi trijeznio...

Ovo je slicno onome "oce nas"... Silujes 10 zena, ubijes 25 ljudi, pokrades 144 kuce, zgazis autom 8 djece.... i onda odes u crkvu, tamo se ispovijedis, pop/fratar/svestenik/sta vec, kaze "izbroj 30 ocenasa", ti izbrojis , i to je to. Grijesi oprosteni i ti cist pred bogom :lol: :lol: :lol: :lol:

Pa @ebo Monty Pythona sta je ovo :D
E vidiš ovo? O ovome niko pojma nema, pa čak ni ti, pojma nemaš kome će Bog oprostit, a kome neće, možeš samo nagađat. :D
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#3181 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by belfy »

vatrogasac wrote:
belfy wrote:
vatrogasac wrote: Što ti reče @nasa...zar misliš vječno živjeti, ali dok živiš trebalo bi biti kvalitetno.
kakve veze ovaj tvoj komentar ima sa bilo cime sto sam ja napisao? ja rekao da zelim zivjeti vjecno? ja pisao o kvalitetu zivota? zasto se krijes iza njenog odgovora? pogledaj onaj na koji sam tebi odgovorio. bilo bi lijepo da prvo na njega odgovoris.

P.S. ja ti odgovorim za par sati, jer mi je vakat spavati. valja mi sutra raniti. nadam se da ces do tada smisliti nesto.
Nikada se ne krijem iza komentara drugih nego ovo što sam citirao @nasu bi bilo isto rečeno i od mene samo drugačijim riječima pa nisam vidio svrhe u ponavljanju.

Pokušavam skontati šta imaš protiv kisika. On se kao haram ne tretira u Kur'anu pa zbog toga ti je poređenje neadekvatno. Probaj sa nečim drugim da ispadne uspješnije. Ovo spominjanje vječnosti i kvaliteta ima veze sa kisikom i kao halalom i štetnim stvarima kao haramom i time onim što umanjuje kvalitet života. Ne očekujem da ćeš se složiti po običaju, ali ne pratiš nit šta ti se govori.
cuj sta imam protiv kisika... gdje sam ja rekao da imam nesto protiv kisika. opet nebuloze bas kao i u prethodnom postu. kakve ima veze jel nesto haram ili nije sa onim sto sam ja pisao kao odgovor gdje si ti uletio? i onda ti jos meni spocitavas da ne pratim sta mi se govori. ajde ti lagano unazad pa procitaj na sta sam se ja javio. evo i da ti pomognem:
krvava wrote: Sve sto je stetno u velikim stetno je i u malim kolicinama.
tvojom logikom mogu komotno kao sljedece pitanje ocekivati: "sta ja to imam protiv velikih i malih kolicina?"
User avatar
vatrogasac
Posts: 10078
Joined: 24/04/2006 21:33

#3182 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by vatrogasac »

belfy wrote:... i onda ti jos meni spocitavas da ne pratim sta mi se govori. ajde ti lagano unazad pa procitaj na sta sam se ja javio. evo i da ti pomognem:
krvava wrote: Sve sto je stetno u velikim stetno je i u malim kolicinama.
tvojom logikom mogu komotno kao sljedece pitanje ocekivati: "sta ja to imam protiv velikih i malih kolicina?"
Pa da pratiš šta pišem ne bi preskočio ovo što sam rekao i to je otprilike suština odgovora.
vatrogasac wrote: Zabrana i za malo je zbog ljudske prirode pomjeranja granica i u haramu.
To je ono ako si sjedio za stolom za kojim se pije...

....de da nazdravimo, šta je jedna.

....de još jednu, ušao si na dvije noge. Za treću ne treba razlog nego se poturi sama čašica.
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#3183 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by belfy »

pa onda tom logikom treba zabraniti prvo sol, jer cemo kad-tad pretjerati sa njom i predozirati se. zatim vodu, a onda i kisik, zbog te ljudske prirode pomjeranja granica.

a ako zelis drugi pogled onda sagledaj ovako: ako je neko cvrst vjernik i ispunjava sve vjerske obaveze taj isti nece pretjerati sa alkoholom. ako je neko karakterno slab pa bi pretjerivao u alkoholu, taj karakterno nece moci biti ni pravi vjernik. tako da ce sve zabrane i ogranicenja znaciti isto i u prvom i u drugom slucaju.

za kraj bih te samo zamolio da se sada, kada si vidio o cemu se pise, vratis i pogledas sta si ti meni sve napisao. ne u smislu da meni treba izvinjenje, nego samo da se uvjeris koliko ne pratis diskusiju, pa onda to jos drugima, kao, nabijas na nos. po meni je to jedna dosta negativna karakterna odlika vrijedna preispitivanja.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3184 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by kerima1 »

Bila je rijec o lijecenju putem alkohola,a ne pijancenju u malim kolicinama.stvarno kako se tako uporno ne razumije o cemu se pise!?
User avatar
vatrogasac
Posts: 10078
Joined: 24/04/2006 21:33

#3185 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by vatrogasac »

belfy wrote:pa onda tom logikom treba zabraniti prvo sol, jer cemo kad-tad pretjerati sa njom i predozirati se. zatim vodu, a onda i kisik, zbog te ljudske prirode pomjeranja granica.

a ako zelis drugi pogled onda sagledaj ovako: ako je neko cvrst vjernik i ispunjava sve vjerske obaveze taj isti nece pretjerati sa alkoholom. ako je neko karakterno slab pa bi pretjerivao u alkoholu, taj karakterno nece moci biti ni pravi vjernik. tako da ce sve zabrane i ogranicenja znaciti isto i u prvom i u drugom slucaju.

za kraj bih te samo zamolio da se sada, kada si vidio o cemu se pise, vratis i pogledas sta si ti meni sve napisao. ne u smislu da meni treba izvinjenje, nego samo da se uvjeris koliko ne pratis diskusiju, pa onda to jos drugima, kao, nabijas na nos. po meni je to jedna dosta negativna karakterna odlika vrijedna preispitivanja.
To je riječ o haramu, a ne uopšte. U rečenici postoji riječ ....zabrana. Kontaš sada?

Ne bi bilo loše da prelistaš malo ovo. Nije pisao hodža.

http://www.alkoholizam.com/zablude8.htm
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#3186 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by belfy »

vatrogasac, na linku koji si dao ja nisam nasao ni ko ga je pisao. no, na kraju krajeva, to nije ni bitno. ja ti lijepo postavih na sta sam odgovarao, a ti opet pravis krivine. nigdje u dijelu na koji sam ja odgovarao se ne pominje haram i ponovo mi trpas nesto sto ne stoji. ja ne znam zasto u svakom postu uvaljujes meni rijeci koje nisam pomenuo. ipak, sve i ako uzmemo alkohol za primjer vidjet cemo da je on zdrav u manjim kolicinama. bas kao i sol, voda i sl. ako ti se, pak, javi zelja da ponovo pricas o granicama i ljudskom karakteru vrati se i procitaj moj prethodni post.
User avatar
drug_profi
Posts: 65440
Joined: 16/07/2012 16:00

#3187 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by drug_profi »

meni je sad u svemo ovome nejasno kako i secer nije haram jer ako se pretjera sa baklavom i ostalim tradicionalnim orijentalnim slasticama, lako se bez pankreasa ostane. U najmanju ruku covjeku pozli pa se ispovraca.

Slicno i sa alkoholom.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#3188 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by nasa »

@belfy

Inace ljudi alcohol konzumiraju radi zdravlja :D

Alkohol, svinjetina, zvijeri I sl.su pomenutu jednako kao I neke druge vrste dozvoljene hrane, kao sto rekoh izmedju ostalog I da potaknu na promisljanje onog sto konzumiramo te da se naucimo odreci ili iskoristiti ono sto nas okruzuje...bilo bi previse ocekivati da je pomenuta sve ono sto covjek moze konzumirati s detaljnim opisom u kojim kolicinama itd.

Samo sto vi izvrcete redoslijed te postavljate pitanje zasto bas svinjetina, zvijeri, alcohol, a ustvari bilo sta drugo da je zabranjeno postavili bi pitanje pa tamam I da imamo spisak namjernica koju se dozvoljene odnosno zabranjene vodili bi raspravu koliko je to utemeljeno, ispravno itd. a nije da nemamo :D ali do njega se doslo analogijom upravo zahvaljujuci postojecim dozvolama I zabranama u Kur'anu

Ti si pametan covjek da ne bi ovo shvatio I sam, zato ne kontam cemu dalje natezanje kad se oprecan stav vec sazeo tokom prethodnih stranica hvalospjevima o alkoholu, svinjetini itd. :D
User avatar
drug_profi
Posts: 65440
Joined: 16/07/2012 16:00

#3189 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by drug_profi »

po meni nije problem sto religija brani neku hranu. Religija ko religija.
Nego mi je sega sto se to pravda "naucnim metodama".
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#3190 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Towelie »

drugi profil wrote:po meni nije problem sto religija brani neku hranu. Religija ko religija.
Nego mi je sega sto se to pravda "naucnim metodama".
Cekaj, je l' to sad znaci da svinjetina i alkohol nisu stetni samo zato sto to kaze religija?
User avatar
drug_profi
Posts: 65440
Joined: 16/07/2012 16:00

#3191 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by drug_profi »

Towelie wrote:
drugi profil wrote:po meni nije problem sto religija brani neku hranu. Religija ko religija.
Nego mi je sega sto se to pravda "naucnim metodama".
Cekaj, je l' to sad znaci da svinjetina i alkohol nisu stetni samo zato sto to kaze religija?
Ne izvrci. Jel to znaci da npr sol, rafinirani secer... nisu stetni jer nisu religijom zabranjeni?
User avatar
vatrogasac
Posts: 10078
Joined: 24/04/2006 21:33

#3192 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by vatrogasac »

kerima1 wrote:Bila je rijec o lijecenju putem alkohola,a ne pijancenju u malim kolicinama.stvarno kako se tako uporno ne razumije o cemu se pise!?
To je nešto drugo...
Upotreba alkoholnih pića u svrhu liječenja

Musliman je dužan, shodno kur'anskoj naredbi "klonite ga se", izbjegavati svaki doticaj i upotrebu alkoholnih pića. To uključuje i zabranu korištenja alkoholnih pića u svrhu liječenja. Kada je upitan Allahov Poslanik, a.s., o upotrebi opojnih pića radi liječenja, on je odgovorio: "To nije lijek, već bolest"8 Poslanik, a.s., također, je rekao: «Allah je dao i bolest i lijek, pa se liječite, ah ne zabranjenim stvarima.” 9
Čuveni islamski učenjak Ibnu-l-Qajjim, govoreći o ovom pitanju, lucidno zaključuje: “Ako bi bilo dopušten alkohol koristiti kao lijek, kada su mu ljudi već skloni, to bi im pružilo dobar povod da ga piju radi užitka i zabave, osobito kada imaju dojam da to godi njihovu zdravlju, ublažava im bolove i liječi bolesti. Osim toga, to bi doprinosilo propagiranju zabranjenih sredstava zbog njihovog navodno efikasnog djelovanja." (Zadu-l-me'ad, 3/115-116)
Pa ipak u slučaju nužde, kada je ljudski život u opasnosti, ili neki tjelesni organ, a nema drugog lijeka osim onog spravljenog na bazi alkohola, na preporuku ljekara specijaliste, koji je uz to i dobar musliman, dopušteno je u takvoj situaciji, iz razloga nužde, upotrijebiti takav lijek.10 Poznato je fikhsko pravilo da "nužda zakon mijenja". Isti je slučaj i sa upotrebom alkohola kao dezinfekcionog sredstva, ili u slične medicinske svrhe.

http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=223
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#3193 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Towelie »

drugi profil wrote:
Towelie wrote:
drugi profil wrote:po meni nije problem sto religija brani neku hranu. Religija ko religija.
Nego mi je sega sto se to pravda "naucnim metodama".
Cekaj, je l' to sad znaci da svinjetina i alkohol nisu stetni samo zato sto to kaze religija?
Ne izvrci. Jel to znaci da npr sol, rafinirani secer... nisu stetni jer nisu religijom zabranjeni?
Na isto ovo sam i ja ciljao postom gore. Zanima me u cemu je problem sto religija nesto zabranjuje a dokazano je da steti coveku?
User avatar
drug_profi
Posts: 65440
Joined: 16/07/2012 16:00

#3194 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by drug_profi »

Pa rekao sam da nije problem. Religija ko religija.
Dodao sam da je smijesno kad se to brani naukom.
A kad se upita gdje je dosljednost, onda se opet vratimo haramu...
i tako u krug... religija, jbg.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#3195 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by fatamorgana »

vatrogasac wrote: ... na preporuku ljekara specijaliste, koji je uz to i dobar musliman, dopušteno je u takvoj situaciji, iz razloga nužde, upotrijebiti takav lijek.
Koja je ovo šuplja tito dragi, čuj doktor specijalista mora bit' dobar musliman, to je kao garancija za naivne da nije lijek haram, :lol:
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3196 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by kerima1 »

bilo bi previse ocekivati da je pomenuta sve ono sto covjek moze konzumirati s detaljnim opisom
Bog sve moze,ne vidim zasto bi bilo previse ocekivati od Njega ista!
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#3197 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by fatamorgana »

kerima1 wrote:Bog sve moze ....
Bog sve može al' neće, :lol:
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3198 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by kerima1 »

vatrogasac wrote:
kerima1 wrote:Bila je rijec o lijecenju putem alkohola,a ne pijancenju u malim kolicinama.stvarno kako se tako uporno ne razumije o cemu se pise!?
To je nešto drugo...
Upotreba alkoholnih pića u svrhu liječenja

Musliman je dužan, shodno kur'anskoj naredbi "klonite ga se", izbjegavati svaki doticaj i upotrebu alkoholnih pića. To uključuje i zabranu korištenja alkoholnih pića u svrhu liječenja. Kada je upitan Allahov Poslanik, a.s., o upotrebi opojnih pića radi liječenja, on je odgovorio: "To nije lijek, već bolest"8 Poslanik, a.s., također, je rekao: «Allah je dao i bolest i lijek, pa se liječite, ah ne zabranjenim stvarima.” 9
Čuveni islamski učenjak Ibnu-l-Qajjim, govoreći o ovom pitanju, lucidno zaključuje: “Ako bi bilo dopušten alkohol koristiti kao lijek, kada su mu ljudi već skloni, to bi im pružilo dobar povod da ga piju radi užitka i zabave, osobito kada imaju dojam da to godi njihovu zdravlju, ublažava im bolove i liječi bolesti. Osim toga, to bi doprinosilo propagiranju zabranjenih sredstava zbog njihovog navodno efikasnog djelovanja." (Zadu-l-me'ad, 3/115-116)
Pa ipak u slučaju nužde, kada je ljudski život u opasnosti, ili neki tjelesni organ, a nema drugog lijeka osim onog spravljenog na bazi alkohola, na preporuku ljekara specijaliste, koji je uz to i dobar musliman, dopušteno je u takvoj situaciji, iz razloga nužde, upotrijebiti takav lijek.10 Poznato je fikhsko pravilo da "nužda zakon mijenja". Isti je slučaj i sa upotrebom alkohola kao dezinfekcionog sredstva, ili u slične medicinske svrhe.

http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=223
Ne bi trebalo biti uslov da je ljekar musliman,jer istu kolicinu alkoh. lijeka ce dati i nemusliman.Tako mi se ta fetva cini nikakvom :cry: Prvo zasto pustiti da bolest uznapreduje pa tek onda upotrijebiti taj zakon iz nuzde,zar nije bolje u pocetku bolesti ne dozvoliti da se ista razvije da moze dovesti u opasnost po zivot?
User avatar
drug_profi
Posts: 65440
Joined: 16/07/2012 16:00

#3199 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by drug_profi »

Kerima, svidja mi se kako razmisljas.
:thumbup:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#3200 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by fatamorgana »

drugi profil wrote:Kerima, svidja mi se kako razmisljas.
:thumbup:
Hoće to ko razmišlja, :wink:
Locked